„Op 20 stuks spaar je een pakje shag" College maakt herverdeling portefeuilles RUTTEN free-lance medewerk(st)er „Scyedam" en de literatuur Multatuli ontstemd in Musis Dijkstra geeft u de grootste kijk op licht ^™nauto= GRATIS Y I Exclusieve verlichting, inclusief advies Deuk Schoenendozen Filatelie Truc Service PTT: Stadspost vist balletjes uit de soep het BESTE wat uw Hema Broodjes door Peter de Lange SCHIEDAM Een eigentijds kantoor, sfeervol ingericht, splinternieuwe sho wroommeubels, wit en blauw. Giroblauw. Een provocatie? „Be slist niet", verzekert Emile Osinga. „Ge woon, rustgevend". Hoewel, aan rust komt hij eigenlijk niet toe. Hij werkt 15 uur per dag. Osinga (27) richtte circa drie maanden geleden sa men met Ron Houke (30) de Particuliere Stadspost Vlaar d ingen Schiedam op. Een vennootschap on der firma die op langere termijn de monopolieposi tie van het staatsbedrijf der PTT kan aantasten. „Onze tarieven liggen tus sen de 20 en 50 procent la ger dan die van de PTT. Wie bij ons twintig post stukken aanbiedt, spaart al gauw een pakje shag uit". Behalve lagere tarieven heeft de Stadspost een tweede troef: in de toe komst komt er ook een middagbestelling. Wie 's morgens een brief post, krijgt de garantie dat het stuk diezelfde middag wordt bezorgd. Daar kan Tante Pos niet tegen op. Pie concurrentie met de PTT wordt doelbewust gezocht. Op de vraag waarom, zegt Houke: „Omdat bestellen binnen een zo klein gebied niet zo duur hoeft te zijn als het PTT-tarief. Hetzelfde zie je bij vuilnisophaaldien sten. Een particulier doet dat goedkoper dan de ge meente. Hoe komt dat? Misschien omdat ambte naren geen hart hebben voor het bedrijf". Aan de sorteertafel: „We houden alles in eigen hand". Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM Het college van burgemeester en wet houders heeft de taken herverdeeld. Dit naar aanlei ding van het op 20 februari genomen raadsbesluit, de vacature Scheeres (ontstaan toen deze promoveerde van wethouder tot burgemeester) niet op te vullen. De taken van vijf wethouders zijn nu verdeeld over vier wethouders. Emile Osinga, secretaresse/typiste Titia Rietdijk en Ron Houke: „De Post is heiiig". VOETEN KAN OVERKOMEN is schoenen van een erkend schoentherapeut SPECIAALSCHOENEN BENTINCKPLEIN 127 ROTTERDAM tel. 651969 Rutten t Stappertj SCHIEDAM Ter gelegenheid van de Boekenweek is het jongste nummer van „Scyedam" (uitgave: Historische Vereni ging) grotendeels ge wijd aan de literatuur. Schiedam heeft verschei dene literaire beroemdhe den voortgebracht, doch deze komen (voorlopig) niet aan bod; met uitzon dering van de dichter Willem Levinus Penning en de meester van het korte verhaal Maarten Biesheuvel, beide kort be sproken door F.C. Noor- degraaf in de nieuwe Scy- edam-serie „Schiedam en de Literatuur". SS v Multatuli (Eduard Douwes Dekker) in 1875. 010 - 260199 Van Foreestweg 2 Delft Tel.: 015-142356 Ook toonAlen in Heemstede Soesterberg en Amsterdam HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 3 Alleen liefdesbrieven bij Stadspost niet welkom Ook Houke werkt minstens 15 uur per etmaal. Stukken opha len bij de filialen (meestal si garenwinkels), sorteren, fran keren, klanten te woord staan. Hij heeft er zijn glazenwas- sersbedrijf voor in de steek ge laten. „Toen Emile met dit plan op de proppen kwam heb ik eerst in een deuk gelegen. Postze gels verkopen, wat is dat voor onzin, dacht ik. Maar bij na vraag bleek dat de wet die mo gelijkheid wel degelijk biedt. Met de berekeningen van een accountant zijn we vervolgens naar een bank gestapt, die be reid was geld te lenen. En in middels is gebleken dat de Stadspost levensvatbaar is". Osinga: „We zijn ingesteld op 20 tot 50.000 stuks per dag. In het begin waren we blij met honderd stuks, nu zitten we aan de 1500 en er komen nog dagelijks klanten bij. Je ziet: wij moeten nog een begrip worden. In dat opzicht ligt de PTT op ons voor, die is al 100 jaar een begrip." Dat het bedrijf startte juist tij dens de poststakingen in het afgelopen najaar was louter toeval. En het bleek allerminst een gelukkige omstandigheid. Want overal in den lande schoten toen stadsposten als paddestoelen uit de grond. Volgens Osinga en Houke za ten er heel wat beunhazen on der die gelegenheids-onderne mers „lieden die de post in schoenendozen uitsorteerden, dat soort werk". Om de naam van bona-fide bedrijven te be schermen, zal de vorige week opgerichte Landelijke Vereni ging voor Stadspostdiensten dergelijke ondenemers dan ook zeker weren. Om dezelfde reden willen Houke en Osinga hun bezor- gingsgebied voorlopig niet uit breiden. Kontakten met de twee Rotterdamse stadspost diensten worden gemeden. „Wij houden alles in eigen hand. Wij hebben een naam hoog te houden. Onze post is heilig". Schoendozen komen er in het kantoor aan de Parkweg in Schiedam niet aan te pas. De post wordt uitgesorteerd aan een lange paktafel en dan in metalen vakken gelegd. Der tien bezorgers gaan daarna op pad om de drukwerken voor twaalf uur 's morgens bij de geadresseerden in de bus te doen. Dit bestellerskorps bestaat uit huisvrouwen, WW-ers, een oudere heer, twee juffrouwen, een gastarbeider. Een geme- leerd gezelschap dat kan wor den aangevuld met nog eens 13 reservisten. (Osinga: „Als we optimaal draaien, hebben we 60 mensen nodig"). Alle bestellers zijn afkomstig uit Schiedam of Vleardingen, een bindende eis. Kennis van het stratenplan is noodzake lijk. Deze op part-time basis werkende krachten bedienen zich van een postcodeboek dat volgens Osinga en Houkes vol lediger is dan de officiële PTT-uitgave. Voor de frankering gebruikt de Stadspost haar eigen zegels. De uitgiften zijn al bij veel verzamelaars geliefd; bijzonde re vraag is er naar de eerste- dag enveloppen. Die vraag zal nog toenemen als de Stadspost straks ook een variant op de kinderzegels gaat uitgeven, dus zegels met een toeslag voor een charitatief doel. Nederland telt _£iomenteel 66 particuliere stadsposten. Som mige bestaan al tien jaar of langer. Zij alle maken gebruik van de bepaling in de postwet, dat ook anderen dan de Poste rijen drukwerk mogen bezor gen, mits het niet om „unieke exemplaren" gaat. „In de praktijk betekent dit dat we bij wijze van spreken ft* vé -w 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: f. Groeneveld Telefoon 010-732877 privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag V5.00 uur op het kantoor BEDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE BANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond c£p het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. II-2-83 Burgemeester Scheeres blijft desondanks een indrukwek kende portefeuille beheren. Behalve met bestuurlijke as pecten, brandweer en politie gaat hij zich bezighouden met intenationale contacten, de VVV, de toeristiche ontwikke ling en de sociale werkvoor ziening. Ook economische aan gelegenheden, blijven in Scheeres's beheer. Een aantal van zijn beleidster reinen zijn overgeheveld naar de andere collegeleden. Zo krijgt Cor van Tilborg het openbaar slachthuis erbij (stadsvernieuwing en finan ciën blijven Van Tilborgs pri maire zorg), en heeft Chris Zij develd zich ontfermd over de openbare Nutsbedrijven. Aan Zijdevelds oorspronkelijke portefeuille is niet getornd: hij blijft de verantwoordelijke man voor de ruimtelijke orde ning. De portefeuille van Luub Haf kamp (sport, wijkaangelegen- heden) is uitgebreid met volksgezondheid en die van Herman Posthoorn (cultuur, onderwijs) met voorlichting, mediabeleid, archiefzaken en personeelsbeleid. De nieuwe taakverdeling blijft van kracht tot 1986, het jaar waarin verkiezingen voor de gemeenteraad worden gehou den. In het persbericht waarin het college de herverdeling Van de portefeuilles bekend maakt, wordt met geen woord gerept over het onlangs door de PvdA genomen besluit, dat er alsnog een vijfde wethouder dient te komen. Dit besluit stond haaks op dat van vulling van de vacature Scheeres. alles mogen bezorgen, behalve liefdesbrieven," aldus Osinga. Houke: „De truc is, dat nie mand weet wat er in een ge sloten envelop zit. Die kan zo wel een gedrukt stuk, als een brief bevatten. En een briefje van een cliënt aan het postor derbedrijf Wehkamp, dat is feitelijk ook drukwerk, en geen brief in de zin der wet". Voor een gewone burger die gewend is niet meer dan een, twee brieven per jaar te ver sturen aan de familie, loont een gang naar de stadspost nauwelijks. Interessant wordt het pas, als het om grote partij en post gaat. Tot de klanten kring van Osinga en Houke behoren zodoende vooral be drijven, artsen, makelaars, reisbureau's, scholen. Ook de gemeente Schiidam onderzoekt inmiddels of zij haar geschriften via deze weg kan laten bezorgen Het zou een forse besparing betekenen op de jaarlijkse inkrimpende begroting. Voortfilosoferend over de con currentie met de PTT, zegt Osinga: „Goed beschouwd ver beteren wij de kwaliteit van de postbezorging. Wij denken dat de PTT vaak laks is ge weest, eenvoudig omdat er toch geen alternatief was. Maar nu zie je dat ook de Pos terijen hun service willen ver beteren. Dat komt het publiek ten goede." SCHIEDAM De PTT is niet zo gelukkig met de komst van de particuliere Stadspost. De direkteur van het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat, A. Grinwis, vindt dat zijn concurrenten E. Osinga en R. Houke „de balletjes uit de soep vissen". Grinwis: „Wij als PTT hebben een landelijke ver voersplicht. Wij brengen een brief met 70 cent porto eventueel naar de Noord kaap of naar Brindisi. Onze tarieven zijn mede- gebaseerd op onrendabele gebieden. De Stadspost daarentegen bestrijkt een paar gemeenten, hun ge bied is veel kleiner. Zij hoeven niet naar Schier monnikoog of de Bies- bosch". Desondanks wil de PTT- direkteur (voorzichtig heidshalve) niet van „on eerlijke concurrentie" spreken. Wel vraagt hij zich af of „deze golfbewe ging" (die van particulie ren die zich op de postbe zorging storten) niet een halt moet worden toege roepen. „Want de PTT is juist ont staan uit derlijke particu liere diensten. In het grijze verleden, zeg een eeuw ge leden, werd daar nogal eens mee geknoeid. De ge schiedenis heeft geleerd dat er sprake is geweest van disfunktioneren. Dat zou in de toekomst ook weer kunnen gebeuren". Overigens zegt Grinwis slechts een minimale in vloed van de Stadspost op zijn klantenkring te be merken. Per week worden door de PTT in Schiedam pakweg 300.000 stukken bezorgd. Osinga en Houka kunnen daar tot dusverre slechts 7500 drukwerken tegenover stellen. Het argument van onren dabele gebieden gaat vol gens Osinga niet op: „Ook wij kennen dergelijke wij ken. En wij slaan ook geen polderwoning over". Waarop Houke aanvult: „Door onze lagere tarieven houden bedrijven geld over. Niet on denkbaar is dat zij dat zullen besteden aan extra mailings. Dat betekent weer extra werk, ook voor anderen. Op die ma nier krijgt de economie een extra impuls. En dat kan deze regio best gebruiken." Tot nog toe moet de direktie geld toeleggen op de onderne ming. Op de vraag of zij van de Stadspost ki nnen bestaan, schudden Osinga en Houke eensgezind het hoofd. Maar m de toekomst zal dat anders zijn, ■"■gen zij u.u, kerd aan tce. zolfver/.e- „Mocht het bedrijf ondanks alle inspanningen niet de klantenkring verwerven waar het op mikt, dan is er nog geen man overboord. Houke kan altijd terugval len op zijn glazenwasserij. Ook voor de ex-ambtenaar van 's rijksbelastingen Emi le Osinga is daar wel een plekje vrij: „Als dit fout gaat, klim ik ook op de lad der. Ik ga niet de WW in. Dat vertik ik." De juiste leest voor vrijwel elke voet Keus uit de beste Nederlandse merken Het beste advies voor al uw voetproblemen Grote kollektie voor losse steunzolen, ook luxe schoenen Complete voetverzorging -i uitaluitend op afapraak Voetonderzoek J Eigenaar H. Bosveld Lid Ned. Ver. v. Schoentherapeuten voetverzorging speciaalschoenen tel. 651969 schoenreparatie tel. 678998 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De redaktie 'Rijnmond' van Randstad-Edities (omvattende de bladen Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen en Maaskoerier) zoekt een Hij/zij zal de in Vlaardingen gevestigde redaktie van tijd tot tijd moeten assisteren voor wat betreft de stadsverslaggeverij in Schiedam en Vlaardingen, waarbij het accent op eerstgenoemde gemeente zal komen te liggen. Van kandidaten wordt enig journalistiek inzicht en af finiteit met het huis-aan-huisblad verwacht, terwijl het werken op onregelmatige uren, zoals 's avonds en in het weekend geen bezwaar mag zijn. Reakties, bij voorkeur schriftelijk, aan redaktie 'Rijnmond' Randstad-Edities, t.a.v. de heer R. M. van Houwelingen, Postbus 52, 3130 AB Vlaardingen. Voor tel. informatie tij dens kantooruren 010-344022. Na 18.00 uur 010-265764. llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Verder wordt de aandacht ge richt op het Schiedamse Ge nootschap Vlijt Volmaakt, een weinig befaamd, maar inder tijd zeer aktief gezelschap, dichtende burgers dat in 1781 naar buiten trad met de bun del „Proeve van Poëzi&". Het werk werd door de recen senten niet met minachting ontvangen. Daarmee is alles gezegd. Daarom snel over naar de wars van knutseldichterij zijnde Multatuli, die precies een eeuw later tweemaal Schiedam bezocht voor een le zing in Music Sacrum. Op de eerste rij zat, naast Francois Haverschmidt/Piet Paaltjes, de al genoemde dichter Pen ning. over „Levensopvalling". Ont stemd was hij in tweeërlei op zicht, in de eerste plaats door al die tegenslagen, in de twee de plaats omdat zijn stem het zo goed als begeven had. Toch werd ook deze voor dracht een succes. In de zaal zaten 140 mensen, volgens Multatuli zelf een meer dan behoorlijk aantal. Na afloop vergezelden Pen ning en enkele anderen de schrijver naar het station, waar zij hem anderhalf uur in de wachtkamer gezelschap hielden. Van dat oord bleek Multatuli alles behalve gechar meerd. Wat weer eens bewijst dat er in Schiedam zelden iets nieuws onder de zon is. Niet heel „Scyedam" is gewijd aan de literatuur, zodat er ook voor de niet-letterkundige le zer nog wat te genieten over blijft. W.P. Rook („Schiedam in oude foto's) staat stil bij de opening van de Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam, ofwel de HEMA, toen ondergebracht in de HEMA-flat op de Koemarkt (thans omgedoopt, door later generaties, in de C&A flat). De opening van de winkel werd uitgesteld wegens de dood van koningin-moeder Emma, en vond plaats op 22 maart 1934. De oudste inwoner van Schiedam, de 94-jarige W. Vrijland, een heertje met puntbaard en wandelstok, mocht als eerste iets kopen bij een van de circa 50 in groene japonnetjes geklede HEMA- juffrouwen. Verder in het blad van de His torische Vereniging: een laat ste bijdrage over de schilder Adriaan van der Schouw, naar aanleiding van diens (kerst- Hentoonstelling in het Stede lijk. Alie Groeneweg haalt nog wat anekdotes over de schilder op, waaronder deze: dat hij na het verkopen van een schilde rij eerste een ijsje voor zijn honden kocht. De laatste pagina's zijn gere serveerd voor het jaarver slag van de HVS. Wie lid is van deze vereniging krijgt „Scyedam" automatisch in de bus. Losse nummers, ver krijgbaar bij de boekhandel, kosten vier gulden. Het re- daktieadres: Van Oldenbarn- veldstraat 8, telefoon 737609. Multatuli's eerste bezoek aan Schiedam vond plaats op 15 ja nuari 1880. De grote schrijver, vanwege zijn financiële positie gedwongen alom in den lande voordrachten te houden, en volgens en verslaggever uit die tijd lichamelijk verzwakt, hield desondanks een helder en boeiend betoog over het thema „Slordig spreken leidt tot slordig denken". Bij de tweede Multatuli lezing, op 19 januari 1881, ging er nogal wat fout. De trein had vertraging, en er was niemand komen opdagen om de be roemde man van het station af te halen, zodat hij ten langen leste zich alleen, baggerend door de sneeuw, naar Musis begaf. Tijd om de broodjes met gehakt, meegebracht uit Lei den, op te peuzelen, had Mul tatuli niet meer. In twaalf minuten tijd tim merde hij een voordracht in elkaar; hij besloot te spreken bij oio 160199 By WCC krygt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeiiyk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. a Schiedam \,A_ LID- FOCWA Goede verlichting vraagt om goede vóórlichting. Daarom vindt u bij Dijkstra niet alleen een compleet assortiment van klassiek tot ultramodern maar ook compleet advies. De lichtadviseurs van Dijkstra zijn u graag en gratis van dienst. Ga gauw langs onze toonzaal

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3