Grootse happening op Harga Auto reclame DRIES [BELOOFD:] E Stempel-automaten bevorderen zwart- en grijsrijden Aantal reizigers blijft afnemen Geld lenen? Let op de prijs! Aviodome maakt monsterruil met Frans museum Het Nieuwe Stadsblad Volleybal Duiven SVV Rollerskate DRZ Nieuws TE HUB Foto's nabestellen RANDSTAD-EDITIES VERSCHIINEN IN HET GROOTSTE DEEL VAN ZUID-HOLLAND. 39 EDITIES. WEKELIIKSE TOTAAL OPLAGE 1.2 MILJOEN. SCHIEDAM sportief bekeken DRZ-voorzitter Joep den Brinker is vanzelfsprekend blij met de steun van de nieuwe sponsor. NIEUW AGENTSCHAP IN ZUID EN GROENOORD RUBRIEKSADVERTENTIES Sigarenmagazijn De Haard Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma SCHIEDAM De ju bileumwedstrijd van het Nederlandse cric ketelftal zaterdag te gen het Engelse coun- ty-team Derbyshire is een happening van de eerste orde geworden. Het jubilerende en organiserende Her mes DVS-bestuur was dan ook zeer in haar nopjes met de gang van zaken. Veel zon, volop toeschouwers, een prima randgebeu- ren met allerlei standjes en klap op de vuurpijl een overwin ning van Oranje, dat geen enkel pardon kende met de reputa tie van het Engelse county-cricket. Is het Nederlands elf tal momenteel nu zo sterk, of is net matige Derbyshire eigenlijk geen goede graadme ter voor een dergelij ke conclusie? De waarheid zal wel in het midden liggen, maar het blijft een feit, dat van het afge lopen decennia het huidige Nederlandse elftal verreweg het sterkste is. Na een gewonnen toss ko zen de gasten voor eerst batten in de 50-over wed strijd. Het bowlen en fiel den van Oranje was ech ter dermate goed ver zorgd, dat Derbyshire op een stand van 26 voor 4 lelijk in de knoei zat. Voor een afgang werd even gevreesd, maar via goede bijdragen van An derson (46), Hill (39) en Roberts (42 n.o.) werd het toch nog redelijke totaal van 178 voor 9 in de boe ken gebracht. Rob van Weelde (3 v. 14 in 7) en Huib Visée (3 v. 33 in 8) hadden prima gebowled, terwijl Job Werle een fraaie run out veroorzaak te. Dries gaat graag artistiek te werk om uw bedrijfswagen(s) te beletteren en/of te illustreren. Volgens üw of Dries z'n ontwerp. Vakkundig én snel. SPAANSEPOLDER Het Nederlands Elftal imponeerde tegen een tegenvallend Derbyshire. over 5 minuten ateet uw auto klaart De reizigers groei, die het openbaar vervoer in ons land de laatste jaren heeft doorgemaakt, is halverwe ge 1983 tot staan gekomen. Factoren, die hier bij waarschijnlijk een rol hebben gespeeld, zijn de forse tariefsverhoging per 1 april 1983, de warme zomer in dat jaar, en de stipheids- en stakingsakties in het najaar van 1983. Ver der heeft de weinig florissante economische situatie al langere tijd een negatieve invloed op de ontwikkeling van de vervoersomvang, omdat reismotieven vervallen door werkloos heid en door de noodzaak van bestedings-be- perking. Dit alles staat te lezen in het pas verschenen jaarverslag 1983, van Westnederland N.V. Banken en andere aanbieders van leningen waren niet altijd even duidelijk over hun tarieven. De één gaf de rente per maand op of alleen het bedrag dat per maand betaald moest worden. Bepaalde kosten werden niet altijd vermeld en ga zo maar door. Prijsvergelijking nu mogelijk Prijsbewust Dankzij de grootste vliegtuig- en vliegtuigonderdelen- ruil uit de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart musea, is de Aviodome op Schiphol in het bezit geko men van een tweedekker-verkeersvliegtuig uit 1934. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 Nieuwe Stadsblad A: A De schaakvereniging Schie dam organiseert op maandag 3 september een snelschaak toernooi voor jeugd van onge veer 7-15 jaar. De tijd is hierop afgestemd: het begint om ze ven uur 's avonds en het is om acht uur afgelopen. Dit toernooi wordt om twee redenen georganiseerd. De ei gen jeugdleden moeten er na de vakantie weer even inko men en verder zullen er ook wel jongens en meisjes zijn, die geen lid zijn van een schaak club, maar wel eens vrijblij vend willen proberen of een schaakclub leuk is. Bij dit snelschaak toernooi wordt iedereen ingedeeld naar speelsterkte en speelt dan on geveer vijf partijen. Ieder par tijtje zal maximaal tien minu ten duren. Dit lijkt weinig, maar voor veel jeugdspelers is het best een redelijk tempo: in de gewone competitie zijn er na tien minuten altijd meerde re jeugdpartijen uit. Daar komt nog bij dat het er echt niet om gaat om heel goed te schaken: bij snelscha ken worden altijd stukken weggegeven, door jezelf, maar gelukkig ook door de tegen stander (zodat iedereen na af loop wel een paar sterke ver halen heeft). Het wordt gehouden in het clubgebouw op de werf Wil- ton-Fijenoord, ingang Rubens laan, Schiedam. Deelname is gratis. Opgeven of verdere in lichtingen bij: F. Groeneweg, Praam 5, Schiedam, tel. 010- 701215. Volgende week begint voor de Schiedamse volleyballers het nieuwe seizoen. Er zal ge traind en gespeeld gaan wor den in de nieuwe sporthal aan de Fahrenheitstraat in Schie dam. De inschrijving voor nieuwe leden op ieder niveau staat nog open. Eventueel ge- interesseerden kunnen voor nadere informatie omtrent trainingstijden etc. of voor aanmelding terecht bij het se cretariaat aan de Brugman straat 10a, telefoon 739717. Eventueel is ook inschrijving voor de competitie, die in ok tober aanvangt nog mogelijk. Deelname is bij de heren van af plusminus 16 jaar mogelijk, bij de „dames" geldt een on dergrens van plusminus 14 jaar. De duiven van de leden van de PV de Vrijheid vlogen in kuststrookverband vanuit Strombeek, afstand 112 km. Ze zijn wegens de mist zaterdag middag pas om 12 uur 40 ge lost. De eerste verenigings prijsduif was om 14 uur 26 weer op zijn hok, en maakte een snelheid van 1067 meter per minuut. De eerste tien prijswinnaars waren: 1 en 8. C. Baanvinger, 2 en 3. H. Jansen, 4 en 7. v. Diest/Heinsbroek, 5. S. van Pelt, 6. C. Zantboer, 9. Th. v. Raay en Zn., 10. J. Wenteler. De jonge duiven zouden zater dag vanuit Compiegne in Frankrijk vliegen maar dit kon door het slechte weer niet doorgaan. Ook zondagmorgen was het weer niet goed genoeg om in Compiegne duiven te lossen. Ze zijn toen terug geko men naar St. Ghislain, afstand 168 km. Ze werden gelost om 12 uur 50 met een noorden wind. De eerste prijsduif was om 15 uur 20 weer op zijn hok en maakte en snelheid van 1128 meter per minuut. De eerste tien prijswinnaars wa ren: 1. J. Wenteler, 2 en 9. v. Diest- /Heinsbroek, 3 H. Jansen, 4, 7 en 10. J. J. v.d. Vijver, 5. C. Baanvinger, 6. C. Zantboer, 8. S. v. Pelt. Hoofdsponsor van SVV Hans van Heelsbergen stelt een wis seltrofee beschikbaar voor de beste speler van het seizoen. Het publiek zal daarover moe ten beslissen. Bij elke thuis wedstrijd zullen er willekeurig formulieren worden uitge reikt. De bedoeling is, het pu bliek nog meer bij de ploeg te betrekken. De uitreiking van de zogenaamde Waterwegtro fee zal plaatsvinden na de laatste thuiswedstrijd van het seizoen. Binnenkort, 14 september om precies te zijn, wordt er een heuse skatebaan in Schiedam geopend. Iedere vrijdagavond kan er van 20.00 tot 24.00 uur worden gerolschaatst, omlijst met een drankje en een swin gend muziekje. Op vertoon van een geldig legitimatiebe wijs bestaat er een mogelijk heid tot het huren van skates. Voor nadere informatie over Gintown Rollerskate Society kunt u terecht bij: 269541. Het adres is: Zaal Arcade, Lange Haven 71. Ingang: Skatehal: West vest. Hoogstraat 125 - 3111 HD Schiedam - tel. 010-267982 Zondag was een bijzonder ge zellige dag bij de voetbalver eniging DRZ. Oefenwedstrij den van het eerste en tweede team werden onderbroken voor het overhandigen van een compleet nieuw tenue, dat sponsor Novotel aan DRZ ter beschikking stelt. De afde lingsclub verzekerde zich van twee jaar (financiële) raad en daad van het Schiedamse Ho tel, iets wat uiteraard in deze moeilijke tijden door voorzit ter Joep den Brinker cs. bij zonder op prijs wordt gesteld. Verzorger Koos Langeveld werd ook nadrukkelijk in het zonnetje gezet. De wedstrijd van het eerste betekende voor hem zijn 250- ste partij, waarin hij als ver zorger optrad en spelers, be stuur en begeleiding wilde dit heuglijke feit zeker niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Na vijf minuten spel stortte speler Peter Vos Burghart „ernstig geblesseerd" ter aar de, waarna Langeveld zijn be nen uit zijn lijf liep om op tijd bij de „gewonde" te zijn. Die stond echter breed lachend weer op om hem als eerste te feliciteren met zijn jubileum. Er werden bloemen, cadeau bonnen en een trofee overhan digd. Na dit feestelijke inter mezzo kreeg de wedstrijd zijn vervolg. De ploeg van trainer Rinus Clarijs won uiteindelijk met 32 door doelpunten van Peter Vos Burghart en Gerard Wigmans (tweemaal). M voor opgave van Ouddorpsestraat 31b (bij de Brug) Winkelcentrum De Ketel. Borodinlaan Opgave uiterlijk een dag voor verschijnen van het Nieuwe Stadsblad (wo/vr) voor 12.00 uur v.m. Nederlands cricketteam troeft Derbyshire af Het batten van Nederland kwam aanvankelijk traag op gang. Lifmann (1). Ruskamp (13) en Lubbers (14) bleken niet in staat om op de zeker niet kinderachtige bowlerij van de Engelsen echt los te komen. Met de twee VOC-ers Elferink en Lefebre kwam de lang verwachte ommekeer. Gedurfd werd de aanval van Derbyshire gespeeld en lang zaam maar zeker groeide Ne derland meer in de wedstrijd. Het uitgaan van Elferink (28, waarvan 3x6) bracht Entrop in het veld. die snel de draad weer oppakte. Samen met Lefebre werd een uitstekend partnership opge bouwd, dat pas in de slotfase met het uitgaan van Lefebre (een fraaie 68) werd verbro ken. Met nog vijf ballen te gaan maakte Visée (5 n.o.) het karwei samen met Entrop (42 n.o.) tot grote vreugde van het publiek simpel af. Zondag werden de laatste competitiewedstrijden afge werkt. Exceslior verloor met blamerend lage totalen van Kon. UD (44 all out46 voor 6). Een inderhaast georgani seerde eight-a-side over twin tig overs eindigde tot vermaak van het publiek in een tie: 174- 174. Hermes DVS verloor van Ajax Leiden in een spannende wedstrijd. Na 177 Hermes-runs maakte Ajax dit totaal voor het verlies van 9 wickets. Over de trainers Gomes- /Langridge en de spelers Charles/Brown is nog weinig nieuws te melden. Excelsior- coach Gomes heeft dan nog wel niet getekend bij VOC. zijn terugkeer op Thurlede is niet meer te verwachten. Langridge gaat in tegenstel ling tot andere verhalen zeker niet naar Amerika. Hij keert öf terug bij Hermes DVS. of hij zoekt het hogerop bij een club in de hoofdklasse (HCC?). Of Charles en Brown respec tievelijk bij Excelsior en Her mes mogen terugkeren is af hankelijk van de nieuwe richtlijnen van de KNCB. Worden deze inderdaad op de algemene ledenvergadering aangenomen, dan lijkt teug- keer voor beiden uitgesloten. finTnS autorichtspeciahst Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010 154540. Slng«t 41-43 tchttdiwi tal. 010-283705 Een toto gezien in dit blad, die u best zou willen hebben? Voor f9,75 kan die foto de uwe worden. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen fotografen wat in negen van de tien gevallen op gaat. Voor het nabestellen van fo to's (op formaat 18x24 cm), knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw bestel ling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar Randstad Fotodienst, postbus 5825, postcode 2280 HV, Rijs wijk. U mag uw schriftelijke bestelling natuurlijk ook afge ven op één van onze bijkanto ren (zie colofon). Voor uw en ons gemak ont vangen wij gaarne een betaal cheque of girobetaalkaart (be drag en handtekening), die bij de verzending van de bestel ling pas van uw saldo wordt af geschreven. Opdrachten waarbij geen be taalcheque of girobetaalkaart is ingesloten, kunnen niet in behandeling worden genomen. Na ongeveer drie weken kunt u de bestelde foto's portovrij (en weer met uw knipsel) thuis ver wachten. Op deze manier ver kregen foto's mogen niet voor publicatie worden gebruikt. Voor nadere informatie over de nabestellingen kunt u te recht bij de centrale fotore- daktie, tel. 070-190282, wan neer uw vraag op het finan ciële vlak ligt, telefoon 070- 190257. J aarverslag Westnederland In april 1983 is in het be drijfstak-verband van West nederland een onderzoek ge daan naar de omvang van het zwart- en grijsrijden. waarbij ook de relatie met de plaatsing van stempel-au tomaten is onderzocht. Stem pel-automaten, zo is daaruit gebleken, bevorderen dit zwart- en grijsrijden. Aan het bedrijf zijn in 1983 vijf extra controleurs toegewe zen. De direktie onderstreept in haar jaarverslag, dat alle be- drijfsaktiviteiten alleen dank zij de inzet van hun personeel tot stand kon komen. Wel kijkt de direktie terug op de maanden oktober en novem ber van 1983, toen personeels leden het werk neergelegd hebben als protest tegen de aankondigde kortingen op sa larissen van ambtenaren en trendvolgers. De acties, deden een groot beroep op de impro visatie-vermogens van het personeel, met name bij het opvangen van de gevolgen van stakingen van collega-ver voerbedrijven, aldus de direk tie. Het jaarverslag constateert, dat de werkverhoudingen, on danks de spanningen die met de stakingen gepaard zijn ge gaan, niet blijvend geschaad zijn. Het personeelsbestand van Westnederland is in 1983 licht gegroeid. Nominaal bedroeg de personeelsbezetting in 1983: 1530 personeelsleden tegen 1479 in 1982. In Waddinxveen blijkt het aantal chauffeurs in 1983 ook te zijn uitgebreid, on danks de verschuiving van werk naar vestigingen in Delft en Den Haag. Door het afne mende personeelsverloop neemt de gemiddelde leeftijd van de medewerkers toe. De gemiddelde leeftijd van de groep rijdende personeelsleden was op 31 december 1982: 37,9 jaar. Het winst-saldo van 1983 be droeg 671.189,-. Dat is ruim 65.000,- minder dan in 1982. Het aantal gereden bus-kilo- meters bedroeg in 1983: 36.090.000 kilometers. De ontwikkelingen in het busvervoer staan niet stil. De strippenkaart blijkt niet te bevallen en het aantal rei zigers blijft afnemen. De be langen van de reizigers zijn zeker niet gediend met ver dere stijging van de plaats bewijzen-prijs! Als iemand precies wilde we ten wat bijvoorbeeld een per soonlijke lening kostte was men wel even aan het reke nen, zeker als men meerdere aanbiedingen met elkaar wilde vergelijken. Al dat rekenwerk is nu niet meer nodig. Want de aanbie- Termijnen ders van kredieten zijn sinds begin dit jaar verplicht om de zogenaamde effectieve rente op te geven. Dat is de totaal prijs van een lening, uitge drukt in een rentepercentage per jaar. Alle kosten die voortvloeien uit de kredietovereenkomst of de afbetalingstransactie, zijn in het effectieve rentepercentage verwerkt. Door de renteper centages van de verschillende aanbieders te vergelijken ziet men direct wie duurder of goedkoper is. En dat is precies de bedoeling van deze rege ling. De consument kan nu zonder problemen de prijzen van een lening vergelijken. Ook winkeliers en postorder bedrijven die betaling in ter mijnen toestaan, moeten het effectieve rentepercentage vermelden. Bij de aanbieding van 1.400,- ineens of ƒ500,- contant gevolgd door 12 maan- delijke betalingen van 100,-, zdi iiu niucten slaan, efxecuel rentepercentage. Wie de effectieve rente van bank X met die van bank Y wil vergelijken moet wel de zelfde soorten leningen verge lijken. Dat wil dus zeggen soort lening (bijv. persoonlijke lening), bedrag (f 7.000,-) en looptijd (bijv. 24 maanden) moeten gelijk zijn. Het geld van de ene financier is net zo goed als dat van een andere. Daarom is het nuttig om de prijs van „geld" te ver gelijken via het effectieve ren tepercentage. Het spreekt van zelf, dat er bij zo'n belissing ook andere motieven meespe len dan de prijs alleen. Hoe zijn de verdere voorwaarden; kan men bijvoorbeeld ver vroegd aflossen zonder boete? Zit de financier in de buurt? Krijgt men naast geld nog een góed advies? Bestaat er al een relatie? Maar hoe belangrijk zijn zulke aspecten nog als er prijsverschillen zijn van 10 tot 30% effectieve rente? Met name koop op afbetaling is nogal eens duur. Maar ook tus sen de verschillende banken en financieringsmaatschappij en zijn er soms aanzienlijke verschillen. Vergelijken heeft dus js altijd zin. J Dit vliegtuig, een houten De Havilland „Dragon Rapide" met twee motoren, is afkom stig van een „vliegend mu seum" in Frankrijk en was het belangrijkste onderdeel van een ruil, waarbij ook een aan tal antieke vliegtuigmotoren betrokken was. Naast de „Dragon Rapide" kwam het lucht- en ruimte vaartmuseum op Schiphol in het bezit van een Salmson 5- cylinder stermotor, een Re nault 12-cylinder luchtgekoel- de lijnmotor en een Mathis 2- cylinder boxermotor. Al deze vliegtuigmotoren stammen uit de jaren veertig. Naar Frank- rijk gingen in ruil een Pratt and Whitney 18-cylinder ster motor, die zal dienen als reser vemotor voor een nog vlie gend Amerikaans „Thunder- bolt"-jachtvliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog en een geldbedrag. Vooral met het „Dragon Rapi de" verkeersvliegtuig is de Aviodome bijzonder blij, om dat dit type vliegtuig al in 1935 in Nederland en in Nederlands Nieuw-Guinea vloog, nadat het in 1934 had deelgenomen aan de Londen-Melbourne Race (waarin de „Uiver" zo'n grote rol speelde). Het is te vens het vliegtuigtype, waar mee de KLM in 1945 opnieuw de binnenlandse lijndiensten heeft opgezet en waarmee de Nederlandse regering in 1948 de VN-troepenmacht na de op richting van de staat Israël versterkte. Deze rijke geschie denis en de nostalgische aan blik van het tweedekker-ver keersvliegtuig maken de „Dra gon Rapide" tot een zeer ge waardeerde aanwinst. In de komende maanden zal het vliegtuig in een KLM-han- gar worden gerestaureerd. De verwachting is, dat het in de loop van het volgend jaar in de Aviodome zal worden ten- toonsgesteld. Enkele van de uit Frankrijk afkomstige md- toren zullen binnenkort reeds in het museum te zien zijn. De Aviodome is in de zomer dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 020- 173640.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 13