Nieuwe In't kort VANDAAG deze krant Nieuwe directeur wil zaken voortvarend aanpakken Politie jaagt op jonge tasjesrover 1 (i\ P5 Amerikaanse harmonieband speelt op Plantagepodium Vers van d kkk 1,1 Ie groothandel NS Stadsblad Jeugdland swingt bij windkracht 7 Wielerinterland tegen België door junioren- selektie gewonnen Mdins op pla* ïertoht in Randstad-Edities, een combinatie van 39 kxale (t)huis-aan-huisbladen"n Zuid-Holland met een wekelijkse totaal opac van circa 1.2 müjoen exemplaren SCHIEDAM Met de komst van een nieuwe direkteur krijgt de Gemeen- schapelijke Openbare Bibliotheek in Schie dam de stimulans waar het gemeentebe stuur drie jaar naar heeft uitgezien. Servi ceverbetering wordt de belangrijkste taak van Henk Ewoldt (40), die op 1 juli zijn intrede maakte in het fraaie maar oude ge bouw aan de Lange Haven. ,,Het aardige is, bij mijn sollicitatie is me een nieuw ge bouw beloofd". Charmant Henk Ewoldt: „In Schiedam is wel 't een en ander te d»en' T.V DEFEKT? RADIO ABA Videospecialis t en Tel. 260778-733961 ol 01899-15874 Vrijdags \an 12.00 tot 18.00 uur ze week extra voordelie: Groe I SCHIEDAM Het Plan tage-podium aan de Lange Nieuwstraat vormt op 24 juli het sfeervolle decor voor een concert van de 120-man sterke American Musical Ambassadors. Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broers vest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 18 JULI 1984 - NR. 57 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG SCHIEDAM Het ontmoe tingscentrum van De Trech ter aan de Overschiesestraat 44 is gesloten tussen maandag 23 juli en 20 augustus. Deze sluitingsperiode zal ge bruikt worden voor het herin delen en, inrichten van de ver schillende ruimten. De ver bouwing, die noodzakelijk werd in verband met het toe nemend aantal bezoekers, zal dan nagenoeg voltooid zijn. Er is dan een grote ruimte bijge komen speciaal voor kreatieve aktiviteiten. Op maandag 20 augustus zal het vernieuwde centrum weer vanaf 9 uur geopend zijn. Van 30 juli tot en met 31 au gustus is de bewonersorganisar tie Oud Mathenesse en het Witte Dorp met vakantie. De Wijkwinkel, BulgaarSestraat 4, is dan gesloten. Voor dringen de gevallen kan men terecht bij het Dienstencentrum, Pool- sestraat 4, tel.nr. 378888. De Schiedamse afdeling van het NIVON (Ned. Instituut Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk) bezoekt op 4 augustus het zilvermuseum in Schoonhoven. Vertrek vanaf het busstation in Rotterdam, om half tien. Op 1 september maakt het NIVON een excur sie naar de molens van Kin derdijk. Vertrek vanaf dezelf de plaats, om tien voor elf. In lichtingen over deze en andere aktiviteiten: tel. 738486. De Werkgroep jeugdwerk te Schiedam-Noord organiseert een kampweek voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Het kamp wordt gehouden van zaterdag 4 t/m zaterdag 11 augustus. In Loon op Zand, een dorpje vlakbij de Efteling, is een boerderij gehuurd, waar hoog stens 30 kinderen in kunnen. De prijs voor deze week be draagt 125,-. Er hebben zich op dit moment 25 kinderen aangemeld. Dat houdt in dat er dus nog 5 kinderen mee kunnen. Voor inlichtingen en opgave, Werkgroep jeugd werk, die haar kantoor heeft in de Blauwe Brug en bereik baar is op telefoonnummer 702207. SCHIEDAM De politie heeft maandagavond met spoed de 69-jarige A. Jaeger naar het ziekenhuis gebracht. De man was in zijn woing aan de Hoogstraat onwel gewor den. Hij overleed kort na zijn aankomst in het ziekenhuis. De doodsoorzaak is onbekend. De politie kwam te hulp na een telefoontje van de zoon van de heer Jaeger. Bieb verbetert service Gemeente en bieb habben lang naar de juiste man moeten zoeken. De eerste sollicitatieronde leverde geen aanvaardbare kandi daten op, bij de tweede ronde rolde niet de mana ger uit de bus die in de advertentie gevraagd werd. Pas bij de derde po ging kwam men in kon- takt met enkele gegadig den met voldoende erva ring. Henk Ewolt kent inderdaad de kneepjes van het vak: hij werkte bijna 7 jaar in de openbare bibliotheek van Amersfoort en was 9 jaar stafdocent aan de biblio theekacademie in Tilburg. Zijn directeursdiploma haal de hij al jaren eerder, aan de Amsterdamse academie. Ewoldt beschouwt zijn benoe ming in Schiedam als „een uit daging", "In 't vak was al lan ger bekend dat er in Schiedam wel 't een en ander te doen is," zegt de kersverse directeur met een zekere ironie. Te doen is er zelfs zeer veel, beaamt wethoudèr Herman Posthoorn, die Ewoldt dinsdag voorstelde aan de pers en bij die gelegenheid wat plannetjes openbaar maakte: het up to date brengen van de verouder de boekencollectie, (meer ei gentijdse romans), aanschaf van audio-visuele middelen (dia's etc.), verbetering van de studiemogelijkheden. Kortom: „De bibliotheek moet een dui delijk aanbod ontwikkelen en een groter plaats gaan inne men in het culturele leven van Schiedam" Voorwaarde nummer één is volgens de directeur van een ander, groter gebouw. „De Lange Haven voldoet niet meer. Het is hier wel char mant, maar volstrekt ontoerei- niet komen en ga zo maar door". Posthoorn wil het verleden liever laten rusten en roert het ontslag van de vorige direc teur Van de Blij, die een wat behoudender lijn voorstond, dan ook niet meer aan. Posthoorn kijkt liever naar de toekomst en met name naar het stadserf (Emmaplein) en de grond achter het stadskan toor), waar in 1955 een begin gemaakt moet worden met de bouw van een nieuwe biblio theek, met een oppervlakte van 2800 vierkante meter. Daar kan de Schiedamse bi bliotheek (thans de kleinst ge huisveste in een serie van veertig vergelijkbare steden) kend voor ons werk. Met 560 j zjjn publieksvriendelijke ge vierkante meter doe je-- niet - veel. De mogelijkheid om boe ken op te slaan is rhinimaal, de studiezaal wordt voor wel drie doeleinden tegelijk gebruikt, gehandicapten kunnen hier zicht krijgen. Ewoldt erkent dat hij ondanks de vijf miljoen gulden, die dit gebouw gaat kosten, in finan cieel opzicht de wind tegen heeft;.,Dat geldt voor het bi bliotheekwerk in heel Neder land. Bij de huidige bezuini gingen zit het tij niet mee. Van de bibliotheekwet, die normen gaf en garanties, is niet veel heel gebleven. Vorig jaar heeft de bieb in Schiedam één ton ingeleverd. We zullen het daarom voornamelijk moeten zoeken in herschikking van de middelen". Een gersustellende gedachte voor de nieuwe directeur moet zijn dat hij volgend jaar 200.000 gulden extra krijgt voor modernisering van het boekenbezit. De nieuwbouw op het stadserf wordt overigens geen exclusie ve bibliotheekaangelegenheid. Het plan voorziet tevens in woningen en winkels. De nieuwe vergaderzaal voor de gemeenteraad, die ooit in de bouwtekeningen was opgeno men, komt in de laatste versie van het toekomstig stadserf niet meer voor. Wij helpen direkt! Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Restauratie bereikt hoogste punt 1^ i i.i TT.» o c (,„oo niir 'c midrlaas werd eel. waar één woning zelfs al delijke sporen v£ SCHIEDAM Met enige vertraging heeft de reno vatie van de Lindenhof dinsdag het hoogste punt bereikt. De kroon op het werk, een met lood bekle de toren, zou om elf uur 's morgens worden ge plaatst. Het 3,5 ton zware gevaarte liet zich echter zo lastig in balans bren gen, dat het uiteindelijk SCHIEDAM De politie zoekt sinds donderdagavond een ongeveer 18-jarige jongeman die in het weekeinde drie bejaarde vrouwen van hun tas beroofde. Van de gezochte is slechts een vaag signalement bekend. Hij zou tamelijk klein zijn, en van tenger postuur. De poli tie hoopt door getuigenverklaringen op zijn spoor te worden gezet. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf sloeg de dader voor het eerst zijn slag. Hij volgde een 69-jarige vrouw die op de Nieuwe Damlaan uit de bus stapte, sprak haar aan en rukte haar een boodschappen tas uit handen. De vrouw verweerde zich krachtig maar was niet tegen de overvaller opgewassen. Zij viel achterover in de rozen struiken, terwijl haar belager Zich uit de voeten maakte. Met de tas, waarin voor ruim hon derd gulden aan Nederlands en Duits geld. Rond half zes zaterdagavond maakte de tasjesdief zijn twee de slachtoffer. In het park naast de Nieuwe Damlaan, bij de Vlaardingerdijk, overviel hij een 71-jarige vrouw die bij de schermutseling haar onder gebit brak. Het slachtoffer werd door bur gers naar het ziekenhuis ge bracht. De dader was inmid dels verdwenen, met een leren tas waarin de bejaarde haar papieren en sleutels bewaarde. Enige tijd later, om tien uur, sloeg de overvaller opnieuw toe, ditmaal in de omgeving van de Wilhelminaflat aan de Burg. Stuhlmeijerlaan. Op nieuw was een bejaarde vrouw de dupe. De vrouw, op weg naar haar woning in de Wilhelminaflat, zag de dader er met haar handtas vandoor gaan. Tijdens de worsteling die aan de roof voorafging, liep zij een hersen schudding op. Zij kon pas in de loop van maandag door de politie worden verhoord. De recherche wil graag in kontakt komen met getuigen van één van de drie overval len. Het telefoonnummer van de Schiedamse politie is 260760. Verse Kippelevertjes Der 500 gr. 2.50 V "amlappcn tan de schouder ner ko7 jpspccialkt H leveld 011 'lx\. burg. Ilonn. (iretelaan 91 Schiedam twee uur 's middags werd voordat de vlag op het dak van het uit 1779 date rende monument wapper de. Het torentje, dat door een kraan op zijn plaats werd gebracht, is met het oor spronkelijke materiaal ge restaureerd. Het lood op deze piek van de Lindenhof was nagenoeg het enige waardevolle metaal dat nog in het voormalig weeshuis te vinden was. De rest ver dween tijdens de jarenlange leegstand stukje bij beetje in de jute zakken van „sou- venier" jagers. De renovatie van het 18e eeuwse gebouw aan de Lange Achterweg verloopt voorspoe dig. In zowel het voorhuis als de beide vleugels worden wooneenheden voor kleine huishoudens ingepast. Deze 23 Van Dameenheden zijn eind dit jaar voor bewoning ge schikt. Het werk is het verst gevorderd in de rechtervleu gel, waar één woning zelfs al behangen is. Het laatst aan de beurt komen de voormalige regentenkamer en toekomstige horecagelegen heid in de kop van de linker vleugel. Volgens het kontrakt met de voormalige eigenaar, Stichting De Lindenhof, moet de gemeente het vertrek waar de regenten van het weeshuis ooit vergaderden en dineer den, in oude stijl herstellen. Met een exploitant voor de aan dit vertrek grenzende ont moetingsruimte is de gemeente nog in onderhandeling. Met de restauratie van De Lindenhof werd in januari dit jaar begonnen. Het pand was toen al twee maal gezuiverd van een verwoestende schim mel, die grote delen van het houtwerk had aangetast. Tij dens de eerste werkzaamhe den kwamen opnieuw enkele rotte pieken aan het licht, zo dat wederom een anti-zwam behandeling nodig was. Som mige balken vertonen nog dui delijke sporen van de stof waarmee het hout werd geim- pregneerd. De verbouwing kost 3,2 mil joen gulden. Dat de Lindenhof behouden blijft, dankt het ge bouw vooral aan zijn waarde als monument. A. Verdoes (woningbeheer) zei het dins dag nog eens onomwonden: „Bouwtechnisch gezien had je als vakman gezegd: slopen". Die uitspraak hield verband met de ernstige staat van ver- waarlosing waarin het pand tot janauri verkeerde. Met de toren op het voorhuis heeft de Lindenhof overi gens slechts de helft van zijn authentieke aanzien te rug. Boven de ingang horen nog de symbolen van het weeshuis, te weten Jan en Kaat. Deze beeldjes zijn mo menteel opgeslagen in het Stedelijk Museum. Hun fees telijke intocht wordt be waard als sluitstuk van de renovatie. Het orkest is in Schiedam zeker geen onbekende; enige jaren geleden leek het bijna een jaarlijks terugkerend gebeuren te worden, maar door enkele oorzaken keerde men Schiedam de rug toe. Toch is het Han Lefeber, lid van de Rijnmondband, ge lukt de bandleiders opnieuw voor onze stad te interesse ren. Het bezoek aan Schiedam maakt deel uit van een drie weken durende toernee, waar bij Schiedam de laatste stop is voor een reeks concerten in Engeland. Hiervoor zijn dan al landen bezocht als Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. Voorafgaand aan de toernee komen de uit verschillende staten van America geselec teerde muzikanten bijeen in New York, waar in enkele da gen tijd het concertprogramma wordt ingestudeerd. Het zeer uitgebreide instrumentarium staat borg voor een indruk wekkende sound. Het programma dat de liefheb bers of de zo maar geinteres- seerden kunnen beluisteren is zeer gevarieerd en bevat num mers als Ceremony for Winds, Bugler's Holiday, Sounds of the Carpenters en natuurlijk The Stars and Stripes Forever. De organisatie is in handen van de Schiedamse Gemeen schap, in samenwerking met de redaktie van Nexus, het blad van de Rijnmondband. Het concert, dat ongeveer één uur duurt, begint om zeven uur. De toegang is gratis. Na afloop van het optreden vertrekt het Amerikaanse ge zelschap per bus naar Hoek van Holland voor de oversteek naar Engeland, t. Voor de Schiedamse muziek liefhebbers valt te hopen dat de Amerikanen dit jaar geen Belgische gids hebben. De Vlaamse begeleider was er bij het vorige optreden van een Big Band verantwoordelijk voor dat het toegezegde optre den in Schiedam op het laatste ogenblik niet doorging. De man dacht dat de muzikan ten in tijdnood zouden komen en loodste het orkest zonder tussenstop in Schiedam door naar de kade in Hoek van Holland. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1