Vïi tyHirip i iii f iff« - Ti mm Hp l iiifi villi ln?pmii Engelse wijn Praktijk schaaft formule Triple B Tours bij Duik een monster op A 4 Usney laan de rol si j m Met Lamberhurst Vineyards HET NIEUWE STADSBLAD- WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA 19 |Éi «WW Chilham, een schilderachtig dorp in het hart van Kent. De kathedraal van Canterbury. Met het winnen van een gouden medaille op een inter nationale beurs, is de Engelse wijn plotseling in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Dat zelfs vermaarde Franse en Italiaanse witte wijnen het moesten afleggen tegen een onbekende Britse soortge noot, verraste zowel leek als kenner. OPEN SUNDAYS I0«m ENGLISH WINE WINE SALES 9am-6pm DAILY Ergens halverwege Engeland gaapt een diepe Kloof. Hij verdeelt het land in een noordelij ke en een zuidelijke helft. De scheidslijn wordt gemarkeerd door wat winkels, boerde rijen, een paar woonhuizen en misschien een pompstation. Nooit steken inwoners het ravijn over om het grondgebied aan gene zijde te verkennen. Aan beide zijden heerst de opvat ting: blijf waar je geboren bent. Home sweet home. door Peter de Lange Lamberhurst Priory Vineyards zijn tussen 1 mei en 31 oktober dagelijks te bezichtigen. Een rondleiding, inclu sief proeverij, kost één pond. Groepen worden alleen ontvangen na afspraak. Natuurlijk bestaat die kloof niet echt. Hij leeft slechts in de rijke verbeel ding van het Britse volk. Maar de kloof is even le gendarisch als Koning At- hur en de Ridders van de Tafelronde, en de „im port" navenant. Vooroordelen Bierhuizen m IS m/% Bye, ooit een welvarend havenstadje, nu een drukbezocht toeristenoord. Hoe levensvatbaar is een reisorganisatie die in het eerste seizoen slechts tweehonderd boekingen registreerde? Het lijkt een pijnlijke vraag. Toch geeft Triple B Tours directeur Hans Beukema onbevan gen antwoord: Ideaal Triple B Tours partners Mike Pask en Hans Beukema bij het kasteel van Sissinghurst: „Het geeft de reizigers een veilig gevoel dat wij altijd bereikbaar zijn". Staking Optimisme Wë^éreld lal RANDSTAD-EDITIES TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5625, 2280 HV Rijswijk JU '"V» tfï*tari c* ööïhTtt Natuurlijk komt zo'n gouden plak niet zomaar uit de lucht vallen. Engeland verbouwt al wijn sinds de Romeinen het eiland aan hun Rijk toevoeg den. Maar in tegenstelling tot het vasteland, is wijn in Groot Brittannië nooit populair ge worden. „Wij zweren nu eenmaal bij bier", verklaart Gillian Price van de South East England Tourist Board. En zij kan het weten, want haar vader is landlord in een drukbeklante Gillian meent ook te weten waarom zo weinig boeren wijnstokken planten: „Wijn bouw is erg arbeidsintensief en vergt grote investeringen. Met an-dere gewassen is met min der risico meer geld te verdie- n[e*i". Dé Britse wijnbouw concen treert zich voornamelijk in de zuid-oostelijke graafschappen. Vijoral in Kent voelt de drui- vestok zich goed thuis. De druif groeit er zij aan zij met (je hop, het belangrijkste be standdeel van zijn grote con current, het bier. Een van de grootste en succes volste Engelse wijngaarden ligt in Lamberhurst, een ge hucht bij Tunbridge Walls. In 1972 beplantte Kenneth Ma- cAlpine hier een paar hectare met (Duitse) wijnstokken, na dat hij zich door experts uit de Bondsrepubliek had laten ad viseren. Vier jaar later be droeg de oogst al 70.000 flessen en in 1983 produceerde Lam- herhurst Priory Vineyards 200.000 flessen. Ondanks de nog jonge geschie denis kan de wijnbouw in Lamberhurst bogen op een eeuwenoude traditie. Sinds 1980 namelijk wordt hier ook wijn gemaakt van druiven af komstig uit de wijngaard van Leeds Castle (bij Maidstone) waar een Augustijnse klooste rorde al in de 15e eeuw drui ven verbouwde. Daarnaast sturen nog eens 30 Britse wijn boeren hun oogst naar Lam berhurst voor vinificatie. In het proeflokaal hangt meni ge door McAlpine veroverde medaille. Pronkstuk is de Gore-Browne trofee die hij in 1983 in de wacht sleepte voor zijn Huxelrebe. De wijnen uit Lamberhurst (gemaakt van o.a. Müller Thurgau, Seyval Blanc en Rei- chensteiner) genieten ook bui ten Zuid-Engeland grote be kendheid, vooral sinds de wa renhuisketen Marks en Spen cer het produkt aan zijn assor timent toevoegde. Ook goede restaurants hebben meestal wel een paar flessen op voor raad. Kwalitatief en kwantitatief mag de Engelse wijn, die in smaak veel lijkt op zijn Duitse „voorouders", maar frisser is en lichtvoetiger, dan onmis kenbaar een groei doormaken, echt inburgeren zal de drank naar verwachting niet gauw. Voornaamste beletsel vormt de prijs. De eenvoudigste tafel wijn kost bijna tien gulden, voor de betere fles moet zo'n achttien gulden worden neer geteld. Gillian Price: „En hoe chauvi nistisch de Engelsman ook is, hij koopt toch liever een Fran se of Italiaanse wijn als die de helft minder kost". TOURS BY APPOINTMENT 1st MAY TO 31st OCTOBER In de zuid-oostelijke graaf schappen, waar het geloof in spoken nog wijd is verbreid en één dorp (Pluckley) zelfs het predikaat „ghosstown" mag dragen, zit men met die Kloof- legende lelijk in de maag. Want hoe denkbeeldig de scheidslijn ook is, veel „noor derlingen" vertonen zich niet in Kent en East Sussex. Om het bezoek aan deze streken te bevorderen is het zuid-oosten dan ook aangewezen op het Vasteland. Maar de meeste toeristen die in Dover of Sheerness van de veerpont stappen, blijven hooguit één nacht, om zich de volgende dag op weg te begeven naar Londen of bestemmingen in het verre westen Een Europese legende wil nu eenmaal dat je overal in Enge land aangenaam vakantie kan vieren, behalve in Kent. Wat je noemt een vooroordeel. Kent biedt alles wat men van een vakantie in Engeland mag verwachten. Een landelijke omgeving, drukke badplaat sen, historisch stadsschoon en een gastvrije bevolking. Vooral het natuurschoon is boeiend. Terecht wordt Kent „de Tuin van Engeland" ge noemd. In dit glooiende land wordt veel fruit verbouwd. Vroeger lagen hier uitgestrek te wouden en hoewel veel per celen veranderden in bouw land, is er nog volop bos. De ruggegraat van Kent wordt gevormd door de North Downs, een heuvelgebied dat £en scherp kontrast levert met de lager gelegen landen. Bij zonder mooi zijn de valleien waar de rivieren Darent en de Stourr hun weg hebben ge baand. Tyn zuiden van de Downs ligt de Low Weald, een golvend landbouwgebied met landerij en omzoomd door hagen, wa terwegen en vijvers. In het voorjaar zijn hier speciale „Bloesem Routes" aangegeven. Langs de grens van Kent en Sussex liggen de hoger beboste gronden van de High Weald, vroeger een onafzienbaar woud. Met meer dan 24.500 histori sche gebouwen leent Kent zich nauwelijk voor een kort be zoek. Alleen al in Canterbury met zijn imposante kathedraal kun je dagen zoekbrengen, maar ook stadjes als Rochester, Rye en Royal Tunbridge Wells zijn een kennismaking dubbel en dwars waard. Rye bijvoorbeelkd was ooit een belangrijker handels- en oorlogshaven. Toen de zeearm die de stad met het Kanaal verbond dichtslibde, verloor Rye zijn betekenis. Maar niet zijn glans. Het is een knusse nederzetting gebleven, waar de welvaart van weleer valt af te lezen uit rijk gedecoreerde gevels. Rochester dankt zijn faam vooral aan Charles Dickens, die in zijn boeken regelmatig terugkeerde naar zijn geboor tegrond. Veel pups in de om geving zijn genoemd naar Dic kens' personages. De pups vormen trouwens een hoofdstuk apart, alleen al van wege hun zonderlinge ope ningsuren. Cafébezoek na elf uur 's avonds is in heel Groot Brittannië taboe. Wie zich aan sluit bij een Tocht langs Echte Bierhuizen moet met dat feit ernstig rekening houden. Wel loont zo'n Tocht de moeite: men verzamelt stempels in een album en proeft menige Best of Bitter. Naar het schijnt is ook het verzamelen van pubnamen een rage, al is de ware liefheb ber in Kent wat dat betreft snel uitgekeken. Onverklaar baar veel „landlords" noemen hun onderneming „The Man of Kent". Meer dan waar ook in Enge land, is het bier in dit graaf schap onlosmakelijk verbon den met het dagelijks leven. Vermoedelijk omdat Kent hof leverancier is van hop. Behal ve dat het pit verleent aan de pint, schijnt dit gewas ook ga rant te staan voor een goede nachtrust wanneer je er je hoofdkussen mee vult, zoals een Engelse koning ooit deed. De toerist hoeft naar comfor tabel nachtlogies niet lang te zoeken. Wie een hotel te duur vindt (en de prijzen zijn inder daad niet mis; een éénper soonskamer vanaf 60 gulden) kan aankloppen bij een Bed Breakfast adres en daar voor zo'n 35 gulden overnachten. Meestal bestaat het ontbijt uit degelijke bacon eggs. „Wie in mijn land smakelijk wil eten, moet driemaal per dag ontbijten", heeft een Engelse schrijver gezegd en het is raadzaam dat advies te ont houden want verfijnd dineren is er in Engeland niet bij, on danks de forse prijzen op de menukaart. Het gat dat hoge hotel- en res taurantrekeningen in het bud get slaan, kan de reiziger com penseren door een goedkoop vervoermiddel te kiezen. Een fiets (met tenminste drie versnellingen) is in deze lan delijke omgeving ideaal, want alleen door zelf te zwijgen kan men genieten van de ongeken de rust op de stille landwegen. Coureursconditie is niet nodig. Het gemakkelijkst laat het glooiende terrein zich over winnen door in het zicht van een venijnige heuvel bijtijds af te stappen. De fietser is dan meteen verlost van de verwer pelijke neiging „dat colletje wel even te pakken". Wie naar Kent reist met de instel ling dat er gepresteerd moet worden, zal zich er snel ont heemd voelen. f\ lw^ i „Van zo weinig klanten kun je inderdaad niet leven. Maar wie een onderneming begint moet rekening hou den met aanloopverliezen. Tientallen enthousiaste re acties hebben uitgewezen dat wij de goede formule hebben gekozen. We gaan dan ook gewoon door, vol gend seizoen zelfs met een uitgebreid programma". Beukema is van oorsprong on derwijzer. Omdat hij „eens iets anders wilde" zei hij de school vaarwel. Hij stak zijn spaar geld in Triple B en huisvestte die onderneming in een wo ning in Vlaardingen. In het voorjaar van 1984 lan ceerde hij zijn programma, een zevendaagse fietsvakantie door Kent. In het pakket: bootkaartjes, overnachtingen, bagagevervoer, een fiets, rou tebeschrijvingen, een repara tieset en een telefoonnummer voor Pech Onderweg. Beuke- ma's Engelse partners, Mike en Linda Pask, verzorgen de opvang aan de „overkant", zo dat de reiziger te allen tijde op bijstand kan rekenen. De kleurenfolder mocht dan fraai ogen, de reacties vielen aanvankelijk tegen. De prijs (/"675,-) leek sommigen net iets te hoog. Daarom werd een tweede, goedkoper arrange ment ingevoerd, waarbij de hotelovernachtigen werden vervangen door bed and bre akfast adressen, (prijs 518,-). Die formule bleek een schot in, de roos. En ze gaf ook meteen inhoud aan Triple B, een naam die staat voor Bicycle, Bed and Breakfast. Veel reizigers vonden Beuke- ma's arrangement de ideale manier om iets van Engeland te zien en gemakkelijk kon takten te leggen. Opvallend veel eenlingen gingen met Triple B Tours de Noordzee over, om in Engeland aanslui ting te vinden bij andere fiet sers. Ook opvallend was het grote aantal oudere vrouwen dat de reis ondernam. Zij kwamen veelal voor het landschap en de bezienswaardigheden, (de eerste klant was een dame van 63, met in haar bagage een sta pel boeken over Kentse we tenswaardigheden). Beukema: „Veel mensen zei den na afloop dat ze de per soonlijke aandacht en begelei ding erg op prijs hadden ge steld. Het gaf hen een veilig gevoel dat wij altijd bereikbaar waren. Ook het bagagevervoer werd erg gewaardeerd. Het scheelt zeker voor een onver varen fietser een heleboel als hij al die kilo's niet hoeft mee te zeulen. Aan de ander kant moet je beseffen dat niet ie dereen blij is met begeleiding. Je hebt ook mensen die liever zelf iets uitzoeken". Hoewel Beukema zich vooraf uitvoerig liet adviseren door het bureau voor startende on dernemers, Job Creation in Rotterdam, bleek de praktijk toch de beste leermeester. „Halverwege het seizoen kom je tot de ontdekking dat er zul ke dingen bestaan als haven stakingen, en dat je je voor zulke gevallen moet verzeke ren. Een andere tegenslag was de aanvaring die de Olau Brit- Op zondag 4 november 1984 houdt Triple B Tours voor haar gasten van het afgelopen seizoen een reü nie in het Novotel in Schiedam. Op de bijeen komst zijn ook de Engelse partners van het Neder landse reisbureau aanwe zig. De reünie staat ook in het teken van een fotowed- 1 strijd. Verder worden dia's vertoond over Kent en Yorkshire. Triple B Tours maakt van deze gelegen heid gebruik haar nieuwe programma te presente ren. Je denkt: waar en hoe J kunnen we I ze nu nog tegenko men: die Walt Disney- figuren. Do nald Duck, Mickey Mous, Pink Panther...en noem ze maar op zijn al voor zo veel dingen j gebruikt en toegepast, dat het ein de van deze eeuwig le vende figu ren kwa commerciële toepassing in zicht leek. Niks hoor. Ze zitten nou in knik kers. Door zichtig plas tic balletjes, die stuite ren, waar mee je nog kunt knikke ren ook en die (denken de ontwer pers) het voorat als verzamel- dingen gaan doen. Geveke Partner bracht ze als primeurtjes op de Speel goedbeurs in de Ray en het zijn in derdaad leu ke dingen. De prijs: acht voor 4,95, sa men verpakt of twee tot drie kwartjes per Roller" zoals ze he ten. In Rotterdam blijken exploitanten van zwembaden nog maar nauwelijks het hoofd boven water te kunnen houden. De economische recessie en de hevige concurrentiestrijd tussen de verschillende recreatiecentra is hiervan de oorzaak. De exploitanten bleven niet bij de pakken neer zitten en staken niet hun kop in het zand of in dit bijzondere geval onder water. Voor mensen die van science-fiction verhalen houden bedachten de exploitanten een monster dat van de zomer met een enorm net in Oostvóorne was gevangen. Op vrijdag 2 november vanaf acht uur 's avonds is dit monster te bezichtigen in het recreatiecentrum in de Oostervantstraat in Rotterdam. „Het is een monster van zeven meter lang met poten van vier meter. Het beest kan het daglicht niet verdragen en daarom wordt in het zwembad een spookachtige verlichting aangebracht", aldus de heer De Geus, manager van recreatiecentrum Oostervant. Helemaal te dol maken de exploitanten het door op te merken dat een deel van de entreeprijs wordt gebruikt 'om voedsel voor het monster te kopen'. tanica had met Mont Louis. Daardoor kwamen onze cliën ten een dag te laat. Als reisor ganisator moet je dat natuur lijk vergoeden". Uit een enquête viel af te lei den dat de reis met Triple B voor velen hun tweede vakan tie was. Anderen gaven te kennen dat ze zeven dagen te kort vonden voor een diep gaande kennismaking met Kent en de massa beziens waardigheden in dit graaf schap. Triple B Tours handhaaft in 1985 daarom het oorspronke lijk arrangement en voegt er een veertiendaagse fietstocht aan toe. Nieuw in het komend seizoen is ook een fietsvakan tie door het noordelijke graaf schap Yorkshire, waar Beuke ma dit najaar de route ver kent. Voor die route verstrek te Engelandkenner Hans Waltman, een persoonlijke vriend van Beukema, weder om nuttige adviezen. "Doordat Triple B Tours de eni ge Nederlandse reisorganisatie is die kant en klare fietsva kanties naar Engeland ver koopt, en hij door ervaring wijs geworden de oneffenhe den uit het programma heeft geschaafd, verwacht Beukema in 1985, aanzienlijk meer boe kingen. Mike en Linda Pask delen dat optimisme: „Ongetwijfeld zul len we veel mensen terugzien die hier dit jaar zo'n fijne va kantie hebben gehad. Of hun kennisen, want in de reiswe reld moet je het ook of mis schien wel vooral hebben van mond tot mond reclame. Misschien komen we ooit zo ver dat Triple B ook Engelse klanten krijgt. Fietsen worden in dit land hooguit gebruikt om boodschappen mee te doen. Best mogelijk dat al die fiet sende Nederlanders aansteke lijk zullen werken. Tenslotte is fietsen nog altijd de beste ma nier om eeh land te leren ken nen". Inlichtingen over het Triple B Tours programma: Postbus 6011, 3130 DA Vlaardingen, te lefoon 010-748251. Eind dit jaar verhuist de reisorganisatie naar de Vierhavehstraat in Rotterdam. roePjjr Jumbo uit. In vijf nog wel. Maar daar moet je dan wel even wat voor doen. Vijfduizend stukjes van een legpuzzel samen tot één groot geheel van 1.56x1.08 maken. En dan stralen je inderdaad 45 gezichten, blank, bruin, geel zwart, jong, oud, mooi, doorleefd toe. De jury, die het Speelgoed van het Jaar uitkiest vindt puzzelen op zichzelf waardevol en zo'n blij resultaat viel in de prijzen. Je moet er natuurlijk wel de ruimte voor hebben, want zo'n ding maak je niet in een uurtje of wat. Zelf moeten we niet denken aan 45 neuzen om uit elkaar te houden. Kortom, een machtige uitdaging voor de geoefende puzzelaar die voor 59,90 uitbundig z'n gang kan gaan. Het werkstuk eenmaal klaar 7 Op triplex gelegd, puzzelconserver er over en al die 45 lachende mensen zorgen op kantoor, in de werkplaats of ergens thuis aan de muur voor (vakanties en absentie meegerekend...) een glimlach per week. En da s een mooie gedachte. Wie eenmaal de imposante berg puzzelstukjes op de juiste plaats heeft, wordt met 45 maal een gulle lach beloond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 19