V PPR/PSP wil onderwijs onder één dak Terug naar school Stoelen te kort op Turks kinderfeest Glasfabrieken in de race Winst Glasfabrieken gestegen „Hij stond altijd klaar, ook als het zijn dienst niet was" Bar Porte Nouvelle Foto's nabestellen Klaar f SCHIEDAM De Kethelse huisschilder en brandweerman (bij de vrijwillige brandweer), Willem van Wijk, is na 27 jaar gestopt met zijn brandweeraktiviteiten. Vrijdag 13 april werd hij 55 jaar. Hij had er toen ook 27 jaar bij de brandweerdienst opzit ten. Sinds 1957 was hij aangesloten bij de vrij willige brandweer. Hij zet er nu een punt ach ter. De Schiedamse perso neelsvereniging V.Z.O.D. (Vriendschap Zij Ons Doel) haalde Willem en diens vrouw Wil donder dag 26 april op met een versierde brandweerwa gen om hem op het stads kantoor in aanwezigheid van alle manschappen eens flink in de bloemen te zetten. Willem van Wijk: kiezen tussen brandweer en BB. SCHIEDAM De PPR/PSP fraktie in de gemeente raad wil dat b en w nu eindelijk eens ernst maken met het onderwijs aan volwassenen. Omdat de werkgroep die sinds 1980 de volwasseneneducatie in Schiedam be geleidt, niet verder schijnt te komen dan adviezen aan het gemeentebestuur, hebben de radicalen en pacifis ten zelf het voortouw genomen en hun plannen voor een „educatief centrum" op papier gezet. Jeep SCHIEDAM Het Passa getheater kwam zaterdag middag stoelen te kort om de honderden Turkse kin deren en hun ouders te herbergen voor het natio nale feest dat deze bevol kingsgroep ook ver van huis in ere houdt. Wethouder Hafkamp schonk Turkse en Nederlandse kinderen de eerste exemplaren van Ruud Spruits boekje. Wytze van der Zee wikt zijn kansen aan boord van de Royal Leerdam. SCHIEDAM De Harlin- ger architect en zeezeiler Wytze van der Zee is één van de negen Nederlandse deelnemers aan de roem ruchte Ostar zeilrace, die dit jaar op 2 juni uit het Engelse Plymouth van start gaat. SCHIEDAM 1983 is een redelijk goed jaar gewor den voor de N. V. Veree nigde Glasfabrieken met vestigingen te Schiedam, Leerdam, Maastricht, Am sterdam en Etten-Leur. Dit is vooral te danken aan het beleid van kwali teit- en kostenbeheersing en verhoogde exportakti- viteiten, o.a. naar de U.S.A. De Nederlandse Glasfabrieken zagen in 1983 hun winst stijgen. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 18 Brandweer huldigt „trouwe Willem" En dat ze daarin heel aardig geslaagd zijn, wordt bewe zen door de zee van bloemen in huize van Wijk aan de Kerklaan I te Kethel. Bij een bosje bloemen alleen bleef het echter niet. De 80 aanwezigen op de receptie overstelpten het echtpaar met geschenken. Op de tafel in de huiskamer ligt een dikke stapel cadeau bonnen, in de gang hangt mei een thermometer met het wa pen van Schiedam, op de schoorsteenmantel staat een mooi tinnen beeldje van een brandweerman en voor het raam hangt aan een kettinkje Willem's oude brandweer helm, die nu omgetoverd is in een plantenhanger met kope ren herinneringsplaatje. Gemeentesecretaris Jan Brou wer gaf hem uit dank voor zijn bereidheid jarenlang bij nacht en ontij op pad te gaan voor de veiligheid van de Schiedamse bevolking, enkele geschenken met het wapen schild van Schiedam er op. Ook zal het echtpaar, dat een grote bewondering voor Anton Pieck heeft, nog een cassette met tien prenten ontvangen. Willem var. Wijk, die voor mi litaire dienst te licht werd be vonden (hij woog destijds min- 1 Deze nota komt ter sprake tij dens de eerstvolgende verga dering van twee raadscommis sies. Volgens PPR/PSP is haast geboden bij het oprich ten van dit centrum, omdat de Wetgeving binnenkort veran dert en subsidie voor volwas senenonderwijs alleen nog uit gekeerd wordt als een ge meente over een dergelijk cen trum beschikt. Hun plan houdt in dat alle or ganisaties die onderwijs geven aan volwassenen, in één pand worden ondergebracht. Enkele beroepskrachten moeten dan aktiviteiten van bijvoorbeeld VOS-cursus, Schiedamse Ge meenschap, Trechter en Stich ting Huishoudelijke voorlich ting beter op elkaar gaan af stemmen. In dit centrum zouden volwas senen zich kunnen bijscholen - zonder dat zij opnieuw in aan raking komen met het school systeem waarop zij in het ver leden misschien zijn afge knapt. Ook buitenlandstalige inwo ners zouden van het centrum gebruik kunnen maken. Vaak is hun gebrek aan opleiding en kennis van de Nederlandse taal een belemmering om vooruit te komen. Onderwijs aan volwassenen houdt overigens meer in dan het leren van Nederlands (of Engels). Ook wordt uitleg ge geven over de inrichting van de samenleving of over het in vullen van een moeilijk for mulier. Het van PPR/PSP afkomstige pjan om een centrum voor on derwijs aan volwassenen te siichten, mag op onze warme rekenen. Veliswaar kon ieder die vroe- gpr op school om welke oor zaak ook de boot had gemist, aj jaren op diverse adressen te recht om zich te laten bijscho len, maar een echte school is er nog steeds niet. Ejn in zo'n gebouw, waar de kennis op velerlei gebied als lipt ware ligt opgetast, ver breedt de horizon zich onte genzeggelijk gemakkelijker dan binnen de enge grenzen Han bv. een Vos-cursus. I(i een snel veranderende we reld, die bovendien met de dag ihgewikkelder lijkt te worden, is het opfrissen van je kennis allang geen luxe meer. Eerder een -bijna bittere- noodzaak. Qaarne leveren ook wij een bijdrage aan de tot standko- rbing van dit centrum. En wel in de vorm van het volgende foorstel. Welke vakken er ook onder wezen gaan worden, laat de schoolleiding de hoogste voor rang geven aan de Nederland se taal. Wie zijn taal niet rede lijk beheerst het -it kennis hoegenaamd mets, nog afge zien van het feit dat zonder helder taalgebruik goed onder wijs ondenkbaar is. Pijnlijk is het dat de pleitbe zorgers van dit plaatselijk educatief centrum" het belang van taalvaardigheid nauwe lijks lijken te beseffen. Hun notitie is een indrukwekkend staaltje van hoe het beslist niet moet. Hun pleidooi voor gratis en voor ieder toegankelijk onder wijs dat de achteropgeraakte betere kansen moet bieden, wemelt van de onbegrijpelijk heden, modieuze kreten en holle frasen. Naar een fatsoen lijke regel zoek je als lezer vergeefs. Als die niet over zo'n goed doel handelde, zou je de notitie hoogstens met een tang en bij behorend vies gezicht aanra ken en die ogenblikkelijk bij het afval werpen. Wartaal is het, in één woord. Even meelezen: „Een forma tieruimte van 2,5 weektaak kan budgettair neutraal ge vonden worden „In de start fase lijkt een formatieruimte van 3,0 weektaak educatief educatief medewerkster mini maal noodzakelijk". Een dag taak heb je aan het doorgron den van zulk proza. De geldstromen worden her schikt, men moet globaal coör dineren, geld heet opeens fi nanciële middelen, leemtes worden gesignaleerd, integre ren moeten we, en verder struikel je over niveaus, pro- jekten, inventarisaties, situa ties. Zelfs „bemensing" wordt niet geschuwd, want stel je voor dat een vooruitstrevend raads lid „bemanning" zou schrijven. Helb je meteen de feministen op je nek. Zei Multatuli niet (nota bene tijdens een lezing in Schiedam) dat slordig spreken tot slordig denken leidt? Denken de sa menstellers van deze notitie soms dat zij de mensheid een dienst bewijzen door straks in hun „educatief centrum" dit soort uitdrukkingen aan de man te brengen? De rillingen lopen je bij die gedachte over de rug. Zodra dat centrum er is moe ten PPR en PSP zich maar la ten bijscholen. Peter de Lange der dan de vereiste 55 kilo) had de keus: bij de B.B. gaan of bij de brandweer in dienst treden. Hij koos voor het laat ste en trad toe tot de blusgroep Kethel, die later werd ingelijfd bij de brandweer Schiedam. In Kethel had deze wacht- dienstgroep I, bestaande uit 13 man, een jeep met aanhangwa- gentje ter beschikking. De eenvoudige blusvoertuigen stonden gestald bij molenbou wer van de Loo aan de Schie- damseweg. Later schafte de groep een Ford Transit aan met een draagbare motorspuit en vier zitplaatsen, weer later een En gelse „Commer". Momenteel staat het „Kethelse" brand weermateriaal aan het Noord einde. „Het ging er toendertijd heel wat eenvoudiger aan toe dan tegenwoordig nu met mobilo foons wordt gewerkt. Twintig jaar geleden werd er nog met twee man uitgerukt en werd het adres waar de brand woed de op een schoolbordje ge schreven, zodat laatkomers wisten welke kant ze op moes ten fietsen om bij het blussen te helpen", herinnert de jubi lerende spuitgast zich. Via aspirant, tweede en eerste klasser werd Willem hoofd brandwacht bij de gemeente Schiedam. Zijn laatste bevel hebber, M. van Meurs, noemde hem tijdens de receptie een trouwe medewerker, die altijd klaar stond, ook wanneer het zijn dienst niet was. En buiten het eigenlijke blus werk zorgde hij ook zonodig voor het onderhoud van de wagens. Ook brandweercom mandant A. Metaal had uit sluitend goede herinneringen aan Willem van Wijk's inzet. Vaak draaide hij rustige dien sten, maarook gebeurde het wel dat er iedere nacht ge werkt moest worden. De laat ste jaren waren er regelmatig brandjes in slooppanden te blussen. In 1983 heeft Van Wijk zelf een keer beroep op de brand weer moeten doen, toen de vlam van de open haard in de schoorsteen was geslagen. Schade was er niet. Wel hield hij er een schoonge- brande schoorsteen aan over. Nu het allemaal voorbij is moet hij toch even bekennen het werk, dat hij al die jaren met zoveel plezier heeft ge daan, te zullen missen. Een tweede matinee (op zon dag) moest worden beproken om rtp viering van dit sinds negen jaar in de Schiedamse tradities ingburgerde evene ment ten volste tot zijn recht te doen komen. Een Turks kinderkoor ver zorgde de muziek, er werden spelletjes gedaan en de organi satoren, Turkse leerkrachten aan Schiedamse scholen, had den ook een quiz bedacht die de Turkse en Nederlandse cul tuur tot onderwerp had. Die twee verschillende cultu ren kwamen ook aan bod bij de presentatie van het boekje „Turken onder anderen" dat geschreven is door Ruud Spruit en bestemd is voor het onderwijs. Wethouder Luub Hafkamp, uitgenodigd om de ten doop- houding van dit werkje bij te wonen, reikte onder applaus een viertal Nederlandse en Turkse kinderen een exem plaar uit, waarna het feest weer in volle hevigheid los barstte. De ruim 3000 zeemijlen lange tocht eindigt in New Port (USA), op of omstreeks 23 juni. De 45-jarige Van der Zee, die deze solo-tocht over de Atlan tische Oceaan voor de tweede maal in successie vaart, neemt deel met zijn 12,2 meter lange zeiljacht „Royal Leerdam". Dit schip is een prototype voor de gloednieuwe Atlantic-serie, een midzwaarboot met elek- tro/hydraulisch verstelbare liftkiel. Het schip weegt 8 ton en voert 115 vierkante meter zeil. Bij zijn vorige deelneming aan de Ostar-zeilrace eindigde Van der Zee met zijn 13 ton meten de Black Pearl (een toerschip) in de middenmoot. Een internationaal veld van honderd deelnemers zal aan de start in Plymouth verschij nen. De N. V. Vereenigde Glasfabriken te Schiedam sponsort van der Zee en looft tevens een prijs uit voor de eerst finishende Nederlandse deelnemer. SCHIEDAM In april was het 15 jaar geleden dat Rob en Ineke Lutz met de exploitatie van zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 begonnen. Dat feit werd aangegrepen om een nieuw aspect aan het bedrijf toe te voegen, namelijk de opening van een bar in de ruimte die bekend stond als de „kleine zaal". Bar Porte Nou velle is de naam. Ook de grote zaal Irene is ver bouwd en draait als vanouds op volle toeren. Dansschool Kroon geeft er lessen, er wordt bingo gespeeld en socië teit „de Instuif" verzorgt er ie dere zondagavond daverende en zeer in trek zijnde disco avonden met eenmaal per maand een optreden van een popgroep. En met carnaval is Irene de residentie van de „Rietzeilers". De receptie in Bar Porte Nou velle vond op 14 april plaats en de belangstelling was over weldigend. Prachtige maho niehouten meubelen, een ge zellige ronde bar en een grote collectie messing voorwerpen aan de wanden hebben van de bar een sfeervol geheel ge maakt. Rob Lutz wil er in de toe komst wijn- en bierfeesten en mosselavonden organiseren. Ook zullen er diverse artiesten worden uitgenodigd. Bar Porte Nouvelle is geopend van dins dag tot en met zaterdag vanaf 16.30 uur. Randatad-Cdftiaa, wakaHJka in bijna één miljoan briavanbuaaaa i Een foto gezien in dit blad, die u best zou willen heb ben? Voor f9,75 kan die foto de uwe worden. Ten minste, ais het gaat om plaatwerk van onze eigen fotografen, wat in negen van de tien gevallen op gaat. Voor het nabestellen van foto's (op formaat 18x24 cm), knipt u de be wuste foto uit dit blad, no teert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar Randstad Fo todienst, Postbus 5825, postcode 2280 H V Rijs wijk. U mag uw schriftelijke bestelling natuurlijk ook afgeven op één van onze bijkantoren (zie colofon). Voor uw en ons gemak ontvangen wij gaarne een betaalcheque of een giro betaalkaart (bedrag en handtekening), die bij de verzending van de bestel ling pas van uw saldo wordt afgeschreven. Opdrachten waarbij geen betaalcheque of girobe taalkaart is ingesloten, kunnen niet in behandeling worden genomen. Na on geveer drie weken kunt u de bestelde foto's portvrij (en weer met uw knipsel) thuis verwachten. Op deze manier verkregen foto's mogen niet voor publikatie worden gebruikt. Voor na dere informatie over de nabestellingen kunt u te recht bij de centrale foto- redaktie, telefoon 070- 190282, wanneer uw vraag op het financiële vlak ligt, telefoon 070-190257. De direktie spreekt de ver wachting uit dat 1984 even eens een redelijk jaar zal wor den, waarbij zij aantekent dat deze positieve verwachting niet moet worden overtrok ken. Dit mede als gevolg van de vooi 1984 geplande investe ringen ad. 34 miljoen en de daarbij behorende aanloopkos ten. Eén en ander blijkt uit het fi nancieel jaarverslag dat deze week is verschenen. De concernomzet steeg tot 373 miljoen gulden, waarbij de nettowinst met 31% toenam tot f 12,9 miljoen (1982: 9,8 mil joen). Het eigen vermogen liep op tot 86,9 miljoen, wat ruim 39% be tekent van het totale vermo gen. In het verslagjaar werden ex tra invésteringen gedaan ten behoeve van de zogeheten plastishieldfles en een speciale verpakking die goede perspek- tieven inhoudt voor zowel de export als de binnenlandse markt. LMifW. ^lA^s Aï.ukLM v-Vo -

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 18