r U betaalt pas na december. RENAULT 11 Schiedam; Kreisel Autobedrijven B.V., Stationsplein 2, Tel. 010-377099 VADERDAG IDEE: N SEIZOENKAART VOOR SATV. 59?° voor een heel seizoen. Seizoenkaart 84/85 alle thuiswedstrijden voor slechts 59,50. Voor de overdekte tribune is dat slechts 99,50. Zelfzorg en mantelzorg Gaat u verhuizen? Heeft S. V. V. de gewone man nodig om uit de zorgen te komen? 706987-731988-262305 R Welkom! Kruisvereniging Schiedam Informatie van: Kruisvereniging Vlaardingen Kruisvereniging Schiedam Kruisvereniging Maassluis - zelfzorg - mantelzorg - beroepszorg - professionele zorg Zelfzorg heeft ook veel voordelen. Een ander voordeel van zelfzorg is het vrijheidsaspect. De mantelzorg. Dankbetuiging M. M. C. Nieuwets A. J. Kroese M. L. M. Hopmans Opgave lidmaatschap Ik wens lid te worden: ZONWERING SCHIEDAM TUINMEUBELEN - PARASOLS GRAS ÉPf® JU Renault doet u een meer dan aan trekkelijk financieringsaanbod op alle versies van de Renault 11. De kerstactie noemen we dat, want als u vóór 30 juni tot aankoop beslist, hoeft u pas na Kerstmis 1984 te betalen. Het betreft hier een auto-finan cieringsregeling waarbij gedurende de periode t/m 2januari 1985 Renault de rente vóórhaar rekening neemt Daarmee verdient u dus een halfjaar rente en dat zijn honderden guldens, die u dan bijvoorbeeld aan een riante zomer vakantie kunt besteden. Uiteraard kunt u na december ook nog normaal doorfinancieren. De Renault 11: Fel, stoer en chic. U heeft de keuze uit 15 versies, waarvan de unieke, nieuwe lUrbo uw speciale aandacht verdient. De Renault 11 TUrbo levert pure power. Maar wat wilt u met een motor- inhoud van 1397 cirri, met 105 paardekrachten en een acceleratievermogen van Otot 100 km/h in 9 seconden. Toch heeft ie voor deze prestaties maar weinig nodig. De Renault 11, met 3 of 5 deuren, is ook leverbaar als felle 82 pk GTX, als stoere Diesel, qls chique TXE Electronic en als top- comfortabele 11 Automatic. De Renault 11: Meer dan de moeite waard! Renault 11 v.a. f 18.200,-. Afl. kosten f 388,-. Prijzen incl. BTW Wijzigingen voorbehouden. Bij deze regeling geldt de wettelijk verplichte aanbetaling. Schiedam, telefoon 010-261224-268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Erkend verhuisbedrijf H. VAN DIJKE Jawel, want alle kleine beetjes helpen; wat dacht u wat... Bel voor informatie: S.V.V. moet blijven in de Rijnmond HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 JUNI 1984 PAGINA 10 Kruiswerk Floreslaan 41 3131 NA Vlaardingen telefoon 010-343279 van Swindensingel 40 3112 RJ Schiedam telefoon 010-739900 De Vloot 206 3144 PK Maassluis telefoon 01899-21822 Zorg-zorgen is voor ons mensen heel vanzelfsprekend en doodgewoon, we doen het de hele dag. We zorgen voor partner, gezin, kinderen, het huishouden en voor eten. We zorgen ervoor dat we ons niet vervelen en dat we „erbij" horen. Pas als we niet langer zélf overal voor kunnen zorgen, bij voorbeeld bij ziekte, 'n handicapt of ouderdom merken we hoe we voor onszelf en anderen zorgden. Het dagelijkse le ven geeft een overzicht van alle mogelijk soorten menselijke zorgen. Deze zorg is te verdelen in drie belangrijke soorten zorg. Van alle soorten zorgverlening is zelfzorg de eerste! Zij vormt de grondslag van alle zorgen. Zelfzorg is alle zorg, waarbij degene die zorg nodig heeft én degene die zorg verleent één en dezelfde persoon is. Zelfzorg is in de hele levende natuur te zien. Planten en die ren verrichten alle activiteiten die er op gericht zijn om voort te bestaan én zo gezond mogelijk voort te bestaan. Ook mensen verlangen van nature naar zelfzorg. Bij een peuter hoor je al snel de kreet „zelfdoen". Bij de ouder wor dende mens die zijn krachten voelt afnemen hoor je de ver zuchting „als ik toch maar voor mezelf mag blijven zorgen". Bij mensen die ernstig ziek zijn geweest zie je vaak de vreugde als ze zelf weer onder de douche kunnen of weer zelf naar toilet gaan. Een mens kan, als de omstandigheden niet al te ongunstig zijn heel goed helemaal alleen zorgen voor alles wat hij nodig heeft om gezond voort te bestaan. Zelfzorg beslaat niet alleen het lichamelijke vlak, het heeft te maken met de „hele mens". Het lichaam, gevoelens, denken, de wil waarde en kwalitei ten. Het gaat erom wat voor iemand op dit moment in zijn le ven belangrijk is. Dit kan betekenen dat die mens weer opnieuw, met een eventuele beperking, zichzelf gaat verzorgen, zich wassen of spuiten. Het kan ook betekenen dat iemand leert hoe hij om kan gaan met ouder worden, met beperkingen, met verdriet en pijn in, het perspectief van zijn leven op dit moment. Zelfzorg maakt de mens onafhankelijk. Je hoeft een ander mens niets te vragen, je hoeft niet te wachten, je kan de zorg helemaal op je eigen manier doen, hoe je het 't liefste hebt. Het zelf bezig zijn om te zorgen geeft voldoening, het maakt tevreden, het is gewoon, veilig en voorspelbaar. Dat geeft onbewust een houvast in deze veranderende wereld. Een mens kan kiezen om iets wel of niet te doen én de ma nier waarop hij dit wil doen. De duizend hele kleine keuzen die een mens bij zijn zelfzorg de hele dag doormaakt zijn ook duizend kleine signalen van zijn vrijheid als mens. De simpele vrijheid om nu te eten of straks, brood of pap, melk of koffie, nü een praatje met de buurvrouw of eerst het spannende boek uitlezen. Hoe zelfzorg beleefd en uitgevoerd wordt is uniek en indivi dueel, voor ieder mens weer anders en heeft betrekking op „heel" het mens zijn. Naast het feit dat de mens in de eerste plaats voor zichzelf wil zorgen heeft hij anderen nodig. In relatie tot andere mensen kan de mens pas zijn „gehele menszijn" tot voltooïng brengen. Daarmee komen we meteen op de volgende soort zorg: Mantelzorg is alle zorg die door iemand gegeven of ontvan gen wordt binnen kleine sociale groepjes waar de mens bij- hoort. Gezin, familie, vrienden, club, parochie, buurt of beroep. Het is gewoon, je doet het, mantelzorg wordt ook niet betaald. Deze zorg wordt mantelzorg genoemd omdat het als het ware als een mantel om de zelfzorg en de mensen heen ligt. Zij ondersteunt, versterkt en maakt de zelfzorg gemakkelij ker. Mantelzorg is gericht op „de ander" en vult elke levensfase van de mens verschillend aan. Het kleine kind moet zijn zelfzorg nog ontwikkelen, heeft dus erg veel mantelzorg nodig. Een volwassene heeft meestal niet voortdurend mantelzorg nodig, maar vind het wel prettig. De oudere mens heeft vaak aanvullende mantelzorg nodig daar waar hij niet meer voor zichzelf kan zorgen. Net als zelfzorg is mantelzorg al heel oud. De mens merkte dat hij relaties met anderen nodig heeft om te bestaan: om te wonen, voor voeding, veiligheid, liefde, voltooïng. Samen op trekken en samen zorgen voor wat een ieder nodig heeft; de kinderen en de ouderen, de sterken en de zwakken. Als het netwerk van mantelzorg soepel functioneert kan een mens goed opgroeien, een zinnig bestaan opbouwen en een veilige nuttige, verzorgde oude dag genieten. Twee maanden geleden vierde ik het feest ter gelegenheid van mijn 25-jarig dienstverband bij de Kruisvereniging. Vanaf deze plaats onze eigen pa gina van het Kruiswerk wil ik u allen heel hartelijk bedanken voor de moeite en inzet om dit feest te doen slagen. Het is een gróót feest geworden! De brieven, de bloemen, de ge schenken, de hartelijke woorden. Uw komst naar de receptie, het was hartverwarmend! Nog enkele jaren hoop ik mee te mogen werken aan de gezondheids zorg in Schiedam, speciaal in de mij zo dierbare wijk Nieuwland. Dank u, dank u wel, allemaal Zr. E. de Bruijn Op 1 april j.l. trad in dienst van onze vereniging als wijkver pleegkundige, mevrouw Zij versterkt de wijk Groen- oord, waar wel wat extra hulp nodig was. Mantelzorg wordt net als zelfzorg op een unieke manier be- leefd en ingevuld. Er is geen vast patroon. Goede mantelzorg speelt in daar waar het nodig is. De beroepszorg of professionele zorg tenslotte is de laatste tientallen jaren enorm in beweging. De wijkverpleging is zo'n beroepszorg. Vóór de tweede wereldoorlog was de beroepszorg nog niet zo deskundig als nu. Ze stimuleerde de zelfzorg van mensen d.m.v. adviezen over hygiëne, leefwijze en bijvoorbeeld de consultatiebureaus en vulde de zelfzorg aan Ze stimuleerde en ondersteunde de mantelzorg, vulde deze aan of nam ze over als dat nodig was. Na de tweede wereldoorlog, toen onze welvaart op kwam, werden er voor allerlei noden, diensten en voorzieningen ge maakt. De beroepszorg ging in een toenemende behoefte voorzien. Het aanbod van technisch deskundige hulp werd steeds gro ter en door het stelsel van sociale verzekeringen veelal „gra in deze huidige tijd is men echter meer en meer de keerzijde van de medaille gaan zien. Het blijkt dat ondanks alle goede bedoelingen en zorgvuldig opgeleide deskundigen de mens toch niet zo gelukkig en te vreden is. Verzorgd worden bleek gepaard te gaan met ver lies van onafhankelijkheid en eigen vrije keuze. Het blijkt dat men liever een aantal dingen zelf wil doen en het volle dig verzorgde leven wordt dikwijls als saai en leeg ervaren. Ook drukt de enorme kostenstijging in de gezondheidszorg zwaar op onze maatschappij. Tegelijkertijd kan men constateren dat patiënten mondiger worden en via patiëntenverenigingen en zelfhulpgroepen meer en meer aangeven wat men zelf wil. Patiënten vragen naast technische gerichte zorg ook mensgerichte zorg. De beroepsverleners zijn zich bewust geworden dat zij niet alléén verantwoordelijk zijn voor de patiënt zijn ziekte en helingsproces. Door al deze signalen en ontwikkelingen zijn de begrippen zelfzorg en mantelzorg in deze tijd weer erg be langrijk geworden, wat niet betekent dat de hulpverlening minder wordt, wél anders. De professie, kennis en kunde kunnen gebruikt worden om de zorg in het algemeen te verbeteren, op deskundige manier de zelfzorg en mantelzorg te bevorderen, en waar nodig ge deeltelijk over te nemen, zodat het proces van zorgverlening ten dienste staat van het „beter" worden van de mens. Bovendien heten we mevrouw welkom. Zij zal per 18 juni a.s. in dienst treden als wijkver pleegkundige in de wijk Nieuw land. Zij volgt hier mevrouw K. I. M. Vissers op die bij een Kruisver eniging elders is gaan werken. Tevens heten we mevrouw welkom. Zij zal per 16 juli a.s. in dienst treden als wijkverpleeg kundige in de wijk Oost. Zij volgt hier de heer M. A. M. Wijngaards op die eveneens bij een Kruisvereniging elders gaat werken. Wij wensen allen een prettige samenwerking toe. r Stuur deze bon in een open enveloppe of bel naar van Swindensingel 40, 3112 RJ Schiedam. naam: adres: telefoon: WMmfm V Af voor het balkon vm&m. Financieringsactie in samenwerking met Renault Credit Nederland B V Maximaal kredietbedrag f 11 000, Renault adviseert elf olién Bezoek onze vernieuwde showroom van 500 m2 tuin meubilair ook voor alle zon weringen, raamhorren en rol luiken. Geopend elke werkdag tot 17.30 uur. Donderdagavond (koopavond) van 19.00-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-16.00 uur. BOTER STRAAT 8-10 iachteahemai SCHIEDAM -010 -26 7215 Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame verhuis- krachten. Mensen die met liefde uw kost bare spullen behandelen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een bedrijf met jarenlange ervaring, dat beschikt over een modern wagenpark met een verhuistift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en evertfuete opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurrerende prijs ver huisd. Verzekerd natuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Verhuis zonder probleem met Van Dijke. ■ji

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 10