Nieuwe In 't kort "CO VANDAAG in deze krant Medisch team vindt gezonde werkvorm «■««si Hargahoeve had in 1983 druk jaar r Hoogstraat op z'n Oostenrijks MUYS BRENGT HET ZONNETJE IN HU! Werk Zonnebloem soms druppel op gloeiende plaat DIJKSHOORN BRILLEN xïïz" Stadsblad Orgelconcert Speelgoed verblijdt peuters Damnieuws Orgelfeest aan de Dam Rock in QT en Quibus Marrevee blijft om de gezelligheid Fabriek Voorlichting Zwerfkatten VOORALLESOORTEN KONTAKTLENZEN Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM Terwijl de verf niet niet droog is, en de elektrische bedrading nog ordeloos uit de muren steekt, heeft de huisartsengroep in Schiedam-Zuid al ruim 50 patiënten. Het nieuws dat voor 't eerst sinds onheuglijke tijden een dokter de Gorzen als vestigings plaats koos, verspreidde zich razendsnel. Wie ongelovig de Nieuwe Maasstraat 38 binnenliep vernam dat 't wel degelijk waar was. Vanaf acht mei heeft Zuid twee eigen huisartsen, die in deeltijd een praktijk gaan runnen van als de loop er eenmaal inzit misschien wel 3000 patiënten. Voorlopig worden Ineke Vink en René Koop on dersteund door Lucie Puf- kus en Ab Korsten, maar die laatsten zullen weldra vertrekken naar Nieuw land om daar een praktijk op te zetten, 's Avonds en in de weekeinden gaat dit viertal eikaars diensten waarnemen. SCHIEDAM Op za terdag 5 mei staan vanaf half elf de deu ren van dierentehuis de Hargahoeve aan de Sportlaan wijd open. Op dat tijdstip wordt het startsein gegeven voor een open huis vol aktivi- teiten. Wie van dieren houdt mag dit gebeuren niet missen. Er worden de monstraties gedrag en ge hoorzaamheid gegeven voor hondenbezitters. De mogelijkheid bestaat om van het eigen huisdier een foto te laten maken en wie zich eens wil bekwa men in het melken van een koe (niet één van vlees en bloed, overigens) kan tijdens dit open huis een kansje wagen. Veel honden belanden in het asiel omdat hun baas om welke reden ook afstand van hen heeft gedaan. '.V. DEFEKT? RADIO ABA Jodelen leren? Pether Zither raadplegen op 12 mei. SCHIEDAM De twee winkeliersverenigingen van de Hoogstraat, die al vaker samenwerkten, zijn sinds 29 februari officieel verenigd en deze nieuwe vereniging „Hoogstraat" pakt de promoting van de winkelstraat direct groot aan. LIDA.N.V.C. VRIJDAG 4 MEI 1984 - NR. 36 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek aan het Heijermansplein organiseert i.s.m. bewonersvereniging Woudhoek, de Nutsbedrijven en de plantsoenendienst een voorlichtingsavond over het milieu. Wat kunnen Schie dammers doen om hun woon wijk schoon te houden, en wat doet de gemeente er aan? Na een inleiding worden een film en dia's vertoond. Aanvang acht uur, op donderdag 10 mei. Wijkcentrum Nieuwland, (Dr. Wibautplein) ontvangt op 7 mei Schiedamse EHBO-ers. Een aantal van hen ontvangt het eenheidsdiploma, dat uit gereikt wordt door burgemees ter Scheeres. Eén medewerker krijgt de Tilanus-medaille. Aanvang 8 uur. Op het Museumplein (Hoog straat) wordt op 5 mei de An dere Markt gehouden. Op be vrijdingsdag wil de organisatie (de Schiedamse Wereldwin kel) ook stilstaan bij de bevrij ding in andere zin: van Kern wapens, discriminatie en poli tieke vervolging. Op de markt zijn daarom stands te vinden van o.a. Amnesty Internatio nal en Vrouwenhuis Barrika. Levende muziek en cabaret luisteren het gebeuren op, dat duurt van twaalf tot vier. In het Stedelijk Museum geeft het Dordts kamerorkest zaterdag 12 mei een concert. Solisten ziin een bas-bariton en een clavecimbelspeelster. Op het programma werken van Telemann, Bach en Haydn. Toegang 5 gulden voor niet-leden van de Vereniging Vrienden van het museum. Aanvang kwart over acht. Aquarium- en terrariumvere niging Natuurgenot aan huis houdt op maandag 7 mei een contactavond in Soc. Christe lijke Belangen aan de Lange Haven, aanvang acht uur. Rond het theme „Terrarium Allerlei" worden dia's ver toond. Ook niet-leden zijn welkom. Op zaterdag 19 mei organiseert het CJV-Schiedam haar jaar- lijke rommelmarkt op het Mu seumplein. De opbrengst is wederom bestemd voor de drie kampen die het CJV-Schie dam in Leusden organiseert voor kinderen van 7 t/m 15 jaar. Wie nog bruikbare spul len heeft, kan bellen naar: Cees Schuurmans, tel. 739798 öf Jan Scholten, tel. 712460. Deze telefoonnummers kunt u ook draaien wanneer u infor matie over de clubs of kampen wilt. SCHIEDAM In de Grote of St. Janskerk wordt op dinsdag 8 mei om kwart over acht het tweede van een reeks orgel concerten gegeven. Het histo rische instrument wordt dit maal bespeeld door Jan J. van den Berg, de organist van de Nieuwe Kerk in Delft. Jan J. van den Berg, die twee jaar geleden met groot succes een concert in de Grote Kerk gaf, studeerde bij A driaan C. Schuurman en behaalde later bij dr. Anthon van der Horst het einddiploma solospel aan het Amsterdsm Conservatori um. Van den Berg heeft een grote nationale en internatio nale bekendheid door zijn vele concerten, maar ook als com ponist van orgelwerken. Hij heeft verschillende grammo foonplaten op zijn naam staan en verzorgde veel radioconcer ten. Zoals gewoonlijk, bevat het programma voor 8 mei compo sities voor „elck wat wils". Veel koraalbewerkingen: Joh. Seb. Bach, Cornelis de Wolf (passecaglia, koraal en fuga over: „Wie maar de goede God laat zorgen"), Adriaan C. Schuurman en Jan van den Berg. Verder werken van Bach, Stanley en César Franck (Pièce héroique). Toegangsbewijzen des avonds aan de kerk a ƒ5,- (65+ en C.J.P. ƒ3,50). Huisartsen groep: praktijk in Nieuwland en de Gorzen Schiedam. SI Liduinastraat 1. tel 010-21 7S 49 Schiedam. Kethel. Hof «en Spelend 5. tel. 010-70.17 30 Na hun studie in Utrecht en Rotterdam gingen deze vier jonge artsen (allen rond de 30 jaar) op zoeK naar een opzich- zelf staande, medisch achter gestelde wijk, liefst in de Randstad. Ze kwamen tenslotte in de Gorzen terecht, waar circa 6000 inwoners het al tientallen jaren zonder huisarts moeten stelleh. (Nieuwland groter dan Zuid, telt slechts twee artsen) het werkadres aan de Nieuwe Maasstraat geheel zelf heeft verbouwd en ingericht. „We hebben geen praktijk wil len kopen van een vertrek kend huisarts, zoals beginnen de dokters meestal doen. Daar is veel geld voor nodig en dat zouden we alleen kunnen te rugverdienen met erg veel pa tiënten". Zo'n grote praktijk zou echter al snel ontaarden in werken tegen de klok. En dat wil deze huisartsengroep nu juist voor komen: „Dat is ongezond voor ons en vervelend voor de pa tiënt. We willen voor iedere patiënt voldoende tijd nemen. Een kwartier per afspraak. Het is hier geen fabriek. We willen voldoende tijd uittrek ken voor een onderzoek. Schrijven we medicijnen voor. dan hoort daar uitleg bij. De mensen moeten zelf inzicht krijgen in hun ziekte en hoe ze daar mee om moeten gaan". Schiedam telt, in vergelijking met andere steden, betrekke- .KTltlSCIl lijk weinig huisartsen. In Schiedam heeft een arts ge middeld 3100 patiënten, elders in Nederland ligt dat cijfer rond de 2600. „Er is dus nog ruim plaats voor onze prak tijk", concludeert het viertal, dat uit kostenoverwegingen Ineke Vink, René Koop, Lucie Pufkus en Ab Korsten werken niet alle vier hele dagen. In de Gorzen, en straks ook in Nieuwland, is altijd één arts aanwezig. Het team zoekt een hechte vorm van samenwer king en doet niet mee aan de waarneemregeling van de an dere huisartsen. René Koops: „Het voordeel daarvan is dat de medische ge gevens van onze patiënten ook tijdens nacht en weekeind bij ons zijn. We noteren gegevens op dezelfde wijze op de kaart en hebben ons beleid op dat van elkaar afgestemd. Bijko mend voordeel is dat je elkaar op de vingers kijkt, je prikkelt elkaar en blijft kritisch". De huisartsengroep wil goede contacten met de wijkverple ging, de apotheek, het maat schappelijk werk en het buurt werk opbouwen, en zich aan sluiten bij diegenen die wer ken aan veranderingen in het belang van de gezondheid. Gedacht wordt daarbij aan woningverbetering, verkeers situaties, akties voor het be houd van werkgelegenheid, etc. Voor werken in part-time ver band is gekozen omdat er dan tijd blijft voor ontspanning, wat de taak in de praktijk al leen maar ten goede kan ko men. „Alles wordt op zo'n ma nier gewoon stuk gezelliger", aldus Ineke Vink. Zowel in de Gorzen als in Nieuwland gaan één mannelij ke en één vrouwelijke arts Asiel houdt open huis Verder wordt in het asiel een rommelmarkt gehouden, compleet met grabbelton, plantenkraam en verkoop punt voor hindeloopartike- len. Vanzelfsprekend wor den de dieren in de Harga hoeve zaterdag niet verge ten. Alle kennels en de daar in verblijvende honden en katten en wat dies meer zij, zijn te bezichtigen. Te zien is ook de nieuwe hon denspeelplaats waarover het asiel sinds 1983 beschikt. De dieren mogen hier een paar maal per dag naar hartelust ravotten. Uit het jaarverslag over 1983 blijkt dat de Hargahoeve door gaans weinig stille dagen kent. Er werden in totaal 242 hon den binnengebracht, 109 zwerfhonden en 133 dieren waarvan de eigenaar afstand wenste te doen. Het aantal opgenomen katten was nog groter: 583 om precies te zijn. Het merendeel bestond uit zwerfkatten, waarvan on geveer de helft door bemidde ling van het asiel later een te huis werd bezorgd. Bijzondere asielgasten waren in het afgelopen jaar twee fretten en een bunzing. Het bezorgen van een nieuwe baas aan hond of poes gaat volgens de beheerster van De Hargahoeve, Clementine Biek- mann, goed, maar voorwaarde is wel dat daarbij voorlichting wordt gegeven. Sommige mensen weten nau welijks waar ze aan beginnen, ze onderschatten de tijd die ze aan hun nieuwe huisvriend Kwijt zijn, die immers regel matig moet worden uitgelaten en ook zo zijn eisen stelt aan de verzorging, dat is de erva ring van de medewerkers van de Hargahoeve. Aan het geven van deze voor lichting besteedt het asielper- soneel veel tijd. Clementine Biekmann: „Het is belangrijk om te weten of een dier en zijn toekomstige baas goed bij el kaar passen. Pas na een ge sprek met de toekomstige eige naar kun je zeggen of er een kans van slagen is en zelfs dan vergis je je nog wel. Gelukkig gaat het in de meeste gevallen goed. Zitten de mensen met een probleem, dan kunnen ze ons later altijd nog bellen". In 1983 stond de jaarlijkse col lecte van de Dierenbescher ming in het teken v„.. kasU^ ren en steriliseren van zwerf katten. Op het asiel worden lijsten bij gehouden van mensen die zich over zwerfkatten ontfermen, die precies weten hoeveel kat ten er op een bepaalde plek in de stad „wonen" en welke die ren voor een operatie in aan merking komen. De aanpak van de Hargahoeve is sterk wijkgericht. Vangkooi- en worden na zonsondergang neergezet, 's morgens worden de gevangen dieren naar de dierenarts gebracht en daarna naar het asiel getransporteerd, om bij te komen van de opera tie. In november en december werden 14 katers gekas- treerd en 15 poezen gesterili seerd, een aantal dat in het lopende jaar aanmerkelijk is gegroeid. werken. Voor die opzet is be wust gekozen, omdat het steeds vaker voorkomt dat pa tiënten de voorkeur geven (al naar gelang de klachten) aan een mannelijke of vrouwelijke huisarts. De toekomstige patiënten van de huisartsengroep mogen zelf kiezen of zij door een man dan wel vrouw behandeld willen worden. Ab Korsten: „het Algemeen Ziekenfonds SVM ging er mee akkoord dat wij ons hier ves tigden en heeft ons als mede werkers aangenomen, zodat ziekenfondspatiënten zich vrij elijk bij ons kunnen laten in schrijven. Veel mensen weten niet pre- ces wat het betekent als je je als arts vrij vestigt, ze denken dikwijls dat het iets met alter natieve geneeswijzen te maken heeft. Daar is in ons geval geen sprake van". Het eerste spreekuur aan de Nieuwe Maasstraat begint op 8 mei om kwart over acht. Een officiële opening, met enig plechtig vertoon, wordt gehouden op 8 juni, met 's middags een open huis. Lucie Pufkus: „De mensen kunnen dan zelf komen kij ken, welk vlees ze in de kuip hebben". Wij helpen direktll! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM De Oud-Ka tholieke Kerk van Schiedam maakt van de vijfde mei een extra feestelijke dag. Dan wordt het geheel gerestaureer de Batz-Witte orgel in het kerkgebouw aan de Dam op nieuw in gebruik genomen, een gebeurtenis waaraan de oud-katholieke kerk meteen een open huis vastknoopt. Een aantal Schiedamse en Rotterdamse organisten heeft zijn medewerking toegezegd, zodat er op 5 mei regelmatig orgelbespelingen te beluisteren zijn. In de kerkruimte worden voorts Schiedamse kunstwer ken tentoongesteld en in het priesterkoor is een bescheiden expositie van oude paramen ten en andere liturgische bij zonderheden te zien. De open dag, die om tien uur 's morgens begint, wordt 's middags om vier uur afge sloten met een recital van de alt Els Kloos, begeleid door Rob Soeteman, onze cantor-or ganist, en Serge Heman, op luit of gitaar. De hele Hoogstraat wordt versierd met Oostenrijkse vlaggen en sfeervolle „sneeuw" balletjes, de etala ges zullen met Oostenrijks decoratie-materiaal aange kleed worden en drie grote vlaggemasten met de Neder landse, de Oostenrijkse en de Schiedamse vlag ver fraaien de entree van de Hoogstraat. Op woensdag 9 mei vindt de officiële opening plaats. Een delegatie van de winkeliers vereniging zal, voorafgegaan door een muziekgezelschap, in arreslee burgemeester Scheer es van het Stadskantoor afha len. In optocht, met een berg- wagen met paarden, een Berg land-express voor de kinde ren, een clown en een muzi kant, zal de stoet dan via het Broersvest zich vervolgens naar de Hoogstraat begeven. Op de hoek van de Hoogstraat en de Koemarkt zal Scheeres, om 13.30 uur de opening ver- rrichten door het hijsen van de drie vlaggen. De officiële opening zal worden voortgezet op de langlaufloipe op het Mu seumplein. De Bergland-express zal deze middag voor de kinderen gra tis rondritten verzorgen door het centrum van 14.00 uur tot 16.00 uur. Van de langlaufloipe kan ie dereen gratis gebruik maken, onder leiding van speciaal overgekomen Oostenrijkse in- strukteurs, en natuurlijk zal Oostenrijkse muziek hier niet ontbreken. Op donderdag 10 mei en vrij dag 11 mei is wederom de lan glaufloipe op het Museumplein geopend. Zaterdag 12 mei wordt een braderie in Oosten rijkse sfeer gehouden, met een Knödelbakker, een skipiste op de Grote Markt, oude ambach ten, een tiroler blaaskapel en Zither Peter de jodelaar. De Nederlandse alpinistenver eniging is ook van de partij met een paar waaghalzen die Partyhouse Sitton zullen be- klimmem em die ook een de monstratie klauteren geven te gen de toren van de Grote Kerk. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1