VANDAAG -in deze krant Henk Kiela als boekhouder van het verleden Griezelen aan het Bachplein TAXI 151122 8 Stadsblad DIJKSHOORN HERMES DVS AJAX Buiten havenweg wordt niet permanent afgesloten Ursus trainer John Corver gaat tot op de bodem Warmtekracht nutsbedrijven heeft toekomst Gospelconcert in Havenkerk Belangrijke wijzigingen buslijnennet Excessen Kostendekkend V uilnis wagens Horoscoop Politie op koeienjacht SRV-man llllllllllllll Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren T.V. RADIO ABA VLAARDINGEN/SCHIEDAM Collega verzamelaars komen er bij Henk Kiela niet gauw meer in. „Die jaloezie als je na veel speurwerk vijf nieuwe kaarten op de kop heb getikt. Niemand die zegt: joh, wat 'n leuke aanwinst". Hij heeft genoeg van die naijver en hebzucht. Wie zijn collectie ansichten (alleen over Schiedam 1600 stuks, plus een aanzienlijke hoeveelheid „ruilmateriaal") wil bewonderen, moet zich maar tevreden stellen met Kiela's boek „Weerziens met oud Schiedam". Daarin zijn een kleine honderd prentkaarten opgeno men. Over zijn tweede, in voor bereiding zijnde boek spreekt Kiela slechts met grote terughoudendheid. „Je mag het onderwerp wel weten, maar zet het dan niet in de krant. Je hebt van die gewetenloze types die met jouw idee aan de haal gaan". Het vervolg op „Weerziens" heeft opnieuw Schiedam tot onderwerp, de stad waar deze verzamelaar (van be roep boekhouder) 46 jaar ge leden werd geboren en die het belangrijkste thema SCHIEDAM Geduld is het beste bestrijdingsmid del tegen de keverplaag die al enkele dagen voor onsmakelijke taferelen zorgt in één van de flats aan het Bachplein. VERENIGDE SCHIEDAMSE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX Stach Jansen: „Bij duizenden kwamen ze binnen. Ik ben nog wel een paar dagen bezig met opruimen". Ansichtenverzamelaar Henk Kiela: „Alles wat je ziet, staat op het punt te verdwij nen". Woensdagavond 15 augustus 1984 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 - NR. 62 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 Nieuwe SCHIEDAM In augustus- september zal een deel van de Buitenhavenweg voor korte tijd worden afgesloten. Dan vinden werkzaamheden plaats voor het deltahoogte brengen van de dijk tussen Buitensluis en Rotterdamsedijk. In tegen stelling tot eerdere berichten is het volgens Gemeentewer ken niet nodig de Buitenha venweg gedurende het hele karwei voor het verkeer te sluiten. Met uitzondering van een korte periode, zal steeds één rijstrook open blijven voor het verkeer. De nu onderhande zijnde wer ken van de O.N.S. en P.T.T. zullen eind september gereed zijn. Daarna wordt begonnen met het leggen van een riool persleiding en een riool in de Buitenhavenweg en het Nieuwsticht. Voor het leggen van deze lei dingen in het midden van de Buitenhavenweg zal het door gaande verkeer te plaatse van de werkzaamheden zijn ge stremd. De lengte van deze stremming zal zo kort moge lijk worden gehouden. De toe gang tot de aanliggende pan den zal steeds vanaf één zijde van de Buitenhavenweg moge lijk blijven. Ter plaatse van de werkzaamheden zal echter ge durende korte tijd enige im provisatie nodig zijn. Aan beide zijden van de Bui tenhavenweg zal door middel van borden worden aangege ven hoe elk bedrijf bereikbaar is. Deze werkzaamheden moe ten eind april 1985 gereed zijn. Begin 1985 zal met het op del tahoogte brengen van de Maasdijk, de Nieuw Mathenes- serstraat en de Van Deventer straat worden begonnen. Daardoor zal het doorgaande verkeer op deze straten zijn gestremd. De Buitenhavenweg zal wel via de Koninginne- brug, Hoofdstraat en de Koe markt bereikbaar zijn, uitge zonderd enkele zeer korte pe rioden. Ook dan geldt weer, dat door middel van borden zal worden aangegeven hoe de bedrijven langs de Buitenhavenweg be reikbaar zijn. Wij helpen direktlll Videoepecialisten Telefoon~260778-733961 O101899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting llllllllllllllllillllllllllHlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"lllll"lil"lllllilll"ll"llll"lll"lllllllllllll""""""l""""""llll"""""""""""l""ll Kwetsbare ansichten houden vast wat gisteren verdween iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vormt van de hobby die hij bij toeval in 1973 ter hand nam. Wat begon met een onschuldig geschenk, een vergeeld album vol oude kaarten met op drie daarvan een Schiedams stads gezicht, groeide in luttele jaren uit tot een ongebreidelde ver zamelwoede die hem soms tot diep in de nacht bezighield. De nauwgezetheid die zijn be roep hem voorschrijft, legt Kiela ook in zijn liefhebberij aan de dag. Een uitpuilende kast in zijn „rariteitenkabinet" getuigt daarvan. Hij bewaart er bijvoorbeeld stapels plakboeken uit de tijd dat hij krantenknipsels over zijn geboortestad verzamelde. „Alles wilde ik toen bijhouden. Daar bleek dus geen beginnen aan. Je moet oppassen voor excessen. Je bent al gauw een zonderling. En zo iemand als die Rotterdammer, dat ver vuilde armoedige mannetje in wiens huis ze na zijn dood sta pels kostbare schilderijen en dikke pakken bankbiljetten vonden, wil ik niet worden. Ik ga nu ook niet meer voor twee kaarten helemaal naar Leeuj warden". Vroeger reisde hij stad en land af om zijn collectie uit te brei den, natuurlijk de manier om van een ogenschijnlijk goedko pe hobby een tijd- en geldro- vende bezigheid te maken. „Ik ben er op zeker ogenblik mee gekapt. Het werd te duur. En de prijzen die ze voor een kaart durfden te vragen... Die piek is nu gelukkig voorbij nu. Ik doe trouwens niet mee aan dat commerciële. Ik probeer kostendekkend te werken, als ik al een exemplaar verkoop is Gif geen goed middel tegen torrenplaag dat alleen maar om nieuw ma teriaal te kunnen aanschaf fen". 1500 Kilometer legde Kiela af om „Weerziens met oud Schie dam" te kunnen schrijven. Het was continu reizen tussen Bre da, (zijn toenmalige woon plaats) en Schiedam (voor ar chiefonderzoek en interviews) en Alblasserdam (naar zijn uit gever). Hoewel het boek goed verkoopt, ontvangt de af'eur niet veel meer dan een onkos tenvergoeding. Zo'n onvoordelig contract zal hij bij zijn tweede boek niet weer afs^-'i'en. Over de teleur stelling" heeft hij zicfi inmid dels heengezet: „Ik doe hel voortaan louter voor mezelf. En voor de mensen die net als ik, waarde hechten aan het be houden van historisch materi aal". Met die laatste opmerking be stijgt Kiela zijn praatstoel. „Ja, wat drijft een verzamelaar? In mijn geval is het de angst dat er zoveel verloren dreigt te gaan. Eén brand en weg is een complete verzameling. Of de kinderen van een verzamelaar zeggen na zijn dood: wat moe ten we doen met die troep, weg er mee. Onvoorstelbaar wat die vuilniswagens zoal aan waardevols kraken. Het gaat om kwetsbaar materi aal, leg een ansicht in de zon en hij vergeelt. Het is oud spul dat vaak slecht wordt behan deld, kijk maar eens op ruil beurzen, een kaart wordt uit een bak gehaald, bekeken, weer terug gezet, slordig opge borgen". Kiela daarentegen koestert voor elk historisch voorwerp bijna grenzeloze eerbied. Als een menselijke magneet trekt hij stofelijke herinneringen Spuiten met een insektendo- dend middel is volgens de ongediertebestrijders van de openbare nutsbedrijven uit gesloten: „Je kunt bezwaar lijk alle huizen vol gif spui ten. En als we de bosjes en de groenstroken zouden be werken, spuiten we alles dood, niet alleen ongedierte. Er geldt trouwens een spuit verbod, omdat bepaalde be strijdingsmiddelen kanker verwekkend zijn. Straks spelen er weer kinderen in de bosjes, die gaan dan plat op hun rug. Die verantwoor ding wil ik niet nemen". Het enige advies dat opzichter G. van der Tuuk van het Vrom-bedrijf de bewoners kan geven is: rustig blijven en de kevers doden, buiten zetten, of met de stofzuiger verwijderen. Begin deze week ontstond 's nachts in de flat paniek toen een enorme wolk kevers zich op de buitenmuren stortte en via de openstaande ramen de huizen binnendrongen. Huismeester Stach Jansen werd uit bed gebeld door ang stige bewoners die het onge dierte tussen de lakens hadden aangetroffen. De flat krioelden in een mum van kevers, en middeltjes als bleekwater en ammoniak le ken nauwelijks te helpen. Daarbij verspreidde het ge dierte een afschuwelijke stank die zich zo mogelijk nog moei lijker liet verdrijven. Alle verzekeringen van het Vrom-bedrijf ten spijt, dat de loopkever voor mensen on schadelijk is (het dier voedt zich met insekten), vinden de Bachpleinbewoners dat de overheid meer zou moeten doen dan een afwachtende houding aannemen. Van der Tuuk begrijpt dat on geduld, maar weigert doortas tende maatregelen te nemen. De opzichter: „Het is niet de eerste keer dat deze kever soort in Schiedam is neerge streken. Vorig jaar was het de Botenbuurt, dit jaar komen er ook meldingen uit het indus triegebied, de Wilhelminaflat en andere plaatsen in Nieuw - land. De explosie waar we nu last van hebben houdt een paar dagen aan, daarna ver dwijnen de dieren weer". Van der Tuuk basseert die kennis op een schrijven van de Hoofdinspectie Ongedier- tenbestrijding in Wageningen, die de bruinzwarte, circa één centimeter grote kever na de plaag van vorig jaar heeft ge determineerd als lastig maar onschadelijk. „Ondertussen zitten wij er maar mee", zegt een boze Bachpleinbewoonster. „Het sterft hier werkelijk van de torren, ze vallen van het pla fond naar beneden, pardoes in je haar, het trapportaal ziet er zwart van. Ze zitten overal: onder de mat, op de leidingen, in de keuken. Het is net een griezelfilm". Huismeester Jansen zette in de nacht van de invasie zijn kraag op. „Je werd bedolven onder die beesten. Ik heb al dagenlang jeuk over mijn hele lichaam. De hele dag ben ik bezig met opruimen. Je kunt geen deur opendoen of je ziet er weer een paar honderd. Aan mijn normale werk kom ik niet eens toe". DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS-GAK-DETAM 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN, TEL. 370733 aan het verleden naar zich toe. Geen archeologische opgra ving in de regio, of hij gaat even kijken. En komt dan te rug met scherven of munten. „Misschien loop ik te veel met mijn kop naar beneden. Maar met een hengel aan de water kant zitten is niks voor mij. In een tijd dat ik niks om handen had, heb ik eens een boek over astrologie gekocht. Eens kij ken hoe dat systeem in elkaar zit. Meteen de horoscoop ge trokken van mijn vrouw en mij. In mijn geval stuitte ik ze ven keer op het woord creati viteit". Die creativiteit uit zich de laatste jaren vooral in het weer tevoorschijn toveren wat van wat voorgeod verdwenen leek. „O, kleine dingetjes hoor. Hoe de prut tussen je tenen om hoog kwam als je in het oude zwembad aan de Havendijk te water ging. Het was daar zwemmen in de modder. Krijg ik een kaart van die plek in handen, dan schrijf ik over die ervaring. Zo zie ik stukken uit VLAARDINGEN Tegen een Schiedamse veehouder is procesverbaal op gemaakt om dat zijn koeien het verkeer in Holy in gevaar brachten. De dieren werden herhaalde lijk aangetroffen op de Euro paboulevard. Ze waren afkom stig van het dijklichaam van rijksweg 19, dat zolang de strijd over de aanleg van deze mijn jeugd weèr bovenkomen. Je legt details vast. En tot je verrassing hoor je dan van an deren: hé, dat heb ik ook mee gemaakt". Het aardige van ansichten ver zamelen is volgens Kiela dat je er anders dan met postzegels of munten iets mee kunt doen. „Postzegels steek je in een al bum en dat leg je in de kast. Maar kaarten laten iets van vroeger zien, en hebben dus ook voor anderen een beteke nis. Vandaar dat ik destijds be sloot er een boek van te ma ken. Kijk hier, de Tuinlaan, en een straatveger met zo'n ou derwetse bezem. Kent iemand hem hog? Of een meisje dat touwtje springt. Zie jij nog wel eens meisjes touwtje springen? Alles wat je ziet, staat op het punt te verdwijnen. Net als de SRV-man, die is over pakweg twintig jaar ook van de straat verdwenen." Die binding met het verle den is voor Kiela zo sterk dat hij destijds met enige te genzin naar Breda verhuis de, waar hij het dan ook niet langer dan drie jaar vol- snelweg voortduurt, verhuurd is als weiland. Volgens de Vlaardingse politie is het hek echter ondeugdelijk. Al verschillende malen moes ten agenten de dieren achter de hekken drijven, nadat de koeien in het noordelijk stads deel op verkenning waren ge gaan. Dinsdag en woensdag hield de politie wederom een drijfjacht, die eindigde met een bekeu ring voor de eigenaar die heeft moeten beloven, de afrastering te repareren. hield. Sinds kort woont hij in Vlaardingen en kan van uit zijn raam een klein stuk je Schiedam zien liggen. „Ik ben zo blij dat ik weer in deze buurt terug ben- Toen ik hier voor het eerst de kamer binnenstapte was het net of ik weer thuis kwam". Kwaliteits brillen voor slechts [JC3|| I OKI van horen en DlllLL.UH ziende beste Schiedam. St liduinastraat l. tel 010-76 76 «9 Schtedarr Kethel Not van Spaland 5. tel 010-70 17 30 Aanvang 19.00 uur. Toegangsprijs 5,-; 65-plus en kinderen t/m 12 jaar 2,50. Het Nieuwe I

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1