Nieuwe Keihard werken maakt de spieren soepel Vers van de groothandel In't kort 9.90 V.d. Louw looft drukkerij RANDSTAD EDITIES IN KRANT _Jsip Uw mode-idee goed voor I zesduizend gulden Stadsblad Hollandia II nu Gist Brocades Weer minder Schiedammers Rietzeilers hebben geldzorgen Het blijft tobben met kinderopvang Binnenstad bijna vol 20 jaar Seneetute m P. Groeneveld en Zn. Burg. Honn. (iretelaan 91 Schiedam RADIO ABA Mooi weer Doorzetten Ze zijn er weer Gemarineerde kippepootjes Poelier Sluis iet ettü) ft! i WOENSDAG 23 JANUARI 1985 - NR. 6 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG ■f» Ab de Vries staat ondanks zijn hoge leeftijd nog regel matig op de schaats. Hier bereidt hij zich voor op een toertocht in Finland, in 1979. V rijdags van 12.00 tot 18.00 uur Deze week extra voordelig: verse Kipkarbonades per 2 kg 9.98 Extra mooie Sucadelapjes E hampignons e Per kg 11.98 voor stofzuigers koffiezetters wasautomaten koelkasten T.V DEFEKT? Videospecialisten iiliils WATERWEG NOORD „Afzien is een uitvinding van deze tijd. Ik was vroe ger zo sterk als een hond, ik had nog veel harder gekund". Abe de Vries, de nu in Schiedam woonachti ge (77) winnaar van de Elfstedentocht in 1933, liet zich na zijn barre tocht niet ver troetelen en in alumi niumfolie pakken. Toen hij na 9 uur en 3 minuten de finish be reikte had hij nog voldoende fut om thuis de koeien te gaan melken. Om zes uur was hij weer in Leeuwarden om zijn prijs in ontvangst te nemen. Ook zijn training zou de schaatser van vandaag met stomheid slaan. „Kei hard werken houdt de spieren net zo soepel als verantwoord oefeningen doen" Zijn filosofie was even simpel als doeltref fend: „Als ik op het ijs stond, werd ik een beest. Over taktiek dacht ik niet na, ik reed gewoon ieder een er uit". 2 kilo slechts SCHIEDAM „Drukke rij wan de Water bestaat 25 jaar, opent een nieuwe vestiging in België en heeft een nieuwe revolu tionaire meerbanendruk- pers. Dat zijn dingen die ik van weinig andere be drijven in het Rijnmond gebied kan zeggen", zei André van der Louw, voorzitter van de Rijn- mondraad. EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN André v.d. Louw (met naast zich drukker v.d. Water) bij de succesvolle pers. mÊÊamÊmÊÊÊÊÊaÊmmÊtÊÊmmtÊÊÊÊÊm I O' Oud Elfsteden winnaar Abe de Vries (77): „op het ijs ben xtra mooi, pcr 250 gr. 1.25 Kipspecialist SCHIEDAM Jongerensocië- teit Tries organiseert vrijdag 25 januari een videoband. Ver toond worden videoclips van uiteenlopende popgroepen. De sociëteit, gevestigd Schie 11, is geopend vanaf negen uur. De Ned. Vereniging voor Geestelijke en Natuurgenees wijzen organiseert vrijdag 25 januari een informatieavond in gebouw De Ark. Aanvang acht uur, toegang vijf gulden. De Jeugdaktiviteitengroep Schiedam Noord houdt zondag 27 januari een feestelijke mid dag voor de jeugd uit Groe- noord. Bezoekers kunnen kie zen uit 17 leuke spelletjes. Aanvang half drie in het tref centrum van de St. Martinus- kerk, aan de W. Andriessen- laan. Toegang één gulden. Over vrouwen in de samenle ving gaan de cursussen die de werkgroep PVV (Politieke Vorming van Vrouwen) in fe bruari organiseert in „Barri- ka" aan de Lange Kerkstraat. De lessen beginnen op 6 febru ari. Inlichtingen: Coby Uiten- broek, tel. 713996. Buurthuis De Kreek (Lange Haven) geeft vanaf begin fe bruari les in verschillende vormen van handvaardigheid, zoals naaien, en kleien. Duur van de cursussen en kosten lo pen uiteen. Inlichtingen: tel. 267767. SCHIEDAM De Schiedam- se branderij Hollandia II zal zich voortaan presenteren on der de naam Gist Brocades. Feitelijk maakt de branderij en gistfabriek die al 75 jaar moutwijn levert aan de indus trie voor consumptie-alcohol, reeds 60 jaar deel uit van het Gist Brocades concern, en feit dat tot nog toe niet alom be kend was. De bedrijven in Delft en Schiedam hadden destijds veel gemeen. Op beide plaatsen werd gist en alcohol geprodu ceerd. De bekende „Van Meer- ten Jenever" was een oud Delfts merk. Vandaag de dag vindt de gistproduktie in Delft plaats en concentreert Schie dam zich in de produktie van moutwijn en graanalcohol. Om het mogelijk te maken de groeiende internationale bete kenis van het concern op het gebied van de biotechnologie te verduidelijken, ontstond de behoefte alle dochterbedrijven over de hele wereld onder één noemer te brengen. Vandaar dat Hollandia II zich sinds ja nuari presenteert als Gist Bro cades. ONDERDELEN BROERSVELD 11, SCHIEDAM Wij helpen direkt! Tel. 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Vandaag had de Elfstedentocht ver reden moeten worden. Maar helaas voor alle schaatsers en sportliefheb bers gooide het wisselvalli ge Nederlandse klimaat weer eens roet in het eten. Ook in het Hoge Noorden viel een onbarmhartige dooi in die het ijs op de sloten en vaarten in een weke, boterachtige massa veranderde. Als troost hierbij de herin neringen van de absolute Elfstedentocht-kampioen Abe de Vries, de onverzet telijke Fries die de rit één maal won en viermaal bij de eerste tien finishte. Met die prestatie legde hij een record neer dat tot op vandaag de dag ongebro ken is. Het Nieuwe Stads blad zocht de bejaarde maar nog strijdlustige kampioen op in zijn wo ning in Schiedam-West voor een terugblik op de koude dagen van 1933. ik een beest" Dure aërodynamische sport- kleding en op maat gemaakte Noren? Een trui, een manches terbroek, gympies en Friese doorlopers, bezorgden hem een tijd die ook nu nog goed is voor het Guinness Book of Re cords. De Vries reed vijf maal de Elftedentocht in een totaal- tijd van 50 uur en 36 minuten. Hooguit Jeen van de Berg, mits in topconditie, kan dit jaar in zijn vijfde (als de tocht tenminste nog wordt verre den) monsterrit door Friesland dat absolute record verbete ren. Maar Abe betwijfelt of zijn concurrent daar in zal sla gen. „Jeen heeft een bloeduit storting op zijn dij. Over de te lefoon zei hij: „Abe, ik doe het dit keer rustig aan. Ik ga me niet forceren". De Vries mag dan bijna 78 zijn, aan strijdlust heeft hij niet ingeboet. Toch hangen zijn eigen medailles wat ver geten in een hoek van de ka mer. Met meer plezier kijkt hij naar de oude trapnaai- machine die zijn overleden vrouw in haar glorietijd met het winnen van korte baan wedstrijden bij elkaar schaatste. Het mooiste moment in zijn le ven noemt hij de geboortedag van een dochter, na twee zoons. Al zijn overwinningen op het ijs vielen daarbij in het niet. Trots op zijn zonen is Abe ondertussen wél. Beiden heb ben het ver geschopt in de wielrennerij. „Ze reden meer dere malen mee in de Tour de l'Avenir en begeleiden dit jaar de tour de France voor dames met Mieke Havik en Connie Meyer. Je zult nergens in Ne derland een huisvader vinden die dat kan zeggen". „Eigenlijk kom ik uit een gek ke familie", zegt de sinds 1969 in Schiedam woonachtige Fries. „Van m'n vrouws kant waren het allemaal hardrij ders. Mijn grootvader lustte graag een borreltje. Van z'n loon bleef weinig over, dus schaatste hij voor z'n café- geld". De 16e december van 1933 herinnert Abe zich nog als de dag van gisteren. „Het was toen mooi weer. Het werd een totale pleziertocht. Bij slecht weer is dat wel anders. Schaatsen op natuurijs is trou wens een heel verschil met rondjes rijden op een ijsbaan. Een mannetje dat over een vo- gelpoepje uitglijdt zoals een Hollander een paar jaar terug overkwam, zou dat niet mee vallen. Op natuurijs moet je tussen de scheuren en barsten doordansen. Niet in de luwte achter een ander blijven, maar zoveel mogelijk op kop rijden. Ieder oneffenheidje kun je dan zien. Een Elfstedentocht uitrij den, is tweehonderd kilometer naar het ijs kijken". Voor deelnemers aan de Frie se supertocht heeft veteraan De Vries nog een tip: stop vooraf je handen in je schaats- schoenen. Bontzooltjes om de voeten warm te houden zijn dan niet nodig. De Elfsteden tocht anno 1985 (mits deze doorgaat) zal het zonder Abe de Vries moeten stellen. De oud-winnaar wil de getalen teerde jeugd niet voor de voe ten rijden. En: „Het is gekken werk dat er 16.000 man mee- schaatsen. Als de helft de tocht uitrijdt, is het veel. De meesten doen mee voor 'n kruisje, die kunnen beter in Zuid-Holland een molentoch tje maken. Ze verpesten het voor de goede schaatsers, ze rijden het ijs kapot." Het ge vaar dat de menigte schaatsers in z'n geheel door het ijs zakt, acht Abe niet denkbeeldig. In De Vries' glorietijd waren er een kleine zeshonderd deelne mers, en wie meedeed hoefde geen 75 gulden inschrijfgeld te betalen. Dat gebruik vindt de kampioen van weleer „oplich terij". Koppig doorzetten kenmerkt zijn hele leven. Als hij na de oorlog het hoofd financieel niet meer boven water kan houden vei-huist hij met zijn hele gezin naar Frankrijk. De verkoop in de Parijse Hallen van appels en gladiolen van eigen teelt bezorgt hem een re delijk bestaan. „Het schaatsen daar op van die hockey-baan- tjes beviel me helemaal niet. Nog even dacht ik op een race-fiets mijn heimwee naar het Hollandse ijs te kunnen vergeten. Die fiets heb ik in de wilgen gehangen. Dat was het niet. Mijn zoons bleven in Frankrijk, mijn vrouw en ik verhuisden naar Schiedam. Eenmaal terug in Nederland ben ik gelijk weer met schaat sen begonnen". Menige Schiedammer laat sindsdien door hem de tuin verzorgen. Hij schrikt er zelfs nu nog niet voor terug als een jonge god een popu lier in te klimmen om die te „toppen". Hard werken en geen flauwekul zo blijft zijn conditie nog steeds op een behoorlijk peil. „Ook de jeugd zou wat meer zo moeten leven. Het is goed voor de gezondheid. Wie moe is heeft bovendien geen zin andermans spullen te vernie len. De overheid zou voor meer sportfaciliteiten moeten zorgen". Of er ooit een ijsbaan naar hem genoemd wordt weet niemand. De KNSB looft in ieder geval al jaren de „Abe de Vries Trofee" uit voor de strijdlustigste 100 ronden schaatser van Nederland. De vakman die weet er toch het meeste van! Sint Liduinastraat 50 - Schiedam, telefoon 269884 IIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SCHIEDAM Het inwoner tal van Schiedam is in novem ber 1984 opnieuw gedaald. In die maand liep de bevolking terug met 65 personen. Op 1 december telde de afdeling burgerzaken op het stadskan toor nog 69.160 Schiedammers op de registratielijsten. Naar verwachting zal 1984 voor Schiedam worden afgesloten met een inwonertal van net boven de 69.000. De leegloop die zich al jaren voordoet, werd ook in novem ber veroorzaakt door een hoog vertrekcijfer en een betrekke lijk laag vestigingscijfer. In de voorlaatste maand van 1984 vertrokken 237 stadgeno ten naar een andere gemeente. Schiedam kreeg er dezelfde periode 194 inwoners bij. In november kwamen voorts 50 mensen te overlijden. Het ge boortecijfer 48. Andere statistische gegevens over november: 16 echtschei dingen en 23 huwelijksvol trekkingen. De stad heeft blij kens de cijfers nog steeds een klein vrouwenoverschot. Te genover een mannelijke bevol king van 33.733 telde Schie dam in november 1984 35.427 vrouwelijke inwoners. Tijdens een zeer drukbezochte bijeenkomst in de drukkerij aan de Calandstraat stelde hij dinsdag een nieuwe drukpers in werking. Deze machine drukt, vergaart, nummert en snijdt. Voor deze handelingen waren normaal vier machines nodig. „Alle formulieren die in meer voud gebruikt worden, zoals rekeningen voor bedrijven en de horeca, bestelbonnen etc. kunnen hier snel en goedkoop gemaakt worden. Dit „Fini- bloc-systeem" is echt een gat in de markt. We. zijn er dan ook bijzonder trots op", zegt Peter Hoeyenbos, bedrijfslei der van de drukkerij. Ook André van der Louw prees het ondernemersinzicht van de heer van de Water. ..In deze tijd succesvol onderne mer zijn vergt wel heel specia le kwaliteiten. Het is voor de werkgelegenheid van de Schiedamse grafici, maar na tuurlijk ook van de hele regio bijzonder gelukkig dat meneer van de Water al die kwalitei ten blijkt te bezitten". Na een terugval begin jaren '80 lijkt drukkerij Van de Wa ter met deze drukpers en een nieuwe vestiging in België de finitief tot de grotere drukke rijen te blijven behoren. Het Nitiwc

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1