r „Televisie is waarheidsserum voor presentator" 'Abramhitn bets' binnenkort beschikbaar Broers Van Raay: zeer ervaren met dirigeerstok Verstopt iL 4 RANDSTAD-EDITIES Pim Jacobs: Speciale RET-kaart vliegfeest Nodig ze komen stuk voor stuk goed terecht Steun nodig Midden Delfland. Eén van de goede dingen van deze dagen is dat de stadsmens de weg naar de natuur weer heeft terugge vonden. De vele inspanningen om Midden-Delfland zijn waarde te doen behouden vormen in onze eigen leefomgeving in de Randstad een duidelijk voorbeeld hiervan. Het doel van de nu op gang gekomen reconstrcutie is de open ruimte tussen de hoog oprijzende stedelijke be bouwing van Delft, het Westland en de waterwegste den te handhaven. De Overheid ziet het gebied als buf ferzone die in stand gehouden moet worden. Met be hulp van de Reconstructiewet Midden-Delfland zullen voor de stadsbewoners belangrijke recreatieve voorzie ningen worden getroffen. Daarnaast zal er voor wor den gezorgd dat de nog overblijvende agrarische be drijven in dit veenweidegebied een gezonde economi sche grondslag krijgen. Dit kan door middel van lan dinrichting. Gezonde agrarische bedrijven vormen de beste waarborg voor het open karakter van het groene hart. Richtlijnen nodig Grote bedreiging yt De molens bij Maasland karakteristiek voor Midden Delfland. Een voor Midden Delfland typische boerderijen. NIEUW-LOOSDRECHT Pim Jacobs, die onze vol gende Thuiskrant Sterrenkwis gaat presenteren, is een bijzonder mens en dat is 'ie. Bijzonder omdat hij precies zó overkomt als we hem van de televisie kennen: hof felijk, vriendelijk en vol belangstelling voor anderen. Zulke mensen komen we niet elke dag tegen... Leven vol muziek door Aat Dane Vrije tijd uiterst schaars Roel van Raay: al zeer ervaren met de dirigeerstok. WATERWEG NOORD Luid tromgeroffel en hoorn geschal begeleidde het examen van Marcel en Roel van Raay. Hoe vrolijk en ongedwongen het er ook aan toe ging, er stond toch een heel serieus, maar wel wat uit zonderlijk diploma op het spel: dat van drumband-in structeur. e Marcel tuchtig. stapte van het slagwerk over op het dirigeren. Wel zo leuk en minder luid- HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 1 MEI 1985 PAGINA 19 De toekomst van Midden Delfland Midden Delfland zal in hoofd lijn verdeeld worden in twee gebieden. In een deel zal het accent vooral komen te liggen op de recreatie. Het andere deel zal in hoofdzaak zijn agrarische functie behouden. Het is de bedoeling dat ook in het landbouwgebied rustige recreatie wordt gestimuleerd. Dit kan door eenvoudige re creatieve voorzieningen en een passende landschappelijke aankleding. Een zogenaamd Recreatieschap, waarin alle belangstellende gemeenten deelnemen geeft richting aan de recreatieve ontwikkeling. Om de zaak in de hand te hou den zijn een aantal duidelijke regels nodig. Een uiterst be langrijke beleidslijn zal wor den dat er geen recreatieve of landbouwkundige ontwikke ling zal zijn in gebieden waar de natuurwaarden het hoogst zijn. Als toch hier of daar in interessante delen een ingreep onontkoombaar is zal dit el ders gecompenseerd worden. Natuurlijk is dit alles niet met een schaartje te knippen. Ty pisch voor Midden-Delfland is juist de verweving van de landbouw en natuur. Anders gezegd, lange tijd is in dit ge bied de landbouw zodanig be dreven dat de natuur- en land schapswaarden niet ip het ge drang kwamen. Het is dan ook uit een oogpunt van natuurbe houd logisch deze verweven heid te laten voortbestaan. De geprojecteerde verkeers weg door het gebied heen is nog steeds een grote bedrei ging. Reeds in 1980 besloot de Tweede Kamer dat Rijks weg 19 zou moeten worden aangelegd. Het is de Rijks weg die een nieuwe verbin ding in het verlengde van de Beneluxtunnel zal vormen met de Haagse agglomera tie. Er is in die tijd veel over het doorgaan van deze aan leg te doen geweest. Men had destijds niet altijd aan dacht voor een beperkende toevoeging. Een van de grote partijen maakte bij het be sluit twee kanttekeningen, en pas als daaraan voldaan was zou men met de aanleg instemmen. De eerste beper king was dat uit een nog na der te verrichten onderzoek zou moeten blijken dat de weg aanvaardbaar in het landschap kan worden inge past. Als deze vraag met „ja" zou worden beantwoord zou men bovendien dan nog eens bekijken of het geld op de nationale verkeersbegro- m J* S#-- - K 'rf P V ting niet beter aan andere rijkswegen zou kunnen wor den besteed. Het eerste punt heeft nu al on langs geleid tot een stevige aanvaring tussen de Recon structiecommissie en de Minis ter van Verkeer en Water staat. De minister vindt dat de plannen best passen, de Re constructiecommissie ziet dat niet zo zitten. Het probleem van de aanpassing in het ge bied is nu voorgelegd aan de Minister van Ruimtelijke Or dening. Het is niet onredelijk te ver wachten dat de weg er ver moedelijk niet zal komen. De regering zwemt niet in het geld, dat is een duidelijke zaak. Even belangrijk is dat de bewoners van deze streek en ook daarbuiten de immense waarde van dit open gebied steeds meer gaan inzien. Een organisatie als de Vereniging Midden-Delfland, ook verte genwoordigd in de Recon structie-commissie heeft een grote aanhang en levert een belangrijke bijdrage om de waarde van deze streek duide lijk te maken. Boeren en ande re bewoners ageren. Zij wijzen op het feit dat de weg een enorme visuele ver storing in het landschap zal zijn. Dat de weg veel geluids hinder zal geven. Dat de uit stoot van zwaveldioxide en koolwaterstoffen oogstreductie betekent. Dat landverlies een rendabele bedrijfsvoering zal bemoeilijken. Dat de weidevo gelstand drastisch achteruit zal gaan door geluidshinder en verstoring van rust. Harde argumenten die hun ef fect niet zullen missen. Het is onmogelijk het gebied zo goed mogelijk in stand te houden en te verbeteren als de belanghebbenden en dat is de totale bevolking in deze streek hier niet van harte achterstaan. Dit is een van de redenen dat de Lions Club Vlaardingen ij verde voor de totstandkoming van een Bezoekerscentrum. Die presentatie is geen pose en hij maakt het ons dus een beetje moeilijk; we wilden een andere Pim Jacobs aan de le zers voorstellen, één die ze nog niet kennen, maar die bestaat niet. In zijn fraaie huis aan de Loosdrechtse Plassen neemt Pim, hoewel druk bezet en be laagd door telefoontjes, ruim schoots de tijd om onze vragen te beantwoorden. Over zijn werk als presentator in TV-programma's zegt hij: „TV is een waarheidsserum voor presentators en presenta trices. Je dringt de intimiteit van de huiskamer binnen, als ongewenst lid van de familie dat zich gewenst moet ma ken.'' Hij kan zich niets anders voordoen dan hij is, zegt hij, want dat merkt het publiek onmiddellijk. Pim Jacobs is 50 jaar, geboren in Hilversum, waar hij na de lagere school aan het Nieuwe Lyceum studeerde. Tot zijn trouwen woonde hij in zijn ge boorteplaats en daarna ver huisde hij met zijn vrouw Rita Reys, 'Europe's First Lady of Jazz', naar Kortenhoef. In 1967 kochten zij de villa 'Der Pienen Waert' (de pijn- /moeite waard), een heerlijke verblijfplaats voor mensen, die weinig rust kennen. Na zijn schooltijd dacht Pim aan een universitaire studie: rechten of medicijnen. Zijn va- der was advocaat en zijn oom arts, dus... Maar al tijdens zijn studie aan het Lyceum was hij met muziek bezig, hij speelde o.a. regelmatig op schoola- vondjes. Nadat hij in 1953 als amateur de AVRO Jazz-competitie had gewonnen en daardoor be kendheid had gekregen, vorm de hij een trio met zijn broer Ruud en Peter Ypma en ver diende wat met 'schnabbeltjes'. Kerstmis 1953 had hij zijn eer ste televisie-optreden Een paar van zijn vele bezig heden: van '58 tot '73 school- concerten met uitleg; vanaf het begin van de zestiger jaren TV- en radioprogramma's voor diverse omroepen: NCRV 'Jazz Zien' en 'Studio Anno', AVRO 'Nieuwe Oogst' en 'Mu sic Galery', Tros 'Music all-in'. En nu dan de presentatie van 'Reis om de wereld in 80 vra gen' en 'Babbelonië' Er zijn plannen voor een mu ziekprogramma op TV en een nostalgisch radio-programma over de jaren '50. Pim gaat volgend seizoen door met 'Reis om de wereld in 80 vragen', hij gaat twee concerten geven met Louis van Dijk en gewerkt wordt aan een concerttournee met Rita Reys en het trio. Pims interesse voor muziek bestrijkt een breed vlak: „Van volksmuziek tot musical en van Bach tot Beatles", zegt hij: „maar er bestaan maar twee soorten muziek: goede en slechte..." Met onze vragen naar de be steding van zijn vrije tijd heeft Pim weinig moeite: hij hééft niet veel te besteden. In 'vrije re' tijden las hij werken van Hermans, Van 't Rève, Vest dijk, Coolen, Maarten 't Hart... Nu, soms, veelal tijdens een vakantie in zijn tweede huis in Portugal, goede dectives. Hij kijkt zowaar een enkele keer naar het Nieuw-Loos- drechts Huis-aan-huisblad. Vindt dat interessant vanwege het plaatselijk nieuws, vindt het belangrijk omdat, zegt hij, dit soort bladen het nieuws brengen 'zonder aanzien des persoons of religie'. Als hij TV kijkt dan kiest hij voor ont spannende programma's. Vanaf hun trouwen verzame len Pim en Rita kunst en an tiek. Ze hebben o.a. een collec tie schilderijen van de (op 91- jarige leeftijd overleden) Am sterdamse schilder Piet van Wijngaert, die Pim in de 60-er jaren leerde kennen, en van diens tijdgenoten. Pim hoopt ooit een expositie van zijn schilderijen in te richten. Van Wijngaert zocht zijn on derwerpen in de natuur en als Pim zijn schilderijen bekijkt, vindt hij een beetje troost. Want hij houdt van de natuur, maar kan er zo zelden van ge nieten. Hij leidt een jachtig leven: „Ik moet prestaties op afroep leve ren", zegt hij. Het is de tragedie van allen, die bekend en beroemd zijn: ze houden van hun werk, maar het is dikwijls een haat/liefde verhouding... Verder is een kaart uitge bracht van het gebied. Een kaart die tevens met een groot aantal aquarellen de schoon heid van onze streek duidelijk weergeeft. De totstandkoming van de kaart vormde een vrij groot projekt. De uitgave was mogelijk door de steun van het bedrijfsleven. Eind vorig jaar was een eerste oplage van 5000 exemplaren in rekordtijd uit verkocht. Grote en kleine be drijven namen de kaart af als geschenk voor het eigen perso neel of als relatiegeschenk voor hun afnemers. Het zeer grote aantal verzoe ken om alsnog de kaart te bemachtigen was aanleiding te besluiten tot een tweede druk. Hierdoor kan de kaart ook ter beschikking komen van nog meer bewoners van onze streek en daarbuiten. U kunt de kaart bestellen met de hiernaast geplaatste bon tegen de prijs van 15,-. De Lions Club Vlaardingen besloot het batig saldo van de kaartverkoop te besteden aan de Stichting „Redt de Kinderen". Een organisatie die door middel van een grootschalig inentingspro gramma in de derde wereld de kindersterfte hoopt in te dammen. In een laatste arti kel treft u over kaart en dit doel meer bijzonderheden aan. Ook bij dit artikel ziet u weer enige aan de kaart ontleende illustraties. Zondag 5 mei wordt in Rotter dam het nationale bevrijdings feest gevierd. Tal van grote en kleine aktiviteiten vinden op deze dag plaats. Zo zal er op Luchthaven Zestienhoven een groot vliegfeest worden gehou den. Voor deze vlieghappening brengt de RET een speciale vervoerkaart uit. Vanaf twee punten brengen bussen passa giers naar het vliegfeest. Bij het busstation aan de Con- radstraat (naast Centraal Sta tion) vertrekt er behalve bus lijn 33 een extra bus. Deze rijdt via een vrijgemaakte route rechtstreeks naar het vlieg veld. De bussen rijden met een frequentie van vijf minuten. Er is nog een mogelijkheid voor hen die toch met hun ei gen vervoermiddel zo dicht mogelijk bij het feest willen komen. Vanaf parkeerterrei nen in de Spaansepolder en 's Graveland rijdt er met een frequentie van acht minuten, een bus naar Zestienhoven. Het beginpunt is 's Graveland nabij de Ringerstraat en de bus rijdt daarna door de Spaanse polder naar het eindpunt. De bussen zijn te herkennen aan de speciale borden voorop. Als het feest is afgelopen, rijden deze bussen nog tot 20.00 uur terug naar de parkeerterrei nen. De speciale dagkaart is te koop bij de RET-kaartverkooppun- ten en uitsluitend 5 mei ook op de extra bussen en lijn 33. De kosten zijn 3,voor volwas senen en 1,50 voor kinderen t/m 9 jaar en houders Pas 65. Strippenkaarten zijn uiteraard voor dit evenement ook te ge bruiken, zij gelden echter niet op de extra pendelbussen par keerterrein - vliegfeest v.v. Daar hebben natuurlijk mu ziek én muzikanten mee te maken. Een heel orkest moet er dus aan te pas komen om te zien of Marcel en Roel inder daad die titel waard zijn. Maar liefst dertien muziekver enigingen uit de regio stonden hun beste trompettisten en slagwerkers af voor deze mid dag, maar ook al voor de talrij ke oefenavonden van te vo ren. Dat was uit aardigheid, maar ook een beetje uit eigen belang: gediplomeerde instruc teurs zijn in onze streken dun gezaaid. Ieder groot feest treden hier weliswaar de beste showbands op, hun begeleiders moesten voor lessen helemaal afzakken naar Eindhoven of nog dieper in het Zuiden. Streekmuziekschool Waterweg Noord verzorgt nu als eerste muziekschool boven de grote rivieren een opleiding tot drumband instructeur. Voor directeur Hans Mulder, die de cursus verzorgde, dus een gro te dag. Maar ook voor zijn twee eerste eindexamen-kan didaten de broers Marcel en Roel van Raay uit Schiedam. Van examenzenuwen hebben deze twee muziekenthousias- ten die als beroep toevallig al lebei de biologie kozen, ogen schijnlijk geen last. Allebei zijn ze van jongsaf aan dan ook met muziek bezig. Eerst alleen als muzikant, met trompet en slagwerk als favo riete instrumenten. „Horen en zien verging je wel eens bij ons thuis", zegt Roel. „Maar met lawaai leer je leven en het was wel altijd heel gezellig." Omdat hij de kennis die hi; had ook wilde overdragen werd Roel zes jaar geleden isn- tructeur van de Rijnmond band. Zonder diploma. Nu hij dicht bij huis de kans kreeg dat alsnog te halen, aarzelde hij geen moment en meldde zich aan bij de Streekmuziek school, samen met zijn broer. Met zijn tweeën zo'n opleiding volgen, gaat natuurlijk makke lijker, zeker als je zoals Roel en Marcel muzikaal op een lijn zit. Dit examen, waar bij onder andere de didaktische kwa liteiten van de beide broers werden getest - zo moesten ze met het orkest een onbe kend werk instuderen - is maar een tussenstap. Hoofddoel is het diploma drumfanfare-instructeur. Wie dat op zak heeft, kan een compleet orkest gedu rende de repetitietijden be geleiden. Dat mag allemaal simpel lijken, maar om toe gelaten te worden tot de op leiding drumbandinstruc teur alleen al acht is acht jaar muzikaal onderricht verplicht. 'Een heel veilige en sta biele fiets voor ouderen en licht-gehandicapten,' zo omschijft arts Hans Bakker zijn antwoord op een maatschappelijk pro bleem waarmee hij in zijn praktijk is geconfron teerd. Bij constateren al leen wilde hij het niet la ten en in samenwerking met technicus Hans Cor- nelissen werd een proto type ontworpen van een fiets die velen een (her nieuwd) opstapje biedt naar mobiliteit en dus: contact en zelfstandig heid. De naar achter gebogen zadelbuis, de stuurvorm en stuurstand alsmede de lage instap zijn de opvallendste kenmerken aan de 'Abramfiets'. Ook die elementen zijn erop gericht om een hogere stabiliteit te bereiken. Maar er is meer. De zadelhoogte en de ietwat naar voren verschoven trappers bieden de berijder een maximale trapkracht terwijl hij of zij daardoor ook zonder af te stappen de voeten aan de grond kan zetten. Een even kloeke als stabiele (auto)spiegel biedt riant uitzicht achteruit en een knipperlichten maken het mogelijk richting aan te geven zonder het stuur los te laten. Het initiatief van Bakker en Cornelissen is al in serieproduktie bij de Rijwielfabriek Rivel in Surhuisterveen en kan over een week of twee worden geleverd. Belangstellenden kunnen hun interesse laten blijken via de erkende rijwielspecialist. Tja, we willen niet voort zeggen, maar ais je dit# zo aankijkt was# nieuwbouw inderdaad*, enigszins noodzakelijk}# Toppers-grapje, natuurlijk. Want# Meubelspeciaalzaak j Heida uit Rijswijk was af# lang en breed verhuisd# toen slopers in het'# oude pand toesloegen. Ze hebben grondig# werk geleverd, maar# waren zo vriendelijk om# het nieuwe adres nog# even overeind te* houden. WEGENS NIEUW-BOUW. VERHUISD NAAR ÏNOELAAN Bollenstreekse Kim blijft haar ouders verbazen met puntige opmerkingen. Weer zo'n 'goeie' van 't 6-jarige tantetje is de volgende: 'Bewaar ze maar. Voor morgen. Als je ze nou goed verstopt dan kan niemand er vannacht bij, antwoordt Kim's vader op de vraag van het meiske of ze 't zakje chips nog mag leegmaken voordat ze naar bed gaat. Na het verhaaltje- voor-het - siapen vraagt vader of Kim de chips goed verstopt heeft. 'Heel goed, zegt 't meiske glunderend. 'Weet je waar In m'n buik RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 19