Krantenpublikaties Van der Poest Clement gebundeld Raad vergadert drie avonden Rijnmond wil puin hergebruiken Arno van Iperen met etsen bij Rijnmond Werkloosheid min 200 W eekend-programma Museum verlevendigd met bar Plannen voor kindermusical De Tomaat, in kleding Marijke Willem, De Heilige Koe en Hill Street Tekort ^AMRIJDING I GEI Koffie Kinderen 0$ SCHIEDAM Het gemeentearchief heeft weer een boek toegevoegd aan de inmiddels flink uitdijende bi bliotheek historische publikaties over Schiedam. Dit maal gaat het om de herdruk in boekvorm van een reeks artikelen over geschiedkundige onderwerpen die de oud-gemeentearchivaris A. van der Poest Clement schreef in de jaren 19481949. De teksten werden des tijds gepubliceerd in het Schiedams Parool. Arno van Iperen in het Rijnmondgebouw. Ook voor bruids-, bruidegom- en bruidsmoederkleding. Het Nieuwe Stadsblad WATERWEG NOORD Het aantal werklozen in het gewest Nieuwe Water weg Noord (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) is in de maand december met 200 gedaald. Deze da ling betrof zowel mannen (-83) als vrouwen (-117). In december lieten zich 561 mensen als werkloos inschrijven. Het aantal uitschrijvingen bedroeg 761. De openstaande vraag van werkgevers steeg van 155 naar 168. Er werden 91 vakatures gemeld, in 78 werd voorzien. OIO - 260199 SCHIEDAM Café's die wat extra's doen voor het pu bliek zijn dun gezaaid in Schiedam. Al lang probeert de Quibus aan de Lange Haven meer te zijn dan een gewone kroeg. Om iedere week een programma te kunnen brengen, dat meer biedt dan alleen oppervlak kig amusement heeft Peter Pijpers, direktielid van de Quibus, de Schiedamse Kunststichting opgericht. SCHIEDAM De Schiedamse Kunst Stichting houdt zaterdag 26 januari weer een Open Podium in café de Quibus aan de Lange Haven. Het programma dat vier onder delen telt (meto.a. cabaret, gitaarspel en oud-Hollandse liederen) begint om tien uur 's avonds. Toegang één gulden. De Nederlandse formatie Spoorloos geeft zondagavond 27 januari een live-optreden in De Quibus. Hun muziek kan getypeerd worden als strak, snel en dansbaar, en heeft een niet alledaags elan. Aanvang half tien, toegang 2,50. SCHIEDAM De kelders van het Stedelijk Museum worden in februari ingrijpend verbouwd. De collectie van het Nationaal Gedistilleerd Museum, een groot aantal proefflesjes met daarin een keur aan sterke dranken, wordt van de zogenaamde „bruine" kelder overgebracht naar het „witte" gedeelte van de gewel ven. t RANDSTAD-EDITIES TOPPERS' TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 25 JANUARI 1985 PAGINA 3 Postuum eerbetoon aan oud-archivaris Zijn met vlotte pen geschreven bijdragen werden indertijd gretig gelezen. Geen wonder, want behalve een leesbare stijl, hanteerde de toen 37-jari- ge gemeentearchivaris een keur aan boeiende onderwer pen, zoals gezondheidszorg, cultuur, politiek en handel. De huidige gemeentearchiva ris, G. van der Feijst, roemt Van der Poest Clements stuk jes in het plaatselijke Parool om hun blijvende waarde. SCHIEDAM Maandag 11 februari om acht uur 's avonds beginnen in de gemeenteraad weer de jaarlijkse begrotings debatten. Met één maand ver traging, want de drukker kreeg de boeken niet tijdig ge reed. De suggestie van het CDA dat Schiedam hiermee de wet overtreedt, is formeel wellicht juist, maar een later begro tingspublicatie leidt in de praktijk niet tot reprimandes. Het betreffende wettelijke voorschrift dateert uit 1851 en toen was een begroting opstel len een eenvoudiger karwei dan anno 1985. De discussies staan weliswaar in het licht van de centen (of liever: de miljoenen), maar zijn daarom nog niet gort droog. Uiteraard verschillen de politieke fracties van me ning over de besteding van het gemeenschapsgeld, wat soms tot pittige botsingen kan lei den. De raad vergadert na de elfde februari ook dinsdag 12 en donderdag 14 februari over de inkomsten en uitgaven. Alle bijeenkomsten vinden 's avonds plaats en beginnen om acht uur, met uitzondering van de donderdagvergadering, die om zeven uur aanvangt. De discussies zijn openbaar. Behalve met zijn schrijfarbeid, maakte Van der Poest Cle ment ook ernst met de zorg voor het archief, toen nog ge vestigd aan het Oude Kerkhof. Archivaris was toen nog een deeltijdfunktie maar de jonge en energieke ambtenaar maakte er een volledige dienst van, en zette de deuren ook open voor het publiek. Men kon er op elk uur van de dag binnenlopen. „Om het ontstellende tekort aan kennis omtrent het verle den van onze stad aan te vul len en om belangstelling te wekken voor het archief", be gon hij zijn publikaties te in het Parool. Daarnaast schreef hij overigens ook boekjes over het graf van de heilige Lidui- na, de stedelijke archiefzorg en het Weeshuis der Hervorm den. Na een dienstverband bij het Rijksarchief in Den Haag keerde Van der Poest Clement toch weer in Schiedam terug. Een studie over de Hervormde Gemeente kon hij niet meer voltooien. Hij overleed in 1972. Het archief ziet de uitgave van het boek als een postuum eer betoon aan haar illustere voor man. Het eerste exemplaar werd dan ook uitgereikt aan de weduwe van de archivaris, mevrouw L. Van der Poest Clement-Leenheer. Zij kreeg het boek vanmiddag uit han den van wethouder Herman Posthoorn. Het boek is uitgegeven door het archief zelf, dat voor der gelijke projekten jaarlijks een klein budget beschikbaar heeft. Afgezien van een drietal zetfouten, werd in de oor spronkelijke tekst niet ge schrapt. Dat gebeurde wel in de drukproef van het nieuwe zetsel waarin heel wat meer storende fouten zaten. Het boek van Van der Poest Clement ligt vanaf zaterdag in de boekwinkels. Het kost precies vijfentwintig gul den. RIJNMOND Het Dagelijks Bestuur van het openbaar Li chaam Rijnmond heeft het ontwerpplan voor de verwij dering van bouw- en sloopaf val voor het Rijnmondgebied vastgesteld. Rijnmond De Rotterdamse kunstenaar Arno van Iperen exposeert van 25 januari t/m 22 februari 1985 zijn etsen en pastels in het Rijnmondge bouw, Vasteland 96104 te Rotterdam. De tentoonstelling is te bezichtigen op werkdagen van 9.30 tot 16.00 uur. Ieder een is welkom. Arno van Iperen voltooide in 1965 zijn studie aan de Rotter damse Academie voor Beel dende Kunsten en heeft in de loop der jaren op diverse plaatsen in Nederland geëxpo seerd. De geëxposeerde etsen hebbén het landschap als centraal the ma. Voor de pastels die te zien zijn heeft Arno van Iperen stillevens gekozen. In tegen stelling tot het zwart wit van de etsen vormen de uitbundige kleuren van de pastels een verrassend contrast in het werk van Arno van Iperen. aV «Si? I noneraam, ËfytllTrt Korte Hoogstraat 4. '(JblUl Tel- 010-126143. (t.o. de Hema) 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groene veld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES. P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 0.70 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 Geconstateerd wordt dat de daling minder spectaculair is dan de maanden oktober en november van het vorig jaar. Ook de werkloosheid onder de jeugdigen neemt verder af, terwijl het aantal geregistreer de vakatures hand over hand toeneemt. De werkloosheid uitgedrukt als percentage van de afhan kelijke beroepsbevolking be- draagt-nu voor mannen 11,6% (was 11,8%) en voor vrouwen 14,1% (was 14,6%). Het werk loosheidscijfer deze maand vergeleken met het werkloos heidscijfer van december 1983 is fors gedaald. Het totaal is met 1.586 verminderd (man nen -1.245 vrouwen -341). De werkloosheid in de bouw nijverheid steeg met 35 perso nen: vorige maand 646 perso nen die werkloos stonden in geschreven. Deze maand 681. Het aantal gemelde vakatures bedroeg in december 10 (nov. 4). Bij de metaal een kleine daling van 18 personen tot een ni veau van 1.334 in deze be roepsgroep. Een flinke daling is waar te nemen v.w.b. het aantal gemelde vakatures: nov. 32 dec. 19. Bij het handelspersoneel we derom een daling van het aan tal werklozen, nov. 1.219, dec. 1.178. Het aantal gemelde va katures t.o.v. vorige maand is flink gedaald van 24 naar 9. Ook het kantoorpersoneel is het werkloosheidsniveau deze maand lager komen te liggen: vorige maand 1.960, deze maand 1.904. Het aantal ge melde vakatures is gedaald van 32 vorige maand naar 18 deze maand. Opnieuw valt er een daling in de werkloosheid onder jeugdi gen jonger dan 23 jaar waar te nemen. T.o.v. november be draagt deze afname 129 (- 3,9%). Vorige maand bedroeg het percentage jeugdigen jon ger dan 23 jaar 33%. Ultimo december ligt dit percentage iets lager, t.w. 32,3%. Ook is er een duidelijke daling te zien met de vergelijkbare cijfers van dec. 1983. Bij de mannen is er een verminde ring van 376 (-18,9%) en bij de vrouwen is dit cijfer 285 (- 15,7%). Het definitieve plan dat naar verwachting omstreeks de zo merperiode 1985 zal worden vastgesteld door de Rijnmond- raad, zal vijf jaren geldig zijn. Het in het plan uitgewerkte Rijnmondbeleid is gericht op het bevorderen van milieuhy giënisch verantwoord herge bruik en doelmatige verwer king. Een belangrijk element van het Rijnmondbeleid is de be vordering van hergebruik van puin. De puinbrekers in Zes tienhoven en Pernis krijgen hierin een centrale funktie. Voor het eind van de planpe riode dient binnen Rijnmond een centrale stortinrichting voor bouw- en sloopafval te worden opgericht. De inrich ting moet worden gerealiseerd op de lokatie „Lickebaert" in zuid-west Vlaardingen. In het plan is tevens op de Maasvlakte een stortinrichting voor niet brandbaar, geconta mineerd bouw- en sloopafval en daarmee te verwerken be drijfsafval, afkomstig uit het Rijnmondgebied, opgenomen. Voor deze stortinrichting is door Grontmij. N.V. bij Rijn mond een vergunning krach tens de Afvalstoffenwet aan gevraagd. WCC MAAKT 'M WEER I ALS NIEUW en u krijgt I 'n gratis leenauto mee Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- straat 15 z J f t Schiedam 1 A LID - FOCWA Deze Stichting levert de idee ën die de Quibus tot een zeker voor de Rijnmond unieke uit gaansgelegenheid maken. Ook probeert zij de financiën rond te krijgen, wat iedere keer weer een hele klus is. In tegenstelling tot wat de naam, Schiedamse Kunst Stichting, doet vermoeden, is er nooit sprake geweest van enige extra subsidie van de ge meente. „Zeker dit jaar hebben wij een heel speciaal programma", zegt Peter Pijpers, die ook penningmeester van de Kunst stichting is. „Als er minder goede artiesten komen wordt er meer gedronken. Dat bete kent ook meer verdienen. Ik kom nu nog net uit met mijn geld. Rijk hoef ik niet te worden. Wel wil ik in de Qui bus de sfeer, die er nu is hand haven". Dat betekent: goede koffie, hapjes en drankjes en een pro gramma voor jong en oud, dat er zijn mag. Zonder subsidie lijkt het handhaven van het huidige peil helaas toch een onmogelijke zaak te worden. Peter Pijpers is daarom toch van plan de gemeente eens aan haar jasje te trekken. Het rijk gaat veel geld steken in 'de drankmisbruik-bestrijding. Het Quibus-programma is er in ieder geval toe in staat haar klanten even van de drank af te houden. Ook de jeugd kan van een eventuele hulp aan de Quibus profiteren. Iedere maand vro lijkt een speciale kindermid dag in de Quibus, de vaak saaie zondagmiddagen op. Het is dan_ niet de bedoeling, dat de kinderen stil op hun stoel blijven zitten. Er wordt altijd gezocht naar artiesten, die hun jeugdig publiek aktief bij de voorstelling betrekken. Mensen als een clown Ricky zorgen er wel voor dat geen kind er meer behoefte aan heeft, na afloop „uit te hui len". Aan het slot van het seizoen, in mei, wil de Quibus een kinder-lente-musical organi seren. Kinderen tussen 7 en 12 jaar die daarin mee wil len zingen, dansen of spelen kunnen zich schriftelijk of telefonisch opgeven. Ria Spee, Beijerlandsestraat 8, telefoon 733396, zal de re petities, iedere woensdag middag, in de Quibus gaan begeleiden. Gelijktijdig wordt de collectie meling van de Stichting De uitgebreid met de likeurverza- Jong. Deze zeldzame flessen SCHIEDAM Tomaten op de Hoogstraat? En dan niet in een groente- en fruitzaak? Geen punt voor de modebewuste Jan Schrijver, die op nummer 21 sinds enige tijd „Tomaat" drijft, een kledingzaak die zich richt op modische kledij en spijkergoed, en dat in een be taalbare prijsklasse. De winkel is weliswaar niet superluxe, maar wel gezellig ingericht. Er wordt een breed assortiment aan vrijetijdskle- ding geëtaleerd. Vooral de ribcordbroeken vin den momenteel gretig aftrek, weet Jan Schrijver te vertel len, terwijl er ook veel vraag is naar ba'ndplooibroeken in het „nette" genre. In het voor jaar komt het accent te liggen op het spijkergoed-gebeuren. „De Tomaat" is ook goed ge sorteerd in truien. Het belang van zo'n collectie is de eigena ren van „De Tomaat" wel ge bleken in hur^ vorige onderne ming, „Hollands Smalste Kle- renwinkel" op de Broersvest. Maar waarom toch „De To maat? „Dat is tenminste een echte Hollandse naam die goed in het gehoor ligt en die men niet snel vergeet." worden ondergebracht in vi trines. In de witte kelder krijgt ook een ander fenomeen uit de jenevertijd een plaatsje: een vroegere kuiperij. In deze sfeervolle ambiance zal de be zoeker straks ook van het geestrijk vocht kunnen proe ven, zij het op bescheiden wij ze. Wie een diepgaander belang stelling heeft voor typisch Schiedamse lekkernijen kan vanaf april terecht in de brui ne kelder. Deze wordt ont ruimd om er een bar-bistro in te vestigen. Horeca-exploitant P. Sonneveld gaat de kelder van de gemeente huren en voor eigen rekening verbou wen. Al in februari wordt daarmee een begin gemaakt. Deze horecagelegenheid zal te bereiken zijn vanuit zowel het museum als vanaf het binnen plein. Speciaal met dit doel wordt daar een trap aange bracht. Voorts komt er een ingang aan de achte zijde van het mu seum. De toegangsmogelijk heid aan deze zijde is stukken aantrekkelijker geworden door de woningbouw in de binnenstad, waar overigens best een aantal potentiële klanten van het nieuwe café kan wonen, zo speculeert de gemeente. In de zomermaanden komt er waarschijnlijk op het museum plein een terras. Een aanmer kelijke sfeerverbetering van het centrum, aldus de gemeen te die, voor de gehele operatie een bedrag van ongeveer 120.000 gulden wil uittrekken. De museumdirectie staat niet onwelwillend tegenover het plan. Gehoopt wordt dat de bar, waar overdag lun ches verkrijgbaar zullen zijn, en 's avonds maaltij den worden geserveerd, een gunstige invloed heeft op 4*et museumbezoek. Illllllllllllllllllllll In „De Quibus" is altijd iets te doen Wat een narigheid nou toch. Het programma Tijd voor Marijke van'Thuiskrant E Sterrenkwis presentatrice Marijke Amado mag van haar bazen niet meer live E uitgezonden worden. Ze durven het risico, dat iemand spontaan een firmanaam noemt niet meer aan. Marijke, met wie ik in het E TROS bedrijfsrestaurant graag een praatje mag maken, vertelde me deze week, dat de opzet van haar programma daardoor E veranderen moet. De levende advertentie moet komen te vervallen. U weet wel, iemancf uitte een hartewens en wie daarop wilde reageren kon E opbellen of zelf snel naar de studio komen. Dat hield natuurlijk het risico in, dat wanneer iemand bijvoorbeeld wanhopig op zoek was naar een oude S pick-up en een bedrijf dat komt aanbieden meteen even E de naam van dat bedrijf laat vallen. „We zoeken nog naar S iets anders, maar wat weten we nog niet, „aldus Marijke, die zich nog altijd prima thuis E voelt in de vroegere schoolgebouw pal tegenover het NOS complex, waar de TROS haar burelen heeft gevestigd. Geen vakantie voor Willem Ruis na zijn slopende toernee met de Sterrenshow. Wanneer op 9 maart in Rhenen de laatste show er op zit kan hij er niet even lekker tussenuit om bij te komen van de monsterproduktie. Toen we laatst in Goes bij hem waren, vertelde hij me: „Nee. vakantie zit er niet in. We starten meteen erna met het opnemen van een aantal Vijf tegen Vijf kwisprogramma's. Da's een primeur voor je trouwens". Lou, een grijzende en grijnzende zestiger, loopt al jaren mee aan de pink van de onderwereld in Atlantic City, de badplaats van New Jersey. Hij is ai jarenlang in alle stilte verliefd op de serveerster Sally. Als zij in moeilijk heden komt, biedt Lou hulp. Waarbij 'hij geDruiK maakt van geld dat hij 'per ongeluk' niet heeft afgedragen. De curieuze relatie die tussen Lou en Sally ontstaat vraagt dus om spanning. Ook van buitenaf. In de, door Elsevier uitgebrachte videofilm spelen Burt Lancaster en Susan Sarandon de hoofdrollen. Terug op het NCRV scherm r is HUI Street Blues. Duidelijk terug van even weggeweest. I In oktober '84 werd even l gestopt met deze populaire I politieserie, ook al omdat I deze omroep een oude 7 elof te, het terugbrengen van Maggie Forbes, wilde nakomen. HUI Street Blues zit, zoals u al gemerkt zult hebben op het tijdstip van het programma Cheers. Cheers echter is niet weg, maar verhuist naar de wisselavond van de NCRV. Ad Everaars van deze omroep vertelde: ..We I proberen binnenkort zowel I Cheers als HUI Street Blues I op dezelfde avond te programmeren".

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 13