Nieuwe VANDAAG in deze krant S'damse vereniging naar landelijke expo in Blijdorp -SCA//X* MI VA collecteert voor vervoer Gemeente herstelt jaarlijks voor honderitilzendeh guldens Drukke tijd voor Orpheus GRANDIOOS KOUD BUFFET Stadsblad Voorlichter niet blij met kontaktgids Hermes door Ajax niet overspeeld DIJKSHOORN ZONNEBRILLEN Recreatie in Rijnmond Werklosheid fors gestegen Kontaktgidsen voor de regio Club nmond CASINOCLUB RIJNMOND Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren Opleiding voor middenstands diploma secretaresse receptioniste Studiecentrum Nederland ZONNIG T.V. DEFI RADIO ABA SCHIEDAM Voor de 26 leden tellende Dahliavereniging Schiedam is het de laatste tijd hard aan poten. Al bij het krie ken van de dag zijn de kwekers in de weer met bloemen snijden, want de kwa liteit van hun pro- dukt is vermaard in binnen- én buiten land. De grootste aandacht blijft echter uitgaan naar de kleinere bedden. Want daar groeien de gewassen die straks de show moeten gaan stelen. Op de Lande lijke Tentoonstelling in diergaarde Blijdorp, tus sen 13 en 16 september. Wie het daar als Dahliak weker maakt, kan zijn ge luk niet op. Een zending van duizend stuks naar Liverpool is wel leuk, maar vergeleken bij de Tentoonstelling slechts een aardigheidje. „Voor je het weet, ben je Dahliagek", is de erva ring van H. C. de Graaf. Bij het 700-jarig bestaan van Schiedam richtte hij de Vereniging op („Er werd veel gedaan aan sport en spel, maar de natuur kwam bij die feesten nauwelijks aan bod") waar hij inmid dels geen lid meer van is: toen de vereniging eenmaal goed en wel bloeide, besloot hij in z'n eentje door te gaan, als liefhebber-amateur. Geduld Uitmuntend Groot Goud H. C. de Graaf, al tien jaar „Dahliagek": „Beroepskwekers hebben haast. Maar bij ons krijgt de bloem alles wat haar hartje begeert". Geopend elke dag vanaf 14.00 uur. Iedere vrijdag een Welke wij u gratis aanbieden. Hotel Rijnmond SCHIEDAM De schade die inbrekers en vandalen aan schoolgebouwen in Schiedam aanbrengen, loopt jaarlijks in de honderduizenden guldens. Uit een statis tiek van de Dienst Gemeentewerken blijkt dat in de periode 1979-1983 er voor totaal 1,8 miljoen gulden werd vernield, alleen bij het openbaar onderwijs. Geblindeerd Uitschieters SCHIEDAM Voor het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus is een drukke tijd aangebro ken. Naast de wekelijkse repetities, die hervat wor den op 21 augustus, houdt Orpheus zich intensief be zig met de voorbereidin gen voor de Verdi-avond op 14 november. J Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 - NR. 66 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Telefoon 010-734500 SCHIEDAM De voor lichter van de Openbare Nutsbedrijven in Schie dam, Mari Dingenouts, staat bij zijn terugkeer van vakantie een onaan gename verrassing te wachten. Terwijl bij zijn voorlich tende collega's bij ande re gemeentelijke dien sten zoals Henk Bonzet (sociale dienst) en Bas van Bochove en Theo Reijman (stadskantoor) alles in orde is gebleven, blijkt Dingenouts func tie te zijn overgenomen door een vrouw. Dit valt althans af te lei den uit de onlangs ver schenen „Who's who" van de Kamer van Koophandel, „Wegwijs in Rotterdam-Rijn mond". Dit gidsje voor kontakt- personen schroomt niet, de voorlichtersfunctie bij de ONS toe te kennen aan mevrouw M. Dinge nouts. En dat terwijl het boekje juist is uitgege ven om de communicatie tussen (overheids) be drijven in de regio te verbeteren... De KvK zit met dit fout je lelijk in de maag. Hoe deze storende vergissing is ontstaan valt niet meer te achterhalen. „Misschien hebben de nutsbedrijven het formu lier verkeerd ingevuld. Of het is een typefout die wij hebben gemaakt, het spijt ons heel erg", aldus een medewerkster. Gelukkig had de KvK dit soort verschrijvink- jes al min of meer voor zien. De laatste pagina van het boekje is gere serveerd voor een ant woordkaart, waarop ver gissingen kunnen wor den gemeld. Mari Dinge nouts zal dat denkelijk onverwijld doen, als hij maandag weer aan de slag gaat. Schiedam. SI Liduinastraal 1. tel 010-2». 71 49 Schiedam Kethel Hot van Spaland 5. tal 010-7» 17 30 Wij helpen direktlll Videoapecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting Dahliakwekers jagen op Groot Goud Maar hij is nog regelmatig te vinden in de kwekerij aan de Vlaardingerdijk, al brengt hij vanzelfsprekend meer tijd door tussen zijn eigen gewas sen op een stukje dat hij na lang zoeken voor de kweek wist te bemachtigen. Dahlia's kweken is vooral een kwestie van geduld. „Waar je het doet is niet zo belangrijk. Het voornaamste is dat je de bloemen goed begeleidt. Al leen dan het je kans op spre kende resultaten". Die begelieding begint bij het zaad winnen, het zaaien van nieuwigheden en het stekken en vermeerderen, om vervol gens via het pluizen te resulte ren in bloemen met een steel tussen de 1.50 en 1.80 meter. Over het algemeen geldt: hoe langer de steel, hoe mooier de Dahlia. Een doorsnee Dahlia is vaak niet langer dan 1.40, 1.50 me ter, en de bloemen die in de winkel gekocht worden zijn zelfs nog aanzienlijk korter. „Allicht", zegt De Graaf, „dat zijn massaprodukten. Een be roepskweker let in de eerste plaats op het rendement. Hij heeft meer haast dan de lief hebber, om het zomaar eens uit te drukken. Bij ons krijgt de bloem alles wat haar hartje begeert". Aardig is overigens dat nieuwe Dahliavarianten meestal niet door handelaren worden ont wikkeld, maar juist door vere nigingen en liefhebbers. De beroepskweker heeft door gaans geen tijd voor experi menten, hij wacht tot de ama teurs een fleurig nieuwtje pre senteren en koopt dat dan op. De Schiedamse Dahliavereni ging heeft zich in haar betrek kelijk korte bestaan een bui tengewoon goede naam weten te verwerven. Bestellingen uit alle delen van het land bewij zen dat: geleverd werd onlangs een partij bloemen aan de Bre da Flora, en deze week moest er gesneden worden voor Li verpool, waar de Nederlandse afvaardiging op een Floriade louter Schiedamse bloemen wenste vanwege hun „zeer uitmuntende kwaliteit". De hoop dat de Schiedamse Dahliafans één van de zeer be geerde onderscheidingen op de landelijke tentoonstelling in de Rotterdamse diergaarde in de wacht weten te slepen, lijkt daarom niet ongerechtvaar digd. De Graaf, die dit jaar meedoet in de categorie liefhebbers amateur, won ooit Groot Goud op dit landelijke concours. „Dat is de hoogste eer die je kunt behalen. Zo'n onder scheiding, ook al is het maar papier, zegt veel meer dan een bekertje". Wie interesse heeft in de ak- tiviteiten van de Dahliavere niging Schiedam, is elke maandagavond tussen zeven en negen uur welkom op de clubavonden in de kwekerij aan de Vlaardingerdijk (bij de katholieke begraaf plaats). Een dure hobby is Dahlia's kweken niet. De Graaf: „De contributie be draagt 35 gulden per jaar. Voor dat bedrag weet je ei genlijk alles". Nieuwlandplein 12, 3119 AH Schiedam, tel. 010-738666 In het week-einde van 25-26 augustus houdt de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Ak- tie, haar jaarlijkse landelijke bliksemaktie. De MIVA gaat dan aan 457 missionarissen en landeigen krachten, werkzaam in de der de wereld, vervoersmiddelen verschaffen om het veelom vattend werk voort te kunnen zetten. Ook de landeigen krachten dienen goed toege- i ust ie zijn, omdat de toekomst van hun land en kerk mede in hun handen ligt. Motto van de aktie is „Over brug die afstand". In deze re gio wordt geld ingezameld voor vervoersmiddelen in Zuid-Afrika, de Philippijnen en Frankrijk. Aan een drietal Rotterdamse missionarissen, werkzaam in deze landen, is totaal een bedrag van 28.000 gulden toegezegd. Enorme schade aan schoolgebouwen Ook de scholen van het bij zonder onderwijs zijn gere geld het doelwit van vernie lers. Hierover zijn echter geen cijfers bekend. Ook niet in de statistiek opgeno men is het bedrag aan waar devolle apparatuur (zoals televisies, video- en bandre corders), dat om de haver klap uit de scholen wordt gestolen. Dit beloopt naar schatting enkele tienduizen den guldens per jaar. Hoewel Gemeentewerken de omvang van de schade uit drukt in geldbedragen, (kosten herstel schade7, is het verval van een schoolgebouw door veelvuldige reparaties nauwe lijks in een „financieel plaatje" onder te brengen. De ware schade is dan ook aanmerke lijk groter dan de opgegeven bedragen. De vernielingen aan schoolge bouwen bezorgen de gemeente handenvol werk. Om herha lingen te voorkomen is ge meentewerken er al bij diver se scholen toe overgegaan, rui ten te vervangen door houten panelen of metselwerk. Kapotte ruiten vormen scha depost nummer één, maar ook daken moeten het dikwijls ontgelden. Om inklimming tegen te gaan is op sommige plaatsen de toe gankelijkheid van het dak be moeilijkt. Dakpannen zijn ver vangen door stalen elementen en lichtkoepels geblindeerd. De vernielers beperken zich niet tot bepaalde scholen. In alle wijken van Schiedam doet het euvel zich voor, al lijken sommige gebouwen toch een zekere populairiteit te genie ten. Zo bedraagt de schade aan een school aan het Frans Hals plein jaarlijks 2862 gulden per lokaal (ooit scoorde deze school een gemiddelde van 6744 gulden per lokaal). In schril contrast daarmee staat een school aan de Dwarsstraat, waar per jaar gemiddeld voor 431 gulden per lokaal hersteld moet worden (enkele jaren te rug beliep dat bedrag nog 2122 gulden). Enkele uitschieters in 1983 - overigens een jaar met betrek kelijk lage schadescore - wa ren een gymnastieklokaal aan de Lange Singelstraat (ruim 19.000 gulden aan reparaties) en de Thorbeckeschool (ruim 28.000 gulden herstelkosten). Volgens de afdeling onderwijs op het stadskantoor is er aan dit droeve verschijnsel weinig of niets te doen. „Intensievere politiecontrole heeft weinig zin. Zodra de surveillancewa gen zijn hielen heeft gelicht, gaat men zijn gang". Scholen vormen een gemak kelijk doelwit, omdat zij 's nachts zijn verlaten en vaak op enige afstand van de dichtsbijzijnde woningen staan. De laatste jaren is men er aarzelend toe overgegaan. bepaalde gebouwen van een elektronische alarminstallatie te voorzien. Gegevens over de doeltreffendheid hiervan zijn echter nog niet bekend. Ondertussen ziet de afdeling onderwijs het verschijnsel met lede ogen aan. „Het is zonde, want dat geld hadden we heel wat beter kunnen besteden. Je kunt je alleen troosten met de gedachte dat het openbaar vervoer met hetzelfde verschijnsel zit, overigens een schrale troost. En ook in sportkantines wordt nogal eens ingebro ken". In samenwerking met het Gel ders Symphonisch Orkest en enkele (buitenlandse) solisten brengt het mannenkoor bij de gelegenheid een uitvoering van Verdi's Requiem in sport hal Margriet. Aan dit muzikale topgebeuren werken nog drie andere Schiedamse koren mee. Tussen deze bedrijven door maakt Orpheus ook nog een klein concertreisje naar Gro ningen (in oktober), een soort generale repetitie voor de gro te reis naar Hongarije die voor het voorjaar van 1985 op het programma staat. Tijdens deze reis zal het KSM Nederland vertegenwoordigen op een culturele manifestatie in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Orpheus staat onder leiding van Richard Ram. Voor man nen die van zingen houden willen koor en dirigent altijd een plaatsje inruimen. Orp heus repeteert elke dinsdag avond in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. Inlichtingen over de aktiviteiten van Orp heus bij mevrouw Stouthan- del-de Vogel, telefoon 267067. maakt korts msttsn mat "ZOMKR" 1984 Kijk maar op pagina 5 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1