Nieuwe VANDAAG deze krant 1 Slecht jaar voor kooplui door weer en crisis „Als marktopzichter moet je 'n beetje bezadigd zijn" MUYS9I Keuze apotheker Woudhoek willekeur van gemeente in Andere route bus 40 Zondagsmarkt in september Toekomst afgewezen kandidaat gaat in rook op i Ketnels echtpaar blij met gas U rsus boekt overwinning bij bowlen Wildgroei artsen tegengaan DIJKSHOORN BRILLEN ztzr, Stadsblad Naar de Tour de France Bouwverkeer Handicap Sandalen Hoofdbode Tact Bouw met Muys aan een huislijker huis i* Uiilll T.V. DEFEKT1 RADIO ABA SCHIEDAM De kooplui op de Schie damse markten heb ben een slecht jaar achter de rug. De da lende omzet, alom in den lange voelbaar (oorzaak: het slinken de budget van veel gezinnen) werd in Schiedam nog eens versterkt door de aanleg van de tram baan. De binnenstad was daardoor moeilijk bereikbaar. Ook de crisis rond Wilton Fijenoord merkten de kooplui duidelijk in hun portemonnee. De omzet van „impulsartikelen" (snelle behoeftebevredi- gers zoals een harinkje, een patatje met, een ham burger) kelderde onmid dellijk. 1111* SCHIEDAM „Een zaak die aan alle kanten stinkt". Zo omschrijft een ontgoochelde F. C. van de Valk de gemeentelijke be moeienis met de keuze van een apotheker in Woudhoek. HOORAPPARAAT "AUDILENS'JÉ VRIJDAG 20 JULI 1984 - NR. 58 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 '3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM De Rijnmond band doet op 2 september mee aan het jaarlijkse bloemencor so te Zundert. Het corso, dat omstreeks twee uur 's middags begint, wordt begeleid door een twaalftal muziek- en showcorpsen van internationa le allure uit Nederland en Bel- Supporters van de RB kunnen tegen betaling mee naar het gebeuren, het Schiedamse korps heeft daarvoor een bus beschikbaar. Het eerstvolgende optreden van de Rijnmondband in Schiedam vindt plaats op woensdag 15 augustus, bij de voetbalwedstrijd Hermes DVS—Ajax. In het kader van de verkoop tentoonstellingen van Schie damse kunstenaars exposeren Inge van Haastert en Peter Lindauer van 21 juli tot 15 au gustus in het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat. Mu- seumdirekteur Hans Paalman opent de tentoonstelling zater dagmiddag om twee uur. V rou wenontmoetingscentrum Barrika aan de Bange Kerk straat 62, blijft gedurende de zomervakantie geopend. Iede re donderdagavond van half negen tot één uur is er café avond, en iedere vrijdag van tien tot één uur houdt Barrika koffie-inloop. Om na het bood schappen doen op de markt even uit te puffen. Wij helpen direktlll Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting ROTTERDAM/SCHIEDAM Met ingang van maandag 23 juli zal, im verband met het afsluiten van de Zestenhoven- sekade de route van buslijn 40 voor een periode van circa l'/2 jaar worden gewijzigd. In deze periode zullen huizen aan dit deel van de Zestienhovenseka- de gerenoveerd worden. De routewijziging is als volgt: Richting Schiedam: Bestaande route tot Overschiese Kleiweg bij Terletweg - r.a. Terletweg - l.a. Van der Duyn van Maas- damweg - Zuiderlaan - Zes- tienhovensekade - bestaande route. Richting Station Noord: De zelfde gewijzigde route in om gekeerde volgorde. De onder staande halten komen gedu rende deze periode te verval len voor beide richtingen: Overschiese Kleiweg bij Ter letweg; Zestienhovensekade bij Oudendijkse Schiekade; Zestienhovensekade t.h.v. de panden 459/292; Zestienho vensekade t.h.v. de panden 371/228; Zestienhovensekade t.h.v. de panden 235/227. Onderstaande -tijdelijke- hal ten worden in dienst gesteld: Terletweg voobij Overschiese Kleiweg (richting Schiedam); Zuiderlaan voorbij Schiphol straat (richting Schiedam); Van der Duyn van Maasdam- weg voorbij Schipholstraat (richting Station Noord); Ter letweg over Overschiese Klei weg (richting Station Noord); Abtsweg bij Zestienhovense- pad (beide richtingen, tevens voor N-7). §g Voorlopig geen 5# markt aan Groenelaan „Spanningen in het bedrijfs leven zijn op de markt di- rekt merkbaar," aldus mark- topzichter W. Reuderink. Het plan voor een week markt in de Gorzen is onder deze omstandigheden in de ijskast gezet. Bij het Marktwezen (de afde ling Vrom van de Openbare Nutsbedrijven) is de geestdrift voor een woensdagmarkt op de Groenelaan momenteel niet groot. Marktmeester P. J. J. Hen driks, Reuderinks directe chef en belast met de administratie ve begeleiding: ,,Ik gelóóf in die markt. Gezellig. Maar nu de omzet terugloopt, en we straks met vee! bouwverkeer in Zuid zitten, kunnen we be ter even wachten". De Gorzenmarkt is niet voor goed „Onhaalbaar" verklaard. Als de nieuwbouw op oa. het GTB terrein en aan de Wil lemskade gereed is, heeft Zuid er weer een groot aantal inwo ners bij. En is dus het potentië le publiek voor een markt aanzienlijk gegroeid. Maar de winkeliers langs de zuidelijke winkelpromenade, voor het meerendeel wel en thousiast over een weekmarkt voor hun deur, moeten zeker nog een jaartje geduld oefe- Anders ligt de situatie in het noorden van de stad. Vooral bij slecht weer willen er nogal eens kramen op het Bachplein op donderdagmorgen onderbe zet blijven. Reuderink: „De handicap is dat het Bachplein erg winde rig kan zijn. Bij windkracht 7 of 8 blijven er al kooplieden weg, bij windkracht 9 kan het voorkomen dat we hooguit een half marktje bouwen". In Noord is het vanaf het be gin een beetje tobben geweest met de markt. Vroeger vond het wekelijks gebeuren plaats op het Joh. Straussplein, dat echter te klein was, en boven dien niet centraal genoeg lag in de wijk. Het Bachplein leek een betere plaats. Maar de hobbelige be strating moest worden aange past, om te voorkomen dat het publiek de enkels verzwikte. En na die herinrichting, waar bij ook bomen en lantaarnpa len buiten het centrale deel werden gehouden, bleef de wind de markt parten spelen. Hendriks hoopt dat er ooit nog iets terecht komt van het plan, een flatgebouw op te trekken aan de zuidelijke rand, zodat de wind wat wordt ingetoomd. Los daarvan zegt de mark tmeester: „Je mag toch in het noorden een zekere groei ver wachten. In Woudhoek wordt het ene huizenblok na het an dere gebouwd. Dan moet de markt toch ook meer tot leven komen?" Na beëindiging van het werk op de Broersvest, is het zaken doen op de weekmarkt in de Lange Kerkstraat weer wat aangetrokken. De vrijdag markt blijft populair bij zowel kooplui als publiek. Reuderink raakt zijn 120 standplaatsen (samen goed voor 720 meter kraamlengte) altijd moeiteloos kwijt. Enkel in de vakantie is 't wat „komkommeren". Vaak moet de opzichter nee verkopen aan de „meelopers", kooplui zonder standplaats die aan de beurt komen als een vaste kraamhouder niet komt opdagen. De acht plaatsen voor standwerkers zijn meestel snel vergeven. Toch, de economische crisis blijkt niet de grootste vijand van de koopman. Veel meer gevreesd wordt het weer, dat een vriendelijk, maar ook grimmig gezicht kan tonen. De klachten over een slechte omzet zijn voor een groot deel terug te voeren op het onberekenbare Nederlandse klimaat. Reuderink: „Neem een schoenenhandelaar. Eerst bleef hij door de kwakkelwinter zitten met een partij warme laarzen. En nu kan hij wegens de natte zomer zijn sandalen niet kwijt. Mensen die met textiel op de markt staan maken dezelfde misère door. Ik blijf zeggen: 't weer is de koopman". Marktmeester Hendriks en marktopzichter Reuderink: „Roddels onder kooplui voor komen". SCHIEDAM In sommige plaatsen in Nederland kan het nog voorkomen dat de burgemeester zich intensief met het marktwezen bemoeit. Zo intensief, dat hij op de wekelijkse koopdag de standhouders persoonlijk een plaats toewijst. Elders hebben wethouders zich die taak toegeëigend. Goed of fout? De Schiedamse marktopzich ter W. Reuderink doet er wat lacherig over. Maar volgens zijn ervaring hij zit nu drie jaar in de praktijk is de om gang met kooplieden een moeilijk vak. „Ik vind het in principe aardige mensen. Vrij buiters, ik mag dat wel. Maar ze zijn soms een beetje emotio neel. Logisch, 't gaat tenslotte om hun boterham." De centrummarkt (Lange Kerkstraat, Hemaplein) werd op 1 september 1950 opgericht. Aanvankelijk was de organisa tie in handen van het stads kantoor. Toezicht op de markt hield de hoofdbode, die zelf standig de plaatsen uitgaf. De huidige marktopzichter doet dat niet op eigen houtje, maar na ruggespraak met marktmeester Hendriks, chef Vrom. bij de Nutsbedrijven. Hij houdt zich strak aan de spelregels, om te voorkomen dat er ruzie ontstaat over de verdeling van plaatsen. In tegenstelling tot Reuderink, is Hendriks niet wekelijks op de markt te vinden. Hij houdt zich bewust afzijdig. „Ik be waar wat afstand. Anders kan men wel eens denken dat je voorkeur hebt voor die of gene". En dat moet voorkomen wor den. Praatjes, dat die of die koopman opeens een goed plekje heeft „omdat hij de op zichter iets gegeven heeft" zouden de sfeer op de markt kunnen verzieken". Tact is een eerste vereiste. „Daarom", zegtReuderink, „moet je in dit vak een zekere leeftijd hebben. Je moet een beetje bezadigd zijn, en zeker niet fanatiek. Ik zou het een jongen van twintig jaar niet aanraden". Reuderink heeft groot respect voor de kooplui. „Het zijn de hardstwerkende mensen van Nederland. Groenteboeren staan al om vier uur 's mor gens op de veiling. Zijn ze op de markt, dan is het eerst uit pakken, kraam inrichten. Dan verkopen. En vervolgens weer inladen en thuis weer uitpak ken. Vaak werken ze zes da gen per week en hebben ze al leen 's zondags vrij." Wel een boeiend vak, zeggen zowel Hendriks als Reuderink. Hendriks: „Het is een soort vriendelijke ziekte, die je ook in je vrije tijd niet loslaat. Kom je in het buitenland en er is markt, dan ga je uitgebreid lopen kijken hoe het er dóór aan toe gaat. In 1985 wordt in Schiedam het nationale standwerkersconcours gehouden. Aanlei ding is o.a. het 35-jarig bestaan van de weekmarkt in het centrum. óók in de bouwvakvakantie. Muys gaat verbouwen in de bouwvakvakantie de show room en nog veel meer wordt binnenstebuiten gekeerd. Wan neer dat gereed is zal Muys U dat zeer zeker laten weten Dat verbouwen houdt wel in dat Muys gedurende die bouwvak- weken toch is geopend voor de klein-aannemer, de groot-klusser en de door ons gewaardeerde doe-het-zelver. Muys heeft bijna alles op voor raad en verkoopt die voorraad tegen bouw- en verbouwprij zencement, lijmen en kitten, wand- en vloertegels (aanne- mersvoorraden vanaf 10 cent per stuk), marmer- en natuur steen in onze bouwboutique kunt U een keuze maken uit wel 800 steensoorten (niet allemaal op voorraad) plavuizen dak en tuimelramen lichtkoepels beton- en keramische dakpannen scheidingswanden plafond platen schitterend sanitair de mooiste keukens ramen en deuren badkamers open haarden service en voorlichting Aelbrechtskade 147, 3023 JJ Rotterdam. Tel. (010)771288 SCHIEDAM Op 30 septem ber wordt in de binnenstad voor de tweede keer een zon- dagmarkt gehouden. De eerste vond vorig najaar plaats, op de Hoogstraat en rond de Lange Haven. De winkeliers vierden toen de ingebruikneming van de verlengde trambaan. Ook dit jaar is de markt in de eerste plaats bedoeld voor de plaatselijke middenstand, al mogen dit keer ook kooplie den van buiten de stad in- schrijveh. In de gemeenteraadsvergade ring van september komt ver moedelijk een voorstel ter ta fel om voortaan vier zondagen per jaar de middenstand ont heffing te verlenen voor de winkelsluitingswet. Wordt de zondagmarkt een jaarlijks terugkerend gebeu ren, dan zullen de overige drie ontheffingsdagen worden ge bruikt voor andere koopakti- viteiten, zoals meubelshows op tweede paasdag, of zondagse promotieakties door autodea lers. Overwogen wordt ook, één zondag te reserveren voor een markt met een sterk toeris tisch karakter. In plaats van v.d. Valk, die zichzelf altijd als enige kandi daat beschouwde, legde de Utrechtse projektontwikkelaar BMB mejuffrouw v.d. Most uit Vlaardingen en haar compag non een kontrakt voor. Op voorspraak van de ge meente, vermoedt de afgewe zen apotheker die geen flauw benul heeft waarom de doch ter van de Vlaardingse dieren arts opeens de voorkeur ge noot. Van de Valk trad vorig jaar in dienst bij apotheek Kethel, uit sluitend met de bedoeling dat hij vanuit de vestiging aan de Zwaluwenlaan te zijner tijd de sprong zou maken naar het nieuwe winkelcentrum in Woudhoek. Kontakten met de projektont wikkelaar en de gemeente le ken aanvankelijk hoopgevend. Totdat v.d. Valk op zekere dag door twee ambtenaren gebeld werd met de mededeling dat men hem „zou laten sudde ren". Woudhoeks kandidaat-apothe ker trachtte onmiddellijk in kontakt te treden met de com missie die de gegadigden voor het winkelcentrum wierf en selecteerde. „Maar ik mocht niet eens we ten wie daar in zaten. Ik schoot wethouder Zijdeveld aan, die niet ronduit wilde zeggen of er een selectieproce dure was, en welke normen men hanteerde". Een telefoontje met BMB schiep ook niet echt duidelijk heid. „In Utrecht zeiden ze, hou er maar mee op, er is een andere kandidaat". V.d. Valk vraagt zich af of er willekeur in het spel is. Hij vindt het nogal toevallig dat de brief van de Schiedamse apothekers aan het stadsbe stuur, waarin v.d. Valk's kan didatuur van harte werd on dersteund, op 27 april (nega tief) beantwoord werd, terwijl precies één dag later mejuf frouw v.d. Most het kontrakt met de projektontwikkelaar tekende. „Terwijl zij zich pas in decem ber vorig jaar heeft aange meld. Van mij was al veel eer der bekend dat ik naar Woud hoek wilde". Voor v.d. Valk zit er naar zijn eigen zeggen niets anders op dan een andere baan zoeken. Zijn dienstverband met apo theek Kethel ging hij immers aan op voorwaarde dat hij een vestiging in Woudhoek zou be ginnen. De wijkvereniging Boten- buurt, ook nauw betrokken bij de inrichting van de nieuwe winkelpromenade, beoordeel de die overeenkomst tussen de apotheek aan de Zwaluwen laan en v.d. Valk als een „truc". „Feitelijk komt het er op neer dat een al bestaande apotheek een filiaal begint in Woud hoek zegt namens de wijk vereniging Hans van Ee. „De apothekers zijn natuurlijk bevreesd voor concurrentie. Een paar jongelui die pas hun papieren hebben gehaald, wil len ze geen kans geven. Wij zijn blij dat de commissie an ders heeft beslist". Die commissie, die ook o.a. de slijter, de bakker, de slager en de groenteboer voor Woud hoek Noord uitkoos, staat on der voorzitterschap van stads- sociograaf Frans Griffioen. De top-ambtenaar was donderdag niet voor commentaar bereik baar. Technisch volmaakt en daardoor onopvallend. Dijkshoorn vertelt u er alles over. Schiedam. SI Uduinastraat 1. lel 010-26 76 49 Schiedam. Kethel. Kof van Spaland 5. tel 010-70.17 30 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1