Korte nieuwtjes over fotograferen en filmen Flitsers kunnen steeds meer Teken met licht in donkere kamer Er wonen zo zegt een krantebericht in Nederland meer huisdieren dan mensen. Daar blijkt al ui tdat we honden en poezenvrienden zijn. En wie daar nog aan mocht twijfelen, zal stellig overtuigd worden door de vele STER-spots waarin we bijna dagelijks zien hoezeer de huisdieren in ons land verwend moeten worden. Natuurfotograf en vragen rust Flitsen met de computer Film niet dubbel gebruiken Romantisch fotograferen Dia's op uw TV 7< KNIPTIP 4^^ Wie sfeervolle kaarslichtfoto's wil maken heeft geen flitser nodig. Een hoog- gevoelige film van 27 DIN (400 ASA) zorgt bij kaarslicht voor de juiste sfeer. Een ongewone poezen- foto, waaruit wel blijkt dat dieren, zonder dat ze het weten, voor fotogenieke momenten kunnen zorgen. Dat verwennen is niet al leen: de dieren het voed sel geven dat ze lekker vinden of nodig hebben, maar ook: ze alle aan dacht geven. En een be langrijke manier om dat te doen is dat leven van uw huisgenoot vastleggen in foto's. ƒ5," De zon in een doosje... zo werd het flitslampje genoemd, dat licht bracht in omstandigheden waarin het te donker was om goed belichte foto's te kunnen maken. als het om flitslicht gaat. En Fotograferen in huis in zo n watervlugge situatie... dat kan niet zonder flitslicht. Het het plezierige is, dat die nieu- is zo snel, dat zelfs de waterdruppels stilstaand in beeld komen. Dat verpakte zonlicht zit allang niet meer in een doosje. Het is verwerkt in een moderne computer flitser, het is vaak een on derdeel van de camera en je hoeft, bijvoorbeeld bij de moderne disc-camera's, niet eens meer zelf te be rekenen of flitslicht nodig is. Een ingenieus oog, dat in de camera is gebouwd, meet het licht en geeft aan de flitser door als hij te hulp moet komen. *m mi niuanDi De groeiende belangstelling voor natuurfotografie heeft ook zijn schaduwkanten: te enthousiaste fotografen verstoren, om een goed fotoresultaat te verkrijgen, soms de rust van vogels en andere in het wild levende dieren. Daarom is het in 1976 opgerichte Natuurfotografengilde een actie begon nen om de overlast van de dieren zoveel mogelijk tegen te gaan. Een goede fotograaf laat de natuur met rust; hij is er zonder gezien te worden. Het is een actie die de steun verdient van alle fotografen die regelmatig de natuur in terkken om er op foto-safari te gaan. Als er één aspect van de fotografie is waar de laatste tien jaar veel in beweging is, dan is dat wel het flitsen. Vooral ook omdat de elektronika hier voor verrassend veel nieuwe mogelijkheden heeft gezorgd. Een belangrijke aanwinst is de computerflitser, die licht le vert in een dosering die aan de afstand is aangepast. Over dit hulpmiddel in de fotografie is zojuist een boek versche nen: „Flitsen met de computerflitser''. Het werd geschreven door Wim van Bemmel, een bekend foto-publicist. Wie dit boekje van 136 pagina's heeft gelezen, weet alles over de nieuwste mogelijkheden van de flitstechniek. „Flitsen met de computerflitser" is een uitgave van Focus in Amsterdam en kost 22,90. Een enkele keer komt het voor, vooral bij mensen die wat vaker fotograferen, dat een film tweemaal gebruikt is. Ze hebben een filmpje in handen en twijfelen of de film al ge bruikt is. De film toch gebruiken kan betekenen dat twee series opnamen verloren gaan. De film laten ontwikkelen en ontdekken dat er niets op staat, is ook niet leuk. Een tip om dit probleem op te lossen; hou als gewoonte aan om, als u een belichte kleinbeeldfilm uit de camera haalt, het uit de capsule stekende eind direct van een vouw te voorzien. Er is een groeiende belangstelling voor het maken van ro mantische foto's via het zgn. soft-focus-effect. Het resultaat is een foto waarop bloemen, landschappen of een vrouw iets onscherp en wazig worden afgebeeld. Dat zachte effect werd vroeger vaak bereikt door wat vaseline op een filter te sme ren. Tegenwoordig zijn er de speciale soft-focus-effectfilters. En wie alle mogelijkheden wil benutten kan er zelfs een soft-focus-objectief voor aanschaffen dat in verschillende standen kan worden ingesteld voor een sterk of minder sterk soft-focus-effect. Het is wel algemeen bekend dat zelfgemaakte smalfilms kunnen worden overgeschreven op beeldband, waardoor ze met behulp van een video-recorder kunnen worden afge speeld op uw eigen TV-toestel. Niet algemeen bekend is dat dit ook kan met een serie dia's. De ideale volgorde is, als u eerst van het beschikbare mate riaal een klankdiaserie maakt, waarbij beeld en geluid een eenheid vormen. Dit geheel kan worden overgeschreven op beeldband en zo kunt u, als u dat wilt, op uw eigen TV een boeiend verslag laten zien van uw vakantie. De kosten van het overzetten van dia's op beeldband zijn, vooral bij een se rie, beslist niet hoog. Uw fotohandelaar kan u er alles over vertellen. Of als u beschikt over een filmcamera in een film. Want dieren zorgen voor veel leuke momenten, ze zijn grap pig en speels, fel of aandoen lijk en wie er zo nu en dan de Het lijkt een tegenstelling, maar 't is wel degelijk moge lijk, want het in een donkere kamer verwerken van je zelf gemaakte foto's tot negatieven en daarna tot een vergroting is met recht met licht een beeld tekenen. Een beeld van het le ven van je gezin, van een dag je uit of van een vakantie. Voor dat tekenwerk heb je de duisternis nodig om het licht zijn gang te laten gaan. Je kiest een uitsnede van een ne gatief, die via het vergrotings apparaat wordt overgebracht op lichtgevoelig materiaal. Dat wordt ontwikkeld en na enige tijd hou je het resultaat in han den: een vergroting van die foto in kleur of in zwart/wit. Als je wat meer ervaring in de doka krijgt, dan ga je spelen met de mogelijkheden: door drukken, licht tegenhouden, werken met bepaalde papie ren, dubbelbelichting, enzo voort. En zo groeit dat „teke nen met licht" uit tot een boei ende en creatieve hobby, waar je zo nu en dan graag de tele visie voor u in de steek laat. Als u van zo'n hobby, die u thuis in alle rust kunt beoefe nen, best eens meer wilt we ten: er zijn twee duidelijke mini-cursussen die u alles ver tellen over de ruimte, de beno digde apparatuur, de kosten en andere van belang zijnde gege vens. Bovendien wordt in die cursus een duidelijke beschrij ving gegeven van wat er in zo'n doka nu precies gebeurt. Er is een minicursus „De don kere kamer in", die het zwart- /wit-vergroten behandelt. En er is een cursus kleur-vergro- ten. Als u een van deze of bei de cursussen wilt ontvangen: u kunt ze bestellen door het be drag aan postzegels in een en velop te sluiten met vermel ding van uw adres en de naam van de gewenste cursus. Stuur de envelop naar: Stichting Amateurfotografie, Singl 32, 1015 AA Amsterdam. De cur sus „De donkere kamer in" kost 4,50 de cursus „Kleur- vergroten" heeft een prijs van En zo zitten we al midden in de ontwikkeling die de flitser vooral de laatste tien jaar heeft doorgemaakt. Elektronische helpers meten de lichtsterkte en geven die door aan het slui termechanisme: óf de afstand van camera tot onderwerp wordt gemeten door middel van het terugkaatsende licht, waarna de computer de flits- duur aanpast en overbelich ting wordt voorkomen, óf een tweede flitser zorgt vanuit een ander standpunt voor een ex tra belichting nadat deze „sla ve" of slaaf vanaf de cameraf litser draadloos tot ontsteking is gebracht. U ziet: er is nogal wat nieuws Dieren zijn de beste fotomodellen camera op richt, is verzekerd van geslaagde opnamen: foto's of films die je een levenlang bekijkt en die in de loop van de jaren waardevolle herinne ringen worden aan het boeien de leven van het dier. Nu is dat maken van een die- renfoto niet altijd eenvoudig, want dieren zijn beweeglijk en trekken zich niets aan van de wensen van de man of vrouw achter de camera. Daarom is het goed een paar tips te geven die u kunnen helpen om van uw huisdier meer leuke en ge slaagde foto's te maken. De eerste tip is: maak vooral geen luchtfoto's! Wie streeft naar mooie dierenfoto's zal in veel gevallen door de knieën moeten om het dier van zijn ooghoogte in beeld te krijgen. De tweede tip is: heb een beet je geduld. Dat is nodig omdat de eerste opname zelden de beste is. Als u de tijd neemt en door de zoeker kijkend het dier volgt, dan zult u meer kans hebben een bijzondere plaat te maken dan wanneer u even snel een paar foto's wilt schieten. Nóg een belangrijk advies: let op de achtergrond en de licht val. Het is verstandig te zoe ken naar een verschil in kleur of toon, waardoor het dier dui delijk tegen zijn achtergrond uitkomt. Ook de lichtval kan daarbij helpen, want ook die kan voor een goed contrast zorgen. De laatste tip: pas op voor te veel! De mooiste dierenfoto's zijn meestal dié waarop alle aandacht zich richt op het dier, zodat het beeldvullend op de foto komt. Afhankelijk van de grootte van het dier zult u daarvoor op vrij korte afstand moeten fotograferen. Als u be schikt over een tele- of zoom lens: de meeste markante „portretten" van een dier krijgt u met een lens van 70 tot 135 mm. De achtergrond komt daarmee wazig op de foto en het dier staat dan vrij in beeld. En verder gewoon afwachten. Want in een die renleven doen zich veel foto genieke momenten voor. Mo menten die het karakter en de „eigenwijsheden" weerspiege len. Onze dieren verdienen daarom dat hun beest-achtig leven in veel mooie foto's wordt vastgelegd. we ontwikkelingen niet alleen van belang zijn voor de echte amateur, die dankbaar gebruik maakt van al die nieuwe mo gelijkheden. Want ook de man of de vrouw die met een een voudige camera fotografeert, ontdekt dat bij de moderne toestellen ook het flitsen steeds meer wordt geautomati seerd en daardoor probleemlo- zer wordt. Een andere ontwikkeling heeft te maken rnet de sprei ding van het licht. Vroeger was je al blij met voldoende licht, nu is dat licht op vele manieren te sturen en aan te passen. Om een paar voorbeel den te noemen: - met een verstelbare kop van de flitser kun je het licht indi rect op je onderwerp richten (dus via een muur of het pla fond); - met een speciale reflectorkop kan het licht zo worden ge spreid, dat ook opnamen met een groothoeklens gelijkmatig tot in alle hoeken worden be licht; - met voorzetstukken kan het licht worden gebundeld, zodat ook bij gebruik van een tele lens aangepast licht beschik baar is; - met behulp van een ringflit- ser, een macro-sensor of ande re systemen is het nu mogelijk om van heel dichtbij foto's te maken waarbij kan worden geflitst; - ook al weer dank zij de mo derne techniek zijn daarvoor geschikte flitsers in staat om met zeer korte tussentijden te flitsen, waardoor ze ook kun nen worden gebruikt bij came ra's met een automatisch snel- transportsysteem (de winder) en zelfs met behulp van een extra accu, bij de supersnelle motordrive.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 11