Nieuwe In 't kort ,«i VANDAAG deze krant Sport is óók vorm van energieverbruik Derde windturbine aan Maasboulevard MUYS SINKE Opsporing verzocht Stadsblad f^t%nfusie^Oroe„on Hoe fotogeniek is het Witte Dorp? Het nieuwe management van SVV in r&scHj«w DIJKSHOORN BRILLEN xï™ Hoofdagent krijgt onderscheiding 25.- 15.- auToceriTeR pi«reRsen SCHIEDAM b.v. OPEL-dealer b v- f!W c_, ss mmmmm m Overgang Kolenkit Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren ■HBS* r ww% -J*Tiripi «roenrw»rff Met zaklantaarns naar de tennisbaan A STAAT SCHIEDAM Met een fietstoertocht op 6 ok tober, een wandelmars op 13 oktober en een prestatieloop op 20 oktober vieren de Openba re Nutsbedrijven in 1984 Honderd Jaar Elek triciteitsvoorziening in Nederland. Elders in het land zullen alleen de grote steden (met een eigen stroomcentrale) het jubileum her denken. Maar Schiedam, als stroomproducent in opkomst, grijpt het eeuwfeest aan om zijn reputatie als alternatieve energiestad eens te meer te bevestigen. Feitelijk heeft Schiedam pas sinds 1913 „stroom". Terwijl de Russische inge nieur Achilles de Khotin- sky in Rotterdam al in 1984 de eerste lichten ont stak, moest Schiedam bij na dertig jaar wachten voordat ook daar de gene ratoren gingen zoemen. Grandioze «RBOUWWS- Ui? dfjaren S,800*'" Amerikaanse stofzuiger K(l)eur in klasse-keukens Een brede keuken voor een smalle prijs of een maat- keuken naar budget? Muys+Co levert Alfinette en Hauenschild keukens. Volop keuze in kleur, afwerking in details en kombinatiemogelijk- heden met inbouwapparatuur, mengkranen. tegels èn natuur lijk prijs Aelbrechtskade 147, 3023 JJ Rotterdam. Tel. (010) 771288 Japonnen Bloezen Blazers vanaf 49.75 Steeds nieuwe koopjes! TOT ZIENS T.V. DEFEKT RADIO ABA VOORA^ESOORTENKONTAKT! fm7f\, LIDA.NVC extra hoge inruilprijzen! Dus snelle levering! Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: bchiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardmgen De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 iiiul/avo uvivi - r*r». o* OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG SCHIEDAM Op zondag morgen 1 juli verzorgt de mu ziekvereniging St. Radboud wederom een koffieconcert op het plein tegenover St. Jaco- buskerk in Kethel (Noord). Het harmonieorkest heeft o.l.v. haar dirigent John Se- gers een vrolijk, populair pro gramma ingestudeerd. Het programma bestaat uit o.a. The pink panter theme, mu ziek uit de James Bond films, Romance van Shostakovitch, muziek van de Beatles, Duke Ellington en Henry Mancini. De aanvang van het concert is 11.00 uur en de toegang is uiteraard gratis. Het Ned. Rode Kruis afd. Schiedam houdt op zaterdag 1 september haar jaarlijkse boot tocht voor invaliden en bejaar den. Deelname kost ƒ27,50. Aanmelden voor 10 augustus bij de Warande 95, Schiedam. Het Rode Kruisbestuur be schikt dit jaar over een zeer beperkte mogelijkheid om ver voer naar en van de boot te zorgen. Het GJVW (werk voor geeste lijk gehandicapten) opent op 7 juli haar nieuwe clubgebouw in de Vliegenstraat 70. Het GJVW, opgericht door o.a. ser viceclub De Ronde Tafel en Philadelphia Waterweg Noord, ontplooit tal van aktiviteiten zoals zwemmen, dansen, car naval. De verhuizing naar het nieuwe onderkomen wordt ge vierd met een receptie. Aan vang twee uur. Het Comité Schiedam Tegen Kernwapens heeft IKV voor man Mient Jan Faber en het IKV hoofdbureau in Den Haag deze week een telegram ge stuurd. Het Schiedamse comité zegt daarin „teleurgesteld en geschokt" te zijn over Fabers uitlatingen dat Nederland mis schien eventueel te zijner tijd enkele kruisraketten op zijn grondgebied zal moeten toela ten. Het plaatselijk comité is van mening dat het IKV haar oude leus moet handhaven: Alle kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland. fw m 9*9 «Mfe Honderd jaar stroom wordt groots jubileum Schiedam St liduinastraat 1 lel 010-2S 7S 49 Schiedam Kethel. Hof van Spaland 5. tel 010-70.17 30 Ruim voor dat historische mo ment pleitte menigeen in Schiedam voor de Verlichting. In 1903 schreef de Schiedamse Courant haar kolommen vol over de noodzaak van elektri- ficering van de industrie, een wens die in 1906 nog eens her haald werd toen het vervoers bedrijf haar paarden voor de tram wilde inruilen voor mo derne paardekrachten. stroom gewezen werd. In 1910 begonnen de onderhandelin gen met Rotterdam, die in 1913 resulteerden in een con tract met stroomleveranties Nu, ruim 70 jaar later, is de Maasstad nog steeds zowel pro ducent als leverancier van Schiedams elektriciteit. Alleen in de oorlogsjaren 1944/1945 kon het gebeuren dat men vergeefs de schakelaar om draaide. Oorzaak was het ge brek aan kolen, waarmee de centrales op gang werden ge houden. Aanvankelijk werd de opge wekte elektriciteit uitsluitend aan de industrie geleverd. Schiedam bevond zich rond de eeuwwisseling juist in een overgangsfase. De branderijen verdwenen gaandeweg van het toneel en maakten plaats voor de metaalindustrie, waar de behoefte aan iektriciteit met de dag toenam Weer drie jaar later in 1909, was er een tentoonstelling voor de middprtstanH u; oor Woningen waren nog verstoken van stroom, en aan openbare verlichting durf de men nauwelijks denken Snavel met Eind 1913 telde Schiedam nog maar 44 (groot)verbruikers. Anno 1984 bedraagt het aantal aansluitingen circa 30.000. De huishoudens, inmiddels voor zien van strijkijzers, radio's, stofzuigers en andere elektri sche apparatuur, nemen nu een niet onbelangrijk deel van de verbruikscijfers voor hun rekening. De nutsbedrijven zetten per jaar circa 200 miljoen kilowatt uur om, een cijfer dat na een geringe daling in de voorgaan de jaren, weer in de lift zit. Als stroomproducent telt Schiedam eerst sinds de laatste jaren mee. Experimenten met windturbines en warmtek racht-installaties hebben aan getoond dat Schiedam het vooral in alternatieve energie bronnen wil zoeken. Van leve ring van stroom op grote schaal aan de eigen bevolking is nog geen sprake, maar de stroomproduktie krijgt bij de nutsbedrijven wel in toene mende mate de aandacht. Terug naar de jubileumvie ring, die bij de ONS wordt voorbereid door een werk groep waarvan voorlichter Mari Dingenouts en chef Hoofdafeling ECA Jan Broe ders de harde kern vormen. Voor de samenstelling van hun sportieve programma leg den zij kontakt met Fietstoer- club Rijnmond, De Schiedam se Tippelaars, atletiekvereni- ging Fortuna en de Schiedam se Sportraad. Bedoeling van de recreatieve evenementen is, sport en stroom op bijzondere wijze samen te brengen. Want is sport niet ook een vorm van energieverbruik? Vandaar dat in de fiets- en wandeltocht rustpunten zijn opgenomen die zijdelings iets met energie te maken hebben, zoals een expositie van Ener gie Anders in Hoek van Hol land, een pannenkoekhuis dat De Kolenkit heet (in Schip luiden), een schakelstation of een „inkooppunt" waarvan Schiedam er drie heeft. Wie zijn kennis over de stroomvoorziening in Schie- dam wil uitbreiden, kan op za terdag 13 oktober een bezoek brengen aan de Nutsbedrijven in de Van Heekstraat, die dan Open Huis houden. Hier komen alle facetten aan de orde: geschiedenis, produc tie, transport, distributie, ge bruik, nieuwe toepassingen en niet te vergeten veiligheid. De VEEN (overkoepelende or ganisatie van stroomproducen- ten) stelt een expositie be schikbaar die wordt aangevuld met materiaal van de nutsbe drijven zelf. SCHIEDAM Schiedam krijgt er binnen afzienbare tijd weer een windmolen bij. Deze derde turbine (één staat op het terrein van de nutsbedrijven, de tweede is in aanbouw nabij het Nieuwe Waterweg terrein) Voor alle onderdelen van het jubileumprogramma verwachten de nutsbedrij ven een stroom van belang stellenden. krijgt een plaatsje aan de Maasboulevard, ongeveer ter hoogte van de sluizen in het grasveld. Het gevaarte wordt 28 meter hoog en krijgt een vermogen v.an circa 120 kilowatt. De molen gaat stroom leveren aan het openbare net, maar heeft behalve praktisch nut ook grote toeristische waarde. De turbine moet het visite- kaartje worden van Schiedam als (alternatieve) energiestad. Vandaar ook de keuze van de Maasboulevard, die zomers druk door dagjesmensen wordt bezocht. Ook vanaf het water zal de windmolen duidelijk zichtbaar zijn. SCHIEDAM A. P. van den Berg, hoofdagent bij de Schie damse gemeentepolitie, is op vrijdag 29 juni onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De politieman kreeg het lintje vanwege zijn lange dienstverband bij de overheid. Hij gaat binnenkort met functioneel leeftijdsont slag. De onderscheiding werd hem uitgereikt in de kantine van het politiebureau aan de Lan ge Nieuwstraat. Burgemeester Scheeres speldde het ereme-' taal op. SCHIEDAM Vier jonge me rels kunnen heel wat voedsel verstouwen. In het vogelasiel in de Babbersmolen (volks tuincomplex Vijfsluizen) heeft mevrouw V. d. Hoek, echtge note van de beheerder, haar handen vol aan de verzorging van dit ouderloze gezin. Met tussenpozen van twee uur krijgen de vogels, net één week oud, hompjes bruinbrood aangereikt, versterkt met op- fokvoer voor kuikens. Dat de moedersnavel verdacht veel op een mensenhand lijkt, mer ken de hongerige diertjes niet eens. Als we maar iets te eten krij gen, zullen ze denken. Met ge paste dankbaarheid overigens, want de natuur had deze ken nelijk uit het nest gevallen jongen al afgeschreven. Een onbekende Schiedammer ont fermde zich over de weesjes en bracht ze naar het vogela siel. Daar heeft men trouwens nog meer jong gebroed onder voogdij. In één van de volières verblijft een jonge zanglijster, die zich troost met het gezel schap van een ouderloze me rel. In de nok van de molen huist verder sinds enkele we ken een nest torenvalken. Al een aantal jaren gebruikten een roofvogelpaartje een nest kast tegen de molen. De ou- ders vliegen nu af en aan om voor voldoende voer te zorgen. De heer en mevrouw Van der Hoek hoeven in dit geval de natuur niet te hulp te komen. Op het vogelasiel worden in deze periode van het jaar vooral jonge dieren opgevan gen. Zo bevinden zich in de molen enkele jonge bergeen den en stapt een viertal jonge brandganzen rond op de om ringende rietlanden. De jonge brandganzen zijn on geveer anderhalve week gele den op het asiel ter wereld ge komen. Een paartjes sinds ja nuari 1983 op het asiel verblij vende brandganzen ving eind april aan met het bouwen van een nest, waarin vier eieren werden gelegd. Het slagen van de broedpoging is nogal bijzonder, vooral om dat deze vogels in de natuur alleen in het Hoge Noorden broeden. met o.a. vanaf vanaf De rest van onze fantastische koopjes tonen wij graag in onze zaak. Doe uw voordeel!! Winkelcentrum „Spaland" Tel. 010-711509 Wij helpen direktll! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting Van 3 juli t/m 16 juli wegens vakantie gesloten SCHIEDAM In de Slacht- huisbuurt, op de kruising van de Veeartsweg en de G. Rein- dersstraat, is woensdagmorgen vroeg een bromfietser op een auto gebotst. De bromfietser, een 30-jarige Schiedammer, knalde op een auto die zojuist een parkeer terrein wilde verlaten, en maakte een lelijke val. De GGGD moest de man naar het ziekenhuis brengen, waar een chirurg de gescheurde lip van het slachtoffer weer kun dig aan elkaar naaide. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 Door de enorme vraag zijn wij op zoek naar gebruikte automobie len en laten u hiervan profiteren door. onze Wij hebben een ruime voorraad nieuwe OPELS in huis. Een proefrit of taxatie belonen wij bovendien met een zitplaats voor de finale van het Feije- noord-Rotterdam-AD toernooi. s-Gravelandseweg 383 Schiedam Telefoon 010-621033 QQQQ W hoeft u slee Spirit. Haas1 exclusief afl kosten lü hoeft u slechts te betalen voor een Suzuki Allo Spirit. Haast u. want ze zijn beperkt leverbaar. Vlaardmgen: Taanderi|straat 5. telefoon 010-342175 Schiedam De Nijverheidstraat 14 (Spaanse Polder), iel 010-624922

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1