Openingshandeling door André v.d. Louw Nat. Gedistilleerd Museum herbergt ruim 10.000 flesjes hülsta Dat is wonen lOfjohn kroes onze levendige. DIJKSTRA M afwezig (BNP" hülsta 5! fcJMhülste Jhülsta studio 7 Miljoen meer bezoekers voor Scheveningen ersS Patiënten vereniging* bijeen Leven Wonen in perfecte harmonie Bestrating Lange Haven Huisartsen op herhaling Nascholing Brandersknecht .Mayflower" LEENAUTfi GRATIS K I in teven j a«r! JaS SCHIEDAM Na een grondige verbou wing, en uitbreiding van de collectie, wordt het Nationaal Gedistilleerd Museum op zaterdag 18 mei of ficieel heropend door André van der Louw, voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het museum werd opge richt in 1955 en is thans ondergebracht in een gro tere lokatie van het voor malige St. Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat. In dit gebouw is het Stedelijk Museum gehuisvest. Frits Henderickx legt de laatste hand aan zijn Bran dersknecht. Het Nieuwe Stadsblad meubelmakers DIJKSTRA. LAMPEN VAN GOEDE FAMILIE. SCHIEDAM Exacte coördinatie, eindeloos geduld, doorzettingsvermogen en ook beslist twee „rechter- "handen zijn nodig om een modelschip, zoals dat wat de heer Van Noort gebouwd heeft, in elkaar te zetten. Maar er kwam meer kijken bij het op kleine schaal ge bouwde galjoen uit de 17e eeuw. I 010 - AUUI77 f Matnenesse- 5, 41 -260199 Op donderdag 25 en vrijdag 26 april a.s. zijn de huisartsen: wegens nascholing. 1 n»»x panden RANDSTAD-EDITIES TOPPERS' TELEFOON 070 - 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk J HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 APRIL 198S~ PAGINA 3 De collectie geeft een goed beeld van de ontwikkeling van de gedistilleerd industrie, die zozeer heeft bijgedragen tot de wereldbekendheid van Schiedam als stad van de Hol landse jenever. Een ontwikke ling die begon in de beginjaren van de 17e eeuw, toen de branders in plaats van met minder goede wijn, uit graan moutwijn (de grondstof voor jenever) gingen stoken. Deze ontwikkeling wordt ge toond aan de hand van illus traties, authentieke gereed schappen, gebruiksvoorwer pen en materialen die in de distilleerderijen werden ge bruikt. Nieuw in het museum is o.a. de verzameling miniatuur fles jes. Deze collectie bestaat uit ruim 10.000 flesjes en wordt permanent in bruikleen afge staan door de Stichting B. J. de Jongh. Bruno de Jongh, van beroep textielhandelaar, begon zijn verzameling in 1911. Vóór de Eerste Wereldoorlog bezat hij reeds 2500 verschillende fles jes. In de Tweede Wereldoor log werd de gehele verzame ling onder de grond gestopt om uit handen van de Duitsers te blijven. Tijdens deze oorlog kwam De Jongh in kontakt met L. L. J. M. Melchers, distillateur in Schiedam, die de verzameling na 1947 in zijn distilleerderij onderbracht en tentoonstelde. Om de verzameling in stand te houden en verder uit te brei den werd deze in 1950 in de B. J. de Jongh Stichting onderge bracht. De collectie is zonder twijfel de grootste ter wereld. Naast de heropening van het Nationaal Gedistilleerd Mu seum vindt ook de onthulling plaats van het beeld van de „Brandersknecht". Het kunstwerk is gemaakt door de Schiedamse glazenier en beeldhouwer Frits Hende- rickx (65). Henderickx ziet zijn 1.80 meter hoge beeld als een herinnering aan de jeneverin dustrie en als eerbetoon aan het brandersvak. Een zwaar ambacht, waarin in vorige eeuwen duizenden Schiedam mers hun dagelijks brood ver dienden. Hoewel niet in Schiedam ge boren, woont hij er vanaf zijn vierde jaar en voelt zich ook door zijn werk sterk met de stad verbonden. Het viel hem op dat er geen beelden bestaan die betrekking hebben op het verleden van Schiedam. De beeldhouwer hoopt met de Brandersknecht dit gemis ten dele te hebben goedgemaakt. Het comité „Schiedamse Bran dersknecht", samengesteld uit het bedrijfsleven en geïnteres seerde Schiedammers, heeft er financieel voor gezorgd dat aan het idee van Frits Hende- ricks gestalte kon worden ge geven. Als plaats voor het kunstwerk is gekozen voor een plek in het oude centrum, bij de Ko renbeurs aan de Lange Haven, dichtbij de voormalige bran- dersbuurt. De onthulling geschiedt op za terdag 18 mei om één uur door een vertegenwoordiger van het oude gilde der branders knechten. SCHIEDAM De Patiënten Belangen Vereniging Schie dam organiseert op dinsdag 23 april een avond in een zaal van de Blauwe Brug in Schie- dam-Noord. De avond begint om 20.00 uur. Het programma van deze avond ziet er als volgt uit: Film over reanimatie „Wan neer elke seconde telt" van de hartstichting; uitleg over de film door een deskundige van de GGD; demonstratie „reani matie" door het Rode Kruis, afdeling Schiedam; panel dis cussie; pauze; algemene leden vergadering van de PB VS, met als punten bestuursver kiezing, jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, ingekomen stukken, rond vraag. Voor het eerste deel van de avond worden alle Schiedam mers uitgenodigd, terwijl het tweede deel alleen bestemd is voor de leden van de PBVS. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 1 S<lD0 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 «tö Geef er stijl en kwaliteit aan met Hülsta. Wij, uw Hülsta adviseurs laten u graag kennismaken met de vele Woon en Slaapideeën van Europa's kreatiefste interieurspecialsist. Als u prijs stelt op puur individueel wonen bieden de talrijke mogelijkheden in stijl, houtsoorten en kleur u de woonsteer die bij u past Hülsta meubelen moet u gezien hebben: afgewerkt tot in het allerkleinste detail met de finesse van een ambachtelijke meubelmaker Wi) heten u welkom in onze showroom. Interieur voorbeeld Silhouette SINGEL 51 - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 267920 (ACHTER DE BROERSVEST) Vierkant gekapt en slank van gestalte. Sierlijke aan winst van onze mooie-lampen- familie. Kom naar onze toonzaal of ga naar uw eigen verlichtingszaak en u hoeft niet verder te zoeken. Prins Willem" als model en als schemerlamp van Foreestweg 2a in Delft. Telefoon 015-14.23.56. Welkom. Ook voor projekten.Tevens toonzalen in Heemstede en Soesterberg. SCHIEDAM In de week van maandag 22 april zal een aanvang worden gemaakt met bestratingswerkzaamheden aan de Lange Haven - oost zijde. Deze werkzaamheden zullen vanaf de Koemarkt starten en kunnen helaas niet worden uitgevoerd zonder de nodige overlast te veroorzaken. Ter weerszijden van de werkplek zal namelijk de Lange Haven voor alle verkeer worden af gesloten. Teneinde de overlast enigszins te beperken, zal worden ge tracht de Lange Haven door tijdelijke maatregelen voor het verkeer open te stellen en wel: op werkdagen vóór 9.00 uur en na 17.00 uur en gedurende zaterdagen, zondagen en alge meen erkende feestdagen. De omleidingsroutes zullen met borden worden aangegeven. In augustus 1982 begon de heer Van Noort van de Oost singel te Schiedam met de bouw van zijn modelschip. Op 14 april 1985 was hij klaar. Hij had er toen twee jaar aan ge bouwd, want in de tussentijd is hij ook verhuisd. Niets werd aan het toeval overgelaten bij de bouw. De heer Van Noort raadpleegde vele boeken voor dat hij met de werkelijke bouw begon. Het model werd geheel uit hout vervaardigd. Uit eikenhout wel te verstaan. „Ik" heb alle onderdelen zelf gemaakt. Geen mastje of zeil tje is bij de modelbouwwinkel gekocht," aldus de ras-Schie dammer. Opmerkelijk is ook dat alles werkelijk funktio- neert, de deurtjes en de luiken naar het ruim kunnen open, de zeilen kan men via een in- (TounlrLolH cTtctopm Tzor» Hraarl- jes strijken en hijsen, enz. Je moet het echt gezien hebben en je moet bovendien uitvoerig ingelicht zijn om het model helemaal naar waarde te kun nen schatten. 's Avonds is de verlichte boot te gebruiken als schemerlamp. Door een systeem van lampjes van verschillende voltages kun je de binnenkant van het schip zien, want ook de bin nenkant is tot in details uitge werkt. De „Prins Willem" was oor spronkelijk een galjoen van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie, dat in 1651 te Middel burg te water werd gelaten. Het schip begeleidde handels schepen op hun vaart naar Ne derlands Indië. Destijds waren zo'n driehonderd mensen werkzaam op de „Prins Wil lem". De heer Van Noort: „Als ie met de bouw bezig bent dan realiseer je je wat die mensen toendertijd op dat schip mee gemaakt hebben. Alles is zo primitief dat je je erover ver baast en je afvraagt of die mensen wel wisten waar ze heenvoeren. Eerder bouwde hij al het pel grimsschip „Mayflower" na. Waarom begon hij met de mo delbouw? „Ik was een paar jaar geleden in het museum Gouden Handen te 's-Heeren- berg en ik zag daar scheeps modellen en ik dacht: dat wil ik ook gaan maken", aldus de ex-timmerman in de scheeps bouw, die daarnaast een aktief amateur-kunstschilder is. Parallel met de bouw van de „Prins Willem" op een schaal 1:50 wordt door het scheeps bouwbedrijf Amels in het Friese Makkum de „Prins Willem" op grote schaal her bouwd. Vijfig vaklieden wer ken daar aan dit schip, dat een toeristenattraktie zal eaan worden in het Japanse Naga saki. In het land van de rijzen de zon is een Hollands model dorp nagebouwd, kompleet met molens en Zaanse huisjes. Het unieke model van de heer Van Noort is voorlopig niet in het openbaar te be wonderen. Het is echter voor elke serieuze modelbouwer een must om de „Prins Wil lem" eens met eigen ogen aanschouwd te hebben. mijnéuto wordt cfnaakt bijWCC 160199 By WCC krygt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeiiyk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. Schiedam LID FOCWA SCHIEDAM Oin het Schiedamse publiek te infor meren over ontwikkelingen in de medische wereld, zul len de plaatselijke huisart sen met ingang van dit num mer, af en toe iets vertellen over hun dienstverlening. In deze editie van Het Nieuwe Stadsblad een eerste aanzet. Een aantal huisartsen gaat volgende week op nascho ling. In bijgaand artikel wordt een en ander nader toegelicht. SCHIEDAM Wie don derdag 25 en vrijdag 26 april zijn huisarts nodig heeft, moet in de meeste gevallen niet het ver trouwde praktijknummer draaien, maar 733733 en dan vragen naar de dienst doende huisartsen. Dat is het nummer van het Schielandziekenhuis, waar die dagen de vier vervan- gers zitten die een aantal Schiedamse huisartsen hebben aangetrokken, i Om de snelle veranderin- I gen in de medische weten- I schap zo goed mogelijk bij te houden, volgt het groot- ste gedeelte van de Schie- 1 damse huisartsen er zijn maar liefst 24 deelnemers dan namelijk weer een nascholingscursus. Alle nieuwe ontwikkelin- gen volgen is natuurlijk heel belangrijk, de zorg voor de patiënten moet echter zo normaal moge- lijk door blijven draaien. Daarom zijn er vier afge- studeerde huisartsen aan- getrokken. Die zullen alle meer of minder ernstige zieken op zo vertrouwd I mogelijke wijze behande- I len. Dat houdt in dat iedereen, na telefonische afspraak, of in het Schielandzieken huis (lokatie Stadhouders- laan) op de derde verdie- ping terecht kan, óf thuis bezocht wordt. De waarne- mers werken alleen op af- spraak, om lange wachttij- den zoveel mogelijk te voorkomen. Moeten de waarnemers die dagen hard werken, voor de huisartsen is het inten- j sief studeren geblazen. Vooral op de nieuwe ont- j wikkelingen op het gebied j van röntgen- en laborato- riumonderzoek zal dieper j worden ingegaan. Dat zijn j zaken waar de patiënt te- genwoordig al snel mee te maken krijgt. De nascholing vindt plaats j in' het Schielandzieken- j huis. Daarom zitten die dagen daar ook de vervan- gers. Als er problemen zijn, kan de eigen arts ge- makkelijk over de patient geraadpleegd worden. Bo- vendien zijn het nummer en het adres van het zie- j kenhuis bijna iedereen be- kend. Enige overlast voor de pa- tiënten, dat wel. Uiteinde- lijk is het toch voorname- lijk in hun belang, dat de j huisartsen er voor zorgen zoveel mogelijk „bij de tijd" te blijven, aldus de Schiedamse huisartsen. van Hasselt, van der Veer, Scheepe, Kentie, van Dijk, Rombout, Kloos, Nijs, Nijkamp, van Winterwijk, Goei, Stolker, de Bont, Bloot, van de Hoek, Klinke, Schelberg, Zuiderweg, Klomp, van Santbrink, Ruitenberg, Kortekaas, Valk en Pet Patiënten die op die dagen een huisarts nodig hebben, kun nen terecht op nummer 733733 en vragen naar de dienst doende huisartsen. Dit is het nummer van Schieland Ziekenhuis, waar de waar nemende artsen dan ook aanwezig zijn. Afspraken voor visites thuis of voor het spreekuur kunnen alleen telefonisch gemaakt worden op bovenstaand num mer. Donderdag 25 april vanaf 8.00 uur 's morgens tot zaterdag 27 april 9.00 's morgens is het adres en telefoonnummer van de bovenstaande Schiedamse huisartsen dus: Schieland Ziekenhuis Locatie Stadhouderslaan. Telefoon 733733. De vervangers kunnen overigens te allen tijden de huis artsen raadplegen. ;:£:T:S: Per jaar een miljoen meer. Dat kan niet iedereen zeg gen anno 1985, maar wel de stichting Scheveningen Zeebad, de belangenbe hartiger van het welzijn van Neêrlands Badplaats nummer Eén. Telde men in 1978 nog 3,3 miljoen bezoekers, ko mend jaar hoopt men de 10 miljoen te halen en in ieder geval (dat van slecht weer) minstens jaarlijks 8 miljoen. Nou doet Scheve ningen daar zelf een hele boel aan. Er zijn adverten tiecampagnes (tot in Duits land toe). Er worden tal van evenementen georga niseerd en er wordt nog steeds gebouwd. In augustus of september van dit jaar opent het nieu we Carlton Beach Hotel aan de Noord Boulevard (Promenade). Het strand kreeg een douceurtje zand van 250.000 kubieke meter en er zijn nog talrijke plan nen. Het jaar 1985 wordt dan ook door Scheveningen met een zeker tintelend élan ingezet en zoals ge zegd met veel vertrouwen. Tal van evenementen en theaterprodukties (bijla gen) zullen Scheveningen ook dit jaar een bruisend karakter geven. Het ,,pro- dukt Scheveningen" zal verder worden versterkt door verschillende akties op het gebied van de kwa liteit en de service. Daarbij kunnen onder meer ge noemd worden de aktie Schoon Scheveningen", de aktie Scheveningen Service met een Glimlach" en hetKwaliteiten en Ser vice-Onderzoek onder res taurants en strandbedrij- ven". 1 x*t 1 ci «V. &3S Op het ge bied van de werving en de promotie staan ver schillende activiteiten op stapel. Zoals b.v. een landelij ke adver tentiecam pagne voor de Scheve- ningse ho tels, een TV-spot- campagne gericht op het dagtoe- risme, een regionale en landelij ke campag ne van de winkelbe drijven en een adver tentiecam pagne voor de strand- bedrijven. Voorts zul len radio en televisie via verschillen de evene menten en ook anders zins aan dacht schenken aan Sche veningen. nog vele za^ ken te wor den gereali seerd en zal er in de ko mende ja ren door velen nog zeer hard gewerkt moeten worden. Vast staat echter, dat Schevenin gen op de goede weg Het opbou wen van een interna tionale bad plaats van formaat is een hele operatie. In Schevenin gen is dit een succes volle opera tie, die gro te zorg en toewijding behoeft en ook ver krijgt. Uiter aard dienen is. v

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3