Vierduizend vooroorlogse woningen moeten opgeknapt 3P AVENUE Videotheek Tommy Gebit stuk? VERINGMEIER OVERTREKKEN A. BOT meubelen Nieuwe maan Aan schrijvingen Lange Haven hebben succes Wandeling Kosten avondkleding en aparte damesmode naar MODE Het Nieuwe Stadsblad Voor het opnieuw van uw bankstel, eethoek, enz. Gebedsbijeenkomsten van Moslems. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Voor de tienduizen den in Nederland wonen en werkende moslems, af komstig uit Islamitische landen rond de Middellandse Zee als Turkije, Tunesië en Marokko, zal van ongeveer 1 juni tot om en nabij 30 juni de vastenmaand Ramadan plaatsvinden. De moslems in Nederland hopen dat de autochtone bevolking rekening zal houden met deze religieuze plicht, waaraan de meeste moslims zich on derwerpen. Voor vele duizenden betekent de vastenmaand een persoonlijke daad van geloof; daarvoor wil men zich allerlei genoegens ontzeggen. De Imam gaat voor iri het gebed. SCHIEDAM De gemeente begint eerdaags een grootscheeps offensief tegen achterstallig onderhoud aan eigendomswoningen. Particu lieren wier huizen in slechte staat verkeren of meer dan alleen een verfje kunnen gebrui ken, krijgen een vriendelijke brief met het verzoek de geconstateerde gebreken weg te werken. Deze aktie moet voorkomen dat Schiedam binnen een aantal jaren er weer en kele wijken bij heeft die voor stadsvernieu wing in aanmerking komen. Inspecteurs van Bouw- en Woningtoezicht zijn ruim een jaar lang bezig ge weest het particuliere pandenbezit in Schiedam in kaart te brengen en vervolgens te onderzoe ken op de staat van on derhoud. Tijdens deze operatie wer den honderden foto's ge maakt. .De brieven die straks op de post gaan be vatten dan ook van ieder afzonderlijk pand een vrij nauwkeurige opsomming v3n noodzakelijk geachte reparaties. Want veel is er aah de aandacht van de inspecteurs niet ontsnapt. De Lange Haven is door het gemeentelijk aanschrijvingsbeleid al onder handen ge nomen. Links staat een pand in de steigers, daarnaast een dat meer dan een verfje behoeft. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 6 JUNI 1984 PAGINA 3 voor BRUID en BRUIDEGOM ROTTERDAM LIJNBAAN (PLEIN) DEN HAAG BABYLON (BOVEN) De Volkstuindersvereniging Thurlede heeft met het oog op een uitgebreide wachtlijst be sloten, voorlopig geen nieuwe kandidaat-tuinders meer in te schrijven. Deze „volkstuin- dersstop" is voorlopig van on bepaalde duur. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak TANDTECHNIEK Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I, Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor Spalanderie slaat aan SCHIEDAM Het slechte weer had dit weekeinde nau welijks invloed op het wel slagen van de braderie in winkelcentrum Hof van Spaland. Zowel vrijdag als zaterdag trok deze door veel muziek, kilo's snoepgoed, een vei lingmeester, een luchtma tras en allerhande kramen opgeluisterde Spalanderie een doorlopende stroom van bezoekers. Doordat niet op een dropje gekeken werd, en de dixie- landclowns af en toe hun toeters vergaten om wat met de jeugd te babbelen, werd deze hemelbaartsbraderie ook voor de kinderen een onvergetelijke dag. Een drukbezochte poppenkast voorstelling droeg trouwens ook het nodige aan de feest vreugde bij. De winkeliers in Hof van Spaland spreken ook zake lijk van een uitstekend ge slaagd evenement. „Een oer gezellige sfeer. Het welsla gen danken we voorname lijk aan ons parkeerterrein van heb ik jou daar. En bij ons is het altijd mooi weer, want met zo'n overkapping hoeft niemand te schuilen. Gezien het succes denken we er hard over, volgend jaar rond deze tijd weer iets der gelijks te organiseren", al dus een uitermate tevreden heer Krijger, namens de middenstanders van het winkelcentrum. RUBRIEKSADVERTENTIES: Tof dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 iiMiiiiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Op het terrein van scheeps werf Wilton Fijenoord houdt de Missions to Seamen op za terdag een grote fancy-fair. Rond de Engelse zeemanskerk worden een 40-tal kramen op gesteld. Qp het programma ook demonstraties schermen, een Schotse dans en een Hol landse klompendans, een op treden van de WF-band en een grote loterij. IIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Vraag vrijblijvend prijsopgave Oosthavenkade 56 Vlaardingen, telefoon 345163 Ramadan is in aantocht Het vasten binnen onze maat schappij is voor vele moslem werknemers extra moeilijk door onbegrip van collega's in het bedrijf; men krijgt iets te drinken aangeboden, er wordt een sigaret geoffreerd en men mist bovenal de grote steun van de hele gemeenschap en de innige verbondenheid met anderen, die het vasten even eens strikt onderhouden. Een streng volgehouden vas ten kost de deelnemer veel energie. In de landen van her komst kunnen de mensen een deel van de vastenmaand sla pend, rustend en wandelend doorbrengen, maar tewerkge steld in westerse landen levert het vasten vele problemen op. Onze maatschappij is er niet op ingesteld. De fabriek draait door en in de ploegendiensten mogen geen hiaten vallen. Vandaar ook, dat vele moslims t Nederland de gewoonte hebben om in deze tijd hun vakantie op te nemen. Ramadan (de Turken spre ken van Ramazan) is de ne gende maand van de Islami tische kalender. In tegen stelling tot ons zonnejaar kent de wereld van de Islam het maanjaar. Een maanjaar omvat twaalf omlopen van de maan om de aarde en be slaat een tijdperk van ruim 354 dagen. De komende maand is van grote betekenis in de moslim wereld omdat in die negende maand aan Mohammed de Ko ran werd geopenbaard. Het vasten begint op het opge- nblik van verschijnen van de nieuwe maan en dat staat niet altijd vast. De nieuwe maan moet namelijk met het oog worden waargenomen. Zodra ergens de nieuwe maan wordt gezien, wordt gemeld bij een religieuze rechtbank. Bij ge bleken geloofwaardigheid van de getuigen wordt onmiddel lijk daarop het begin van het vasten aan de gelovigen mee gedeeld. Vroeger gebeurde dit door tromgeroffel en kanon schoten, tegenwoordig voorna melijk via de radio. Vasten wil voor de moslims zeggen, dat men zich van de eerste dageraad tot zonsonder gang onthoudt van drinken, eten, roken en sexueel kon- takt. Heel de gemeenschap is erbij betrokken, want het vasten is een plicht voor iedere meer derjarige moslim. Zelfs mos lems, die het dagelijkse gebed niet meer onderhouden blijven doorgaans trouw aan het vas ten. Dispensatie is mogelijk: zieken en zwangere vrouwen moeten de verzuimde vasten dagen later inhalen. Het slot van deze zo belangrijke maand, eind juni, bestaat uit een feest dat drie dagen duurt. HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN BEDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond "op het kantoor UITGEEFSTER; Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Gemeente start offensief tegen lakse huisbazen Volgens een lijvig rapport, dat d^; neerslag van dit intensieve o(*derzoek bevat, doet zich aan oude woningen op vrij grote sc'haal achterstallig onderhoud vopr. Onderzocht werden met nètme vooroorlogse woningen diè betrekkelijk weinig huur ,,(^>en". Het onderzoek werd uitge voerd om deze lage huren ook in de toekomst veilig te stel- leh. Immers, een verpauperd pand is snel onbewoonbaar, het wordt gesloopt en wat er voor in de plaats komt is niet zelden een veel duurdere huurwoning. Een telling wees uit dat Schie dam circa 8000 vooroorlogse woningen heeft die in particu liere handen zijn en niet in de stadsvernieuwingsgebieden (de oude delen van Oost, West, Zuid en Schienoko) liggen. Ongeveer de helft daarvan moet worden opgeknapt. Woningen van de gemeente, of beheerd door de woning bouwcorporaties, werden bui ten beschouwing gelaten. De gemeente zelf zegt praktische alle huizen gerenoveerd te hebben en het corporatiebezit zou inmiddels voor ongeveer 80 procent zijn gemoderni seerd. Eigenaren, die hun bezit laten verkommeren, hebben volgens wethouder C. Zijdeveld (wo- ningbeheer) „een zetje nodig": „Je geeft de mensen een zin vol signaal. Zo van jongens, dit en dat mankeert er aan je huis, knap het nou op, want als je nog langer wacht, kan het wel eens een heel dure grap worden". Over dwangmiddelen wil Zij develd voorlopig niet spreken, vooropgesteld dat de gemeente die heeft. „Het beste dwang middel is het gezonde ver stand. Want heus hoor, hoe langer je wacht met reparaties, hoe duurder die worden". SCHIEDAM De aanschrij- vingsaktie aan eigenaren van panden aan de Lange Haven heeft tot nu toe een bevredi gend resultaat opgeleverd. Volgens cijfers van Bouw- en Woningtoezicht heeft 50 pro cent van de aangeschrevenen gereageerd op het verzoek van de gemeente, hun pand op te knappen en is door circa 35 procent de renovatie inmid dels uitgevoerd of ter hand ge nomen. „En er is geen onvertogen woord gevallen", verzekert J. W. P. H. van Alphen, hoofd van bureau Bouw- en Woning toezicht. De ambtenaar doelt daarmee jp de soepelheid waarmee ei genaren hebben gereageerd op 3e „zachte dwang" waarmee de gemeente hen bewoog, schade aan de Havenpanden te herstellen. na dit resultaat, bereikt in één laar tijd, wil de gemeente ook de overige eigenaren zover zien te krijgen dat zij tot her stel overgaan. Desnoods of desgewenst, geeft de gemeente zelf advies en begeleiding. Sprekend over de aanschrij- vingsaktie, die nu ook in ande re straten en wijken gevoerd gaat worden, zegt van Alphen: „We gaan door tot een score van honderd procent is be reikt". Waarmee de ambtenaar bekent: „Al weet ik dat we dat nooit halen". SCHIEDAM Sinds enige weken is Schiedam een nieu we videotheek rijker. Het is videotheek Tommy aan Singel 175a. Joop Zandwijk is de ei genaar en de naam Tommy is identiek aan die van zijn pas geboren zoon. Van maandag tot en met vrij dag is de videotheek open van 12.00 tot 20.00 uur, zaterdag al vanaf 10.00 uur, maar dan tot 18.00 uur, en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Bij Videotheek Tommy wor den alle genres film vérhuurd op het V.H.S. systeem. Dit is het meest gangbare merk dat bezig is alle andere te verdrin gen. Op het ogenblik is er keus uit 400 banden in o.a. thrillers, romantiek en avontuur. Nu blijkt dat de vestiging van de videotheek goed aanslaat en er al een gezellige klanten kring is opgebouwd, zal het as sortiment stellig nog uitge breid worden. Ook wordt vi deotheek Tommy binnenkort telefonisch bereikbaar. J. W. P. H. van Alphen, hoofd bureau Bouw- en Woningtoe zicht, is het daarmee eens. „Je kunt als eigenaar beter je ver stand gebruiken en er tijdig aan beginnen. Anders sta je opeens voor heel grote bedra gen". Van Alphen somt op welke ge breken er zoal aan het licht zijn gekomen. Meestal gaat het om roestige ijzeren balken, wrakke balkons, lekkende da ken, scheurende muren (vaak door vocht veroorzaakt), rotte dakgoten, wankele schoorste nen. Soms is het verval al zover ge vorderd dat van een riskante, zo niet gevaarlijke situatie ge sproken kan worden. Daarvan getuigt een wandeling van een inspecteur van het Woningtoe zicht, die van een gevel brok kelende stukken steen nog net niet op het hoofd kreeg. Zijdeveld: „Laat niemand den ken dat we met dit rapport een soort hobby bedrijven. De gemeente heeft de wettelijke plicht zich van de woning voorraad op de hoogte te stel len, en na te gaan of het on derhoud er mee door kan. Dat voorschrift hebben wij vrij uitgelegd door een groot on derzoek te laten doen. Waar om? Omdat je soms hele stra ten tegelijk ziet wegglijden. Dat is een waarschuwing. Als je niet oppast, zit je over tien jaar met weer nieuwe stads vernieuwingsgebieden. En we weten allemaal hoeveel tijd en moeite het kost, dergelijke wij ken weer toonbaar te krijgen". Resteert de financiële kant van de zaak. Een eigenaar kan het van harte met de gemeen te eens zijn dat zijn huis moet worden opgeknapt, maar als hij geen geld heeft, wat dan? Een lastige vraag. Van Alphen geeft toe dat de eigenaar in alle gevallen het leeuwendeel van de opknapbeurt voor zijn rekening moet nemen. „Subsi dieregelingen, als die al van toepassing zijn, verhelpen slechts een deel van de pijn. Misschien dat we er met pra ten kunnen uitkomen". Volgens het onderzoek, dat de te renoveren woningen in drie urgentieklassen indeelt, is per huis een bedrag nodig van minimaal 3000 tot 4000 gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3