Raadsleden: maak boeken corporaties openbaar tMet de Jonge vogels Debacle renovatie Oost lokt vragen uit Filmweekend in Teerstoof Stadspost doet ook aan filatelie REKENING mm Molen expositie in Amro-bank Stadsver nieuwinff in West bereikt nieuwe fase Als u wat geld opzij wilt leggen om er financieel wijzer van te worden, kom dan tussen 20 en 31 mei bij ons langs. Open een Mei-rekening. Een bijzondere spaarrekening met een looptijd van 1 jaar vast en maar liefst 71M% rente. U legt een bedrag van minimum f 500 - in, of hogere bedragen afgerond op honderden guldens, dit bedrag staat dan één jaar vast. In mei '86 kunt u dus alles weer opnemen. De Mei-rekening is niet aan leeftijd gebonden, ledereen kan hem openen en u hoeft geen klant van ons te zijn. Wilt u dus wat meer van uw spaargeld maken, open dan een Mei-rekening en doe dat tussen 20 en 31 mei. Druppel DE GROOTSTE BINGO Vï#-:-: SCHIEDAM Het gemeentebestuur moet de financië le gegevens openbaar maken van de in Schiedam, werkzame woningbouwcorporaties. Een dergelijke pu blicatie is in het belang van de huurders, maar ook van de gemeente zelf, die op deze manier onaangename verrassingen kan voorkomen bij toekomstige renova tie- of nieuwbouwprojekten. v HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 17 MEI 1985 PAGINA 10 Julsi voor u 1$ de Mei-reKening interessant. V.. twijfels over de haalbaarheid van de renovatie, hebben de reputatie van Schiedam als stadsvernieuwings-gemeente geen goed gedaan, vinden de drie raadsleden. Dat vindt het gemeente raadslid Adri Reijnhout (D'66). Ulferd Bruseker (CPN) en Herman Noorde- graaf (PPR/PSP) zijn de zelfde mening toegedaan. Zij 4 onderschreven een aantal kritische vragen die Reijn hout deze week het gemeen tebestuur voorlegde naar aanleiding van de afgewe ken renovatie van een hon derd woningen in Schiedam- Oost. Naar uit Reijnhouts gegevens blijkt, beschikt de verantwoor delijke woningbouwvereniging Volkshuisvesting over onvol doende reserves. Voor Den Haag zou dat de reden zijn ge weest, de renovatie te blokke ren. Het saldo in de bedrijfsreser- ves van deze corporatie zou „rond de nul" liggen, deelde wethouder stadsvernieuwing Cor van Tilborg onlangs mee. Dat feit, èn de door SSSW-di- rekteur Kamminga geuite Het debacle in Oost was voor hen (na de ruchtmakende SSSW-affaire en de uiterst moeizame renovatie aan het Fabriplein) de druppel die de emmer deed overlopen. Noor- degraaf, Bruseker en Reijn hout spreken van een opeen hoping van bestuurlijke en be- heerstechnische onmacht bij zowel de woningbouwvereni ging Volkshuisvesting als het overkoepelende orgaan, de SSSW. De raadsleden vragen zich af waar het geld van „Volkshuis vesting" is gebleven. Hoe kan een corporatie een tekort aan reserves hebben, terwijl zij een flink aantal nieuwbouwwonin gen beheert? In de reeks vragen die de raadsleden aan het gemeente bestuur voorleggen, wordt ter loops geopperd dat het Ge meentelijk Woningbeheer eventueel de boedel van „Volkshuisvesting" moet over nemen. Overigens zou dat wel een financiële aderlating voor het gemeentelijk bedrijf bete kenen. Het tot nu toe door b en w ge bruikte argument dat de ge meente zich niet mag bemoei en met het reilen en zeilen van corporaties, vinden Bruse ker, Noordegraaf en Reijnhout ondeugdelijk. van Schiedam De club van honderd van SVV geeft op woensdag 22 mei een grote bingo in zaal „Marijke-Broersveld", Schiedam. GELDPRIJS 400,- Fiets, centrifuge, stofzuiger, of t.v., levensmiddelenmanden en -tassen, Van Nelle koffie en nog veel andere prijzen. Bij ons dubbel goedkoper! Gratis ronde, tevens 3 prijzen op 1 kaart. Gratis koffie met gebak en broodjes, stukjes zuur en worst. Aanvang 20.00 uur, zaal open 18.00 uur. SCHIEDAM De Filmclub Schiedam houdt tussen vrijdag 24 mei en maandag 27 mei een Pinksterweekend in gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat. Er worden dan zes films vertoond. Vrijdag 17 mei (vanavond) draait de FS „Family life" van Kenneth Loach met Sandy Ratcliff en Bill Dean. Deze voorstelling kost als vanouds f 3,50 voor leden (lidmaat schap vijf gulden). Het filmweekend kost de be zoeker 12,50 voor een passe partout. Op het programma staan de volgende produkties: vrijdag 24 mei, half tien: Roma, citta aperta (Roberto Rosselini); zaterdag 25 mei, half tien: Georgia, four friends (Arthur Penn); zondag 26 mei, twee uur: Mama wordt hon derd (Carlos Saura); zondag 26 mei, half tien: Dressed to kill (Brian de Palma); maandag 27 mei, twee uur: Raggedy Man (Jack Fisk); maandag 27 mei, half negen: Mean Streets (Martin Scorsese). Het gure, natte weer van de af gelopen weken lijkt weinig in vloed te hebben gehad op de activiteiten in de vogelwereld. Niet veel later dan in andere jaren keerden vogels terug uit hun overwinteringsgebieden om zich in onze streken voort te planten. Zo kan men sinds half april op tal van plaatsen de koekoek weer horen roepen. Sinds be gin mei vliegen ook de gier zwaluwen, die in de vlucht age- makkelijk aan het ankervormi- ge silhouet en de stijf gehou den vleugels te herkennen zijn, weer boven de stad. Terwijl deze vogels nog maar net met de nestbouw begon nen zijn, hebben andere vogels al geruime tijd jongen. In de weilanden stappen kieviten en grutto's parmantig met hun jongen rond, in sloten en vij vers zwemmen jonge eendjes en merels, zanglijsters en me zen vliegen af en aan met voedsel om hun jongen groot te brengen. Vorige week wer den ook de eerste jonge futen gesignaleerd. Veel moeilijker ligt dat bij de andere hierboven genoemde vogels. Het zijn nestblijvers: vogels, die gedurende de eer ste drie a vier weken in het nest blijven en zich door de ouders laten voeren. Bij ge brek aan vogelouders op het asiel fungeren de beheerder en zijn vrouw als zodanig. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat gaan zij elke twee uur alle jonge vogels langs en stoppen met een pincet voer in de sna vels tot de jongen verzadigd zijn. Na enkele weken, als ze goed in de veren zitten, wor den de vogels overgebracht naar één van de buitenvolieres. Daar doen ze hun vliegoefenin- gen en leren ze zelf voedsel te zoeken. Een week of twee later kunnen ze worden losgelaten. Niet alle jonge vogels, die op het asiel terechtkomen, kun nen weer worden vrijgelaten. Vooral de eerste dagen van het verblijf op het asiel gaan er nogal wat vogels dood. Meestal blijken dat vogels te zijn, die door de vinders enige dagen thuis verzorgd zijn. Vooral voor kinderen is het in huis hebben van zo'n jonge vo gel natuurlijk erg leuk. Kosten noch moeite worden v De drukte in de vogelwereld brengt ook extra werk voor het Vogelasiel Schiedam met zich mee. Naast de „normale" slachtoffers worden vrijwel da gelijks jonge vogels naar het asiel gebracht. Jonge eendjes vormen de meerderheid, maar ook be hoorlijke aantallen merels, zan glijsters, mezen en zwaluwen en enkele roofvogels en uilen brengen hun eerste levenswe ken op het asiel door. De verzorging van de eenden valt gelukkig wel mee. Het zijn zgn. nestvlieders: vogels, die direct na het uit het ei komen het nest verlaten. Zij kunnen zelf hun voedsel zoeken en de beheerder van het asiel kan dan ook volstaan met het neerzetten van een schotel met voer. gespaard om de vogel groot te brengen. In het geval van jon ge eendjes wordt 's avonds de badkuip gevuld, zodat ze een tijdje rond kunnen zwemmen. Na een dag of twee, drie ko men echter de problemen. Omdat het dier meestal niet het meest geschikte voedsel krijgt, treden ingewandsstoor nissen op en met het zieke en verzwakte vogeltje rept men zich naar het vogelasiel. He laas, in dat soort gevallen kan men op het asiel ook weinig meer doen. Kortom: als u jonge, door de ouders verlaten of uit het nest gevallen vogels vindt, breng ze dan zo snel mogelijk naar het vogelasiek (tel. 010-713362). Dat geeft hen de meeste kans op overleving. Hendrik Jan Dijkerman SCHIEDAM De Amro Bank aan de Gerrit Verboon- straat heeft in het kader van de viering van 200 jaar molen „De Vrijheid" de inrichting van haar kantoor aangepast. Hierbij is uitgegaan van de rol die de molen speelt in de ver werking van graan, zowel ten behoeven van de bakkers als destijds voor de drankenindus trie. In de etalage van de bank is de hele maand mei de tentoon stelling „Korenmolen de Vrij heid: van boerderij tot bakke rij" te bezichtigen. Deze ten toonstelling bestaat uit 12 pa nelen met tekeningen, foto's en monsters, die normaal te zien zijn in molen „De Vrij heid". In woord en beeld wordt gevolgd hoe het proces verloopt van de oogst van het land af tot de aflevering van het eindprodukt in de vorm van meel bij de Echte Bak kers. In de hal ligt het accent op de mout- en brandersnijverheid. Uitgestald staan werktuigen en materialen die gebruikt zijn in de drankenindustrie. Naast een distilleerketel, een kurk- machine en enkele mandfles sen zijn er, verdeeld over een zevental vitrines, ook veel werktuigen uit het kuipersvak te zien. Al deze materialen zijn beschikbaar gesteld door G.J. van Kasteren uit Schiedam. De tentoonstelling is vrij te be zichtigen, tijdens de kantooru ren van 09.00-17.00 uur en donderdagavond van 18.30- 20.00 uur, gedurende de gehele maand mei. SCHIEDAM Schiedam- West heeft woensdag 22 mei heel wat te vieren. Vier ge beurtenissen markeren dan een nieuwe mijlpaal die de stadsvernieuwing in deze wijk bereikt. Om kwart over drie start de opknapbeurt van 27 woningen in de Huijsmanstraat. Het sein wordt gegeven door een van de bewoners, mevrouw Van Engel. De renovatie gebeurt in opdracht van woningbouwver eniging Eendragt. Een kwartier later geeft me vrouw Hellwig, lid van de commissie stadsvernieuwing, het startsein voor de bouw van vijf één- en tweepersoonswo ningen aan de Brugmanstraat. Mevrouw Renskers, lid van dezelfde commissie, mag om vier uur een begin maken met de bouw van nog een complex HAT-woningen (12 stuks) aan de Kortlandstraat. De wethouder van stadsver nieuwing, Cor van Tilborg, tenslotte onthult om half vijf aan het Vrienschapsplein een muurschildering. SCHIEDAM/VLA ARDIN- GEN Ter gelegenheid van het pauselijk bezoek aan Ne derland hebben de gezamenlij ke stadsposten speciale her denkingszegels uitgegeven. Stadspost-filatelisten uit de re gio kunnen de zegels (van 80 cent, één gulden en één gul den vijftien) kopen bij de Stadspost voor Vlaardingen en Schiedam aan de Parkweg in Schiedam. Bij de serie hoort een eerstedag-enveloppe die 4,95 kost. Zegels en enveloppe zijn voor zien van o.a. het pauselijk wa pen, een afbeelding van Jo hannes Paulus II, van de St. Jan in 's-Hertogenbosch en van de Catharinakerk in Eindhoven. Overigens is dit niet de eerste filatelistische uitgave van de stadsposten. Eerder versche nen al zegels ter gelegenheid van de Rotterdamse marathon en van de opening van de me trolijn op Spijkenisse.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 10