Politie: geen verband met politieke organisatie In 't kort Keiken KerstShow mm Vers van de groothandel V Fakkeloptocht n.a.v. gebeurtenissen in Opstandingskerk RANDSTAD EDITIES IN KRANT Cue» CeePENS Stadsblad ■i MEDEDELING aan onze adverteerders. i Vlaardingse politie rolt hasjlijn op Slachthuis gaat dicht Irene schaak toernooi Spaarbank filiaal in Kethel Derby net niet ontspoord Toppers ontdekte de tv-spionnen van WVC RADIO ABA Viltstiften Mar°C Brug Steeds vaker is Chris Cappens Slaapcomfort de oplosser van rugklachtendoor zijn gezonde bedden! slaapcomfort j WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 - NR. 99 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Onbekenden vernielden voor naar schatting tiendui-,.. zend gulden aan het interieur van de Opstandingskerk in Nieuwland. I.v.m. de komende feestdagen zal onze krant op woensdag 26 december en 1 januari a.s. niet verschijnen. Ook is ons kantoor op maandag 24 en 31 december gesloten. T.V DEFEKT? Videospecialisten Tel. 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Dron kenschap en het feit dat zij „buitenlanders niet sympathiek vin den" waren er de voornaamste oorza ken van dat een drie tal jongelui (17 en 19 jaar oud) vorig week einde een enorme ra vage aanrichtten in de Opstandingskerk en de r^uren beklad den met anti-joodse en anti-turkse leuzen. Volgens de politie handel den de daders, waarvan er inmiddels twee zijn gear resteerd, spontaan en niet uit politieke overtuiging. Het college aan de wandel in Zuid, na een bezoek aan de Buitensluis. voor stofzuigers koffiezetters wasautomaten koelkasten ROTTERDAM, De Meent 124, €10-150132 SCHIEDAM Werkbe zoek aan Schiedam Zuid door het voltallige college van burgemeester en wet houders is in een gemoe delijke sfeer verlopen. Slechts één oneffenheid vonden de stadsbestuur ders op hun rondgang door de Gorzen. Dat was de weigering van het be wonersvereniging, de lunch bij te wonen in res taurant De Klok. Vrijdags van 12.00 tot 18.00 uur Deze week extra voordelig: RibkarbonadêT Per kg 8.95 P Groeneveld 0n Zn. Burg. Ilonn. Grejelaan 91 Schicda Uw slaapadviseur EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN Nieuwe ,Kerkvernielers handelden spontaan in dronken bui' SCHIEDAM De kleuter- en lagere school Het Windas aan de Nachtegaallaan viert dit jaar het kerstfeest met een musical in zaal De Rank aan de Schiedamseweg. Op don derdag 20 december voeren de leerlingen van klas 4 en 5 de musical op. Alle ouders zijn uitgenodigd voor deze kerst voorstelling die wordt besloten met de traditionele kerstwan- deling in het park. Reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord houdt woensdagavond 19 de cember een kerstbijeenkomst in De Ark aan het Hargplein, aanvang half acht. Medewer king wordt verleend door het koor Senectute en door Lyda Bot-Don die een kerstverhaal voorleest. Zaterdag 15 december organi seert de muziekvereniging St. Radboud uit Kethel in de Blauwe Brug een kerstconcert met samenzang. Dit Kethels harmonieorkest verzorgt geregeld in Schiedam en omstreken concerten waar bij allerlei soorten muziek ten gehore wordt gebracht. De Blauwe Brug zal voor deze avond geheel in kerststijl wor den aangekleed. De aanvang van de avond is 20.00 uur, pro grammaboekje, tevens toe gangsbewijs één gulden. Donderdag 20 december is er van half een tot half twee een lunchconcert in dc De Vier Molens aan de Nw. Damlaan. Het concert wordt verzorgd door het koor Het Lichtpunt uit Rotterdam. Zij zingen a ca- pella. De Filmclub Schiedam draait vrijdag 14 december The Ele phant Man van David Lynch. Het verhaal is gebaseerd op het leven van een man met een afschuwelijk misvormd gelaat. Aanvang half tien in gebouw De Teerstoof, Nieuw - straat. Lidmaatschap verplicht, toegang 3,50. In samenwerking met jongerensociëteit QT een extra voorstelling in de FS op zaterdag 15 december. Op de agenda Flying High nr. 2. Aanvang eveneens half tien. Donderdag 13 december houdt de Prot. Chr. Ouderenbond Schiedam haar laatste kon- taktochtend van 1984. Aan vang tien uur in De Vier Mo lens, Nw. Damlaan. Gasten zijn welkom. Jongerensociëteit Tries houdt vrijdag 14 december een mu ziekavond. Aanvang negen uur in de ruimte aan de Schie nr. 11. Toegang 1,50. Boekbande» rOOOBOL „„oensPK»" 16 SCnK0?0-2695l3 Te\efo°n 0 Wij helpen direkt! ■ft Het idee om de Opstandings kerk in Nieuwland met een bezoek te vereren kwam bij hen op toen zij van een feest je op weg naar huis, de kerk passeerden en het idee op vatten zich wat te gaan ver maken in een sportzaaltje daar vroeger was gevestigd. Eenmaal in de kerk, bleek dit zaaltje niet meer te bestaan, waarna de inbrekers hun woe de koelden op het interieur. Gereedschappen orti de kerk te „verbouwen" vonden zij in een bijzaaltje, waar de PTT PjHTOpilS daags tevoren een telefoonver binding had aangebracht en enkele materialen zoals een boor had achtergelaten. In een ander vertrek troffen de jon gens viltstiften aan, waarmee zij hun kreten op muren, spie gels en kerkbanken schreven. Volgens de politie, die iedere samenhang met een ultra rechtse organisatie ontkent, hebben de twee aangehouden daders (die begin deze week voor de officier van justitie werden geleid), spijt van hun handelwijze. „Zij schamen zich terdege", aldus hoofdinspec teur J. van Hoff. Uit de verhoren is, nog steeds volgens de politie, komen vast te staan dat de aktie tegen be paalde personen noch een be paalde instantie was gericht. „Dit had ook kunnen gebéu ren in een school, een loods of desnoods een woning". Overigens zouden de daders al eerder een tweetal inbraken hebben gepleegd in kantine! van sportverenigingen, en daar gehaktballen, frikadellen en een frituurpan hebben ge stolen. ONDERDELEN BROERSVELD 11, SCHIEDAM D0 |'"vr| ZA MA Dl WO I 15 14 15 17 18 College in Zuid De BVSZ kwam opdagen orri- dat geen der bestuursleden zich midden op de dag wilde en kon vrijmaken: „De mees ten van ons werken op dat moment, of zitten thuis met kinderen, die uit school komen om te eten". De bewonersvereniging wilde met haar wegblijven ook bena drukken dat zij het niet eens is met de „volstrekte mist" die het college schept over het op bouwwerk in Zuid. Merkwaardigerwijze was de opbouwwerker Armand van Puyvelde zelf wel van de par tij bij de koffietafel, al hing zijn aanwezigheid niet direkt samen met het opbouwwerk- vraagstuk. Andere bedrijven en organisa ties in de Gorzen stelden wél prijs op het bestuurlijk bezoek, dat 's morgens om negen uur begon met een rondgang door de Provinciale Bibliotheekcen trale. Volgende aanlegplaats aan de Havendijk was Hoek Loos, een bedrijf dat, zo bleek dinsdag morgen, uitbreiding met 30 tot 40 man personeel overweegt, mits de gemeente bereid is een passend perceel grond te ver schaffen. Voor de Telefonische Hulp dienst, gevestigd in de pastorie van de H. Hartkerk, had Her man Posthoorn (Wethouder so ciale zaken) de geruststellende mededeling dat de gemeente alles in het werk zal stellen om deze organisatie op het huidige adres te handhaven. Schiedam probeert momenteel bij het rijp. subsidie ios te peuteren die tot voor kort door de gemeente Rotterdam aan de THD werd verstrekt en die is stopgezet. „We zijn er onder meer voor, dat deze hulpdienst in Schiedam blijft bestaan", al dus Posthoorn. Om een blik te werpen op het al vroeg in de middag in vage mist verdwijnende zuidelijke stadsdeel, beklom het college de toren, vanwaar men tevens een goed uitzicht had op het dak van de kerk, dat voor cir ca 200.000 gulden wordt gere pareerd wegens schade door stormen aangericht. Het werkbezoek aan Zuid en de daarbij horende rondvaart werd na een uitstapje over de winkelpromenade Groenelaan, besloten met een borrel in de jeneverstokerij van Nolet. 25 voor 2.95 r/ kipspecialisl In de Opstandingskerk maak ten de jongens een aantal fles jes bier buit. Niet de hele voor raad verdween door hun keel gat, maar de enkele pilsjes die zij er nuttigden zouden hen fa taal worden, want aan de hand van de vingerafdrukken op de flesjes achtergelaten, wist de politie de daders op het spoor te komen. Wijkpredikant L. de Ru ge looft wel dat de daders be schonken waren toen zij zijn kerk betraden, maar kan zich nauwelijks voorstellen dat zij in die toestand zoveel energie konden opbrengen om een enorme ravage aan te richten. „Normaliter zou je na zo'n klus compleet voor pampus liggen, laat staan als je dron ken bent. Ze zijn werkelijk als een cycloon door de kerk ge raasd, en hebben zich met een enorme inzet een weg ge baand. Dat doe je niet alleen met „dommekracht". Bevreemdend vindt de domi nee het, dat dé daders ondanks hun toestand voldoende con centratie konden opbrengen om een tekst te schrijven als: „dood aan de Cyprus-joden", een zinspeling op een histo risch feit waarvan slechts wei nig mensen op de hoogte zijn. „Dat blijft eigenaardig; zoiets doe ie niet in een dronken bui". Dominee De Ru heeft de poli- SCHIEDAM Donder dag 13 december wordt er in Schiedam een de monstratieve fakkelop tocht gehouden. De di- rekte aanleiding hier voor zijn de gebeurtenis sen in de Opstandings kerk. „Dat was de druppel die de emmer deed overlo pen", zegt M. Emonts, woordvoerder van het ADAF- (anti-discrimina tie, anti fascisme) komi- tee. „Deze optocht moet echter wel in groter ver band gezien worden en is tegen het overal de kop opstekend, racisme en fascisme gericht. We wilden nu toch wat doen". Doel van de fakkelop tocht is de verontwaardi ging van de Schiedamse bevolking over gebeurte nissen als in de Opstan dingskerk duidelijk te maken. Ook kunnen door dit soort, naar men hoopt massale, aktivitei- ten, in de toekomst mis schien erger vormen van discriminatie voorko men worden. Een groot aantal organi saties, alle politieke par tijen (behalve de VVD), de Schiedamse kerken en misschien het voltal lige college van b en w roepen op tot deelname aan de optocht. Onder linge politieke verschil len moeten voor deze zaak wijken. Donderdag om 19.45 uur wordt bij de Opstan dingskerk gestart. Fak kels zijn daar voor een gulden te verkrijgen. Via de Troelstralaan, de Vlaardingerdijk, West- vest, Oranjestraat, Broersvest en Lange Kerkstraat gaat de stille tocht naar het Stadhuis. Burgemeester Scheeres en dominee De Ru hou den daar misschien nog een korte toespraak. Beddenspeciaalzaak Hoogstraat 46 48 Slaapkamers Slaapsystemen Linnenshop 3111 HJ Schiedam tel. 010-26 87 17 tie laten weten dat hij te zijner tijd graag eens met de daders van gedachten wil wisselen. De politie op haar beurt heeft gezegd dat zij gaarne bereid is, „een brug te willen slaan tus sen daders en slachtoffers", i.e. dominee De Ru. Het geval blijft de dominee da nig bezig houdep. Daags nadat de kranten het verhaal over de vernielingen in de kerk hadden gebracht, werd domi nee De Ru uit alle hoeken van het land opgebeld. Sommigen wilden blijk geven van hun verontwaardiging, maar een enkeling voegde de predikant toe „dat wanneer ik in Schiedam had gewoond, ik ook had meegedaan". Als reden voor die krasse uit spraak werd opgegeven dat de kerk „een instituut is dat op komt voor vreemdelingen, en de Nederlandse arbeidersjon gen in de kou laat staan". Die uitlatingen hebben domi nee De Ru aan het denken ge zet: „Eigenlijk zit er een hoop sentiment achter zo'n geval. Er hangt een bacil in de lucht, en de een draagt die heel ge makkelijk over op de ander. Kennelijk leeft er een hoop ongenoegen onder de mensen. Ik vind daarom dat we ons hier niet al te gemakkelijk van af moeten maken. Ik ga ook praten met mijn col lega De Kievit uit Nieuwland, die staat in wat nauwer kon- takt met jongeren dan ik. Voor mij is de zaak nog lang niet af gedaan". Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1