Nieuwe In't kort VANDAAG deze krant filNKÉ IG O Piet Smits' „finest hour" Stadsblad in Echte nieuwe Hollandse groene haring m Vishandel GORZEIV/IAN Echte nieuwe Hollandse groene haring Echte nieuwe Hollandse groene haring <4 Europese verkiezingen laten S'dam nogal koud Nieuwe brug over de Schie Sport: com petitie ABC-voetbal en FC Nieuw- land Rijksweg 19: S'dams „nee minder luid Politienieuws OpBUlW*0" Vishandel GORZEMAN Vishandel GlORZEIVI/VN Verdienste Pannetje Stempel Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren Biefstuk 95 98 'omate 50 Boeren belegen kaas kg per 95 P. Groeneveld en Zn. Ilurg. I lonn. (iretelaan 91 Schiedam. Grandioze Japonnen Blazers vanaf 49.75 Steeds nieuwe koopjes! TOT ZIENS Doe uw voordeel!! emmertje ca 10 stuksm Mgr. Nolenslaan 602, Schiedam Donderdagavond koopavond T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA L— emmertje ca 10 stuks Mgr. Nolenslaan 602, Schiedam Donderdagavond koopavond emmertje ca 10 stuksI Mgr. Nolenslaan 602, Schiedam Donderdagavond koopavond SLUIS Scholier wint fiets SCHIEDAM Zoiets komt alleen voor in ro mans. Een bijna voltallig koor dat een niets vermoedende jubilaris een aubade brengt, pal voor zijn huisdeur. Toch gebeurde dit giste ren, op een stralende zomeravond, in Schie dam. En wel in de Jan Steenstraat, waar een verblufte Piet Smit en zijn echtgenote Wil werden toegezongen door „Orpheus". Welluidende koorstemmen in de Jan Steenstraat, waar „Orpheus" de voorzitter trakteerde op een Russisch soldatenlied. „Orpheus"-dirigent Richard Ram feliciteert de jubilaris. Mevrouw Stouthandel tegen de heer en mevrouw Smit: „Daar kijken jullie van op hè?" A voor kipspccialist Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM In verband met het verleende leeftijdsont slag van hoofdagent A. P. van dén Berg zal op vrijdag 29 juni tussen 14.45 uur en 16.00 uur een receptie in de kantine van het hoofdbureau van politie te Schiedam worden gegeven, waarbij iedereen de gelegen heid heeft hem de hand te drukken. Op zaterdag 9 juli vindt de achtste nationale bedevaart naar Brielle plaats. Voor deze bedevaart kan men zich opge ven door 15,over te ma ken. De bussen vertrekken vanuit Schiedam en Rotter dam. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de heer pastoor G. A. de Bot, telefoon: 157909 of A. van Baarle tele foon 715213. Op woensdag 20 juni houdt het scholenkoppel Olleke Bolle- ke/Thorbeckeschool een gro te rommelmarkt van 14.00 tot 20.00 uur op het plein van de TÏhorbeckeschool aan de Thor- bfeckesingel nummer 2. Bij slecht weer vindt het gebeuren plaats in het schoolgebouw zelf. Er zijn teken- en taart bakwedstrijden met fraaie prijzen voor de deelnemers. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe leer middelen. Stichting De Schiedamse Mo lens is sinds kort van start ge gaan met de uitgave van Schiedams Molennieuws, een halfjaarlijkse uitgave met nieuwtjes en wetenswaardig heden over molens. Voor in lichtingen kan men het kan toor van de stichting bellen, telefoon: 261291. De VARA-videoclub zoekt folders, foto's, boeken over ,,rood" Rotterdam van vroeger en nu om er een projekt van samen te stellen. Dit alles in verband met het zestigjarige jubileum van de VARA. Adres: Belgischestraat 42a in Rotterdam-West tel. 157234. oor 500 per gr klasse kg per WOENSDAG 20 JUNI 1984 - NR. 49 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG met o.a. vanaf 25.- Bloezen - vanaf 1 wi" De rest van onze fantastische koopjes tonen wij graag in onze zaak. Winkelcentrum „Spaland" Tel. 010-711509 Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting >■- Schiedam Hoogstraat 120 Geblaakte spijkerbroeken vanaf59.90 Zomerbroeken vanaf55.00 NU BARBECUE TIJD Gemarineerde kippepootjes kilo 4.95 Gemarineerde kippevleugels kilo 2.95 Gemarineerde kipdrumsticks of kipkarbonade kilo 9.40 bij POELIER DE VAKMAN DIE WEET ER TOCH HET MEESTE VAN St. Liduinastr. 50 Schiedam telefoon 269884 M SCHIEDAM Het Schiedamse gemeentebe stuur lijkt een wat mil dere houding aan te ne men inzake de aanleg van Rijksweg 19. Daar waar Schiedam vroeger een keihard „nee" liet horen tegen deze omstreden verkeer sader door Midden-Delf land, worden nu zorgvul diger bewoordingen ge bruikt. Een en ander valt af te leiden uit de beantwoor ding van schriftelijke vragen die het gemeente raadslid Herman Noor- degraaf (PPR/PSP) on langs aan b en w stelde. Noordegraaf wilde dat Schiedam bij de Tweede Kamer zijn verontrus ting zou laten blijken over de „inpassingsnota" van Rijkswaterstaat. Die nota gaat er van uit dat de verkeersweg wel kan worden aangelegd, mits aan bepaalde voor waarden wordt vol- daaan. Noordegraaf vreest dat vooral de bewoners van Groenoord te maken krijgen met ernstige ge luidshinder, en dat aan de landschappelijke be tekenis van Midden- Delfland ernstig afbreuk wordt gedaan, mocht de weg er onverhoopt toch komen. In hun antwoord zeggen b en w er op te vertrou wen dat de Reconstruc tiecommissie Midden- Delfland, die zich ook met de „inpasbaarheid" van rijksweg 19 bezig houdt, „voldoende kri tisch is om tot een aan vaardbare inpassing te komen". Over de verwachte ge luidshinder in Schiedam Noord is het gemeentebe stuur nogal kort: Rijks waterstaat heeft daar nog geen onderzoek naar gedaan, „maar zal daar in de toekomst vanzelf sprekend zijn visie over dienen te geven." Blijk geven van veront rusting, zoals Noorde graaf bepleitte, willen b en w niet op korte ter mijn. Het gemeentebe stuur houdt het er op, dat het zijn „zienswijze" indien nodig onder de aandacht van de betrok ken instanties zal bren gen. de huiskamer stal hij een por temonnee met daarin honderd gulden. Aan de Burg. van Haarenlaan klom een inbreker op het bal kon, forceerde een deur en doorzocht de flat. De buit be stond uit een zilveren ketting en honderd gulden aan kon tanten. Vanuit een winkel aan de Korte Singelstraat verdween een radio-cassetterecorder ter waarde van 500 gulden. Bij Ja- min in de Hof van Spaland werden zakjes schuimpjes, de koffiekas en enkele sloffen si garetten gestolen. Bij de fa. Van Dalen aan de Broersvest ontfermden onbekenden zich over een grote partij sport schoenen. Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor bracht op deze originele wijze hulde aan de man die 25 jaar de voorzittershamer heeft ge hanteerd. De Schiedamse Gemeenschap, die ook voor een kwart eeuw bij Smit in het krijt staat, sloeg een beetje een naar figuur. De Rijnmondband zou namens dit culturele orgaan de aubade met showmuziek opluisteren, maar arriveerde veel te laat. Vijfendertig mimuten later dan gepland marcheerde het korps de Jan Steenstraat in, net „op tijd" om zich achter de koets te scharen waarin de heer en mevrouw Smit naar zaal Tivoli werden ver voerd voor de jubileumre ceptie. Cultureel Schiedam ziet Piet Smit als een duizendpoot „Een man van onschatbare waarde", zegt de secretaresse van „Orpheus", Enny Stout- handel. En daarmee doelt zij niet in de eerste plaats op Smits kwaliteiten als zanger (in het koor neemt de voorzit ter de baspartijen voor zijn re kening), maar vooral op zijn financiële inzicht, zijn bestuur lijke kwaliteiten en zijn vaar digheid om buitenlandse op tredens de rol van Schiedams ambassadeur te vertolken. Smit (66), die in het dagelijks leven een administratiekan toor beheerst, heeft zowel op plaatselijk als provinciaal als landelijk niveau jarenlang ge ijverd voor een goede subsidie regeling ten bate van zangko ren. Als geen ander kent hij de weg in de subsidiedoolhof. De tweevoudig jubilaris is, zegt mevrouw Stouthandel, boven dien „een democratisch be stuurder. Een doortastend ie mand die anderen tot grote prestaties kan aanzetten. Hij houdt niet van ge o-h". ..Bij Qrpheus noemen we hem gekscherend wel eens het Blikken Pannetje. Hij kan bin nen 'n mum van tijd knetter- warm lopen, maar het volgen de ogenblik verschrikkelijk, nijdig zijn. Terwijl hij z'n woe de weer even gauw vergeten is. Bij Piet Smit is het 't ene moment een kalme zee, en het volgende gaan de golven hui zenhoog". Smit is, ondanks zijn sterke verbondenheid met Schiedam, niet afkomstig uit de stad waar hij nu al 25 jaar op cultureel gebied de toon aangeeft. Smit (1918) heeft volgens ingewij den nog steeds iets van de „Tukker", het recht door zee gaande volkje uit Twente. In die streek, om precies te zijn in Goor, legde Smit de grondslag voor zijn muzikale vorming. Direkt na de oorlog trad hij er toe tot het plaatse lijk mannenkoor, dat hij had meegeholpen op te richten. Toen de muzikaal geïnteres seerde jongeling omstreeks 1950 naar Schiedam verhuisde en lid werd van „Orpheus", duurde het niet lang of hij zat in het bestuur. Na een aantal jaren de pennin gen te hebben beheerd, volgde hij in 1959 de heer Oranje op als voorzitter. Nog in datzelfde jaar trad Smit toe tot het be stuur van de Schiedamse Ge meenschap. Beide funkties Die kennis deed hij op als voorzitter van eerst het gewest Zuid Holland, later als lande lijk penningmeester van het Koninklijk Nederlands Zan gers Verbond (met zo'n 13.000 aktieve leden). In 1977 ging hij de kas beheren van het over koepelende orgaan, de Federa tie van Nederlandse Zangers bonden. Sindsdien fungeerde hij als schakel tussen het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (de subsi diegever) en de Nederlandse zangorganisaties. Mevrouw Stouthandel: „Daar uit volgt: wil je iets van de grond tillen, klop dan aan bij Piet Smit, hij kent de moge lijkheden". SG-direkteur Ruud Pillard is het daar van harte mee eens: „Zijn grote verdienste is dat hij altijd voor goede subsidie regelingen heeft geknokt. De amateuristische kunst in Schiedam heeft veel aan hem te danken." SCHIEDAM Schiedam werd dit weekeinde geteisterd door een lange reeks inbraken. Vooral woonhuizen en win kels moesten het ontgelden. Bij een bedrijf, Gebeko koel techniek aan de Kómmiezen- laan, gingen onbekenden er met de duizend kilo wegende kluis vandoor. Het gevaarte werd op een vrachtwagen geladen en door de geforceerde deuren van het pakhuis met onbekende be stemming afgevoerd. In de kluis bevond zich ongeveer 1500 gulden aan kontanten. De inbrekers lieten in het kantoor van Gebeko een geweldige ra vage achter, veroorzaakt door opengebroken kasten en la den. Zaterdagnacht werd bezoek gebracht aan een wisselwo ning aan de Burg. Stuhlmeijer- laan. Eerst werd een slaapka merraam geforceerd, daarna moest het ruitje in de voordeur er aan geloven. De container, bewoond door een bejaarde die wacht tot haar gerenoveerde flat wordt opgeleverd. De in braak leverde de dader 2600 gulden op. Terwijl de bewoners lagen te slapen, drong een dief een wo ning aan het Bachplein bin nen. Hij verschafte zich toe gang via een klapraampje. Uit stelden hem in staat, het hon derdjarig bestaan van „Orp heus" in 1966 op grootse wijze te vieren, een jubileumfeest dat bij het 110-jarig bestaan nog eens dunnetjes werd over gedaan. De alom als „bestuurder pur sang" afgeschilderde Smit blijft desondanks bescheiden. Meermaals heeft hij „Orp heus" de gewetensvraag voor gelegd: „Moet ik nou nog lan ger voorzitter blijven? Dat Smit-stempel op het koor, be gint dat niet wat te zwaar te drukken?" Enny Stouthandel: „Dat van dat stempel is wóór. Maar „Orpheus" is er wel bij geva ren. Dus zeiden we: so what? Blijf jij gerust nog een poosje aan." Toch overweegt Piet Smit er binnenkort een punt achter te zetten. Volgend jaar mei loopt zijn „regeringsperiode" af. Dan, vindt de voorzitter, moet een jongere het roer maar eens overnemen. Mevrouw Stouthandel bant die voor „Orpheus" zwarte dag liever nog even uit haar gedachten. „Waar vind je ooit nog zo'n voorzitter? Per soonlijk moet ik er niet aan denken, dat Smit straks niet meer met die hamer zwaait".

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1