Ford vestigt nieuw wereldzuinigheidsrecord Nieuwe Mitsubishi Galant kan weer jaren vooruit Fiësta moderner en met S-versie uitgebreid Nieuwe hypermoderne Lakstraat voor Volvo PTT kiest deels voor Ford Escort 1Ü EXCLUSIEF VOOR RANDSTAD EDITIES Naast Escort nu ook Sierra Laser Pakket van Van Heck Co uitgebreid Veel nieuws Techniek In de Zuidlimburgse vesti ging van Volvo Care B.V. te Born werd de afgelo pen maanden een kolos saal bouwwerk gereali seerd, dat hoog uitsteekt boven de bestaande be bouwing en in kleur sterk afwijkt van de oveirge fa briekshallen- Het een totale produktie tan inmiddels meer dan ,',3 miljoen exemplaren, lehoort de Ford Fiësta log altijd tot de tien neest gekochte auto's iri Suropa. Deze positie werd verstevigd door het uit brengen van de vernieuw de modellenserie aan het eind van 1983, en de po pulariteit van de Fiësta zal in 1585 een nieuwe stimu lans krijgen door een aan tal veranderingen, waar van de belangrijkste de intrtduktie van een ver beterde ,,S"-versie zal zijn. De 985 Fiëste is uitgerust meteen in Ghia-stijl uitge voerd dashboard dat vier vertelbare luchtroosters en een toerenteller bevat. Tot de standaarduitrusting be- horn verder een nieuw twespakig, gecapitonneerd sturwiel, bredere 165/65 SR 13 bnden, een nieuwe grijze „Qurtz" stoffen bekleding en :en nieuw multifunctio- nee digitaalklokje in de dalconsole. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 PAGINA 15 ''"VImI zijn als ze ook een Galant 2.0 EL of een 1.8 EL TD in het programma hebben. Zo'n 2.0 EL zou, gezien het verschil in 1.6 EL en 1.6 GLX al gauw zo'n f 4000,- goedkoper zijni de 1.8 EL Turbodiesel zou in dezelfde vergelijking 2000,- goedkoper zijn, waardom dit niet zo is blijft een vraag, voor de dealer zou het ook veel prettiger zijn een Galant 2 li ter en een Galant diesel voor rond de 27 mille te kunnen aanbieden. De Mitsubishi Galant is niette min een heel bijzondere auto. Het is een geheel nieuw con cept waarin veel nieuwe tech nieken zijn aangebracht zoals dwars voorin geplaatste moto ren met voorwielaandrijving, een gewijzigde wielophanging en veel elektronica. Helemaal nieuw in de Galant is de 1.8 Turbodieselmotor met inter- cooler. De CW waarde van deze grote auto is slechts 0.36. Mitsubishi Motors Corporation claimt dat geen personenauto in vergelijkbare klasse en bin nenruimte heeft als de nieuwe Galant. Met een lengte van 192 cm en een hoogte van 115 cm is het interieur 8 cm bre der dan z'n voorganger en is de beenruimte met 17 cm ver groot. Dankzij het ontbreken van een „tunnel", de verstel bare hoogte van de royale voorstoelen en de plaatsing van de comfortabele drieper- soons achterbank met integra le hoofdsteunen (vanaf de GL), is er werkelijk Europese hoofd- en beenruimte beschik baar. De wielkasten zijn in het achtergedeelte niet terug te vinden, wel een opklapbare armsteun die ook toegang ver schaft tot de kofferruimte (vanaf de GLX). De vergrote kofferruimte met vlakke laad vloer is met z'n 600 liter goed voor de bagage van vijf vol wassenen. De 2000 GLS en Turbo-versie zijn voorzien van op zes plaatsen te verstellen kuipachtige stoelen. Het nieu we ventilatie- en verwar mingssysteem zorgt voor een optimaal klimaat; in de GLS- 2,3 liter motor „slechts" een 1,8 liter motor, zal het in ons land goed doen. De intercooler zorgt ervoor dat de motor meer (gekoelde) lucht te ver werken krijgt, wat een hoger rendement oplevert. Het opge wekte vermogen zorgt voor nagenoeg gelijke prestaties als de huidige 2,3 liter turbo-die selmotor. Zowel de turbodiesel als de benzine-turbo zijn uitge rust met een thermostatisch gestuurde oliekoeler. De diesel is binnen 2 seconden te starten en van het zogenaamde voor- gloeien is bij Mitsubishi dan ook nauwelijks meer sprake. De wielophanging en vering an de Galant '85 verdienen e aandacht; Mitsubishi heeft een nieuw concept toegepast. Vóór zijn McPherson veerpo- ten in combinatie met schroef- veren gemonterd. De wijze waarop de tandheugelcon structie en de wielarmen zijn gevestigd, bevordert de exact heid van de besturing. De geo metrie van de voortrein is zo danig dat duiken van de neus bij geforceerd remmen wordt tegengegaan. De torsie-as ach ter geeft in combinatie met een ingebouwde stabilisator stand en hoogliggende schroef- veren een uitstekend wegge drag. Vooal de bochtstabiliteit is hierdoor verbeterd. De cam- berstand 0 van de achteras draagt bij tot een neutraal stuurkarakter, waardoor alle voordelen van voorwielaan drijving tot hun recht komen. De 200 GLS/E is voorzien van het ECS (Electronic Controlled Suspension) systeem van Mit subishi. De veer- en dempings- karakteristieken worden dan automatisch aangepast aan de snelheid van de auto en het soort wegdek, terwijl de stand van de auto ongeacht de bela ding „normaal" blijft. Bij 90 km/uur zorgt het systeem er voor dat de Galant 20 mm la ger komt te liggen, wat de rij- stabiliteit en het brandstofver bruik ten goede komt. De GLS/E en Turbo hebben stan daard een rijsnelheids-afhan- kelijke stuurbekrachtiging Deze Electronic controlled Po wer Steering (EPS), ontwik keld door Mitsubishi Motors Corporation, is in het land van herkomst met succes beproefd en toegepast. De nieuwe Ga lant is voorzien van vaeuum- bekrachtigde remmen achter. De 2000 GLS, de 2000 GLS/E en de Turbo zijn ook achter uitgerust met schijfremmen. Krachtbonnen van de nieuwe Galant-serie zijn een 1.6 of 2 liter benzinemotor, die een vermogen opwekken van resp. 55 en 75 kW bij 5500 om/min. Het maximum koppel van resp. 122 Nm (12,4 kgm) en 160 Nm (16,3 kgm) wordt bereikt bij 3500 omw min. Aan de 2 liter is een vijfversnellingsbak of een viertraps automaat ge koppeld. Voorts is de 1.8 liter Turbo-dieselmotor met inter cooler goed voor een vermo gen van 60 kW bij 4500 om- w/min en een maximum kop pel van 165 Nm (16,8 kgm) bij 2250 omw/min. Hieraan is eveneens een vijfversnellings bak gekoppeld, wat ook opgaat voor de beproefde 2 liter ECI- Turbo. De motor levert een vermogen van 110 kW bij 5500 omw/min en bereikt een maximum koppel van 245 Nm (25,0 kgm) bij 3500 omw/min. Alle motoren zijn door MMC uitgerust met balansassen en doen door dit unieke systeem trillingsvrij en zonder overma tige geluidsproduktie hun werk. Vooral de nieuwe turbodiesel,1 in vergelijking tot de huidige MLsubishi heeft de lang verwachte nieuwe versie vaa bestseller de Mitsubi shi Galant gelanceerd. Het vorig type Galant is geruime tijd meegegaan en min of meer tegen de verwachting in heeft Mit subishi eerst de andere modellen zoals de Colt en Lancer vernieuwd, ook r.og heel nieuwe series zo- sis de Tredia, de Cordia, Spacewagon en Pajero uit gebracht alvorens dan uit eindelijk de Galant onder handen te nemen. Maar het resultaat is er dan ook uiteindelijk naar, er is een heel nieuwe Galant ge- hortn, een moderne, aerody- nanische Galant met de be kende wigvorm, laag voor voen, hoog van achter, een motel dat en dan kijken we evei naar de Audi 100 en Ma'.da 626 in deze tijd bij zonder aanspreekt. De nieu we Galant kan er dus voor lopig weer een tijdje tegen en zal zo mogelijk zeker weer een bestseller worden. Maar en daar is iedereen dan toch nieuwsgierig naar, wat is de prijs. Welnu die is enerzijde voortreffelijk en anderzijds valt ie tegen. Voor de 1600 se rie is ie zondermeer scherp concurerend te noemen, voor de 2 liter en dieselversies is ie wat aan de hoge kant. Maar het heeft een oorzaak en er is mettertijd mogelijk ook wel wat aan te doen. Zo is de 2 li terserie bijvoorbeelkd alléén verkrijgbaar in de zeer luxe GLS modellen. Dat zijn wer kelijk fraaie uitvoeringen met alles erop en eraan, een zeer compleet dashbord, luxe stof fering, een 5-bak, zonwerend glas e.d., maar dat moet na tuurlijk wel betaald worden. Laten we eens naar de prijs kijken, de Galant 1600 start met een EL uitvoering, sober maar toch heel compleet en die kost 22.999,-. De Ford Sierra 1600 4/5 deurs kost zo'n 24 mille en daar gaat Opel en VW ook heen, dus dan zit de Galant goed en tov. zijn Ja panse broers valt het ook wel mee de Mazda 626 1.6 DX kost f 21.395,-. Nissan Bluebird 1.8 kost 22.495,- enz. Maar bij de 2 liter wordt het anders. De voordeligste uitvoering is de 2.0 GLS en die kost 31.499,-. De voordeligste 2 liter Sierra heb je al voor 26 mille, ook Opel is met een 2 liter onder de 30 mille te krijgen. Volvo zit met de 360 GLS Sedam zelfs onder de 28 mille en de grote 240 is ook onder de 30 mille verkrijgbaar. Voor de diesel geldt eenzelfde verhaal, de Galant 1.8 GL Turbodiesel kost 29.999,-, bij andere mer ken zijn voordeliger diesels verkrijgbaar. Vergelijkingen gaan beslist niet goed op, er zijn nogal wat verschillen in uitrusting en in techniek, bijv. turbodiesel, verschil in PK e.d., maar iedereen vergelijkt hoe dan ook en dan zou het voor Mitsubishi toch prettiger en Turbo-uitvoering zelfs via elektronische temperatuurre geling. Ford Nederland heeft van PTT/Telecommunicatie een order ontvangen voor de le vering van 501 Ford Escorts. De eerste Ford Escort is in middels in ontvangst genomen door de hoofddirecteur Tele communicatie, drs. A. Dek. Hij ontving daartoe de sleutels van de directeur van de Rijks Automobiel Centrale, de heer R. A. van Streun, die deze op zijn beurt even daarvoor van de algemeen directeur van Ford Nederland, de heer G. K. L. Laurent, in ontvangst had mogen nemen. Nadat de eerste, in Telecom municatie groen uitgevoerde, Ford Escort uit een reusachtig telefoontoestel tevoorschijn werd getoverd, kwamen in to taal 13 Escorts het R.A.C. ter- Met ingang van heden is de Sierra Laser in het leve ringsprogramma van Ford Nederland opgenomen. De Sierra Laser is speciaal uit gerust en tegen een speciale prijs leverbaar als drie- of vijf- deurs sedan en als stationwa gon. Bij het Sierra Laser aanbod ligt het accent op zuinigheid. Dit komt vooral tot uiting bij de 1.6 liter E-max, 5 versnel lingsbak en de 2.3 liter Diesel, respectievelijk goed voor 1:18.2 en 1:19.6 bij 90 kilometer con stante snelheid. Evenals de Escort Bravo en de Escort Laser kenmerkt de Sierra Laser zich door een rij ke specificatie en een aantrek kelijke prijs. De Sierra Laser is herkenbaar door het Laser vignet en door speciale aëro dynamische wielsierdeksels. De Sierra Laser is er vanaf f 23.469, dat is dan de 1600, 3- drs. Laser. rein opgereden. Op alle wa gens stond de naam van het telefoondistrict vermeld. De 14 wagens maken deel uit van een 'bulk order' van in to taal 501 Ford Escorts, die lang zaam maar zeker de nu nog in gebruikzijnde Simca/Talbot zullen gaan vervangen. De Es cort, die van Ford de 'roep naam' Koerier meekreeg, is een conversie op basis van de Escort Van/Pick-up. De Escort Koerier is voorzien van een vlamdovende bovenbouw van polyester en kwam tot stand in gemeenschappelijk overleg tussen de R.A.C., het Ford ont wikkelingscentrum in Keulen en het constructie- en carros- seriebedrijf Terberg Techniek. De afdeling Postbestelling van de PTT gaat de Simca/Talbot bestelwagens zoveel mogelijk vervangen door VW Golfs Caddy. Van Heck Co in Schiedam is één van de grootste Neder landse toeleveranciers aan de automaterialengroothan- del. In het assortiment van Van Heek treft men klinkende na men als Fram, Trico, Hexo, NGK, Monroe, Doduco enz. aan. Dit assortiment wordt gecom pleteerd met een kwaliteit- sprodukt koppelingen. Van Heek heeft voor koppelingen een sterke partner gevonden in de vorm van het West-Duit se bedrijf Hermsen. Dit bedrijf heeft al meer dan 50 jaar erva ring in fabrikage en revisie van koppelingen. Een Her msen koppeling wordt voor 1 jaar of 20.000 km. gegaran deerd. De 250 meter lange en 83 me ter brede hal met zijn mar kante blauwwitte gevels die tot 25 meter boven de grond reiken, herbergt een com pleet nieuwe, hypermoderne Lakstraat, die in het najaar van 1984 in gebruik zal wor den gesteld. Deze Lakstraat vormt een hoofdbestanddeel van de te verruimen produk- tiecapaciteit bij Volvco Car in Born. Sedert de ingebruikname van de Bornse fabriek, in 1967, zijn doorlopend aanpassingen en moderniseringen in en aan het complex doorgevoerd. Deze waren enerzijds het gevolg van de komst van nieuwe technieken, zoals micro-elek- tronica en uitenlopende vor men van automatisering, en hielden anderzijds verband met de komst van nieuwe, steeds geavanceerdere produk- ten in een steeds groter wor dende variëteit. Bij het zoeken naar oplossin gen voor de verruiming van de lakcapaciteit in Born viel de keuze al snel op de bouw van een geheel nieuw Lak- straatcomplex. In een nieuw gebouw is het beter mogelijk om de modernste technieken en processen op het gebied van carrossieriebehandeling door te voeren, terwijl de beschik baar komende ruimte van de oude Lakstraat kan worden aangewend ter vergroting van de capaciteit voor de overige processen: persen, carrosserie- bouw en eindmontage. De behoefte aan capaciteitsuit breiding in de laksector houdt overigens niet alleen verband met de groei van het aantal te produceren auto's (momenteel tussen de 500 en 500 per dag), maar ook met de marktvraag naar steeds meer verschillende carrosseriekleuren en vooral .naar metalliclakken. Het op brengen van een metalliclak vergt een extra behandeling en dus meer tijd en ruimte in het produktieproces. De nieuwe Lakstraat is via een loop- en conveyorbrug verbonden met de overige pro- duktiegebouwen. Het complex bestaat uit het 250 meter lange hoofdgebouw, een apart verf- magazijn, een sprinklerpomp put en een gebouw voor hoog spanningsontvangst. Tevens omvat het project nog een uit breiding van het bestaande ke telhuis. Volvo Car gaat tevens auto's assembleren in landen van het Verre Oosten. Medio novem ber zullen de eerste Volvo's 360 GLE van de band lopen in de fabriek van Swedish Motor Assemblies in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur, twee maanden later gevolgd door de eerste 340 Sedans in de PT Ismac-fabriek, geves tigd in de Indonesische hoofd stad Jakarta. de type-aanduidingen op de carrosserieflanken en de ach terklep. alsook aan de 5 inch brede stalen wielen met zil verkleurige naafsierdeksels. Tot de overige wijzigingen aan de Fiësta-modellenserie voor 1985 behoren de 1,3 liter CVH- motor (Compound Valve An gle Hemispherical Chamber samengestelde klephoek/half- Een experimenteel voertuig van Ford heeft een nieuw wereldrecord op het gebied van brandstofzuinigheid ge vestigd. Tijdens de Shell Zuinigheidsmarathon 1984 op het Grand Prix-circuit van Silverstone in Engeland legde de Ford UFO 2 (Ulti mate Fuel Optimiser) zes ronden van in totaal 16 km af met een gemiddeld brand stofverbruik van 0,074 1/km (1:1350). Hiermee werd het bestaande wereldrecord van 1 liter op 1111 km met niet minder dan 240 km ofwel 21,5 procent verbeterd. De driewielige gestroomlijnde eenzitter werd bestuurd door de 25-jarige research-assistente Dianne Hurrel, die ondanks haar bescheiden 44 kg toch tweemaal zoveel gewicht op de schaal brengt als het wagentje. Voor de voortstuwing van de UFO 2 zorgt een 15 cm3 eenci- lindermotor met door een mi croprocessor gestuurde elek tronische benzine-inspuiting en ontsteking. De krachtbron bolvormige verbrandingska mer), die nu ook leverbaar is in de Fiësta Ghia; en de toe passing van een vacuümbe- krachtiger op de remsystemen van alle 1,0 liter modellen. De advies-catalogusprijs van de Fiësta 1300 S bedraagt 19 452.- (incl. BTW) en van de Fiësta 1300 Ghia 21.076 - (incl. BTW). is horizontaal gemonteerd en drijft het enkele achterwiel aan via een centrifugaalkoppe- ling en een kettingoverbren ging met vaste reductie (15/186 tanden). De 28 cm3 brandstoftank, die qua grootte en vorm op een golfbal lijkt, is direct boven de motor ge plaatst, evenals het smeerolie reservoir. De speciale lichtge wicht-startmotor heeft een uit kobalt een samarium vervaar digd anker. De ranke, aërodynamische carrosserie, welke is ontwor pen op basis van een reeks windtunnelonderzoeken, is vervaardigd uit Kevlar en koolstofvezel van Ciba-Geigy. Met een luchtweerstandscoëf- ficiënt van 0,113 is de UFO 2 de best gestroomlijnde Ford die ooit is gemaakt. In samenwerking met banden fabrikant Continental ontwik kelde het Ford researchteam speciale banden met Kevlar flanken die een lage rolweer- ;tand hebben en elk slechts 81 |ram wegen. Op de Maleisische markt is Volvo reeds present met de personenauto-modellen uit de 200- en 700-serie; in Indonesië met de 200 serie. De komst van de Sedan-uitvoeringen uit de Nederlandse 300-serie bete kent een welkome aanvulling van de plaatselijke leverbare Volvo-programma's. In wereenstemming met het spotieve karakter heeft de Fiëta S een aangepaste wiel- ophnging met achterste stabi- lisaorstang, een vijfversnel- linpbak, alsmede een voor- buiper met rozetten en ver- striers. Op motorisch gebied is r keuze uit een 37 kW (50 pk 1100 cm3 OH V-motor en eei 51 kW (69 pk) 1300 cm3 C\H-motor, die de wagen een topnelheid geven van resp. 141 en 163 km/h. Uiterlijk is deFiësta S te herkennen aan

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 15