Schiedam moet titel verdedigen karnen Verder ZOS verzorgt groetenprogramma op oudejaar Schiedam schaakt e m 'tb 'p orti el b 'N. Wie wordt bruid van de maand? Ei m §s M Is if *i*i* ill "5] Si} s HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 13 Het zaalvoetbalteam van de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging dat vorig jaar het kampioenschap van Nederland behaalde. Staand v.l.n.r. Henk Offenberg Wout van Vuuren, André Oosterwaal, Ger Droog en coach Ben Pelk. Zittend v.l.n.r.' leider Peter Broekhof, Ruud Slavenburg, Dolf de Ruiter en John Banffer. Zaalvoetbal meisjes PPSC 65 jaar Jeugdvoetbal Teamleider van de SSV 3eter Broekhof: „Wij heb- 3en natuurlijk een enorme steun aan ons legioen sup- sorters". SCHIEDAM Het zaalvoetbalteam van de Schiedamse Scheidsrechters Vere niging gaat zaterdag 29 december naar El- burg, om daar in de sporthal Het Huiken deel te nemen aan het Nederlands kampi oenschap zaalvoetbal voor scheidsrechters. Vorig jaar werd door de SSV dit kampioenschap in Arnhem veroverd en het is duidelijk dat het team van coach Ben Pelk het niet bij die ene keer wil laten zitten. Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Wijziging ■7 S© i. WA 2 1 Kj k, IA Schoolbasketbal Hokkenshow N ieu w jaarsviering Handbal Damcompetitie Zaalvoetbal fff RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk t RANDSTAD EDITIES In het zaalvoetbaltoernooi voor meisjes, uitgeschreven door de afdeling Rotterdam van de KNVB, worden op maandag 31 december in de sporthal Margriet ook enige wedstrijden afgewerkt. Het programma uit poule 1 is: 13.00 uur HBSSMVV'27 13.30 uur VlaardingenVier- polders 14.00 uur Activitas—MVV'27 14.30 uur HBSSHermes DVS 15.00 uur MVV'27—Vierpol- ders 15.30 uur VlaardingenHBSS 16.00 uur Hermes DVSActi vitas In poule 3 is het volgende pro gramma vastgesteld: 9.00 uur HBSS 2Excelsior'20 9.30 uur BlijdorpVlaardin gen 2 10.00 uur WRW—Excelsior'20 10.30 uur HBSS 2—Spar- taan'20 2 11.00 uur Excelsior'20Vlaar dingen 2 11.30 uur Blijdorp—HBSS 2 12.00 uur WRW—Spartaan'20 2 Op 30-april 1920 is de voetbal vereniging PPSC opgericht. Zoals jaarlijks de gewoonte is, wordt de verjaardag van de vereniging ook in 1985 ge vierd. Omdat de vereniging volgend jaar 65 Jaar wordt en gezien de leeftijd nog steeds springlevend is, wordt er extra aandacht besteed aan het 65- jarig bestaan. In de sporthal Margriet wor den er van tien uur tot half drie jeugdwedstrijden gehou den. Vanaf twee uur is er in het clubhuis in sportpark Thurlede een reünie met oud leden (lid geweest in de perio de 1946 tot en met 1963). 's A- vonds om acht uur is er een feestavond voor de senioren in de Blauwe Brug. Het afgelopen kerstweekend was de jeugdvoetbalcommissie van SV HV Schiedam op drie fronten tegelijkertijd ak- tief. Allereerst werd met het D2 team aan de competitie van de SPV in de sporthal Mar griet deelgenomen. Dit leverde een leuke tweede plaats op. Dan was er op het terrein van SV HV Schiedam in sport park Harga een sportochtend om de FC Knudde-bokaal voor F-spelers. Winnaar van deze bokaal werd Ralph Soe- ters. Het derde evenement was het Europa-cup-toernooi in het kader van het winterprogram- ma. Uit alle pupillen en junio ren werden tien teams van zes jongens geformeerd. Door de medewerking van de sport raad en de handbalvereniging UVG werd dit toernooi niet al leen op het trainingsveld ver speeld maar ook op het knusse terrein van naast buur UVG. Winnaar van dit toernooi werd het team van AS Roma, bestaande uit W. de Hey, W. Boensma, H. Oemar, J. van de Nol, M. Slavenburg en A. de Jonge. Zaalvoetbal team SSV naar Nederlands kampioenschap Dat de leden en supporters van de SSV dit geweldige eve nement niet zijn vergeten, moge blijken uit het feit dat ook nu w£er zo'n kleine hon derd mensen meegaan om de „idolen" aan te moedigen. Dit alles tegen een zeer rede lijk tarief omdat ook nu weer enkele sponsors gevonden zijn om bij te dragen in de te ma ken kosten, zoals Nicoverken Holland, De Bruin, bestuur Al gemene Bedrijfsvoetbal Com petitie en Nels Service. Het vertrek van het gezel schap is zaterdagmorgen om precies half acht vanaf het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad. SCHIEDAM Op Oudejaars avond verzorgt de Ziekenom roep Schiedam (ZOS) voor de veertiende keer een recht streeks groetenprogramma voor de luisteraars in het Schielandziekenhuis (lokaties BK.-laan en Stadhouders laan). De medewerk(st)ers van de ZOS zijn van mening dat een verblijf in het ziekenhuis juist op deze avond extra vervelend is en zij willen d.m.v. dit pro gramma trachten toch nog iets van de sfeer te scheppen die bij oudejaarsavond past. ■Familieleden, kennissen, vrienden en buiun van pacitfli- ten en verplegend personeel kunnen in dit programma te lefonisch de groeten doen en de beste wensen overbrengen aan de hun bekenden. Tussen 21.00 uur en 00.30 uur zijn voor dit doel 3 telefoonnum mers beschikbaar: 260000, 269053 en 730474. Het is helaas voor de patiënten onmogelijk terug te praten, aangezien zij dit programma alleen via hun radio kunnen beluisteren. U wordt vriende lijk verzocht niet te bellen tus sen 23.50 en 00.10 uur i.v.m. wensen tussen de patiënten onderling. „Er is gepland om zaterdag avond twaalf uur weer terug te zijn, maar de voetballers en supporters maken dit uit, dus kunnen er nog wel enkele uurtjes bijkomen", zegt be stuurslid van SVV belast met het zaalvoetbal Peter Broek hof. In totaal nemen acht teams aan de finales deel, verdeeld in twee poules. In poule A ko men uit: Zwolle, Rotterdam, Zuid Oost Drente en Valkens- waard. Schiedam is ingedeeld in poule B samen met Arn hem, 't Gooi en Maastricht. De eerste wedstrijd is om kwart over elf tegen Maas tricht. ONDERDELEN voor stofzuigers koffiezetters wasautomaten koelkasten BROERSVELD 11, SCHIEDAM In het team van vorig jaar is één wijziging gekomen. Ruud Slavenburg kan wegens werk zaamheden niet aanwezig zijn. Henk van Loenen, sinds kort scheidsrechter en momenteel nog selectiespeler van Ursus, zal de opengevallen plaats in nemen. Het team bestaat uit: Dolf de Ruiter, John Banffer, André Oosterwaal, Henk Of fenberg, Wout van Vuuren (topscorer vorig jaar), Ger Droog, Theo Bezemer, Ronald van Laanschot en Henk van Loenen. Over de kansen van het Schie damse team zegt coach Ben Pelk: „Het is dit jaar natuur lijk erg moeilijk. Elke ploeg wil winnen van de Nederland se kampioen van vorig jaar. Wij hebben echter een goede voorbereiding gehad en waren de afgelopen maanden op veel toernooien vertegenwoordigd en hebben daar goede succes sen behaald. Wat de sterkste ploeg is in onze poule is moei lijk te voorspellen. Elk team heeft buiten vorig jaar wel een wijziging. We moeten eerst trachten van Arnhem, 't Gooi en Maas tricht te winnen en dus poule winnaar te worden. Persoon lijk zie ik de finale zitten tus sen Zwolle en Schiedam. Zaal voetbal is echter onbereken baar, maar als je niet hoopt ben je nergens". De leider van het zaalvoetbal team van de SSV Peter Broek hof: „Wij hebben natuurlijk een enorme steun aan ons legi oen. Ook dat brengt de tegen stander wel eens in verwar ring. Om aangemoedigd te worden door een grote schare supporters is natuurlijk een enorme steun voor onze ploeg. De bal blijft rond, maar ik re ken toch op een redelijk succes van onze jongens". w IBar Ha Garoussel IEDERE DAG v.a. 16.00 uur LANGE HAVEN 113 Aangezien de competitie voor de Schiedamse schaakteams vrijwel geheel stil ligt al leen Het Zwarte Paard speelde in Vlaardingen een wedstrijd tegen HVO en deze tijd in het teken staat van de geboor te van het Kerstkind en een nieuw jaar leek het mij een goed moment eens stil te staan bij de geboorte van het schaakspel. Eenieder die het schaken enigszins heeft doorgrond en zich heeft verbaasd over de perfekte opbouw zal beseffen dat dit spel niet op een rege nachtige zondagmiddag is uit gedacht. Nee, het is in de loop van vele eeuwen in Indië ont staan als nabootsing van een veldslag tussen twee Oudindi sche legers. Een vreedzame wijze van oorlogvoeren waar aan de pacifistische denkwijze van het Boeddhisme ten grondslag ligt. Het spel werd, evenals het Indische leger tsjatoeranga(letterlijk: vier delen) genoemd, daar het Indi sche leger ook uit vier afdelin gen bestond: voetvolk, ruiterij, olifanten en strijdwagens. De eerste keer wordt het tsja toeranga vermeld in enige versregels van de beroemde Indische dichter Bana (604647), die al een grote mate van verspreiding van het schaakspel suggereren. Beken der zijn echter de legendes over het ontstaan van het schaakspel. De beroemdste is wel die over een Indische ko ning die zo hoogmoedig was, dat hij zijn onderdanen ver achtte omdat hij zich hun meerdere voelde Toen de koning zich ook van de kritiek van zijn raadgevers niets aantrok besloot de brah maan hem een lesje te geven. Hij schiep het schaakspel en tijdens het spelen zag de ko ning in dat zijn lot net als in het schaakspel met de minste van zijn onderdanen verbon den was. Zeer verheugd over dit prach tige spel liet de koning de brahmaan zijn eigen beloning kiezen. Deze verlangde „slechts" één graankorrel op het eerste veld van het schaakbord en vervolgens steeds het dubbele aantal voor elk volgend veld. De koning werd woedend over deze „be scheiden" wens, maar de brah maan legde hem uit dat de ge hele graanvoorraad ter wereld niet voldoende zou zijn om aan zijn wens te voldoen: de twee de les. - Het is overigens een bekend feit dat mensen zich maar moeilijk een voorstelling van dit soort meetkundige reeksen kunnen maken. Wit u bijvoor beeld dat u als u een bladzijde van het Stadsblad 50 keer dub bel zou vouwen, dit papier een dikte van meer dan honderd miljoen kilometer zou hebben? Pikant detail hierbij is dat u een vel papier, hoe groot ook, niet meer dan acht keer zult kunnen dubbelvouwen. Pro beert u het maar eens, als uw huisgenoten de krant ook uit hebben natuurlijk! Het schaakspel verbreidt zich via Perzië naar Arabië - de Arabieren zouden tot de 15e eeuw oppermachtig in dit spel zijn - en wordt in de achtste ÜAH. G". -. eeuw in Zuid Europa geïntro duceerd. In de Middeleeuwen wordt het schaakspel aanvankelijk door de kerk - die het over één kam scheerde met dobbelspe len - verboden, maar later wij zigde zij haar houding. In die tijd was schaken een konink lijk spel. De gehele adel beoe fende het en tot de zeven kunsten die iedere ridder be heersen moest behoorde ook het schaakspel. In de litera tuur van die tijd, o.a. de legen den van Koning Arthur, komt de belangrijke rol die het scha ken vervulde dan ook regel matig naar voren. Met de verbreiding in Europa verandert ook langzaam de loop der stukken. Het schaak spel in zijn oudste vorm was namelijk zeer" traag. Alleen to ren, paard en koning hadden dezelfde loop als nu. De alfil (loper) kon echter slechts twee velden in schuine richting gaan terwijl de fersan (raadge ver, nu koningin of dame) slechts één veld in diagonale richting mocht. De pion mocht één stap in vertikale richting gaan; een pion die promoveer de werd veranderd in fresan. Doordat de aanvalskracht van beide legers veel geringer was, was comoinatiespel vrijwei on mogelijk en overheerste het saaie positiespel. In de 13e eeuw werd de regel ingevoerd dat pionnen bij hun eerste zet twee velden voor- weaarts mochten gaan. Daarna kreeg de loper de beschikking over de hele diagonaal. Het ingrijpendst echter was de ge daantewisseling die de fersan onderging. Het zwakste stuk van het bord werd plotseling het sterkste! De naam fersan veranderde in dame. Model voor deze metamorfose heeft waarschijnlijk Jeanne d' Are gestaan. De heldin die voor haar ko ning een weg baande heeft ook onsterfelijkheid verwor ven in het schaakspel. Alleen in Rusland, waar de roem van Jeanne d' Are pas later door drong hield men de oude be naming „fers" aan, terwijl de Engelsen, zoals altijd eigen wijs, kozen voor de naam Queen" (koningin). In de 16e eeuw krijgt het schaakspel definitief zijn hui dige vorm met de invoering van de rokade. De ontwikke ling heeft dus meer dan 1000 jaar geduurd! Nu nog even terug naar het heden. De oplossing van het vorige probleem was natuur lijk 1. Tf2 en wit behoudt zijn stuk. Winnaar is W. de Bruin. Hij kan zijn waardebon van 25,- ophalen bij het Stads blad. De nieuwe opgave staat afgebeeld in Diagram 1. Voor de stand geldt: zwart speelt en wint. Oplossingen voor 13 ja nuari naar ondergetekende, P. K. O. Laan 82c3, 3112 VJ Schiedam. N.B.: U kunt nu eventueel be ginnen met vouwen! Mario van Kleef. Op woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 januari wordt in de sporthal Margriet het jaar lijkse schoolbasketbal-toernooi gehouden voor scholieren van het voortgezet onderwijs. Voor het toernooi hebben in totaal 115 teams ingeschreven, te weten 66 jongens- en 49 meisjesteams. De basketbal vereniging Juventus heeft, evenals vorige jaren, weer alle medewerking toegezegd. De reeks tentoonstellingen, ge zamenlijk georganiseerd door de postduivenverenigingen Het Westen en de Postduif, is- afgesloten met een hokken show., De eerste vijf winnaars van deze show waren: 1. W. de Penning, 2. comb. J. J. van de Vijver, 3. C. Robart, 4. J. Voets, en 5. comb. Van Diest- /Heinsbroek. De schoonste oude doffer was van W. de Penning, de schoonste jonge doffer van C. Robart en de schoonste oude en jonge duivin van de comb. Van Diest/Heinsbroek. Zater dagavond zijn de kampioenen van het afgelopen vliegseizoen gehuldigd. De nieuwjaarsviering bij de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging is ieder jaar weer een hoogtepunt voor gasten, leden en donateurs. Ook nu zal deze happening weer plaatsvinden en wel op vrijdag 4 januari in het wijkcentrum De Blauwe Burg aan het Bach- plein 590. Bestuursleden van alle Schie damse voetbalverenigingen komen dan weer tesamen om samen met de SSV het nieuwe jaar in te luiden. De traditio nele nieuwjaarsrede zal ook nu weer worden uitgesproken door de voorzitter van de SSV Leen Schotting. De aanvang is acht uur. Het damesteam van de hand balvereniging Kethel heeft te gen Unitas uit Maassluis een 78 nederlaag geleden. Het team van HVK speelde niet zoals men gewend was en het plaatsen was slecht verzorgd en daardoor was er ook veel balverlies. Bij de rust was de stand 22. In de tweede helft was hetzelf de spelbeeld en omdat de ploeg uit Maassluis iets meer geluk had werd een 78 eind stand bereikt. Dit was de eer ste nederlaag van HVK in deze zaalcompetitie. De heren van HVK hebben het gepresteerd om een 1717 gelijkspel te behalen tegen De Geuzen. De wedstrijd ging ge lijk op en bij de rust was de stand 88. Nelius Droge werd topscorer met zes doelpunten en Wil op 't Ende nam er vijf voor zijn rekening. Sjaak But ter scoorde driemaal en Michel Nijman, John de Vette en Ar jen van Vliet maakten de 17 vol. De zesde ronde van de natio nale damcompetitie was een slechte dag voor de damclub Schiedam. Het team speelde in Tilburg tegen koploper TDV en verloor kansloos met 128. De kansen op een kampoen schap zijn nu vrijwel verke ken. Met zeven punten staan de Schiedammers wel hoger dan vorig jaar. De uitslagen zijn: C. KuystermansR. Heusdens 20, C. KorstenL. Mous 11, H. MatthijsenS. Prins 11, F. BaxC. Mous 11, A. MatthijsenP, Bastiaanse 20, VerpoestW. Vrijland 20, A. van TilborgP. Mein- ster 11, H. Verpoest—D. van Schaik 11, W. van de BraakR. van Eyk 02 en S. MathouraJ. Groeneveld 1—1. In de hoofdklasse B van de zaalvoetbalcompetitie, waarin vier Schiedamse teams uitko men, staat Martinit onderaan met Groenoord daar vlak bo ven. Hermes DVS staat ook nog gevaarlijk. De vierde Schiedamse ploeg Excelsior'20 staat met 12 punten uit 11 wedstrijden in de middenmoot. De stand is momenteel: 1. SC Hogenboom 1016 2. Neptunus 1016 3. Rott. Studenten 116 4. Nieuwenhoorn 1015 Excelsior'20 1112 6. SMV 11—10 7. Voorwaarts 109 8. Excelsior M 109 9. Hermes DVS 118 10. Xerxes 118 11. Groenoord 106 12. Martinit 111 De aanleg heeft ze niet van een vreemde, maar de ontwerpen zijn hele maal van haarzelf. Ber- zie Blomme een blom van 18 uit Rotterdam vond, tot haar eigen verbazing, begrip bij haar moeder toen ze vorig jaar opnieuw haar oprechte aversie tegen schoolgaan opwierp ter/zijde Ondanks het feit dat ze al tot HAVO-4 was gevor derd, stond moeder haar toe van school te gaan. 'Maar je gaat me wel in de zaak heiepen,' luidde een van de voorwaarden. Die 'zaak' is een naaischool waar Berzie met verve maar aanvankelijk op rechte tegenzin aan de slag ging. 'In het voorbij gaan' ook haar vriend Mike Don met het 'mode bacil besmettend' waar door ook hij zijn (koks- )school opzegde en achter de naaimachine kroop. Die activiteit hebben bei den echter goed weten vol te houden. En gaandeweg is het plezier in mode ma ken, vooral naar eigen ontwerp, vanzelf geko men. Beiden zitten nu weer op school en leren voor docent modemaken. Op niet- schooldagen lo pen ze stage bij moeder Blomme terwijl ze in hun vrije tijd hun eigen kleding ontwerpen^ Een jersey sati|n van aal voor k/itke zijn gebro- Berzie *er*'[Llon van zwaar lm- ken-wittepa een beige ^asje'met een duidelijke linnen structuur. Berzie en Mike hebben hun richting gevonden en gaan enthousiast 1§ voort op de ingeslagen weg. Het doel: een ei gen zaak. Branche: driemaal raden: goed; lil modieuze kleding zwarte vrije-tijdscombinade uitgevoerd in katoen met een chintz-finish

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 13