Ondermode zegt het met bloemen Ondermode om zichtbaar te dragen Bonken van brillen Weer stapje verder met de kontaktlens Liberty, jogging en gebleekte jeans Kies je kleur onder de zon Duur smoeltje voor zacht prijsje Dit wordt een 'doe'voorjaar Zwevend glas Prins Claus pantalons Badplaats anno '20 inspiratiebron Meneer in 't kort met 'n shortama P Zomersiips in V-vorm Vrouw trekt de boxershort aan Haute Coiffure Francaise komt met Deauville RANDSTAD-EDITIES TOTAL LOOK - VOORJAAR/ZOMER '85 PAGINA V Voorkinderen Geen tante Marie Raffinement Aan de slag ^iSÊÊF, Voor haar Nostalgie De wind er door Exclusief TL v" Bolling Ingeknipt Hofleverancier... Zo'n topje onder een open vallende bloes of jasje: dat is ondermode als bovenkle ding (Schiesser). Het is er ineens overal. Dat lieve. Het zachte, zeg maar tere van 1985. Nu kende met name de ondermode de laat ste jaren naast wat ge prononceerde kleuren zoals rood, zwart en grijs veel pastels. Juist foundation vraagt om specifieke kleuren. Daarom is het leuk te zien hoe men een vol komen eigen interpre tatie geeft aan wat een vriendelijke (mode)len- te belooft te worden. We zien weer bedrukte stoffen! En dat's lang geleden. Mooie bloem- -patronen, fruitmotief- jes, art-decó-impres- sies... je moet er bijna een eeuw voor terug gaan om zulke gedes sineerde stoffen in foundation tegen te komen. Aardig staat ook de kombinatie van tinten. Dus broderie, kant of applicaties in een an dere kleur dan het hemdje, de teddy of de slip. Zelfs bij de' funktionele katoenen (molded) be ha's mag er best een frusteltje hier of een randje daar aan zitten, want de tijd van alleen maar nodig-en-meer- -niet is echt aan het voorbijgaan. Dit is... katoen, lieflijk door het kant als haakwerk uit Brugge (Warner). In Amerika (waar ze vandaan komen schijnen 'ze' die bril van je neus te ratsen. Zo graag willen 'ze' zo'n bril hebben als ze 'm zelf niet kunnen (willen) betalen. Dfe naam? Cazal. En het zijn voor de man 'bonken van brillen'. Geen kleintjes dus en apart. Een witte door zichtige bijvoorbeeld met op z'n minst roya le veren (poten) waarin deels een behoorlijke opening is uitge spaard, durven we bij na een showstuk te noemen. Maar net niet te gek voor de Hol landse meneren, die een beetje lef hebben. Zonder zo'n gat in de poten kan eveneens, terwijl de Cazals (ook een merk voor ski's) in een tint soms ietsje rustiger aandoen. De ook in Nederland ver krijgbare bril, waar Amerika de handen soms niet van af kan houden... (Cazal). Graag kontaktlenzen, maar tot nu toe nog niet helemaal de draai kunnen vinden? Want er blijven ogen- paren, voor wie de zachte kontaktlens niet geschikt is, terwijl men zich met de tot nu toe ontwikkelde harde ty pen lens ook niet hap py kon voelen. Ook van dit optisch 'front' weer nieuws. Zeer r«cent is er na melijk een harde kon taktlens uitgebracht, die een hoog percen tage zuurstof doorlaat. Zelfs vijf keer hoger dan de doorsnee zach te lens, die er al om bekend was (vrij) veel zuurstof door te laten. Deze door Microlens uit Arnhem ontwikkel de lens kan de eerste dag al zes uur achter elkaar worden gedra gen en heeft een ver lengde draagduur. Wie zijn (of haar) lenzen eens zou vergeten uit te doen voor het sla pen gaan, zit de vol gende morgen niet met problemen. Al is het beter daar geen gewoonte van te ma ken. Goedkoop in aanschaf zijn ze niet, maar daar ze eenvoudig (dus voordelig) in onder houd zijn, plus een le vensduur hebben van drie tot vier jaar, blijft vergelijkenderwijs de (financiële) balans re delijk in evenwicht. Onze eigen 'specialist' voor kontaktlens-infor- matie, Ed Lips, was in elke geval ingenomen met weer dit stapje verder op zijn vakge bied, waardoor nog meer mensen, die dat willen, op de kontakt lens kunnen overstap pen. Nog even gevraagd hoe 'het loopt' met de gekleurde kontaktlen zen van Bausch Lomb. Antwoord: erg leuk. Niet alleen de jonge garde, maar ook modebewuste ouderen willen er graag met zo'n tint even anders uitzien. Het klinkt wat stijf: ka toen. Het doet denken aan funktionele ondermode met voor de huid wel iswaar zeer plezierige eigenschappen (absor beren, ademen, niet plakken) maar toch... katoen klinkt weinig luxe. En dat terwijl juist die ondermode er elk sei zoen weer charmanter en vaak geraffineerder gaat uitzien. Tot je dat onschuldige witte katoen ziet met kant of zo'n gehaakt Brugge's randje, waar mee onze grootmoe ders vroeger de plan ken in haar kabinet versierden. Juist dat prille wit met dat al even nostalgisch haakrandje is soms supervrouwelijk. Meer nog dan het hardglan- zende met de gewaag de splitten. In die sfeer worden er bijvoorbeeld topjes gemaakt. Trouwens: ook van andere mate rialen, zolals glanszijde of zelfs echte zijde zien we dit seizoen heel wat 'bovenstukjes'. De mop ervan is, dat ze onder een openval lende blouse, gedecol leteerde jurk en vooral onder alle mogelijke jasjes worden gedra gen. En dan zo, dat je net nog zo'n stukje kant (of wat er aan zit) ziet. Bustières zo kunnen ze heten, tops van ted dy's doen het bok goed. Die mogen ook best een kleurtje hebben, want het aantal tinten in de lingeriesektor neemt zonder meer toe. Met als verwachte topper het perzikachti ge zalm van de (vele) pastels. De zomerslip ziet er anders uit dan de broekjes van het afge lopen seizoen. Naast de bekende mo dellen zijn er duidelijk twee slips, die er als nieuw uitspringen. Dat is in de eerste plaats het broekje met de hoog opgesneden pijpjes, modellen in een V-vorm, zowel aan de voor- als achter kant. Meestal zit daar een fraaie kantststrook aan en ze zijn er in tal van tinten. De 'french knickers', dus de broekjes met juist pijpjes er aan (vaak bij een teddy te zien) zijn ook behoor lijk in opmars. Ook altijd al gedacht, dat beroepsfotografen meer zien, dan men ai poserend soms denkt? Triumph International levert met deze kalenderplaat het bewijs, waarmee we gelijk een traditie zo'n plaat in Total Look) weer in ere hebben hersteld. Overigens: als het straks warm wordt is het wel han dig een strap-less beha on der handbereik te hebben. Deze beugelbra blijft door z'n pasvorm goed zitten. Het broekje is gemaakt van hetzelfde zachtglanzende materiaal met een fijn streepje. Vooral kinderkleding wordt vaak zelf ge maakt. En ofschoon menige moeder met jonge kin deren zal grijpen naar een van die aardige, nieuwe, tere kleurtjes, even vriendelijk, maar toch net weer anders zijn die piepkleine bloemetjes voor jurk jes of rokjes voor de kleine meidjes. Liberty is de naam en het blijft altijd iets aparts hou den. Juist in de jeugdsektor is er echter veel kleur (rood, blauw, geel,pit tig groen) en dat's lo gisch. Het staat vaak 't leukste. Naar jogging- of sweatshirtstoffen wordt ook vrij veel ge grepen. Daar zijn van die lekkere pakken van te maken, waarbij de kleuren bepalen hoe zo'n pak er uitziet. Ook hierbij zien we het rose, bleu, geel en zachte grijs royaal aanwezig. Denim, jeans... elk kind blijft het dragen, maar alleen als het ge bleekt of gewassen is. Dus die lichtbleue kleur heeft, terwijl de stof zelf soepel moet zijn. Je denkt: dat zal even duur zijn. Want een goede facet- bril is niet altijd aan de voordeligtse kant. Tot je hoort, dat het hier om een zonnebril gaat van ruim vier tientjes. Dat is even een ander geluid en letterlijk even een ander gezicht. Want een facet-zonne bril geeft het gelaat toch wel een heel an dere uitdrukking dan een doorsnee zonne bril. Noem het een duur smoeltje voor een zacht prijsje. Geen facet en ook geen doorsnee? Even Zonnebrillen met een verwisselbaar front in veel kleuren: een aardige vondst van Silhouette Modelbrillen. Jet Style is er de naam van. letten op de modellen van de Club Mediter rane, apart (zwart en rood samen bijv.) of een wing-model. We stellen niet: lest best, maar het nieuwe Na iedere strenge win ter krijgt het mensdom de (natuurlijke) neiging iets te gaan onderne men. Tuin, caravan, klussen in en om het huis ble ven er bij zitten, maar zodra de winter op z'n eind loopt worden we bevangen door de kriebels aktief te wor den. Dit wordt dus een 'doe'-voorjaar! Wat dat met mode te maken heeft? Veel. Want bij die nieuwe lente horen ook nieuwe kleren en dat komt voor velen neer op een 'doe'-ge- beuren achter de naai machine. De stoffenzaken heb ben de lente en de daarop volgende zo mer al kompleet (aan materialen) in huis. Kombineren blijkt daarbij veel dé mode- boodschap. Wit? Leuk! Voor pantalons, straks voor rokken. Maar dan samen met een van die pastels, zacht of pittiger, ook geinig met een van de stof- fen-nieuwtjes dit sei zoen: de terugkeer van de bloemen. - Terugkeer is eigenlijk het woord niet. De bloempatronen, die als voorjaarsboden één en al fleur uit stralen, zien er hele maal niet uit als de 'blommenjurk van tan te Marie op haar zon dags', als u ons aan voelt. Die platte bloemen in allerlei tinten en des sins zijn er vooral om er hessen, losse over hemdblouses, des noods nonchalant aan doende jasjes van te maken. Op broeken doen ze het erg leuk. Met raffinement wor den ook de verschil lende pastels samen gebracht. „Vergeet vooral niet, dat wat zwart hier en daar in die dessins, of het nu bloemen zijn of graffiti, net zorgt voor ver dieping van de kleur", zo liet ons baken in zee in de wereld van de stoffen, Frans Vermey, Total Look met voorbeelden zien. En dat uiteraard naar de laatste modebe- richten. Want als we met die tere kleuren of 'de schattigen', zoals een stoffenfabrikant ze noemde, het voorjaar zijn ingegaan, vraagt een warmer schijnen de zon al gauw om meer kleur. En die is er. Fuchia, abrikoos (dat warme oranje), esme- raldgroen, viooltjes- kleuren in paars-nuan- ces... leuk om te zien, uitnodigend om er (weer) mee aan de slag te gaan. Katoen en linnen zijn duidelijk favoriet, laten we vooral de kreuk en crincklestoffen niet vergeten. Linnen structuren komen we ook veel tegen. zonnenieuws van Sil houette mag er ook zijn! Dit bekende merk brengt namelijk een double montuur uit, waarin tien verschillen de fronten met aange paste glastinten pas sen. Zo kiest men niet alleen een goed mo del, dat optisch ver antwoord is en er bo vendien prima uitziet, maar ook de kleur, die 't beste staat. Voorbeelden zijn kaki met bruine glazen, tur koois met blauw, zwart met groen en speel zo maar verder met kleur. Met een eenvoudig kliksysteem is het front binnen een paar tellen te wisselen, waardoor het lijkt of men een ge heel nieuwe zonnebril heeft. De naam is Jet Style. Een 'zwevend' glas in een metalen montuur (Louis Jouret). Leuke grap op de da mesneus. Een 'zwevend' glas, zullen we het maar noemen. Tussen glas en mon tuur is namelijk enkele millimeters ruimte uit gespaard, waarbij de glazen aan de zijkan ten bij de veren en bij de neus aan het meta len montuur zijn vast gemaakt. Geeft een verassend effekt en dat in ver schillende kleuren (Louis Jouret). De Jaguar by Atrio wordt steeds meer door vrouwen ge dragen. Toegegeven: die super licht gewicht staat bij dit gezicht voortreffelijk. - W" Exlusief voor Total Look in Parijs gefotografeerd: een van de interpretaties van Ta ligne Deauville'. Hierbij is het haar rondom het gezicht naar voren gewerkt met volume vooral boven op het hoofd. Blits geeft er ook pit aan. Lief in een Liberty-bloeme- tje (uit de voorjaars Knip- pie). Vrouwen en meisjes hebben de afgelopen jaren veel aangetrok ken, wat ook jongens en heren dragen. Overhemden, spijker broeken, noem maar op. De dames hebben weer een mannelijk kledingstuk 'geanne xeerd'. Het is de boxershort, die in Amerika als dé man- nenonderbroek geldt. Nederlandse mannen gaan die wijde onder broek overigens ook steeds meer dragen, al durven ze in Amerika meer als we naar de dessins kijken. Maar dat geldt niet voor de dames- -boxershortS, deze zo mer tot hét zonneshort gebombardeerd. Vro lijke opdrukken, stre pen en noem maar op geven deze wijde broekjes juist dat zo merse sfeertje mee. Effen pantalons in een van de zachtere kleu ren of de iets gloedvol ler tinten blijven heel dankbaar om te ma ken. Zelfs voor de niet zo ingewijden achter de naaimachine hoeft een pantalon geen moeilijkheden op te le veren. Dat er véél witte broe ken genaaid zullen worden, daar twijfelt de stoffenhandel niet aan. „Maar die golfruit is eveneens een be langrijk gegeven" zo weet TL's informatie bron te melden. En dat uiteraard ook om zelf te maken, zo'n Prins Claus-broek. Want toen bijna nog nie mand die ruitpantalons had zien dragen, stond Prins Claus er tijdens de vakantie al mee op de foto. Die ruiten voor op groeiende jeugd of de jongere vrouw hebben tinten genoeg in zich om er een effen stof bij te kiezen voor wat men er op wil dragen. Er zijn van die beroemde internatio nale badplaats-namen, waar we gelijk iets bij denken als we ze horen. Zeg St. Tropez en ve len zullen reageren met Brigitte Bardot. Ons eigen Noordwijk Zullen we eens één keer beginnen met een 'look' op de welterus- tenkleding van de man? Pyama's dus en of schoon om voor de hand liggende redenen vrouwen-slaap-kleding in de meeste opzichten veel boeiender is, die mannen (tenminste, de meesten) moeten toch ook wat aan voor ze onder zeil gaan. Dan mogen we, heel voorzichtig, stellen, dat de Nederlandse man een klein beetje en dan nog een half oogje gaat wagen aan de 'shortama'. Een pyama in short-stijl, dus met een korte broek. Het leuke van die shortama's is, dat ze vaak zo'n stuk mode in zich hebben, dat men zich af kan vragen of dat nou een slaap- of een sportding is. Het bovendeel kan name- Gemaakt om in te slapen, deze shortama, kan het shirt ook pri ma diensten bewijzen in de vrije- tijds-o verdag-sek tor (Schiesser) Kies kleur bij kleur. Een effen rok in verfijnde pastel, daarop een ruit bloes, waarin dezelfde tint terug te vinden is. Burda iaat het zien, de stoffen zijn er. lijk vaak prima als T-shirt worden ge bruikt, zonder dat ie mand denkt: hé, is die wel goed wakker. Want de shortama's hebben dezelfde spor tieve optiek als vrije- tijdskleding. Strepen, a-symetrische vlakver deling, een of ander embleempje... wie 't zoekt in de goede spe ciaalzaak zal 't vinden. Zo'n sportieve kant kan ook de vrouw op en daar hoef je niet altijd piep voor te zijn. In een caravan of tent is juist nachtkle ding met een sportie ve inslag gemakkelijk. Dan vestigen we de aandacht toch even op honderd procent nachtmodenieuws met die pyama's in heren stijl. Masculine is daar het Franse (en mode) woord voor. Die vrouw/mannen- dingen hebben grote knopen en opgestikte zakken en meestal strepen. Ook ton- -sur-ton. Er zijn even eens korte ponnen in die klassieke herenlijn. Wie 't niet ziet zitten in toch die sfeer kan nog altijd de tricot kant uit. Leuk zijn en blijven, een beetje in dezelfde geest de thuispak- ken, niet primair om in te slapen, al zou dat nog steeds in die va kantiesfeer en niet al te warme landen kun nen. blijft ergens nog steeds een beetje ge koppeld aan het be zoek van nu koning Boudewijn uit Belgie en zijn moeder Astrid. Over Nice en Cannes hebben we het niet eens, laat je de naam Deauville vallen, dan trekt de jeugd vragend de wenkbrauwen op. Maar iets ouderen we ten ineens: dat is die 'dure' bad plaats van de vroege re, vooroorlogse sjiek. Soms weet men zelfs, dat Deauville in Nor- mandië ligt. Daar wer den sporten bedreven zoals tennis en golf, la gen de zeiljachten ge reed voor plezier- of wedstrijdvaren, flaneerde men om te kijken of gezien te worden. Die naam, dat be grip, is ineens weer opgedoken. En wel in de mode, die doet denken aan die toen 'deftige' sporten uit de jaren twintig en er nu uitziet als beschaafd nostalgisch. Dat is een hele aan loop bij de beschrij ving van de nieuwe Franse haarlijn, in Pa rijs geïntroduceerd door het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise, in ons land eind februari, door de sectie Nederland van deze topkappers. Die nieuwe lijn heeft namelijk de naam van die badplaats mee gekregen. Deauville dus, waarmee men gelijk heeft willen aan geven in de eerste plaats een sportief 'laat de wind er maar doorheen waaien' kap sel te hebben ge- creeerd. Maar daar naast een .uiterst vrouwelijk, elegant beeld te hebben wil len neerzetten. Exclusief voor Total Look werd er in Parijs een opname ge maakt. Ook een Ne derlands model ne men we al even ex clusief, in onze mo- debijlage mee. Er zijn drie visies van ,'la ligne Deauville'. Na- j In Holland gemaakt door een van de leden van het Syndi cat de la Haute Coiffure Frangaise is dit de ronde lijn van Deauville, waarbij het haar speels het gezicht omlijst. Ex clusief Total Look. melijk 'la boule', dus een rondlopende lijn en 'Deauville junior', pittig, naar het woord al zegt jong en hier en daar 'met lef'. Een 'plumeautje' boven op je bol door wat sprietjes, die bij de kruin letterlijk de kop opsteken is er een voorbeeld van. Kenmerkend is ook een soort 'kuif' op het voorhoofd, die eerst naar boven wordt ge werkt, voordat de ha ren vrij lang tot soms op de wenkbrauwen vallen. Daarnaast is er een juniorlijn, die niet zo extreem kort is. De ronde lijn heeft een heel andere, meer elegant vrouwelijke invalshoek. Het haar omlijst het gezicht, wordt naar voren ge werkt en heeft (meestal door een 'aanzet' permanent) volume, in feite een bolling rondom. De techniek voor de visies is dezelfde. Trapsgewijs wordt het haar in laagjes in geknipt, waarbij het van de bestaande lengte van het haar af hangt hoe kort of lang. Dat geldt ook voor de nekpartij, vrij dicht tegen de huid opgeknipt, maar niet meer zo hevig 'opge schoren' als we de laatste tijd wel zagen. Dat past ook niet bij dit 'badplaats-anno- twintig-beeld', waarin je lef moest hebben om je nagels te lakken, kort haar nog iets was voor zeer vooruit strevende vrouwen en roken door dames werd beschouwd als een uitdaging, soms zelfs bijna iets on zedelijks... Twee kenmerken van Deauville kregen we nog doorgekabeld van Total Look's vak kundige 'hofleveran cier' op dit vlak, name lijk het gebruik van gel voor een noncha lant effekt. Daarnaast is de kleu ring uitermate belang rijk. Die gebeurt in drie etappes (of twee, al naar gelang de ei gen haarkleur). In de nek is het haar aan de donkere kant, als een brede band wordt dan de middel ste laag lichter getint, aan de voorzijde, met name op het voor hoofd, is het haar weer wat lichter. Een blits kan ook, zeker bij die korte koppies, waarbij de kniptechniek eigenlijk een soort uitdaging vormt voor de kap- pers(sters) die het in hun vingers hebben waardoor de cliënt het haar na wassen zelf weer met de vin gers kan drogen! ■f» vc

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 12