Drie landbouwscholen werken samen in project Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs D Beddenreduktie Rijnmond moet versneld geschieden SOEPELE KA TOEN IS HET NIEUWE BEELD CEVONDEN voorwerpen' Nederlandse toppers RANDSTAD Een drie tal land- en tuinbouw scholen werkt sinds kort samen in een project ge naamd het Kort Middel baar Beroeps Onderwijs, afgekort het KMBO. De drie scholen zijn: de Hugo de Vries, voor opleiding hovenier en bloembinder te Rotterdam, de Anna Hoeve, de lagere agrari sche school te Brielle, en de Christelijke Land- en Tuinbouwschool te Maas land. Studierichting Uw modelijn: de meest aktuele en sportieve kombinaties. Ronald Brautigam speelt Beethoven Quink zingt a cappella-werken van Britten 'Hagelbuien' van Amsterdams Gitaar Trio Elly Ameling en Han de Vries Voordelige Handel Informatie MODEHUIS onder redaMie van Wim Bouwen» en Jacques van telefoon 070 - 19 02 37 AMSthKDAUITAR TRlO ANTONIO VIVAl.DI l.t QUATTRO STAGION [SINKE [HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG ,11 APRIL 1984 PAGINA 23 2-Delig pakje aktueelen sportief, door U met vele blouses te kombineren In het land- en tuinbouwon- derwijs kent men al enkele jaren proefprojecten voor het Kort Middelbaar Be roeps Onderwijs. Vele men sen hebben echter geen of een totaal verkeerd beeld van deze vorm van voortge zet onderwijs. Mogelijk ver oorzaakt door het woord middelbaar in de onderwij saanduiding Kort Middel baar Beroeps Onderwijs. Dat middelbaar heeft name lijk niets te maken met het bekende middelbaar onder wijs. Het middelbaar in het KMBO duidt vooral op de leeftijd van de deelnemers en op het feit dat het een volletijds opleiding is voor die deelnemers. Het KMBO is namelijk toeganke lijk voor alle jongelui vanaf 16 jaar, voor hen die graag nog een full-time beroepsopleiding willen volgen, voor hen die nog niet volledig willen of kunnen gaan werken, maar wel voor een beroep willen worden opgeleid. Jongeren, bijvoorbeeld in de leeftijd van 16-18 jaar, kunnen in het alge meen gesproken in het huidige onderwijssysteem geen volle tijds beroepsgerichte opleiding krijgen. Via het KMBO kan dat nu wel. Het kort middel baar beroepsonderwijs kan be doeld zijn om het getij te dich ten tussen middelbare agrari sche scholen en de opleidingen van het leerlingwezen. Voor veel MAVO- en LBO-school- verlaters is het middelbaar on derwijs een te zware kluif. De vakkenpakketten waarop leer lingen afstuderen zijn niet al tijd toereikend: soms ook zijn de leerlingen er nog niet „rijp" voor. In andere gevallen kan het middelbaar beroepsonder wijs minder wenselijk zijn, omdat het teveel theorie biedt. Het KMBO kan dan deze leemte opvullen, doordat het dicht bij de praktijk van alle dag staat. Welke studierichtingen kent het KMBO? Welnu bij de drie samenwerkende scholen kan men 4 studierichtingen volgen: le Aanleg en onderhoud van tuinen, daarvan is de stand plaats Rotterdam, 2e Bloem schikken en -binden, ook hier standplaats Rotterdam,, 3e Groente- en bloementeelt, de standplaats hiervan is Brielle, 4e Veehouderij en dierverzor ging, en hiervan is de stand plaats Maasland. Welke rich ting men ook kiest, de vorm van het onderwijs in de prak tijk ziet er hetzelfde uit. Het is gewoon dagonderwijs, gemid deld 30 uren per week, ver deeld over 20 uren in de be roepssfeer, dus de praktijk en de daarmee verbonden vak kennis, en 10 lesuren alge meen vormend onderwijs, zijnde Nederlands, Persoonlij ke en maatschappelijke vor ming, handvaardigheid en Gymnastiek. Voor het be roepsopleidende gedeelte kan de praktische kennis worden opgedaan door de praktijkles sen op de school, maar ook d.m.v. stagelopen op de diver se bedrijven. De leerlingen gaan 4 dagen in de week naar school en lopen de vijfde dag stage op een land- of tuin bouwbedrijf in de omgeving. Experimenten in Rijnsburg toonden aan dat leerlingen die in het arbeidsproces wilden worden opgenomen, in de loop van de 2 a 3 jaar een uitgebrei dere stageperiode konden krij gen. Op deze manier groeien de leerlingen de school uit en de arbeidswereld in. Geduren de de stage-dag kunnen leer ling en praktijkbedrijf bezoek verwachten van een leer kracht van de school. Deze RIJNMOND Donderdag is er overleg geweest tussen de staatssecretaris voor Volksge zondheid Drs. J. P. van der Reijden en de gecommitteerde voor Volksgezondheid van het Openbaar Lichaam Rijnmond A. P. van der Jagt. Tijdens dit overleg zijn nadere afspraken gemaakt over de wijze, waarop Rijnmond zal worden betrokken bij de be leidsontwikkeling op het ter rein van de Volksgezondheid in het Rijnmondgebied. Naast het overleg, dat de staatssecre taris voert met de provincies en de grote steden, is afgespro ken dat ook Rijnmond met zijn beleidsvoornemens en advise ring rechtstreeks de staatsse cretaris zal benaderen. Naar de mening van Rijnmond maakt de financiële situatie prioriteitenstelling t.a.v. intra murale voorzieningen noodza kelijk. Rijnmond hanteert hierbij de volgende prioritei tenvolgorde: 1. Verpleeghuizen; 2. zwakzin nigenzorg; 3. prychiatrie; 4. ziekenhuizen. Tijdens het overleg bleek, dat de staatssecretaris deze prior- teitsvolgorde deelt. De staats secretaris hanteert hierbij de volgende overwegingen t.a.v. de ziekenhuizen: de beddenre duktie in algemene ziekenhui zen moet versneld geschieden. In 1988 moet de landelijke 3,7% norm gerealiseerd zijn. Dit betekent, dat er ongeveer 6000 bedden in Nederland ver dwijnen. Nieuwbouwplannen voor zie kenhuizen kunnen alleen wor den uitgevoerd als deze leiden tot een aanzienlijke beddenre duktie en als het een budget tair positief resultaat oplevert. Dat laatste wil zeggen: dat de exploitatie van een nieuw zie kenhuis goedkoper moet zijn dan de situatie die bestond voor nieuwbouw. Dit betekent, dat realisering van een ziekenhuis in Spijke- nisse met 300 bedden onder gelijktijdige sluiting van het Van Dam-Bethesda ziekenhuis met 287 bedden niet aan ge noemde criteria voldoet. In deze vorm zal het plan niet meer in behandeling worden genomen. Uit een samenwer kingsverband tussen de zie kenhuizen Van Dam-Bethes da, Eudokia en Bergweg zou den op termijn achtereenvol gens nieuwe ziekenhuizen te Spijkenisse en in het gebied Rotterdam Capelle a/d IJs- sef moeten ontstaan. Slechts in goed overleg tussen alle parti cipanten kunnen de belangen van zowel patiënten als het personeel van de ziekenhuizen tot hun recht komen. Rijn mond heeft ook bij de staatsse cretaris kenbaar gemaakt hier in een coördinerende rol te willen spelen. Met betrekking tot de zwak zinnigenzorg deelde de staats secretaris voorts mede, dat er in het Rijnmondgebied een kleinschalige voorziening voor zwakzinnigen kan komen, mits deze goed is ingebed in het totale zorgsysteem voor zwakzinnigen. De afdeling gevonden- en verloren voorwerpen is geo pend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en is telefonisch bereikbaar onder nummer 260760 (toestel 119): Gevonden voorwerpen af te halen op het politiebureau (Lange Nieuwstr. 55): 2 sleutels aan een ring van Volvo; 2 autosleutels aan een ring; 1 huissleutel (Engering); 1 zwarte label 2 sleutels; 1 etui 2 sleutels; 1 zwart label tje 2 sleutels en 1 metalen sterhanger met naam „Anne- miek"; 1 rode musketonhaak 2 sleutels; 1 kleine sleutel; 1 rechter want, kleuren zwart met bruine strepen; 1 linker bruinlederen dameshand schoen; 1 witte label nr. 466 1 sleutel; 1 ring 1 fietssleutel en 2 kleine sleutels; 1 rode la bel met opschrift afd. lila sleutelkast 2 sleutels; 1 touwtje 2 sleutels; 1 groene sleutelhanger (V AG autorij school Hoogvliet) 5 sleutels w.o. 2 autosleutels; 1 ring 2 sleutels w.o. 1 Opelsleutel; 1 damesbontjas; 1 sleutel (iseo); 1 sleutel (silca); 1 bordeau rode- /bruine etui 8 sleutels; 1 ring 6 sleutels w.o. 1 hele kleine; 1 zwarte label 4 sleu tels en 1 kleine sleutel. Gevonden voorwerpen af te halen bij de vinders: 1 geel houdertje met boxer en 3 sleutels, Fam, Boeren, Rot- terdamsedijk 427, tel. 264211; 1 sleutel (Beta), Scholenge- Hoewel je dat aan de concertzalen vaak niet kan aflei den, beschikt Nederland over een groot arsenaal aan mu zikaal talent. Talrijke vaderlanders die beschikken over uitnemende vocale kwaliteiten zijn dikwijls in het bui tenland meer bekend en ook geëerd dan in het moeder land. Vooraanstaande instrumentalisten in vrijwel alle genres hebben hun naam in den vreemde op moeten bou wen, in de wetenschap dat een profeet in eigen land nu eenmaal niet (of onvoldoende) geëerd wordt. Deze week besteedt Plaat-Praat aandacht aan deze categorie. Brautigam in de afgelopen jaren En met wie beter te beginnen dan de pianist Ronald Brautigam (29) die op de laatste dag van maart in het Amsterdams Concertgebouw met zijn uitvoering van Mozart's Pianoconcert in G (KV 453) over tuigend slaagde voor de Nederland se Muziekprijs?.... Op het label ETCETERA (ETC 1018) nam Ronald Brautigam on langs een aantal 'losse stukken' van Beethoven op: De vijf Ron do's, Fantasie op. 77, Andante Fa- vori, het Rondo a Capriccio op. 129 en 'Für Elise'! Men kan natuurlijk twisten over de 'noodzaak' van zo'n LP zonder groot, intens werk van de 'titaan', maar er zitten twee belangrijke as pecten aan Ten eerste kan men bijvoorbeeld in het Rondo in A (WoO 49, de catalo gus voor 'Werke ohne Opuszahl') bemerken dat de componist ook maar een aardse sterveling was (het was bepaald niet zijn sterkste stuk) en een gelegenheidswerkje als 'Für Elise' (eigenlijk 'Für Therese') evenmin uit de weg ging. Aan de andere kant kan men in deze stukken zeer goed vaststellen dat het spel van de pianist Ronald Brautigam zeker aan inhoud heeft gewonnen. Maar niet ieder een zal zijn loopbaan al luisterend op de voet gevolgd hebben en zijn destijds met een Edison bekroonde eersteling met om. Ravel's 'Le Tombe de Couperin' (op CBS) leent zich door het 'andere' programma niet zo goed voor een vergelijking De vijf rondo's worden eigenlijk heel weinig gehoord. Het Rondo a Capriccio opus 129, dat van Beetho ven zelf het bijschrift 'Die Wuth über den verlorenen Groschen' meekreeg, is uiteraard bekender. Een virtuoos stuk, waarin Ronald Brautigam's niet geringe kwalitei ten volledig tot hun recht komen. Het opmerkelijke op deze plaat is ook dat hij 'Für Elise' met zó'n overtuiging weet te spelen, dat dit wekelijks mishandelde stuk onder zijn handen zelfs weet te boeien! Een prestatie die wellicht toch toe te schrijven is aan de kontakten die met de grote, hoogbejaarde pianist en pedagoog. Rudolf Serkin (81) heeft gehad. Een andere opmerkelijke pro- duktie van ETCETERA is het op ETC 1017 vastgelegde Britten-re cital van het inmiddels vermaar de vocaal kwintet 'Quink'. Dit a cappella zingende ensemble, bestaande uit drie vrouwen (twee sopranen en alt) en twee mannen (tenor en bas), maakte in 1982 bij CBS zijn plaatdebuut, maar ver huisde net als Brautigam met producer Klaas Posthuma naar ET CETERA. In die jaren is er wel wat veran derd in het ensemble. De alt Wilma Bos maakte plaats voor Corrie Pronk en de tenor Maarten Ko ningsberger deed hetzelfde voor Harry van Berne. Veel verschil maakt het allemaal niet. De vrou wenpartijen lijken ietsje beter uit de verf te komen en de heren (soms) iuist ietsje minder, maar de verschillen zijn zeer marginaal. Iets anders is dat het vijftal zich op deze Britten-plaat beter manifes teert dan op hun eersteling Pasti me with good company'. Een plaat met voornamelijk korte renaissan- cestukjes, waarin voortgeborduurd werd op geslaagde live-optredens, o.m. in het Holland Festival 1978. De aanstekelijkheid van hun vocale act bleek niet helemaal via het vi nyl over te brengen. Dat laatste is hier in het geheel niet aan de orde. De liederen van Benja min Britten Worden duidelijk met liefde benaderd; zodanig zelfs dat bijna van een plaat met uitsluitend hoogtepunten kan worden gespro ken. Hoewel de 'Hymn of St. Caeci-» lia' uit 1942, (de componist werd op 22 november, de feestdag van St.- Caecilia geboren!) 'werelden' ver wijderd ligt van zijn 'Sacred and profane' opus 91, waarin hij eer be wijst aan de middeleeuwse madri- galisten. BENJAMÏN HHim-N beroep deed op teksten van W.H. Auden maar vier andere dichters aan het woord laat èn één anonie me tekst gebruikt. Kortom, het is een plaat die een goed, zij het natuurlijk niet com pleet, overzicht biedt van hetgeen Britten aan a cappella-werken heeft geschreven. Mede door de zeldzaamheid van het programma aanbevolen. Wel verdient bij aankoop de plaat enige controle. Ons exemplaar had een te groot gat en vertoonde hard nekkige, laaggetimbreerde tikken. Nou, we hebben op het stuk van gi taartranscripties en daarmee ver bonden uitvoeringen al 'van alles' beleefd. Zelfs de Brandenburger concerten zijn bij ons via dit instru ment afgeleverd en hoorden we vo rig jaar niet een verbazingwekken de Japanner die Moessorgski's 'Schilderijententoonstelling' op een onnavolgbare manier met dit in strument wist te verklanken?... Daar zijn nu op RCA GL 70220 de Vier Jaargetijden van An tonio Vivaldi bijgekomen; ge speeld door het Amsterdams Gi taar Trio, bestaande uit Johan Dorrestein, Olga Franssen en He- lenus de Rijke. De opname is in de herfst van vorig jaar gemaakt in de Oud-katholieke Kerk in Utrecht De uitvoerenden bespelen twee Hollandse Daniël Royé-gitaren en één uit Engeland, van Paul Fischer. De drie hebben elkaar destijds ont moet op het Sweelinck-conservato- rium in Amsterdam en zijn na vol tooiing van hun muziekstudie in 1978 gaan samenwerken. Het Am sterdams Gitaar Trio oogstte inmid dels in allerlei landen aan weerszij den van de Atlantische Oceaan veel QUINK Op EMI IA 069-1270581 zingt 'onze' internationale vermaarde sopraan Elly Ameling aria's uit de Kantates voor sopraan, hobo en basso continuo van Johann Sebastian Bach. Han de Vries be speelt daarbij verschillende ho bo's, terwijl de organist Albert de Klerk (66) op het Batz-orgel van de Utrechtse Domkerk (dat tijdens de opname, afgelopen zo mer, vanwege restauratiewerk zaamheden in de Pieterskerk was opgesteld), samen met de celliste Richte van der Meer het continuo verzorgt. Een elpee waarover je niet lang moet uitwijden. Voor wie maar een beetje van Bach's kantates houdt, er een tikje 'gevoel' voor heeft, is deze plaat gewoon een must. Of Vivaldi er 'niets tegen' gehad zou hebben, dat men zijn 'Jaargetij den' van een gitaartrio bewerkte, is een stelling die we voor rekening van de musici en uitgever laten Zelfs kan men zich natuurlijk af vragen wat het nut is van zoiets, waar we zo ongeveer elk jaar op nieuw worden bedolven met in het vinyl vastgelegde 'Jaargetijden'. Nou, als het dan toch 'moet', dan maar liever deze. Die brengt ten minste weer eens iets nieuws. Want dat mag wel even worden vastge steld, wie precies voor de transcrip tie verantwoordelijk is, blijft in het ongewisse, maar hij is steengoed! Het karakter van het hele werk Prachtig zijn natuurlijk ook de 'Flo wer Songs' uit 1950, waarvoor Brit ten voor de verandering eens geen wordt nergens geweld aangedaan en het is allemaal zo speels, maar tevens zo muzikaal, dat zelfs puris ten hiervoor door de knieën zullen gaan. Aanbevolen dus! Want dat was het 'geheim' van Bach: vai. het alledaagse iets bijzon der weten te maken. In feite zijn de kantates gewoon voor de eredienst bedoeld; voor elke dag van het ker kelijk jaar een andere. Maar Bach voelde feilloos aan wat zo'n aria, die in elke kantate wel voorkomt, aan 'extra's' kon gebruiken, zodat de inhoud van de tekst nog beter tot zijn recht zou komen De slotzin van de gelukkig ook in het nederlands gestelde hoes tekst is helemaal raak: 'Zo geeft dit recital aan de hand van deze zeer speciale aria-bezetting een inzicht in het verschil in compositie-behan deling van teksten (denk maar aan de Passies) en in de onmiskenbaar eigen stijl van de cantor van de Thomaskerk, J.S. Bach, die iedere tekst individueel vorm gaf. terwijl de hoofdlijn steeds herkenbaar blijft' En. zult u vragen, hoe zingt Elly Ameling ze° Het antwoord kan kort zijn: .klasse' Het spel van ho boïst Han de Vries, die drie ver schillende instrumenten bespeelt, navenant! De hiervoor besproken platen zijn allemaal digitaal opgeno men en volgens het superieure DMM-proeédé geperst. Tot slot willen wij er op wijzen dat één van de platen uit de door ons zeer gunstig beoordeelde en ook met een Edison onderscheiden box met de Concerti Grossi opus 6 van Handel, 'authentiek' gespeeld door The English Concert o.l.v. Trevor Pinnock. nu door Deutsche Gram: mophon als (voordelige) plaat-van- de-maand 'los' wordt aangeboden. Het gaat hierbij om de eerste vier concerten (Archiv 4108 971). De an dere zijn tegen de normale prijs verkrijgbaar: de nrs. 5 t/m 8 nr. 4108 981 en de nrs. 9 t/m 12 op nr. 4108 991. consulent geelt tevens les aan het KMBO. Ook in dit opzicht wordt er dus een direct ver band gelegd tussen de praktijk en de lesstof op school. Het on derwijs is vrij individueel en men kan het diploma halen d.m.v. zogenaamde deelcertifi caten (een soort afsluitend tus- senexamen). Afhankelijk van eigen inzet en kwaliteit kan men de opleiding voltooien in 2, desnoods 3 jaar. Men heeft dan een diploma, dat gelijkge steld wordt met het primaire deel van het leerlingenstelsel, zodat men kan doorstromen naar het secundaire deel van de opleiding en het middel baar beroepsonderwijs. Voor meer informatie en ui teraard ook voor inschrijving kan men terecht bij de eerder genoemde scholen. De in schrijving staat open voor ie dereen vanaf 16 jaar tot maxi maal 18 jaar. De vorm van on derwijs is zeer in trek, dus snelheid is geboden. Wel moet er voor een gekozen vakrich- meenschap Schieland, Nieuwe Damlaan 762, tel. 738121; 6 sleutels, Fam Ankone, Zand- pot 25, Maassluis, tel. 17779; 1 etui 6 sleutels w.o. IJ Fordsleutel, Hr. K. v. Schie,> Da Costastr. 46, tel. 269384; 1 bruin mapje 4- 4 sleutels, Mw. Huiskens, J.A. Alb. Thijmstr. 84b, tel. 736713; 1 bruine label fluit 5 sleu tels, Mw. Bronsema, W. Fran- kelandsestr. 48a, tel. 734023; 1 Lipssleutel, Mw. Vermeer, Storkstr. 72; 1 groene sleutelhanger van Fa. Beumer met sleutels w.o. 1 au- tosleutel merk Datsun, Hr. En- i gering, Dominicus Savio- J school, Dr. Schaepmansingel 9, i tel. 703731; 1 ring met 6 sleutels muske- tonhaak 1 gele, 1 witte en 1 t rode ring, Hr. Prein, Burg van Haarenlaan 903, tel. 711683; 1 1 zwart Mercedesleertje 4 sleutels, Fam v.d. Marei, W. J Frankelandsestr. 150b, tel. 269524; 1 stukje elektriciteitsdraad met 25 sleutels en 1 groene label, 1 Mw. Berkel, Johan Strauss- plein 348, tel. 712651; 1 etui 6 sleutels w.v. 1 VW- contactsleutel, Hr. v. Kampen, Heinsiusstr. 80, tel. 702269; 1 blauw hoesje met 11 sleutels, i W. Hofstede, Dorpskade 75, J Wateringen, tel. 01742-3005; 1 ring witte musketonhaak met 4 sleutels, Mw. den Toom, Bachplein 122, tel. 704723; 1 zwarte linker glacé heren handschoen, MW. Otte, Mgr. Nolenslaan 358, tel. 736598; 1 blauwe regenpak met witte strepen, Mw. v.d. Burg, W. Frankelandsestr. 8a, tel. 266222; ting voldoende belangstelling zijn. Een toelatingscommissie beoordeelt het één en ander. Voor inschrijven zijn er in schrijfformulieren, maar men kan ook eerst de betreffende school, de studierichtingen en de bijbehorende scholen- /standplaatsen zijn reeds ge noemd, bezoeken. Het zal ver der duidelijk zijn, dat deze tuinbouwscholen niet alleen het KMBO onder hun dak hebben. Jongere leerlingen kunnen zich natuurlijk opge ven voor de lagere tuinbouw scholen, welke vier jaar duren en een vervolgopleiding zijn op het normale basisonderwijs. Voor de oudere cursisten ken nen deze scholen de zgn. leer lingenstelsels, hiervoor is ech ter wel een vooropleiding ver eist (minimaal LBO-niveau). Informatie wordt u bij de scholen gaarne verstrekt. De adressen zijn: Opleiding voor Hovenier en Bloembinder „Hugo de Vries", Bosdreef 111, 3062 CA Rotter dam. Tel.: 010-144744. Lagere Agrarische School „Anna Hoeve", Anna Hoeve straat 2, 3230 AC Brielle. Tel.: 01810-3306/3088. Chr. Land- en Tuinbouw school, Commandeurskade 22, 3155 AD Maasland. Tel.: 01899- 10499. LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidsenhage (naast Paagman) SPIJKENISSE Gebouw A.B.C. (naast Hij) Nieuwstraat 184 DELFT Binnenwatersloot 24-28 Winkelcentrum „In de Veste" HILLEGERSBERG Weissenbruchlaan 104 SCHIEDAM-KETHEL Winkelcentrum Spaland

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 23