Nieuwe In 't kort VANDAAG deze krant NOG 2 WEKEN n ir r in SPRANKELEND FEEST INHOF VAN SPALAND mm DIJKSHOORN BRILLEN Stadsblad SFC krijgt nieuwe out-fit Hermes DVS boekt winst Willem Noorduis vestigd nieuw Nederlands record Open huis WINKELCENTRUM HOFVANSIALAND iüliü llllllli Films BRADERIE HOLIERHOEK Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM In 1984 is het precies honderd jaar geleden dat in ons land de grondslag werd ge legd voor de openba re elektriciteitsvoor ziening. De eerste stroom werd in Rot terdam geleverd. Schiedam kreeg in 1913 stroom. Nu, ruim 70 jaar later, is de Maasstad nog steeds zowel producent als leverancier aan Schiedam. De Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) dis tribueren anno 1984 ca. 200 miljoen kWh elektriciteit. Als stroomproducent telt Schiedam eerst sinds de laatste jaren mee. Plaatsing van wind turbines en warmtek rachtinstallaties tonen aan dat Schiedam het in de energiebespa rende sfeer blijft zoe ken. Schiedam grijpt het eeuw feest aan om zijn reputatie als alternatieve energie- stad te bevestigen. Sport en stroom hebben de ONS, de Fietstoerclub Rijnmond, de Wandel sportvereniging De Schie- damse Tippelaars, de atle tiekvereniging Fortuna en de Schiedamse Sportraad op een bijzondere wijze sa mengebracht. Drie zater dagen, namelijk 6, 13 en 20 oktober zijn hiervoor gereserveerd. Zaterdag 13 oktober houden de ONS tevens open huis aan de Van Heekstraat (10.00- 16.00 uur). Alle facetten die betrekking hebben op de stroomvoorziening: ge schiedenis, produktie, transport, distributie, ge bruik, besparing, nieuwe toepassingen en veiligheid komen die dag ruim schoots in expositie-, de monstratie-, informatie vorm aan bod. Naast de betrokken sportverenigin gen hebben de Bonds spaarbank Schiedam, Het Roode Kruis afd. Schie dam, de Stichting Schie damse Molens, Stork FDO, Philips Nederland, Leonard Lang, Hogen- boom bv Spijkenisse, Stichting Energie Anders, Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteits bedrijven in Nederland (VEEN), Het Nieuwe Stadsblad medewerking aan de evenementen toe gezegd. Sportverenigin gen, scholen en instellin gen worden geïnfor meerd. ALTIJD IETS APARTS .stasL IliÉËi llll SCHIEDAM In het zgn. stadscafé, dat ge vestigd is in het Pro veniershuis Over- schiesestraat 3a in Schiedam, treedt op dinsdagavond 18 sep tember het Rotter damse Operette Ge zelschap op. Dit gezel schap, dat voor de eerste keer naar Schiedam komt, treedt op bij kaars licht. Men verzorgt zang en dans uit de jaren 20/50. Het gezelschap bestaat uit 50 personen en men wordt op deze avond begeleid door een eigen combo van 7 personen, omdat er voor het orkest van 35 perso nen geen plaats is, daarbij zijn ook aanwezig de ei gen solistengroep o.a. Jo- pie Vons sopraan, Frits van Houten tenor, Hans Vogel tenor en Ger Ven- neker bas-bariton. De al gehele leiding van het ge zelschap is in handen van dirigent Dick Borst, in het dagelijks leven muziekdo cent in Vlaardingen. DIJKSHOORN, VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE! 15 S LIDA.N.VC. T.V. DEFEKT? RADIO ABA zaterdag 8 SEPTEMBER winkelcentrum VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 - NR. 72 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het' Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM De thema middag van de FNV Wao- groep Schiedam op dinsdag middag 11 september gaat niet door. Dit ivm ziekte van de in leider. Op de kontaktavond van „Na tuurgenot in Huis" werd de uitslag bekend gemaakt van de gehouden huiskeuring. In de kategorie gezelschapsaqua ria behaalde dhr. C. v. Slie- dregt de eerste plaats en kreeg door dit resultaat de wisselbe ker definitief in zijn bezit. In de kategorie speciaalaqua- ria behaalde dhr. G. Heus de eerste plaats. De eerstvolgende kontaktavond is op maandag 1 oktober as. in de grote zaal van gebouw Sociale Belangen, Lange Haven 73, Schiedam. Vanaf heden exposeert Gale- rinkel „Kunstwerk" Rubens laan 10, Schiedam schilder werk van Theo Seesing. Zijn werk vertegenwoordigt per soonlijke reis- en cultuurim pressies van zijn reis naar Ja pan, vorig jaar. Werk te zien (ook binnen in de Galerinkel) tot half oktober. En verder: handgemaakte kle ding (Marleen Broekhuis-Bel- zer (naaien), Marleen Peeters (breien), Gerda B. Ploeg (naai en) ook tweedehands, voor kinderen en dames); perspex klokken; allerlei exclusieve sieraden, eveneens handge maakt. Openingstijden: dinsdag-, woensdag- en donderdagoch tend van 9.3012.00 uur. De Burenhulp van Schiedam- Noord deelt mee dat alle hel pers weer op hun post zijn. Te lefonische aanvragen voor het verrichten van hand- en span diensten kunnen weer als van ouds gericht worden aan De Blauwe Brug: tel. 701049. Zaterdag 8 september is in het kinderdagverblijf Honki Pon- ki Schiedamseweg 65 Schie dam een fancy fair die om 9.30 uur wordt geopend en tot 16 uur duurt. De NCVB Woudhoek houdt de komende weken enkele bij eenkomsten. Plaats van han deling de openbare school op het Faassenplein 199. 12 sep tember komt vanaf 20 uur mevr. Van Leeuwen op be zoek. Zij is vormingsleider van de NCVB en praat over de vrouw en haar relaties in en buiten haar gezin. Woensdag 19 september is er vanaf 19.45 uur in de scholen gemeenschap Westland Zuid Geuzenplein 1 in Vlaardingen een rayonbijeenkomst van de NCVB. Op deze bijeenkomst is voordrachtskunstenaar Tob de Bordes uit Epse te gast. Zondagmiddag 9 september or ganiseert de Nederlandse Or gel Federatie haar maandelijks theater orgelconcert in het Passage theater te Schiedam. Dit eerste concert zal verzorgd worden door de Engelse orga- niste Doreen Chadwick. Aan vang van het concert half drie. Zaal open twee uur. De kassa is geopend vanaf half twee. Kaarten zijn vanaf heden ver krijgbaar bij P. Foncke, v. Ruysdaellaan 35a. Entree-prij zen voor niet leden 5^ voor leden, CJP houders, 65 plus sers en kinderen t/m 12 jaar 3,-, op vertoon van hun pasje of lidmaatschapskaart. viert; 1ÖG Zaterdag 6 oktober Fietstoer- tocht van 30 en 60 km. De tocht van 30 kilometer gaat via Schipluiden, Delft weer richting Schiedam. De tocht van 60 km gaat naar Hoek van Holland v.v. De deelnemers kunnen in Hoek van Holland bij de Stichting Energie An ders gratis de tentoonstelling bezoeken. Start vanaf 10.00- 13.00 uur bij het gebouw van de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat 15. ('s Gravelandsepolder). Slui ting 17.00 uur. Zaterdag 13 oktober wandel tocht van 5-10-15 km. De tochten gaan via energie- aan trekkelijke punten in Schie dam. Start vanaf 10.00 uur eveneens bij de ONS aan de Van Heekstraat 15. Sluiting 16.00 uur. Zaterdag 20 oktober prestatie loop van 1-5-7 10-16 knh Parcours: deel van de 's Gra velandsepolder en het Beatrix- park. Start: 13.30 uur 1,5 km. in het bijzonder voor de klein tjes, 14.00 uur ouderen 7 - 10 - 16 km, op het terrein van de Openbare Nutsbedrijven bij de windmolen. Sluiting om 16.00 uur. De voorverkoop start op maandag 17 september a.s. De inschrijfadressen zijn: alle fili alen Bondsspaarbank Schie dam; het kantoor Het Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125; VVV Buitenhavenweg, Schie dam; Maltha Sport, Broersveld 145; Rijwielhandel H. Damme, Borodinlaan; F. N. Bogerd, van Hogendorpstraat 90, Schiedam; A. Krommenhoek, Sem. Dresdenplein 98; Open bare Nutsbedrijven Schiedam, van Heekstraat 15, en aan de start op de drie zaterdagen. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar 1,50. Deelnemers ontvangen voor deze gelegen heid een speciale herinne ringsmedaille. Zaterdag 13 oktober wordt bij de Openbare Nutsbedrijven De winkeliers hebben een echt Spa-land van het winkelcentrum gemaakt. Winkel in Hof vanSpaland en maak kans op een van de 1000 prijzen. TT K.v.K. te Schiedam (Nr. J Het Rotterdamse Operette Gezelschap treedt op met kaarslicht in het stadscafé. Operette gezelschap in Proveniershuis Een aantal liederen die men op deze avond ten gehore zal brengen zijn ook te beluisteren op 27 oktober in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam. Op deze avond verzorgt men een groot concert onder de naam „Wereldmelodieën", daar wordt onder verstaan, muziek o.a. van de familie Strauss, selekties uit de operet te „Die Fledermaus", selekties uit de musical „My Fair Lady" en verder muziek uit diverse landen, o.a. Engeland, Frank rijk, Spanje en Italië. Schiedam. Sl Liduinastraat 1. tel 010-26 76 «9 Schiedam. Kethel. Hof van Spaland 5. tel. 010-70 1 7 30 Schiedam aan de Van Heek straat 15 open huis gehouden. Belangstellenden kunnen deze dag van 10.00 uur tot 16.00 uur kennis nemen van alle facet ten die passen bij de elektrici teitsvoorziening: geschiedenis, produktie, transport, distribu tie, gebruik, besparing, nieuwe toepassingen, veiligheid. De VEEN uit Arnhem stelt 12 panelen beschikbaar waarin vooral de elektriciteitsproduk- tie tot uitdrukking komt. De ONS museumcommissie stelt historische gebruikstoestellen beschikbaar zoals strijkijzers, stofzuigers, kachels, kooktoes- tellen, koffergrammofoons, schrijfmachines, schemerlamp je en filmtoestellen. De Stichting Schiedamse Mo lens brengt tot uitdrukking de wijze waarop medio 1953 mo len De Walvis trachtte elektri citeit op te wekken. FDO Stork toont op welke wijze dit anno 1984 gaat. Zichtbaar in de expositie is de verdere toe passing van windenergie. De bouw van de windturbine aan de Nieuwe Waterweg krijgt eveneens de nodige aandacht. Een dia-film ondersteunt deze presentatie. De Stichting Ener gie Anders gaat nader in op de toepassingen van alternatieve energievormen bijv. zonnecel len Tijdens het open huis wordt in de alternatieve hoek uitleg ge geven over de werking en toe passing van warmtekrachtin stallaties en windturbines. Op het ONS terrein wordt uitge legd de wijze waarop kabels de grond ingaan. De hoogwerker is er speciaal voor de jeugd. Veiligheidsaspecten die met levering van elektriciteit sa menhangen krijgen uiteraard ruimschoots de aandacht. Als gebruiker van elektriciteit demonstreert het CAI-bedrijf de toepassing van nieuwe ont wikkelingen bijv. satelliet tv. Verder kunnen belangstellen den informatie krjgen over de werking van verkeersregelin stallaties en de Openbare Ver lichting in Schiedam. Deels zijn alle onderwerpen die met het fenomeen elektriciteit te maken hebben terug te vinden in de exposities, films en dia series die non-stop gedraaid worden in de filmzaal op de derde etage in het hoofdge bouw. 1. Opwekking van elektriciteit (10 min.). Aan de hand van eenvoudige laboratoriumproe ven worden de beginselen van het opwekken van elektriciteit toegelicht, waarna wordt uit eengezet hoe water en stoom kracht gebruikt worden voor het opwekken van elektriciteit in de centrales. 2. Koppelen met 380.000 Volt (26 min). Na een uiteenzetting over funktie en betekenis van het koppelnet wordt o.a. aan dacht besteed aan de werk zaamheden die in het kader van de bouw van een hoog spanningsnet worden uitge voerd. 3. Stadsverwarming (15 min.) Elektriciteitscentrales kunnen bijdragen tot de oplossing van het energieprobleem door ge bruikmaking van de warmte die nodig is om stroom te kun nen opwekken. Brandweer houdt open dag SCHIEDAM Op zaterdag 8 september 1984 houdt de Ge meentebrandweer Schiedam haar haarlijkse open dag. Tij dens deze dag kan men weer eens een kijkje nemen achter de schermen. Brandweervoertuigen en ove rig materieel kan men bezich tigen. Hierbij wordt desge wenst door brandweerperso neel uitleg gegeven en kunnen volwassen liefhebbers in de praktijk kennis maken met het dragen van perslucht on der verzwaarde omstandighe den. Op het gebied van brandpre- Nu bil: school- rugzakken 19.95 schooletui's: volop gevuld met Nike spullen 17.95 tassen vanaf 59.00 schoenen divr— moó0il*n prijzmn i 127, Schiedam, tel. m>* 1. Licht (17 min.). Een indruk wekkende film over het ver schijnsel licht en de vele toe passingen daarvan. 5. Het wonder van licht (15 min.). Het witte zonlicht, dat uit vele kleuren is samenge steld, is een wonderlijk ver schijnsel. De mens heeft zich onafhankelijk gemaakt van deze lichtbron. Lampen ver lengen in menig opzicht de da gen van ons leven. 6. Elektriciteit op tijd (16 min.). Het elektriciteitsver bruik neemt toe. Welke keuze moeten we maken opdat elek triciteit op tijd geleverd kan worden. In de maand oktober richt de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek aan de Lange Haven en de Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven leeshoekjes in. Boeken over elektriciteit en alles wat daarmee samenhangt en boeken over sporten zoals atletiek, trimmen, wandelen en fietsen nemen hier een aparte plaats in. Tijdens de Openhuisdag zijn stickers, sleutelhangers, but tons en jubileumboekjes, zo lang de voorraad strekt ver krijgbaar. Informatie over be sparing op het elektriciteits verbruik en de verbruikska- lender liggen voor belangstel lenden gereed in het voorlich tingscentrum. Het Schiedamse alom beken de energiebeleid, waarin de opwekking van elektriciteit dmv windturbines en warm tekrachtinstallaties een rol speelt, heeft in 1983 tot lan delijke erkenning geleid. De energiebesparingstrofee is hiervan de symboliek. Deze trofee is tesamen met de dia film die in het kader van de toekenning vervaardigd is te bewonderen tijdens de Openhuisdag bij de ONS aan de Van Heekstraat. Een klei ne expositie over onze ener gieke stad is hieraan toege voegd. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 ventie kan men zich laten in formeren in de speciaal hier voor ingerichte stand. Mede werkers uit de vrijwillige dienst zullen met een voorlich tingsstand aanwezig zijn. In het leslokaal zal een voorlich tingsfilm over de vrijwillige brandweer worden gedraaid. Met deze aktiviteiten zullen vrijwillige brandweerlieden proberen hun ervaringen over te dragen op andere Schie dammers. Nog meer dan voorgaande ja ren wordt dit jaar speciale aandacht aan de jeugd ge schonken. 's Ochtends is er namelijk een jeugdspuitwed- strijd op het Bachplein en 's middags op de kazerne aan de Breedstraat. Hieraan kan ieder kind deelnemen. Tijdens deze spuitwedstrijden is het voor kinderen bovendien mo gelijk een rondrit in een echte brandweerauto te maken. De gehele dag zal om 16.00 uur weer worden afgesloten door het leggen van een schuimde- ken op het kazerneterrein. 10.00 uur Openstelling gebouw en terrein aan de Breedstraat. 10.00-12.00 uur Jeugdspuit- wedstrijd op het Bachplein plus rondritten in een brand weerauto. 11.00-12.00 uur Demonstratie hulpverleningsvoertuig op het kazerneterrein aan de Breed straat. 12.00-13.30 uur Pauze. 13.30-16.00 uur Jeugdspuit- wedstrijden op het kazerneter rein aan de Breedstraat plus rondritten in een brandweer auto. 16.00 uur Demonstratie schuim. 16.30 uur Einde. In en nabij de kazerne aan de Breedstraat zijn gedurende bo vengenoemde tijden de vol gende aktiviteiten gepland: bezichtiging materiaal; pers luchtstand; informatiestand; preventiestand, waar informa tie wordt verstrekt over brandpreventie. Uiteraard is er gelegenheid om vragen te stellen over brandveiligheid in en om de woning. In het les- klokaal zal een voorlichtings film en diaserie worden ver toond. Wij helpen direktlll Videoapecielisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting Kom naar de grote in Reigerlaan, Vlaardingen Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1