Vriendschap met gastgezinnen nu al 40 jaar 25 35 WIJ LEVEREN FIAT BESTEL WAGENS. magneet druKkerij V 1111 PRINTASS Het Nieuwe Stadsblad normal i\\setW® Muziek in 't museum Programma huisvrouwen Wijzigingen in net van RET Hoofdstraat op deltahoogte Tweedehands kleding in Woudhoek Zonder onderscheid Na bevrijding Door Ruud van Hou welingen VLAARDINGEN Deze winter is het 40 jaar geleden dat Nederland werd geconfronteerd met het verschijn sel dat sinds die tijd als de hongerwinter 1944/1945 de geschiedenisboekjes is ingegaan. Deze hongerwinter ging ook aan Schiedam, Vlaardingen en Maassluis niet voorbij. Vooral de eerste twee steden behoorden tot de rampgebieden, zoals men dat vandaag aan de dag zou uitdrukken. In Vlaardingen was de toestand in de hon gerwinter van 1944 zo erg dat veel kinderen tijdelijk, vooral in Friesland werden ondergebracht. Die kinderen van toen zijn nu vijftigers en twee van hen de heren P. den Draak (51) uit Rozenburg en J. Pennings (53) uit Vlaardingen hebben besloten dat de kinderen van toen elkaar maar eens moeten terugzien op een reünie. Kerkdiensten DAF Rotterdam Bedrijfswagen B.V. levert alle Fiat bestelwagens en voert ook onderhoud en reparatie uit. Kom ze bewonderen en vraag ons om informatie. DAF Rotterdam Bedrijfswagen B.V. Graafstroomstraat 93, Rotterdam Tel. 010-376611. Filiaal: Van Graftstraat 25, Rotterdam ÏS m NIEUW AGENTSCHAP IN ZUID EN GROENOORD RUBRIEKSADVERTENTIES Sigarenmagazijn De Haard Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma b°°>aaT?e<Jn°Ch RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984^ PAGINA 13 Hongerende Vlaardingse kinderen van 1944 willen reünie in Friesland Het plan werd geboren op een terrasje in Rockanje tijdens één van de zomerse dagen van 1984. Initiatiefnemer is de eer der genoemde Piet den Draak, die via via achter het adres en het telefoonnummer van de heer Penning kwam. Op onze redaktie zag men elkaar weer na bijna 40 jaar en hoewel ui teraard een stuk ouder als in 1944/1945, herkende men el kaar dicekt. Vlaardingen leed in 1944 flink honger en vandaar dat men toen via het toen bestaande In terkerkelijk Bureau ging uit zoeken of men de kinderen kon onderbrengen in streken waar nog wel genoeg te eten was. Dit Interkerkelijk Bureau, dat van Hervormde struktuur was, ging overigens zonder on derscheid des persoons te werk als het om de kinderuit zending ging. De heer Pen ning: „mijn moeder was bij het Leger des Heils en dat was in een tijd dat men wel iets an ders aan het hoofd had dan de oecumenische gedachte." De groep met wie de heren den Draak en Penning werd uitgezonden bestond uit onge- i i GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM Oosterkerk, Rotterdamsedijk 289, 10.00 uur: ds. P. B. Dirksen te Lei den. Kethel „De Ark", Hargplein 101, 10.00 uur: ds. Chr. Brakema; 17.00 .uur: ds. P. B. Dirksen. De Rank, 19.00 uur: H. J. Bos, jeugd dienst. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 61, 10.00 uur: ds. J. de Kievit; 17.00 uU(: ds. J. C. de Moor te Waddinx- veen. Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29, 10.00 uur: ds. A. Prins; 17.00 uur: ds. J. de Kievit. Ned. Geref. Kerk, Kerkgebouw Westvest 30, 9.30 uur: br. J. van Ra- vjens; 16.30 uur: br. J. de Boer. Herv. Geref. Evangelisatie, Aula Schieland, 10.00 uur: ds. J. J. Poort, Oisterwijk. Grote Kerk, 17.00 uur: ds. K. Schip per, Dordrecht. Ned. Protestantenbond, Westvest 92, prof. dr. J. A. Oosterbaan, Heem stede. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerkstraat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuis- ter; 17.00 uur: ds. K. Schipper, Dor drecht. Opstandingskerk, Burg. Honnerl. Gretelaan, 10.00 uur: ds. L. de Ru, gezinsdienst. Bethelkapel, Nw. Maasstraat 68d, 9.15 uur: ds. H. Groenewegen, Eind hoven. Aula Chr. Huishoudschool, Pinas plein, Rotterdam, 10.00 uur: de heer A. v. Santen, Cap. a/d IJssel. Evangelisch Lutherse Gemeente, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. A. C. J. v.d. Poel, zondagslied: gezang 288, igdkerk; na de dienst koffiedrin- n. Leger des Heils, Lange Haven 27, 1000 uur: heiligingssamenkomst; 18.30 uur: verblijdingssamenkomst ol.v. de korpskadettenbrigade. Jehova's Getuigen, Stadhouders laan 26b, zaterdag 17.00 uur: openba re lezing Oud-Mathenesse. Zondag 10.00 uur: openbare lezing Nieuw- land. Parochie St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan, Nieuwland. Viering Allerheiligen. Zaterdag 19.00 uur met meditatieve muziek. Zondag 9.30 uur m.m.v. het Groot Gemengd Koor Laus Deo. Om 11.00 uur m.m.v. het Jongerenkoor. Tijdens de viering van 11.00 uur is er kindercrèche voor de kleintjes. De woorddienst is samenge steld door de werkgroep Liturgie. R.K. Parochie O.L.Vr. Visitatie, Dr. Schaepmansingel 3, zondag 4 nov. 31ste zondag door het jaar. Za terdag 19.00 uur: Eucharistieviering njet orgel en samenzang. Zondag 9.00 uur: Eucharistieviering met orgel en samenzang. Om 11.00 uur: Hoogmis, waarbij ook de zieken aanwezig zul len zijn. Muzikale verzorging: het Vi- sjtatiejongerenkoor. Elke dinsdag avond repetitie voor de Notenkra kers om half zeven; elke zaterdag middag om 3 uur repetitie voor de kerstmusical Parochie van het H. Hart, Rijn straat 1. Zaterdag 3 nov. 19.00 uur: Eucharistie met samenzang. Zondag 4 nov. 10.30 uur: Hoogmis, met extra aandacht voor de kinderen. Predi kant: M. van Zaal. R.K. Parochie H. Liduina en O.L.Vr. v.d. Rozenkrans, Singel 106. Weekend: Eenendertigste zondag door het jaar. Zaterdag 3-11 19.00 uur: Eucharistieviering (Celebrant- /predikant: Pastoor P. M. Vismans). Zondag 4-11 9.15 uur: Gezinsviering (Celebrant/predikant: M. J. A. J. van Zaal), muzikaal verzorgd door het kinderkoor. 11.00 uur: Feestelijke Hoogmis, t.g.v. het 25-jarig jubileum als organist/dirigent van dhr. C. Ha gendoorn, muzikaal verzorgd door het herenkoor I.H.D. en het dames koor Jubilation. (Celebrant/predi kant: Pastoor P. M Vismans) St. Liduina-kapel, St. Liduina- straat 10. Zaterdag 3-11 17.30 uur: Eucharistieviering (Celebrant/predi- kant: Pastoor P. M. Vismans). Zondag 4-11 12.00 uur Eucharistieviering (Celebrant/predikant: M. J. A. J. van Zaal). St. Jacobuskerk, Kethel. Zaterdag 19.00 uur: Eucharistie met stiltepau zes en meditatieve muziek. Zondag 8.45 uur: met meerstemmige Latijnse zang (Perosi); 11.00 uur: met zang van het Martienerkoor. Preek: Pastor A. Asma. Spreekuur: maandag 19.00- 20.00 uur: Pastor A. Asma. St. Martinuskerk, Groenoord. Za terdag 18.30 uur: Eucharistie met sa menzang en orgel. Zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur: met het koor St. Jan Baptist; 12.30 uur: met stiltepauzes en meditatieve muziek. Preek: Pastor Th. Kool. Spreekuur: maandag 19.00-20.00 uur: Pastor Th. Kool. Havenkerk Evangelie Centrum, Lange Haven 70, Schiedam. Zondag 4-11 15.00 uur: Evangelist Johan Maasbach; Heilig Avondmaal. Dins dag 6-11 20.00 uur: Robert Maasbach; Bidstond. Vrijdag 9-11 19.30 uur: Ro bert Maasbach. Zaterdag 10-11 20.00 uur: Robert Maasbach; Jeugddienst. Oud-Katholieke Parochie v.d. Hei lige Johannes de Doper, Dam 30. 4 nov. 10.00 uur: viering feestdag Al lerheiligen en gedachtenis Allerzie len. Celebrant: prof. dr. P. J. Maan, Arnhem. Paradijskerk, Nw. Binnenweg 27, Rotterdam, wo. 7 nov. 20.00 uur: Oe cumenische vespers ter gedachtenis v. St. Willibrord. Medewerking: ko ren v.d. Oud- en de Rooms-Katholie- ke Kerk (St. Joseph Par.), Anglica nen, Herv. Emmaiis Gem., Russ. Or thodoxen, Leger des Heils (koperbla zers). Preek: pastor W. Vos Kerk open 19.30 uur. Noletkapel Schielandziekenhuis Schiedam. Zaterdagavond om half zeven: korte Eucharistieviering, waar het avondbezoek op aansluit. Zondag 4 nov. 1984 om half elf: Zondagvie ring m.m.v. het koor van geestelijk gehandicapten: The Kelagiosingers o.l.v. Wim v.d. Heuvel en Paul de Prez. Preek in dit weekend: Pastor de Groot. veer 50 kinderen, die allemaal op een bewuste zaterdag om zeven uur 's avonds in een grote vrachtwagen werden ge laden richting Friesland. Veel te eten was er niet en dus gingen de kinderen zon der voeding voor onderweg op reis. Alleen de direktie van Hollandia die ook met het het Vlaardingse Friese kindertransport te maken had, zorgde voor een blok, van de in die tijd zeer in trek zijnde, kunsthoning. De tocht ging niet op rolletjes; zo heeft men b.v. drie uur voor de IJsselbrug van Zwolle gestaan omdat de Duitsers van mening waren dat dit sperge bied was. De kinderen hadden echter als instruktie meegekregen: „denk erom als er Duitsers ko men doe je maar net alsof je slaapt. Toen een aantal van deze Wehrmacht soldaten dan ook voor de IJsselbrug snauw den dat de kinderen de vrachtauto uit moesten lag ie dereen of deed iedereen net alsof hij of zij lag te slapen. Al die slapende kinderen eruit vonden de Duitsers van die tijd ook een beetje te veel van het slechte, vandaar dat men door mocht rijden richting Friesland. Daar kwam men dan met grote vertraging aan in de dorpjes Goënga, Gauw en Offingawier, dorpjes in de buurt van Sneek en behorende tot de ook nu nog bestaande femeente Wijmbritsadeel. Iet Interkerkelijk Bureau Vlaardingen had deze uit zending geregeld en dus wa ren het toen die Hervormde plaatselijke kerken van deze drie dagen o.l.v. Kem penaar die de hongerende kinderen bij boerengezinnen onderbrachten. Vooral voor de heer Penning was dit een ervaring waarvan hij tot aan de dag van vandaag nog kan vertellen. SCHIEDAM In de reeks koffieconcerten in het Stede lijk Museum treedt woensdag 7 november Saskia van Hat-' tem voor het voetlicht. Op de harp speelt zij werken van Bach, Godefroid, Posse en Do nizetti. Het concert duurt van half één tot één uur en de en tree is gratis. Om drie uur 's middags op za terdag 17 november vindt in de aula van het museum weer een orgelbespeling plaats. Als organist is ditmaal uitgenodigd Tijn van Eijk. Ook de toegang tot dit door de Ver. Vrienden van het Stedelijk Museum ge organiseerde concert is eratis. FIAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. De familie Boschma (het gast gezin) moest de meest uiteen lopende gasten te eten en te drinken geven. Zo waren er b.v. een paar Duitsers inge kwartierd, een aantal onder- dukers die nooit mochten wor den gezien door de Duitsers en dus meestal in de hooiberg verbleven en de hongerende kinderen uit West-Nederland. „We kregen", aldus de heer Penning en bijgevallen door zijn toenmalige lotgenoot de heer Den Draak „in het begin erg weinig eten. Wij hadden in Vlaardingen in die dagen vrij wel niets te eten gehad en men was erg bang dat wij ons zouden overeten en overdrin- ken met melk zo van de koe. Maar weet een kind veel: wij dachten aanvankelijk wat zijn die Friese mensen gierig, nu dat was duidelijk helemaal niet het geval." Toen zijn er ook vriendschaps banden gesmeed die tot van- SCHIEDAM Hieronder het programma van de Nederland se Ver. van Huisvrouwen, af deling Schiedam, voor de maand november. Inlichtingen over alle aktiviteiten bij me vrouw Keuzenkamp, tel. 704705. 1 november 14.00 uur. Kennis making met de nieuwe leden in geb. Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73; 2 november Parenbridgedrive in de Mar griethal; 6 november gezamen lijk bezoek aan museum Boy mans van Beuningen: het goud van de Thraciërs; 7 november 14.00 uur spellenmiddag in Irene; 13 november reünie reis Tirol; 13 november Halvedag excursie naar de nieuwe bi bliotheek in Rotterdam; 16 no vember parenbridgedrive In de Margriethal; 20 november 10.00 uur IVHA kontaktoch- tend met lunch in geb. Chr. Soc. Belangen; 22 november dagexcursie naar de NCRV en Maartensdijk; 23 november 14.00 uur St. Nicolaasmiddag in grote zaal Irene; 30 novem- ber parenbridgedrive in de Margriethal. ROTTERDAM De nieuwe lijnennetplattegrond van de RET is uit. Op de voorzijde is het volledige lijnennet van stads- en streekvervoer in het Rotterdamse zonegebied in kaart gebracht. Bovendien wordt in de tekst een overzicht gegeven van alle routes van metro, tram en bus, compleet met zonegrenzen. Voor de tramlijnen 1 en 3 zijn reeds de nieuwe routes opge nomen die op 19 november van kracht worden. Tramlijn 1 zal dan, komend uit Schiedam, worden ingekort tot een nieuw eind/beginpunt op het Oostplein. Tramlijn 3 gaat vanaf het huidige eind/begin punt bij het Station Blaak via de Burgemeester van Walsum- weg (Groenendaal), het Oost plein en de Oostzeedijk door rijden naar het eind/begin punt Honingerdijk (het huidi ge eind/beginpunt van lijn 1) De lijnennetplattegrond van de RET is gratis verkrijgbaar in de informatieposten van het openbaar vervoer (Stations plein en Zuidplein), bij de ei gen RET-verkooppunten, de VVV-Rotterdam en het ge meentelijk Hulp- en Informa tie Centrum (HIC). daag de dag voortduren. De heer Penning: „ik ga vrijwel iedere jaar soms tweemaal naar Friesland als gast van de familie Boschma. Ook de boer derij van toen is nog volop in takt maar krijgt volgend jaar de derde generatie Boschma als bewoner. Ik ben toen opge vangen door de overleden opa en oma van deze derde gene ratie. Het zijn allemaal pracht mensen, het is altijd een pracht gezin geweest. Ik heb toen vrienden voor het leven gemaakt die ik voor geen prijs meer kwijt wil raken. Na de bevrijding kwam men overigens pas in juni/juli 1945 terug in Vlaardingen. „Dat was ook nog een hele onderne ming. Via een van de Friese dorpen ging men naar Lem mer, daar lagen Rijnaken die ons als een nachtboot naar Amsterdam brachten zegt de heer Penning. Vandaar gingen we naar Amsterdam en via COMBINATIE VAN ZELFSTANOiGE DRUKKERIJEN Landelijk georganiseerde dienstverlening op het gebied van grafische produkten. Een breed assortiment met hoogwaardige kwaliteit. Voor Rotterdam en omstreken: offset-boekdruk fotoprint - thermoprint Algerastraat 12, Schiedam 010-622 422 SCHIEDAM Omstreeks 5 november wordt begonnen met het op deltahoogte bren gen van de Hoofdstraat voor de Koninginnebrug. De werk zaamheden bestaan uit het verwijderen van de bestaande klinkerverharding en het aan vullen met zand. Hierop komt een fundering van hoogovens lakken en een asfaltwegdek. De Lekstraat zal een tijdelijke aansluiting op de Hoofdstraat krijgen. De werkzaamheden worden zodanig uitgvoerd dat het verkeer op één rijstrook doorgang kan blijven vinden. Tegelijkertijd zal de oprit in de Hoofdstraat vanaf de richting Lange Nieuwstraat op hoogte worden gebracht en worden geasfalteerd. Als de weersomstandigheden het toelaten zijn de werkzaam heden omstreeks 1 december gereed. De verbinding Hoofdstraat- Koninginnebrug is dan weer hersteld. Den Haag (weer overstappen) kwamen we vervolgens in Vlaardingen terecht. Ik was mijn geboortegrond helemaal ontgroeid", weet de heer Pen ning zich nog te herinneren. „Ik ben daarna nog voor enige tijd naar Friesland terug ge weest maar later uiteraard toch weer in Vlaardingen te recht gekomen." Dat is allemaal al lang geschie denis, maar toch willen de he ren Den Draak en Penning een poging doen om van de 50 kinderen van dit transport naar Friesland in de honger winter van 1944 de namen en de adressen te achterhalen. „De bedoeling is", aldus de heer Penning, „dat wij dan b.v. in januari bij elkaar ko men in een nader te bepalen zaal in Vlaardingen". Vervolgens wil men dan in het voorjaar een grootse reü nie houden in een vankantie- oord in de buurt van Sneek van vlak bij de drie eerder ge noemde Friese dorpen. Daar wil men uiteraad ook de deel nemers in kontakt brengen met de gastgezinnen van toen of hun kinderen en/of klein kinderen. SCHIEDAM De in omvang nog beperkte middenstand in Woudhoek Noord heeft on langs versterking gekregen in de personen van Ria Bosma en Tony Kaptein. Deze dames begonnen een winkeltje in tweedehands kin derkleding, omdat zij hadden vastgesteld dat daaraan in een druk door kinderen bevolkte wijk als Woudhoek grote be hoefte bestaat. Hun onderneming, 't Wevertje geheten, is gespecialiseerd in het verkopen van door ande ren geleverde gebruikte kle ding. „Op deze manier krijgt men nog iets terug voor kle ding waar men anders niets meer mee had kunnen begin nen", is de filosofie van Ria en Tony. De prijzen in 't Wevertje wor den omschreven als „zeer vriendelijk", want: „het leven is al duur genoeg". De ver kochte kleren zijn bestemd voor kinderen tot twaalf jaar. 't Wevertje is gevestigd aan het Weverpad 2 en geopend op maandag van drie tot vijf, woensdag van twee tot vier en donderdag van tien tot twaalf. voor opgave van Ouddorpsestraat 31b (bij de Brug) Winkelcentrum De Ketel. Borodinlaan Opgave: uiterlijk een dag voor verschijnen van het Nieuwe Stadsblad (wo/vr) voor 12.00 uur v.m. 9enezaeenn.ar dan', - Is het allemaal suggestie of zou het j dan toch waar zijn... Dat is de vraag, die centraal stond in het wetenschappelijk onderzoek naar het verschijnsel paranormaal genezen. Een paranormaal genezer is hetzelfde als een magnetiseur. Strijker zo u wilt. Deze genezers zijn verenigd in een organisatie, de NFPN en deze organisatie beijvert zich ervoor zo snel mogelijk erkend te worden. Wil je dat bereiken, dan moet je aankomen met concrete gegevens en daar wringt nou net de schoen. Iets paranormaals is niet concreet. Nu is er in Utrecht het parapsychologisch laboratorium van de rijksuniversiteit. De aan dat laboratorium verbonden dr. J. T. M. Attevelt heeft nu onlangs een onderzoek afgerond met als conclusie: „Er treedt verbetering op bij een aantal patiënten (51,8%) bij een achttal behandelingen". „Veel te weinig", is de mening van Joke Heederik, die in Delft een praktijk heeft. „Wanneer iemand bij mij komt, en dat dan pas nadat de patiënt bij de normale geneeswijze geen baat heeft gevonden, begin ik eerst met acht behandelingen. Alleen al om te zien of de betrokkene er gevoelig voor is. Blijkt dat het geval, dan pas beginnen we met het behandelen van de kwaal. Acht experimentele behandelingen zijn dus eigenlijk te weinig. Maar ik ben erg gelukkig met het feit, dat er nu een wetenschappelijk rapport op tafel ligt". Een rapport, dat, behalve de constatering, dat er mensen zijn bij wie het helpt, er ook op aandringt het onderzoek voort te zetten. Vermeld dient nog wel te worden, dat het wetenschappelijk onderzoek terdege serieus werd genomen. Patiënten moesten echt iets mankeren en het niet alleen maar d'enken. Zoiets kun je medisch vaststellen, zoals je ook op diezelfde manier na afloop van de paranormale behandeling kunt vaststellen of iemand er op vooruit is gegaan. Hoe dat dan gegaan is blijft de vraag. Maar zei Shakespeare niet al in de zestiende eeuw: „Er is meer tussen hemel en aarde, dan waarvan uw wijsheid droomt"? Meer inlichtingen over de paranormale geneeswijze zijn te verkrijgen bij de NFPN, Vondelstraat 146, Amsterdam, tel. 020-830897. Deze zomer nam de familie Prins tijdelijk de zorg op zich van M de menagerie van kennissen, bestaande mS. uit: een grote kooi met een pa pegaai die 'opa' roept, 1 kooi met een zingende ka narie, 1 groot hok met een bijna evengroot konijn en bijgaand afgebeelde cavia. Dochter Marlies,twee jaar pril, werd na aanvankelijke schroom, dikke maatjes met de cavia die ze na een poosje zelfs op schoot durfde nemen. Die over winning voor de peuter is bij deze vereeuwigd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 13