KW Zij tekenden zich naar een eervolle vermelding ..Vjj) \Y Gom samen verder met technisch bedrijf Bii Kortimarkt dezevveeK aUemerken koffie voor de oude pn kort „In het seizoen ren je gewoon achter jezelf aan" iw paasV»as die paaseieren- 'm Interesse in mode groot STERRENKWIS Uitslag Total Look's ontwerp-wedstrijd (1atal Look Xom er 85 Programma huisvrouwen Kinderkleding en speelgoedbeurs 'Farce Majeure'-team gastheer ire-team m. il! Een zomer-impressie van Martin van Baarle. Aan het "werk zag u ze op de voorpagina van de vorige week bij u thuisgekomen modekrant Total Look. Na gedane arbeid is het best gezellig een attentie 'onder cou vert' te krijgen, uitgereikt door de heer J. A. Vlasveld namens de direktie van Rand stad-Edities. De heer Vlasveld, rechts, deed dat in ontspannen sfeer van rechts naar links aan: Ron de Rooij, hoofdredakteur van het wekelijkse modevakblad 'Textilia', Edgar Vos, mode-ontwerper te Amsterdam, Ank Hovingh-Krayo, redaktrice van- Randstad-Edities en Total Look, Cargelli, direkteur van de Vrije Academie in Rotter dam en Jos Ots, externe betrekkingen C A Nederland. De jury koos deze uit de zeven van Mirjam Paal vast. Uitgewerkt «111 V U Strekt) LOENEN AAN DE VECHT Weer eens wat anders, dachten we zo. De Thuiskrant Sterrenkwis nu eens niet gepresenteerd door een enkele presentator of presenta trice, maar door een heel team. Dat van Farce Majeure en neemt u van mij aan, dat het bijwonen van dat pro gramma een hele belevenis is. door Aat Zandstra foto Ed Dewaerheijt Wachten Gouden tijd STERRENBEELD HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 APRIL 1985 PAGINA 17 RANDSTAD EDITIES Het heeft er om gespannen. Postzakken vol getekende mode eerst bekijken, dan se- lekteren, vervolgens beoor delen en daar weer veertig eervolle vermeldingen uit kiezen: niet altijd is jureren zoiets als een erebaantje- Maar: Cargelli, vroeger mode-ont werper te Rotterdam, nu di- rekteur van de Vrije Akade- mie in dezelfde stad, Ron de Rooij, hoofdredakteur van het toonaangevende mo devakblad Textilia, Jos Ots, verbonden aan de af deling externe betrekkingen van C A Nederland, niet in de laatste plaats Edgar Vos, mode-ontwerper te Amsterdam, en Ank Hovingh-Krayo, redak- trice van Total Look zijn er eensgezind uitgekomen. Hier ziet u het resultaat van hun werk, maar vooral dat van degenen, die de mode-ont werpen instuurden. En we vertelden al: het heeft onze stoutse verwachtingen over trokken. JHOH" :r Bi Er zat overigens van alles tus sen. Van kladjes papier af, waarvan we dachten... hoe kan men dat nou serieus be doelen, laat staan insturen tot de mooiste aquarellen toe. Er waren goed bedoelde, maar soms weinig zeggende mode-i deeën bij, maar net zo goed aardige, tot zelfs prima vond sten. Martin van Baarle zit in het eerste jaar van de mode-akade- mie. Of hij hier de twee -of driejarige opleiding volgt dat weet hij nu nog niet. Wat Martin wel heel zeker weet is dat hij geïnteresseerd is in mode, dat is ook de reden dat hij voor de mode-akademie heeft gekozen. Onder andere om diezelfde reden (de interesse) heeft Martin besloten om mee te doen aan de Total Look ontwerpwedstrijd. Martin heeft ongeveer een avond aan de ontwerpen, die hij heeft opge stuurd, gewerkt. De grondslag van deze ontwerpen was een opdracht van school, die hij verder heeft uitgewerkt. Naast het zelf kleding ontwerpen, tekent Martin ook regelmatig. Met name portretten. Maar bij wat we ook ontvin gen: deze wedstrijd is aangeslagen. Dat mag gezegd! „Eindelijk eens iets, waar je kreativiteit voor wordt ge vraagd", of: „winnen, graag, maar het meedoen op zichzelf vind ik al een uitdaging" zijn zomaar twee van de (vele) be geleidende opmerkingen uit de post. Goed, lang genoeg gepraat, nu de uitslag. Hierbij moeten we wel even benadrukken, dat niet iedere eervol vermelde inzending geschikt was om te printen, dus deze 'krantklaar' te maken. Komt een schets dus niet goed over, dan ligt dat niet aan de inzet van degene, die er zijn haar of best op deed, maar aan het feit, dat die tekening in feite moeilijk bruikbaar bleek voor het uiteindelijke doel: meenemen in dit blad. We hebben waar nodig meer dan ons best gedaan om er toch wat van te maken. In deze thuiskrant van Randsta d-Edities leest u, naar we al verschillende keren lieten we ten, wie er in uw eigen ver- schijningsgebied voor een eer volle vermelding in aanmer kingen komen, dus binnenkort honderd gulden ontvangen. Op de vraag: „wat zou u met die zesduizend gulden doen" gingen we al in op de voorpa gina van Total Look, dus al die wensen blijven nu verder buiten beschouwing. Iedereen die met een eervolle vermelding in deze krant staat, krijgt één dezer dagen een brief thuis, waarin wordt verteld hoe de zaak verder (fi nancieel) wordt afgewikkeld. Over de uitslag van de jury wordt niet gecorrespondeerd. Mag er meer dan één schets worden ingezonden, was een vraag destijds toen we met de oproepen voor deze wed strijd bezig waren. „Mag" zeiden we. „Doe ik" dacht Mirjam Paalvast, Tjalk 23 uit Schiedam. Zij zond er zelfs een zevental in en ofschoon dat niet altijd hoeft te betekenen, dat je dan bij de eervol vermelden te recht komt, haar tekeningen waren helemaal zo gek niet. Tenminste, dat vond de jury. Draagbare, soms gangbare mode met gevoel voor verhou dingen en aantrekkelijk gete kend, zo staat er voor Mirjam ook nog genoteerd. Martin van Baarle, Johan Wa- genaarstraat 86 te Schiedam, heeft best een beetje (mode) durf, zonder in extremiteiten te vervallen. Bovendien weet hij zijn gedachten niet onaar dig uit te beelden. En dat betekent in dit verband een eervolle vermelding, dus honderd piek, voor Martin. Ook verdiend, omdat hij zijn schetsen zo keurig had uitge werkt. mmtm SCHIEDAM Hieronder het programma van de Ned. Vere niging van Huisvrouwen, af deling Schiedam, voor de maand april en de eerste helft van mei. Inlichtingen over de aktiviteiten van deze vereni ging verstrekt mevrouw De Groot-Molenaar, Arnoldipad 44, telefoon 701515. Donderdag 11 april fietsen met de huisvrouwen. Woensdag 17 april excursie Gooi en Kenem- merland. Donderdag 18 april 14.00 uur, toneel met koor in Geb. Chr. Soc. Belangen. Vrij dag 19 april parenbridgedrive in de Margriethal. Dinsdag 23 april 09.30 uur, in de 4 Molens een lezing over computerin formatie. Dinsdag 23 april 14.00 uur, lezing over muziek door G. Egbers in Irene. Don derdag 25 april 14.00 uur, spel- lenmiddag in geb. Chr. Soc. Belangen. Vrijdag 3 mei eind- bridgedrive in Hoek van Hol land. Donderdag 9 mei alge mene vergadering in Utrecht. Donderdag 9 mei 14.00 uur sluitingsmiddag: Show Humo- resque. In Irene. Woensdag 15 mei broodshow met lunch in de Magnalia Deikerk. SCHIEDAM Gom bedrijfs- diensten voor gebouwen BV in Schiedam is een nauwe sa menwerking aangegaan met de bedrijven van Breijer in Rotterdam. Randstmd-ÊdMma, w»kmi!Jks in bijna één mi/Joan brlmvmnbuaamn SCHIEDAM Op woensdag 17 april houdt de U.V.V. afde ling Schiedam weer haar voor- jaarskinderkleding- en speel goedbeurs in de Margriethal. Het betreft voorjaars- en zo merkleding. Deze moet mo dieus, schoon en heel zijn. Ook kindersportkleding is van har te welkom. Het betreft kinder kleding in de leeftijd van 0-12 jaar. Voor het speelgoed geldt, dat het compleet moet zijn en in goede staat. Een taxatrice van het U.V.V. zal in overleg met de aanbieders de prijzen bepalen; 20% van de opbrengst is voor de U.V.V. ter bestrij ding van de kosten. Het is de bedoeling de beurs deze keer één dag te houden, dus dat zo wel inleveren, verkoop als af rekenen op deze ene dag gere aliseerd worden. De tijden zijn als volgt inge deeld: inleveren: 911 uur; verkoop 1-4 uur; afrekenen 5- 6 uur. Voor inlichtingen: mevr. Vermeulen, tel. 266168 of mevr. Hommel, tel. 269871. Gom (met 5.500 medewerkers en 20 uitvoeringskantoren) is landelijk gevestigd en actief op het terrein van het schoonhou den van gebouwen, linnenser vice, bewakings- en portiers diensten, beveiligingstechniek en de exploitatie van centrale alarmsystemen. Breijer glashandel, schilders- en aannemingsbedrijf en het hiermee verbonden vb staal- en loodgietersbedrijf en het electrotechnisch installatiebe drijf de groot, met in totaal ruim 250 werknemers, is het grootste technische onder houdsbedrijf voor gebouwen in het Rijnmondgebied. Veel beheerders van gebou wen die voorheen over een ei gen uitvoerende technische-, huishoudelijke- of portiers- dienst beschikten, maken nu gebruik van zelfstandige be drijven die op deze werkgebie den zijn gespecialiseerd. De gebouwenbeheerder blijkt hiermee kosten te kunnen be sparen. Bovendien kan hij met deze werkwijze flexibeler op treden. Doel van de samenwerking tussen Gom en Breijer is de gebouwenbeheerder in staat te stellen om het totale onder houd van gebouwen tegen concurrerende contractprijzen uit te besteden aan hetzelfde samenwerkingsverband (Zolang de voorraad Winkelcentrum Hol van Spalan SCHIEDAM KETHEL De winnaars van deze spelron- de moeten echter wel even ge duld hebben, want tegen dat deze ronde afgelopen is stopt ook het televisieseizoen, zodat we eerst het volgend seizoen een reisje omroepland kunnen gaan maken. Maar wat in het vat zit heet niet te verzuren en zo heeft u in de vakantieperio de een leuk vooruitzicht op een dagje uit met uw Thuis krant. „Het lijkt lang, maar je hebt het niet alleen echt nodig, het is ook doodgewoon een feit, dal na mei de kijkgewoonte van het publiek verandert," zegt Henk van der Horst als we hem ernaar vragen. We zitten te praten in een kor te pauze bij het opnemen van de liedjes uit Farce Majeure. Dat gebeurt in de Vendal Sound Studio in Loenen aan de Vecht, waar het deze och tend buiten bijzonder koud is. „Wat dacht je wat," grapt Alexander Pola, „in een jaar twee elfstedentochten". De baardige kleine tekstschrijver neemt er zijn gemak van en leest zijn krantje. Hij is nog niet aan de beurt, want ze zijn nog bezig het geluid op te ne men. De studio is er één, zoals je ze veel vindt in en rond het Gooi. Een studioruimte, een techni sche ruimte, een kantoortje en een kantinetje met een biljart, want opnemen is vooral wach ten. Of dat nu televisie, film of geluid is. Henk van der Horst: „We ne men vandaag drie liedjes op. Het schema dit seizoen is meestal eerst een dag of drie schrijven, muziek schrijven, op vrijdag hier geluid opne men en dan volgende week gaan we de nummers opne men. Dat duurt meestal ook drie dagen. Daarna ga ik mon teren, vaak tot diep in de nacht en op vrijdag gaat het programma eruit. Ja, 't is aan poten hoor. Soms zeventig uur, je hoort ons niet over een 36- urige werkweek. Tijdens het seizoen hol je gewoon achter jezelf aan. Het is dan ook een verademing om het in de zo mer wat kalmer aan te doen. Nieuwe ideeën te bedenken. En volgend seizoen doen we het kalmer. Dan komt Farce Majeure om de drie weken, in plaats van om de twee". Henk van der Horst is mo menteel de regisseur, nadat Fred Benavente het wat kal mer aan ging doen. Jan Fille- kers bemoeit zich vooral met de produktie en Alexander Pola is de man met het giftige pennetje. Hoewel alle vier de teamleden zich met eikaars specialismen bemoeien. „Soms is het zo, dat we niet eens meer weten wie welke grap bedacht heeft", menen ze alle- vier. En dat is ook niet zo'n wonder, want het viertal werkt al sinds 1966 samen. In totaal maakten ze op dit moment 177 afleve ringen. Eerst tien jaar achter elkaar en nu al weer twee sei zoenen lang. Daar tussendoor maakten Henk van der Horst en Jan Fillikers het program ma Showroom, óók NCRV. Henk van der Horst nog even: „Omdat je met een programma als dit op de actualiteit inhaakt kun je ook moeilijk lang van te voren al ergens aan begin nen. En je bent toch vrij be perkt in je tijd. Neem nou met het opnemen, in de winter wordt het vaak om vier uur 's middags al te donker. En nu het met de zomertijd langer licht is houdt het programma op. Ja, dat is nu eenmaal zo. En natuurlijk is het ook een kwestie van geld. Dat wordt steeds minder en de omroepen krijgen steeds meer zendtijd. We zijn dan ook zuiniger ge worden". Nooit problemen met onder werpen zoeken? „Ach welnee, we moeten het hebben van de misstappen van een ander, die misbruiken we graag, en er is voldoende voor handen. De RSV was een gou den tijd voor ons. En indertijd de oliecrisis. Tsja, altijd men sen die in de picture staan. En brave huisvader haalt het nieuws niet". Hoewel Je vier mannen van Farce Majeure natuurlijk zelf ook het meest als HET team van Farce Majeure wordt ge zien werken er natuurlijk meer mensen aan mee. Rolf Hartsuiker en Monique Hamer 'doen' de produktie. Dan is er de cameraman, de geluidsman, de man van de montage, de technici van de geluidsstudio, Harry Banning, die de liedjes van muziek'voorziet. De musi ci, die die muziek spelen en sinds dit seizoen ook de gast van de week. Van der Horst: „We hebben gezocht naar een wat andere opzet. De kar is verdwenen, ongeveer ook door het vertrek van Ted de Braak, want dat was toch de man, die dat on derdeel droeg, als het ware. Nou vorig seizoen hebben we even gewerkt met Hetty Hey- ting, maar dat liep niet zo lek ker. En dan nu met telkens een andere gast. Misschien, dat de formule volgend seizoen een ietsje wordt bijgesteld, maar dat weten we nog niet". De idee achter Farce Majeure kwam in 1966 van Dick van Bommel, de direkteur van de NCRV. Niet bedoeld als echte satire, maar ook met vooral beeldgrapjes erin. Echte satire is het nog steeds niet, menen ze. Het moet vooral leuk zijn. „Ach, de één noemt het satire, de andere flauwekul," relati veert het kwartet de zaak. In ieder geval is het één van de best bekeken NCRV program ma's. En het is heus wel eens voor gekomen, dat er een lidmaat schap van de omroep werd op gezegd, maar tot echt erge din gen is het niet gekomen. Van der Horst: „Je leert in de loop der jaren wel tot hoever je kan gaan. En je knabbelt wel eens wat aan die grens, want je kunt nu op televisie meer zeggen, dan in 1966. Dat is wel duidelijk". Hoe komt de Paashaas eigenlijk aan al die gekleurde eieren? Natuurlijk heeft de haas niets van doen met de Op standing van Christus en dus ook niets met ons Paasfeest. Zelfs niets met het Joodse Pascha, want de Paashaas is niet zo oud. In vroegere drukken van de grote Van Dale, in het officiële „Woorden boek der Nederlandse Taal" en in ons Folkloris tisch Woordenboek komt hij nog niet eens voor... Hij is er pas de laatste tijd met de lange oren bijgesleept. WAAROM EEN HAAS? We hebben het aan ver scheidene deskundigen gevraagd. De één zegt: Op talloze manieren wordt de betrokkenheid van Heer Haas bij het Paasfeest verklaard. Bij gaand exemplaar zal dat worst wezen. Hij heeft 't druk genoeg met oppassen dat-Ie niet 't haasje wordt. „Omdat hij het zinnebeeld is van de vervolgde schep selen en tegelijk van de waakzaamheid. In het volksgeloof slaapt hij met open ogen. In werkelijk heid drukt een haas zich bij onraad plat tegen de grond en loert angstig rond. Dat verwarden onze voorouders met slaap. Een andere geleerde ver telt: „In de oudheid was de haas gewijd aan Artemis, de god van de jacht, maar óók aan Aphrodite, de go din der liefde. Dat laatste omdat het arme dier zich slechts door zijn vrucht baarheid in stand kon hou den. Vandaar ook de haze- offers terwille van de (men selijke) vruchtbaarheid. In de 8ste eeuw verbood de R.K. Kerk in vele landen het eten van hazen, maar dat hielp weinig. Het dier was en bleef populair, vooral bij de stropers." Een derde zegsman wijst ons er op, dat de haas in allerlei volksverhalen, in fa bels en in sprookjes een heldenrol vervulde. Daarin was hij altijd de snelste, de slimste, de éérste of de zorgzaamste, de wachter of de waker. Er is zelfs een sprookje waarin de haas de jagers verslaat. Van daar dat hij nu weer als ei- erenraper en paaseieren- brenger is ingehaald. „Welnee" horen we van een astronoom: „er be staat een sterrenbeeld ,de haas' (Lepus, afgekort Lep) en dat staat ten zuiden van Orion. Dat is bij ons uit sluitend op heldere winter avonden te zien. Dan lijkt het, alsof De Haas gejaagd wordt door Orion. Welnu, hij ontsnapt en daarom mag hij bij het éérste christelijke feest in het voorjaar tevoorschijn ko men. Dat gebeurde eerst in Duitsland en Engeland en daarna haalden wij die Paashaas in." CHOCOLADEVORM Dat kan wel wezen, zegt onze banketbakker, maar ik heb van mijn voorgangers in de zaak altijd gehoord dat ze wel eens wat anders wilden dan altijd chocolade kippen en kuikentjes. En toen ze naar modernere vormen zochten voor de chocoladefiguren, kwamen ze op het idee om vormen in het model van een staande haas te maken. Dat was er een mooi dier voor en later kreeg 't een mandje op de rug waar we de gevulde eitjes in konden deponeren... RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 17