Bruid laat haar schouders zien E Prince de Galles Daar stoppen wede bagage in Rugzak in pastel O Bruidstranen draag ze maar Het bloesemt bij de tassen De handschoen in de ring Breien met glans Tennismode kijkt achterom Sfeer jaren '20 op de baan Interesse in breimachines neemt toe Tennispak hoort De komende maanden veel strapless U. Opvouwbaar school- koffertje c V randstad-edities" TOTAL LOOK - VOORJAAR/ZOMER '85 PAGINA IV «L «ft 't Meest verkocht 4? Eigenwijs In het wit en niet in het lang? Dit is een beeldschoon alter natief, iets korter dan enkelvrij. Een strapless japon met op het hele lijfje tule blaadjes. Op het jasje met niet alleen aan de voor- maar ook aan de achterkant puntjes, komen die blaadjes op de kop van de mouw terug. Geraffineerd: die tulen strook aan de onderrok. De bruidegom ook in het wit: daar is dit het seizoen voor. Iets anders en de laat ste mode? Dan een colbert met van voren en aan de achterkant punten (a la een vest) en dat in een grijze prince de galles- ruit. Zo'n colbert wordt ge dragen op een zwarte (bandplooi) pantalon, zodat men aan zo'n pak ook later nog het nodige heeft. Het staat jong en is. weer eens wat anders. Het nieuwe Nederlandse ontwerp van Presikhaaf, opvallend door de ribbels. Op verzoek van velen (voor al reizende vrouwen en me neren met niet meer zulke sterke spieren) terug: de DelSey-koffer, die zo ge makkelijk te hanteren is. Je trekt er een duw-beugei uit, waarbij gelijk twee grote zwenkwielen tevoorschijn komen. Op de koffer kan ook nog een handtas staan of- zoals op de foto- een beautycase. Schooljeugd, verder studerenden, maar ook niet blokkende (jonge) mensen, die het zich gemakkelijk willen maken zweren zo'n beetje bij de rug zak. Dat die handzame mo- dedingen ook nog eens leuk kunnen zijn kan iedereen dit sei zoen ontdekken. Voor meisjes zijn ze er in allerlei pasteltinten, vooral in nylon, het stoerdere canvas is er ook volop. 'Keep action' staat er op deze (in zacht geel). De manier, waarop we reizen of met vakantie gaan (wat niet altijd hetzelfde hoeft te zijn) is mede bepalend voor de vraag: waar stoppen we onze bagage in. Met de auto? Dan kie zen velen voor de rol- bags of flinke tassen. Die zijn vaak makker- lijker te 'stouwen' dan koffers. Rolbags zien we dan ook in in alle stijlen en kleuren. Van af voordelig en vlug tot exclusieve modellen van Pierre Cardin toe. Die laatsten hebben ondanks hun spierwit te uitvoering met spor tieve zwart-rode bies jes iets ondefinieer baars sjieks. Daar leg je dan ook een paar centen voor neer. Wie vliegt of represen tatief voor de dag wil komen kiest dit sei zoen uit toch weer an dere koffers, dan we tot nu toe tegenkwa men. Zo brengt het Neder landse merk Presik haaf een schalenkoffer met een heel eigen, nieuw design via brede ribbels. Total Look vindt de witte (met wat zwart) het leukst, er zijn ook donkere kleu ren. Beetje futuristisch, dit ontwerp. Liever voordeliger uit en toch wat leuks? De opmars van de sterke nylon koffers zet zich onverminderd voort. Vrij nieuw en veel ge bracht dit seizoen is de kleur grijs. Zwart met rood als garne ring, blijft bij dit type koffer ook een graag gekochte kleurkombi- natie. Na deze winterse win ter met zelfs een elf stedentocht laat in het voorjaar en vooral in de zomer de bruid de schouders zien. De nieuwe bruidslijn brengt namelijk heel wat strapless-model- len, van 'helemaal blo te schouders' af tot strapless-modellen met het nodige 'smok- kelwerk'. In het voorjaar kan strapless namelijk nog aan de frisse kant zijn, terwijl je bovendien toch eerst wel naar de zonnebank moet om bij de voor negentig procent witte bruids mode bruine schou ders en een dito decol leté te hebben. Dus: een strapless-lijn met leuke poffende mouwen, een ragfijn tule bovenstukje, een jasje... mogelijkheden genoeg om toch de laatste bruidsmode te dragen en er zeer charmant uit te zien. De sluier, meestal in de winter meer gedra gen dan 's zomers, doet het voortreffelijk bij deze belijning en zal daarom niet alleen in het voorjaar, maar ook tijdens warmere dagen zeker dit sei zoen veel worden ge kozen. De dubbele sluier: een korte en een lange, is daarbij favoriet. Bruidsnieuws '85 is net zo goed 'glans terug' als we het over stoffen hebben. Die glans-effekten zit ten in het hele mode beeld, dus ook bij bruidsmode. Maar dan niet glimmend, maar mooi, zacht glanzend, bij voorkeur in taftzij- de. Rimpeleffekten en dra perieën mogen we ook niet uit het oog verlie zen. Die laatste zien we vooral sinds vorig najaar en de afgelopen winter toen de zoge naamde Griekse lijn zo belangrijk werd. De prijs van de meeste Griekse interpretaties lag en ligt meestal ook schappelijk en dat speelt eveneens een rol. Toch heeft dit type bruidstoilet duidelijk aan betekenis inge boet, temeer daar de stof niet zo zomers is. Wie wel de romanti sche kant wil blijven opgaan (en het is nog niet weg te denken) kan de nieuwe stra pless-lijn ook kiezen in kant en tule, zo mode dragend en 'ja-zeggen' in het toilet, wat men in gedachten heeft en soms al jaren van droomt. Total Look's zeer trou we en al even ingewij de informartiebron op dit gebied, Nel van Rees, heeft nu al ge merkt, dat bruidsmode '85 zeer wordt geap precieerd. Om te be sluiten met een prijsin- dikatie, doorsnee ge nomen wordt uitge gaan van zo'n twaalf tot vijftien honderd gulden 'klaar' dus met alle accessoires erbij. Voordeliger kan ook, de weegschaal slaat soms daarnaast door naar de meer prijzige kant. Gemaakt van glanzende taftzijde heeft deze japon met tule gevoerde, poffen de mouwen, die omlaag kunnen worden geschoven, waardoor een strapless-ef- fekt onstaat (zie inzet). Draperieën, veel te vinden bij de Grieks aandoende toilet ten, zijn nog niet weg. Voor Total Look kozen we er een jumpsuit in voor de bruid, die nooit rokken draagt en dat ook op haar trouwdag niet wil doen. (In kleur ook prima voor iemand in 't gevolg!). Parels moet je niet dragen op je trouwdag wil een oude waarheid. Parels zijn immers bruidstranen, wordt vaak gezegd. Daar schijnen we ons weinig van aan te trek ken, want we zien heel wat 'parelende' brui den, zoals onze foto graaf dat ter plekke konstateerde. Die pareltjes zijn op de japon ais garnering verwerkt, zitten in de tooi of op het hoedje, daarnaast zien we juist bij die blote halzen veel parelkettingen, gecompleteerd met parelarmbanden. Het zijn meestal witte, iet eens op die zacht- rose met wit. Heeft iets zachts en geeft het wit van de bruidsjurk net een beetje meer 'diep te' mee. Andere mode-gege- vens: kanten kousen (lees panties) of zo'n panty met een werkje. Dat kan een nopje zijn of een beschaafd bloem- dessin. Helemaal mode is daarbij een kousen band. Die zie je wei niet onder de lange rokken, maar blijkt la ter de o zo vrouwelij ke, pikante nootin 't bruidsgeheel. De naam: Japanse tas. De uitvoering lekker noncha lant door die brede banden, van boven vast te knopen. De Japanse tassen-trend zet zich dit seizoen zonder meer door. Deze is van lichtrose nylon. De zwarte van canvas. In canvas, vuurrood of modern zwart: ziehier een suggestie voor iets anders dan de geijkte pukkel of de schooltas, namelijk een school- koffertje. Versterkt met leer, voorzien van vier staan-noppen en een draagriem, kun je dat ding nog opvouwen ook. De foto's laten het zien. Werd tot nu toe de markt van laag geprijs de naaimachines be heerst door produkten van Japanse fabrikan ten, die onder eigen merknaam of voorzien van het etiket van be kende Europese fa brieken hun produkten aanbieden, daar heeft de Europe se industrie een ant woord op willen geven. Husqvarna is één van de merken, die de handschoen in de ring heeft geworpen met de Classica 100, zo'n half jaar geleden geïntro duceerd. Dus nog be trekkelijk nieuw. Veel bedieningsgemak (rekbare naden en au tomatisch knoopsga ten maken, het makke lijk inzetten van een ritssluiting) moeten o.m.de troeven worden van deze machine. Ook de snelheid, waar mee gewerkt kan wor den,- het niet meer hoeven smeren en de klemvrije grijper wor den in de concurren tiestrijd geworpen. De prijs (f 899.-) wordt door Husqvarna ook als pluspunt geaccen tueerd. Welk type naaimachi nes wordt nu in Neder land het meest ver kocht? Machines tus sen de zeshonderd en duizend gulden, zo horen we van de heer J.Schoonhoven, direk- teur van een import maatschappij op dit gebied. Dat zijn dus de elek trische, „maar oriën teert u zich eerst goed, voor u de keus maakt" is zijn advies. Want van machines die blind zomen, zig zaggen, een locksteek hebben en knoops gaten maken, zonder dat men de stof hoeft te keren, heb je vaak veel meer plezier. Voorbeeld, er is een machine (Lewenstein) die aparte knoops gatvoetjes heeft, zodat men probleemloos alle knoopsgaten in één kledingstuk even groot maakt. De daarop volgende naaimachines in prijs (vanaf ƒ900,- doorlo pend tot zo'n ƒ1500,-) zijn wat we 'half' elektronisch noemen. Het Europese antwoord op de Japanse naaimachine-indus trie, de Classica 100 van Husqvarna. Lieve kleuren. Tere tinten. Het lijkt wel of het aan het bloesemen is in za ken, die tassen verko pen. Want de zachte pastels, die kenmer kend zijn voor een deel van de nieuwe mode, worden natuur lijk ook in tassen ge bracht. Met rose, bleu, geel, groen en dat alle maal een beetje 'afge zwakt' wordt zo de lente binnengehaald. Tassen-toppers zonder meer zijn ook al die modellen in wit. Spier wit. Groot, klein, er tussen in, van leer of een syntehtisch mate riaal: dat dankbare wit is er volop en is mode. Mooie levertinten, ook wel aardekleuren ge noemd en dan met name in de 'echt lede- ren'-sektor blazen met donkerblauw ook een dankbare partij mee. Het vele rood geeft straks de zomer de nodige pit. Total Look ging zich orienteren en zag ge lijk hoe het Lederwa- tercentrum met een vi deoshow en een geraf fineerde modepresen tatie in Utrecht voor treffelijk onderstreep te, dat een goed geko zen tas het toaal-plaat- je van de mode rond maakt. In dit kader een (fo- to)impressie, deels ook afgestemd op de va kantie via koffernieuws Een noviteit van Nederland se bodem (fabrikant Van Dongen Van Alphen) is deze tas voor je walkman. Of een klein fototoestel. Voorop nog een extra vak, aan de zijkanten twee 'oren' met een ritsje voor kleine spulletjes. Batterijen bijvoorbeeld. Of fotorolle tjes. CB staat in ons land voor heel mooie (klein) lederwa- renprodukten. Castelijn Beerens uit Waalwijk geeft er al heel wat jaren zijn visi tekaartje mee af. Laatste CB-nieuws: een smalle atta- che-schoudertas in zwart leer, fijntjes gegarneerd met hoekjes en een zadel steek in cognackleur. Een ideale reis- of werkmakker, zo'n tas voor mannen, die stijl preferen. Er zijn nog zo'n zeventien andere leren gevallen bij in eenzelfde uit voering. Vanaf sleutelhan ger, via portemonnee tot portefeuille. Mogen de lange boeketten in nostalgische stijl een (bruids) trend zijn, de biedermeiers worden nog steeds veel gevraagd, dus gemaakt. Maar als het even kan moeten die wel iets aparts hebben. Daar geven we in Total Look een voorbeeld van, waarbij de gele hartjes van de witte margrietjes en het zachte geel van mimosa het wit van de roosjes en lelietjes van dalen zonnig accentueren. Wit met pit en da't doet het op de bruidsfoto's ook bijzonder goed. Pak de pennen. Zet wat op. En u/jij komt er glans rijk doorheen. Desnoods met een foutje, iedereen mag in 't leven, dus ook al breiend best wel eens een steek laten vallen, maar dat glansrijke mag geen enkele breister-met-mode- feeling zich laten ont gaan. Zoveel merken zijn er namelijk voor het voorjaars- en zomerse breiseizoen met glan zende garens uitgeko men! In de gewone stoffen wordt ook al aardig royaal met glans om gesprongen, sportkle- ding mag al evenzeer dat glansje hebben, iets breien met een parelglanzend effekt, zonder dat het glimt, is mode breien. En of we nu naar Pin- gouin kijken of naar Scheepjeswol, naar het aloude Durable of Neveda, iedereen doet er aan en dan hebben we het uiteraard over: katoen. Want met katoenen garens breien we ons de aardigste lentege- vallen. Helemaal nieuw is daarnaast een mohair draad met een visco- se-bandje er in, op z'n Engels ribbon mohair genoemd. Geeft leuke effekten. Scheepjes wol komt er mee in heel wat kleuren, evenals men met lin nen briljant inhaakt op de aktuele linnen- struktuur-mode. Bij Pingouin mag men vooral in de (erg gewilde) breiboeken extra op de modellen letten. Dit bedrijf heeft namelijk beken de ontwerpers inge schakeld om aparte modellen te tekenen, die men met de nieu we zomergarens kan maken. Zoiets werkt inspirerend. Wie het toch graag op wol houdt: onder de aardig gevonden uitdrukking 'cool wool' zijn er ook dunne en gemakkelijk te wassen wollen garens. En iets van wol is in ons klimaat nooit weg. 't Kriebelt niet, zeggen de 'koude wol'-ma- kers. l IBi n - m Zacht en parelglanzend katoen voor zelf gebreide mode in dé kleuren van nu. Zalm links (met een kabel), wit bij wit rechts. (Durable) Als een trend in de 'gewone' mode is ge ïnspireerd door de tenniskleding uit de ja ren twintig kan het niet uitblijven, of ook op de tennbisbaan anno '85 vind je iets van die stijl terug. Nu zal er wel niemand zijn, die met een lange plooirok uit die tijd een balletje gaat slaan. Singer brengt o.m. de elektronische breimachine, die men zelf kan programmeren. We beginnen dit stukje met de opwekking de pennen te pakken. Maar de breimachine neerzetten kan natuur lijk ook. Kost een beetje meer, maar wie echt schik heeft in kreatief bezig zijn, kan in korte tijd aparte dingen maken. Een trui in één uur, een double face man tel, een mooie jumper met ingewikkeld pa troon, oefening baart machinale breikunst. Daar er in Nederland steeds meer breima chines worden ver kocht nog even de op merking, dat men er altijd beter aan doet gelijk een dubbelbeds machine aan te schaf fen, ook als men alles nog leren moet. Heb je veel meer plezier van. Dan zijn er ook al weer een tijdje elektroni sche breimachines, die men zelf kan program meren. Dat wordt dan praten en breien tege lijk... want de machine neemt veel uit handen. Noem het jogging, run- holpakken, maar zowel voor sporters als recreanten worden ze steeds meer ge dragen. Deze blauw/witte van Puma heeft een met badstof gevoerd jack. Wel hebben de korte tennisrokken dit sei zoen veel platte- of pli- séplooien, terwijl het 'beeld' uit die jaren twintig ook wordt neergezet met een lan ge top. Die valt sluik een behoorlijk eind over de taille, heeft soms een aangeknipt mouwtje. Voor koude dagen kan men voor of na 'the match' een vest of jumper met diepe V-hals aantrek ken. Als het even kan met een kabeltje. Maar een tennispak zal waarschijnlijk beter bevallen. De kleuren? Wit ver dwijnt nooit, mode draagt men met pas tel. En dan die tere tin ten, die als een rode draad door het hele modegebeuren lopen. Moeten we ze nog noemen, dat bleu, rose, geel, voor de mannen in de sport grijs en het groen? Een kombinatie er van doet het vaak ook heel goed, wit met zo'n pastel... bijna ie der merk komt er mee. Op Tenson na, want dat is zo'n ei- genwijzerd, die altijd z'n eigen gang gaat. En daardoor wellicht zo z'n eigen liefheb bers kent. Dat het Amerikaanse Het tennispak wordt steeds meer gedragen. Dus uiteraard ook ge kocht. Het is wat lich ter van structuur dan de meeste jogging- en vooral trainingspakken en men kan kwa kleur en dessin heel leuk een set bij elkaar kie zen. Vooral mensen, die kompetitie spelen wil len/kunnen niet zonder en daarom zetten we met plezier een foto van zo'n pak in Total Look. Robey maakte het en volgens onze (zeer) terzake kundige infor- mante, Eva Ritz-Weyl van Zentra Sport, is Robey dit seizoen zeer sterk in tennispakken. Van verschillende mo dellen zijn de onderde len los te koop (dus jack apart en broek apart) wat bij verlies en de in de sportwe reld nu eenmaal ook veel voorkomende diefstallen, handig is. Hoef je geen nieuw pak te kopen als je het een of het ander over komt. Goede sportzaken we ten welke sets van dit merk los verkrijgbaar zijn. Leuk detail bij een van de Robey-pakken: een afknoopbare lange mouw en dat niet op de schoudernaad, maar halverwege, zo dat men een shirt met een mouwtje over houdt. Naast pastels zijn er ook diepere kleuren, zoals koraal (warm zalm). Blauw/wit blijft altijd dankbaar. Ook andere bekende sportnamen komen met goede tennispak ken. Glansstoffen zijn geen uitzonderingen. Over de hele sportlinie geldt, dat het gebruik van verschillende ma terialen in een kleding stuk - een mix - zeer aktueel is. Een van de goede Robey- -tennispakken in heel teer bleu met wit. Eindelijk eens een ander boordje op een poloshirt, namelijk een staand. Gol den Cup brengt het in deze (mooie!) set, waarbij het grtjs van de short terug komt in de mouwen van het wit met gele shirt. Tenson gaat z'n eigen gang met zeegroen en rood over een wit short, waarop een spencer met strepen. Dit wel in de aktuele baseballsfeer. Een impressie van de twin tiger jaren tenniskleding voor sporten van nu in heel zacht bleu. Deze driedelige Robeyset wordt bekroond met een leuk sporthoedje, ook een beetje uit de tijd van toen. sportmerk Nike zich meer dan vroeger op tenniskleding heeft ge stort: we tippen het even. Evenals het feit, dat John McEnroe het dit seizoen op de baan gaat puchen. TL vindt het door de vrij traditionele streepverwerking op voorhand nog geen uitschieter. Het tegendeel kan gezegd worden van Robey, het Hollandse merk, dat al jaren ook internationaal een flinke partij meeblaast. Er zit veel mode in de nieuwe kollektie. Fila laat met veel wit, steenrood en marine de pastels de pas tels, Rucanor ziet blijk baar de streep nog breed zitten. Golden Cup heeft zijn tennisdraai zonder meer gevonden en met veel raffinement de pastelkleuren toe gepast. Voor de man mag het allemaal wat pittiger, zonder tradi tioneel te zijn. Tweka durft het o.m. aan met geometrische vlakken bij wit of een effen (zachtgeel) non- Honkbal (baseball) vormt een van de belangrijkste uitgangspunten bij mode in die gemakkelijke pakken, goed om in en mee te spor ten of voor vrije tijds ge bruik. Deze van Lotto met de gestreepte gebreide boorden is er een sterk voorbeeld van. Overigens staat Lotto in Italië nummer 1 op de sportschoenen-hit lijst. chalante set met driekwart mouw. Om zo maar wat bekende namen te noemen, niet strevend naar volle digheid, wel konklude- rend, dat mode en funktionele tenniskle ding hand in hand blijven gaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 10