Alleen Maarten Luthers portret bleef gespaard WT PPR/PSP: versoepel voorwaarden kiesrecht voor buitenlanders Kredietbank houdt spreekuur bij GSD CE* firn Schiedam moei eigen mening kenbaar maken Veel uitkeringstrekkers staan rood ORANJE Rumoerig weekend Réizen door de. rnte en filmei imeater In 't Kort Kanselbijbel Tien geboden Kwalijk Scande* BÜsS^965,3 Te\ei°on Oi f Onjuist Uiteengerafeld Opvolger HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 PAGINA 3 SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft nog geen idee wie er verantwoordelijk zijn voor de in de Opstan- dingskerk aangerichte ravage. Hoewel de in de kerk aangebrachte leuzen blijk geven van extreem rechtse opvattingen, wil de politie de daders voorlopig niet in een bepaalde politieke hoek zoeken. „We hebben nog geen idee in welke richting het onderzoek zich zal be geven", aldus hoofdinspecteur J. van Hoff dinsdagmor gen. Onbekenden vernielden voor naar schatting tiendui zend gulden aan het interieur van de Opstandingskerk in Nieuwland. 1 Vervolg van voorpagina Bart de Leede: voorstel minister niet klakkeloos over nemen. SCHIEDAM De Schie damse PSP/PPR fraktie is het niet eens met de voor waarden die minister Rietkerk wil stellen bij het verlenen van kies recht aan buitenlanders voor de gemeenteraads verkiezingen van 1986. In de novemberraad heeft de fraktie daarom, met steun van D'66 en de CPN, een motie ingediend. Raadslid Bart de Leede hoopt zo de gemeenteraad er toe te bewegen, niet klakkeloos de voorstellen te accepte ren. Nieuwe stuurpen extra sterk Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM De Gemeentelijke Krediet Bank uit Vlaardingen houdt sinds enige tijd ook spreekuur in Schiedam. Elke dinsdagmiddag tussen twee en vier uur is een medewerkster van de GKB aanwezig bij de Soci ale Dienst aan de 's-Gravelandseweg. Het spreekuur is bedoeld als extra service aan cliënten van de GSD. Maar ook andere Schiedammers die in financiële moei lijkheden verkeren kunnen bij deze kredietbank aan kloppen. i UW AUTO WEER ALS NIEUW, OP TIJD AFGELEVERD EN NIET DUURDER DAN AFGESPROKEN. EN ALS 'T EEN FORSE SCHADE IS RIJDT U GRATIS IN W LËENAUT0 VAN WCC,WIE ANDERS. 010-260199 Open JscTfn Omniversum ..JÉ i) Kerkvernielers spoorloos In het kerkgebouw aan de Burg. Honnerlage Gretelaan werden dit weekeinde voor zeker tienduizend gulden aan vernielingen aangericht. Een vrouw die zaterdagmid dag wat stencils wilde draaien in de onder de kerk gelegen gemeenschapsruimte, trof daar een onbeschrijflijke chaos aan. „Ik kom hier nooit meer te rug," was haar eerste reaktie bij het zien van de janboel. Posters waren van de muren gerukt, portretten vertrapt, de stencilmachine was verwoest, de vloer lag bezaaid met een halve meter puin, in alle hoe ken van het vertrek lagen uit werpselen en de muren waren beklad met hakenkruizen en kreten als „weg met de Tur ken" en „dood aan alle Jo den". In de kerk zelf waren op som mige banken hakenkruizen geschilderd en de kanselbijbel was aan flarden gescheurd. Wijkpredikant L. de Ru was verbijsterd. Ook hij heeft geen idee in welke richting hij de daders moet zoeken, of waar om juist zijn kerk het slachtof fer van dit vandalisme moest worden: „Wij zijn wel alert op dingen die in de maatschappij gebeu ren, maar met onze akties ha len we nooit de krant. We bla zen nooit hoog van de toren. De ruimte beneden de kerk wordt door zoveel verenigin gen gebruikt dat ik onmogelijk kan raden tegen wie deze wandaad is gericht. Het enige wat ik kan zeggen is dat men zeer grondig en vak kundig te werk is gegaan. Het is duidelijk dat dit niet het werk is van een stelletje jon gens die zeiden, laten we eens wat gaan aanrotzooien. Daar voor hadden ze te veel materi aal bij zich, koevoeten zelfs, en gingen ze te georganiseerd te werk." Dominee De Ru leidt dit af uit de keuze van de vernielde ob jecten. Zo moesten posters van Amnesty International het ontgelden, en een affiche van een adoptieprojekt voor kinde ren in een Arabisch tehuis in Israel, maar werd een portret van Maarten Luther gespaard. Een plaat met daarop de Tien Geboden daarentegen werd niet zoals een serie kinderport retten van de muur gerukt en vertrapt, maar eenvoudig om gedraaid. Met het opruimen van de ra vage werd reeds zaterdagmid dag begonnen. Dertig vrijwilli gers zorgden er voor dat de doopdienst de volgende zon dagmorgen gewoon doorgang kon vinden. De Anne Frank Stichting in Amsterdam zegt te hopen dat de Schiedamse politie de zaak tot op de bodem zal uitzoeken. Bij dit centrum, waar regelma tig gevallen gemeld worden van vernielingen met een fas cistisch of racistisch karakter, heeft men een ravage zoals die in de Opstandingskerk werd aangericht, nooit eerder mee gemaakt. „Wel worden met zekere re gelmaat kerkhoven met zulke leuzen besmeurd, maar dat een hele kerk systematisch wordt gesloopt hebben we nog nooit gehoord," aldus een woordvoerder. spreekt van een „bijzonder kwalijke toestand" die voor velen beledigend en grievend is. Maar evenmin als de Schie damse politie, weet de Amster damse stichting of een speciale groepering voor de vernielin gen verantwoordelijk gesteld kan worden. „Er is bij ons geen bepaalde groep bekend die dit soort gevallen georgani seerd aanpakt." Uit de in de kerk gekalkte leuzen kan in ieder geval wor den afgeleid dat de aktie in het algemeen gericht was te gen „de buitenlanders", waar van er in Nieuwland, waar de Opstandingskerk staat, vele honderden wonen. Het zal geen toeval zijn dat ook op de muren van een an dere kerk in dezelfde wijk, de Magnalia Dei-kerk aan de Al- bardastraat, een hakenkruis is geschilderd en er op de zijge vel te lezen staat: Leve de Centrumpartij. Burgemeester Reinier Scheer- es, die onlangs in een inter view verklaarde dat Schiedam naar zijn gevoel geen racisti sche stad is, was niet bereik baar voor commentaar op het gebeurde in de Opstandings kerk. Boekhan^ oOOOB°l geerden li *rm De Anne Frank Stichting ONDERDELEN voor stofzuigers koffiezetters wasautomaten koelkasten BROERSVELD 11, SCHIEDAM Het programma van de Ne- derl. Vereniging van Huis vrouwen, afd. Schiedam, ziet er voor de komende weken als volgt uit. Inlichtingen bij mevr. Keuzenkamp, tel. 704705. Vrijdag 7 december Halveda- gexcursie naar Bleiswijk; vrij dag 14 december Parenbridge drive in Margriethal; dinsdag 18 december Excursie naar Brussel; woensdag 19 decem ber kerststukjes maken; don derdag 20 december 11.00 uur Kerstviering in zaal Irene; donderdag 3 januari nieuw- jaarsinstuig 14.00 uur, in ge bouw Chr. Soc. Belangen; vrij dag 4 januari Parenbridgedri ve in Margriethal; dinsdag 8 januari 14.00 uur Discussie middag o.l.v. mevr. G. Egbers over „Drempels... je struikelt erover", in zaal Irene; dinsdag 15 januari dagexcursie naar de Zuivelkeuken; medio januari halvedagexcursie naar het mu- ziekmuseum. De Filmclub Schiedam draait vrijdag 7 december de Ameri kaanse komedie „Stripes" van Ivan Reitman. Een man wiens auto wordt gestolen en wiens vrouw hem verlaat, komt in het leger terecht, waar het la chen is geblazen. Aanvang half tien in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat, toe gang 3,50 voor leden van de FS. Een bezwaar van Schiedam te gen de voorwaarden bij het ministerie zou hier het gevolg van kunnen zijn. Rotterdam en Amsterdam, die bij deelge meenteraadsverkiezingen al enige ervaring met kiesrecht verlening aan buitenlanders hebben opgedaan tekenen ook protest aan. Er zitten aan dit soort zaken meer haken en ogen dan op het eerste gezicht lijkt. Van de minister moeten bui tenlanders, die willen stem men, aan twee extra voor waarden voldoen: ze moeten legaal in Nederland verblij ven, of een geldige verblijfs vergunning hebben en boven dien tenminste 5 jaar in Ne derland wonen. De vreemde lingenpolitie zou dan van alle in het bevolkingsregister inge schreven buitenlanders, de verblijfstitel voortdurend moe ten controleren. „Weinig buitenlanders staan wél in het bevolkingsregister ingeschreven, maar hebben géén verblijfsvergunning", zegt de PSP/PPR. „Het is mis schien niet waarschijnlijk, maar wel mogelijk, dat derge lijke informatie, die bij het be volkingsregister binnenkomt voor andere doeleinden wordt misbruikt. Altijd al een situa tie die vermeden moet wor den. Gezien het geringe aantal niet-stemmers, dat deze maat regel in dit geval zou opleve ren nog compleet overbodig is. Het geld dat hierin gestoken zou moeten worden, is ergens anders beter op zijn plaats". De eis van de 5-jarige ver blijfsduur vindt niet alleen de PSP/PPR-fraktie, maar eigen lijk ook de minister een beetje willekeurig. „Het is niet nodig dat buitenlanders zich zo bin den met de Nederlandse sa menleving, dat ze alle eigen waarden verliezen. Net als in feite ieder ander moet via verkiezingen een in breng mogelijk zijn. Het be lang van verkiezingen is voor iemand die een maand of tien jaar hier woont waarschijnlijk hetzelfde. Bovendien wordt ook bij Nederlanders, niet ge keken of ze voldoende van het politieke gebeuren op de hoog te zijn, om te kunnen stem men," zegt de fraktie. In alle drie de argumenten vóór de eis van een 5-jarige verblijfsduur meent de PSP/PPR hiermee voldoende weerlegd te hebben. De Com missie voor Algemene Be stuurlijke zaken zou zich deze week met deze problematiek bezighouden. De PSP/PPR fraktie hoopt van harte dat er namens Schiedam een be zwaar naar het ministerie gaat. Hoewel niet van doorslagge vende betekenis, telt ook de Schiedamse mening mee in de besluitvorming van minister Rietkerk en de Tweede Ka- Door de Franse onderneming Atax is een nieuwe stuurpen voor de fiets ontwikkeld, ver vaardigd uit glasfiber en staal en daardoor extra sterk. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groene veld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES. Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDRED AKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 In het afgelopen jaar heeft de GSD ruim 500 personen doorverwezen naar deze bank. In veel gevallen ging het om minima die zo diep in de schulden waren ge raakt, dat zij bij een com merciële bank geen lening meer konden afsluiten. De Gemeentelijke Krediet Bank, die in de eerste plaats op sociale belangen let, is vaak wel bereid geld voor te schieten in gevallen van schuld bij de huisbaas, het ziekenfonds, een postorder bedrijf of de nutsbedrijven. Van de 500 doorverwezen ge vallen, heeft een kwart geen gebruik gemaakt van de GKB. Vermoedelijk zijn zij er in ge slaagd, op een andere wijze hun schuld te saneren. Volgens GSD-directeur G. A. A. Smits zijn er uitputtende besprekingen gevoerd tussen de gemeentebesturen van Vlaardingen en Schiedam, voordat het spreekuur een feit kon worden. Mevrouw P. W. Pothoff, die het spreekuur leidt, ontvangt sindsdien we kelijks ongeveer tien cliënten. Die grote belangstelling laat zich volgens Smits verklaren door de kortingen op de uitke- ringen, waardoor veel mensen gedwongen worden een (per soonlijke) lening af te sluiten. Op het spreekuur komen ech ter ook uitkeringstrekkers die zo diep in de rode cijfers staan, dat zij geen kans meer zien, hun schulden zonder hulp af te lossen. „Mensen weten soms zelf niet meer waar het geld gebleven is. Voor iemand die van een uitkering moet rondkomen is een schuld van 3000 gulden al SLIJTERIJ/WIJNHANDEL. U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 Tel. 265997-264140 Jonge Locomotief 35% per liter.. 15.95 Jonge Piet van Gent per liter1 5.95 Bij doos van 12 flessen per liter.... 15.50 veel, maar vaak gaat het om veel groter bedragen." De schulden stammen vaak uit de tijd dat de cliënt nog een salaris verdiende, en er geen bezwaar bestond tegen het aangaan van een ening. Maar er zijn ook minder socia le gevallen, aldus mevrouw Pothoff. Zo werd de sociale dienst ook eenmaal gevraagd te bemiddelen bij een schuldsi tuatie van vierhonderdduizend gulden: een directeur die de hypotheek op zijn villa niet meer kon betalen. Deze man viel in de categorie „mensen die niet geholpen kunnen wor den." Voor het merendeel gaat het echter om schulden of lenin gen van bescheidener omvang, zoals uitkeringstrekkers die van hun maandelijkse toelage geen geld opzij kunnen leggen voor de aanschaf van noodza kelijke huishoudelijke appara ten als een wasmachine of een kachel. Doordat de Gemeentelijke Kredietbank minder commer cieel denkt dan een handels bank, en groter ririso's aan gaat, is het rendement jaarlijks negatief. Vorig jaar bedroeg het verlies rond de 180.000 gulden. In de toekomst wil de GKB dit verlies verkleinen door buiten sociale gevallen, ook commer ciëler leningen af te sluiten. Tot op heden heeft slechts een kleine 20 procent van alle door de GKB afgesloten transdac- ties een commercieel karakter. SCHIEDAM Niet alle Schiedammers hebben er een rustig Sinterklaasweekend van gemaakt. Een 20-tal jongeren ontstak een vreugdevuur bij Clubhuis de Dijk aan de West- Frankelandsedijk. Die plaats, tegenover houthandel van de Wetering was een beetje onge lukkig gekozen. Daarom rukte de brandweer uit. Een 18-jarige Schiedammer probeerde gewapend met een „bierflesje de bluswerkzaamhe den te verhinderen, waarop de politie, met 8 man, uitrukte om de gemoederen wat te be daren. Dat lukte aanvankelijk allerminst: een regen van bier flesjes werd hun deel. Pas nadat een agent zijn pistool getrokken had, lukte het, de Schiedammer en een 31-jarige Hagenaar in de sur veillance-auto af te voeren en het vuur te doven. Ook elders in Schiedam wer den zaken met een pistool be slecht. Een 43-jarige Span jaard, opvarende van de bij Brown en Root liggende Se- moca, werd in Bar Malaga op het Broersveld in zijn linker been geschoten. Per ambulan ce moest hij naar het zieken huis. Een 36-jarige Schiedam mer bekende in de loop van het weekend het schot gelost te hebben. De oorzaak is nog niet helemaal duidelijk. In de Nieuwstraat werden twee mannen onder bedrei ging van een pistool, na een kleine schermutseling, ge dwongen hun geld af te geven. De buit bedroeg 80 gulden, van de daders ontbreekt elk spoor. schillende sportverenigingen zijn uitgeweken naar sportac commodaties in de wijken. LID FOCWA Een mooi, maar onjuist ver haal, volgens Van der Kraan. „Alleen de volleyballers en de basketballers zijn vertrokken naar een sportzaal in Oost. Het verlies hebben we gecompen seerd door nu aan anderen te verhuren. En wat de tennis sers betreft, het personeel heeft een handtekeningenak- tie gehouden en heel wat spe lers hebben die gesteund: ze blijven voorlopig tennissen in de sporthal." Van der Kraan zal overigens niet ontkennen dat het tennis park in Woudhoek een ge duchte concurrent kan wor den, al begrijpt hij niet hoe de gemeente het ooit zover heeft kunnen laten komen. „Ik kwam hier toen de sport hal nog een soort hangar met asfaltvloer was. Die is toen verbouwd en vergroot. Het be leid was gericht op centralisa tie. Sport hoorde in één sport hal thuis. Na de heropening in 1978 ging het een tijdje goed. Totdat we in het naseizoen eens moesten kiezen tussen een groot evenement dat veel geld zou opleveren, of een en kel avondje sport, dat natuur lijk veel minder zou opbren gen. Eén bestuurslid zei: de verenigingen gaan voor, dan moet er maar geld bij. Zo is het begonnen". Zes jaar later is volgens Van der Kraan alles uiteengera feld, van centralisatie is geen sprake meer. Kaartte hij dat „zwerverige beleid" aan, dan werd er niet naar hem geluis terd. „Alleen al de noodweg naar dan nieuwe tenniscentrum kost de gemeente 260.000 gul den. Hadden ze dat in de sporthal gestopt, dan hoefde er niemand uit". De (door het bestuur geopper de) suggestie dat de Margriet hal het in de toekomst meer van evenementen zal moeten hebben, dan van sportclubs, vindt Van der Kraan larie. „Wie dat zegt verkeert in een droomwereld. Evenementen zijn moeilijk te krijgen en de tijd van dingen als Pasar Ma- lam en consumentenbeurzen is gewoon voorbij. De toekomst van de hal ligt voor zeker driekwart in de sport. Ik heb heel wat mensen moeten af zeggen die belden om een uur tje sport tussendoor. Ik had geen tijd, de zaal was altijd vol". Een gesprek met wethouder Hafkamp (sportzaken) haalde weinig uit, Hafkamp wist van het ontslag en uiteraard van de bezuinigingen. „Hoe het met de hal verder moest, kon hij niet direkt zeggen. Het plaatje was nog niet rond. Ook Hafkamp had het over terug lopen van de business in de hal." Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenessestraat 15. Schiedam hi1» Zaterdag 8 decern,oer opent 'Omniversum', het nieuwe ruimtetheater, dat vlak naast het nog in aan bouw zijnde nieuwe Mu seum voor het Onderwijs aan de President Kennedy- laan in Den Haag in een speciaal ervoor ontworpen rond gebouw is onderge bracht, haar deuren voor het publiek. Deze dag is ervan 10.00 tot 22.00 uur vrij entree. De hele dag zullen (vnl. film-)demonstraties gege ven worden in het amfithe ater, dat 300 zitplaatsen telt. Zodat de belangstel lenden kennis kunnen ma ken met de grote mogelijk heden die het 'Omniver sum' biedt. Uitgangspunt was een waardig opvolger te krij gen voor het vroegere Zeiss-planetarium op het gebouw van de Haagsche Courant; geschenk van di recteur A.W. Sijthoff bij gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan, in 1934 onder overweldigende belang stelling geopend. Maar om een wat bredere belang stelling te trekken, nood zakelijk voor een sluitende exploitatie, is in de koepel, die binnen in het afgeplat te gebouw als het ware is opgehangen, een enorm hol projectiescherm aan gebracht, waarop volgens het 'Omnimax' systeem 'rondom'-films worden ver toond. De eerste film gat over het Grote Barrière Rif bij Australië. Waarbij de toeschouwers niet meer naar een film kijken maar als het ware meegevoerd worden in een fascineren de onderwaterwereld met zijn schitterende flora en fauna. Een incident in het bijzonder deed direkteur Van der Kraan het bloed naar het hoofd stij gen. Dat was toen nota bene in zijn hal er door een bestuurslid intekenlijsten werden opge hangen voor tenniscentrum Woudhoek. „Het bewuste be stuurslid is namelijk ook be stuurslid van de Stichting Tenniscentrum Woudhoek". Wat Van der Kraan ook ver wondert is dat, terwijl zijn pensionering al zeker twee jaar bij het bestuur bekend was, er nooit iemand op de ge dachte kwam, tijdig een opvol ger aan te trekken. „Tenslotte moet iemand ingewerkt wor den. Maar de sollicitaties lopen pas sinds kort". Van der Kraans opvolger krijgt ook niet de direkteursti- tel, maar het predikaat be drijfsleider. „En dat moet een schaap met zeven poten wor den, want behalve de kontak ten onderhouden moet de man ook de administratie voeren en wordt er tevens van hem verlangd dat hij op drukke ogenblikken een handje mee helpt in de hal. Hoe men trouwens denkt de hal te runnen met nog maar twee man is me een raadsel. Het bestuur zegt: dat moet de nieuwe bedrijfsleider maar uitzoeken". De gewezen direkteur betwij felt ook of minder personeel wel zo'n grote besparing ople vert als wordt beweerd. Het schilderwerk dat altijd in ei gen beheer werd uitgevoerd, zal voortaan moeten worden uitbesteed. Dat scheelt per keer 60.000 gulden. En het on derhoud bestaat uiteraard niet alleen uit schilderwerk. Het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd kwam Van der Kraan onder deze omstan digheden niet eens zo slecht uit. „Ik ben blij dat ik in deze situatie weg kan. Als mensen er zomaar uitgerammeld wor den is de sfeer toch weg. Maar ik had me mijn afscheid iets plezieriger voorgesteld, dat wel". De Omnimax-projektor die de 70 mm-film horizontaal doorvoert met een snelheid van 100 meter, per minuut. Het licht komt van een 15.000 Watt Xenoniamp met waterkoeling. Per 1 maart wordt ook het revolutionaire digitale pla netariumprogramma in ge bruik genomen, waarbij via een computergestuurde kathodestraalbuis zeer realistisch ruimtelijke beel den worden geworpen op de binnenzijde van de koe pel, die heel slim naar de toeschouwers is gekanteld. Zodat iedereen zonder nekverrekking alles vanuit zijn makkelijke fauteuil kan waarnemen. 'Digistar' is niet alleen in staat sterren constellaties te tonen zoals die er vandaag de dag uit zien, maar kan naar wens ook de situatie van - bij voorbeeld - een miljoen jaar geleden of over een miljoen jaar weergeven. Dertig diaprojektoren en 36 luidsprekers zorgen voor de speciale geluids- en lichteffecten. Bovendien zijn er twee zogenaamde 'subwoofers' voorhanden, die voor subsonische - meer voelbare dan hoor bare - geluiden zorgen, zo als in de rampenfilm 'Earthquake'. De heer A.G. Sijthoff, zoon van de stichter van het Zeiss-planetarium (waar van de projektie-appara- tuur reeds een ereplaats kreeg in het nieuwe ge bouw) en president-com missaris van het 'Omniver sum' zegt „bijzonder ge lukkig" te zijn met „deze geweldige aanwinst voor Den Haag". Ongetwijfeld ook een positieve uitwer king hebbend op het be zoek aan de vlakbij gele gen badplaats Schevenin- gen. Hij rekent echt op be zoek uit het hele land: „zo dra men er kennis vange nomen heeft." Het 'Omniversum' is vanaf 8 december alle weekda gen van 10.00 tot 22.00 uur geopend en er worden elk heel uur voorstellingen gegeven. Tot 13.00 uur al leen voor scholen en groe pen. RANDSTAD-EDITIES TOPPERS TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3