„Op het dak is ruimte voor dierenparkje"i TV 5 terug Veelzijdige bloemendame staat op punt van ontluiken Amnesty Int. WIE HEB JE NU WEER I tapijtmeester verwaijen Oost: bevries huurverhoging G. PET arts Toegang Inéén Ranke Schiedamse gaan opmerkelijke talenten schuil Hema LEENAUTQ MEESTER IN PE TAPIJTEN/ SCHIEDAM Een parkeergarage op het braakliggende terrein achter Hoogstraat en Broersveld is volgens de winkeliers van Laatstgenoemde straat de ideale oplossing van alle parkeerpro blemen in de binnen stad. Een delegatie midden standers die maandag op iet stadskantoor overleg raat voeren over de ver- keerscirculatie op onder indere het Broersveld, zal lit idee voorleggen aan .opambtenaar Hans van Ier Vlist. SCHIEDAM Sinds woensdag 27 februari is TV 5 weer terug op het Schiedamse kabelnet. Het franstalige satellietprogramma, ooit bij wijze van experiment opge nomen in het plaatselijke cai-pakket, komt nu in de plaats voor het om financiële redenen geschrapte Bel gië Frans. Over TV 5 hoeven de Nutsbedrijven, die het kabelnet exploiteren, geen auteursrechten te betalen. Het Nieuwe Stadsblad Het Broersveld is dikwijls verstopt met auto's. Ideale oplossing volgens de midden stand een parkeergarage op het terrein achter Hoogstraat en Broersveld. OIO - 260199 Tuinlaan 38 Maandag 4 maart geen spreekuur Voor spoedgevallen telefoon 206611 Hoewel de heren in de bloemenveiling nog wel dege lijk letten op de enige vrouwelijke klant in hun midden, heeft Joke haar plaats daar allang veroverd. SCHIEDAM - Over bijtjes wil ze dan wellicht wat minder p weten, maar over bloemetjes hoef je Joke Schaper niets J meer te vertellen. Vanaf haar jongste jaartjes is ze de rijke aromatische 1 stalenkaart van moeder natuur's fleurigste produkten gewend. En aangezien ze sinds haar veertiende jaar bloemen in- en verkoopt, weet ze ook over de bikkelharde handel - in bloemen een stevig woord mee te babbelen. Joke Schaper is thuis in de bloemen. Heeft zich op de veiling en in de verkoop een plaats veroverd. En 1 gebruikt die als hechte basis voor de ontwikkeling van III een aantal opmerkelijke talenten. Want wie denkt dat de ranke Schiedamse zich zoetjes schikt temidden van haar geurige waar, heeft II het danig mis. Gezellig zo'n stalletje Dweilen op 't Hof plein 'Jumpstarter' Pa Paay Nieuwe formatie Bij Joke Schaper thuis staat de hele huiskamer in 't teken van de muziek. De bloemen die er stonden, kwamen die dag bij de concurrent vandaan. C. J. J. KLOOS Afwezig van 4 t/m 8 maart. in bat Blesbg$ch bezoekerscentrum in dagrecreatiegebied De Merweianden ten oosten van Dordrecht is een interessante expostie ingericht, waar de (evenswijze van de muskusrat haarfijn uit de doeken wordt gedaan. Ook het vangen van dit dier wordt aanschouwelijk gemaakt. Deze tCpiOohstettlng kwam tot stand in samenwerking met het Rijksmuseum vao Natuurlijke Historie in Leiden. Via de vocalistengroep van de Marcello Dance Showband denkt Joke Schaper (I.) door te breken. Joke Marcello en collega Ina Arnolds (r.) zijn daarvan al even zeer overtuigd. RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 1 MAART 1985 PAGINA 3 Broersveld wil parkeergarage De Broersveld winkeliers lebben geen voorkeur voor ;en ondergrondse- of boven grondse garage. Volgens hun plannen vallen beide typen joed te combineren met wo- ïingbouw en zelfs met een .kleine dierentuin". ,Wil je als winkel kunnen blij- /en draaien, dan moet je per luto bereikbaar zijn", aldus 3roersveld-woordvoerder W. T. Nijs. „Je kunt 't wel verge- ;en dat je klanten voor een dein boodschapje gaan parke- -en op de Buitenhavenweg, als iet Emmaplein vol is. Vijs ziet op de kaalslag in het lartje centrum veel liever een parkeergarage dan het parkje ïoals de gemeente dat voor jgen staat. Een park kan er rouwens toch wel komen, ook ils de garage wordt gebouwd. Vijs: „Je kunt op het dak een dein dierenpark aanleggen, liet met olifanten natuurlijk, naar zeg met apies, tropische ilantjes, fonteintjes en bankjes vaar de mensen wat kunnen •elaxen. Leg je er een park aan, wat de gemeente wil, dan maakt daar hoogstens een man die zijn hond uitlaat, gebruik De direkte aanleiding voor dit verrassende voorstel, is de moeizame verkeerscirculatie in de binnenstad, die het Broersveld al jaren een doorn in het oog is. De straat is voortdurend verstopt met ge parkeerde auto's, waar het rij dende verkeer zich met moeite doorheen wringt. Een toegang vanaf de Broers- vest is nooit gerealiseerd,i waardoor het Broersveld zich „achtergesteld" voelt ten op zichte van beter bereikbare winkelconcentraties. Tijdens het gesprek dat de| middenstanders maandag zul len voeren met Van der Vlist I (hoofd civiele werken) zal ook dit punt naar voren worden gebracht. De winkeliers willen dat de I gemeente een keuze mat uit de volgende mogelijkheden: een ingang via het Herenpad (nu eenrichtingverkeer), een toe gang via de Lange Kerkstraat, I of openstelling van het Gat van Bolmers voor verkeer (nu alleen voetgangers). we aanslag kan betekenen op de parkeerruimte in het cen trum. De bedrijfsleider van de Hema, E. J. Kemper, ont kent overigens dat er kant en klare bouwplannen ge reed liggen: „Wij zitten nu al twaalf en een halfjaar in een noodpand en al die tijd hebben we naar nieuwbouw gestreefd. Zo wij al plannen hebben valt daar niets defi nitiefs over te vertellen. Er is mij niets bekend van eni ge termijn waarbinnen wij zouden gaan bouwen". De winkeliers hebben nog I meer grieven. Zij nemen het de gemeente uiterst kwalijk dat nooit duidelijk is gezegd wanneer het Emmaplein zal worden bebouwd. Dit centraal gelegen plein wordt nu ge bruikt als parkeerterrein, maar waar moeten automobi listen (lees; het winkelend pu bliek) heen als hier straks hui- zen staan? Hetzelfde probleem doet zich I voor achter het Hema-filiaal, thans vooral op marktdagen bij parkeerders in trek. De ge ruchten dat de Hema gaat ver bouwen zijn door de midden stand met zorg vernomen, om dat die verbouwing een nieu- TV 5 is een door de Franse overheid samengesteld en ge distribueerd programma dat een selectie bevat van Franse, Belgische (Waalse) en Zwitser se uitzendingen met een cultu reel karakter. De auteursrechten worden, anders dan de gewone buiten landse tv-programma's niet betaald door de ontvanger, maar door de verzender. Om deze reden heeft de gemeente Schiedam ook andere satelliet programma's als Sky Channel en Music Box in het cai-pak ket opgenomen. De programma-indeling van TV 5 is als volgt: 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld "teleioon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij- v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 wonfit Bjj WCC krjjgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, at t r I Schiedam m a LID FOCWAI Maandag van 19.00-22.00 uur: Antenne 2 (Frankrijk); 22.00- 22.30: Nieuw (Frans). Dinsdag van 19.00-22.00 uur: SSR (Zwitserland); 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans); vanaf 22.30 uur: TV 5 Cine-Club (film) Woensdag van 19.00-22.00 uur: TF (Frankrijk; 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans) Donderdag van 19.00-22.00 uur: Antenne 2 (Frankrijk); 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans). Vrijdag van 19.00-22.00 uur: FR 3 (Frankrijk regionaal); 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans). Zaterdag van 19.00-22.00 uur: RTBF (België); 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans). Zondag van 19.00-22.00 uur: TF 1 (Frankrijk); 22.00-22.30 uur: Nieuws (Frans). SCHIEDAM De afdeling Schiedam van Amnesty Inter nationaal belegt haar maande lijkse schrijfavond op dinsdag 5 maart in de Blauwe Brug aan het Bachplein. Ditmaal liggen er brieven gereed voor het vrijschrijven van gevange nen die door Amnesty zijn ge adopteerd in Zuid Korea en de Sowjet Unie. Men kan ook kaarten schrij- Vep voor gevangenen in Joe goslavië. In de stad, op zater dag 9\maart in de Hoogstraat (bij he\ Stedelijk Museum), wordt ook aandacht voor dit land gevraagd. Amnesty Inter national is een onpartijdige or ganisatie die werkt voor korrekt naleven van de^Men- senrechten, onder andere door het schrijven van brieven. Wie meer wil weten over het Amnestywerk in Schiedam kan kontakt opnemen met mevrouw Luc Korpel (010) 266487. De schrijfavond is in de Blauwe Brug en duurt van zeven tot negen uur. Randstad-Edities, wekelijks In bijna één miljoen brievenbussen t Schaper uit jarenlange onder- vinding.'In het begin op de veiling...je had ze moeten ho ren, de heren op de tribune. Vooral als er 'ns wat verkeerd ging zoals aanvankelijk na tuurlijk ,vaak gebeurde en ik luidkeels correcties naar de man onder klok moest door schreeuwen. De hele tribune leek dan één grote Schaper- play-backshow met mij en m'n knalrooie kop in het midden. De bloemenveiling Westland in Honselersdijk is voor Joke Schaper inmiddels 'veroverd gebied.' Ze hoort er thuis, is geaccepteerd en kan zich er ie dere donderdag volop concen treren op de inkoop van haar handel. 'Belangrijk werk- 'vindt Joke Schaper.'Omdat ik geen winkel heb, verwach ten de klanten bij mij wat la gere prijzen. Scherp inkopen is geboden. Ook al omdat ik daardoor zelf de eerste winst kan maken.' Voor een voorspoedige omzet in haar stalletje zorgt de enige vrouwelijke koper van de vei ling door veel aandacht te be steden aan 't schikken van de ingekochte bloemen en ze sa men te stellen tot fleurige boe ketten die in Ridderkerk breeduit vrolijkheid aan het straatbeeld toevoegen. 'Nee, een winkel wil ik niet. Zit je weer gebakken aan vas te tijden, hoge vaste lasten; zit je weer met een etalage tussen jou en de langslopers. Geef mij maar zo'n stalletje. Veel gezel liger. Koud Welnee, joh...kan je je toch op kleden weert Joke trots. Maar geeft een paar tellen later toe dat de startprocedure voor die machi ne voor haar bestaat uit een sprong met twee voeten bo venop de kickstarter. Die ter gelegenheid daarvan maar meteen is omgedoopt tot 'jumpstarter.' Schoppen, springen...maar ook dweilen heeft de Schiedamse met de H.D. al beleefd. En of Joke dat nog weet. 'In Rotter dam was dat. Op 't Hofplein. Ik sta voor een stoplicht en de motor slaat ineens af. Normaal trap je de motor dan zittend weer aan, maar dat red ik dus niet. Ik wil de motor neerzet ten maar vergeet in de zenu wen de standaard uit te doen en hup...dweilen op 't Hof plein. Een geblokkéerd Hof plein want als een Harley voor de stopstreep ligt, kan 'r dus niks meer door. Hoe ik die motor in m'n eentje overeind heb gekregen weet ik niet meer. Ik dacht alleen maar: ik moét die machine omhoog krijgen. Want al die etters ach ter me zouden niet doorgere den zijn al had dat gekund. Ze bleven allemaal lekker zitten kijken hoe ik me daaruit zou redden.' Joke Schaper's bloemenbasis omvat een lange vrijdag en een iets minder lange zater dag. Doorgebracht op een bloemenstaridplaats op het Raadhuisplein in Ridderkerk, 't Is het enige afzetpunt dat over is van een hele keten op gebouwd door Joke's vader en noodgedwongen ontmanteld toen hij overleed. Aan pit ont brak 't de Schiedamse bepaald niet, maar om op je 14de een dergelijk 'concern' te runnen, is wat te veel van het goede. 'Als vrouw in een typische mannenwereld moet je toch al een tijd knokken voordat je Saccepteerd wordt,'weet Joke Kleden moet Joke Schaper zich ook als ze met een van haar favoriete 'hobby's' op pad gaat. Een 750 cc Harley David son Liberator uit 1940. Joke vindt die machine 'te gek' en zorgt dat het kloeke apparaat - dat met z'n 300 kilo ruim vijf maal zoveel gewicht in de schaal brengt als de berijdster- in puike conditie wordt gehou den. Zodat het Schiedamse bloemendametje er bij de eer ste de beste mooie dag op uit kan ronken. 'Eén schop en hij loopt,' be- Nolenslaan 774-776 Schiedam Tel.: 739400 Is de geestdrift van Joke voor motoren gestimuleerd door haar oudste broer, haar liefde voor zingen is plots gekomen. De Schiedamse formatie The Triffids nam Joke als zangeres in de gelederen. En raakte haar prompt kwijt toen vader Paay een optreden bijwoonde. Joke werd door de vader van Patricia en Yvonne zangtech- nisch onder handen genomen en ingedeeld bij de Paay Sis ters, een vier-vrouwsformatie met Patricia Paay als 'leading lady'.. Die formatie heeft Schiedamse Joke al lang ver laten. Veel ervaring en vooral een hartstocht rijker: zingen. Talloze malen heeft Joke Schaper geprobeerd om door te breken. Zelfs ooit in gezel schap van drie zusjes. 'Dat was in de tijd dat de mei dengroepen opkwamen,' legt Joke uit. 'LUV, Dolly Dots en zo. Ik dacht: wat zij kunnen, dat kan ik ook. Maar dan be ter. Met m'n zussen samen een repertoire ingestudeerd dat we echt live konden brengen. Daarmee zouden we 't hele maal maken, redeneerden wij omdat meidengroepen de naam hadden ook in de zaal alleen maar te play-backen. Maar er was geen belangstel ling. Ook al omdat, zoals ik ook al zo vaak had meege maakt, goed materiaal dat wij hadden door de maatschappij en werd overgenomen voor hun eigen artiesten. Dat was minder riskant.' Een definitieve doorbraak voor Joke Schaper is echter sinds kort bepaald niet onmo gelijk. Het goedlachse bloe mendametje dat haar werk zaamheden rond de bloemen bewust beperkt om zich aan 't zingen te kunnen wijden, maakt immers al jaren deel uit van het orkest van José Mar cello. Dat, na een ernstige ziekte van de bandleader, en kele maanden geleden op nieuw werd geformeerd. Aan zienlijk kleiner, maar daar door aanzienlijk hechter van samenstelling en zlefs aanzien lijk krachtiger qua 'sound'. In die nieuwe Marcello Dance Showband heeft Joke Schaper een werkzaam aandeel als lid van de vocalistengroep die voorts bestaat uit Ina Arnolds en Rudy 'DC Lewis' Eggen- huizen. 'In deze band geloof ik hei lig, bekent Joke Schaper. 'De sfeer onderling is optimaal, iedereen werkt keihard en 't geheel swingt als een trein. We hebben een avondvul lend programma met dans muziek, afgewisseld met muzikale themasets; med leys van beroemde nummers uit de verschillende populai re muziekstijlen. Zo is er een Soul- en Funkmedley, een medley van beroemde rock roilnummers en stu deren we momenteel op een Abba-medley. Op die manier brengen we een dijk van een programma waarin ieders smaak raak scoort,' vertelt Joke enthousiast. Dat Joke niets te veel vertelt blijkt uit een aantal tapes. On der andere gemaakt tijdens de eerste openbare try-out van de Marcello Dance Showband in Amsterdam waar de 10- mansformatie een stampvolle zaal bijna op de stoelen kreeg. De eerste boekingen voor de band kwamen diezelfde avond nog binnen. In die oer-gezellige huiskamer in Schiedam is Joke Schaper als de tape is afgelopen, een aantal ogenblikken in gepeins verzonken. Even zie je een scherp-getekend gezicht. Zonder die brede lach. 't Gezicht van de stugge doorzetter die een gemoed boordevol emoties niet toont maar binnenin verwerkt. Een gezicht dat bikkelhard zwoegen en buffelen verraadt. Eventjes maar. Na enkele ogenblikken is de lach weer present. 'Hoe vind je die bloemen,' wijst ze. 'Heb ik speciaal gekocht omdat jij kwam. Bij de concurrent. Want ikzelf ben vandaag dicht.' Joop Fei.ites foto's: Aad van der Drift SCHIEDAM De Bewoners vereniging In Schiedam Oost wil dat de regering de huur verhoging voor 1985 bevriest. De BVSO heeft dit schriftelijk verzocht aan de vaste Kamerf commissie voor Volkshuisves ting, en afschriften van haar brief gestuurd aan o.a. staats secretaris Brokx en alle poli tieke frakties van de Tweede Kamer. Volgens de BVSO kunnen de meeste bewoners van Schie dam Oost de jaarlijkse huur verhoging veel mensen die van een uitkering moeten rondkomen. Zij hebben al moeite genoeg met de huur verhoging die voortvloeit uit de renovatie van grote delen van de wijk, aldus de bewo nersvereniging. Huisarts Waarneming: dr. Nijkamp, tel. 268357 dr. Nijs, tel. 269696 dr. Zuiderweg, tel. 267856 (niet op 8/3). Aanvragen van huisbezoeken voor 9.00 uur 's morgens via Boodschappendienst tel. 206611. Spoedgevallen, ook in het weekend via tel. 206611. Voor de veiligheid van Nederland, dat voor een groot deel beneden de zeespiegel ligt is een goed beheer van dijken en waterkeringen noodzakelijk. Dat weet een kind. Eén van de gevaren, die deze kunstmatige waterhuishouding bedreigen, is de zeer veelvuldig voorkomende muskusrat, die zich kiplekker voelt op en om dijken, waterkeringen en oevers. Het alleraardigst ogende dier graaft oneindig veel gangen dwars door alles heen. Gaten in de dijk, die wij nou net met zijn allen helemaal niet kunnen gebruiken. Het dier komt oorspronkelijk uit Noord- Amerika. Voor de bonthandel is de muskusrat naar Europa gehaald. In de geschiedenis is het vaker voorgekomen, dat dieren uit het eigen milieu in een totaal vreemde wereld werden ingevoerd met eveneens desastreuze gevolgen. Denk maar aan het konijn in Australië. Een typisch voorbeeld van onverstandig menselijk ingrijpen in de natuur. Het konijn heeft geen natuurlijke vijand in Australië. U weet wat konijnen als voornaamste levensvervulling zien: inderdaad zorgen voor nageslacht. Ook de muskusrat, die - soms eigenmachtig - de vrijheid verkoos boven de besloten bontfokkerij, beheerst de alleroudste truc ter wereld even grondig als het konijn. Men kan nu dan ook spreken van een echte muskusrattenplaag. Het dier moet bestreden, wordt op grote schaal gevangen, maar elk jaar weer blijken de aantallen gevangen exemplaren op te lopen. Een enkeling maakt van de nood een deugd Er is bijvoorbeeld een caféhouder in Zeeland, die sinds enkele jaren een wel heel exotische lekkernij op de menukaart heeft staan. Een specialiteit van het huis is: gebraden muskusrat Een huurverhoging in deze wijk is daarom volstrekt on verantwoord, tenzij de huur subsidie fors wordt opgetrok ken, aldus de BVSO. De naam muskusrat is misleidend. Hq behoort namelijk niet tot de familie der ratten, maar het is een woeitnuts Hij heeft de stompe köp van een bisamrat, een naam die soms ook - en alweer ten onrech e - voor hem jjif.'. wordt gebruikt. De tentoonstelling wordt gecompleteerd met een videofilm. Voor basisscholen is een lesbrief verkrijgbaar. De tentoonstelling is geopend tot en met 23 juni. Tijden: dinsdag tot en met zondag 10.00- 17.00 uur. Maandag gesloten. De toegang is gratis evenals de inlichtingen via 01840- 18047.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3