Nieuwe W RANDSTAD EDITIES Beperkte mogelijkheden voor hulp aan laagste inkomens In 't kort voor overlast Hoe beleefde u de bevrijding IN DEZE KRANT LET OP patfilS Ernstig ongeval bij WF Orgelconcert Vers van de groothandel Schrijf avond Amnesty Stadsblad Klaarovers registreren kentekens Damesvoetbal; Brandsti chting in reisbureau RADIO ABA OPRUIMING „Holy", Liefdadigheid Advertenties Vrouw op markt beroofd van tien mille rtffllM fit ofseVXA iS Jenny Arean de Teerstoof Winnaars Sterrenkwü chudden (fans de hand WOENSDAG 30 JANUARI 1985 - NR. 8 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG T.V DEFEKT? SCHIEDAM Mensen met de laagste inko mens zullen nog tot mei dit jaar moeten wach ten op (financiële) steun van de gemeente. Wethouder H. Posthoorn (sociale zaken) heeft drie a vier maanden nodig om een eerste pak ket hulpmaatregelen samen te stellen dat de schrijnendste nood moet lenigen. En dan nog zijn de mogelijkheden beperkt. Het Rijk laat Schiedam nauwelijks enige speelruimte. zaterdag 2 februari enorme kortingen Dierenspeciaalzaak Maandag debatteerde de gemeenteraad wederom over een „minimabeleid'*. Hoewel alle frakties er van overtuigd zijn dat de duizenden Schiedammers die op de rand van het be staansminimum leven, dringend hulp nodig heb ben, kwamen er geen kant en klare oplossingen uit de bus. De voornaam ste vragen bleven onbe antwoord, namelijk aan welke mogelijkheden ge ven we de voorkeur en, wie gaat dat betalen? SCHIEDAM Een oude bekende van de Schie damse politie heeft zon dagmorgen vroeg voor de nodige opschudding ge zorgd op de Grote Markt. De eerste Canadezen in Schiedam worden begroet door troepen van de Binnen landse Strijdkrachten. De foto werd gemaakt in de Willem de Zwijgerlaan, voor het hoofdkwartier van de BS. ET SCHIEDAM Het twee de concert in de serie or gelbespelingen in de Dorpskerk te Schiedam- Kethel wordt gegeven op vrijdag 1 februari om 19.30 uur. Petra Veens- wijk en Arie Hoek bespe len het orgel. Zij zijn bei de student aan het Rotter dams Conservatorium in de Orgelklas van André Verwoerd. V rijdags van 12.00 tot 18.00 uur Deze week extra voordelig: Kippelevertjes I laaskarbonades Zeeuwse P. Groeneveld en Z,n. Burg. Honn. (iretelaan 91 Schiedam EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN .I:;.;. VSx. ...v.-V ixöw - W&88M MinimafiaoeteiiHattteiiS SCHIEDAM Woensdag 6 februari brengt de Vrouwen raad van het FNV een bezoek aan het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Aanvang tien uur. De rondleiding gaat ook langs de expositie „Turks Huis op Schiedamse aarde", die tot 11 februari in het museum te zien is. Maandag 4 februari houdt de Schiedamse Aquarium- en Terrariumvereniging „Natuur genot aan Huis" haar maande lijkse kontaktavond in gebouw Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven. Aanvang acht uur. A. de Zeeuw uit Honse- lersdijk vertelt over een grote aquarium-plantenveiling. Ook niet-leden zijn welkom. Het programma voor februari van dc De Vier Molens, Nw. Damlaan, ziet er als volgt uit: Zondag 3 februari: thé dansant van 13.30-16.00 uur. Vrijdag 8 februari as.: Carnaval met „De Rietzeilers" van 20.00-24.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Toe gang 2,50. Met prijzen voor het mooiste, leukste en origi neelste kostuum". Vrijdag 1 februari wordt bij de Filmclub Schiedam „E la nave va" gedraaid van Frede- rico Fellini. De film vertelt het verhaal van een beroemde opera-zangeres die bij testa ment heeft bepaald dat haar as op haar geboortegrond moet worden uitgestrooid. Op deze laatste reis gaat een groot ge zelschap uit de operawereld mee om de laatste eer te bewij zen. Onderlinge afgunst, haat en nijd worden door Fellini genadeloos bloot gelegd. De film begint om half tien. Donateur worden van de Stichting Filmclub Schiedam kost "5,- per seizoen (inclusief toegang eerste film); toegang voor donateurs: 3,50. Het adres: Stichting Filmclub Schiedam, gebouw de Teer- stoof, Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Twee mannen en een gezin hebben wonder boven wonder een brandstich ting in een Turks reisbureau aan de Singel overleefd. De mannen, 50 en 38 jaar oud, lagen in de achterkamer van de benedenverdieping te sla pen. De eigenaar van het pand lag op de bovenste etage met zijn gezin in diepe rust. Alle aanwezigen konden een goed heenkomen zoeken toen zaterdagmorgen rond twee uur plotseling de vlammen om zich heen begonnen te grijpen. Volgens de brandweer die de schade binnen de perken wist te houden, werd in de achter kamer een fles met een brand bare vloeistof gevonden. De politie heeft weinig moeite met de conclusie dat er opzet in het spel was. SCHIEDAM Een 50-jarige opvarende van het Bulgaarse motorschip Sagita dat bij Wil ton Fijenoord in dok ligt voor reparaties, is maandag met ernstig letsel naar het Schie- mdziekenhuis gebracht. De man moest een spoedopera tie ondergaan nadat hij de draaibank in werking stelde schoot een circa veertig centi meter lange as uit, die de man met hoge snelheid tegen de kaak en het borstbeen trof. De zeeman verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Wij helpen direkt! Videospecialisten Tel. 260778-733961 ol 01899-15874 Groenelaan 95 j Verkoop InruilReparatie Ook voor uw verlichting Onze jaarlijkse gaat nog door t/m Haast u om nog te profiteren van de Reigerlaan 16 Vlaardingen Telefoon 010-742840. In juni vorig jaar eiste de ge meenteraad dat burgemeester en wethouders met voorstellen zouden komen. Die voorstel len, verwoord in de nota „Mo gelijkheden voor een minima beleid", liggen nu op tafel, maar zonder het bijbehorende „financiële plaatje" Het enige voor dit doel be schikbare geld zit in het vorig jaar in het leven geroepen steunfonds. Een bedrag van honderdduizend gulden, dat alom veel te weinig wordt ge noemd. Posthoorn heeft tijd nodig om de mogelijkheden op een rijtje te zetten en de kosten uit te rekenen. Een motie van het CDA om uiterlijk in maart de eerste voorstellen van kracht te laten worden werd bijge steld, en maart veranderd in mei. Daardoor maakte de mo tie een nogal tegenstrijdige in druk want hoe direkt is „di- rekte hulp in een crisissitua tie" als daar vier maanden over heen gaan? „Hoe sneller aan de slag, hoe liever. Als 't morgen kan, dan graag", vond ook de PvdA bij monde van Lou van der Stel, maar ook de socialisten legden zich zonder morren neer bij Posthoorns termijn. Herman Noordegraaf (PPR/PSP) wil dat de ge meente ook op zoek gaat naar particuliere geldschieters. Hij denkt daarbij aan kerken, zon der overigens terug te willen naar de sfeer van de „armen wet", de betutteling en de lief dadigheid. „Het moet geen gunstenbeleid worden", vindt ook Ulferd' Bruseker (CPN). Volgens Bru- seker doet de gemeente veel te- weinig voor de minima en komt dat vooral door een te rughoudende voorlichting. Zo weet een groot deel van de be volking niet dat zij recht heeft op huursubsidie, omdat de ad vertenties waarin die moge lijkheid wordt genoemd, nau welijks opvallen. Posthoorn gaat de komende maanden gebruiken om een keuze te maken uit o.a. de vol gende mogelijkheden. De eer ste 1500 kubieke meter aard gas leveren tegen laag tarief, een speciale contributie voor de minima bij sportverenigin gen, een aktief kwijtschel- dingsbeleid, een studiefonds, woningisolatie, een betere en individuele begeleiding voor de Sociale Dienst. Bij vrijwel alle punten geldt dat de gemeente niet de in druk mag wekken, een eigen inkomenspolitiek te bedrij ven. Wordt de ene bevol kingsgroep bevoordeeld ten koste van de andere, dan zal het Rijk Schiedam ogenblik kelijk op de vingers tikken. Het gaat om een geestelijk niet geheel in evenwicht zijnde man van vijftig jaar die enige tijd geleden op verzoek van de politie in een psychiatrische kliniek werd opgenomen. Dit weekeinde was de man met verlof en tijdens die be trekkelijk korte periode heeft hij de politie als vanouds han denvol werk bezorgd. SCHIEDAM Wat deed u op het moment dat Schiedam werd bevrijd? Hoe vierde u het einde van vijf jaar bezetting? Deze vragen legt de redaktie van Het Nieuwe Stadsblad voor aan haar lezers in het jaar dat op 5 mei voor de veertigste keer de vlaggen in top gaan. Vast en zeker zijn er talloze Schiedammers die zich nog goed kunnen herinneren wat er door hen heen ging op het mo ment dat zij beseften dat aan de donkere oorlogsjaren voor goed een einde was gekomen. Wat deed u op dat moment? Zat u gewoon thuis, was u op straat, of bij familie, en wat was uw eerste reactie? Met enig speurwerk in boeken en archieven is ongetwijfeld een redelijke reconstructie te maken van de „bevrijding van Schiedam", maar het leek ons aardiger, de Schiedamse be volking dat verhaal zelf te laten vertellen. Aan de hand van hun persoonlijke ervaringen. Wie vooruitlopend op de natio nale feesten in mei 1985 nog eens wil napraten over die heuglijke dag(en) uit de plaat selijke geschiedenis, wordt daar door deze krant graag in de gelegenheid gesteld. Omdat wij een stroom reacties verwachten, verzoeken wij onze lezers alleen schriftelijk te reageren, en uitsluitend in spe ciale gevallen telefonisch kon- takt met ons op te nemen. Na tuurlijk zijn behalve „ooggetui geverslagen" ook foto's van harte welkom Zondagmorgen rond vier uur kwam op het hoofdbureau een telefoontje binnen dat er een ruit was ingeslagen van het stadhuis aan de Grote Markt. Twee mannen zouden daar met elkaar slaags zijn geraakt. De politie trof echter alleen een 17-jarige jongeman aan die met een honkbalknuppel dreigde. Een agent zette poli tiehond Berry in, waarna de overvaller zijn knuppel liet zakken. Op het bureau verklaarde hij, onenigheid te hebben gehad met een circa 50-jarige man die een ruit van het stadhuis had vernield en een mes had getrokken toen hem om een verklaring was gevraagd. De 17-jarige die volgens de po litie tamelijk wat gedronken had, was daarop zijn woning binnengelopen om een knup pel te halen. Bij zijn terug komst op de Grote Markt was zijn tegenstander echter ver dwenen. Per abuis had hij een van de agenten voor zijn bela ger aangezien. Uit het signalement maakte de politie op dat het om de oude bekende ging. Vermoedelijk was deze man van middelbare leeftijd ook degene die zondagavond een ruit insloeg bij een winkel in elektrische apparatuur aan de Lange Kerkstraat. De man zou met de artikelen die hij uit de etalage stal, o.a. een stofzuiger en een strijkijzer, een dichtbij gelegen café zijn binnengelo pen. SCHIEDAM De politie zoekt getuigen die een goed signalement kunnen verstrek ken van de man die vrijdag op de weekmarkt een 32-jarige Schiedamse van een handtas met daarin tienduizend gulden aan kontanten heeft beroofd. Op de markt in de Lange Kerkstraat werd de vrouw omstreeks kwart voor twee de tas van de schouder gerukt. Veel geweld hoefde de dader niet te gebruiken omdat de riem met drukknopen aan de tas was bevestigd. Vermoedelijk heeft de over valler de vrouw gevolgd van de bank aan de Broersvest waar zij het geld even tevoren had afgehaald, naar de markt, en in de drukte zijn kans afge wacht. Het slachtoffer zelf kon slechts een gebrekkig signalement op geven. Op haar roepen om hulp reageerde niemand. Brieven zijn te adresseren aan: Redaktie Het Nieuwe Stads blad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, of kunnen worden afgegeven aan ons kantoor aan de Broersvest 125. Omdat met de verwerking van de gegevens nogal wat tijd zal heengaan, verzoeken wij u, uw reactie uiterlijk begin april in te zenden. Rond 5 mei verschijnt dan een speciaal „bevrijdingsnummer" van Het Nieuwe Stadsblad, waarin zoveel mogelijk reacties zullen zijn verwerkt. ONDERDELEN voor stofzuigers koffiezetters wasautomaten koelkasten BROERSVELD 11, SCHIEDAM Verse öij aank oop van f 5.- groenten j per 500 gr 2.50 per kg 9 95 fruit ^specialist iiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiNimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiimiiiiiiiimii SCHIEDAM Op dinsdag 5 februari zal er in de Blauwe Brug aan het Bachplein weer een schrijfavond gehouden worden door de Schiedamse afdeling van Amnesty Intér- national. Er liggen brieven ge reed -voor regeringen in Roe menië, Somalië en Paraguay, van 19.00-21.00 uur. Dat het schrijven van brieven inderdaad helpt blijkt uit een bericht van het hoofdkantoor van Amnesty in Londen. Vori ge maand zijn 75 gevangenen die door A.I. waren geadop teerd vrij gelaten. Op zaterdag 9 februari kan men in het winkelcentrum Hof van Spaland nader kennis maken van het Amnestywerk. Er staat een stand waarin de positieve resultaten worden gemeld van de onlangs gehou den Campagne tegen het mar telen. Tevens krijgt de door de Schiedamse groep geadopteer de pater Prcela uit Joegoslavië aandacht. Bovendien is er ge legenheid om u als a'ktief lid van de Schiedamse Amnesty- groep aan te melden. Dat kan ook telefonisch gebeuren bij de kontaktpersoon Mw. Luc Korpel (010-266487). Zij beginnen de bespeling met een werk van Kellner voor vier handen en vier voeten. Bijzonderheid hierbij is boven dien dat men de organisten vanuit de kerk kan zien aan de speeltafel van het orgel. Het jaar 1985 staat in het teken van o.a. de grote componist Jo- hann Sebastian Bach. Deze werd namelijk 300 jaar gele den, in 1685 geboren. Petra en Arie besteden dan ook ruim aandacht aan deze ongeëve naarde componist in een af wisselend programma. Op het programma staan twee koraalvoorspelen en èen fuga van Bach, een koraal voorspel van Max Reger, en voluntary van John Stanley en Cantata per Organo v'an Marius Mon nikendam. De toegang tot de bespeling, die ongeveer drie kwartier duurt, is gratis. Programma's zijn verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. Wel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd voor het orgelfonds. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii H*t

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1