Probleem kleuters worden in Vlaardingen opgevangen .Slippers' in Passage m r Veel animo voor Schiedams zaalvoetbal kampioenschap <§amen vérder Zwarte Schaap op Boerenbal Spaland krijgt 8 a 9000 inwoners 'Lachen Thea terprogramma Bakkerij Nieuwstraten Woudhoek Loting op 22 februari door burgemeester Produktschap voor Gedistilleerd neemt afscheid van H. van Geem MSSSrr goedinJS. rejzenn&il Wie wordt bruid van de maand? RANDSTAD Deskundigen Illlllll HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 PAGINA 19 Het bestuur dat de kleuteropvang gaat begeleiden. SCHIEDAM Voor het eerst sinds weken weer een voorstelling in het Passagetheater: „Slippers" van Alan Ayckbourn, een komisch blijspel in de re gie van John van de Rest, en met acteurs als Luc Lutz, Derek de Lint en Trins Snijder. „Slippers". Alweer een relatie waarin het tobben blijft. KNIPTIP I's Nachts of's avonds^ buiten flitsen? Dat kan wanneer u één diafragma- |stop ruimer belicht dan de tabel aangeeft| omdat er buiten geen muren zijn die het licht weerkaatsen. SCHIEDAM De achtste jaargang van het zaalvoet balkampioenschap van Schiedam is weer helemaal rond. De Voetbalvereniging Kethel (WK), met als grote animator Ruud Kooijmans, neemt de organisatie weer op zich. Gezien het succes in voorgaande jaren is de organisatie dus in vertrouwde handen. Sponsors Organisator Ruud Kooij mans: Alles liep ge smeerd, zodat we ruim twee maanden voor de start van het kampioen schap helemaal rond zijn". Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM De toekomstige stadswijk Spaland zal uit ongeveer 3500 woningen gaan bestaan. Het inwo nertal wordt voorlopig becijferd op 8 a 9000. Spaland krijgt één of twee lagere scholen, eigen buurtwinkels, een kleine sporthal of gymnastiekzaal en enkele wel zijnsvoorzieningen. Op 1 februari is de secre taris van het Produkt schap voor Gedistilleer de Dranken, H. van Geem, met pensioen ge gaan. Hij is opgevolgd door Mr. Chr. F. van der Vlis. .4IIIIIIIIIIIII! RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk VLAARDINGEN „Wij hebben het sombere voor recht in een gebied te wonen waar Cara (astmatische bronchitis) het meeste voorkomt," zegt de heer B. A. Leliveld, kinderarts in Schiedam. „Zelfs voor de ergste gevallen konden wij niet veel meer doen dan een aan tal malen per jaar opnemen in het ziekenhuis en per manent zware medicijnen voorschrijven. De problemen waarvoor ouders van zo'n kind, met name wat betreft de opvoeding gesteld worden, moesten zonder hulp thuis opgelost worden". Ook zijn Vlaardingse collega's misten in het Waterweg- Noordgebied een opvangmogelijkheid voor kinderen, die door een ziekte zoals Cara of Epilepsie, of door an dere oorzaken zoals een vroeggeboorte (de problemen van deze kinderen worden steeds meer onderkend) een lichte stoornis in hun ontwikkeling vertonen. Het kinderartsen-team van het Waterweg-Noordgebied was bijzonder blij, dat particulieren en in tweede instantie ook de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis zich voor zo'n „Medisch Kleuter dagverblijf" in deze regio wil den inzetten. „Wij hebben het immers zo druk met onze praktijk dat voor dat soort za ken geen tijd meer overblijft", aldus dr. Leliveld. Tijdens een feestelijke bijeen komst kon het, een paar jaar geleden opgerichte zes man sterke bestuur, meedelen dat Vlaardingen rond augustus een dergelijke voorziening rijk zal zijn. Al degenen die zich voor een Medisch Kleuterdag verblijf hebben ingezet, zoals de kruisverenigingen, huisart sen, kinderartsen, het Riagg en de GGD, hadden een verte genwoordiger gestuurd. De voormalige Savornin Loh- manschool in Vlaardingen zal de komende maanden geheel worden omgebouwd. In augus tus kunnen daar dan, eerst 40 jaar later, 60 kinderen in de leeftijd van anderhalf tot zes jaar geheel volgens de landelij ke richtlijnen voor MKD- voorzieningen, worden opge vangen. Een groot aantal des kundigen, waaronder een lo gopedist, een fysiotherapeut, een pedagoog en een psycho loog zullen de kinderen bege leiden. Maar ook is het de be doeling dat het gezin aktief bij de behandeling betrokken wordt. Als het goed is kunnen deze kinderen na het MKD doorstromen naar een gewone lagere school en een zelfstan dige toekomst opbouwen. Het zijn immers niet de echt „zwa re gevallen", die voor plaat sing in dit MKD in aanmer king komen. Als verdere opvang toch nog noodzakelijk is, gaat het kind bijvoorbeeld naar een Lom-school of een Boddaert- centrum (sinds kort in Schiedam gevestigd). Vanaf augustus 1985 zijn kin deren vanaf vijf jaar leerplich- RmndsUd-Cditl+s, wokmfljks fn bijna één miljoan briavanbuaaan l „Slippers" (twee jonge mensen willen trouwen maar er staat één kleinigheidje in de weg, zij moet een eind maken aan de relatie met een oudere vriend, van wie hij denkt dat het haar vader is) is zaterdag 9 februari te zien. De voorstelling begint om kwart over acht en kaar tjes kosten 12,50, zestien en twintig gulden. In theatercafé De Tender (de voormalige bio-foyer in het Passagetheater) speelt donder dagavond vanaf negen uur het Burton Greene Quartet. Toe gang gratis. „Mag ik even afrekenen", heet het programma waarmee ca baret Dubbel en Dwars tot en met mei 1985 langs de Neder landse theaters trekt. Centrale figuur in Dubbel en Dwars is conferencier Jack Spijkerman. Met tomeloze energie wordt er vanaf het be gin afgerekend met diverse misstanden in de samenleving. Het gaat daarbij onder andere om de feestelijke intocht van de eerste kruisraket in Neder land, over Lubbers, Nijpels en Wibo en de door hen het bos ingestuurde uitkeringsgerech tigden. de mode van het de monstreren en leuzen op span doeken en over de komst van de Paus naar Nederland. Dubbel en Dwars is vrijdag 8 en zaterdag 9 februari in thea ter De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Aanvang voor stellingen negen uur. Kaartjes kosten tien gulden. In het za terdagmiddagprogramma voor de jeugd op 9 februari om half drie Sophia's Poppentheater met „De Kikkerkoning". Toe gang 3,50. tig. Eigenlijk zou het MKD dus ook een eigen kleuterklas in haar gebouw moeten krijgen. Of het ministerie van AWBZ, dat alle subsidie verleent, ook hiervoor geld beschikbaar zal stellen, is niet bekend. Met de bouw wordt in ieder geval daar wel rekening mee gehou den. „Ook voor de werkgele genheid in de regio is dit een nuttig initiatief", zegt de heer P. Gerth, voorzitter van het bestuur. „Het hele projekt biedt werk, geeeltelijk part-time aan min stens 30 man. Het belangrijk ste blijft natuurlijk toch dat hier kinderen, die anders mis schien tussen wal en schip ge raakt waren, kunnen worden opgevangen. Volgens het bestuur is een MKD dan ook zeker geen werkverschaffing of toegeven aan modische zaken. (Ineens lijkt ieder kind wel cara te hebben en ieder iets te vroeg geboren baby zijn leven lang problemen). Alleen de echte zware gevalen komen hier im mers terecht". Inmiddels is men wel bezig met de werving van het perso neel. Men hoopt dat een alge meen direkteur rond mei zijn werkzaamheden kan starten. Bouwbedrijf Slavenburg uit Schiedam zal in ieder geval, zodra de vorst uit de grond is de eerste paal slaan van dit toch wel ambitieuze projekt. SCHIEDAM Een brood ko pen bij bakkerij L. Nieuwstra ten op het Geuzenplein in winkelcentrum Woudhoek Noord, is een hele belevenis. Vanuit de winkel, maar ook van buitenaf kan de klant na melijk van het begin tot het eind zelf zien hoe zijn brood of taartje gebakken wordt. Dat gebeurt bij L. Nieuwstra ten met zeer moderne compu tergestuurde apparatuur. Toch blijft de bakker zelf belang rijk. De rijstijd en het percen tage bloem/meel is zijn grote geheim. De smaak van de produkten wordt daardoor bepaald. Brood wat te snel gebakken wordt, of waar extra vet in verwerkt is, smaakt klef, daar kan het lek kerste beleg niets aan veran deren. „Voor mij is het belangrijkste, dat de klant terugkomt van wege de kwaliteit", zegt L. Nieuwstraten. Toch wilde bakker Nieuwstra ten altijd al meer dan dat al leen. Architect J. Grootveld is er in geslaagd een zaak te ont werpen, geheel naar zijn idea len. Een hele klus. Naast leuk om naar te kijken, moet een bakkerij natuurlijk praktisch zijn. Dat is in deze bakkerij uitste kend gelukt. Woudhoek Noord heeft meer dan alleen een goe de bakker gekregen. Naast alle soorten brood, het volkoren van meel van rholen De Vrij heid, verkoopt deze bij de stichting van echte bakkers aangesloten zaak, ook alle ge bak en taarten en desgewenst warme suacijzen, broodjes en croissantjes uit eigen „keu ken". De bonbons komen van een goede fabriek. Brood en ban ketbakkerij Nieuwstraten in Winkelcentrum Woudhoek Noord is op de normale win keltijden geopend. Het toernooi wordt ook nu weer afgewerkt in sporthal Margriet. De start is op Konin ginnedag, dinsdag 30 april. Vervolgens de dinsdagavon den 7 en 14 mei, en de finale avond zal plaatsvinden op vrij dag 31 mei. Waren er vorig jaar 25 deelne mende verenigingen, nu zijn dat er 24, omdat de voetbal vereniging De Rode Zon dit jaar geen interesse heeft. De deelnemende verenigingen zijn: DCMR, Demos, DHS, Ex- celsior'20, FCN'66, GAS, Groe- noord, GSS, GTB, HBSS, Her mes DVS, Martinit, ÓACN Boys, Olympus, PPSC, Schie dam, Schiedamse Boys, SFC, SPSV, SSV, SVDPW, SVV, Ursus en de organiserende vereniging WK. In 1977 is het kampioenschap voor de eerste maal gehouden en toen kwam als winnaar uit de bus Martinit. Het jaar daar op kon wegens verbouwing van de sporthal Margriet het kampioenschap niet gehouden worden. In 1979 pakte Martinit weder om de titel. In 1980 en 1981 werd het zaalvoetbalteam van SVV kampioen van Schiedam, gevolgd door 1982 FCN'66, in 1983 Excelsior'20 en vorig jaar pakte PPSC in een zinderende finale tegen WK de titel. Het toernooi wordt gespeeld met als inzet de Jan Bijloo wis selbokaal. Voor het eerste jaar komt daar nu ook bij de sporti- viteitsprijs die beschikbaar is gesteld door Het Nieuwe Stadsblad. Dat een dergelijk toernooi veel financiële offers vergt is niet vreemd. De organisatoren hebben dan ook dit jaar weer zeven sponsors gevonden die voor de nodige financiën zor gen. Organisator Ruud Kooijmans: „Zonder deze mensen is het geen haalbare kaart. Door de spontaniteit van de sponsors zijn we snel rond gekomen. Ook het inschrijven van de verenigingen liep gesmeerd, zodat we ruim twee maanden voor de start van het kampi oenschap helemaal rond zijn. De eerste avond was oorspron kelijk gepland op woensdag 1 mei, maar omdat dan de inter land Nederland tegen Oosten rijk gespeeld wordt hebben we deze avond kunnen verzetten naar 30 april. Voor de plan ning hebben we de medewer king van de sporthal Margriet gehad en we hopen dan ook dat het weer een waar spekta kelstuk zal worden". Op vrijdag 22 februari zal bur gemeester Reinier Scheeres in het clubgebouw van WK in sportpark Bijdorp de loting verrichten. De scheidsrechters voor het toernooi zijn: Aad de Raay, Dick van Ham, Jan Roetman, Aad Stolk, Aad Sijnke en Cor Kuys. De wedstrijdleiding is in handen van Ruud Kooijmans met medewerking van veel bestuurs- en commissieleden van WK. (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ont vangt dan ook 150,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stads blad. SCHIEDAM Zaterdag 9 februari houdt carnavalsvereniging De Rietzeilers het jaarlijkse Boerenbal in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Hoogtepunt van de avond is de bekendmaking van Het Zwarte Schaap een inwoner van Schiedam die het afgelopen jaar de kranten haalde vanwege zijn tragi-komisch lot. Het Zwarte Schaap wordt om elf minuten over tien voorgeleid. Maar de feestavond begint al vroeg met de bekendmaking van de Jeugdprins en zijn Raad van Elf. Dit gebeurt om acht uur. Om middernacht volgt de trekking van een fotowedstrijd van winkeliers. Voor het Boerenbal hebben de Rietzeilers een vijftal gastveretti- gingen uit het hele land uitgenodigd. Scheidammers die het feest willen meemaken kunnen een kaartje kopen aan de zaal. Spaland is nu nog een kale op gespoten vlakte ten noorden van Kethel. In het westen wordt het gebied begrensd door Woudhoek, in het oosten door Kethel-kerkbuurt en in het noorden door de weilan den van Midden-Delfland. De smalle en kronkelige Kerkweg loopt er dwars doorheen. Wanneer Woudhoek zal zijn volgebouwd naar verwach ting begin 1986 zal de stads uitbreiding worden verplaatst naar Spaland. Net terrein biedt het voordeel dat het snel bouwrijp kan wor den gemaakt. Bovendien neemt de belangstelling voor wonen aan de rand van een stedelijk gebied weer toe. De gemeente verwacht dan ook, moeiteloos voldoende toekom stige bewoners te kunnen inte resseren. Bij de ontwikkeling van dit poldergebied staat trouwens voorop dat Schiedam huizen moet blijven bouwen, wil het inwonertal van de stad niet nog verder achteruit lopen. Volgende week bespreekt de commissie Ruimtelijke Orde ning de Struktuurschets Spa land van Gemeentewerken. Daarin staat ook te lezen hoe de wijk zal worden ontsloten. Een belangrijke rol is daarbij toegedacht aan het openbaar vervoer. Tramlijn 1 die nu wordt doorgetrokken naar het noorden van de stad, krijgt straks ook halteplaatsen in Spaland. Eindhalte wordt het toekomstige NS-station Ke- thel-Spaland op de spoorlijn Delft-Schiedam. Gezien het feit dat Spaland in de aanvliegroute van Zestien hoven ligt, kunnen de stede bouwkundigen de wijk niet in één keer volbouwen. Met het oog op de geluidshinder wordt eerst het westelijk deel ont wikkeld. In het gebied wordt rekening gehouden met enkele bijzon dere voorzieningen zoals een verzorgingstehuis voor bejaar den en een woonwagencen trum. De heer Van Geem is gedu rende meer dan 43 jaar voor de gedistilleerdbranche werk zaam geweest. Hij begon zijn loopbaan in 1941 bij het toen malige „Rantsoeneringsbu reau" dat na de tweede we reldoorlog overging in de „Vakorganisatie Gedistilleerde Dranken" die op zijn beurt in 1954 werd omgezet in het „Produktschap voor Gedistil leerde Dranken". Sedert 976 fungeerde Van Geem als secretaris van dit produktschap en als zodanig tevens als secretaris/direkteur van de Stichting Centraal Ge- distilleerdbureau en enkele andere stichtingen. In 1981 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij zijn afscheidsreceptie over handigde de voorzitter van het departement Schiedam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Ir. J. Datema, hem het „vererend getuigschrift" met legpenning en draagspeld als hulde uit de kring van het bedrijfsleven zelf. Op deze receptie waren vele representanten uit de gedistil leerd-industrie en -handel, vertegenwoordigers van mi nisteries, uit de aangesloten organisaties en gemeentelijke autoriteiten aanwezig. De heer Van Geem is geboren in Rot terdam en reeds zeer lang in Schiedam woonachtig. Zijn opvolger Mr. Chr. F. van der Vlis is 41 jaar. Hij studeer de in Amsterdam en was eer der werkzaam als secretaris van de Vereniging van Groot winkelbedrijven in Textiel en de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf. In 1979 trad hij bij de P&C Groep N.V. in dienst als ad- junktdirekteur, hoofd juridi sche zaken. Naast deze funk- ties was hij van 1974 tot zijn indiensttreding in mei 1984 bij het produktschap o.a. plaats vervangend bestuurslid van het Hoofdbedrijfschap Detail handel en de Bedrijfsvereni ging Detam. De heer Van der Vlis is in Leeuwarden geboren en woont in Haarlem. Uit het uiterste noorden van Randstad- Editiesland, de Bollenstreek, is een avontuurlijk initiatief van Hillegommer Peter de Groot en Bennebroeker Peter Vernooy tot gezonde wasdom gekomen. Met het idee in beider achterhoofd om hun medemensen plezier te laten beleven door andersoortige vakanties aan te bieden, begonnen de twee in 1971 aan een tocht van 3 maanden door de Sahara. In die immense zandbak werden de fundaties gelegd voor een reisorganisatie die zich al ruim tien jaar specialiseert in aanbiedingen van 'georganiseerd avontuur': Cross Countr^JTravels^ 'In feite kan het ons niet ruig genoeg zijn,' zegt Peter de Groot. 'Wat wij de mensen in een groot aantal landen bieden is een actieve, sportieve vakantie die naar landsdelen leidt die je als gewoon toerist nooit ziet en vaak niet eens vermoedt, 't Zijn vakanties waarin je veel loopt, veel in een landrover zit, veel zelf moet doen. Ontdekkingstochten min of meer, maar wel altijd eerst door ons bekeken. We weten dus precies wat de mensen te wachten staat.' Hoewel de reizen in principe voor iedereen open staan geeft De Groot toe dat hij in sommige gevallen wel met een belangstellende gaat praten om - gezien de leeftijd - te overleggen of de betrokkenen zich wel realiseert wat hem of haar te wachten staat. 'Kinderen beneden de tien jaar kunnen ook beter nog even wachten voordat ze via ons op avontuur gaat,' meldt De Groot vanuit het Hillegomse. De reizen - zowel naar ver als naar wat minder ver - verheugen zich in sterk groeiende belangstelling vanuit heel Nederland, België en Duitsland. Zóveel belangstelling dat de personeel bezetting inmiddels is uitgegroeid tot 7 mensen en de kantoorruimte in Hillegom te klein werd. Cross Country-travels heeft daarom een nieuw kantoor in gebruik genomen. Voor de officiële opening ervan spoedt Hillegoms burgemeester Hermans zich komende vrijdag daarheen. Niet 'cross-country' maar gewoon via de Weeresteinstraat. SCartoonisten vereniging De Tulp organiseerde voor de tweede keer het Nederlands 1 cartoonfestival. In het Gorcumse museum „Dit E is Bethlehem" is een internationale expositie E bijeengebracht met Scartoons uit 25 landen. De geliefde cabaretier E Fons Jansen, zelf een liefhebber van cartoons, opende de tentoonstelling. Het publiek kan kenbaar S maken welke getoonde E spotprent het meest =wordt gewaardeerd. De winnende tekenaar krijgt een prijs. 5De expositie, onder het ïnotto lachen mag nog steeds", is op woensdag tot en met zondag van twee tot vijf uur tej bekijken aan de Gasthuisstraat 25 in ^tllllllHIIIMIIIMI Gorinchem.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 19