Nieuwe In 't kort Honderdjarige kwart eeuw in Frankeland Ocis i 11 ss RANDSTAD EDITIES IN KRANT scW I op nrtftst SSSBSêÊÊ Vers van de groothandel Voor ons heeft goede nachtrust geen geheimen Open Huis bij ONS Kwisu de studio in... STHMttNKWIS tadsblad Autoverkeer vastgelopen 1 kl,° Koningin stuurt gelukstelegram Dronken matroos beledigt vrouw Politienieuws Erasmusschool aktief tijdens boekenweek Nieuwe sport overlevings- zwemmen .-Led ff* drummer voor de Shorts Handcamera RADIO ABA Affiches boekhm®0- koodbol slaapcomfort j WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 - NR. 81 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG SCHIEDAM „Het filmen zelf, daar is geen klap aan. Met het goochelen bij de montage bepaal je het eindresultaat", zegt A. J. Wit kamp, voorzitter van de P.T.T.-filmclub Fofi- dia. Voor de elfde maal organiseert deze, in Schiedam opgerichte filmclub, op 20 oktober het Nationale Amateur Filmfestival voor P.T.T.'ers. „Amateur" moet dan ook eigenlijk tussen aanhalingstekens staan. Nemen makers van films voor een groot festival als Cannes vele meters meer film op dan afgedraaid worden, ook de inzenders voor de amateur-festival versnijden gemiddeld 2/3 van hun materiaal. T.V DEFEKT? Amateurfilmer Witkamp: „Humor ligt op straat" rijdags \an 12.00 tot 18.00 uur De/e week extra voordelig: ^erSe Kalkoc"braadstuld<enptf. 7 98 pJtg 11.95 P. Groeneveld en Zn. »urg. iionn. cretciaun n vhüd^. samen 1.98 SCHIEDAM Mevrouw Adriana Maria Hendrika PendersMartens, op 8 mei 1884 geboren, vierde maandag haar honderdste verjaardag. Deze dag werd voor haar onvergetelijk. 's Morgens op de receptie kreeg zij bezoek van bur gemeester Reinier Scheer- es en 's avonds werd met de gehele familie aangeze ten aan een koud buffet. Tijdens de maaltijd ver raste een late postbode het gezelschap met een geluk stelegram. Het was onder tekend door Koningin Be atrix. De oudste inwoner van Frankeland, de heer Feelders (101) heeft een goede raad voor de jarige: „Gewoon blijven ademhalen". Tegen taarttijd verscheen burgemeester Scheeres om de gemeentelijke felicitaties over te brengen. rubehspv-ew méér dan een bos n Uw slaapadviseur EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN mtttttWttW 00** w LAATSTE SPELR0NDE VAN DICK PASSCHIER SCHIEDAM In de Noord molen (Noordvest) exposeert F. Dröge uit Schiedam schilde rijen met hoofdzakelijk zijn woonplaats als onderwerp. Op de tentoonstelling zijn ook stil levens, zeegezichten en land schappen te zien. Al het ten toongestelde werk is te koop. De èxpositie is vanaf zaterdag 13 oktober (opening 15.00 uur) dagelijks te bezichtigen. De Filmclub Schiedam draait vrijdag 12 oktober „Tales of Ordinary madness" van Marco Ferreri met in de hoofdrol Bei) Gazzara. De film is geba seerd op een boek van Charles Bukowski die bekend staat om zijn rauwe schetsen van de zelfkant. Aanvang half tien, toegang 3,50 gld, lidmaatschap verplicht. De FS is te vinden in- gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat. Grote kledinginzameling op zaterdag 13 oktober van 1012 uur ten behoeve van de MEVO-bazar welke gehouden zal worden op 19 en 20 oktober in de Opstandingskerk. De op brengst van de bazar komt ge heel ten bate van de Opstan dingskerk. De inzameling vindt plaats op de volgende adressen: Kerke lijk Bureau, Lange Kerkstraat 35; Opstandingskerk, Burg. Honnerlage Gretelaan; De aula aan het Pinasplein; Kon. Wilhelminaschool, Zalmstraat 27. Op vrijdag 12 oktober organi-, seert jongerensociëteit Tries, gevestigd Schie 11, een avond (aanvang 21.00 uur) waarop al- ierlei hapjes worden geser veerd. De zoals altijd met zorg geselecteerde muziek is een reden temeer om Tries te be zoeken. Op 12 oktober wordt er een entreegeld van 2,50 geheven; met het lidmaatschap van Tries, dat 10,- bedraagt is de toegang gratis. Iedere derde dinsdag van de maand is er in het Vrouwen Ontmoetingscentrum „Barri- ka" een thema-avond. Op dinsdag 16 oktober, draait de Marokkaanse film Aïcha van Jillali Ferhat. De film be schrijft het leven van een jon ge Marokkaanse vrouw, die in konflikt komt met de bestaan de tradities. Aanvang 20.00 uur in Barrika Lange Kerk straat 62. De toegang is 1,50. Behalve op de maandelijkse thema-avond is Barrika ook geopend op donderdagavond, van 21.00 uur tot 1.00 uur en op vrijdag, van 9.30 uur tot 16.30 uur. Filmfestival amateurs in districtspostkantoor Het niveau van de films op dit festival is duidelijk veel hoger dan dat van het gemiddelde vakantie-filmpje. Leuke fami lietaferelen of lege vlaktes in Lapland waarop uren geen sterveling te zien is, zitten er niet bij. Ook de eis dat er geluid bij de film moet zitten en dat ze met een camera op statief gemaakt moeten zijn, waarborgen een zekere kwaliteit. „Humor ligt op straat", zegt de heer Witkamp, in het dagelijks Wij helpen direktl Videospecialisten Tel. 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting leven postbode. „Ik heb daar om bij het bestellen van mijn brieven vaak een handcamera bij me. De ideeën uit het mate riaal dat ik daarmee schiet verwerk ik dan in m'n eigen lijke films. Voor een goed eindresultaat beweegt zo'n handcamera toch teveel". Alle leden hebben een geluids camera. Bijna niemand maakt daar gebruik van, vanwege de bijgeluiden. Het kost vaak uren zoeken om dat geluid te vinden dat bij een bepaalde scene past. Daarvoor zijn er wel platen in de handel, maar in de meeste gevallen moet de vindingrijkheid van de filmer uitkomst brengen. „Klinkt een doos met chips of een met knijpers meer als marcherende soldatengelui- den? De hele familie zit soms dierengeluiden voor me na te doen. Filmen is meestal geen hobby meer, maar je leven", aldus de heer Witkamp. Vijftien films in lengte varië rend van 3 tot 10 minuten, worden op het festival ver toond, voornamelijk aan P.T.T.ers. De hoofddirektie van de P.T.T. heeft 500 recla me-affiches laten drukken. Die hangen alleen in P.T.T.- kantoren. Uit toestanden, als met Vanes sa in Schiedam (met eieren be- kogeld) heeft de vereniging le ring getrokken. De echte lief hebbers komen toch wel. De winnaar van het festival krijgt een beker van de direk- teur van de P.T.T.-Rotterdam. Belangrijker nog dan het win nen zijn de tips die de jury op haar rapporten aan de deelne mers geeft. Iedere deelnemer streeft er naar om komend jaar met een produkt te komen waar, naast enthousiasme, ook een steeds groter vakmanschap van af straalt. Het Nationale Amateur Fes tival vindt plaats in de grote zaal van het districtspost kantoor in Rotterdam (bij het Centraal Station). De films worden vertoond op 20 oktober. SCHIEDAM Werkzaamhe den aan de rijkswegen 19 en 20 hebben dit weekeinde lange files veroorzaakt. Op sommige ogenblikken liep de verkeers stroom zo vast, dat automobi listen in een poging de chaos te ontvluchten over de vlucht strook achteruit reden. Om deze ongeduldigen de pas af te snijden bewaakte de politie de vluchtstrook. Vooral Schiedamse weggebrui kers mopperden op de over heid, die gelijktijdig één buis van de Beneluxtunnel afsloot, asfalteringswerk liet verrich ten op rijksweg 20 en grote de len van de binnenstad open legde voor het doortrekken van de trambaan. Persoonlijke ongelukken heb ben zich ondanks de verkeers chaos niet voorgedaan, op één incident na,waarbij een dron ken bestuurder zaterdagmor gen in alle vroegte op een waarschuwingsvoertuig van rijkswaterstaat inreed. kipspcciulist Op 12 mei 1910 trad mevrouw Martens in het huwelijk met Simon Hendrikus Penders. Uit hun huwelijk werden vier kinderen geboren, drie zoons en één dochter. Mevrouw Pen ders heeft nu 24 kleinkinderen en 33 achterkleinkinderen. Haar man was kapper en had een eigen kapperszaak annex sigaren- sigaretten- en tabaks verkoop in de Groenelaan. Op 5 december 1957, dat is dus bij na 27 jaar geleden nam het echtpaar hun intrek in Huize Frankeland toen nog Sint Li- duinastichting geheten. Voor haar man was het echter maar van korte duur, want drie we ken daarna overleed hij. Mevrouw PendersMartens verkeert nog in goede gezond heid. Zij weet te vertellen dat zij voor haar huwelijk een paar jaar als winkelmeisje heeft gewerkt bij Bijloo in de Kreupelstraat. Toen zij ging trouwen zei-de heer Bijloo: „Ik verlies aan jou geen winkel meisje, maar een knecht". In Huize Frankeland heeft mevrouw PendersMartens al heel wat verhuizingen meege maakt, maar nu heeft ze haar vaste plaats op Middenflat 4. De oudste ihwoonster van Frankeland is mevrouw Pen ders niet: dat is de heer Feel ders die deze maand 101 jaar hoopt te worden. SCHIEDAM De Schiedam se politie heeft vrijdag een dronken Engelse matroos in gerekend wegens al te vrijpos tig gedrag. De zeeman, opva rende van een schip dat bij Brown en Root lag afgemeerd, belde in kennelijke staat aan bij een woning aan de Burg. Stulemeijerlaan, om de vrouw des huizes in zijn landstaal on eerbare voorstellen te doen. De bewoonster schrok zo van 's mands liederlijke taal dat een familielid zich verplicht zag te hulp te schieten. Hij trakteerde de matroos op en kele klappen in het gezicht. De gewaarschuwde politie scheidde de vechtenden en nam de zeeman mee naar het bureau. Daar moet de Engelsman zijn portemonnee trekken om de schade te vergoeden die was ontstaan nadat hij een vuilnis emmer door de ruit had ge smeten. SCHIEDAM Een 24-jarige automobiliste heeft zaterdag morgen vroeg op het Rubens plein een ravage aangericht onder geparkeerde auto's. Be halve haar eigen Opel bescha digde zij een tweetal auto's en een parkeermeter. De vrouw die uit de richting van Vlaar- dingen kwam, verloor de macht over het stuur in de bocht op het Rubensplein. Vermoedelijk reed zij met hoge snelheid. Bij Sinke Damesmode in de Hof van Spaland hebben onbe kenden een partij dameskle ding ter waarde van 10.000 gulden gestolen. Delen van de buit werden zaterdagmorgen vroeg in het winkelcentrum teruggevonden. Bij de inbraak werd de complete voorruit vernield. Bewoners van een flat aan het Chopinplein weten eindelijk waarom zij de laatste tijd zo vaak poststukken misten. Dit weekeinde werd in de kelder van het flatgebouw een partij verkoolde brieven aangetrof fen. Volgens de politie haalden jongeren regelmatig de post bussen in de hal leeg om de in houd in de kelder te verbran den. De 42-jarige bewoner van een pand op de hoek van de Lange Haven en de Bokkesteeg heeft pijnlijke herinneringen over gehouden aan het bezoek van een groepje jongeren. Zater dagmiddag betrapte de man een aantal jongens die zijn ge vel bespoten met scheer schuim. Om de vandalen te bewegen zijn gevel te reinigen, pakte de man een jongen van 13 jaar in de kraag die hij in gijzeling hield totdat de pui zou zijn schoongemaakt. De verstrekte' reinigingsmiddelen werden echter tegen hem gebruikt. Hij werd bewerkt met een bezem en een jongen diende de man een schop in de onderbuik toe. De politie arresteerde de gegij zelde jongen die bekende het scheerschuim even te voren te hebben gestolen bij een drogist aan de Hoogstraat. Door snel optreden heeft de brandweer zondagavond voor komen dat de kampwinkel op volkstuinencomplex Vijfslui zen zou worden herschapen in een ravage. Een uitslaande brand vormde een bedreiging voor de circa 50 gasflessen die in het houten gebouw waren opgeslagen. Geen van de flessen kwam echter tot ontploffing. De brandweer werd in het bluswerk gehinderd door een schare nieuwsgierigen, die vanwege het ontploffingsge vaar op afstand gehouden moesten worden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. SCHIEDAM Op vrijdag 12 oktober staat de Erasmus school (Huysmanstraat) in het teken van de Kinderboeken week. Van 10.30-12.00 uur zal er in de school een „boeken feest" worden gehóuden. Leer lingen van de school voeren toneelstukjes op die alle in het teken van het kinderboek staan. Tevens doet de Erasmusschool aktief mee aan het Schiedamse thema van de Kinderboeken week dat dit jaar „lachen" is. De school zal werkstukken tentoonstellen bij plaatselijke boekhandelaren, oa. boekhan del Van Leeuwen. Het is niet voor het eerst dat de Erasmusschool in de Kin derboekenweek in dé publici teit komt. Ook vorig jaar deed de school mee en wön Zelfs een prijs. Beddenspeciaalzaak Sladpkamers - Slaapsystemen - .UnnenslVop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel. 010 - 26 87 17 - IfD Het Nieuwe xA

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1