Verbouwing Passage kost 1,4 miljoen Programma Vrouwendag karnen Vërxïër Het theekastje mm Kscovt iïm «wc® m. [Westlandei WijtJiÈ- tndoctrinatig». I ïf li* Min SKSKtSj- Gift voor Filmclub I i. v Biozaal Meijmg Gespreks groepen voor homofielen Inbraken I^mSïujding I GEI 1 Wie wordt bruid van de maand? I W HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 PAGINA 3 SCHIEDAM Het Passagetheater moet voor 1,4 miljoen gul den worden ver bouwd. Het gehele gebouw, inclusief de beide zalen en de to- neelapparatuur, on dergaat een vier maanden durende op knapbeurt. In die pe riode zal het theater gesloten zijn, om daarna geface-lift een nieuwe toekomst te gemoet te gaan „als samenbindend en vormend element in het culturele leven van Schiedam". I i \i i i I l i I I I Verouderde toneelvoorzieningen worden gemoderni seerd. Directrice Connie Eggink: „Zo komen we tege moet aan de wensen van Seth Gaaikema". Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM Op 8 maart is het weer (inter nationale) Vrouwendag. Vrouwen over de hele wereld herdenken dan de opstand van Amerikaanse textielarbeiders (op 8 maart 1908), die betere ar beidsvoorwaarden eisten én vrouwenkiesrecht. 010 - 260199 Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Ik werd besteld bij de meubelmaker door een nog jong echtpaar. Het was vlak na de eerste wereldoorlog. Ik ben een theekastje, gemaakt van degelijk eiken met ranke pootjes en gesle pen ruitjes. Mevrouw van 't Hoff weet het fijne van thee zetten magere vanMe yoghurt BI X Theater maakt ommezwaai van film naar toneel Wat minder officieel ge- zegtjl, zal het na de reno vatie niet meer voorko men dat acteurs in de kleedkamers worden ver rast door kalk die van het plafond naar beneden komt dwarrelen. De laatste grootscheepse verbouwing dateert van tien jaar geleden, toen de Passa ge wilde inspelen op het toe nemende bioscoopbezoek. Die trend is inmiddels tot staan gekomen en met uit zondering van een enkel kindermatinee draait het theater al jaren geen film meer. Het is thans weer al les theaterprodukties wat de klok slaat. De renovatie van 1975 hield op aan de rand van het toneel. De zaal was weliswaar gemoder niseerd, maar het toneel en de technische voorzieningen vie len buiten het opknappro- gramma. Die achterstand wil de Stichting Passagetheater nu wegwerken met een „totaal plan", waarin meteen een gro te onderhoudsbeurt is opgeno men. f li ruimte, voorheen de filmzaal, worden straks kleine theater produkties ondergebracht. Amateurverenigingen kunnen er repeteren, het kunstzinnige vormingsonderwijs kan er voor schoolse produkties te recht en ook kan de zaal wor den verhuurd voor vergade ringen, of gebruikt voor recep ties. Volgens de gemeente is de vraag naar dergelijke produk ties groot. De aanpassing van de biozaal gaat ongeveer 2,5 ton kosten. Andere kostenposten zijn ver nieuwing van de toneelinstal latie (bijna vijf ton) en herin richting van de keuken (138.000 gulden). Volgens theaterdirektrice Connie Eggink komt de ver bouwing helemaal tegemoet aan de eisen van Seth Gaai- kema. Deze cabaretier hero pende na de renovatie van '75 het gebouw met een aan tal toespelingen op de ge brekkige voorzieningen voor de artiesten die nog altijd niet verbeterd waren, ter wijl het publiek op zijn wenken was bediend. De huidige opknapbeurt moet die achterstand ook wegwer ken. Maandag 4 maart zal de ge meenteraad beslissen of het Schiedamse theater, dat ten slotte niet tot de drukbezocht- ste schouwburgen van ons land behoort, mag rekenen op het krediet van 1,4 miljoen. SCHIEDAM De Stichting Filmclub Schiedam heeft van het Anjerfonds een gift van tweeduizend gulden gekregen. 'Met het geld wordt een nieu we 16 millimeterprojektor ge kocht. Regelmatige bezoekers van de filmvoorstellingen in gebouw De Teerstoof, waar de FS we kelijks op vrijdagavond klas siekers en moderne produkties draait weten dat deze aanschaf geen overbodige luxe is. De oude projektor maakte sto rende bijgeluiden, „een ware aanslag op zenuwen en zintui gen", volgens het bestuur van de FS. i li i T'* Voor dit onderhoud wil de ge meente, die het theater subsi dieert, vier en een halve ton uittrekken. Het gebouw wordt dan voorzien van nieuwe brandtrappen, een invalide- nopgang, een nieuw dak en tribune die weer waterpas staat. Voorts krijgt het houtwerk een verfje en zullen de gaten onder de tribune worden ge dicht, om brandgevaar te voorkomen. Uit oogpunt van brandveiligheid worden ook het brandscherm en de sprink lerinstallatie vervangen. Belangrijk onderdeel van de opknapbeurt vormt de verbou wing van de biozaal. In deze Men schrijft ons: „Als je me bek openbreekt" noemden Hanneke van Buur- en en Paul de Vilder het boek, dat alweer zo'n tien jaar gele den uitkwam, en dat ze de on dertitel meegaven. „Homofie len over zichtzelf". Er lopen, anno 1985, nog steeds mensen rond, van wie je zou willen, dan hen (figuur lijk!) de bek werd opengebro ken. Mensen die er hard aan toe zijn, een boekje open te doen over zichzelf. Mensen, homofiele mannen en vrou wen, die zich zouden willen uitspreken als ze maar durf den, die als ieder ander mens een klankbord nodig hebben. Uit deze behoefte zijn in de loop der jaren de gespreks groepen voor homofiele man nen en vrouwen ontstaan, op een initiatief van de pastores Brusssaard (geref.), Gottschalk (r.k.) en Klamer (herv.). Aan diegenen, die door hun aanleg dreigen te vereenza men, die niet langer zijn opge wassen tegen hun problema tiek of misschien gewoon maar wat gezelligheid zoeken, wil len deze groepen de ruimte bieden, zichzelf te zijn in een sfeer van onderlinge vriend schap en bemoediging. De gespreksgroepen staan open voor belangstellenden van uiteenlopende levensover tuiging. Toegegeven, dat klnikt wat zachtzinniger dan de aanhef, en eindeloos over je zó-zijn praten hoeft gelukkig ook niet, maar het klankbord is er, en dat is belangrijk! Voor wie interesse heeft: Bert van Alphen, tel. 010- 221306; Frans van Camp, tel. 010- 198301; Dirk van Rijswijk, tel. 010- 731443. SCHIEDAM Uit een woon huis aan de Ruys de Beeren- broecklaan is voor een onbe kend bedrag aan gouden en zilveren sieraden gestolen. De dief forceerde een ruit en doorzocht alle laden en kasten. De inhoud werd ordeloos op de grond gegooid. De 68-jarige bewoonster zit ook met een braakschade van rond de 500 gulden. Zaterdagmorgen omstreeks tien over half twee ging bij ra dio AK aan de Dam een grote etalageruit aan diggelen. Voor dat de dieven hun slag konden slaan, waren zij door de politie ingerekend. De agenten lieten zich door omstanders de da ders aanwijzen, die zich even verderop schuil hielden. Aan gehouden werden een 15-jari- ge en een 17-jarige Schiedam mer. Een aanhanger met witte huif en het opschrift „Deze week gratis schokdempertest" is ge stolen bij de firma Van Heek Co aan de 's Gravelandse- weg. In de aanhanger was een schonkdempertestbank ge monteerd met een waarde van 25.000 gulden. ■N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 In Schiedam heeft voor die dag de Stichting Schiedamse Vrouwenorganisatie een aan tal aktiviteiten aangekondigd, die al om half tien s morgens beginnen met een toneeluit voering in het Passagetheater. Gespeeld wordt dan „Vrien dinnen" van Fay Waldon (toe gang 3,50 kinderopvang gra tis). Om half twaalf wordt er over de uitvoering nagepraat in vrouwenontmoetingscentrum Barrika aan de Lange Kerk- straat, dat de gehele achtste maart geopend is. 's Middags om twee uur is er op dit adres een bijeenkomst van vrouwen in de bijstand, die praten met leden Van een advokatencollectief. Ter aan vulling worden enkele video films gedraaid. Om uit te bla zen van alle inspanningen wordt om twee uur ook een sauna opengesteld. Het verdere programma op in ternationale Vrouwendag in Schiedam: om vijf uur een borrelbijeenkomst in Barrika, om acht uur aanvang van een feest met een optreden van de muziekfolkgroep „Ames" in zaal Beatrix, eveneens aan de Lange Kerkstraat. Uitgebreide informatie over Internationale Vrouwendag ligt klaar in Barrika, telefoon 734545. WCC MAAKT 'M WEER I ALS NIEUW en u krijgt 'n gratis leenauto mee I Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- straat 15 if f Schiedam t UD FOCWA (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ont vangt dan ook 150,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stads blad. De achttien prijswinnaars van de theewedstrijd „Thee in duizend woorden zijn bekend. Deze prijswinnaars zijn de deelnemers en -sters aan de wedstrijd „Thee in duizend woorden die de Topperredaktie in de rubriek Toppers, half december, heeft uitgeschreven en waarin de vraag werd gesteld om een theeverhaal, echt gebeurd of verzonnen, te schrijven in maximaal 1000 woorden. Thee moest daarin op de één of andere manier een sympathieke rol vervullen. Hoofdprijswinnares is mevrouw van 't Hoff uit Schiedam. Haar verhaal, met de titel „Het theekastje", staat hiernaast. Prijswinnaars hebben inmiddels bericht ontvangen. De klep, die van voren zit, heeft een sterretje in het mid den. Als die open gaat, hangt hij aan twee koperen kettink jes. Mijn theeblad ligt er los bovenop. Mijn mevrouw was heel erg netjes op mij. Ik werd herhaaldelijk in de was gezet en mijn ruitjes blonken als een spiegel. Een mooi theeservies had zij gekocht; wit met een fijn goud randje. En om dat te beschermen tegen stof, lag er een mooi geborduurd kleedje overheen. In mijn kastje stonden in het begin heerlijke bonbons. Als er 's middags theevisite kwam, werd daarvan uitgedeeld. Toen de jaren verstreken, werd dat steeds minder. Er scheen een soort crisis te zijn, waardoor die luxe dingen niet meer gekocht werden. Maar thee werd er altijd nog wel ge zet. Losse thee in een theeei; de voorkeur ging uit naar orange pécco. Maar oh heden, ook die tijd ging voorbij! Er kwam oorlog en ik stond vergeten in een hoek. Af en toe hoorde ik meneer tegen mevrouw mompelen: „En als we helemaal geen hout meer hebban, moet dat theekastje er ook maar aan; thee hebben we toch niet meer". Maar mijn mevrouw zei dan dat het hout dat er aan mij zat niet de moeite waard was. En zo bleef ik, hoewel ongebruikt, toch bestaan. De oorlog ging voorbij en met mondjesmaat was er weer thee te krijgen op de bon. Van lieverlee werd ik weer in gebruik genomen. Wel veran derde er wat met het theezet ten. Er was iets nieuws uitge vonden. De thee werd niet meer in het theeei gedaan, dat lag ongebruikt in een laatje. Nu waren er theezakjes geko men. „Zo gemakkelijk", hoor de ik mijn mevrouw zeggen. Ze werden ook al wel oud, mijn mevrouw en meneer. Het huis werd te groot voor hen en op een kwade dag hoorde ik dat ze gingen verhuizen. Ja, op een kwade dag, wantik motht niet mee! Zij gingen naar een bejaardentehuis en hadden daar geen plaats meer voor mij. En toen werd ik ver kocht. Aan een antiquair. Och en daar stond ik toen tussen allemaal andere oude meube len. We hebben wat afgepraat met elkaar, maar niet over thee, want ik was het enige theekastje. Wel stonden er nog wat oude tinnen theepotten; hun verhaal was hetzelfde als dat van mij. Op een dag stond er opeens een jong echtpaar voor mij. Ik hoorde opgewonden gilletjes van: „Oh, dat bedoelde ik nou steeds, zoéén wilde ik er nu hebben". En voor ik er erg in had, stond ik al weer in een ander huis. Het was een heel ander echtpaar dan ik gewend was, ze noemden zich alterna tief of zoiets! Vreemde geuren rook ik boven mijn hoofd. Er werden niet langer theezakjes gebruikt. Mango- en kiwithee zaten nu in het theeei. Zelfs rook ik af en toe anijs, peper munt en kamillen. Maar wat geeft het, ik ben weer in ere hersteld! AS VAN DER HESDEN ROTTERDAM 1e Middellandstraat 113 G J Mulderstraat 20 Goudsesmgei l9-23a Jan Steenstraat 31-33 Schiedamseweg 204-210 Groene Hilledijk 172 Bergweg 151 Gaesbeek- straat 91-101 Franselaan 246 Schepenstraat 115 SCHIEDAM Broers veld 68-76 VLAARDINGEN Gedempte Biersloot 52 RIDDERKERK Havenstraat 9 SLIEDRECHT Fazant plein 1-3 PAPENDRECHT Brederodeplem 6 ALBLASSERDAM Plantageweg 25 HARDINXVELD-GIESSENDAM Alexanderstraat 2 BOLNES Vechtstraat 1a OUD BEIJERLAND Burgemeester de Vries Broekmanlaan 2 POORTUGAAl Akkerwmde 3 (Boom- gaardshoek) DORDRECHT Brouwersdi|k 6-30 SPUKENISSE Rozemari|ndonk 33 NU OOK SCHIEDAM-NOORD (Kethel) Borodinlaan 74 ÏMaar dat is 't spel. Daar Szeg ik ook niks van Wat i$mij, en velen met mij, heeft awoken 's cUrt Willem Ruis die twee een richting heeft uitgeduwd. Ze op een ongelooflijke manier 1 heeft beïnvloed en in die knoppen-ronde flutprijzen voor veel geld te houden en aantrekkelijke prijzen maar weg te dat kan niet, vindI ik. Al -t een spel is, speel t dan ook als een spelletje en ga kandidaten dan met op zo'n manier 'adviseren^ Ton Ruigrok uit De Lier is riog steeds woedend over de 'streek' die Willem Ruis ais presentator van de Sterrenshow twee kandidaten leverde. Twee vrienden van Ruigrok bovendien: Huug Rosman en zijn zoon uit Maassluis. Die in Meppel aan de Sterrenshow deelnemen maar daar met lege handen vandaan kwamen. Die kans loop je, zult u terecht zeggen. En zowel de Rosmannen als hun wei-bespraakte vriend Ruigrok zijn die mening ook toegedaan. Maar Ruigrok vindt het gedrag van Willem Ruis in die 'knoppen-ronde' te laken. Ook al omdat Willem in de kleedkamer tegen zoon Rosman zou hebben toegegeven dat hij behoorlijk aan het beinvloeden is geweest. Ruigrok echter, begaan met het lot van vader, zoon en vooral moeder Rosman ('die was de dagen erna echt helemaal kapot') wilde helpen. En plaatste in Algemeen Dagblad en Telegraaf een advertentie waarin (via een gironummer) de mogelijkheid werd geboden om de 'gedupeerde' vader en zoon Rosman te helpen. Reacties in de vorm van bijdragen waren er, op het moment dat deze Toppers in druk gingen, nog niet. Wèl talloze reacties in de vorm van spontane telefoontjes en solidariteitsbetuigingen op straat of in Rosman's café De Kroon nabij de haven in Maasluis. Wat Huug Rosman zélf vindt van dit initiatief van zijn vriend Ruigrok 'Ik was kapot na die uitzending. Je kunt er dan wei onbevangen heen gaan, maar nadien ben je écht léég. Toen Ton (Ruigrok) met 't voorstel kwam heb ik gezegd: 'Kijk maar'. Misschien had ik wel 'doe maar niet' gezegd ais-ie 't een dag later had gevraagd. De Maassluise caféhouder zegt wei warm getroffen te zijn door het meeleven van bijvoorbeeld alle klanten in zijn café. Eveneens warm getroffen (om niet te zeggen: gloeiend heet) was Ton Ruigrok die voor een advertentie in het Algemeen Dagblad 1 457.- moest betalen Fr rjt K moest betalen, voor dezelfde advertentie in de Telegraaf bijna 300 gulden méér. En fr u/mem Ruis reageert, vanuit zijn camper voor he"Cultureel Centrum te Winterswijk. met. in mijn hele loopbaan heb l ik zoiets nog niet 3 meegemaakt. Ik was 5 stomverbaasd toen ik die advertentie las en mujnd het heel vervelend i voor de betrokken \kandidaten. Het waren 1 twee heel sympathieke verliezers. RANDSTAD-EDITIES TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk i

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3