Buggy slaap zakken Camping bed baby- draagzak Dekbedden behang- tafels stoom machines UITVERKOOP In ons land wordt sinds rond het begin van de 16e eeuw zeep gemaakt. De zeepindustrie bloeide destijds als eerste op in Amsterdam. Bijna tweeënhalve eeuw later, op 26 augustus 1733 om precies te zijn, komt ook Nijmegen op als centrum van de zeepindustrie. Op die dag namelijk kre gen de gebroeders De Mist, Abraham Adriaan en Jacob Theodorus, van het stadsbestuur van Nij megen officieel toestem ming om een zeepziederij te beginnen. „Koninklijke" Wasbuiltje Inzet Forse groei Zeep uit urine De verpakkingszaal van Dobbelman rond de eeuwwisseling en de moderne produk tiehal van Driehoek wasbuiltjes anno 1984. Maximam Heerlijk gevoerde diverse kleuren Gordijnen, tapijten en vinyl, uitsluitend in ons filiaal Stadhoudersweg in Blijdorp. Botercarrees 250 gram 3.65 Bitterkoekjes 250 gram 4.65 Aardbeivla 5.65 4 Verpakte eierkoeken 1.75 4 Verpakte rondo's 4.95 Vers rozijnenbrood Verhuur van en 70 jaar in het jong Hoogstraat 138-144 - Schiedam KWALITEIT VOOR EEN KLEINE PRIJS PAGINA 11 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 JULI 1984 Van zeepziederii tot ultramoderne wasmiddelf abriek men gebruikt om vuil weg te werken, komt de Nijmeegse fabriek er goed bovenop. Die ontwikkeling zet zich door ten gevolge van een forse groei in de vraag naar het door consumentenorganisaties zeer aanbevolen Dobbelmann gezinswasmiddel in de plastic zak. In Rotterdam wordt nu nog steeds de Driehoek zachte zeep gemaakt, terwijl de fabri cage en verpakking van de poedervormige wasmiddelen geheel in Nijmegen plaats vindt. Rozenzeep werd zelfs door het Koninklijk Huis rechtstreeks in Nijmegen besteld. Nog meer nieuwe produkten werden ontwikkeld: zeeppoe der, tandpasta, scheerzeep, ba byverzorgingsartikelen en cos metica. Vanaf 1934 werd die reeks aan produkten „gevan gen" onder de naam Castella. Met succes, Castella sloeg aan en werd een begrip in binnen- en buitenland, tot zelfs in Chi na toe. Veruit het bekendste produkt uit de Castella-familie was Castella-Parels, één van de eerste synthetische wasmid delen, dat inderdaad bestond uit miljoenen kleine parels. In 1953 krijgt de fabriek het predikaat „Koninklijke". Het gaat de Koninklijke Dobbel mann N.V. dan overigens niet zo voor de wind. De concur rentie laat zich steeds sterker voelen. Pogingen om het tij te keren, onder meer door de in troductie van het gezinswas middel in de nog altijd beken de plastic zak slagen maar ten dele. Een recent hoogtepunt uit de geschiedenis van de Nijmeegse zeepindustrie is geweest de in- troduktie in oktober 1981 van Driehoek Wasbuiltjes, het fosfaatvrije wasmiddel van Kortman Schulte. Voor dat wasbuiltje een revolutionai re ontwikkeling binnen de wasmiddelenmarkt is in Nijmegen een nieuwe, ultra moderne produktie- en vulaf- deling gebouwd. Er is veel veranderd in de tweeënhalve eeuw tussen 1733 en nu. Research en vernieu wing op het gebied van pro duktie, veiligheid en leefmi lieu staan echter nog steeds hoog in het vaandel geschre ven. De nieuwe produktie- en vulafdeling getuigt hiervan. En voortdurend is men bezig technische voorzieningen ter bestrijding van stof, lawaai, watervervuiling en ongewens te reuk te verbeteren. Nu, alweer zo'n tweeënhalve eeuw verder, is Nijmegen nog altijd een „zeepstad". De ge broeders De Mist zijn al lang van het toneel verdwenen. De kleine huiskamerachtige zeepziederij is een modern uit geruste wasmiddelfabriek ge worden: Kortman Redipro B.V. De bloei van de zeepindustrie in Nijmegen is voor een groot deel tot stand gekomen door de inzet van de familie Dob belmann. In 1854 namelijk koopt de heer J. P. Dobbel mann de Nijmeegse zeepfa briek, die vanaf dat moment als „Het Anker" door het le ven gaat. Het hoofdprodukt in die begintijd is de groene zeep. De familie Dobbelmann zou vier generaties lang, honderd veertien jaar achter elkaar, tot 1968, eigenaresse blijven van de zeepfabriek. In die periode zou „Het Anker" uitgroeien tot een nationaal en internatio naal erkende zeepfabriek. Op 26 augustus 1968 is de Dob- belmann-dynastie ten einde. De zeepfabriek treedt dan toe tot het Akzo-concern, waar door het gekoppeld wordt aan Kortman Schulte, een van oorsprong Rotterdamse onder neming bekend van merken als Driehoek en Bio-tex. Danzij het succes van Bio-tex, het eerste wasmiddel dat enzy- De kleine zeepziederij, waar in 1733 de zachte zeep in grote houten vaten met de hand werd geroerd, is 250 jaar later uitgegroeid tot een wasmiddel- fabriek met een ultramodern produktieproces. Het gebruik van zeep in Euro pa gaat terug tot de tijd van het oude Rome. In die tijd werd zeep, die werd gebruikt als wasmiddel, gemaakt met bedorven urine. Bij het wassen kwam daardoor een kwalijke geur vrij. Vandaar dat de was- bazen op zijn zachtst gezegd niet erg geliefd waren bij het Romeinse publiek. Ze mochten hun stinkende werk slechts in afgelegen straten of ver buiten de stad doen. Wel hadden de wasbazen het recht om op de straathoeken grote tonnen te plaatsen, waarin zij de „vrij willige bijdragen" van de voorbijgangers verzamelden. Urine als grondstof voor was middelen is inmiddels verle den tijd. Daarvoor in de plaats kwamen achtereenvolgens olie- en plantenas en lijnolie en chemicaliën. kompleet met matras type Coci In de tijd van de heren Dob belmann was de zeepindustrie al heel wat van haar slechte naam kwijt. Sterker nog, men meende rond 1800 dat het zeepgebruik in een land juist een graadmeter was van de beschaving. De zeepfabriek van Dobbel mann, toen „Het Anker" gehe ten, droeg flink bij aan het steeds maar weer verhogen van die beschaving. Interna tionale erkenning kwam er in eerste instantie door de intro ductie van tal van nieuwe zeepprodukten, die werden ge maakt met de allermodernste machines die speciaal uit Pa rijs werden gehaald. Het eerste produkt uit die lange rij was, in 1870, de Cocos-Rozenzeep, een zeep waarin voor het eerst in de geschiedenis van de zee pindustrie palmolie als grond stof was verwerkt. Die Cocos- van corduroy met hoofdsteun Nadat het verbijsterde perso neel deze aktiviteiten enige tijd hadden gadegeslagen, werd de politie gewaarschuwd. De drie gauwdieven werden opgepakt en ook de buit kon worden achterhaald, maar de 12-jarige koerier bleek spoor loos. Een uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een woning in de Zwarte- waalsestraat in de as gelegd. SCHIEDAM De politie heft zaterdagmiddag drie wel zeer jeugdige diefjes aangehouden. Het trio, 8, 10 en 11 jaar oud, werd in de kraag gevat in de Hema, waar zij in hoog tempo allerlei koopwaren uit de schappen namen en die in de tas propten van een 12-jarige handlanger die buiten klaar stond om het gestolene af te voeren. Dacron gevuld met katoenen tijk 100/135 Deze aanbieding zolang de voorraad strekt Maandagmiddag geopend, koopavond geopend. ter gelegenheid van ons 70-jarig bestaan ontvangt u een jubileumcheque ter waarde van 7% van uw aankoop. Willekeurig door u te besteden (minimum aankoopbedrag 25.-) Hoogstraat 151C Schiedam Telefoon 262825 Bergse Dorpsstraat 107 Rotterdam Telefoon 229800 Schiedamseweg 98 Rotterdam Telefoon 768987 Stadhoudersweg 75-79 Rotterdam Telefoon 668133 Iedere vrijdag en zaterdag St. Liduinastraat 49, Schiedam, telefoon 267586

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 11