Het succes van dertigjarige „Instuif" 1 HULSTA 'SLAAMNFO-CENTER' WïSmssBS Mljohn kroes lAihülsta studio Spaarbank-filiaal Woudhoek geopend W Vijftig jaar Burg. van Haarengroep mts oeneveld Dwarsfluit populair Jonge tekenmeesters maohuis «i L ■i «■■"♦•SS--»— 5.95 brillen L Jppntactlenzen J Veilig— adhteruit- is hele" unoruitg^ MAISON VAN WIJK SCHIEDAM Jon- gerensociëteit De In stuif bestaat op 5 april 1985 dertig jaar. Het jubileum wordt op grootse wijze gevierd met een feestavond in sporthal Margriet, op 11 mei. Het voltallige Instuif-bestuur voor zalencomplex Irene, waar elke zondagavond jon geren uit de wijde omtrek vertier zoeken. OIO - - 260199 Uniek in Schiedam: Het Nieuwe Stadsblad Tot ziens in de nieuwe Hülsta Woonstudio van John Kroes! SINGEL 51 - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 267920 SCHIEDAM Zaterdag 9 februari opent de Bons spaarbank Schiedam haar voorlopig laatste nieuwe ves tiging. De bewoners van Woudhoek Noord, waar de bank haar filiaal heeft ondergebracht, zijn middels een gratis huis aan huis verspreid foldermateriaal reeds van het feit op de hoogte gesteld dat het zaterdag open huis is aan de Scheepvart weg 73. Banketbakkerij Weekendaanbieding Appeltaartje Roomboter Willemientjes m per zakje 250 gramrW m O w Hof van Spaland 23, telefoon 705933 Rotterdamsedijk 419, telefoon 267704 mi .flT L SCHIEDAM Woensdag 13 februari organiseert de Streekmuziekschool Nieu we Waterweg Noord afde ling Schiedam, een voor speelavond in het Ont moetingscentrum De Blauwe Brug (Bachplein). De prijswinnaars voör de spaarbank SCHIEDAM Op zater dag 2 februari is de jubi leumviering van de Bur gemeester van Haaren groep, die dit jaar 50 jaar bestaat, gestart met de opening van een nieuw lo kaal voor jongens en meisjes van 5-7 jaar, de zo genaamde „Bevers". 'Je hebt geen ogen in je rug en via de spiegels zie je ook niet alles. Elk systeem dat meehelpt om die dode hoek achter de wagen zichtbaar te maken is nuttig.' Zo luidt het kernachtige commentaar van Rotterdammer Leo Zwikstra, al 22 jaar met grote vrachtwagens op de weg. De onthulling van het opvallende bord dat duidelijk aangeeft waar de verken ners huizen. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 Sociëteit vult gat in uitgaansmarkt De zaalkeuze duidt al aan dat het Instuifbestuur die jubileumavond op heel wat meer bezoekers re kent dan op de kleine 300 jongens en meisjes en mannen en vrouwen, die elke zondagavond voor een dansje, een drankje en een praatje bijeenkomen in Irene aan de Nieuwe Haven. Een bewijs dat de sociëteit ook na dertig jaar nog sprin glevend is. Geen wonder ei genlijk, want de doelstelling van weleer doet nog steeds opgeld: jongeren vanaf 16 jaar in de gelegenheid stel len, kontakt te zoeken met leeftijdgenoten. De Instuif werd op 5 april 1955 opgericht ten kantore van no taris Blaise te Schiedam, door de notabele heren De Leede, Kuypers en Lafort. De Stich ting kwam onder de paraplu van de gelijknamige, landelij ke organisatie voor katholieke jongeren. Op 14 april datzelfde jaar orga niseerde de Instuif haar eerste avond in het kleine zaaltje naast de Havenkerk, recht te genover „Arcade", dat later aan de jongeren onderdak zou gaan bieden. De sociëteit ont ving in die tijd regelmatig po pulaire gasten als Rudi Carell, Marcel Tielemans en Jo Budie. In 1959 volgde de verhuizing naar het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Omdat die gelegenheid voor slechts 150 personen toegankelijk was, week De Instuif uit naar Arca de. In 1965 volgde daar de feestelijke ingebruikneming van de vaste sociëteitsruimte. Hoewel in die roerige jaren 60 menig confessioneel huisje wankelde, bleef het katholieke karakter gehandhaafd, en het elfjarig bestaan werd dan ook gevierd met een mis. Vanaf '68 werden ook niet-ka- tholieke bezoekers toegelaten. In die jaren werd ook getornd aan de voorgeschreven kledij (stropdas voor de jongens, een jurk voor de dames). „Nu is zo'n voorschrift niet meer te handhaven, ieder trekt maar aan wat hij of zij leuk vindt", zeggen twee huidige bestuurs leden, Mark van Groote en Peter van Rijswijk. Mede door die liberale opvat ting -en uiteraard ook omdat de Instuif een traditie heeft van gezelligheid- is het elke zondagavond bomvol in Irene. Zowel de grote zaal als alle bars zijn dan meestal tot de laatste plaats bezet door jonge ren uit de wijde omtrek. Opvallend is dat betrekkelijk weinig Schiedammers van het bestaan van de sociëteit op de hoogte zijn. De meeste bezoe kers komen uit Delft, Zoeter- meer, Schipluiden, Pijnacker, Vlaardingen of Den Haag. Waar dat aan ligt? Mark van Groote: „Misschien omdat we in het seizoen 19811982 hebben stilgelegen, omdat Arcade toen moest slui ten. Of misschien omdat hier in Schiedam nog de gedachte leeft, dat wij een katholieke instelling zijn. We hopen dat daar nog eens verandering in komt, want we zijn tenslotte een puur Schiedamse club en open voor iedereen". Het succes van De Instuif laat zich heel wat gemakkelijker verklaren. De vaste avond valt op de zondag en dat is voor veel jongeren een uitkomst. „We vullen precies het gat op achter de vrijdag- en de zater dagavond. 'z Zondags is er nergens iets te doen", aldus Peter van Rijkswijk. Sommige bezoekers mag men met recht tot het „meubilair" van De Instuif rekenen, gezien hun trouwe komst. Al bestaat de hoofdmoot uit jongens en meisjes tussen de 16 en 30 jaar, een kern van oude getrouwen is er toch gebleven, en die veertigers zijn nog even wel kom als altijd. Wat in de loop der jaren wel veranderde is het evenemen tenprogramma, dat voortdu rend werd aangepast aan de smaak van de bezoekende ge neratie. Momenteel is het vooral disco wat de Instuif- klok slaat, wat overigens niet betekent dat de rock-en-roll liefhebbers niet aan hun trek ken zouden komen. En wie van stijldansen houdt, kan bij de Instuif ook terecht. „We bieden een gevarieerd programma", aldus Peter van Rijswijk en Mark van Groote. „Als bestuur moet je een beetje met ieders wensen rekening houden. We hebben een door snee publiek, en dus brengen we van alles wat. Het meeste succes heb je nu eenmaal met: men vraagt en wij draaien". Niet mee doorrijden, 1 maar snel langs WCC. 1 U krfigt 'n leenauto mee. I Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- I straat 15, I Schiedam LID FOCWA Mainenesse- l5' 4T im 5 A 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 12S Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vriidagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-16513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPI] Tot maandag en woensdagavond op het -kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV RijsWijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 In de kersverse Woonstudio van John Kroes (Singel 51treft u nü al weer een primeur: het 'Slaap-Info-Center'. Waar werkelijk alle denk bare kwaliteits-slaapsystemen bijeen zijn gebracht. Zoals u mag verwachten van dè specialist van oudsher in Schiedam wordt u uitgebreid en oordeelkundig geadviseerd. Zo weet u tenminste zéker dat u het juiste slaap-systeem kiest. Mensen van heinde en verre gingen u voor; zij zijn uiterst tevreden. -modelled hebben Kom ook eens langs als u over een nieuw slaap-systeem denkt. Bewonder dan meteen de andere klasse-produkten van de Hülsta kollektie: alle slaapkamers, alle huiskamers. Tussen tien en vier uur zijn dg noordelijkste inwoners van de stad welkom voor een rondlei ding door het bankgebouw. Voor de jeugd is die dag een springkussen ingehuurd en een promotieteam en een drumband maken nog eens ex tra reclame. Als aardigheidje voor de cliëntèle verstrekt de bank aan elke nieuwe reke ninghouder een hanger met een fraai verzilverde cent. Op een (in beperkte oplage verkrijgbare prent van de Ke- thelese tekenaar Jaap de Raat is te zien hoe de omgeving er ooit heeft uigezien. Dat lande lijke beeld heeft plaats ge maakt voor een modern stra tenplan waarin het bankge bouw een opvallende plaats inneemt. Aan de Scheepvaart weg maakt de Bondsspaarbank haar beleid waar, in elke wijk een vestiging te hebben. Met het filiaal in Woudhoek is voorlopig een eindegkomen aan dit beleid. Nieuwbouw- plannen heeft de bank niet meer op korte termijn. Op het vestigingsprogramma staat als laatste punt de renovatie van het filiaal aan de Mgr. Nolens- laan. Is die voltooid, dan telt de bank negen vestigingen. nu Verse appels, amandelspijs, rum, kaneel i PAGINA Op het afstudeerfeest van de nieuwste lichting geslaagden van de TH- Delft, vertelde de 4- jarige dochter van een kersverse ingenieur tegen ieder die het horen wilde: 'Mijn papa is sinjeur. Maar van mama mag-ie geen kapsules krijgen' Schiedam, Hoogstraat 73 Vlaardingen, Hoogstraat 146, Vlaardingen, Van Hogendorplaan 5. Het betreft hier een klasse avond die geheel verzorgd wordt door dwarsfluitleerlin- fen van docente Corrie Ver iest. Dat de dwarsfluit nog steeds een geliefd instrument is op de muziekschool moge blijken uit het feit dat met in totaal 166 leerlingen deze afdeling de op één na grootste is van de in strumentale afdeling (piano neemt met 304 leerlingen de eerste plaats in). Ook de prominente rol die de dwarsfluit in de loop der jaren in de media heeft gespeeld, denk b.v. aan bekende fluitis ten als Thijs van Leer, Chris Hinze, James Galway en Ber- dien Sternberg, heeft er toe bijgedragen dat veel leerlingen voor de dwarsfluit kiezen. Om geen wachtlijst te laten ontstaan worden beginnende leerlingen zoveel mogelijk groepsgewijs ingedeeld, wat ook weer een stimulans is om meer samen te gaan spelen. Op deze avond kan men de dwarsfluit in verschillende combinaties beluisteren, o.a.: solo met pianobegeleiding, duo's, trio's, een trio bestaande uit twee fluiten met pianobe geleiding en een speciaal voor deze avond geformeerd kwar tet. Ook de muziekstijlen zijn zeer uiteenlopend, zoals: volksmu ziek uit verschillende landen, werken uit de barokperiode van o.a. Telemann, uit de klas sieke periode van Haydn, Ché- deville, Foching en Vinei en uit de Romantiek van Grieg, Fauré en Schumann. Tevens komt het populaire genre aan bod met muziek van John Lennon, Paul McCartney en Jerry Bock. Kortom, een zeer afwisselend programma, waaraan door 27 leerlingen hun medewerking zal worden verleend. Deze avond is gratis toegankelijk en begint om half acht. SCHIEDAM Ter gelegen heid van de opening van een nieuw filiaal in de Hof van Spaland schreef de Bonds-" spaarbank Schiedam onlangs een tekenwedstrijd uit, be doeld voor de jeugd tot 12 jaar. Circa 150 Schiedamse kinde ren lieten zich de kans op een leuke prijs niet ontgaan en ga ven in kleur of zwart wit hun visie op de bank. Drie tekeningen werden door een jury na lang beraad tot de winnende meesterwerkjes uit- Nieuw onderkomen voor scouts Het spel van Scouting heeft se dert ruim een jaar een nieuwe speltak erbij en bij het gereed komen van een zelf uitgevoer de verbouwing heeft de groep een eigen aangepaste ruimte in gebruik genomen in het groepshuis: 't Raadhuis aan de Schiedamseweg 200, vlakbij Sporthal Margriet. In dit groepshuis vindt het landwerk een centraal punt. Het waterwerk is aan boord van de schepen te vinden, die in de Buitenhaven liggen. De Bevers beginnen het spel van verkennen te land en later kunnen zij kiezen of zij verder willen gaan als land- of als zeeverkenner. Het 50-jarig jubileum van de groep in Schiedam valt samen met het 75-jarig jubileum van Scouting Nederland. In de loop van 1985 zijn daarom ver schillende aktiviteiten ge pland. Onder het motto „Scou ting helpt natuurlijk" zal in Schiedam een bijdrage gele verd worden aan het milieu en zal de helpende hand worden toegestoken in de vorm van de nog alom bekende aktie: Heit jes voor karweitjes. Verder omt er een open huis en een vlaggetjesdag. Zaterdag stapte de eerste be ver, die zich destijds als lid aanmeldde, door een papieren deur en gaf daarmede het startsein voor bezichtiging van hun eigen lokaal. Met een kleine kinderkennis, die door de bevers zelf als standhouders werd geëxploiteerd, werden daarna de leden en genodig den aangenaam bezig gehou den. Buiten had de onthulling plaats van een bord bovenop 't Raadhuis door een bever, een welp, een land- en een zeever kenner. Iedereen, die nu naar Groenoord gaat, zal al rijdend of lopend over de sportpark- brug dat bord wel een keer op merken. Van Scouting waren behalve alle leden van de groep ook vertegenwoordigers van ande re groepen, het district en het gewest aanwezig en ook de Schiedamse wethouder Haf kamp kwam feliciteren. Hij nam de gelegenheid te baat om hernieuwd kennis* te maken met het scoutinggebeuren. Sinds de fusie tussen de 4 Ne derlandse padvinders- en pad- vindstersverenigingen in 1973 is de nieuwe naam van de ver eniging voor alle padvinders en padvindsters „Scouting Ne derland". Met 125.000 leden is dat de grootste jeugdorganisa tie in Nederland. geroepen en woensdagmiddag konden de gelukkige inzen ders hun prijs komen afhalen, uiteraard in de bankestiging aan de Schiedamseweg. De prijswinnaars zijn: Hester Bots (11 jaar); zij kreeg een fiets cadeau. Steven van Stra ten (6 jaar) bleef in de finan ciële sfeer met zijn prijs: een grote pluche spaarvogel. En Edward Hazebroek (8 jaar) tenslotte was tevreden met zijn derde prijs, een horloge. Toppers vroeg zijn mening over de 'Parkmaster', een Duitse vinding die middels hoogfrequente geluidstrillingen (ultrasoon) hindernissen in het onzichtbare deel achter een voertuig signaleert. Paaltjes, stoepverhogingen en dergelijke obstakels maar vooral medeweggebruikers (kinderen die zich in die dode hoek van een voertuig bevinden, worden door twee sensoren achterop feilloos gesignaleerd. En via een verklikker op de hoedenplank, tegen de achterruit of in de cabine aan de bestuurder 'verraden'. 'De bestuurder wordt gewaarschuwd via een optisch en acoustisch signaal waarbij het systeem verschillende signalen hanteert voor acuut gevaar of nakend gevaar,' meldt Jacques Bosman, de gesoigneerde directeur van U.K.E. Nederland uit Soestdijk. Bosman is de laatste weken een gelukkig mens. Geen wonder. Zijr> 'Parkmaster' is het enige praktisch-hanteerbare (lees: redelijk-betaalbare) systeem in Nederland ('Nog wel, maar dat duurt natuurlijk niet lang,' zegt Bosman). En dat op een moment dat Meester Pieter zelf, in zijn functie als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, een dergelijk systeem van harte aanprijst om 'zeker 15 doden per jaar plus onnoemelijk veel schade bij achteruit-rijden' te voorkomen. De sensoren van het systeem zijn op deze PR-foto voor de duidelijkheid in 't wit gezet. Nor maliter vallen ze nauwelijks op. De signalerings-set voor de be stuurder zit op de achterruit. Het systeem dat U.K.E. in Nederland op de markt brengt verheugt zich in de warme en professionele belangstelling van het georganiseerde beroeps vervoer en een welbekende organisatie die via winkelwagens boodschappen aan huis brengt. Daarnaast bouwen enkele duurdere merken personenauto's het systeem al standaard in hun topmodellen in. Directeur Bosman van Sk E. i" met z'n 'Ogen jn de rug' ook op de 5 auto-RAI aanwezig die 5 van 7 tot en met 17 1 iebruantebemenis^ RANDSTAD-EDITIES TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3