Rayonkantoor Barendrecht Twin tig jaar Gasunie: LNG-installatie Maasvlakte Markers Nederland neemt in de wereld een unieke plaats in: het is het enige land waar aardgas voor bijna de helft in de energiebehoefte voorziet Vrijwel alle huizen in Nederland zijn op het aardgasnet aangesloten. Aardgas heeft zich in zeer korte tijd ontwikkeld tot een zeer belangrijke brandstof, die nauwelijks meer valt weg te denken uit onze hedendaagse maatschappij. Twintig jaar geleden werd de N. V. Nederlandse Gasunie opgericht en het startsein gegeven voor die pijlsnelle ontwikkeling op gasgebied in Nederland. Rayonkantoor Barendrecht. Deze paaltjes, geplaatst bij het transportleidingnet van Gasunie, geven aan dat er een hogedrukleiding ligt en zijn een hulpmiddel bij de bescherming van de gasbuis. Gasunie's LNG-installatie op de Maasvlakte. Compressorstations van Gasunie, waarvan er acht staan in Nederland (die in Ommen is met 236 MW het grootste ter wereld), zijn over het algemeen plaatsen waar imposante technische installaties het beeld over heersen. Deze onverwachte gast op het compressorsta tion Zweekhorst zal zich met zekerheid een vreemde eend in de bijt hebben gevoeld... Tweehonderd jaar geleden maakte de Maas trichtenaar Jan Pieter Minckelers als eerste door verhitting gas uit steenkool. Dit steen- koolgas was goed te gebruiken voor het laten opstijgen van luchtballonnen, het eigenlijke doel van Minckelers' proeven. Het duurde nog geruime tijd tot de industriële gas- produktie op gang kwam. Dat gebeurde met name in de tijd tussen de beide wereldoorlogen, in Neder land evenwel op beschei den schaal. Transport Gasunie voert regelmatig inspectievluchten uit ter controle van het transportleiding- net. Het rayonkantoor Barendrecht vormt een belangrijke schakel in de Nederlandse gasvoorziening. De rayons van de N.V. Neder landse Gasunie zijn zeer nauw betrokken bij het in optimale conditie houden van het totale binnenlandse gastransportsys- teem in hun regio. In de praktijk is de organisatie door Gasunie zodanig opgezet, dat elk onderdeel van het hoofdleidingnet (niet te verwarren met dat van het -plaatselijk gasbedrijf) direkt na melding van een eventuele storing door de monteurs kan wor den bereikt. Hoofdtaak van Gasunie is de zorg voor een ononderbroken gasvoorzien. In de loop der ja ren is een omvangrijk gastran- sportsysteem in Nederland op gebouwd. Bij het handhaven van de bedrijfszekerheid en veiligheid ligt het zwaartepunt op het technische beheer van leidingen en stations. Hierbij zijn zo'n 800 Gasunie-perso neelsleden betrokken. De supervisie van de beheers- dienst strekt zich in feite uit tot alle windstreken van ons land. Het bestuur van een zo groot gebied heeft dan ook de verdeling verlangd in een oos telijke en westelijke regio, die op hun beurt weer zijn onder verdeeld in zeven rayons. Deze hebben steunpunten, de rayonkantoren, van waaruit de rayonactiviteiten worden geleid. Het rayon Barendrecht heeft het beheer en onderhoud van de leidingen en stations voor de gebieden Maasvlakte - Eu ropoort - Botlet, IJsselmonde, Voorne Putten, Hoeksche Waard, Goeree Overflakkee, eiland van Dordrecht, Krim- penerwaard, Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Daarbij zijn 26 mensen betrokken: 20 monteurs, 2 administratieve medewerkers en 4 stafleden. Niet alle aardgas is hetzelfde. Het gas uit de Noordzee bevat minder stikstof en heeft een hogere calorische waarde dan het gas uit Groningen. Dit hoog-calorische gas wordt ge leverd aan de industrieën in Botlek - Europoort en aan de elektrische centrales. Het ove rige deel van het rayon ont vangt Gronings gas. Hiertoe beschikt het rayon over 180 km. hoofdtransportleiding en een regionaal leidingnet van 340 km. met de bijbehorende afsluiterlokaties. Het gas wordt en gros geleverd aan 39 industrieën en 49 leverings- punten voor de openbare gas voorziening. De afnemers zijn: openbare gasbedrijven (Rotterdam, Dor drecht, EMGO, Oud Beyer- land, Leerdam en deels Gouda en Gelders Rivierengebied), industrieën (vrijwel alle indus trieën in Europoort en Botlek ten oosten van de Merwede- weg) en centrales (Maasvlakte centrale, Waalhavencentrales, Merwedecentrale). Bij de oliewinning in IJssel monde en De Lier komt een hoeveelheid aardgas vrij met afwijkende samenstelling. Dit wordt door Gasunie getrans porteerd in een separaat net naar een aantal industrieën. Holland veranderd in Gasland steem voor leidingen, installa ties, apparaten enzovoort, mil jarden geïnvesteerd door Gas unie (globaal 6 miljard), door de gasdistributiebedrijven (6 a 7 miljard), door de Nederland se industrie (4,6 miljard) en ook door de consument (zo'n 10 miljard), die immers in zijn toestellen het nodige geld heeft gestoken. Wie het aardgastransportsys teem dat Gasunie heeft opge bouwd, onder de loep neemt, kan constateren dat er in ver schillende opzichten sprake is van een unieke situatie. In de eerste plaats het milieu. Welk bedrijf dat in 20 jaar 6 miljard gulden aan uitbreidin gen besteedt, zief kans het mi lieu vrijwel onaangetast te la ten? Sterker nog: eigenlijk is er door de aanleg van het aardgastransportsysteem spra ke geweest van een toenemen de positieve invloed op het to tale leefklimaat (afnemende luchtverontreining). In de tweede plaats de waarde als buffer in tijden van nood. Tijdens de oliecrisis is geble ken, dat het systeem voldoen de flexibel was om de verwar ming in de Nederlandse hui zen ongestoord te laten func tioneren, de Nederlandse in dustrie brandstof en grondstof te leveren en de electriciteits- centrales maximaal van brandstof te voorzien, waar door olie kon worden be spaard. Zoals al eveh aangestipt, de af zet van aardgas is vanaf de op richting van Gasunie zeer sterk gestegen. Enkele facto ren werkten die ontwikkeling in de hand: de gunstige prijs, het comfort van aardgas, de milieuvriendelijke eigenschap pen en de sterke stijging van het totale energieverbruik (30% meer dan-men aanvanke lijk verwachtte). Op de sterke stijging volgde recentelijk een teruggang in de afzet, als ge volg van stagnatie in de econo mie en bezuiniging op energie. Op dit moment voorziet aard gas van iets blinder dan de helft in de totale Nederlandse energiebehoefte. Het aandeel zal volgens het Plan van Gas- afzet 1983 in het jaar 2000 op ongeveer 40% liggen. Op basis van de thans beschikbare ge gevens kan ervan worden uit gegaan, dat er nog ruimschoots voor twee generaties (ruim vijftig jaar) aardgas beschik baar is. De gunstige voorraadpositie op dit ogenblik ^s mede te danken aón het fèit. dat Gasunie zich pa de oliecrisis van 1973 actief op het gebied van energiebe sparing heeft bewogen. Voor beelden daarvan 4ijn de door Gasunie Research ontwikkel- de hoog rendementsketel, de aan industrieën verstrekte ad viezen over toepassing van warmete-krachtkoppeling en de (veelal samén met de in Vegin Vpfénigde gasbedrijven) gevoerde voorlichtingscam pagnes voor kleinverbruikers. Samen met NEOM en VEG- gasinstituut werd de Warmte pomp B.V. opgericht. De in de loop der jaren door Gasunie vergaarde kennis bleek uitermate interessant voor andere landen, die zich geconfronteerd zagen met de problematiek van leidingaan- leg en dergelijke. Gasunie En gineering, in 1983 omgedoopt tot Gasunie Engineering B.V., voerde projecten uit in diverse landen, o.a. Thailand, Joego slavië, Denemarken, Indonesië en Argentinië. Gasunie heeft zich in een tijds bestek van twintig jaar ont wikkeld tot een volwassen be drijf met meer dan 1700 werk nemers, dat zowel nationaal als internationaal actief is. Die groei vond plaats in een tijd perk, waarin de energie-situa tie aan sterke verandering on derhevig was. Een periode van overvloed aan fossiele brand stof. werd gevolgd door jaren van schaarste en vervolgens weer door een verruiming van het aanbod. Gasunie heeft als bedrijf steeds alert gereageerd en haar toekomstplannen voortdurend op de verande rende situaties afgestemd. Daarbij stond en staat steeds één doel centraal: de zeker heid van levering tot na het jaar 2000. Op de Maasvlakte, aan de rand van de Randstad, beschikt de N.V. Nederlandse Gasunie sinds mei 1977 over een instal latie waarmee (Gronings) aardgas vloeibaar kan worden ge maakt. De vloeibaar gemaakte hoeveelheid gas kan worden ingezet bij een verbruikspiek (in tijden van extreme kou) en wanneer om andere redenen een extra hoeveelheid aardgas nodig is. In de zomermaanden wordt het vloeibare aardgas geprodu ceerd en opgeslagen. Eén kubieke meter vloeibaar aardgas leveret ongeveer 600 m3 gasvormig aardgas. In gasvormige toestand zou de buffervoorraad 75 tanks met een doorsnede van 113 meter en een hoogte van 100 meter vergen. Nu gaat het gas in vloeibare vorm in twee zwaar geïsoleerde en spe ciaal beschermende tanks met een middellijn van 48 meter en een hoogte van 41 meter (inhoud 57.250 m3). De vloei baar geworden stikstof bevindt zich in een kleinere tank met een inhoud van 19.000 m3. De LNG-installatie (liquid natural gas-vloeibaar aardgas) op de Maasvlakte is in feite een grote koelkast, die eerst het methaan vloeibaar maakt en daarna de in het aardgas ook aanwezige stikstof. Het methaan gaat in de twee grote tanks, de stikstof in de kleine tank. De lege tanks van de installatie kunnen in ongeveer 200 dagen volledig worden ingevuld. Indien de voorraad moet worden aangesproken, bijvoor beeld in de winter bij een verbruikspiek, dan worden met haan en stikstof op transportdruk gebracht, in de juiste ver houding verdampt, gemengd en in het hoofdleidingnet terug gevoerd. De opslag voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte is op vele wijzen beveiligd. De metalen tanks zijn gemaakt van speciaal staal en dubbel uitgevoerd, met het isolatiemateriaal perliet in de „spouw". Bovendien zijn ter beveiliging om de methaantanks mantels van 32 meter hoogte gebouwd. In deze situatie kwam veran dering, toen de grote aardgas voorraad bij Slochteren, in de provincie Groningen, werd ontdekt. De aardgasafzet be gon in 1963 voorzichtig, met 500 miljoen m3 per jaar, maar nam in snel tempo toe tot een topproduktie in 1976 van 94,5 miljard m3 (190 maal zoveel) die werd afgezet in binnen- en buitenland. Bij de ontwikkeling van Ne derland tot aardgasland speel de Gasunie een belangrijke rol. Het bedrijf koopt aardgas in van verschillende win ningsmaatschappijen in bin nen- en buitenland. Het gas wordt door een om vangrijk transportsysteem ver voerd en geleverd aan gasbe drijven, electriciteitscentrales, grote industrieën en geëxpor teerd naar afnemers in België, Frankrijk, Italië en West- Duitsldnd. Gasunie heeft als hoofdtaak de zorg voor een ononderbroken gasvoorziening in Nederland. Het beleid is er ook sterk op gericht een doel matig gebruik van aardgas te bevorderen. Aanvankelijk kwam het gas voornamelijk van het in 1959 ontdekte Groningen-veld. Anno 1983 wordt het uit een steeds groter aantal bronnen betrokken. De exploitatie van het Groningen-veld is in han den van de NAM, de Neder landse Aardolie Maatschappij B.V., die het gewonnen aard gas aan Gasunie verkoopt. Andere maatschappijen (in to taal elf), waarmee Gasunie le veringscontracten heeft afge sloten, houden zich eveneens bezig met de winning van gas, bijvoorbeeld uit de Noordzee. Gasunie beschikt over een lei dingnet van ruim 10.000 kilo meter en meer dan 1200 sta tions van uiteenlopende aard en grootte, waar het gas wordt gecomprimeerd, op de vereiste druk gebracht, gemeten en waar nodig gemengd. Sinds 1963 zijn in het totale sy- Vrijwel iedereen heeft ze wei eens gezien: de „aerial mar kers" of luchtmarkeringspun- ten van Gasunie. Van dichtbij lijken ze op een lessenaar, waarop een volgnummer is ge schilderd. Voor de helicopter- piloot, die regelmatig voor Gasunie inspectievluchten maakt langs het leidingnet in Nederland, zijn het onontbeer lijke herkenningspunten bij de uitoefening van zijn werk zaamheden. Markers (ook wel vliegpalen genoemd) worden om de twee kilometer geplaatst. De getal- lèn geven de afstand in kilo meters aan tot het beginpunt van de leiding. Tussen de vliegpalen met nummers zijn palen met een rond geel dakje („Chinese hoedjes") neergezet (óm de 750 meter). Zij verge makkelijken het volgen van de leiding voor de helicopter- p Sloot. In de praktijk is het nut van inspectievluchten al vele ke ren bewezen. Gasunie heeft zich het zakelijk recht verworven op de ter reinstroken, waarin de leidin gen zijn gelegd. Op grond hier van is het verboden zonder haar toestemming werkzaam heden te verrichten, die de buis in gevaar zouden kunnen brengen. Voortdurende controle van het leidingnet is voor Gasunie een absolute noodzaak om een on gestoorde gasvoorziening te kunnen waarborgen. De heli copter en de marker spelen daarbij naast de inspectie op de grond door 800 medewer kers die in de rayon zijn gede tacheerd een belangrijke rol! De foto's op deze pagina zijn beschikbaar gesteld door de N.V. Nederlandse Gasunie

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 15