Bestrijding jeugdwerkloosheid dit jaar zeer belangrijk punt. n I Schiedamse bevolking vergrijst Meer huizen betekent meer Inwoners pefoftÉfe Hogenbanweg J^senuiiaaee Kaart controle heringevoerd Morst jaagt Mijn Mom é0 Wereld gebedsdag Kampioenschap bamzaaien Jeugdwerk loosheid En Toppers helpt voordelig mee Stapelbouw Indikking Spaland HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 PAGINA 3 010 - 26Ö199 Mevr H. C. M. de Vrieze, direkteur J. A. van Lent en F. H. Tomesen van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord nieuw beleidsplan 1985. aimiminimiummmmimiimimmimimiiiiiiihiiiiiiiimmimmmimmimmimmimj Dr. H. Q. C. Klomp Ondanks de stadsuitleg in Woudhoek daalt het inwonertal van Schiedam, zij het min der drastisch dan enkele jaren geleden RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk Arbeidsbureau in 1985: 111 I ca. 10.000 inschrijvingen WATERWEG NOORD Het Gewestlijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord aan de Laan van Bol'Es in Schiedam heeft ook in 1985 niet over werk te kla gen. Dat blijkt uit het beleidsplan 1985. „Van alle za ken die wij moeten aanpakken is arbeidsbemiddeling het belangrijkste en zal ook altijd het belangrijkste blij- aldus de directeur van het GAB Nieuwe Water ven weg Noord de heer J. A. van Lent. „Dit dient ook altijd het belangrijkste te blijven". Het GAB Nw. Waterweg Noord fungeert niet alleen voor steden als Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland, maar ook voor Hoek van Holland en Rozen burg. Volgens het beleidsplan zullen er in 1985 ongeveer 10.000 in schrijvingen plaats vinden als werkzoekende en dat is onge veer hetzelfde als in 1984. Er worden in 1985 wel meer vakatures verwacht namelijk 1800 tegen 1500 in 1984. Ver der zullen in 1985 ongeveer 600 bedrijven worden bezocht in het kader van de promotie en de aquisitie. In 1985 zal aan ca. 3000 perso nen algemene informatie en lichte hulpverlening worden aangeboden. Tevens zullen ca. 10.000 personen gebruik ma ken van het doe't zelfgedeelte van het informatiecentrum. In 1985 wordt beroepskeuze-advi- sering, individuele beroepen- voorlichting of inpassingsbege leiding gegeven t.b.v. ca. 700 personen. Collectieve beroe- penvoorlichting zal t.b.v. ca. 900 personen plaatsvinden. In 1985 zullen de vakatureban- ken te Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg en Hoek van Holland door ruim 25.000 cliënten worden bezocht. In 1984 werden 1.750 ontslagver- zoeken behandeld. In 1985 gorden er ca. 1.600 aanvragen verwacht. De behandeltermijn zal zoveel mogelijk worden be perkt tot maximaal vier we ken. Gestreefd wordt 75% van de aanvragen binnen vier we ken af te handelen. De erva ring heeft geleerd dat van deze ontslagaanvragen 97 a 98% wordt toegestaan aange zien hier een economische re den als achtergrond dient (be drijfssluitingen). Van twee a drie Procent (meestal arbeids- conflikten) wordt de ontslag aanvragen geweigerd. „De taken die op een Gewes telijk arbeidbsbureau af ko men zijn vooral in econo misch wat mindere tijden", talrijk aldus de heer Van Lent, „maar we zijn geen Haarlemmer olie dat overal goed voor is", merkt hij ver der nog op. In de provincie Zuid Holland zijn tien arbeidsbureau's. Men wil in 1985 nog meer dan an ders het geval is het beleid op elkaar af stemmen. „Een GAB is geen eiland aldus de heer Van Lent bij de presentatie van dit beleidplan. „Wij heb ben te maken met werkgevers en werknemers, met lagere overheden (gemeenten) en or ganisaties zoals de Kamer van Koophandel". Een GAB dient ook in 1985 de ontwikkelingen op de arbeids markt goed in de gaten te hou den. Men dient ook meer dan anders waarbij voor alles de vakatures centraal moeten worden gesteld. Van de gestel de vakatures is 60% binnen twee a drie weken vervult. De bestrijding van de jeugd werkloosheid is een zeer be langrijk punt in dit beleidsplan 1985. Van het verleende bud get (2,7 miljoen) wordt dan ook de helft besteed om de jeugdwerkloosheid te bestrij den en tegen te gaan. Binnen het GAB Waterweg Noord aan de Schiedamse Laan van Bol'Es, dat drie jaar geleden in gebruik is genomen maar nu al weer te klein is, vervult het infocentrum een opvallende rol. Via een video kan men daar kennis nemen van de vakatu res die vervuld kunnen wor den. Ook de vakaturebanken in de diverse steden vervullen hierbij een taak. Het GAB Nieuwe Noord richt zich de komende jaren primair op de vraagzijde van de arbeids markt voor zover het gaan om betaalde aibeid. Overigens sluit men de landelijke be leidslijn, dat men zich mof t engageren met werken mei behoud van uitkering.- Zowel in toetsende- (via commissies) als in bemiddelende zin, be paalt niet uit. Op de gewestelijke arbeids markt Nieuwe Waterweg Noord is sprake van een werk- kunnen de volgende conclu sies worden getrokken: Ten opzichte van 1983 geldt in 1984 bij procentuele ver gelijking dat: Het aandeel ingeschrevenen onder de ca tegorie Handel/kantoor licht gestegen is en onder de beroepscategorie Algemene diensten Bouw en Hout licht gedaald. De werkloosheid bij de overige beroepsgroe pen vertoont vrijwel geen verandering. Het opleidings niveau van de ingeschreve nen is gestegen. Een grotere groep ingeschrevenen langer ingeschreven staat dan één jaar. Het aandeel van vrou wen in de werkloosheid is gestegen. De gemiddelde leeftijd van de jeugdwerklo zen is gestegen. Niet mee doorrijden, maar snel langs WCC. U krjjgt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, T Schiedam LID FOCWA Reeds geruime tijd ligt het viswater in ons land ver stild door de vorst en ver laten door de sportvissers er bij. Velen zoeken dan ook het zilte nat op om hun sport te kunnen uitoe fenen. Immers de zee heeft niet alleen een altijd wisselend aspect te bieden van de af en aanrollende golven, maar kan ook een leuk maaltje zeevis opleveren aan de hengelaars. gelegenheid voor ongeveer 52.000 personen, er is een af hankelijke beroepsbevolking van ongeveer 78.000 personen, terwijl een geschat pendelsal do is van ongeveer 14.000 per sonen. Inzake het werklozenbestand huisarts Wegens vakantie geen prakijk van 25 febr. t/m 8 maart. Waarneming: dr. van Santbrink, Jan v. Zutphenstr. 2 dr. Pet, Tuinlaan 38 dr. Kortekaas, Swammerdamsingel 7. Boodschappendienst: tel. 206611. SCHIEDAM Volgens berichten van het stads kantoor valt er een kente ring waar te nemen in de leegloop, het verschijnsel dat meer Schiedammers naar andere gemeenten verhuizen, dan zich hier nieuwe inwoners vestigen. De resultaten over het boekjaar 1984 mogen dan tot voorzichtig optimisme aanleiding geven, een po sitief saldo werd ook in dat jaar niet bereikt. Schiedam Verloor in '84 nog steeds inwoners aan omliggende gemeenten als Rotterdam, Hellevoetsluis, Spijkenisse en Capelle. Aan het einde van het jaar stonden 69.159 Schiedam mers geregistreerd, nog al tijd 690 minder dan in 1983. Behalve door vestiging en vertrek, wordt het inwo nertal bepaald door ge boorten en overlijdsgeval- len. In de regel is er in Schiedam sprake van een negatief geboorteover schot, wat wil zeggen dat er meer gestorven wordt dan geboren. Veel steden kampen met dat verschijnsel, maar in Schiedam is het een zorg wekkend probleem omdat in het verleden veel jonge gezinnen de stad hebben verlaten en de stad betrek kelijk veel ouderen huis vest. Een kleine 15 pro cent van de bevolking is 65 jaar of ouder. Schiedam vergrijst, en dat feit geeft reden tot ongerustheid. Blijkens de bevolkingscij fers van het secretarie in Schiedam nooit populair geweest als woonplaats. Stadssociograaf Frans Griffioen weet te melden dat er sinds 1946 sprake is van een vertrekoverschot. Vooral dankzij een hoog geboortecijfer kon het in wonertal redelijk op peil blijven. Toen aan het be gin van de jaren 70 de gro te uittocht begon was er geen houden meer aan. Het bevolkingscijfer kel derde zienderogen, van ruim 83.000 in 1971 tot krap 69.000 anno negen tien nu. Bouwen, bouwen en nog eens bouwen: dat is het re cept dat de stadsbestuur ders voorschrijven om de leegloop te stoppen. Hoe massaal er gebouwd moet worden, laten de volgende cijfers zien. In 1946 telde Schiedam rond de 67.000 inwoners. Sindsdien verrees behalve in Nieuwland, Groenoord en Kethel-Tuindorp ook in Woudhoek het ene wo ningcomplex na het ande re. Het resultaat van die fenomenale aktiviteit is dat Schiedam thans nage noeg evenveel inwoners telt als in 1946, namelijk 69.000. De oorzaak hiervan is de daling van de gemiddelde woningbezetting. Zo deel- s den in 1966 nog 3,45 perso- j= nen één en het zelfde huis. E In 1984 was dat cijfer te- ruggelopen tot 2,32 perso- y nen. Om meer inwoners te krij- gen zou Schiedam eigen- lijk premies moeten uitlo- ven aan b.v. jonge gezin- nen die zich hier vestigen, s Zo'n maatregel riekt ech- ter te zeer naar het voeren s van een stedelijke bevol- kingspolitiek, en dat recht is voorbehouden aan de rijksoverheid. „We hebben er gewoon de mogelijkheden niet voor", zegt wethouder Chris Zij- develd (ruimtelijke orde- s ning). Zijdeveld zet alle jjg kansen dan ook noodge- dwongen op slechts één E kaart: huizen bouwen. Sïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'l'IIIIIIIIIIIIIIIIBIHHIIIIIIIII'llinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII'lllllllir1 Leegloop kentert SCHIEDAM De leegloop van Schiedam lijkt langzaam maar zeker tot stilstand te ko men. In 1984 nam het aantal inwoners weliswaar opnieuw af, maar het negatieve saldc van 690 personen stak opmer kelijk gunstig af bij dat var voorgaande jaren; in 1983 raakte Schiedam ruim 1400 in woners kwijt, en in 1982 zelfs meer dan 1600. De jarenlange bezorgdheid om het schrikbarende bevolkings- verloop, heeft op het stadskan toor plaats gemaakt voor voor zichtig optimisme. „Eén zwa luw maakt nog geen lente, maar deze cijfers geven toch wel aanleiding voor gepaste vreugde. Ik zie er een trend in van langzaam herstel", luidde het commentaar van stadsso ciograaf Frans Griffioen. Maar, voegt de bevolksingsex- pert en onmiddellijk aan toe, dat herstel is wel afhankelijk van een voortgaande woning bouw. Want heb je geen wo ningen om je inwoners te huis vesten, dan zullen ze de wijk nemen naar een andere ge meente. En zo'n nieuwe uit tocht wil het stadsbestuur als het kan voorkomen. Griffioen en zijn directe chef, wethouder Chris Zijdeveld, leggen een rechtstreeks ver band tussen de bevolkingsop bouw en de woningvoorraad. Zy roepen daarbij de statistiek te hulp, die aantoont dat de leegloop het grootst was in die jaren dat er nauwelijks werd gebouwd. Daarbij komt dat Schiedahi in de jaren '70 de fout heeft ge maakt, door te gaan met „ge stapelde bouw" (flats), terwijl de belangstelling van de be volking juist uitging naar de eengezinswoning. Gemeenten die dit verschijnsel eerder on derkenden, ontpopten zich als ernstige concurrenten. Hele straten in Vlaardingen werden in die periode bevolkt door uitgeweken Schiedammers, al dus Griffioen. De gevolgen van dit verkeerde bouwbeleid ondervindt de stad nog tot op de dag van vandaag. De zeventiger jaren vormden overigens het tijdperk dat veel stedelijke gebieden hun inwo ners zagen vertrekken naar het platteland. De welvaart stelde velen in staat een auto aan te schaffen en een huisje te kopen buiten de stad, waar het veel gezelliger heette te zijn dan in een drukke straat. In die zeventiger jaren deed zich volgens Griffioen ook een zeker „indikkingsproces" voor; de strenge woonruimteveror dening liet weinig speelruimte, er kwamen nauwelijks inwo ners bij en wie een huis had en geen plannen de stad te verlaten, bleef zitten waar hij zat. Pas sinds een klein aantal ja ren is er weer wat meer ruim te op de woningmarkt, waar- door het zo noodzakelijke doorstromingsproces op gang kan blijven. Nieuwe, versoe pelde voorschriften voor de verdeling van woonruimte moeten dat proces op gang houden. Die ruimte op de woning markt is te danken aan twee aktiviteiten. Allereerst de stadsuitbreiding in Woudhoek, en tweedens de stadsvernieu wing in de oude wijken, die na een lange aanloopperiode zijn vruchten (dwz. woningen) be gint af te werpen. er in nieuwe Netto kreeg Schiedam 1984 welgeteld 751 huizen bij. Die opgaande lijn werd al in 1983 zichtbaar, na dat in 1982 een absoluut diep tepunt was bereikt. Tussen 1975 en 1982 lag de woning- oouw in Schiedam praktisch stil, wat onder andere te wij- ien was aan de discussie die daaraan voorafging: wel of niet bouwen in Woudhoek. Nadat de politiek eindelijk de knoop had doorgehakt, moes ten tijdrovende procedures worden opgestart. Pas in de ja ren '80 werden de eerste resul taten zichtbaar. Voor Zijdeveld is het daarom van groot belang dat zodra Woudhoek is volgebouwd, de aktiviteiten zonder onderbre king verlegd worden naar het nu nog braakliggende Spaland. Griffioen deelt die mening: „Als we in staat zijn, enkele jaren achtereen ons wonin genbestand uit te breiden met 500, 600 stuks per jaar, zitten we rond 1990 net bo ven de 70.000 inwoners". Het jaar 1984 werd afgeslo ten met een bevolksingaan tal van 69.159. SCHIEDAM Op 1 maart is het wereldgebedsdag 1985. De liturgie komt dit jaar uit India. Het thema is: bidden en wer ken voor de vrede. In Schiedam-Kethel worden in verband met wereldgebeds dag twee diensten gehouden. Op donderdag 28 februari in bejaardentehuis De Harg aan het Hargplein, aanvang half elf, met medewerking van scholieren van de Kon. Julia- naschool, en op vrijdag 1 maart om acht uur 's avonds in de Woudhoek aan het Heijers- mansplein Naar aanleiding van de op handen zijnde renovatie van de Hogenbanweg, ontvingen wij de volgende open brief, gericht aan het college van B en W van Schiedam. Men schrijft ons: Geacht kollege, Naar aanleiding van de plan nen van Woningbeheer om onze woningen aan de Hogen banweg te gaan verbeteren, willen wij u het volgende mee delen. Toen Woningbeheer in okto ber '84 een konflikt kreeg met de bewoners van de Fulton- straat en Van Marumstraat, stuurden wij de dienst een brief. Wij wilden graag duide lijkheid over de vraag: krijgen wij, bewoners van de Hogen banweg, die vergoeding wel of niet? De uitbetaling van een vergoe dingssom is voor ons een be langrijk punt. Veel mensen op de Hogenbanweg leven name lijk van een uitkering. Dat zijn vaak lage uitkeringen. De af gelopen jaren hebben veel be woners nog meer moeilijkhe den gekregen om de eindjes aan elkaar te knopen. Na uitvoering van het verbe terplan van Woningbeheer gaat onze huur met minstens 43,50 omhoog. Voor ons, mensen met (veelal) een laag inkomen, is dat een fors be drag. Die verhoging gevoegd bij de oude huur levert een to tale huur op, die rondom de huursubsidie-grens ligt (ca. ƒ250,-). Daarvan kunnen wij dus niet of nauwelijks gebruik maken. In enkele brieven aan Wo ningbeheer probeerden wij volledige duidelijkheid te krij gen over de vraag: waarom be talen jullie ons niet? Ook wezen wij op de nieuwe ministeriële regeling voor de vergoedingssom. Die regeling biedt de gemeentebesturen een grotere vrijheid in de beste ding van de „vergoedingsgel- den". Het antwoord van Woningbe heer kwam steeds neer op: de minister wil jullie niet betalen en zelf hebben we daar ook geen mogelijkheden voor. Op 6 februari hield de bewo- nersgroep Hogenbanweg een overleg met Woningbeheer. In een prettige sfeer werd met de heren Verdoes en Meuldijk gepraat. Op alle vragen werd door hen steeds een zo duide lijk mogelijk antwoord gege ven. We hebben afgesproken, dat er groepjes gevormd gaan wor den van één medewerker van Woningbeheer en één bewo ner uit de werkgroep. Alle bewoners van de Hogen banweg krijgen bezoek van zo'n groepje. Dan zal gepraat worden over de „verbeterove reenkomst": wat gaat Woning beheer precies doen in uw huis? Welke huurverhoging moet u daarvoor betalen? Gaat u daarmee akkoord? Dit is dus heel konkreet. Als nu blijkt dat inderdaad het overgrote deel van de Hogen- banweg-bewoners vóór het plan van Woningbeheer kiest (minstens 70%), dan zullen de huizen verbeter,d worden. Tijdens het gesprek is uiter aard ook over de vergoedings som gesproken. Daarbij kwam een ernstige onrechtvaardig heid aan het licht. Het eerste Woningbeheer-komplex in Oost dat verbeterd is, heeft een vergoeding gehad op basis van de „oude regeling". De Fultonstraat heeft van de gemeente een vergoeding ge had, omdat er „verwachting waren gewekt". Nu komt de Hogenbanweg (en de Lorent- zlaan en de Daltonstraat) die niets lijkt te krijgen. Binnenkort wordt begonnen met het opstellen van een plan voor de dr. Zamenhofstraat. Naar het zich laat aanzien zul len de bewoners daar een ver goeding krijgen op basis van de „nieuwe regeling". Wij moeten dus konstateren, dat wij tussen de wal en het schip dreigen te vallen: de groep die voor ons is geweest en de groep die na ons komt krijgen een vergoeding en wij krijgen niets. Geacht kollege, wij vertrou wen erop dat u dit niet laat ge beuren. Volgens LOS biedt de MG 84-45 voor ons wel dege lijk mogelijkheden. Misschien hebt u nog een andere manier om een vergoedingssom voor ons te financieren. Wij vragen er slechts om de bewoners van de Hogenbanweg eenzelfde vergoeding te geven als de be woners uit de voorgaande en komende komplexen. Hoogachtend, de Bewonersgroep Hogen banweg Met ingang van maandag 4 maart worden de stempelauto maten in de autobusssen van de RET 's avonds na zeven uur uitgeschakeld. Instappende passagiers moeten dan hun strippenkaart laten afstempe len door de chauffeur. Wie een nog geldig stempel of een abonnement heeft, moet dit bij het instappen aan de chauffeur laten zien. De con trole is niet steekproefsgewijs. De chauffeur is verplicht alle instappende reizigers te con troleren op het bezit van een geldig plaatsbewijs. De passa giers blijven overigens wel zelf verantwoordelijk voor hun kaartje. Ook in de RET-nachtbussen, die tijdens de beide weekend nachten rijden, gaat de chauf feur na 4 maart zelf stempelen en controleren. In april zal het nieuwe instapregime boven dien op één of meer buslijnen van de RET ook overdag gaan gelden. Het buiten dienst stellen van de stempelautomaten gebeurt voorlopig bij wijze van proef. Er zal uitvoerig worden on derzocht of, na de invoering van het nieuwe systeem (dat tot het einde van de zestiger jaren heel gebruikelijk was), het oponthoud aan de haltes langer gaat duren en of het zwart reizen er minder door wordt. Als de proef slaagt, wordt in 1986 het afstempelen en controleren door de chauf feur definitief gedurende de gehele dag ingevoerd op alle RET-autobuslijnen. Metro en tram vallen buiten de nieuwe regeling. Door de vorst zoeken steeds meer vissers hun heil (Tijdelijk) op zee. Uiteraard met zeewaar dige schepen. Reden waarom pieren, ha venhoofden en strand thans druk bevolkt zijn met hengelaars. Er is dan ook naast schar en wijting soms zware gul (kabel jauw) te vangen. Ideaal is natuurlijk en de vangst kansen stijgen dan aa- merkelijk om op volle zee te vissen vanaf tot sportvissersschepen om gebouwde voormalige log gers en kotters vanuit Scheveningen. Maar de opstapprijs voor een dag je zeevissen is nog altijd 35,- en voor velen be zwaarlijk. Om u toch ken nis te laten maken met deze vorm van zeehenge- len, heeft Toppers van Randstad-Edities voor u een exclusieve aanbie ding. Stuur naar Sportvissersrederij Jac. Vrolijk, Doorniksestraat 7, 2587 EJ Scheveningen een brief en sluit hierin een aan u zelf reeds geadresseerde en gefrankeerde enveloppe. U ontvangt dan via uwr eigen enveloppe met uw^ adres (één per aanvrager) een ticket, 1 waarmee u bij °e boeking voor een dagie zeevissen 10 guldeni reductie wordt verleend op de normale pri|s. Deze Toppers- aanbieding voor het aanvragen van e®" reductiekaart is geldig k tot 1 maart a.s. NOORDELOOS - In Noordeloos wordt in de avonduren van vrijdag de 22ste februari gestreden om het nationale kampioenschap bamzaaien. Dit spel wordt ook wel handje raden genoemd. Het kampioenschap vindt plaats in het clubhuis van de Sportvereniging Noordeloos aan de Nieuwendijk aldaar. Aanvang half acht. Iedereen van zestien jaar en ouder kan deelnemen. Kosten twee gulden per persoon. Het spelletje bamzaaien of handje raden werd vroeger nogal eens gespeeld in café's. In Noordeloos wordt er nu een kampioenschap aan verbonden. Noordeloos geniet bekendheid door bijzondere kampioenschappen. Zo wordt er jaarlijks ook gestreden om het knikkerkampioenschap en het kampioenschap hoepelen. Het ligt in de bedoeling om dit voorjaar ook nog een kampioenschap 24- gooien te organiseren. Het spel is beter bekend onder naam 'kassie zes'. De bedoeling is in elk geval dat de speler met zes dobbelstenen vieren en enen gooit. Per worp moet er steeds 1 steen worden afgezet: verplicht een 1 of een 4. Wie zes keer vier scoort (24 dus) is winnaar. Voor nadere informatie over dit kampioenschap kan men terecht via nummer: 01838-1536. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3