Nieuwe In't kort Meer inzicht in huizenmarkt dankzij computer I VANDAAG in deze krant Ik Renovatie Fabriplein kost 2 miljoen extra CDA-zetel nog even vacant Stadsblad Sociale wetgeving tragisch omgekomen Nieuws uit Holy en Groenoord ffT ,3"- 3 m "B I 7*rt Cr Oude garde bij SFC leeft zich uit Rapport Wachtlijst Runderg ^andstad-Edüies^een^or^inatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA MEDEDELING Hemelvaartsdag DINSDAG 29 MEI maandag 16 uur VRIJDAG 31 MEI woensdag 16 uur SCHIEDAM Een woning ruilen wordt binnenkort wat ge makkelijker. Woning- ruil is nu nog aan strenge regels gebon den, maar moet in de toekomst een belang rijke aanvulling wor den op het gemeente lijke toewijzingsbe leid. Wethouder C. Zijdveld vindt dat het tijd wordt, de starre regels te versoepelen. ,,De stad is er niet mee gediend als in woners enkel bij de gemeente voor een huis moeten aanklop pen". Dat de teugels op de wo ningmarkt wat worden gevierd, houdt verband met de automatisering van bureau Huisvesting. Door de computer heeft de ge meente een beter inzicht gekregen in de bewegin gen aan het verhuisfront. Met een simpele druk op de knop kan de gemeente nu de wensen van wo ningzoekende vergelijken met het aanbod op de wo ningmarkt. SCHIEDAM In bepaalde delen van de stad gaat de gemeente openbare groenstroken aan particulieren in bruikleen geven. Behalve dat daarmee bespaard wordt op onderhoudskosten, krijgt Schiedam er meteen een aantal volkstuintjes bij. Voorlopig blijft dit experiment beperkt tot braakliggende stukjes grond in Kethel- Tuindorp, het Schuttersveld, en een opgehoogd gebied in Groenoord. Wethouder Zijdeveld: recht van de sterkste mag niet bepalend worden op de woninamarkt. SCHIEDAM De reno vatie van het Fabriplein gaat circa twee miljoen gulden meer kosten dan oorspronkelijk was be groot. Bovendien heeft de uitvoerder van het pro jekt, de SSSW, opnieuw uitstel aangekondigd. Hoogstwaarschijnlijk her vat de aannemer zijn werk op 6 juni, zo heeft de woningcorporatie vorige week bekend gemaakt. Dinsdagmiddag was het pannekoeken eten geblazen in het jubilerende bejaardente huis. Van een stukje grond valt soms heel wat te maken, zoals deze tuin vol heesters en een blauwspar aantoont. Zo'n smakelijk hapje moet je aandachtig proe ven. HggEÜjk gekruid GOUDSE P. Groeneveld en Zn. Burg. Ilonn. (.retelaan 91 Schiedam. Fit maakt meubels weer betaalbaar! Salonkasten, eethoeken, bankstellen etc. tot 50% KORTING WUtNSUAÜ 23 Mtl ia«4 - NH. 41 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Vrijdag 25 mei een Nederlandse produktie bij de filmclub Schiedam: „Van de koele meren des doods", naar de roman van Frederik van Eeden. Met Renée Souten- dijk en Derik de Lint. Aan vang half tien in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Toegang 3,50, lidmaatschap (a vijf gulden) verplicht. In de Korenbeurs (Lange Ha ven/Dam) vanaf half tien za terdag een tentoonstelling over Sippimaduwa op Sri Lan ka. De Stichting Meta houdt een charitatieve fancy-fair voor dit ontwikkelingsland, met verkoop van o.a. inheem se artikelen. Verder kan er ge tafeltennist worden tegen Ne derlandse topspelers. Dit jaar bestaat de Tono-Ravo groep in Schiedam, aangeslo ten bij „Scouting Nederland" (voor de fusie lid van het „Ne derlands Padvindsters Gilde") vijftig jaar. Het ligt in de be doeling op zaterdag 10 novem ber 1984 een reünie te organi seren. Zouden oud-leidsters en oud-leden zich voor 15 juni in verbinding willen stellen met I. de Jong-Sunderman, Haven- dijk 241, 3114 EC Schiedam (268124); F. Sjoerdsma-van Renswoude, Dirk Schaferplein 28, 3122 EA Schie (709430); A. van Walsum-Schuddebeurs, Jan Steenstraat 71, 3117 TC Schiedam (261286); F. Wolter- Kleinendorst, Julianalaan 46, 3116 JS Schiedam (263151). Olga Oderkerk exposeert tus sen 23 mei en 24 juni aquarel len, keramiek en brons in de Schieland Galerie. De aqua rellen zijn gemaakt op bouw- tuin de Materlinck in Rotter dam, een uniek projekt dat in ternationale belangstelling trok. De Schielandgalerie (in gang ziekenhuis Stadhouders laan) is dagelijks geopend tus sen negen en acht uur. In de serie Culturele zondag middagen in het Beatrixpark op 27 mei tussen één en vier uur een muzikaal programma. Op het podium bij de kinder boerderij verschijnen een Turkse dansgroep, een Turkse muziekgroep en een trompe tensemble van de muziek school. Verder: de electric boogie-dancers en Joegoslavi sche en Roemeense volksdan sen Organisatie: opbouwwerk Zuid, SG en diverse culturele verenigingen uit Schiedam. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Aan onze adverteerders In verband met zal onze krant verschijnen op Kopy dient in ons bezit te zijn. Voor de editie van sluiten wij op Met dank voor uw medewerking. HET NIEUWE STADSBLAD Broersvest 125, tel. 263939 Woninffr uil wordt versoepeld Om de „doorstroming" op die markt te bevorderen (bij bureau Huisvesting staan permanent zo'n 7000 Schie dammers ingeschreven als woningzoekende) wordt niet alleen de woningruil vrijer gelaten, ook gaat de gemeen te vlotter vergunningen af geven voor huizen die toch niet erg in trek zijn. Volgens Zijdeveld komt het regelmatig voor dat Huisves ting vergeefs tien gegadigden of meer naar één bepaald adres stuurt. Het betreffende pand verkeert dan weliswaar in goede staat, maar is vanwe ge zijn ligging lang niet voor iedereen aantrekkelijk. Om leegstand tegen te gaan krijgt een woningzoekende die wel interesse voor dat huis heeft, maar niet over het vereiste aantal punten beschikt, straks vrij gemakkelijk toch een woonvergunning. Een en ander betekent volgens de wethouder niet dat het principe van rechtvaardige woonruimte verdeling wordt losgelaten. Versoepeling van de regels mag er dan ook niet op uitdraaien dat het „recht van de sterkste" weer zijn in trede doet. Niet alleen de computer heeft de gemeente een beter inzicht (Volks) tuinen in de aanbieding Bewoners uit die wijken die hun (volks) tuin willen uit breiden, of een lapje grond willen bebouwen, kunnen van dit aanbod gratis gebruik ma ken. Huur wordt niet in reke ning gebracht. Wel moet een malig een bedrag van 75 gul den worden betaald als admi nistratiekosten. De overeen komst is vijf jaar geldig. De gemeente heeft overigens wel één belangrijke voorwaar de gesteld: de grond mag voor geen andere doeleinden wor den gebruikt dan voor het kweken of verbouwen van bloemen en groenten. Het stal len van een caravan bijvoor beeld is niet toegestaan. Verder wil de gemeente de Broersveld 68-76, bij Bas van der Heijden verschaft in de behoeften en bewegingen van woningzoe kende Schiedammer. Sinds kort is er ook een rapport van de afdeling sociografie dat de verhuisbewegingen in kaart brengt na het gereedkomen van 282 woningwetwoningen in de Botenbuurt (Woudhoek). Het bleek dat de oplevering van dit complex (waarvan 257 woningen bij een onderzoek werden betrokken) 566 ver huizingen op gang bracht. Naast de 257 huishoudens die een nieuwbouwwoningen kre gen toegewezen, werden nog eens 309 gezinnen geholpen met een huis dat door deze doorstroming vrij kwam. Hoewel het gevaarlijk is aan deze steekproef verregaande conclusies te verbinden, zijn er toch wel een paar in het oog springende feiten aan het licht gekomen. Het (vrijwel geheel uit cijfers en tabellen bestaande) rapport toont aandat de grootste vraag nog steeds die naar eengezins woningen is. Verder blijkt dat „doorstro mers" gemiddeld langer op een huis moeten wachten dan „starters" (mensen die voor het eerste een zelfstandige huishouden beginnen). De wachttijden zijn achtereenvol gens 33 en 22 maanden. Ook bevestigt het rapport de regel dat woningzoekende van buiten de stad in Schiedam moeilijk vaste grond onder de voeten krijgen. „Vestigers" blijven zeldzaam, omdat Schie dammers voorrang hebben. Verreweg het grootste deel van zijn nieuwbouw heeft Schiedam nodig om de „ge zinsverdunning" het hoofd te bieden, dat wil zeggen het verschijnsel dat de gezinnen steeds kleiner worden en er dientengevolge meer huizen nodig zijn om zelfs een slin kende bevolking onderdak te bezorgen. De renovatie stokte in april, werd eerst uitgesteld tot de 24e van die maand en vervolgens opgeschoven tot medio mei. Het bestek moest worden bij gewerkt. Behalve de bewo ners, zag ook politiek Schie dam die vertraging met lede ogen aan. Niet alleen de reputatie van de door onenigheid, verscheurde, en volgens een rapport van de Nationale Woningraad corrup te, SSSW staat op het spel, ook de geloofwaardigheid van de gemeente is in het geding. Schiedam wist in Den Haag met moeite toestemming voor de renovatie te krijgen. Het ging tenslotte om een extra contingent van 90 woningen, en met het toewijzen van kost bare projekten is men op het bezuinigende ministerie niet zo vlot. „Het zou dan ook zeer pijnlijk zijn als wij dit contingent ver speelden", aldus wethouder stadsvernieuwing Cor van Til- borg. De kans dat Den Haag ak koord zal gaan met de ver hoogde bouwsom wordt niet hoog geschat. „Al gaat de SSSW op zijn knieën naar Den Haag, dat geld krijgen ze nooit", zei Adri Reijnhout Bejaardentehuis is jarig SCHIEDAM Het Sint Ja cobs Gasthuis bestaat vijftig jaar. Het bejaardentehuis aan de Burg. Knappertlaan viert dit jubileum met een feest- week die tot en met zondag 27 mei duurt. grond zoveel mogelijk collec tief uitgeven. Het is niet de be doeling dat ergens midden in een grasveld een soort oase van pakweg 25 vierkante me ter ontstaat, terwijl de rest van het gazon braak blijft liggen. Daarmee zou de proef aan zijn doel voorbij schieten, want de niet-bebouwde grond zou dan toch onderhouden moeten worden, en wel op rekening van de gemeente. Naar verwachting zal er voor deze tuintjes een redelijk grote belangstelling bestaan. Op de wachtlijst voor een volkstuin staan in Schiedam enkele hon derden mensen, die gemiddeld vier tot vijf jaar geduld moe ten hebben voor zij de hand kunnen leggen op een stukje grond. Schiedam telt twee officiële volkstuincomplecen, Thurlede en Vijfsluizen, maar kent daarnaast nog ettelijke „clus ters" volkstuintjes die buiten verenigingsverband worden gebruikt, zoals bij Bijdorp en langs de spoorlijnen. Alleen de vereniging kennen een wacht lijst. Volgens gemeentewerken is het aantal gegadigden de laat- Maandag werden de feestelijk heden geopend met een optre den van het zangkoor „Onder Ons" en 's avonds was er een concert van „Harpe Davids". Dinsdagmiddag proefden de bewoners staaltjes van ouder wets bakmanschap door hun tanden te zetten in een smake lijke pannekoek. Woensdag zorgde het Vlaardings Vissers vrouwenkoor voor een middag ontspanning. De serie optredens wordt don derdag vervolgd door de Rijn mond band. Zaterdag komt een heus draaiorgel zijn op wachting maken. Zondag sluit het Sint Jacobs- gasthuis de jubileumweek af met een poppententoonstelling van Margot Vincent. De deur van het bejaardentehuis staat dan voor iedereen open tussen twee en zes uur. De poppen zijn ook te koop. ste jaren echter niet toegeno men. Dit houdt vermoedelijk verband met de tamelijk hoge kosten die het verbouwen van een stukje grond met zich meebrengt. Vooral de aanschaf van gereedschap brengt voor sommige hoge kosten met zich mee. Gemeentewerken heeft overi gens alle vertrouwen in het welslagen van de proefne ming. De ervaring heeft ge leerd dat Schiedamse particu lieren maar wat graag meehel pen aan het instandhouden van openbare groenvoorzie ningen. (D'66) maandagavond, nadat de gemeenteraad een debatje aan het Fabriplein had gewijd. De woningbouwcorporatie zelf beschikt niet over het beno digde extra kapitaal. Om de SSSW het geld te bezorgen, zou nu overwogen worden, de onlangs opgeleverde nieuw bouwwoningen in de Maria- straat vervroegd in handen van de SSSW te doen over gaan. Eigenlijk zou de corpora tie daaarover pas rond 1990 de beschikking krijgen. Deze noodoplossing wordt niet alom met gejuich ont vangen. „Het is maar de vraag of de Mariastraat blij is met een huisbaas als de SSSW", aldus Eef Collé (CPN) maandagavond. SCHIEDAM Ook Jan den Brinker voelt bij nader inzien niets voor het lidmaatschap van de Schiedamse gemeente raad. Den Brinker zou maan dagavond worden voorgedra gen als opvolger van de enkele maanden terug overleden Jan de Koning, maar liet op de valreep waten van zijn benoe ming af te zien. Den Brinker, die een schil dersbedrijf heeft, vreest „ne gatieve" konsekwenties voor zijn zakelijke belangen". In de gelederen van het CDA gaat men nu op zoek naar een volgende kandidaat. Theo Schoenmakers bedankte onder druk van zijn partij al in een eerder stadium voor de eer. Hij is rechtstreeks CDA-lid, terwijl het fusieprotocol van de confessionelen vereist dat een oud-KVP-er de zetel van De Koning inneemt. Nu ook Den Brinker is afge vallen (hij blijft overigens wel afdelingsvoorzitter) staan als volgenden op de lijst Ru Her tog en Henk Metaal. Fractievoorzitter Piet Roosen respecteert Den Brinkers be sluit, maar vindt wel dat de opvolging wat lang gaat duren. De opvolger van De Koning zal op z'n vroegst in september zijn intrede doen in de raad. Na de juni-vergadering, wan neer de geloofsbrieven van de nieuwe CDA-er onderzocht kunnen worden, gaat de ge meenteraad op reces (zomer vakantie). Ook de PvdA heeft problemen met een lege raadszetel. Deze stoel behoort toe aan Jos van der Lugt maar volgens PvdA- fractievoorzitter Ge Brouwer is van der Lugt niet langer welkom in de socialistische fractie. Dit naar aanleiding van de affaire bij de SSSN, Van der Lugts voormalige werkgever. Hoewel Van der Lugt altijd heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij het financiële SSSN-schandaal, woonde al geruime tijd niet meer bij. Hij is nu officieel uit de fractie verwijderd, maar zou zijn zetel opgeven. f Kipspecialist V. Meubelcentrale FIT b Gebouw "de Goudsesingel"66 Rdtterdam Tel. 010-138018/ 126461 raw* Het Nieuwe t

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1