In't kort TOTAL LOOK VANDAAG in deze krant Aanslag in Zuid politieke daad Bouterse-bewind? Oostsingel in verzet tegen huizen op Land van Ris Drie heren in QT Schiedam-optie Wilton volwaardig alternatief Stadsblad 3.800,- voor bus Concert Senectute Reportage de Stadspost Multatuli in Musis DIJKSHOORN BRILLEN Raadsleden stellen vragen over SSSW Fijnproevers, het is er weer Slagerij C. Groeneveld O College maakt herverdeling portefeuilles Schiedam schaakt Ouderen aan het biljart VOOR ALLE SOORTEN Sloot Geene fabriek Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren LU O O CL SCHIEDAM Een aantal Oostsingelbe- woners voelt niets voor bebouwing van „het Landje van Ris". Het verzet tegen de gemeente, die wonin gen wil bouwen op dit ruwweg tussen Singelkerk en Van Swindelsingel gele gen terrein dat al sinds mensenheugenis een eldorado is voor volkstuinhouders, neemt toe. UDA.N.VC. DIJKSHOORN, VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE! Oostsingelbewoners op het Land van Ris: „Dat een paar artsen hier geen bungalow gebouwd hebben verbaast me nog steeds". ADVERTENTIE SCHIEDAM Drie he ren maken typische mu ziek...op een koffiepot, een neusfluitje, een viool. En toch ontaardt die spie lerei niet in platte lolbroe kerij? Fred Piek (Amazing Stroopwafels, Fungus), Joost Belinfante (ex-Doe Maar) en Friedrich Hla- watsch stijgen naar de top van het muzikale theater in jongerensociëteit QT aan de Nieuwstraat. O ja, aardig om te weten: Vrij Nederland meldde on langs dit in verband met de opheffing van Doe Maar, Ernst Jansz gastspe- ler is bij Drie Heren. Za terdag in QT vanaf half elf. Toegang als vanouds: vijf gulden voor niet-le- den. \V. DEFEKT? RADIO ABA Joost Belinfante, Fred Piek en Friedrich Hlawatsch zijn Drie Heren. VRIJDAG 23 MAART 1984 - NR. 24 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 Nieuwe SCHIEDAM Op donderdag 29 maart houdt de Historische Vereniging een algemene le denvergadering in de aula van het stedelijk museum. Op de agenda o.a. het (financieel) jaarverslag, bestuursmutaties en het verenigingsbeleid. Na dien spreekt A. Slot over de Geschiedenis van het Teke nonderwijs. Aanvang acht uur. De Stichting Hondensportcen trum Vijfsluizen speelt op dinsdag 27 maart bingo in zaal Marijke aan het Broersveld 121. Zaal open half acht, aan vang eerste ronde acht uur. De viering van de Wereldge bedsdag 1984 is een indruk wekkende gebeurtenis gewor den. Het aantal deelnemers was groter dan in voorgaande jaren. De opbrengst van de collecte en de liturgieverkoop bedroeg bijna 1100 gulden. Het geld is bestemd voor water- winprojekten in o.a. Madras, Kameroen en Peru. Het Schiedamse Vrouwen Overleg (het S.V.O.) is met in gang van 19 maart 1984 de stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (de S.V.O.) geworden. Het S.V.O. heeft zich de laatste 3 jaar o.a. beijverd voor de aan stelling van een emancipatie werkster voor de Schiedamse vrouwen. Verleden jaar is Lia Berber, op tijdelijke basis als emancipatie-werkster in Schiedam begonnen. Per 1 april 1984 zal zij definitief in dienst van de Stichting S.V.O. treden. Zij blijft bereikbaar op dins dag, donderdag en vrijdag in het vrouwenontmoetingscen trum Barrika, Lange Kerk straat 62, tel. 734545. Ter zake de renovatie van de Emmaflat en Nieuwlandflat wordt regelmatig vergaderd. De eerstvolgende bijeenkomst van het projektteam staat ge pland voor 29 maart. Aanvang tien uur in dienstencentrum de Vier Molens. Ontzenuwd wordt o.a. het gerucht dat de balkons in de Nieuwlandflat verkleind worden. Bewoners kunnen ook met vragen en op merkingen terecht bij het pro jektteam. SCHIEDAM De woensdag gehouden fancy fair ten bate van het aanschaffen en het la ten rijden van een busje voor bewoners en bezoekers van het Schiedamse verpleegtehuis Driemaasstede heeft een bruto bedrag van 4.300,- opge bracht. Na aftrek van de kosten bleef er een bedrag van 3.800,- over dat bestemd is voor het eerder genoemde busje. „Laat stukje natuur in centrum ongerept" De ongenoegens tekenden zich al af tijdens een in formatieavond in de St. Jansschool op 16 februari. Jos Verbakei, projektlei- der, had niet zo gauw een kant en klaar antwoord op de stortvloed van kri tiek, en schreef een twee de voorlichtingsavond uit. Die vindt plaats op 26 maart. De bewoners heb ben zich al voorgenomen, zich niet met een kluitje in het riet te laten sturen. De Oostsingel heeft de vol gende bezwaren tegen het bouwplan. Als de gemeente, zoals aangekondigd, de grond gaat ophogen, ont staat wateroverlast. Kelders lopen onder, tuinen verande ren in moerassen, huizen worden vochtig. Daarna verschijnt de heier. Zullen de (rond 1890) gebouw de panden de schokgolven doorstaan? De aannemer heeft zich aansprakelijk gesteld tot een straal - met"- Maar Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 SCHIEDAM Bij een schiet partij in de Middelharnisse- straat is woensdagavond de 35- jarige H. Somohardjo ernstig gewond. De man die van Suri naamse afkomst is werd ge troffen in het hoofd en aan een hand. Het slachtoffer werd naar het Schielandziekenhuis gebracht en verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Volgens de broer van het slachtoffer, de ex-parlementarier Salan So mohardjo, zou de aanslag het werk zijn van het Bouterse-be wind, en waren de schoten voor hem bedoeld. De politie wil wil dit laatste deel van het bericht ontken nen noch bevestigen. Ofschoon het ANP gisteren melding maakte van een politieke aan slag, wilde de Schiedamse korpsleiding hierop geen com mentaar geven. Hoofdinspecteur Van Hoff was evenmin bereid inlichtingen te verstrekken over het vuurwa pen dat werd gebruikt, het aantal schoten dat werd afge vuurd („een paar") en het sig nalement van de mogelijke da der. Aangenomen wordt dat een voetganger de schoten heeft gelost voor Somohardjo's wo ning. De schietpartij vond plaats om kwart over tien. Commissaris Van den Hengel verklaarde donderdagmiddag: „Men mag van ons niet ver wachten dat wij ingaan op spe culaties. De zaak wordt onder zocht en zolang niets is bewe zen doen wij geen verstrek kende mededelingen". De Schiedamse recherche die met het onderzoek is belast heeft de hulp ingeroepen van het regionaal bijstandsteam. de meeste huizen liggen buiten die cirkel. Wie gaat dan even tuele schade betalen. In het bouwplan is veel groen opgenomen. Plus een wandel pad, dat geprojekteerd is op de plaats waar nu een sloot ligt. (Die sloot is volgens Oostsin- gelsbewoner Alie Groeneweg overigens slechts voor de helft eigendom van de gemeente). Dempen van die sloot bete kent alle leven er uit verjagen. Weg salamanders en kikkers. Ook met dat wandelpad zijn de bewoners niet zo gelukkig. „Het wordt gedegradeerd tot een hondentoilet. De jeugd zal zich er verzamelen om allerlei kattekwaad uit te halen. En natuurlijk komen er ook brommers, en dus geluidsover last," voorspellen de tegen standers van het bouwplan. Een van hun belangrijkste be zwaren: verlies van vrijheid. Over en weer zullen de nieu we buren elkaar hinder bezor gen (inkijk e.d.) Laatste, maar zeker niet onbeduidende vraag: hoeveel gaan de huizen aan de Oostsingel door dit alles in waarde achteruit? Liever laten de bewoners „het Landje van Ris" ongerept. „Is het wel zo nodig dat daar hui zen komen?" vraagt de heer Groeneweg zich misnoegd af. „Waarom moeten er groen voorzieningen worden aange legd? Volkstuinders onderhou den hun eigen lapje grond, dat kost de gemeente niets". Als door een wonder is het Landje van Ris in de loop der tijd voor bebouwing gespaard gebleven. Het unieke stukje groen in de binnenstad bleef ook na de stichting van de Oostsingel (rond 1880) als agrarisch land in gebruik. Eind vorig eeuw verkocht de toenmalige eigenaar het hooi dat er werd geoogst, en toen in 1888 ene N.H. de Roo jr. het perceel in eigendom verwierf, moest hij zich houden aan de bepaling dat er wel huizen ge- Schiedam. SI Liduinastraat l. lel 010-2S 78 49 Schiedam. Kethel. Hof van Spaland 5. tel. 010-70.17.30 bouwd mochten worden (na- ting haalde een streep door dit melijk de Oostsingel), maar voornemen. „geene fabrieken". Kort voor de Tweede Wereld- ij-gfip rrniP oorlog onstonden plannen icpjc voor een tweede straat, de Kepplerstraat, maar de bezet- ^stiger jaren zou et on- der leiding van een dominee een soort wijkgebouw verrij zen, doch hier kwam uit geld gebrek niets van terecht. Op nieuw was het „Landje van Ris" op mirakuleuze wijze aan grootstedelijke voornemens ontkomen. Dit keer valt er wellicht niet op wonderen te rekenen. De gemeente is eigenaar van de grond en wil het terrein be trekken bij de stadsvernieu wing in Oost. Gedacht wordt aan 135 woningen en die kan Schiedam, zeker in het cen trum, goed gebruiken. Het serieuze, degelijke en overtuigend ogende plan komt al in april in de gemeenteraad. „Haastje-repje, want wil men zeker zijn van subsidie, dan moet die uiterlijk in mei wor- u\.,i uungv. uagd weet tuit Groeneweg. De werkelijke nieuwbouw zal pas over vier jaar van start gaan. De bewoners zien be paald niet naar dat tijdstip uit. Ze laten liever alles bij het oude. Groen, in plaats van be ton. „Mij persoonlijk heeft het altijd verwonderd", mijmert de heer Groeneweg, „dat niet een stuk of vier artsen hier een pracht van een bungalow hebben laten zetten". Het klinkt tamelijk cynisch. SCHIEDAM De gemeente raadsleden Hans van Kleef en Wim Oomen (beiden PvdA) willen van burgemeester en wethouders weten welke mo gelijkheden de gemeente pre cies heeft om op te treden te gen woningbouwverenigingen. Van Kleef en Oomen vragen dit naar aanleiding van de fraude-zaak bij de woning bouwvereniging SSSW zoals die werd onthuld in het ge ruchtmakende rapport van de Nationale Woning Raad. Uit de teneur van hun vrgen aan b en w valt op te maken dat beide raadsleden betwijfe len of de gemeente inderdaad slechts een beperkte verant woording heeft inzake de SSSW. De gemeente heeft tot nu toe van inmenging in de affaire afgezien en alle verant woording bij het rijk gelegd. Volgens Van Kleef en Oomen dreigen vele duizenden huur ders van de SSSW de dupe te worden van onduidelijkheid en geruchtvorming. Zij spre ken van een chaotische toe stand, waaraan zo spoedig mo gelijk een einde dient te ko men. Oomen en Van Kleef willen dat de minister van Volkshuis vesting een afschrift krijgt van de antwoorden, vermoedelijk omdat de raadsleden vrezen dat b en w de vragen anders met een dooddoener zullen af doen. vers Hollands Zuiglam en blank gemest Kalfsvlees. Wij hebben voor u lamsschou ders, lamsbil, lamszadel, cote- letjes enz. en van het kalf, schnitzels, oesters blinde vin ken, lapjes, gehakt enz. Wist u dat wij plm. 30 soorten vleeswaren in ons eigen be drijf fabriceren. Wij iedere dag warm Zeeuws Spek en onze bekroonde Ge kookte Worst voorradig heb ben, wij als één van de weini- §en slagers nog de echte chiedamse Beuling maken en dat wij alleen eerste klas varkens- en rundvlees verko pen tegen een redelijke prijs. Voor een prima kwaliteit en service: St. Liduinastraat 77, Schiedam, telefoon 267985 Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Het aanbod van de gemeente Schiedam om Wilton Fijenoord met 40 tot 45 miljoen gulden te steunen, moet gezien worden als een volwaardig alternatief voor de Damen-optie. Het is echter niet de bedoeling dat dit geld een rol gaat spelen binnen de Damen-optie. Dit hebben b en w woensdagmiddag verklaard. Zoals bekend wil Schiedam de noodlijdende scheepswerf fi nanciële hulp verlenen door grond en opstallen aan te ko pen, die vervolgens voor het symbolische bedrag van één gulden aan WF verkopen, en daarna de grond in erfpacht uitgeven. De nadere stellingname van de gemeente houdt in dat het aanbod van kracht blijft als de onderhandelingen met de Gor- kumse scheepsbouwer Kom mer Damen op niets uitlopen. Damen wil Wilton overnemen, maar niet zonder een groot deel van het personeel te ont slaan. De gemeente daarentegen wil Wilton behouden omwille van de werkgelegenheid. Daarom zijn b en w ook bereid hun aanbod hard te maken wan neer de „Schiedam-optie met dezelfde rijkssteun (ook 40 miljoen) als in Demen-optie is voorzien, leidt tot het voortbe staan van Wilton als Schie dams grootste werkgev' Het Nieuwe <1

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1