taandB von? dinsda 30uur K V\ar9a „Rob Koevermans kan zich ontwikkelen tot één van de betere spelers bij SVV" A mmr „Keepers zijn speciale figuren, kijk maar naar mij Wel en wee van SVV door Dick Buitelaar Trainer Buitelaar weet het zeker: Nieuwjaars toespraak Oud-SVV doelman Bas van Noortwijk: Touw- trekken om 1 Van Velzen ADVERTENTIE Vreemd Nol de Ruiter Er Lege tribunes Wankel Wisselvallig Tekst: Norbert Kleinherenbrink. Foto's: Randstad Edities Foto dienst en fotobureau Pe ter Molkenboer. Vormgeving: Jan den Breeien SCHIEDAM Bij zijn vorige club Excelsior '20 werd hij wel eens een natuurtalent ge noemd. Rob Koevermans (22), bezig aan zijn vierde seizoen bij SVV, leek werkelijk in elke sport uit te blinken. Als er maar een bal aan te pas kwam. Basketball, tafeltennis, cricket en niet in de laatste plaats voetbal gingen hem ogenschijnlijk gemakkelijk af. Eens moest hij echter de keus maken en hoewel hij zeker met cricket een „gouden" toe komst tegemoet ging, zwichtte Rob op 19-jarige leeftijd defini tief voor de charmes van het voetbalspel. Hij speelde welge teld een half jaartje in het tweede elftal bij Aad Putters, waarna de toenmalige hoofd trainer Rob Jacobs hem reso luut naar de A-selectie haalde. Geen slechte keus dus, achter af, overigens zowel van Rob als van SVV. „Ik had al een jaartje eerder naar SVV gekund", blikt hij te rug, „maar ik was toen net op school blijven zitten. Daarom ben ik nog maar een seizoen bij Excelsior '20 gebleven, om dat ik de MTS (werktuigbouw kunde) op dat moment belang rijker vond. Jan van der Velden wilde me echter graag hebben en datzelfde gold voor zijn op volger Aad Putters. Een jaar later was ik dus nog welkom bij SVV". Een gemakkelijke keuze was het echter niet voor „Koef". Een overgang naar SVV bete kende vrijwel zeker het einde van een beloftevolle cricket carrière en dat vond vooral zijn vader geen aangenaam idee. Toch, na maanden van innerlij ke tweestrijd, werd het SVV, ondanks het feit, dat het Ne derlands elftal nadrukkelijk lonkte naar all-rounder Koe vermans. „Ik was me ervan bewust, dat het een nu-of-nooit-beslissing was. Koos ik voor SVV, dan kon ik het serieus spelen van cricket wel vergeten en an dersom. Een kombinatie was en is niet mogelijk. Van mijn uiteindelijke beslissing om naar SVV te gaan, heb ik tot nu toe in ieder geval geen spijt gehad". Niet zo vreemd natuurlijk, want hij paste zich razendsnel aan in het betaalde voetbal met zijn eigen wetten, rechten en plich ten. „De overgang viel me al leszins mee. Uitgerekend in de eerste competitiewedstrijd met het tweede moesten we tegen Ajax, dat toen met onder an dere Ling en Ziegler aantrad. We wonnen met 1-0 en laat ik nu dat doelpunt scoren! Een prima binnenkomer natuurlijk en ook de daaropvolgende wedstrijden ging het lekker. In december mocht ik toen van Jacobs een paar keer met het eerste meetrainen, waarna ik in een oefenwedstrijd tegen Feyenoord samen met Jos Wennekes mijn debuut maak te. Een maand later speelde ik tegen Excelsior mijn eerste competitiewedstrijd. We verlo ren (geloof ik) met 2-1". Koevermans maakte vervol gens als amateur het seizoen af, speelde afwisselend in het eerste en tweede en kreeg naar verwachting aan het ein de van de rit een kontrakt aan geboden, dat natuurlijk door (toen nog) student Koever mans gretig van een handteke ning werd voorzien. „Ik heb dat half jaar onder Ja cobs goed gedraaid", vindt hij. „Ik werd voornamelijk in de spitspositie gedeponeerd, om dat Cor Peitsman nogal wissel vallig presteerde. De ene wed strijd schoot hij er vier in, de andere wedstrijd raakte hij geen bal. Daardoor kon ik me nig partijtje in de eerste divisie meepikken. Het klinkt mis schien gek, maar ook die over gang viel best mee. Natuurlijk was de snelheid van spelen groter, maar echte problemen had ik daar toch niet mee. Ik werd door de oudere spelers ook goed opgevangen. Rinus Steenbergen, Leen Warnaar, Paul Kooien en Wim Tijl gaven volop aanwijzingen en deden verder heel normaal tegenover mij. Ook met Jacobs had ik to taal geen problemen. Ik vond zijn trainingen heerlijk, bijna alles met de bal erbij. Hij was ook eerlijk. Speelde je slecht, dan stond je er prompt naast, speelde je goed, dan liet hij je staan, of je nou net uit het tweede kwam, of al jaren in het eerste speelde. Ik vond het jammer, dat hij naar Excelsior vertrok". Zijn opvolger Nol de Ruiter zag het echter ook wel in Koever mans zitten, zij het niet als specifieke spits. Bijna het ge hele seizoen speelde hij in de basis als een soort „manusje van alles". Bij schorsingen en blessures was Rob altijd de eerste spe ler, waarmee werd geschoven. Van links naar rechts, van voor naar achter. Koevermans hierover: „Aan de ene kant is het een voordeel, dat je overal kunt spelen, maar aan de andere kant wordt daar ook wel eens misbruik van ge maakt. Als je eindelijk na een paar wedstrijden aan een be paalde positie gewend was, moest er weer worden gewis seld en daar baalde ik soms van. Je was dan wel verzekerd van een plaats in de basis, maar erg „vast" was die niet. Zelf speel ik het liefst net ach ter de voorhoede, als meest aanvallende middenvelder, maar zoals de zaken er nu voorstaan en met de huidige spelersgroep in ogenschouw genomen, maak ik weinig kans op die positie. Ik word steeds vaker als verdediger opgesteld vanwege mijn lengte en dat is natuurlijk logisch, maar dan speel ik nog liever laatste man dan voorstopper, want dat is echt niets voor mij". Dit seizoen toonde Koever mans zich inderdaad in een paar wedstrijden een meer dan verdienstelijke vervanger van routinier Leen Warnaar. De lange trap, onontbeerlijk voor een laatste man, het inzicht, de kopsterkte en het leiding ge ven, alles is in principe aanwe zig en er is dan ook weinig fan tasie voor nodig om „Koef" als toekomstige troonopvolger van Warnaar te bestempelen. Zijn ambitie als „sluipschutter" ten spijt. „Ik kan altijd nog met hoekschoppen of vrije trappen mee naar voren", is Rob zijn vroegere reputatie topscorer nog niet vergeten. „Ik denk", zegt trainer Dick Buitelaar, „dat het voor Rob goed is geweest, dat hij de af gelopen twee jaar op bijna alle plaatsen heeft gelopen. Op die manier heeft hij zich tot een veelzijdige voetballer kunnen ontwikkelen. De laatste paar wedstrijden funktioneerde hij als stand-in van Leen prima en ik denk dan ook, dat daar de meeste mogelijkheden voor hem liggen. Van achteruit voet ballend, kan hij zich, zeker ge zien zijn relatief jonge leeftijd, tot één van de betere spelers gaan ontwikkelen. Ik heb hem niet voor niets voor het militai re elftal geselekteerd. Een beetje internationale ervaring kan immers nooit kwaad". - s- V, m ♦V Frans Eijkenbroek: „SI/V moet behouden blijven". Secretaris Frans Eijken broek, bij afwezigheid van voorzitter Cor de Vries de woordvoerder namens het bestuur, liet er tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het Rijnmond Hotel geen twij fel over bestaan. ,,De liqui diteitspositie baart het be stuur nog steeds grote zor gen, maar wanneer we als vereniging allemaal onze schouders onder SVV wil len zetten, dan komen we er als bestuur echt wel weer uit. Er is dan ook maar één doel, waarnaar wij streven: Sl/I/ moet als betaald voetbal-organisa tie in Schiedam blijven be staan". Over het afgelopen jaar 1984 zei Eijkenbroek het volgende: ,,We kunnen rustig stellen, dat het voor ons een zeer turbulent jaar is geweest. Als bestuur hebben we dingen meege maakt, die we nog nooit eerder hadden meege maakt. Mede door de vele publiciteit speelde de ploeg onder een loodzware druk, die de prestaties ze ker niet ten goede kwam. Ook dit seizoen kende een moeizame start, maar de resultaten van de laatste wedstrijden stemmen ons hoopvol over de tweede helft van de competitie". Na de woorden van Eijken broek, die de voltooiing van de nieuwe kleedka mers in medio april nog even aankondigde, konden de voetjes van de vloer op muziek van een swingende band. De spelers lieten zich op de dansvloer ech ter niet zien. Zeker bang voor blessures... Rob Koevermans (rechts) en Henk Salari (nummer 4). Het toekomstige centrale duo in de Sl/l/- verdediging jH SCHIEDAM Sinds Peter van Velzen topscorer van de eerste divisie is met dertien doelpunten staan de clubs bij wijze van spre- ken in de rij om hem in te lijven. De laatste paar we- ken gaven RKC, Sparta en Roda JC min of meer van hun belangstelling blijk, maar tot concrete ge- sprekken tussen Van Vel- zen (die in zijn contract een gelimiteerde transfer- som van een ton heeft be- dongen...) en eventueel ge- gadigde dubs is het nog niet gekomen. Secretaris Frans Eijken- broek:Peter wordt er een beetje moe van. We heb- ben dan ook afgesproken, dat alle contacten verder via Huib Liefhebber of via mij lopen. Hij maakt in ie- der geval het seizoen bij ons af en SVV is de eerste club, waarmee hij zal pra- ten over een contractver- lenging. Wat ons betreft zijn er twee kanten aan de zaak- Van Velzen. Zouden we hem tussentijds verko- pen, dan is dat uit finan- cieel oogpunt een prima beslissing, maar uit spor- tief oogpunt zouden we ons alleen maar in de vin- gers snijden. Daarom blijft hij in ieder geval tot het einde van dit seizoen bij ons". Ik vind het ontzettend jam mer, dat de wedstrijd te gen Feyenoord niet is doorgegaan. Het was een ideale mogelijkheid om eens flink publiek op Har- ga te trekken. Nu maar ho pen, dat het duel met Sparta komende dinsdag avond wél kan worden ver speeld. Onder de huidige omstandigheden heb ik er echter een hard hoofd in. Het klinkt misschien gek, maar op het veld valt nog wel degelijk redelijk te voetballen. Door de vele sneeuwval van de laatste dagen is de ondergrond nog steeds zacht en op de losse sneeuw kan je best een potje spelen. Alleen, en daar gaat het natuurlijk om, bij een aantal graden onder nul komt er geen hond kijken en dan heeft zo'n oefenwedstrijd verder weinig nut. Afgelopen za terdag ben ik even naar Barendrecht-Feyenoord 1- 5) wezen kijken. Qua voet bal was het best een aardi ge wedstrijd, de bat wilde aardig rollen op die sneeuwvlakte, maar er wa ren slechts een paar hon derd toeschouwers, die al lemaal stonden te verrek ken van de kou. Nee, wat mij betreft mag het weer snel omslaan, ook al omdat het trainen onder deze extreme om standigheden enorm moei lijk is. Voor de spelers, van wie overigens Peter de Haan (keelaandoening), René van Delft en Peter van Velzen (beiden griep) ziek zijn, is de overgang van de zaal naar het veld natuurlijk erg groot. Daar om train ik ook aangepast. Veel speelse vormen, waarin de bal centraal staat, naast natuurlijk nog het nodige duurwerk. De spelers zijn stuk voor stuk goed uit de feestdagen ge komen. Niemand is echt zwaarder geworden. Dat neemt echter niet weg, dat er zo nu en dan toch stevig aan getrokken moet wor den, want vrieskou of niet, de kans, dat de eerste competitiewedstrijd op 20 januari tegen Heracles (thuis) doorgaat is zeker aanwezig. En dan zullen we ervoor klaar moeten zijn. Misschien krijgen we dins dag tegen Sparta nog de mogelijkheid om de vorm te testen. In ieder geval tot ziens op sportpark Harga. SCHIEDAM Voor Bas van Noortwijk had de nazomer van 1983 nog een enorme verras sing in petto. Eerst leek FC Groningen nadrukkelijk naar de hand van de doelman te dingen, maar toen trainer Han Berger uiteindelijk toch voor Harry Schellekens (ex-NEC) koos, had Bas zich alweer ver zoend met zijn achtste seizoen bij SVV. Totdat buurman Spar ta plotseling aan de bel trok. Even leek het bestuur van de Kasteel-club nog met de toen malige doelman Jan Formanoy in de maag te zitten, maar na dat deze aan Willem-ll was uit geleend (inmiddels is Forma noy tweede doelman bij Feye noord), stond Bas niets meer in de weg om naar Spangen over te stappen. De naar er kenning hunkerende Van Noortwijk greep uiteraard deze kans, waarop hij zolang had zitten wachten, met beide han den aan, maar tastte in zijn eerste seizoen letterlijk en fi guurlijk nog wel eens mis. Dit seizoen gaat het echter al stukken beter. Zowel op het veld als in de zaal toont hij zich de betrouwbare doelman, zo als iedere SVV-supporter hem van vroeger kende. Zelf is hij echter nog niet tevreden. „Dat ben ik nooit", zegt Van Noort wijk ergens in het gesprek en daarmee typeert hij zijn karak ter perfect. „Ik was al een paar jaar op zoek naar een andere club", neemt Van Noortwijk een fi guurlijke duik in het verleden. „Niet dat ik het bij SVV zo slecht naar mijn zin had, inte gendeel zelfs, maar mijn ambi ties lagen toch een tikkeltje hoger dan de middenmoot of lager in de eerste divisie. Daar bij kwam, dat ik er hoe dan ook voor wilde waken dat ik een meubelstuk van de club zou worden. Dan kom je nooit meer weg. Gelukkig kwam Sparta precies op het juiste moment." „Al met al heb ik zeven leuke jaren bij SVV gehad. Natuurlijk was het wel eens moeilijk als je die lege tribunes weer zag, maar op den duur ging je daaraan wennen, evenals aan de betrekkelijke anonimiteit waarin je verkeerde. Ik was als doelman altijd verzekerd van veel werk, maar voor mijn ge voel ontbrak de erkenning van mijn capaciteiten en daar baal de ik van". Vooral in de voor SVV relatief nog vette jaren onder Sandor Popovics, Rob Jacobs en Nol de Ruiter knaagde'de presta tiedrang danig aan Van Noort wijk, maar verder dan een (kleurloze) positie in de mid denmoot kwamen de Schie dammers niet en dat zat hem bepaald niet lekker. „Ik had konstant het gevoel, dat er méér zat in de groep, dat er méér uit te halen was, maar door een pure mentaliteits kwestie bleef SVV tot de grau we middelmaat behoren. Dat kon ik slecht hebben. In het betaalde voetbal, maar ook in het amateurvoetbal wat mij be treft, moet je weten waarmee je bezig bent. Ik zet er in prin cipe alles voor opzij en dat verwacht ik van een ander dan ook. Misschien niet helemaal terecht, maar het gaat uitein delijk toch om de prestaties. Daarom creëerde ik soms be wust conflictsituaties, alleen maar om bepaalde figuren op „scherp" te houden. Dat werd me zeker niet in dank afgeno men, maar dat interesseerde me niet. Nu nog niet trouwens. Ik was vrijwel de enige, die konstant zijn mond opendeed en dan ben je vaak niet erg populair bij je medespelers. Kijk, buiten het veld kan ik met iedereen in principe goed op schieten, maar binnen het veld ben ik in staat om met ieder een bonje te krijgen als het niet loopt naar mijn zin. Ik zeg alles keihard en recht voor zijn raap, maar altijd eerlijk en dat verwacht ik van trainers en spelers ook." „Door het bestuur en de sup porters ben ik in ieder geval goed behandeld en mede daardoor blijf ik SVV een warm hart toedragen. Ik leef nog steeds intensief mee met de verrichtingen van de club, want het is toch een belangrijk stuk van mijn leven geweest", sluit Van Noortwijk het hoofd stuk SVV af. Vöör de zeven jaar SVV voet balde en keepte Van Noortwijk achtereenvolgens bij Martinit, Hermes DVS en Willem-ll. Bij deze laatste club kwam hij via het voetbalinternaat ('s och tends trainen, 's middags wer ken op een bank en in een sportzaak, 's avonds trainen) voor het eerst in aanraking met het betaalde voetbal. Sa men met jongens als Wim Hof- kens (nu Anderlecht), Martin van Geel (nu Roda JC), Dick Schaap (nu SVDPW-zater- dag...) en Frits de Nijs werden de eerste wankele schreden gezet op weg naar een kon trakt. Slechts drie jaar (waar van twee als kontraktspeler) hield Van Noortwijk het uit in het Brabantse Land, daarna verdween hij wegens een „principe-kwestie". „Ik wilde graag terug naar Schiedam, maar omdat de aanbiedingen in die regio niet voor het oprapen lagen, had ik al min of meer besloten naar een amateurclub te gaan. Op mijn vakantie-adres in Beni- dorm hoorde ik toen, dat ik alsnog aan SVV was verkocht. De toenmalige doelman Sjaak Bouwmeester, de opvolger van Jan van der Velden, bleek niet te voldoen en dat kwam mij natuurlijk goed uit." Bij SVV maakte Van Noortwijk achtereenvolgens Leo Halkes (inmiddels overleden), Pim Vis ser (gestopt), Sandor Popovics (nu De Graafschap), Rob Ja cobs (nu Excelsior) en Nol de Ruiter (nu FC Utrecht) als trai ner mee, maar hij werd er niet heet of koud van. „Het zijn in feite abnormaal veel trainers voor die zeven jaar, maar mij maakte het niet uit. Natuurlijk waren vooral de laatste drie niet de eerste de besten, maar als doelman moet je alles toch helemaal zelf doen. De ene trainer ligt je be ter dan de andere, dat lijkt me een normale zaak, een keeper is echter voornamelijk op zich zelf aangewezen. Dat neemt ui teraard niet weg, dat een trai ner zijn doelman op een be paalde manier moet benade ren. Keepers zijn vaak speciale figuren, kijk maar naar mij (lacht), dus dat vereist een specifieke behandeling. Wat mij betreft mogen ze me hard aanpakken, als er altijd maar ruimte is voor een weerwoord. Met figuren als Jacobs en De Ruiter had ik dan ook nauwe lijks problemen. Ook met Theo Vonk (de huidige trainer van Sparta, red.) heb ik een goede relatie." In zijn eerste seizoen bij Spar ta, dat toen door Bert Jacobs werd getraind, viel Van Noort wijk met zijn neus in de boter. Hij kwam in een goed draaien de organisatie terecht, in een ingespeeld en jong elftal, dat zich voor het eerst sinds vele Sparta-jaren weer eens voor Europa Cup voetbal had ge kwalificeerd. Toch waren de prestaties van Van Noortwijk te wisselvallig om van een sterk debuut in de eredivisie te kunnen spreken. „De overgang was inderdaad groter dan ik had verwacht. Ik wilde me ten koste van alles waarmaken bij Sparta en dat werkte averechts op mijn pres taties. Vooral aan de verdedi ging, met al die jonge jongens moest ik wennen. Als je zolang met Leen Warnaar als laatste man heb gespeeld, dan ben je natuurlijk verwend. Het heeft daarom even geduurd voordat we redelijk op elkaar waren af gestemd. Toen had ik echter door het publiek en de pers al een stempel opgedrukt gekre gen en het is moeilijker om van een stempel af te komen dan er een te krijgen." Even leek zelfs de mentaal sterke Van Noortwijk op een bepaald moment te wankelen. De hatelijke opmerkingen en het tartende applaus bij een simpele bal verstomden echter naarmate het seizoen vorder de. „Ik heb inderdaad de indruk, dat ik nu enig krediet heb bij iedereen. Het gaat goed op dit moment, dus de mensen heb ben weinig stof om over te griepen. Ik hoop, dat we in de tweede helft van de competitie nog minder doelpunten tegen krijgen en dat we in de buurt van de vierde plaats kunnen eindigen. Voor mezelf ben ik pas tevreden als ik nóg kon- stanter ga spelen en dat ik nóg meer punten voor Sparta ga pakken. Op die manier kan ik mijn kritici van vorig seizoen definitief de mond snoeren."

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 9