Nieuwe In't kort In't kort VANDAAG Schieland kan straks rustig slapen mm P 1 X ft Wandelpaadjes met bomen 'aangekleed' Middeleeuwse - in deze krant CDA: bloedgroepen of verkiezingslijst? Intermezzo brengt blijspel Koemarkt nadert voltooiing Stadsblad Jeneverflessen op de tram? Sportpagina: horecatoernooi gymnastiek reuniewedstrijd eendenkooi gerestaureerd DIJKSHOORN BRILLEN ztzs Vastenaktie voor Namibië Onchristelijk Papieren Dijkbewaking Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM In de stromende regen is woensdagmiddag offi cieel een begin ge maakt met het op Deltahoogte van 450 meter waterkering tussen de Buitensluis en de Havendijk. Voor dit vitale onder deel van Schielands Hoge Zeedijk sloeg de JtSS. Ruggesteuntje voor dijkgraaf Janse (plaatsvervan gend) bij het beklimmem van de dragline/heimachine plaatsvervangend dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, K. P. Janse, de eerste paal. Er is circa dertig maal overlegd over kosten en vormgeving van deze „dijk", eigenlijk een be tonnen bak, afgeschermd door stalen damwanden. „Een zaak van nationaal belang. Want de dijk be schermt niet alleen Schie dam, maar ook het achter land", aldus de loco-dijk graaf. V SCHIEDAM Binnen het CDA wordt deze week hef tig gedebatteerd over de opvolging van onlangs overle den gemeenteraadslid J.M. de Koning. Objectief gezien zijn voor deze vacature twee kandidaten: Theo Schoon makers en Jan den Brinker. Ofschoon de eerste vol gens de Kieswet de beste kaarten heeft, lijkt de tweede gegadigde (volgens interne CDA afspraken) meer kans te maken op de vacante zetel in de raadszaal. Rechtstreeks Y I Hoe groen wordt Schiedam? Als het aan plantsoenendienst en leerlingen ligt, héél groen SCHIEDAM Welgeteld 58 essen en 500 struiken en heesters zijn er woens dag tijdens de Nationale Boomfeestdag de Schie- damse bodem ingegaan. De beplantingsaktivitei- ten, waaraan zon 140 scholieren deelnamen, speelden zich hoofdzake lijk af in Woudhoek en rond schooltuin- en volks tuincomplex Vijfsluizen. Spitten op boomfeestdag, zich kostelijk De schooljeugd amuseerde HOORAPPARAAT "AUDILENS "i T.V. DEFEKT? RADIO ABA Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 t/RIJDAG 30 MAART 1984 - NR. 26 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG SCHIEDAM Op zaterdag 31 maart houdt de gospelgroep The Lightbearers uit Vlaar dingen o.l.v. John Gosselaar, een openlucht-gospelconcert vóór de Hema te Schiedam om 15.00 uur en om 19.30 uur een Gospelconcert in de Haven- kerk aan de Lange Haven 70. De toegang tot de Havenkerk is vrij. Iedereen is hartelijk welkom. De vereniging Natuurgenot in Huis houdt op maandag 2 april een kontaktavond in gebouw Chr. en Soc. Belangen aan de Lange Haven, W. A Thomey spreekt over het inrichten van aquaria. Aanvang acht uur. Op zaterdagmiddag 7 april or ganiseert de Jacintha/Albertus magnusschool een fancy fair en rommelmarkt. De deuren gaan open om 12 uur en slui ten om 16 uur. U kunt er te recht voor verschillende spel letjes, o.a. bingo, een grabbel ton, videospelletjes, dokter Bibber, ballen gooien en nog veel meer. De opbrengst is be doeld voor vluchtelingen uit Namibië in Angola. De school staat aan de Mgr. Nolenslaan 87. Dijk kost 200 gulden per strekkende centimeter De kosten van de waterke ring bedragen 10,7 miljoen gulden oftewel circa 200 gul den per strekkende centime ter. Om het water in toom te houden wordt 20 kilometer betonnen paal gebruikt, 500 ton bewapeningsstaal en 900.000 kilo dam wand. Jan se: „Het mag ons niet gebeu ren dat zoals in de tv-serie Willem van Oranje een in woner komt aangestrompeld met de mededeling: Sire, de polders zijn ondergelopen." Een dergelijke mededeling hoeft Schiedam niet snel te vrezen. De kans dat het zee water de nieuwe dijk zal over spoelen doet zich volgens hoogheemraadschappelijke be rekeningen niet vaker voor dan eenmaal in de 10.000 jaar. „Schiedam kan rustig slapen". In het verleden werd die slaap nogal eens verstoord door alarmkreten. In de rampnacht Opvolging De Koning ingewikkelde kwestie l^MII De opvolgingskwestie heeft minsten één pikante zijde. Bij de benoeming van het nieuwe raadslid moet het CDA reke ning houden met de bloed groepen waaruit deze partij bestaat (vertegenwoordigers van de voormalige KVP, AR en CHU) én met de volgorde van de uit 1982 daterende ver kiezingslijst. Op die lijst staat Theo Schoen makers als tiende, en Jan den Brinker op de elfde plaats (de confessionelen bezetten in de raad negen zetels). Aangezien De Koning oor spronkelijk tot de KVP be hoorde zou de oud-KVP-er Den Brinker eerder als opvol ger in aanmerking komen dan Schoenmakers. Want ofschoon ook Schoenma kers uit katholieke kring voorkomt, werd hij pas CDA- lid toen deze partij al bestond. Hij is daarom wat men in CDA-kringen noemt een „rechtstreeks lid", en valt der halve buiten de „bloedgroe pen-theorie" Volgens het fusieprotocol, het „herenakkoord" dat KVP, CHU en AR indrtijd afsloten, is Den Brinker dus kandidaat nummer één. Weigert hij de eventuele benoeming, dan ko men als eersten de oud-KVD- ers Henk Metaal en Ru Hartog in aanmerking voor de open gevallen plaats. De kwestie wordt nog eens be moeilijkt door de omstandig heid dat Den Brinker en Schoenmakers in het verleden meermaals met elkaar in bot sing zijn gekomen. Na een ru zie met o.a. Den Brinker, die afdelingsvoorzitter is, stapte Schoenmakers uit het CDA- bestuur. Schoenmakers werd er inder tijd van beschuldigd, finan cieel geen rekening en verant woording te willen afleggen van een uitstapje dat de partij had gemaakt naar het Euro parlement. Kort te voren was hij als be stuurslid van de Europese Be weging ook al in moeilijkhe den geraakt, volgens zijn zeg gen eveneens door bemoeie nissen Van den Brinker. („Ik voel mij onchristelijk behan deld," zei Schoenmakers bij die gelegenheid). Den Brinker houdt het er op dat zijn partij voorrang zal ge ven aan het fusieprotocol. ,Dat is nu aanmaal een kei- lard gegeven". Wat automa- isch betekend dat het bestuur aem als opvolger voor De Ko- ïing aanwijst. Ondertussen beweren goed in gelichte kringen dat Theo Schoenmakers de papieren voor zijn aanstelling al in huis heeft. De betrokkenen zelf kon dit bericht niet bevesti gen: hij maakte wederom een excursie naar Straatsburg. Op de vergadering die het CDA-bestuur gisteravond aan de opvolgingskwestie zou wij den, mocht Den Brinker uiter aard niet als voorzitter optre den. Die taak werd voor die gelegenheid waargenomen door Henk Metaal, vice-voor- zitter. Fractievoorzitter Piet Roos- en, gisterenmiddag om een reactie gevraagd op het be richt dat Theo Schoenma kers zijn nieuwe collega in de CDA-banken zou worden, stelde zich buitengewoon voorzichtig op: „Ik heb daar over nog geen enkele zeker heid. Het is en blijft een zaak van het bestuur". In Woudhoek werden enkele zogenoemde „spuitkades" dijkjes die herinneren aan de opspuitingen om dit polderge bied bouwrijp te maken- aan weerszijden beplant met essen. In de schaduw daarvan zal het over enkele jaren genoeglijk wandelen zijn. Ook bij de Vijfsluizen ging het om het „aankleden" van een toekomstig wandelpad. Hier kon de schooljeugd zijn hart ophalen: onder toezicht van de Plantsoenendienst mochten maar liefst vijfhonderd gaten gedolven worden voor de struiken heesters die straks dit groengebied een nog natuurlij ker aanzien zullen geven. Omdat de maand maart eigen lijk geen gunstige periode is voor het planten van bomen - de maanden oktober tot en met december lenen zich daar beter voor- zal Schiedam vol gend jaar zijn Boomfeestdag op een ander tijdstip houden. Het Nationale karakter van de boomplantdag komt in 1985 te vervallen, gemeenten mogen dat jaar voor het eerst zelf een datum prikken. De opzet blijft echter, onveranderd: kinderen dichter bij de natuur betrek ken. De zes schoolhoofden die woensdag meewerkten aan de boomfeestdag kregen ter her innering een vaantje. Om de gemeentelijke dank te onder strepen, werden de soeveniers uitgereikt door wethouder Luub Hafkamp. Technisch volmaakt en daardoor onopvallend. Dijkshoorn vertelt u er alles over. ware grootte Schiedam SI lidulnaslraat 1. lal OIO-2S 7S 49 Schiedam Kethel Mof van Spaland 5. lal 010-70.17 30 van 1 februari 1953 bijvoor beeld dreigde een regelrechte catastrofe. Een uitermate zwakke schakel in de water kering, de (oude) buitensluis, leek het te zullen begeven, maar hield als door een won der stand. In 1978 werd dit zwakke punt definitief uitgeschakeld door de bouw van een nieuwe sluis. Na voltooiing werd het werk hoogstpersoonlijk door de toenmalig minister van Ver keer en Waterstaat de heer Tuynman, „ingezegend", we derom een aanwijzing dat er meer op het spel stond dan de veiligheid van één stad. De waterkering die thans wordt aangelegd vormt het lo gische vervolg op het vernieu wen van de sluis. Wethouder Chris Zijdeveld is een van die Schiedammers die na het ge reedkomen van de dijk wat rustiger kunnen slapen. Als verantwoordelijk bestuurder overkwam het hem nogal eens dat hij in het holst van de nacht door twee politieagenten uit bed gebeld met het verzoek ogenblikkelijk de direkteur van Gemeentewerken te bel len: er moest dijkbewaking worden ingesteld. Zijdeveld: „Als Schiedammer van geboorte weet je dat het zaakje hier zo regelmatig on der water staat. Als tiener stond ik daar dikwijls naar te kijken, als wethouder was ik natuurlijk verplicht daar iets aan te doen". Met de aanleg van de waterke ring tussen Buitensluis en Ha vendijk is Schiedam nog niet helemaal uit de problemen. De laatste schakel in de „zeewe ring" moet nog worden aange legd. Dat is het deel tussen het voormalig Gusto-terrein en de Rotterdamsedijk bij de vroege re vestiging van Garage Ho- genboom. Ook voor dit stukje dijk is de subsidie zo goed als binnen. Overeenstemming over de kostenverdeling is echter nog niet bereikt. Niet voor niets werd dijkgraaf Janse door Zijdeveld bedacht met maar liefst drie „Schie- dam"-stropdassen. De dassen moeten het Hoog heemraadschap er aan her inneren dat Schiedam niet bereid is een onevenredig deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Want ook hier gaat het om een dijk die meer beschermt dan een stad met 70.000 in woners. SCHIEDAM Toneelvereni ging Intermezzo geeft zaterdag 31 maart een uitvoering van „de Mooie Moordenaars". De première van dit vrolijk spel in vier bedrijven (door Jim Keulemans bewerkt naar „Die Schone Killerin" van Georg Neugart) vindt plaats in de aula van het Spieringshoekly- ceum aan de V.d. Brugghen- laan, aanvang acht uur. Uitgeroepen tot Miss Charme heeft de verkoopster Ingrid een revolvertje gekocht. Zo maar een opwelling. Maar als ze er in de openlucht mee gaat oefenen wordt Ingrid gearres teerd. Volgt een reeks onzinni ge dingen, zoals een bomaan slag. Uiteindelijk komt alles toch nog op z'n pootjes terecht. Kaartjes voor de voorstelling kosten 6 gulden. Ze zijn ver krijgbaar aan de zaal of bij het secretariaat van Intermezzo, Els v. Raak, J. C. van Marken straat 68, tel. 735611. SCHIEDAM Vanaf maan dag 2 april wordt een begin gemaakt met de afronding van de werkzaamheden op en rond de Koemarkt. Die werkzaamheden omvatten de aanleg van de riolering en bestrating aan het begin van de Hoogstraat. Deze werk zaamheden zullen ongeveer 2 weken in beslag nemen. In die periode zullen de Lange Ha ven en de Hoogstraat niet van af de Koemarkt bereikbaar zijn, maar wel via de Appel- marktbrug. Na het gereedkomen van deze werkzaamheden zal het plein rondom de kiosken en voor het VVV-kantoor aan de Bui tenhavenweg worden inge richt. Hoewel getracht zal worden de overlast tot een minimum te beperken, zullen tijdens de werkzaamheden ongemakken niet vermeden kunnen wor den. Voor eventuele nadere informatie kan men tussen 8.00 en 16.00 uur bellen naar nummer 739977. Wi] helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw vorlichting Op zondag 1 april wordt in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat een opendeurdienst gehouden. Aanvang tien uur. Het thema is „Vriendschap". Voorganger is dominee J. D. Wuister uit Schiedam. Aan het orgel André Verwoerd. De serie optredens in cafe De Quibus aan de Lange Haven, georganiseerd door de Schie- damse kunststichting, wordt op 1 april voortgezet met Tre foil, songs en tunes. Drie muzi kanten uit de VS, Engeland en Nederland spelen muziek uit heden en verleden. Aanvang half tien, toegang vrij. 's Mid dags is er voor de kinderen (aanvang twee uur) een mu ziektheater, wederom met Trefoil. In een vorige uitgave van Het Nieuwe Stadsblad werd een concert van het gemengd koor Senectute aangekondigd. De adressen waar de kaarten voor dit muzikale gebeuren gekocht konden worden raakten ech ter spoorloos. Daarom de vol gende rechtzetting: Het concert is op vrijdag 13 april in Passage Theater om 8 uur. Daar zijn kaarten ver krijgbaar en bij onderstaande adressen: J. Th. v.d. Klink Bachplein 338 tel. 715846, mw. A. v. As, Boerhavelaan 4b, tel. 733284, en bij de leden. Prijs 7,50. In jongerensociëteit QT (ge bouw de Teerstoof, Nieuw- straat) dit weekeinde een op treden van De Raspers, vier jongens die sinds de herfst van 1982 een repertoire brengen van pop tot rock en roll. Aan vang half elf, toegang vijf gul den voor niet-leden van QT. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1