De Vriiheid" spil waarom alles draait Jenever voor een Gulden Glaasje 'n Trench, geknipt voor 'n hollands klimaat 249.- Molen De Palmboom: kans op restauratie Oost viert bevrijding met feestprogramma p 7/\ I Autodieven Klaas Linker is groot in trucjes en illussies Liefdevol Souvenir De aubade in Kethel wordt elk jaar drukker. Vervolg van voorpagina Mag ik die ook, meneer. Het Nieuwe Stadsblad Paalzitten en een boek lezen - aan de Groenelaan kan op 30 april alles. SCHIEDAM Twee winkeliersverenigingen, de VVV, plaatselijke distillateurs, de gemeen te Schiedam, Stichting de Schiedamse Molens, molen De Vrijheid en het Echte Bakkers Gil de slaan in mei de handen ineen om Schie dam een evenement te bezorgen dat klinkt als een klok. Vier achtereenvolgende zaterdagen staat Schiedam in het teken van de Molen en van de bedrijfstakken die daarvan zijn afge leid. Geen wolkje aan de lucht en plots een regenbui. Met deze all weather trench coat biedt u aan elk weertype 't hoofd. Royaal gesneden, zodat u een grote bewegingsvrijheid heeft. Met prachtige ruitvoering en alle details die een trenchcoat dient te hebben. Nu met f50,- jubileumvoordeel. Een goedgeklede vrouw is een Slotvrouw. voor dames met een kleine schoenmaat! Onze kollektie begint bij maat 34 Distillateur Dirkzwager benoemt burgemeester Scheer es tot lid van het Gulden Glaasje, een passende onder scheiding bij de presentatie van de moutwijn jenever De Vrijheid. De knechts van molen De Vrijheid proeven de nieuwste borrel en bevinden die prima. Zijn winkel is absoluut uniek in Nederland. Dat weet hij zeker en het ligt ook voor de hand, want wat Klaas Linker uit Dordrecht verkoopt is bepaald niet alledaags. RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS' TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 1 MEI 1985 Kerklaan was het al om een uur of tien dan ook een drukte van belang. Deze feestmarkt was een dermate geslaagd ex periment, dat het volgend jaar zeker terug zal keren in de Oude dorpskern. Óp Koninginnedag anno 1985 bleken twee stadsdelen met hun eigen identiteit, Kethel en De Gorzen, nog het meeste pu bliek te kunnen trekken. Wat Kethel was voor noorde lijk Schiedam, was Zuid voor het overige deel van de stad. De altijd al druk bezochte bra derie op de Groenelaan maak te ook dit jaar haar reputatie volledig waar. Hier nu eens geen oude ambachten, maar een groot sportevenement ge organiseerd door gymnastiek vereniging Alliantie. Heel wat Schiedammers maakten van de gelegenheid gebruik hun snelheid en con ditie te testen in een trimloop •over anderhalf, drie,, vijf of tien kilometer, voerend langs Schiedams schoonste plekjes. Enige tegenslag voor de win keliers die het evenement op touw hadden gezet, was de weigering van luchthaven Zestienhoven om het toestel met acht parachutisten, die rónd het middaguur zouden landen op het grasveld aan de Willemskade, te laten opstij gen. In sommige stadsdelen dus een geslaagde 30e april. De wijken die dinsdag niet goed uit de verf kwamen, krijgen de kans dat gemis goed te maken op 5 mei, als Schiedam veertig jaar bevrijding viert. SCHIEDAM Achter een flat aan de 's Gravelandseweg zijn zondag twee autodieven aangehouden. Ze liepen tegen de lamp toen zij enkele gepar keerde auto's probeerden open te breken. Flatbewoners waarschuwden de politie, die het tweetal naar de kentekenbewijzen van de Ford waarin zij reden, vroeg. Dit voertuig bleek eigendom van iemand uit Hellevoetsluis. De Opel waarin de dieven, 20 en 22 jaar oud en afkomstig uit Vlaardingen, naar Schiedam waren gekomen, was afkom stig uit Capelle. Op de par keerplaats werd nog een Ci troen aangetroffen die verse sporen van braakschade ver toonde. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER. J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES Tot dinsdag- en donderdagmiddag '17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 iiiiimiiiiiimiiiimiiiiiiiiiih iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiii Meimaand barstensvol molen akti viteiten Open dagen bij Dirkzwager en Uto, exposities in de Noordmo len, het Zakkendragershuisje en het Stedelijk Museum, een fotowedstrijd, een broodbak kersdag, een ambachtenmarkt, een dag van het gedistilleerd, een tweekamp, braderieën - het feestprogramma vermeldt zoveel onderdelen dat zelfs een uitgebreide opsomming te kort schiet. Aanleiding voor al deze festi viteiten is het tweehonderd ja rig bestaan van molen De Vrijheid, die op het nippertje de sloperswoede van de jaren zestig overleefde. Onherstelbaar veel ging er in die tijd in de voormalige Bran- dersbuurt tegen de vlakte en slechts aan het historisch beset van een handjevol liefhebbers was het te danken dat De Vrij heid in 1974 weer in bedrijf werd gesteld als volwaardig molenbedrijf. De voortvarendheid waarmee indertijd allerlei waardevols werd platgewalst, heeft inmid dels plaatsgemaakt voor lief devolle gevoelens jegens Schiedams laatste monumen ten uit het jenevertijdperk. Ook de gemeente ziet nu het belang van degelijk gerestau reerde overblijfselen in; „de beste garantie om ze te behou den is ze een nuttige funktie te geven", aldus burgemeester Scheeres, voorzitter van de Stichting de Schiedamse mo lens. Deze ommezwaai in het voor deel van Schiedams oorspron kelijke identiteit moet tijdens de Molenmaand ten volle tot uitdrukking komen, al zal het sommigen niet lekker zitten dat uitgerekend de verant woordelijke man voor de sloop in deze buurt, voormalig wet houder Cor Bolmers, op het lijstje van ere-gasten staat. Zijn verdiensten voor met name de molens zijn echter niet weg te cijferen, beweerst molencoör dinator Jos Gunneweg. Aan de feestelijkheden (4 mei: bakkers, 11 mei: molendag en fietsdag; 18 mei: dag van het gedistilleerd en 25 mei Molen- feest met tweekamp, braderie, zakkendragers en vuurwerk) houdt Schiedam naast vele persoonlijke herinneringen, ook een souvenir in brons over. Dat is het beeld De Brandersknecht van Frits Hendrickx, dat op 18 mei wordt onthuld door een verte genwoordiger van dit uitster vende ambacht. Van Hendrickx' 1.85 meter hoge schepping, te plaatsen bij de Korenbeurs, is bij de gieter in Rumpt ook een kleiner exemplaar vervaardigd. Dit wordt geschonken aan Mr. Van Velzen, de oud-voorzitter van de Vereniging van Gedis tilleerd. Meer „jenever-beeldjes", zoals een Mouter, een Glasblazer, een Kuiper of een Distillateur zitten er niet in, al zouden ze volgens Hendrickx in het Schiedamse stadsbeeld niet misstaan. Het belangrijkste struikelblok is vermoedelijk het geld, om de Brandersknecht te kunnen uitvoeren, moest een speciaal voor dit doel gevormd comité geld inzamelen bij bedrijven en particulieren. Een van de belangrijkste financiële bron nen bleek de verkoop van re- plicaties van het beeld, waar voor naar schatting 60.000 gul den nodig was. Eén facet blijft tijdens de Mo lenmaand een soort witte vlek. Dat is de mogelijkheid, een oude mouterij te bezoeken. Met het jongerencafé De Goudsbloem (St. Annazuster- straat) dat in zo'n mouterij is gevestigd, zijn volgens de Werkgroep Schiedamse Mo lenmaand wel gesprekken ge voerd, maar de besprekingen waren niet van dien aard dat de Goudsbloem nu in het pro gramma is opgenomen. „Jam mer", volgens Scheeres, „want hij hoort er eigenlijk wel bij". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"lllllllllllllllllllllll SCHIEDAM Distilleerderij M. Dirkzwager BV heeft met het oog op de molenmaand een nieuw jenevermerk op de markt gebracht. „De Vrijheid" heet deze moutwijnjenever, en op het etiket is gemakkelijk te zien waaraan deze borrel zijn naam dankt: aan de gelijkna mige molen die dit jaar twee eeuwen oud is. „-Een echte, onvervalste, I modehuis 30 JAAR SLEUTEL TOT ELEGANCE Schiedam, Broersvest 33b Rotterdam, Korte Lijnbaan 15. Ook in Den Haag, Rijswijk, Zoetermeer, Wassenaar, Loosduinen, Hilversum en Zeist. SCHOENENMODEHUIS FRANSENSTRAAT 17-19, TELEFOON 34.39.38 VLAARDINGEN SCHIEDAM Aan het rijtje Schiedamse molens dat dankzij de inspanningen van de gelijknamige stichting in oude luister is hersteld, wordt binnenkort wellicht een nieuw monument toe gevoegd. Na De Vrijheid, De Noord, De Drie Koornbloemen en De Wal- visch, lijkt nu ook de Palmboom een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. De stichting kan deze molen, gesitueerd aan de Noordvest, gratis verwerven, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De Palmboom is thans in bezit van de heer Fontijne, direkteur van Pompfontijne, die de molen als garage gebruikt. Hij zou be reid zijn het monument, dat feitelijk uit niet meer bestaat dan een romp met een dak, aan de stichting over te doen in ruil voor een vervangende garage in dezelfde omgeving. Komt De Palmboom onder beheer van de molenstichting, dan is er nog een hoop werk te verzetten aleer de molen weer zijn oor spronkelijke aanzien heeft. Volgens burgemeester Scheeres, voorzitter van de stichting, kan de in de jaren zestig afgebrande molen worden hersteld voor een bedrag tussen de één en anderhalf miljoen gulden. Het leeu wendeel van deze indrukwekkende som zou voor rekening moeten komen van Monumentenzorg. Scheeres heeft goede hoop dat deze instantie geld beschikbaar wil stellen. Uit de succesvolle en vakkundige reparatie van de overige vier molens mag volgens de burgemeester worden afge leid dat Schiedam deze vorm van plaatselijke monumentenzorg ernstig opvat. smaakvolle jenever", zo prees de heer Dirkzwager vorige week zijn jongste produkt aan, waarvan de eerste glazen ge schonken werden in De Vrij heid zelf. Zo oud als deze molen is het drankje niet, maar wel gaat het om een beproefd recept dat de distillateur „ergens in een lade vond, gedeponeerd en al". Burgemeester Scheeres kreeg de proefprimeur toebedeeld nadat hij door de jeneversto ker benoemd was als lid van het Gilde van het Gouden Glaasje - een onderscheiding die slechts aan de grootste kenners van het vaderlandse nat is voorbehouden. Scheeres bewees wel degelijk over de vereiste kwaliteiten te beschikken want hij proefde lang en aandachtig voordat hij zijn oordeel gaf. Het viel on verdeeld gunstig uit: „Voor treffelijk". Hij deelde die mening met de meeste proevers. Onder hen ook twee molenknechts van De Vrijheid, Frans Kroon en Cock den Uijl, die hun bevin dingen al even kernachtig on der woorden brachten: „Pri ma!" De nieuwe jenever wordt sinds donderdagmiddag bij de slij ters verkocht voor een prijs die gezien het jaartal al even gemakkelijk te onthouden is als de naam: 19,85. v\ SCHIEDAM Kluphuis Oost en vereniging De Kinder vrienden organiseren op zon dag 5 mei een feestelijke ma- nifesatie, omdat Nederland 40 jaar geleden bevrijd werd. En op deze 5de mei bestaat De Kindervrienden 40 jaar. Vanaf 11.00 uur 's morgens tot 5.00 uur 's middags is er van alles te doen in en op het plein voor Kluphuis Oost, Galilei- straat 86. Op het programma staat ondermeer: Voor de kin deren een heel groot spring kussen en een kinderkermis. Verder is er een rommelmarkt en het Rad van Avontuur met mooie prijzen, door wijkwin keliers beschikbaar gesteld. Een Turkse volksdansgroep zal optreden en in eetstandjes zijn allerlei lekkernijen te koop. 's Middags tussen 3.00 en 4.00 uur treedt de formatie Dost op. Zij spelen muziek, die gebaseerd is op turkse melo dieën, het ritme is afwisselend Van buiten toont het nau welijks. Zo goed als geblin deerde ramen moeten ver hullen, wat binnen gebeurt. Klaas handelt namelijk in geheimen en er zijn er in de wereld heel wat, die die geheimen zouden willen weten. Hier geldt: „Eerst betalen, dan vertel ik het geheim". Want wie eerst het geheim wil weten kan altijd nog zeggen Nou nee, ik denk er nog even over. Zo gaat dat niet met een geheim. Hier, aan de Krommedijk 7 in Dordrecht handelt Klaas Linker in goochelartikelen en aanverwante spulletjes. In trucjes en illusies, dus u begrijpt, dat je bij de drempel de strikste ge heimhouding wordt opge legd. Geen enkele gooche laar, beroeps of amateur, zou het op prijs stellen, wanneer Toppers u hier zou vertellen hoe het mes drastisch in de schrijfarm van de verslaggever werd gezet. Herkenbaarheid vormt volgens Klaas Linker de toegevoegde waarde van een truc: Toppers redacteur Aat Zandstra (r.) heeft 'r een handje van zich dat soort dingen uit-en-te-na te laten ver klaren Zo'n twintig of vijfentwintig jaar geleden j lag er voor Dordse Klaas j nog een carrière als I machinebankwerker weggelegd. Daar had hij j voor geleerd, maar het zien optreden van een j goochelaar gooide roet j in het dagelijkse broodje j eten achter de j werkbank. Hoewel er j nog baantjes volgden bij j de PTT en als verkoper j in de RTV branche werd het goochelen voor hem j eerst een hobby, daarna j een prettige verslaving j en vervolgens een j ongeneeslijke ziekte. j /-nnrc ujiucu GROTE NAMEN I turks en westers, de harmonie is westers en de teksten zijn turks. Dost bestaat uit: Giilabi Demirel sas en zang, Hüsnü Uysal gitaar, Ismail Demirel bas en Hasan Demirel drum. De naam Dost betekent vriend en heeft de bedoeling alle mensen te bereiken om ze dichter bij elkaar te brengen en bekender met elkaar te ma ken. Verder zijn er in kluphuis Oost 2 tentoonstellingen te be zichtigen, te weten „Nederland tolerant" en „Tekens aan de wand". En er zullen die dag de videofilms „Waves" en „Raci- sitsch geweld" te zien zijn. Goocheltrucs zijn te koop. Bij Klaas Linker, die zijn goochelstudio Kali heeft genoemd, zoals zijn vroe gere nummer ook heette. Zo begon hij zelf ook. Een doos met wat trucjes. Trucs zelf bedenken of be staande verbeteren. En nu is hij zelf de vraagbaak en de koopman voor gooche lend Nederland. Grote na men uit het vak zijn bij hem kind aan huis. Richard Ross, Hans Kazan, Ted Winkel, Fred Jelsma, Henk Driessen. Veel gaat ook per post, vertelt Klaas. Of op de congressen van gooche laars, die jaarlijks worden gehouden en waar Studio Kali dan met een grote stand aanwezig is. Is de goochelwereld een gesloten wereld, wilde Toppers weten. Een beetje wel, weet Klaas-Kali-Lin- ker. En dat is ook wel be grijpelijk. Alles is uiteinde lijk een truc. Zeventig pro cent is aan te leren, maar ook zeventig procent van een goed nummer schuilt in de presentatie. De waarde van een truc moet je zien. Zie je dat niet, dan voel je je be kocht. En hij demonstreert een zo op het oog eenvou dige wasmand, waar plot seling pootjes uitschieten. Vertelt dan dat een was mand voor iedereen een herkenbaar ding is. Kijk, dat is nou net de toege voegde waarde van een truc. Heel eerlijk bekent hij ook wel, dat je voor een groot deel bij een truc be taalt voor het geheim. Niet voor het materiaal. Goochelt Klaas zelf nog? „Ik rommel nu wat met ballonnen", is het antwoord.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3