m j Zo ziet Noorwegen eruit 20% ^5.40% X FredOlsen Lines e""5" 9a'0*<Xe>. FERRYDIENSTEN NOORWEGEN Kristiansand De groene kustroute h0VS?wd>ensten Tr S-SaPrroao-ae22,e_ HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 APRIL 1985 PAGINA 7 KEES VERKERK: Land voor individualisten Veel variatie Geen bustoeris- me, maar wel... anHl VAKANTIE INFORMATIE MET DE AUTO Toegangspoort naar Noorwegen 'van m,nV y.ortin9 kecIING BIJ vee, niet3ys*to?yn<zi /V, '"eer re'sfc> Noorwegen: als u alles gezien heeft een weekje uitrusten in Sörland - r Noorwegen is een fantastisch land voor mensen die nog weten te genieten van de natuur. Er is een enorme variatie in landschap, flora en fauna. Fjorden en bergen, heuvels en meren, bossen en stranden wisselen elkaar af, elk met hun eigen schoonheid. Noorwegen is niet per se kouder dan Nederland. Door w de grote uitgestrektheid kun je niet over "het" weer in Noorwegen spreken, maar het kan - zeker in het zuiden - vaak warmer en zonniger zijn dan in Nederland. Een zomervakantie in Noorwegen is puur plezier voor het hele gezin. Zeer aan te bevelen als u voor het eerst komt is een rondreis. Bij aankomst met de boot van Denemarken (Hirtshals of Hanstholm) In Noorwegen (Kristiansand) heeft u de keus: bijv. eerst naar Oslo, dan via Telemark naar de westelijke fjordenkust en dan terug naar Kristiansand. U kunt dan uw vakantie ideaal afronden met een paar dagen rust in de prachtige provincie west Agder waar Kristiansand de hoofdplaats van is. Een leuke ontdekking is in de zomer dat de dagen zo lang zijn. Omstreeks de langste dag kunt u zelfs 's nachts buiten nog een boek lezen! Noorwegen is een land van vis en vissen, zwemmen en varen, bossen en hout, wandelen, mineralen zoeken, kamperen in het vrije veld. Bloemen, planten en mossen vindt u in een ongekende variatie, uitbundig bloeiend, waar u ook komt. De Noren zijn vriendelijk en houden zelf erg veel van hun land. Vuilnisbelten in de natuur of eindeloze, lelijke industrieterreinen zult u er niet tegenkomen. Trouwens, als u wat van de grote routes en centra af bent kan het u gebeuren dat u de hele dag niemand tegenkomt. Misschien een paar natuurgenieters zoals u. Echt, onze woorden schieten tekort. Dat zult u beamen als u straks, vol van fijne herinneringen weer thuis komt. Sörland: waarde Noren zelf ook op vakantie gaan Sörland - Zuidland is niet het eerste gebied waar u aan denkt als u Noorwegen alleen maar uit de boekjes kent. De meeste toeristen komen met hun auto van de Braemar, Bolette of de Borgen, één van de gigantische ferryboten van Fred. Olsen Lines, in Kristiansand aan om vervol gens koers te zetten naar Oslo, Telemark, de fjorden aan de westkust of zelfs naar het hoge noorden. En daarmee doen ze onrecht aan één van de mooiste vakantieparadijzen die we kennen: Sörland. Eén van de delen van Noorwegen waar voor heel veel mensen met een verschillend vakantie-idee van alles te genieten valt. De provincie west Agder alleen al biedt u bijvoorbeeld 25 km ongerepte zandstranden. Het water is er warm -18°-24° - in de zomer dank zij een aantal factoren die op zichzelf al iedere waterrat in verrukking brengen: aan die kant van Noorwegen is er nauwelijks sprake van eb en vloed. Het water blijft kalm, mede door de vele eilandjes en scheren vlak onder de kust. Het aantal uren zon in dit gebied is uitzonderlijk hoog (in bijv. juli gemiddeld 262 uur, dat is 8V2 uur per dag!). Zwemmen en alle andere watersporten zijn er dan ook favoriet. Een paradijs voor windsurfers. En wat dacht u van picknicken met geroosterde garnalen op één van die mini-eilandjes? FJORDEN Wie vanuit Nederland naar Noorwegen wil met de eigen auto heeft eigenlijk maar twee mogelijkheden: geheel over land via Duitsland, Finland en Rusland (Leningrad) of gedeeltelijk over zee. De keus lijkt ons niet zo moeilijk! Eén van de aantrekkelijkste routes is dan zeker de z.g. groene kustroute. Deze loopt van Sluis in Zeeuws Vlaanderen, geheel langs de Nederlandse, Duitse en Deense kust naar de kop van Jutland. Daar - in Hanstholm of Hirtshals - kan men dan met één van de schepen van Fred. Olsen Lines in 4 uur naar Kristiansand. De VW's langs deze route hebben een nauwe samenwer king en kunnen u een handige folder aanbieden waarin u alle VW adressen langs de groene route vindt, een duidelijke routekaart en veel informatie over de gezellige vissersdorp jes, het landschap en tal van gezellige OSLO TELEMARK TIANSAND HIRTSH kleine onderbrekingsmogelijkhe den. Voor wie graag al direct met z'n vakantie wil beginnen een ideale route. De folder ligt voor u klaar in alle VW kantoren van Middelburg tot Nieuweschans "Ik heb het hier best naar m'n zin" Er is geen twijfel mogelijk. Als we in het dorp Hamresanden - zo'n 15 kilometer van Kristiansand - een zijweg indraaien staat er een levensgroot bord "Keesie's Camp". Hier woont dus Kees Verkerk die samen met zijn goede vriend Ard Schenk in de 60er jaren maar liefst twee keer wereldkampioen schaatsen wefd, één keer Europees kampioen en één keer Olympisch kampioen. Hij ziet ons al aankomen en als de deur van zijn gezellige restaurant openzwaait staat hij daar, de kleine grote man. Nog altijd even druk pratend biedt hij ons koffie aan die even later door zijn charmante Noorse echtgenote Sally wordt geserveerd. Kees Verkerk is razend populair bij de Noren. Al in zijn glorieiaren trainde hij veel op het Noorse ijs en maakte hij vele vrienden bij de Noorse schaatsploeg. Dat is ook zo gebleven toen hij tien jaar geleden besloot om in Hamre sanden, één van de mooiste plekjes aan de kust van Sörland eert vakantieparadijs op te zetten. Wie er nu komt valt van de ene verbazing in de andere. Maar liefst 3 kilometer strand staat de watersporter ter beschikking. En dat strand ligt langs een schitterend klein fjord mef talloze kleine eilandjes. Een ideale situatie voor alle mogelijke watersportactiviteiten Vooral windsurfen is hier razend populair. Kees zorgde er dus voor dat er een surfschool bij kwam. Verder is er een zwembad met een enorme, dubbele, waterglij- baan en voor de variatie een mimgolfbaan en een tennisbaan Op het fraaie, licht beboste terrein is het goed kamperen. Niet alleen de Noren hebben dat ontdekt, maar ook vele Nederlanders zijn jaarlijks van de partij. Ook zijn er 4-persoons campinghutten en 6-persoons bungalows met eigen keuken, douche, toilet, TV en balkon. Zijn laatste aanwinst is een werkelijk riant appartementenge bouw - royale suites met eigen keuken en badkamer en slaapplaatsen voor 4-7 personen. "Ik kom jullie zo helpen" roept Kees tegen twee mannen die, sjouwend met koffers waar duidelijk muziekinstrumenten in zitten, binnenkomend. Getraind om te winnen "Dat zijn Hollandse vrienden met wie ik samen muziek maak "zegt hij. Op onze nogal vragende blik gaat hij verder: "vanavondheb ik een party met 120 gasten en dan maken we daar ook een feest van. Zelf speel ik electronisch orgel en trompet". "In de zomer hebben we 4x per week disco - nee daar waag ik me niet aan-en eens in de week een Hollandse avond met allerlei soorten kaas. Verder nog een oergezellige garnalenavond en zo nu en dan organiseer ik nog wel eens wat anders". Nee, Kees Verkerk is nog niets veranderdAls hij losjes opmerkt dat ie "wel wat zal doen" kun je erop rekenen dat het tot in de puntjes in orde komt. Hij is tenslotte getraind om te winnen. En met minder neemt hij geen genoegen. Wie weg wil van het massatoeris me komt in Noorwegen aan z'n trekken. De mooiste plekjes zijn nog altijd ongerept. De Noren zijn - gelukkig - erg zuinig op hun land. Kolossale hotels, souvenierwin- kels en boulevards met patatkra- men en disco's zult u er niet aantreffen. Maar dat wil helemaal niet zeggen dat u er niet gezellig en leuk kunt uitgaan. De Noren hebben het geheim om alles op z'n plaats te laten waar het hoort. En als u een avondje naar de disco wilt weet elke jonge Noor u de weg te wijzen. Daar zult u dan, misschien wat verbaasd, de Noren anders leren kennen, want ondanks alle verhalen: de Noren zijn vrolijke, vriendelijke mensen en soms zó uitbundig dat je je héél wat zuidelijker waant. Noorwegen kan in vijf delen worden opgesplitst, elk met zijn eigen karakter. Enige informatie als eerste indruk zal u zeker inspireren er eens wat reislectuur op na te slaan. Maar wees gewaarschuwd! Noorwe gen "doen" in twee weken is een onmogelijkheid. Dat vindt u nu misschien jammer maar als u er één keer geweest bent wordt dat anders. U zult steeds weer opnieuw een stuk willen ontdekken en tenslotte uw hart geheel verliezen aan dit ongeëvenaarde natuurland. 3 Ostland Is een zeer gevarieerde provincie met de hoofdstad Oslo. Hier - rond de Oslofjord - vindt u het dichtst bevolkte gebied van Noorwegen. In Valdres vindt u aardige kleine plaatsjes in het merengebied. De Panorama vallei en de Jotunheimweg mag u niet missen. Jotunheimen is een imposant bergmassief; het grootste van Noord-Europa (2469 m). Vooral de wintersport vyordt in deze provincie druk beoefend. 1 Vestland De westkust tussen Stavanger en Alesund. Hier vindt u de beroemde fjorden zoals de Hardanger- en de Geiranger fjord. Hoge, steile rotsen, rijzen op uit het water. Woeste watervallen, lieflijke beekjes, eindeloze vergezichten. Bergen, de tweede grote stad van Noorwegen is een erg gezellige en interessante stad. Op de brede boulevard waar het schuim over de kade spat vindt u een vismarkt zoals u nog nooit hebt gezien. 2 Sörland Omvat de provincies West en Oost Agder en Telemark. Elders op deze pagina vindt u uitgebrei de informatie over deze streek. In Telemark, een bosrijk gebied met diepblauwe meren vindt u verschillende zeer fraaie "stav"kerken, houten kerkjes, vele eeuwen geleden gebouwd en vaak lijkend op een omge keerd schip. Als u in de avondschemering in de bossen een luid gebrul hoort hebt u vrijwel zeker te maken met één van de daar nog veel voorkomen de edelherten. En als u geluk heeft krijgt u het misschien nog te zien ook. Sorlandet Het zuidland - "et" is in het Noors het lidwoord "het" dat niet vóór maar achter de naam staat - is het zuidelijkste deel van Noorwegen met Kristiansand dis hoofdstad. Wilhelm Krag, een 4 Tröndelag De provincie waar vooral de sportvisser zijn hart (en veel zalm) kan ophalen. De bekendste stad is Trondheim. Het landschap is ongeveer gelijk aan Zuid-Noor- wegen. 5 Noord-Noorwegen Het land van de middernachtzon is honderden kilometers lang. Op een reis naar de Noordkaap die men op verschillende manieren kan maken (auto, trein-tot Bodó-, bus of boot) leert u het land goed kennen. In het hoge noorden vindt u ook de Lofoten en Vesterèlen. Op deze eilanden - hoe kan het anders - wonen voornamelijk vissers. Veel vissershuisjes zijn geschikt gemaakt als vakantiehuisje. Narvik en Tromsö zijn belangrijke plaatsen. Hier komt u ook al de Lappen tegen die op de uitgestrekte toendra's hun rendieren hoeden. Maar veel Lappen zijn ook vissers of werken in de mijnbouw. bekende Noorse schrijver uit de vorige eeuw schijnt deze naam Sörland voor het eerst gebruikt te hebben. Spottend schreef hij eens: "Sörland is zo grauw, eentonig en vlak dat we gelukkig hier geen toeristen zien". Sörland was in die tijd moeilijk bereikbaar. Eén keer per dag kwam er een stoomboot uit Oslo aan die langs de hele kust de haventjes aandeed (Oslo-Stavanger in 24 uur). Verder kon |e er alleen te paard komen. De Deense koning Christian IV stichtte de stad in 1641De stad heeft een merkwaardige plattegrond, net als New York en Mannheim gebaseerd op rechthoeken. Het centrum is precies 1 x 1 km groot. Het is een gezellige stad met 60.000 inwoners. Er zijn veel winkels, hotels en restaurants en 00K nog een aantal houten huizen uit de begintijd. Zonnen en zwemmen, wandelen in de bossen en velden of varen met de boot tussen de eilandjes en scheren, gevolgd door een bezoek aan Kristian- sands Dier- en recreatiepark, dat op een grootte van 400 hectaren elk jaar honderdduizenden bezoekers vreugde en gezellig heid brengt, dat zijn de grote aktiviteiten. Er zijn veel bezienswaardig heden in Kristiansand en omgeving. Het Vest-Agder Volksmuseum met zijn oude bc»erderijen, een straat van het oude stadsdeel en kunst handwerken. De beelden collectie van Arne N. Vigeland, de Oddernes kerk uit de vikingtijd, de vesting Christiansholm en de (op 1067 mm smalspoor lopende) stoomtrein die vertrekt uit Grovane (Setesdal). De omgeving is bijzonder mooi.' In 5 a 10 minuten loopt men naar de parken Ravnedaien en Baneheia waar u fijn kunt wandelen in de mooie natuur. Vanuit Kristiansand kunt u gemakkelijk dagtochten per auto maken naar bijvoorbeeld het Setesdal en Telemark. Ten westen ligt het schiereiland Lista. Hier vindt u nog zo'n 2500 grafheuvels uit de tijd van de grote volksverhuizing en er zijn ook nog rotstekeningen. Het T.T.K. (VW) kantoor (H. Wergelandsgt. 17) zal u graag nog veel meer goede suggesties geven. Wees niet verbaasd als u in keurig Nederlands te woord wordt gestaan! Majoor vort Knarren - kanon tegen een kruidenier Even ten westen van Kristiansand ligt het fort Frederiksholm, een stoere steenklomp uit het verleden met een schitterend vergezicht over de grillige kust en de zee. Omstreeks het begin van de vorige eeuw stond dit fort onder bevel van ene majoor von Knarren. De majoor hield van een vrolijk leventje en menig keer heeft het fort in zijn dagen gedaverd - niet van de kanonnen - maar van de uitbundige feesten waarbij menig flesje wijn werd opengetrokken. De leverancier, niet ver van het fort was een kleine kruidenier die dit alles maar matig vond omdat majoor von Knarren's gage bij verre niet voldoende was om alles netjes te betalen. Nu had onze kruidenier ook nog een paar uitzonderlijk mooie flessen Madeira in de kelder waar onze majoor wel zin in had. "Eerst betalen en dan zien we wel verder" was de reactie van de tot het uiterste getergde kruidenier. Woedend stevende de majoor naar zijn fort terug, draaide één van de kanonnen landinwaarts en loste een schot op het winkeltje. De kruidenier kwam naar buiten met een witte doek en een fles Madeira. Nu begrijpt u waarom in het Caledonien hotel in Kristiansand de bar naar "Majoor von Knarren" is genoemd. Nergens in Noorwegen is zoveel variatie op een zo klein bestek als in Sörland. Prachtige campings langs de stranden. Een gezellige stad als Kristiansand. Heuvels en kleine bergen rondom en dan zomaar als verrassing een kleine fjord. In enkele uurtjes ben je van de kust in de meest gevarieerde wonderwerelden van Noorwe gen. Wat denkt u van een tochtje naar Stavanger? Of een onvergetelijke rit door het adembenemend mooie Setes dal? Of Telemark waar de heuvels met eeuwenoude bossen de diepblauwe bergme ren trachten te verstoppen? Noorwegen en Nederland - historische banden Amsterdam die grote stad, is gebouwd op palen... En bijna iedere Noor zou dit versregeltje direct kunnen aanvullen met "uit Noorwegen". Want in de 16e eeuw werden de eikebossen in Zuid-Noorwegen in snel tempo gekapt. Hollandse schepen kwamen ze laden en brachten het hout naar Amster dam waar de palen nu nog de statige grachtenhuizen dragen. In de eeuwen die volgden werd er weer ijverig voor nieuwe bebossing gezorgd. Nu voorna melijk naaldhout. In Flekkefjord, niet ver van Kristiansand, vindt u nog een wijk die "Hollenderbyen" heet. Hier kwamen - trouwens langs de hele westkust - zeer veel Hollandse schepen binnen, beladen met specerijen uit de Oost naar Nederland gebracht door de schepen van de Oostindische compagnie. Tabakspijpen, jenever, hop, bier, koren, beschuit, erwten en bonen, ja zelfs dakpannen en bouwstenen werden ingevoerd. Uitgevoerd werd vooral kreeft, die dan weer werd doorverkocht naar Frankrijk. Vooral Zierikzee heeft zich hierin gespecialiseerd. Veel Noren monsterden aan op Nederlandse schepen. Noorse meisjes werkten in het huishou den in Amsterdam, kinderen in Noorwegen dragen nu nog vaak namen als Evert, Jan, Willem of Annichen. In het telefoonboek van Flekkefjord kom je nog 20 keer de naam Seland tegen. Wie weet... U zult merken dat er niet veel georganiseerde bustochtjes zijn vanuit Kristiansand. Daarvoor is de vakantieganger in dit gebied veel te veel op zichzelf. Het enige wat u kunt doen - en dat is dan ook een must - is een 4-uur durende tocht met een boot langs de kust. Een fantastische ervaring die u nooit meer zult vergeten. NOORWEGEN FJORDEN Geld'tg voo P epen Via de groene kustweg door Nederland, Duitsland en Denemarken bereikt u Hirtshals en Hanstholm, de twee Deense havens waar Fred. Olsen Lines' luxe ferryschepen u opwach ten om u in 4 uur met uw auto naar Kristiansand in Noorwegen te brengen. In het hoogseizoen tot 5 afvaarten per dag. Vanuit genoemde havens zijn er ook diensten op Egersund aan de zuid-westkust van Noorwegen (4 x per week). Fred. Olsen Lines Ferrydiensten Noorwegen biedt u veel comfort: ISTIANSAND 1RTSHALS 16 \aaf er zijn hutten, couchettes en ligstoelen. U kunt eten in de snackbar of uzelf trakteren op het fameuze "koldtbord" in het restaurant. Fred. Olsen Lines Ferrydiensten Noor wegen biedt u ook veel voordeel-arrangemen ten. U vindt ze in deze advertentie. '<57 "sanq korting porting et ho. 7e/ Olsen Lines Noorwegen yrQ n de passagetarieven. korting °P d *5 A °r9ai hersc öo te --/a Vr, erg, aar b,j u lv korfi, boekt" restaurantPPartementen n' ure, $u. de ANWB uw ANVR Beisbareaumeue,sa,deling renendeAmro o0odzaKeli»Ke reser uw tickets en Iets om over na te denken: een rondreis door Noorwegen kunnen we iedereen aanbevelen, zeker als u voor het eerst dit land bezoekt. Maar denk erom: het is een land waar u de tijd voor moet nemen. En dat niet alléén omdat u dan veel meer geniet, maar ook omdat de Noorse wegen geen autosnelwegen zijn zoals in de meeste Middeneuropese landen. De wegen zijn prima onderhou den maar smal en bochtig. En zo nu en dan kunt u uw weg alleen vervolgen als u geduldig op een veerboot wacht. Na zo'n rondreis is het goed uitrusten in Sörland voordat u weer met de boot uit Kristiansand vertrekt. 1985 ?.7xTEL-BONU~ olsen Lines GraV>Sde°S^aStnav J HgeJ'v00r passages de gaarde rKen reducViepaSfTiodaVie ,n 0 - hcrte^a ne(i in Pe nnen van' en NoonN^enA/9 Korting^ Voor nadere

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 7