Gigan ten in dok Hartelijk dank VLAARDINGEN Klassiek HET NIEUWE STADSBLAD ran-na zm-mxniii Populair WmL De Ocean Nomadin dok voor het in ons gestelde vertrouwen in het afgelopen jaar. Wij wensen u een alleszins voorspoedig nieuwjaar toe. Namens alle medewerkers(sters) van AFDELING WINTERSPORT (alleen Veerplein) Diverse dames- en herenski-jacks 30 tot 50% korting Enkele skibroeken 20% korting Overjarige skischoenen van Dachstein, Koflach, Dynafit en Nordica 20„/o kort|ng Overjarige ski's 30% korting Lederen skiwanten q Langlaufschoenen van 79.-voorO^iWw Skischoentas Ballet-aerobic-joggingpak Diverse balletpakjes en broeken halve prijs Glans balletpakje van 39.25 voor 19.75 idem broek van 45.50 voor 23.00 Trainingspakken (enkele voorbeelden) Le Coq „Ajax" 199 - nu 149.- Adidas jogging 166 - nu 99.- Robey jogging 96 - nu 79.- Robey training 117 95 nu 69.- Leopard jogging 93 - nu 69.- Sweaters „Kappa" van 65.- voor 49.00 van 85.- voor 69.95 „Kappa" bodywarmers 0_ „Kappa" joggingsbroek wit „Nike" sweaters',geel, rode of turquoise „Nike" T-shirts blockbuster Tennisschoen Stan Smith Trimschoen Adidas Olympic S Tiger Cutless van 79.- voor Nike Intrepid van 119.- voor 25.00 24.95 15.00 75.00 49.50 99.95 49.00 99.95 Voetbalschoenen AFDELING CAMPING (alleen Lepelaarsingel) Diverse lichtgewicht tenten met 10 tot 30% korting Enkele slaapzakken met 25% korting 15% korting Enkele rugzakken en fietstassen met aantrekkelijke korting AFDELING TUINMEUBELEN (alleen Lepelaarsingel) Diverse uitloopmodellen tuinmeubelen en kussens nu met 20% korting Shirley Bassey: „lam what lam" Placido Domingo: „Always In My Hart" „Makoto Ozone" Jan Akkerman: „From The Basement" Pianogiganten Vocaal Barok-premie Orkestraal HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 22 Momenteel staan in het mam moet droogdok (lengte 405 m breedte 90 m) van Verolme Botlek B.V. te Rotterdam-Bot lek, 2 grote offshore-objecten voor verbouwings- c.q. repara tie- en onderhoudswerkzaam heden. Het betreft het half-af- zinkbare Amerikaanse boorei land „Ocean Nomad" en de Italiaanse pijpenlegger „Casto- ro Sei". Het booreiland wordt gemodificeerd, waarbij de na druk ligt op een verhoging van het laadvermogen aan dek. Hiervoor zijn door de werf 2 extra kolommen (poten) ver vaardigd (lengte 34 m, diam. 4 m, gewicht 90 ton elk) en ge plaatst, alsmede een tweetal pontoon sponsons (drijfkasten in de vorm van halve cilin ders) vervaardigd in 6 secties van elk 13 m lengte die twee aan twee aaneengekoppeld aan de bestaande drijvers zijn gelast, waardoor het drijfver- mogen van het booreiland aanzienlijk werd verhoogd. Behalve deze uit hoogwaardig staal vervaardigde constructies wordt een groot deel van de bestaande outillage van het booreiland gemoderniseerd. De werkzaamheden zullen be gin februari 1985 gereed zijn, waarna het booreiland naar de Noordzee zal vertrekken. De Italiaande pijpenlegger „Castoro Sei" is in dok voor het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden aan het on derwatergedeelte van het vaartuig. Het gelijktijdig dokken van meerdere grote offshore-objec ten is voor de werf niet onge- bruikelijk. In oktober werden ook de 2 half-afzinkbare pij- penleggers „Semac I" en Choctaw 2", in opdracht van Brown Root Nederland B.V., gezamenlijk gedokt. ftOtfAT van K2, Blizzard, Fischer en Sundei van 69.95 voor5# w O van glimmend skai g 00 AFDELING SPORT (alleen Veerplein) nu van 119.95 voor ©O.OO van 118.50 voor 3?.e3 van 79.- nu van 65.- voor 49.95 „O'Neil" van 59.95 voor 39.50 en 75.- voor 49.95 T-shirts „Kappa" wit iocm van 29.90 voor 1 Sf „Kappa" Olimpic van 29.90 voor 19.90 „Le Coq" santé fè van 44.50 voor 35.00 „Le Coq" groot opdruk van 29.-voor 19.93 van 33.50 voor Ajax sweater van 45.- voor Adidas hood jack maat 128 en 140 nu van 99.95 voor Zl-Ace van 84.50 voor 124.50 voor Brasil maat 28-31 van 49.94 voor 19.95 Europacup van 107.- voor 65.00 Tottenham van 109.- voor 99.00 Riverplate van 109.95 voor 79.95 Mepal in de kleuren groen en geel :MH"11. telefoon 070 - 19 02 37 De uit het havengebied van Car diff (Engeland) afkomstige zan geres Shirley Bassey wisselde dit jaar van platenlabel en tekende een vijfjarig kontrakt met het Engelse „Towerbell Records", een feit dat werd gevierd met het uitbrengen van bovengenoemde elpee, die in juli en augustus van dit jaar werd opgenomen. De zaak werd groots aangepakt, hetgeen niet verwonderlijk is, want de zangeres stelt extreme eisen en is nog steeds een wereldster. Produ cer Norman Newell speelde echter op zeker en liet vijftien van haar wereldsuccessen opnieuw arrange ren door Michael Alexander, David Cullen en Derek Wadsworth. Het complete London Symphony Or chestra werd ingehuurd en de mu zikale leiding lag in handen van di rigent Carl Davis. In feite is er nu dus een nieuwe elpee van Shirley Bassey verschenen met opgepoetste oude successen. Toch ts er een ver schil aan te wijzen in de oude inter pretaties en de nu nieuw uitge brachte versies, het verschil name lijk in de benadering van de zange res ten opzichte van haar repertoi re. Naar onze overtuiging heeft de vertolking aan zeggingskracht ge wonnen door het inbrengen van duidelijke nuances. Was voorheen de staalharde stem de enige troef kaart op de elpee ,,I am what I am' is de zang veel meer gevarieerc met een hoorbare aandacht voor d< tekst. Zo is dit bekende repertoire waaronder Something", „As l Love You", „Nathalie", „Never Ne ver Never" en natuurlijk „Goldfin- ger" (haar eigenlijke doorbraak) nieuw leven ingezongen iets wat de fans zeker zal bekoren. Verschenen is bovendien een nieuwe single waarop „If You Don't Understand" en het bekende „To All The Men (oorspronkelijk woman) I've Loved Before" Towerbell 540102. De spaanse opera-tenor Placido Domingo heeft er ondanks de fabelachtige successen in prak tisch alle grote operahuizen ter wereld nooit een geheim van gemaakt dat hij, oorspronkelijk in de groep van zijn ouders, in kleine theaters maar ook op plei nen in de zogeheten zarzuela- voorstellingen zijn zangcarrière is begonnen. Tijdens een dergelijk optreden ont moette Placido Domingo de be faamde Cubaanse componist-or kestleider Ernesto Lecuona in Ha vanna. De muziek van deze voor dit genre de Latijns-Amerikaan se muziek zo belangrijke compo nist is de tenor nimmer vergeten. Als uiting van zijn respekt heeft Placido Domingo onlangs een elpee voltooid waarop een aantal songs van Lecuona zijn vastgelegd, waar van sommige nummers wereldhits zijn geworden. Er is echter een be langrijke wijziging in de vertolkin gen van dit repertoire ten opzichte van de oorspronkelijke uitvoerin gen. Ernesto Lecuona verklankte zijn composities in eerste instantie middels zijn eigen band ,,The Lecu ona Cuban Boys", een orkest dat een zekere big-band bezetting ken de waaraan een uitgebreide percus siegroep was toegevoegd. De opna men hiervan werden wereldbe roemd door de specifieke sound en de bijzonder enerverende rithmiek. Op de elpee „Always In My Heart" musiceert het Royal Philharmonic Orchestra onder leiding van Lee Holdridge. Dit symphonische en semble waarbij de percussie niet werd vergeten openbaart echter een ander geluidsbeeld dan Lecuo- na's band; het repertoire krijgt hier soms als het ware te veel van het goede, al moet worden geconsta teerd dat aan de arrangementen door Lee Holdridge en Alf Clausen geschreven de uiterste zorg is be steed. Placido Domingo zingt dit hem geljefde repertoire met grote toewijding, doch ontkomt ons in ziens niet aan enige overdaad. Een voorbeeld hiervan is zeker „Mala- guena" en gaat de ware intentie van de song „Maria La O verloren in een te grootse aanpak Daarente gen vormt „Noche Azul (Blauwe Nacht) onbetwist een hoogtepunt op deze elpee, evenals „Canto Kariba- li" (Karabalilied). Ondermeer zijn op deze plaat nog te beluisteren „Si- boney". „Siempre En Mi Corazon", „Juventud" en „La Comparsa". De I uitgave betekent een goede gele genheid dit aantrekkelijke en melo dieuze repertoire te leren kennen, zeker ook omdat de oorspronkelijke opnamen niet meer voorhanden zijn. CBS FM 38828. Makoto Ozone Dit het immense arsenaal van jong muzikaal talent uit Japan is wederom een opvallende in strumentalist naar voren getre den, de 23-jarige jazzpianist Ma koto Ozone. Het is verbazingwek kend dat in een land met zulk een diepgewortelde artistieke traditie de westerse muziek steeds meer terrein wint. Bij de jonge pianist Makoto Ozone viel de appel niet ver van de boom. Zijn vader behoort tot de meest ge waardeerde jazzpianisten in het land van de rijzende zon. Zoon Ma koto trok op twintigjarige leeftijd naar Amerika om te studeren aan de Berklee School Of Music in Bos ton. Naast de studie in arrangeren en componeren musiceerde Makoto Ozone met tal van muzikanten en koesterde een grote achting voor grootheden als Gillespie en Peter son. Al snel kwamen de eerste com posities tot stand die een dermate muzikale inhoud bezaten dat zijn naam bekendheid kreeg bij diverse platenproducers, tot tenslotte CBS hem wist te contracteren zij het met de clausule dat de rechten van zijn composities zouden berusten bij zijn eigen uitgeverij „Makoto Music". De eerste elpee van Makoto Ozone, met zijn naam als titel, vormt de kennismaking met een veelbelo vend nieuw talent. Samen met vi- brafonist Gary Burton en bassist Eddie Gomez speelt Ozone zes ei gen stukken die enerzijds zijn kun nen als componist openbaren en an derzijds zijn fraai toucher en impro visatietalent etaleren. Door de keu ze van deze sidemen waarbij dus een drummer ontbreekt ontstaat telkenmale een fijnzinnig lijnen spel, mogelijk gemaakt door de zeer bruikbare thema's van Ozone en het praktisch eens luidende stijlbe grip waardoor soms een opvallende eenheid wordt bereikt die de aan dacht van de luisteraar moeiteloos gevangen houdt. „Crystal Love", „I Need You Here", „Flight", „Endless Season" (part I en II) en tenslotte „Improvisation" blijken composities van een jong musicus die ruime aandacht vedienen. CBS 26198. De In Amsterdam geboren doch reeds lange tijd In Friesland woonachtige gitarist Jan Akker man heeft zich op zijn nieuwste elpee hoofdzakelijk beperkt tot het rockgenre, een muzikale stijl die in deze rubriek zelden voor komt omdat dit terrein elders reeds ruim voldoende aandacht geniet. Bij Jan Akkerman ligt dit toch even anders. Immers, alle composi ties op de plaat „From The Base ment" zijn geheel of gedeeltelijk van Jan Akkerman, derhalve in ei gen stijl/begrip geschreven en waarvan de uitwerking in solo of collectief een gedegen vakman schap zowel technisch als muzi kaal te zien geeft. Zeker, het soms „schorre" gitaargeluid is qua toon zeker niet lieflijk, doch heeft een muzikale kracht in zich die ab soluut boeit Akkerman's bekende hoog opgevoerde speltechniek com pleteert het geheel. Bovendien vor men de verrichtingen van de met hem musicerende Dino Walcott (basgitaar en vocalen) alsmede drummer Hans Waterman en gast- solisten Piet Eisma, Sergio Costillo Simmons en Thijs van Leer een zondanige instrumentale eenheid dat de muzikale mogelijkheden, in de composities vervat, ten volle worden benut. Een bezwaar op deze elpee vormt de naar onze me ning veel te lang uitgewerkte versie van „All Along The Watc- htower" (14.10 min.) In dit tijdsbe stek wordt zowel vocaal als instru mentaal te lang en te monotoon ge werkt. „Dark Rose", „Wallenberg", „From The Basement" en „P C B. Chicken" bezitten echter ruim vol doende inhoud. Merkwaardig is het sluitstuk van deze produktie Jan Akkerman schakelt hier moeiteloos van rock naar rythm and blues in „Status Quo". In welk een ontspan nen sfeer hier werd gemusiceerd toont de opmerkingaan het slot waar de harmonicasolist in lachen uitbarst. Die opmerking verklappen wij echter niet! CBS 26094. Jan Akkerman HHlJ MU'.'M.ll I.PIM.l'Ml'I Mi telefoon 070 - 19 02 37 De pianist Pierre-Alain Vo- londat speelt werken van Chopin en Liszt (EMI 1731991-PM 375) De muziekliefhebber kent onge twijfeld het bestaan van de excen triek ogende en ook doende franse pianist Pierre-Alain Volondat, die als uit het niets kwam en, 'zomaar eventjes' het Koningin Elisabeth- coneours 1983 op zijn naam schreef. De eerste fransman die zoiets wist de bewerkstelligen, nadat 'deskun digen' hem de deelname hadden ontraden en gezegd dat hij 'geen kans' had! Van de nu 22-jarige pianist, die zijn opleiding genoot aan de conservato ria van Orléans en Parijs, maar te genwoordig geeoached wordt door de zeer bejaarde Vera Moore, ver scheen al de concours-plaat, maar nu is er dus een studio-opname be schikbaar waarop zijn grote talent onmiskenbaar tot uiting komt. Van Chopin speelt hij achtereen volgens de Fantaisie in f, opus 49, de études nr. 3 en 5 van opus 10 en de 'Polonaise Héroique' opus 53. Daarbij blijkt dat het heroische ele ment hem althans hier wel het meeste aanspreekt. De cantilene in de nocturne van de étude nr. 3 kón bijvoorbeeld iets zangeriger, meer naar binnen gekeerd ook, ge speeld worden. Maar desondanks blijf je naar deze artiest geboeid luisteren. Dat laatste geldt nog sterker in zijn Liszt-programma, dat van welhaast ongekende klasse getuigt. Het flam boyante, bacchantische karakter van 'De dans in de herberg' zoals bekend een eigen pianobewerking van de voor orkest bedoelde 'Mep- histo-wals' wordt door Volondat gewoon volmaakt in klanken ge schilderd. Zijn virtuoze kwaliteiten komen tot gelding in 'Au bord d'une source'. Als natuurschildering bevalt dit werkje wellicht wat minder, maar probeer maar eens die lange rijen 'zestienden' non-legato in het goede spoor te houden. Fantastisch is Vo londat op dreef in de twee 'Etudes d'execution transcendante'. Kleur en beweging alom met als onbet wistbaar hoogtepunt zijn 'Dwaal lichtjes'. Pardon, Liszt's 'Feux fol- lets'. Cyprien Katsaris speelt de Balladen en Scherzi van Chopin (Teldec 6.43053 AZ; ook op mc). Van heel ander kaliber is de van oorsprong Griekse pianist Cypriën Katsaris. Een pianist die op tech nisch vlak geen problemen schijnt te kennen, maar zijn techniek ge bruikt om de door hem gespeelde stukken zo glanzend mogelijk aan zijn-^uditorïum op te dienen. Een fijn vertolker die weet te behagen, maar zijn gehoor niet immer weet mee te voeren naar de kern van de muziek. Dat blijkt in de ballades, die zoals bekend geënt zijn op heldendichten van Chopin's landgenoot Mieckie- wicz en teruggrijpen op de Poolse historie. Het verhalende element blijft in de Ballade in g wat onder belicht, maar in de declamatorische coda, met zijn koperblazersakkoor den en de fortissimo oktaven aan het eind voelt Katsaris zich als een vis in het water. De ballades in F en As zijn wat meer ingetogen, vooral de tweede in de naar 'Undine' verwijzende passages, waarna het verhaal weer een nadrukkelijk einde krijgt. De Fantasie aan het slot van de bal lade in f, zonder twijfel de meest aantrekkelijke van het viertal, wordt door Katsaris goed uitge werkt. De (vier) Scherzo's heeft Chopin van Beethoven afgekeken, noch tans zonder er humoristische aspek- ten die er bij Beethoven wel zijn in te betrekken. Katsaris speelt ze volgens 'het boekje', waarbij het Scherzo in E het best blijft beval len, al is het tevens de langste door de dubbele doorvoering en reprise. Vooral het Trio wordt door Katsa ris prachtig vertolkt, maar ook met zijn parelende voordracht, de tril lers (die bij hem 'altijd' goed zitten) en een zekere doorzichtigheid in zijn spel, die goed past bij dit laatste stuk, maakt hij indruk. FREDERIC CHOPIN 4"' Folk Songs floftods Kim TE KANAWA Kiri te Kanawa zingt folk songs en ballads (EMI 27.0040.1; ook op mc) We kunnen het eenvoudig niet hel pen. Als er weer eens zulk een plaat verschijnt gaan onze gedach ten onwillekeurig terug naar de Schotse alt Kathleen Ferrier, die als weinig anderen dit genre volko men natuurlijk èn aanvaardbaar voor zowel de minnaars van het kunstlied als de doorsnee-luisteraar wist te vertolken. Die onbereikbare top van de Olym pus weet de Nieiiw-Zeelandse so praan Kiri te Kanawa niet te bestij gen, maar wat zij doet is van een toch ontwapenende eenvoud. Dat wil zeggen, de gevierde operazan geres misbruikt noch overdrijft haar mogelijkheden, die natuurlijk royaal reiken boven het hier van haar gevraagde. De arrangementen van orkestleider Douglas Gamley zijn aardig, maar doen wel een tikje overdadig aan. Een goed idee was het centraal stellen van de harp, waar de liederen niet door het Me dici Strijkkwartet maar door leden van het 'National Philharmonic' worden begeleid. Al met al kan ge steld worden dat hier een lofwaar dige poging wordt gedaan een breed publiek te bereiken. Het pro gramma op deze plaat getuigt na tuurlijk niet voor niets van enige hang naar nostalgie! Er staan in totaal vijftien liederen op deze plaat, waarvan 'Come To The Fair', 'An Island Spinning Song', 'The Keel Row', 'Comin' Thro' The Rye', 'Greensleeves' 'The Sally Gardens' en (tot slot) 'Danny Boy' waarschijnlijk wel de bekndste zijn. Leuke plaat dus. Barok 2: Bach en Handel plus Onder deze wat vreemd klinkende titel biedt de Nederlandse grammo- foonplatenhandel een premieplaat aan in het kader van de 'Platen 10- daagse', die op 22 oktober begint. Een en ander in het kader van de aktie 'Geef Klassiek Kado'. Een 'gouden' vondst deze plaat, waarop geanticipeerd wordt op het volgend jaar, wanneer de 300ste ge boortedag van zowel Johann Sebas tian Bach als George Friedrich Höndel ongetwijfeld ook fonogra fisch uitgebreid herdacht zal wor den. Want men is gelukkig af gestapt een 'hussebusje' bijeen te brengen en als lokkertje aan het vi nyl toe te vertrouwen. Op deze elpee, die volgens het in middels vermaarde DMM-recept werd vervaardigd en zodoende bei derzijds meer dan 35 minuten onge stoord luisterplezier biedt, treft men zelfs een aantal complete wer ken aan, zoals het Vioolconcert in a (BWV 1041) van Bach (soliste is Anne-Sophie Mutter), de fluitsonate BWV 1033 of het door Han de Vries gespeelde hoboconcertje naar BWV 1056 en 156. Van Telemann volgt op de B-kant na de overrompelende, 'authentie- k'uitgevoerde, 'Arrival of the Queen of Sheba' van The Academy of Ancient Music ook een Concerto Grosso van Handel (opus 6, nr. 7 in bes), een altfluitconcertje met Mi- chaela Petri als soliste en een orgel concert dat door Marie-Claire Alain wordt uitgevoerd. De opnamen, die oorspronkelijk niet allemaal digi taal zijn (maar dat merkt men be slist niet) zijn afkomstig van Pho nogram, Polydor, RCA/Erato, EMI en CBS. Een prachtige plaat voor de basis-discotheek, maar ook 'ge vorderde' platenverzamelaars zul len er veel plezier aan beleven. Vijfde Symfonie van Beetho ven door het Los Angeles Philharmonisch Orkest on der leiding van Carlo Maria Giulini. (DG 2532,049; ook op mc). BEETHOVEN SYMPHONY NO 5 Los Angete» PHMhsemooic Orehestra CAflLO MARIA GIUUMI Een prachtige opname van Beetho ven's populaire 'Noodlots-symfo- nie', die al twee jaar geleden door Deutsche Grammophon werd uitge bracht, maar nu als promotieplaat voor een zacht prijsje in de platen winkels ligt. Over dat zogenaamde 'noodlot' 'Zo klopt het noodlot aan de deur' heeft Beethoven zelf gezegd moeten we op deze plaats en tot be ter begrip wel even kwijt dat Beet hoven het noodlot niet zag als iets onontkoombaars, maar als iets waartegen de mens zich kon ver zetten, er strijd tegen leveren. En dat is nou net wat in deze vierdeli ge symfonie gebeurt. De tempi wor den door het orkest breed uitgeme ten, maar nergens ontstaat de in druk dat er 'langzaam' gespeeld zou worden. De spanningsbogen blijven in takt en de muziekstroom blijft soms bruisend, soms rustiger, vloei en. Eveneens aanbevolen voor de basis-discotheek en voor verzame laars die deze uitvoering nog niet in hun bezit hebben.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 22