Muziekvereniging houdt zaterdag open huis Woontrauma's in de Fabriekstraat gehuldigd BDrWDoBty] Theater programma Voor moeders is winkelen op Broersvest geen pretje m li dotott w VERKOOP TENTOONSTELLING moderne kunstwerken D. Je kunt kiezen tussen een onthoofd kind of zelf worden aangereden" Metjmg Lezing over Cobra en de Vijftigers ORANJE Programma dc Woudhoek Sleutels Open huis 5-, LHt Vrfh i t n*- 1 544*1; HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 SCHIEDAM De Christelijke muziekvereniging „Harpe Davids" zal zaterdag 24 november haar intrek nemen in een eigen verenigingsgebouw. Dit gebouw, de voormalige dependance van de Notenkrakerschool aan het Faassenplein 203 in Schiedam-Noord, zal een eind maken aan het gesplitste verenigingsverband van „Harpe Davids". De leden van het Harmonieorkest, sa- menspelgroep, drumfanfare en de majorettes en mini- rettes van „Harpe Davids" zullen voortaan in één ge bouw kunnen repeteren. Lange tijd is de vereniging bezig geweest met het ver krijgen van een eigen vere nigingsruimte. H.D. maakte noodgedwongen, door de op richting en uitbreiding van de vereniging met een tam boerkorps, thans drumfanfa re, en de beide majorettenpe- lotons, gebruik van verschil lende repetitieruimten ver spreid over de stad. Harpe Davids beëindigt haar zwervend muzikaal bestaan a.s. zaterdag in het nieuwe onderkomen in Schiedam Noord. van Alfred Gockel, Farrelli, Ian W. King, Wysocki, Herman Roelink, Greqq, H. Jardin, JNS M. Wood, P. Williams AL MEER DAN 50 JAAR EIGEN LIJSTENMAKERIJ SCHIEDAM De Pianist 2, zo heet het nieuwe pro gramma van Evert de Vries en Martin van Waardenberg, alias Caba ret Van "Santen en Van Santen. Het duo zelf om schrijft deze produktie als „Neerlands eerste Sop- opera". Van Santen Van San ten, twee pianisten die el kaar toevallig ontmoeten. I RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk Eindelijk gebouw voor HD Zo kon er een lange tijd geheel belangeloos gebruik worden §emaakt van de School aan de ingel no. 24 en de „Prinses Julianaschool" aan de Oostsin- gel. Hiervoor is „Harpe Da vids" de Vereniging voor Christelijk Onderwijs veel dank verschuldigd. Ook heeft de vereniging steeds op de vriendelijke medewer king van de Commissie van Beheer en de koster van de Opstandingskerk kunnen re kenen. In deze kerk is door het Harmonieorkest van de vereniging een groot aantal ja ren gerepeteerd. De behoefte, om toch te ko men tot één verenigingsge bouw, werd mede door het grote belang van gezamenlijke repetitites voor concerten en wedstrijden, in de loop der tijd steeds groter. De Stichting Verenigingsge- SCHIEDAM Vijfentwin tig miljoen en nog wat gul dens kostte het verwijde ren van de gifgrond op het voormalig GTB-terrein. Blijkbaar was er na die fe nomenale uitgave geen geld meer om de nieuw te bouwen straten van een fatsoenlijke naam te voor zien. Voor het woonprojekt zocht de Adviescommissie Voor Het Geven Van Straatnamen de allergoed koopste en allerlelijkste etiketjes uit. Vermoedelijk lagen ze al jaren in een stoffige doos in het maga zijn op een gegadigde te wachten. Of vindt u soms dat Gas houderstraat, Fabriek straat, Sintelpad en Re tortstraat tot de verbeel ding spreken? Dat doet denken aan alchemie en dat is aan de Dwarsstraat e.o. zo lang en zo grondig bedreven, dat het beter is, niemand er nog aan te herinneren. De erfenis waarmee de Technische Bedrijven de nabestaanden opzadelen de, was namelijk nogal na delig. Afgaande op de ge kozen namen, lijkt het er veel op dat de Adviescom missie Voor etc. er juist op uit is, de nagedachtenis aan dat financiële trauma levend te houden. Of wa ren de milieuvriendelijke namen gewoon op? Hoe anders is dan de am bachtelijke rust aan de hofjes en dreefjes in Woudhoek, waar men zich kan vestigen aan de Kaar senmakershof, de Man denmakershof of de Zadel makershof. Interessante vraag: welke relatie bestaat er tussen de bewoners van een straat, en de naam van die straat? Anders gezegd, hoe klassebewust is de Adviecommissie? Want het blijft opvallend dat de vermogende aan de Prins Bernhardlaan komt te wonen, de middenstan der zijn intrek neemt aan rustieke pleintjes als de Barg, de Boekei, de Tjotter of de Kegge (raadselachtig toch, dat verband tussen voorwereldlijke scheepsty- pen en een met auto's vol gepropte nieuwbouwwijk), terwijl de gewone man zich maar thuis moet voelen aan de Ampèrestraat of de Fabriekstraat. Toekomstige bewoners hebben hoogst zelden in spraak bij het ontwerpen van een huis. De alweten de architect levert het kant en klaar af; het enige wat de heer of vrouw des hui zes er nog aan kan toevoe gen, is het naamplaatje op de voordeur. Zelfs over de straatnaam mogen zij niet meebeslis sen. Zij zijn overgeleverd aan de smakeloosheid van een fantasiearme Advies commissie. Peter de Lange SCHIEDAM Om hem te be lonen voor zeven jaar onver moeid zwoegen, nebben de trouwe bezoekers van Sociëteit Cosmopoliet'es - Rijnmond'ia zondagavond Piet Vis in het zonnetje gezet. Vis kreeg voor het organiseren van zijn door gaans drukbezochte dansavon den voor alleenstaanden, waar hij tevens optreedt als coördi nator, uitvoerder, presentator jen disk-jockey, een radio-cas setterecorder cadeau. Dhr. Zijlmans, direkteur van het Rijnmondhotel, waar de Cos- mopolieten wekelijks dansen, bedacht de stichter van de so ciëteit eveneens met een aar dig geschenk. „Meneer Vis heeft ons zo dik wijls een onvergetelijke avond bezorgd, dat wii dachten: kom. laten wij eens een feestje voor hem organiseren", vertolkte dhr. Slot de gevoelens van de sociëteits-leden. Die opmerking bracht een dankbare glimlach op de lip pen van Piet Vis, die met zijn praat- en dansavonden ook aktief is in Vlaardingen en Delft. Dat hij in die laatste stad, tevens zijn woonplaats, bekend staat als „de oudste d.j. van Delft", bewees Vis na de feestelijke toespraken door on middellijk een plaatje op te zetten en aldus de aanwezigen tot een dansje te noden. Vis heeft aangekondigd dat de helft van de opbrengst van zijn eerstvolgende dansavond bestemd is voor de hongerende bevolking van Ethiopië. bouw voor „Harpe Davids", die o.a. tot doel heeft „Harpe Davids" een verenigingsge bouw aan te bieden, heeft kort geleden dit doel bereikt en zij is zodoende nu in het bezit van de sleutels van het voormalig schoolgebouw. Sinds een aantal weken zijn harde werkers druk in de weer het gebouw gebruiks klaar te maken. Door de leeg stand was het gebouw name lijk al engie malen het doelwit van vernielingen en vandalis me. Door het opnieuw gebrui ken van een leegstaand ge bouw behoort dit hopelijk tot het verleden. Zaterdag zal het dus voor de vereniging groot feest zijn. Voorafgaande aan de officiële opening zullen de drumfanfa re en de beide majorettenpelo- tons van 12.00 tot 13.00 uur een muzikale rondwandeling maken door de aangrenzende wijken Woudhoek en Boten- buurt. Om 15.00 uur zal het die dag dan gebeuren: door middel van enkele bekkenslagen zal wethouder Posthoorn de offi ciële openingsdaad verrichten. Tot 16.00 uur is er receptie voor genodigden. Van 16.00 tot 17.00 uur zal het „Open huis" zijn. Vooral de bewoners van de aangrenzen de wijken en verder iedereen die belangstelling heeft, kan dan kennis maken met het verenigingsgebouw van „Har pe Davids". Het Harmonieorkest zal tij dens dit gebeuren een „loop- in" concert verzorgen, terwijl de majorettes en minirettes enkele demonstraties ten beste zullen geven. Eveneens is er in het gebouw een expositie van wandkleden, gemaakt door Je anne Korpershoek. Natuurlijk is er ook informatie over lid maatschap en/of donateur schap van de vereniging te verkrijgen. i jii Met meer dan 200 werken van verschillende kunstenaars onder andere ZEEFDRUKKEN, ETSEN, REPRO'S, SCHILDERWERK Grootste verkoop-tentoonstelling uit de regio Vlaardingen, Waalstraat 68, Centrum. Telefoon 343898. Martin van Waardenberg en Evert de Vries zijn de echte Van Santen. Zij werken al acht jaar samen, maakten tot nu toe cabaretachtige pro gramma's waarbij zij per pro duktie een gast- Van Santen uitnodigden om mee te wer ken. „De Pianist 2" doen ze samen en heeft niets meer met caba ret van doen. Dit programma lonkt naar absurdistisch thea ter, waarbij af en toe een lied gezongen wordt. We zien twee pianisten die elkaar bij toeval ontmoeten. In flash-back zien we belevenissen uit hun leven, maar ook uit dat van hun ou ders, vrouwen en vrienden. Evert en Martin spelen 12 rol len in 4 lokaties waarbij de verhaallijn ook voor de la- Men schrijft ons: „Naar aanleiding van de dis cussie in uw blad over het ge vaarlijk zijn van de trambaan op de Broersvest, het volgen de. Als moeder van drie kinderen (1, 5 en 9 jaar oud) en gebruik makend van de Schiedamse winkels, heb ik ervaring met bovengenoemde situatie en de problemen die deze oplevert. Er is geen duidelijke grens tus sen het trottoir/laad-losruimte en de trambaan. Ieder kind wordt geleerd op het trottoir te blijven en de grens is de grijze stoeprand die een lagergelegen rijweg aangeeft. Op de Broersvest (Passagezij de) is een geheel gelijkgelegen trottoir/laad-losruimte/tram- baan en een lagergelegen rij baan. Dus een nog jong kind moet aan de hand gehouden worden en een ouder kind constant in de gaten. Dus het doen van boodschappen met kinderen bij je, vergeet het maar. Omdat de ruimte van winkel tot rijweg zo breed is, nodigt het uit tot rennen, b.v. om de bloembakken, waardoor een kind ongemerkt in de ge vaarlijke zóne komt. De winkeliers hebben laad- losplaatsen gekregen, maar ge bruiken die niet altijd. Verle den week stonden de bestelau to van de firma Horn en die van Free Record Shop op de voetgangersbaan geparkeerd, waardoor ik met de kinderwa gen moest uitwijken. Tevens zijn de trottoir-uitstal lingen van sommige winkels eveneens reden tot uitwijken, omdat de doorgangsruimte tus sen winkel en uitgestalde wa ren te nauw is wanneer er ie mand in de doorgang blijft staan kijken, er geen kinder wagen of rolstoel door kan. Ook de oversteekplaatsen zijn onveilig, vooral die bij de fir ma Vlerk, wanneer je met een kinderwagen of rolstoel moet oversteken. De ruimte midden op rijweg en tussen rijweg en trambaan zijn te smal. Je hebt de keuze tussen een onthoofd kind of zelf aangereden te worden. Steken er meerdere mensen tegelijk met je over, dan kom je soms niet eens op die tussen- vluchtheuvels en moet je schuin uitwijken om toch van de rijbaan af te komen, want ruimte om meerdere mensen te parkeren is er niet. Zodoende is winkelen op de Broersvest (Passage-zijde) geen feest met kinderen bij je, en een route die ik vermijd, in dien mogelijk. De overzijde is beter te volgen of het Broers- veld. De oplossing in het artikel, die als de belangrijkste wordt aan gemerkt, is een (verlaagde?) trottoirband. Dit lijkt me in de praktijk niet zo handig. Kin deren lopen of springen hier over en mensen die moeilijk lopen of slecht van gezicht zijn struikelen hierover. Is het een probleem voor rolstoel of kin derwagen? En wat als er sneeuw ligt, is die trottoirband dan nog goed zichtbaar? Volgens mij is de enige en juist oplossing het aanbrengen van, verzonken in het trottoir, dranghekken over de gehele lengte van de Broersvest vanaf de Passage tot aan de Kerk straat, uitgezonderd de door gang naar het Broersveld en met een verspringend hek bij de oversteekplaatsen. Misschien is zo'n hek niet mooi, maar het kan voorko men dat er ongelukken gebeu ren en het is ook in het voor deel van de winkeliers, omdat een ontspannen winkelend pu bliek voordeliger is dan inpak ken en wegwezen en indien niets nodig, die route niet lo pen, hetgeen ondergetekende zeker doet als de kinderen meegaan. Wanneer het geplaatst wordt tussen trambaan en laad- en losplaats heeft de winkel geen nadeel. Er kan normaal be voorraad worden en de tram bestuurder heeft een rustiger rit. Aangezien ik het idee heb dat zowel de ontwerper van de Broersvest-situatie als degenen die in uw blad momenteel dis cussiëren, niet de mensen zijn die veel deze Broersvestroute lopen (werkende mensen doen gericht boodschappen wegens tijdgebrek) is het misschien handig om in de winkels een lijst te leggen met mogelijkhe den en eens te kijken wat het publiek van die mogelijkheden vindt. Theorie is nu eenmaal anders dan de praktijk. Hoogachtend, mevr. J. M. Palli, Warande. SCHIEDAM Ter gelegen heid van de tentoonstelling „Cobra in het Stedelijk Mu seum van Schiedam" zal Erik Slagter op donderdag 29 no vember om 20.15 uur een lite raire lezing verzorgen over het onderwerp „Cobra en de vijfti gers" in de aula van het mu seum. (toegang gratis) De literaire beweging „Vijfti gers" bestond onder meer uit Hans Andreus, Remco Cam- pert, Hugo Claus, Jan Elburg, Gerrit Kouwenaar, Rudy Kousbroek, Lucebert, Bert Schierbeek en Simon Vinke noog. Erik Slagter (Arnhem 1939) was dagbladjournalist, tijd schriftredacteur, studeerde Frans en volgde een opleiding tot bibliothecaris in Haarlem en Amsterdam. Hij was ad- junct-direkteur van de open bare bibliotheek te Alkmaar en direkteur van de openbare bibliotheken in Wassenaar en Delft. Hij is thans docent grafi sche technieken aan de P. A. Tiele Academie te Den Haag. chers heel duidelijk te volgen blijft. De korte scènes zijn krachtig, vol humor en vaak ontroe rend. De ondersteuning door de prachtige muziek, speciaal gecomponeerd en uitgevoerd op de band door Robert Jan Stips, maakt „De Pianist 2" tot een volwaardige avond genie ten. De Pianist 2 is in Schiedam te zien op vrijdag 23 en zaterdag 24 november in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Aanvang voorstellingen negen uur, toegang tien gulden. Ook in de Teerstoof, in het za terdagmiddag kinderprogram ma: Clown Woudi met Zeven Rovers uit Egypte. Aanvang half drie, toegang 3,50. In het Passagetheater donder dag weer een theatercaféa vond met het Bart van Lier kwartet. Aanvang negen uur, toegang gratis. Zaterdag 24 november speelt de amateurgroep Othello „Echtgenoot te huur" (aan vang kwart over acht) en woensdag 28 november is er voor de jeugd „Mevrouw Smit doet het in haar broek", een programma over angst en wat een dokter probeert daar tegen te doen. Aanvang voorstelling drie uur, toegang vijf gulden. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 Tel. 265997-264140 Jonge Locomotief 35% per liter.. 15.95 Jonge Piet van Gent per liter15.95 Bij doos van 12 flessen per liter.... 15.50 En voor wie denkt, dat bovemstaand kopje koeterwaals is, dat voortspruit uit een teveel aan wodka, vergist zich. Hier staat niets anders, dan goedendag in het Pools. En kennen we elkaar wat beter, dan openen we met een welgemeend „witamy", met de klemtoon op de tweede lettergreep. Dat betekent welkom. We vertellen u dat, omdat er dezer dagen in tal van steden in heel Nederland en dus ook in de Randstad taalcursussen Pools van start gaan of zijn gegaan. Uitgaande van de Pools Nederlandse Kulturele Vereniging. Ofwel de Polsko Niderlandzkie Stowarzyszenie Kulturalne, maar PNKV mag ook. Er zijn cursussen in Den Haag, Rotterdam en Krimpen a/d Lek. Plannen bestaan er voor cursussen in Dordrecht en Delft. „Een goed idee en een heel goed teken, dat er zoveel belangstelling bestaat voor onze taal", is de uitgesproken mening van Marilla Kiedrowitz uit Vlaardingen. Ze woont sinds 6 jaar in Holland en gelooft, dat het de verstandhouding tussen de Polen en de Hollanders alleen maar ten goede kan komen, wanneer we eikaars taal spreken en begrijpen. „Maar het is wel moeilijk", weet ze ook. „Het is een Slavische taal met een heel andere grammatica dan de Germaanse talen. Net zo moeilijk voor jullie om Pools te leren, als het is voor ons om Nederlands te leren". Marilla spreekt het echter uitstekend, dus wij kaaskoppen zullen het Pools ook ooit wel onder de knie krijgen. Nou ja, wij, de cursus in Den Haag telt zestien leerlingen. „Iets meer dan verwacht", aldus Grazyna Janzing Córna, de lerares in Den Haag. Wie er meer van wil weten. Voor Den Haag kan men terecht bij Grazyna Janzing Córna, tel. 070-908671. Voor de regio Rotterdam en Dordrecht bij mevr. K. Timmer-Lubaczewska, tel. 010-843112. Of het secretariaat van de PNKV, tel. 080-553093. En dan zegt u na afloop: Dziekuje Bardzo. (dank u zeer). SCHIEDAM Zondagmiddag 2 december staan de deuren van het d.c. „De Woudhoek" open om Sinterklaas en zijn Pieten te ontvangen. Grootou ders, ouders en kleinkinderen zijn tussen 13.30 en 16.30 uur van harte welkom. Op maandagmiddag 10 decem ber vanaf 13.30 uur start het kerstklaverjasconcours weer in het dienstencentrum „De Woudhoek". Andere speelda gen zijn vrijdag 14 december, maandag 17 december en vrij dag 21 december. Er wordt ge speeld van 13.30 uur tot 16.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 5,-, voor het hele concours. Men kan zich opgeven op het kantoor van het dienstencen trum of tel. 709555 of bij de or ganisatrice Mw. Lange veld, tel. 715017 tot uiterlijk 6 de cember. Het dienstencentrum is te vin den aan het Heijermansplein. Betty Boop: kittig vrouwtje, ge boren in 't begin van de eeuw maar nog voor geen haar verou derd. Goede oude bekenden: Hoss, Ben Cartwright en Little Joe Maar was er niet nóg èèn Altijd in 't zwart gehuld Adam gehe ten Door King Movie Productions is een aantal 'oude bekenden' opnieuw binnen huiskamerbereik gekomen. Het kittige dametje Betty Boop is er een van. De creatie van Max Fleischer (ook verantwoordelijk voor Popeye the Sailorman) is al tientallen jaren een 'vedette' zowel in de stripwereld als bij liefhebbers van tekenfilms. Alle liefhebbers kunnen nu van het eigenzinnige dametje genieten via de video. Dat geldt ook voor liefhebbers van 'Bonanza', een beroemde tv-serie vernoemd naar de ranch van de familie Cartwright bestaande uit Pa en zoons Hoss, Adam en Little Joe. Hun avonturen zijn nu in speelfilm-lengte op video beschikbaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 13