Nieuwe Auto's over de kop i VANDAAG in deze krant „Kleine Aarde" projekt wordt ander volkstuincomplex Exotisch gewas aardt goed in nat klimaat Carolina heeft liever gezelschappen Vers van de groothandel Spoorwegen bezoeken binnenstad Het Goede Doel: Jaap Hoogwerf stopt met akties Laatste bedrijfs- schooldag Vierdaagse veteraan uit Nijmegen Biologisch tuinieren in Gorzen Hondegezin gered van hongerdood 1) Stadsblad Vlaardingen wil busbaan in noorden openhouden Geen huisjes Kleine Aarde P. Groeneveld en Zn. Burg. Honn. (irctcluan 91 Schiedam. Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren T.V DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Tel. 260778-733961 ol 01899-15874 L mk Wethouder Zijdeveld praat morgen met de werkgroep alternatief tui nieren over de inrichting van een lapje grond aan de Willem de Zwijgerlaan. SCHIEDAM Een aantal bewoners van Schiedam-Zuid heeft plannen uitgewerkt om een collectieve moestuin aan te gaan leggen om zo het gro te tekort aan tuinen in de wijk enigszins te compenseren. De voorkeur van de werkgroep-moestuinen gaat uit naar het 500 vier kante meter grote gras veld aan de Willem de Zwijgerlaan, bij Zwem bad-Zuid. ve. Mevrouw Van Wijk: „De pitten koop je gewoon bij de groenteboer". SCHIEDAM Vanuit Schiedam een rondvaart maken over de Nieuwe Waterweg is voorlopig niet mogelijk. De rederij Carolina die met haar ge lijknamige motorschip enige maanden geleden afmeerde aan de kop van de Buitenhaven, ziet er geen brood in, op gezette tijden tochtjes te maken langs bezienswaardighe den. V rijdags van 12.00 tot 18.00 uur week extra tnnrri,.ii... Haaskarbonade 3 Komkommers per kg 12.98 per kg 9.95 voor 85 De „rondvaartboot" Carolina zoekt het vooral op de partijenmarkt. De belangstel ling voor een toeristisch tochtje valt erg tegen. NU BARBECUE(EN) Gemarineerde kipdrumsticks a aa Gemarineerde kipkarbonades a/% SLUIS WOENSDAG 25 JULI 1984 - NR. 59 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM De politie zoekt sinds zaterdagnacht naar de bestuurder van een auto die een uur na middernacht op rijksweg 19 over de kop sloeg. Vermoedelijk heeft de chauf feur de bocht in de afslag naar de Hargalaan te ruim beoor deeld. De wagen is waarschijn lijk tegen een stoeprand ge botst om vervolgens na een salto met een wiel boven een sloot te blijven hangen. De bestuurder bleek spoorloos verdwenen. Op het via het kenteken achterhaalde adres was hij niet aanwezig en even min had hij zich in een zieken huis in de regio onder behan deling gesteld. De brandweer die het wegdek weer berijdbaar maakte, heeft nog enige tijd vergeefs in de sloot gedregd. Het onderzoek wordt voortgezet. Zondgmiddag deed zich een soortgelijk ongeluk voor op de noordelijke rijbaan van rijks weg 20. Hier verloor een 25-ja- rige inwoner van Reeuwijk .de macht over het stuur. Zijn auto sloeg enkele malen over de kop en stortte van het ta lud. Een passagier, een 30-jarige man uit Gouda, werd samen met een hond die een autoritje meemaakte, uit de wagen ge slingerd. Hij liep enkele hoofd wonden en een sleutelbeen- fractuur op. Zijn achttienjarige zuster klau terde met een gekneusde knie uit het wrak. De betuurder zelf, die volgens de politie al- kohol had gebruikt, kwam met de schrik vrij. Wij helpen direktl Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM NS heeft voor iedereen mogelijkheden om voordelig per trein te reizen. Maar voor veel mensen blijkt het uitzoeken van het aantre- kelijkste kaartje toch nog een hele puzzel. Daarom bezoekt NS deze zomer met een specia le informatie-auto markten, braderieën en woonwijken in het hele land. Bij deze auto kan iedereen die meer wil we ten over reizen per trein, met vragen terecht. Op woensdag 1 augustus van 9.00 tot 17.00 uur staat de NS- informatie-auto in Schiedam in het stadscentrum bij „Broersvest". In de auto is het hele informa tiepakket aanwezig: folders over treinprijzen, jaarabonne menten, autoslaaptreinen, nachttreinen, groepsreizen en de 60/65+-kaart, maar ook de handige pocket NS-Dagtoeris- me en het Spoorboekje. Daar naast kunnen bezoekers infor matie krijgen over voordelige mogelijkheden om per trein door de Benelux of zelfs Euro pa te reizen. Nieuw bij de spoorwegen is de gezinstoerkaart. Gezinnen kunnen in de zomer profiteren van dit aanbod waarmee men voor een bescheiden bedrag vier dagen onbeperkt kan trei nen door heel Nederland. Alle informatie over deze kaart staat in het „Vakantiemagazi ne" dat in de NS-informatie- auto klaar ligt. Ook voor jongeren tot en met 18 jaar heeft NS deze zomer weer een voordelige aanbie ding. Zij kunnen met de Tie nertoerkaart voor veertig gul den vier dagen lang kris-kras door Nederland reizen. In de informatie-auto zijn Tiener- toer-cadeau-cheques verkrijg baar. iiiiiiiiHiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiMHiimiiiimiiiiiiimMiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMiiiimiMiiiiiiiiMimiimimiimiimiMiiiiMiiiiimiimiiHiiiiMi^ Zuid wil tuinieren op eigen bodem Over de wens om op dit stuk grond een biologisch-dyna- mische moestuin op te zet ten zal de werkgroep mor gen om 10.00 uur een ge sprek met wethouder Zijde veld hebben. Er zal die ochtend worden be sproken of de gemeente de lo- katie wil afstaan, of er even tueel huur moet worden be taald en ook zal de mogelijk heid van een startsubsidie voor het projekt ter sprake worden gebracht om de eerste kosten, zoals die van een flin ke omheining, van een water leiding en een gebouwtje of container voor de materialen, te dekken. Er werd al eerder een stats- subsidie aangevraagd bij het Ministerie van Landbouw en Visserij, maar dat verzoek werd 21 juli afgewezen omdat de voortgang van het projekt niet gewaarborgd kon worden. Toch wordt er volgens de werkgroep beslist voldaan aan de eisen die dit ministerie stelt om voor een dergelijke subsi die in aanmerking te komen, namelijk: activering van de zelfwerkzaamheid, natuurge- bruik in de woonomgeving sti muleren en de samenwerking tussen verschillende groepen in de samenleving bevorderen. De werkelijke reden van de teleurstellende afwijzing is hoogstwaarschijnlijk het ui terst kleine budget dat dit mi nisterie voor dergelijk projek- ten beschikbaar heeft. Voor Zuid-Holland is er slechts f 50.000,in kas. Alle hoop is nu gevestigd op de goodwill van het Schiedam- se gemeentebestuur. Annabell Engles van de werk groep: „Het is onze bedoeling dat de mensen de grond uit sluitend zullen gebruiken voor de teelt van groenten en fruit en er niet, zoals in volkstuinen gebruikelijk is, een huisje op zetten en er een recreatieter- reintje van maken". De aanpak zal biologisch-dy- namisch zijn, dus geen gebruik van kunstmest en onnatuurlij ke bestrijdingsmiddelen (insec ticiden) en bij voorkeur zullen er zogenaamde biologisch-ge- teelde zaden de grond in gaan. De tuinen zullen ongeveer 50 vierkante meter per persoon groot worden. Op de vraag of de grond wel geschikt is voor groententeelt, antwoordt Annabell: „Het Centraal Bodemkundig Bu reau in Deventer wil een bo demonderzoek houden. We hebben van hen monsterzakjes gekregen en na analyse van de met aarde gevulde zakjes, wordt het kalk- en zuurgehal- te van de grond vastgesteld en geeft het bureau vervolgens besmettingsadviezen. Maar we wachten nog even met het terugsturen van de zakjes, want eerst willen we de uitslag van de subsidieaan vraag afwachten". Op het gebied van verant woord tuinieren hebben de medewerkers ook kontakt op genomen met de Kleine Aarde en andere alternatieve tuin bouwbedrijven zodat, als het aan hen ligt, er zo spoedig mo gelijk kan worden begonnen. Het liefst al in oktober. Dan kan de grond worden om geploegd en kan de aarde ko mende winter goed „doorvrie zen", wat belangrijk is voor de structuur van de teelgrond. Daarna, in het voorjaar van 1985, zou er werkelijk getui nierd kunnen worden. De energie-werkgroep-Zuid wil op het terrein gaan experi menteren met de opwekking van energie door middel van een windmolen. Een eerder verzoek een dergelijk wind molentje op het Havenhoofd te mogen plaatsen werd afgewe zen. De groenstrook rond het ter rein zou gemeenschappelijk onderhouden en gebruikt kun nen worden. Daar zou bijvoor beeld ruimte zijn voor een bra menhaag. Groenten, die over blijven zouden onderling ge ruild of verkocht kunnen wor den. Het zaaigoed zal bij voor keur collectief, dus kosten besparend worden ingekocht bij biologische tuinbedrij- ven. Voor inlichtingen of ad vies: Annabell Engles (732294 of 267297) (Clubhuis- Zuid) en Anneke Molenaar (260160). AW SCHIEDAM Mevrouw Van Wijk kan het zelf nog niet ge loven. Vorig jaar stopte ze voor de grap een paar mango- pitten in de grond. Zomaar - om eens te proberen of die Geen markt voor rondvaarten" exotische vrucht het ook in het koude Nederland wilde doen. En nu staan daar opeens drie zonderlinge planten van opvallend formaat in haar tuintje. Van de grote bladeren zijn sommige wel een meter lang. Toen het eerste groen, na een natte winter, boven aan de op pervlakte verscheen, had me vrouw Van Wijk er nog wei nig vertrouwen in. In zo'n kli maat, dat kon nooit iets wor den. Maar nu verwacht ze on danks de mislukte zomer zelfs vruchten aan haar nieuwe ge was. Is het niet dit jaar, dan toch het volgende. Dat zal dan de eerste keer zijn dat er aan de Schiedamse Mgr. Nolenslaan mango's geoogst worden. Want deze vruchten, die een beetje op een Holland se peer gelijken, al zijn ze gro ter en wat platter, vind je nor maal gesproken alleen in de sub-tropen. De vreemde planten trekken heel wat bekijks. Veel voorbij gangers informeren bij me vrouw Van Wijk naar de naam van dit rijk bebladerde gewas. Ze krijgen dan te horen dat het „eigenlijk niets bijzon ders" is: „Je kunt de pitten ge woon bij de groentenboer ko pen", luidt haar bescheiden verklaring. Tuinieren is mijn lust en mijn leven", zegt mevrouw Van Wijk, die vaak al om zes uur 's morgens bezig is mango's, rozen en lupine te verzorgen. „En als het slecht weer is, zit ik voor het raam en geniet". Op de vraag of het tuinonder houd haar met haar 77 jaren soms niet teveel wordt, zegt ze: „Alleen het spiten, dat één keer per jaar moet gebeuren, laat ik door een tuinder doen. Ik wil het zelf wel doen, maar dat mag niet. Nee hoor, ik vind het heerlijk zo tussen de plantjes. Ik ga straks naar de camping, daar zit ik ook vaak in de grond te rotzooien". Kersverse Kipfilet cent Kipspecialisl Exploitant Jacques Mooren zal zich in elk geval dit jaar be perken tot het verhuren van zijn boot aan feestende gezel schappen, de zogenaamde „partijenmarkt". De Schiedamse VVV heeft al tijd op het standpunt gestaan dat de Zwijndrechtse reder, om Schiedam aantrekkelijker te maken voor de toerist, rondvaarten in zijn program ma moest hebben. Aanvankelijk beloofde Moor- en zijn schip één of twee da gen voor dat doel vrij te hou den, maar volgens de exploi tant kost dat bij nader inzien alleen maar geld. Op z'n vroegst in 1985 zal de rondvaartaktiviteit aan het dienstenpakket Van Mooren worden toegevoegd. De reder kapitein: „Rondvaren doe je niet zomaar op de bonnefooi. Er moet een toeristische markt achter zitten. Dagjesmensen die per bus een tocht door de stad maken, en die daarna het water op willen. Maar waar zijn in Schiedam met toeristen?" de bussen Omdat die groepen dagjesmen sen het tot nog toe laten afwe ten probeert Mooren nu op ei gen houtje contacten te leggen met busondernemingen die hem in de toekomst wellicht aan passagiers kunnen helpen. „Anders heeft rondvaren toch geen enkele zin? Ik heb beide pinksterdagen, toen het toch mooi weer was, vergeefs op opstappers liggen wachten. Toen is me wel duidelijk ge worden dat je van passanten niet kunt bestaan. Er kwam een handjevol mensen over de loopplank, hoofdzakelijk be jaarden. Daar kun je je schip niet mee vullen. Dan denk ik: ik kan beter eens de bejaar denhuizen langs gaan en een tochtje organiseren speciaal voor die mensen." Op de „partijenmarkt" boekt de reder aanmerkelijk meer succes. De Carolina gaat regel matig de Nieuwe Waterweg op met aan boord gezelschappen WMW zakenlieden of feestende vere nigingen, met wie tevoren een vaste prijs is afgesproken. Mooren: „Ik heb altijd tegen Pillard (direkteur VVV, red.) gezegd, ik kom naar Schiedam voor de partijen. Dat rondvaren wil ik er eventueel bij doen. Trou wens, je ziet momenteel geen kip aan de Buitenha ven. Een groot deel van het hoofd is vrijwel onbereik baar door de aanleg van de waterkering. Daardoor is het nog stiller dan anders". kilo9i9U kiloViVU Gemarineerde kippepootjes q aa 2 kilo9.9U bij POELIER DE VAKMAN DIE WEET ER TOCH HET MEESTE VAN St. Liduinastr. 50 Schiedam telefoon 269884 Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1