Nieuwe In't kort VANDAAG -in deze krant Op 5 mei Stertocht met Schots tintje Scheepvaartverkeer in Schie gestremd Rijnmondhand viert jubileum met taptoe vil fifeö Anti-discriminatie comité in politiek: vaarwater? 5 Vers van de groothandel P. Groeneveld en Zn. Stadsblad Thurlede opent tuinseizoen Vier werven in de slag voor bouw veerboot HBSS blijft in de race Kruisvereniging fkan alsnog naar Bethelcomplex Kind en ziek zijn in jeugdbibliotheek T.V. DEFEKT? RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM Een aantal Schiedamse muziekverenigingen neemt op zaterdag 5 mei deel aan de Ster- tocht. De aktiviteit wordt georganiseerd door de afdeling mu ziek van Stichting de Schiedamse Gemeen schap. Harmonie Straattheater ft .ft De Kethelse muziekvereniging Sint Radboud verzorgt het tweede koffieconsert in het theater. Wij helpen direktü! S. ZOMERTIJD! Gewijzigde openingstijden. Vrijdags van 12.00 tot 18.00 uur en ZATERDAGS GESLOTEN. C'reeP uil ons assortiment: vaste e^underlappen eXtra \pWi Heer,ijk voordelig ma)se kiprollade P 'oil. Kaskomkommers Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. SCHIEDAM Liefheb bers van harmoniemuziek kunnen in Schiedam op Bevrijdingsdag hun hart ophalen, en zelfs meer dan dat. Op 5 mei laat de Schiedamse Gemeenschap een Sterstoet van plaatse lijke korpsen door de stad marcheren, aangevuld met een Haagse doedel zakband. Diezelfde dag viert de Rijnmondband haar elfde lustrum met een taptoe. SCHIEDAM In ver band met de aanleg van een trambaan op de Pro- veniersbrug over de Schiedamse Schie zal deze brug moeten worden aan gepast. De Rijnmondband viert op Bevrijdingsdag het 55-jarig bestaan. SCHIEDAM In de week van 26 april tot en met 5 mei vraagt het onlangs opgerichte Anti-discriminatie Anti-fascisme comité aandacht voor haar aktiviteiten. Met het uitdelen van folders, een demonstratie-optocht door het centrum, een expositie, een discussie-avond in theater De Teerstoof en een informatiemarkt op het museumplein, wil het comité haar doelstellingen be kend maken. Centrumpartij Personenclub OP/ i. WOENSDAG 25 APRIL 1984 - NR. 33 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Op 27 april metselt wethouder Chris Zij develd een officiële steen in de gevel van een van de 60 huurwoningen die in combina tie met een aantal winkels deeiplan 2B1 van Woudhoek Noord vormen. Het complex is ontworpen door het Bouw fonds Nederlandse Gemeen ten. Drumband Ambrosius houdt op zondag 29 april in samen werking met de Schiedamse afdeling CJV een lampion-op tocht door Schiedam West. De start is om half acht 's avonds bij wijkcentrum De Bever aan de Van Beverenstraat. Na een rondwandeling door de wijk wordt de stoet bij de Bever weer ontbonden. Op woensdag 25 april (van avond) verzamelen zich* in zaal Wilgenburg (achter de Singelkerk) de leden van de Bond van Oud-Strijders. Er worden voorbereidingen ge troffen voor de landelijke bij eenkomst van de Bond op 28 april in Rhenen, waar de Schiedamse afdeling zich met een flinke delegatie wil pre senteren. Vrijdag 27 april wordt bij de Filmclub Scniedam de opval lende lichtvoetige Braziliaanse film „Dona Flor and her two husbands" gedraaid van regis seur Bruno Barreto. Dona Flor is getrouwd met de oversexte nietsnut Vadinho. Door zijn losbandige leven komt hij voortijdig te overlij den en Dona Flor hertrouwt met een saaie maar respekta- bele apotheker, het absolute tegenbeeld van Vadinho. In de hoofdrollen: Sonia Bra- ga, José Wilker. De film be gint om half tien. Donateur worden van de Stichting Film club Schiedam kost 5,per seizoen (inclusief toegang eer ste film); toegang voor dona teurs; 3,50. Het adres: Stich ting Filmclub Schiedam, ge bouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12. De Patiënten Belangen Ver eniging Schiedam heeft in di verse wijken een spreekuur ingesteld. Elke tweede donder dag van de maand is de PBVS te vinden in De Bever aan de V. Beverenstraat, tussen 2 en 3 uur, elke derde donderdag in de Blauwe Brug, zelfde tijd en elke vierde donderdag in de Vier Molens, hier tussen drie en vier uur. Op 26 april zit de vereniging voor het eerst in het dienstencentrum aan de Nw. Damlaan. minium mi •1* Illl III! Ill Hl» lift linilltHHRHiHlilHtHI Hiiiiiiiiiiiiiiuu ii Schiedams centrum vol muziek Rond één uur 's middags marcheren het Tamboer en Trompetterkorps Gusto (Zuid), Showkorps OBK (Nieuwland) en Drumfan fare Harpe Davids (Oost) vanuit de wijken naar de Grote Markt in het cen trum van Schiedam. Op de Grote Markt wordt ter afsluiting een muzikale show gegeven tussen half drie en half vier. Als extra zal hier ook een optreden te bewonderen zijn van De Haagse Hooglan ders. Dit op Schotse leest ge baseerde doedelzakkorps brengt een optreden in het centrum van de stad. Dit in het kader van de aktivitei- ten in de stad die de Schie damse Gemeenschap organi seert. De Haagse doedelzakband zal worden vergezeld door een ei gen dansgroep. Deze dans groep wordt geïnstrueerd door de enige gediplomeerde in- structrice die Nederland op dit gebied kent, Wilma Remmelts. Zij maakt zelf ook deel uit van de dansgroep, die zowel uit da mes als uit heren bestaat. De Grote Markt is als lokatie voor de muzikale show uitge kozen vanwege haar sfeer. Doordat bewust geen gebruik van dranghekken wordt ge maakt rekent de organisatie van dit evenement op een on gedwongen middagje muziek. In-het teken van de muziek staat ook de nieuwe aktiviteit die komende maand in het Passage Theater van start gaat. Daar gaan op zondag 6 mei om elf uur de deuren open voor de liefhebbers van een goed stuk harmoniemuziek. Dit evenement kwam tot stand op initiatief van de plaatselijke muziekverenigingen, die graag een groter publiek willen laten kennismaken met deze vorm van vrijetijdsbesteding. Voortaan zullen regelmatig zo genoemde koffieconcerten ge houden worden in het Passa getheater, telkens verzorgd door een ander Schiedams korps. De koffieconcerten, die gratis toegankelijk zijn, worden ge organiseerd door Stichting de Schiedamse Gemeenschap, in samenwerking met het Passa ge Theater. Het is harmonie orkest Wilton Fijenoord, dat op 6 mei de spits zal afbijten met een gevarieerde muzikale happening. Op het programma staat onder andere een Gershwin Phanta sy van Pi Scheffer, de Ameri can Folk Suite van H. Walters en een concert van B. den Arend Om 11.00 uur gaan de deuren dus open, aanvang concert is om 11.30 uur en rond het gebeuren, evenals in de pauze, is er gelegenheid een kopje koffie te drinken in de foyer. Het volgende concert staat gepland op zondag 2 sep tember. Het zal worden uitge voerd door de muziekvereni ging St. Radboud uit Kethel. Schiedam zet niet alleen de muziek de komende zomer in het zonnetje. Wie* donderdag avond 3 mei boodschappen gaat doen in het centrum loopt de kans twee rare snuiters te gen te komen. Tenminste mis schien op het eerste gezicht rare snuiters, maar eigenlijk twee talentvolle akteurs. Ak- teurs van het Krochttheater uit Rotterdam, die tussen ze ven en negen uur twee straat voorstellingen zullen geven op de Hoogstraat en Broersvest. Het Krochttheater is vorig jaar mei van start gegaan met twee produkties: „De verzamelaars" van Michael Hakluyt en „De Hamletmachine" van de Oost- duitse schrijver Heiner Müller. Eerder in Schiedam brachten zij de straattheaterproduktie „Diplomatieke vergissingen". Het theater is een onderdeel van Stichting Weltschmerz Kopfschmerz. Deze stich ting stelt zich ten doel met de inkomsten van voorstel lingen eigen projekten op di verse gebieden van de kunst te realiseren. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting ^AGE PRIJS per kg 11.98 Deze week -> 3 voor 1 2S - grote kroppe,, sJa voor j Beide evenementen hebben niets met elkaar uitstaande, maar bijten elkaar evenmin, aldus RB-secretaris A. Bruss- aard. Brussaard laat de keuze, welke van beide evenementen te bezoeken, geheel aan de muziekfans zelf over. Aange zien de Rijnmondbandtaptoe pas 's avonds gehouden wordt, en de Steroptocht overdag door het centrum trekt, ver wacht Brussaard voldoende belangstelling voor zijn jubi leumviering, die overigens gratis is bij te wonen. De taptoe vindt plaats op het veld van korfbalvereniging Succes aan de Mgr. Nolenslaan (tegenover de technische school). Als gasten treden op de showkorpsen Juliana en Bernhard uit Amersfoort (het laatste als jeugdafdeling van het eerste). Ook de Jeugdrijn- mondband verleent medewer king. De taptoe duurt twee uur en wordt besloten met een specta culair optreden van alle vier deelnemende korpsen. Tijdens dit 55-jarig bestaan van Schie dams befaamste muziekkorps wordt ook de Rijnmondband- elpee „Een zee van muziek" verkocht. De brug zal tijdens de werk zaamheden in de periode van 14 mei t/m 26 oktober, of zo veel korter als mogelijk en langer als noodzakelijk, niet voor het scheepvaartverkeer kunnen worden geopend. Vaartuigen met granen be stemd voor de Hollandia Moutwijnfabriek B.V. aan de Schie, zullen uitsluitend via de Parksluizen en de Delfshaven- Schie deze fabriek kunnen uereiken. Er moet daarbij rekening wor den gehouden met een door- vaarthoogte onder vaste brug gen van 4m+ N.A.P. bij een gemiddelde Schiestand van 0.40 m- N.A.P. (doorvaar- thoogte gemiddeld 4.40 m.). Bovendien is het vaarwater ter plaatse slechts plusminus 25 m. breed, zodat ongeveer 1000 meter achteruit moet worden gevaren door ver scheidene bruggen alvorens het vaarwater voldoende breed is om te zwaaien (plus minus 45 m.) Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam afd. Havendienst, tel. 010—622222, toestel 168 of 169. Dat doel is tweeledig: de be volking wijzen op „fascistoï de tendenzen in Schiedam" en Schiedammer van alle nationaliteiten gelegenheid geven, zich aan te sluiten bij het comité. Het comité werd opgericht na vier veelbesproken lezin gen, enkele maanden gele den gehouden in het Passa getheater over verschijnse len als fascisme en discrimi natie. Een aantal bezoekers liet het niet bij de gebruikelijke dis cussie achteraf, maar tekenden een lijst waarin zij beloofden, de al genoemde tendenzen in Schiedam metterdaad te zullen bestrijden. Zulke tendenzen zijn er vol gens het comité volop. Men valt over rascistische leuzen op muren, incidenten waarvan „buitenlanders" de schuld krij gen, Turkse vrouwen die in een wachtkamer, op de markt of in een winkel onbeleefd worden behandeld", enzo voorts. Het Adaf-comité streeft naar een zo breed mogelijke achter ban. Getracht wordt, ook, of juist vooral vertegenwoordi gers van culturele minderhe den voor de gelederen te wer ven, maar volgens een comité lid wil dat niet erg vlotten. Behalve twee afgevaardigden van een Surinaamse sociaal- culturele vereniging hebben zich nog geen migranten ge meld, „en leden van de Turkse Vereniging hebben wel be langstelling, maar niet voor onze vergaderingen". Omdat niemand met de eer mag gaan strijken, de belangen van het comité het best te be hartigen, worden prominente vertegenwoordigers van poli tieke partijen bewust geweerd. Wat echter niet wegneemt dat de politiek wel degelijk een vinger in de pap heeft, of tracht te krijgen. Het persbe richt waarin het Adaf-comité haar aktiviteiten aankondigt, wemelt van de verwijzingen naar de Centrum Partij. Deze wordt o.a. „minder fraaie acties tegenover progressieve Schiedammers" verweten een „fascistoïde partij" genoemd, de Centrum Partij zou „sim plistische en onmenselijke be nadering" voorstaan en „een nationalisme propageren dat erg doet denken aan de jaren '30, toen de Joden als veroor zakers van de diepe ellende werden beschuldigd, en ver moord". Dat lijkt op zijn beurt een erg simplistische zienswijze, daar de Centrum Partij voor zover bekend in Schiedam, niet on der haar eigen naam en in ge- organiseerd verband van zich doet spreken. Het woordvoerende comitélid beaamt dit, er aan toevoegend dat het vooral de afgevaardig den van de CPN zijn (die ove rigens als alle leden slechts op persoonlijke titel zitting heb ben in het comité) die deze confrontatie met de Centrum Partij zoeken, daaraan alle ak tiviteiten willen ophangen. Maar druist dat dan niet in te gen de beginselen van het co mité, dat in de eerste plaats een personenclub wil zijn, en welbewust politieke aktivitei ten wil vermijden? Het woordvoerend comitélid: „Tja, de communisten zien het fascisme als een verlengstuk van het kapitalisme en dus als onderdeel van de klassenstrijd. Sommige gaan in het comité zo te keer dat je je afvraagt of ze zich zulke uitlatingen wel in hun partij zouden kunnen veroorloven". Zelf ziet dit Adaf-lid het comi té meer als een organisatie die voorlichting geeft en in een prettige sfeer contacten legt, om aldus een mentaliteitsver andering onder de Schiedamse bevolking te bewerkstelligen. „In ieder geval zijn we niet opgericht om met het beleren de vingertje rond te gaan". De circa 20 personen die thans het comité vormen, houden hun naam het liefst uit de pu bliciteit. De meesten zijn ver bonden aan een plaatselijke instelling of organisatie die wil opkomen voor de rechten van alle Scxhiedamse inwoners, ongeacht hun ras, overtuiging, huidskleur of sexe, zoals de Schiedamse Gemeenschap, de Bond van Uitkeringsgerechtig den, de CPN en de PPR/PSP. Verder maken van het Adaf- comité deel uit een drietal scholieren, een student sociolo gie, een Rode Vrouw en enke le niet-partij of organisatie-ge- bondenen. Hoogstraat 50. Schiedam. Telefoon 010- 268919 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1