slagroom verse 1 A O zaterdag boodschappen aankoop classe kilo ft roomboter geschrapte kriel SI 9 Frans Rietveldpad 7 Schiedam Tel: 010-705082 WIELERCOMITE SCHIEDAM AVOND FIETS-VIERDAAGSE Ej ^TT^TTTTjS 1/4 liter verse xik 250 gram 9^# pak 250 gram per stuk organiseert onder auspiciën van de Bondsspaarbank Schiedam BONDSSPAARBANK V.V.V.-kantoor j m 77 7 m m Toekomstig park heeft al namen _J HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 18 I aanbiedingen geldig t/m zaterdag 25 mei 1985. uitverkocht en prijswijzigingen voorbehouden. op 3, 4, 5, 6 en 7 juni a.s. Starttijd vanaf 18.30 uur op de wielerbaan Schiedam Sportpark „HARGA" Deelname/inschrijving: vooraf 3,50 daarna ƒ4,00 bij alle kantoren van de en het Buitenhavenweg Bnsi HMI Bij u in de buurt is de bondsspaarbank binnen loopafstand. Spaarbank Spaarbank West Side Storyterug, gezongen door opera-sterren Successtory 'Beste film Tony en Maria. Geen opera Het is breeduit lachen geblazen met onze lage prijzen. ntnrHnn OR mni ÏOOR nitwArl/rt^ht an nriiciuii-yininnan uAnrhohniiHan i\ verse kuikenbouten 498 198 98 MARKT W0UDH0EK t telefoon 070 - 19 02 37 SCHIEDAM Op de prijsvraag „Wie bedenkt een leuke naam voor het (toekomstig) park in de binnenstad" heeft de be wonersvereniging Schie dam Centrum flink wat reakties gekregen. Het park, achter het Broersveld, aansluitend op de tuin van De Lindenhof, mag er dan nog niet zijn en misschien ook nooit komen aan leuke na men voor het plan is geen gebrek. Een aantal inzendingen hield rekening met de his torie van dit stukje grond, en met die van de geschie denis van het voormalig weeshuis De Lindenhof. Enkele suggesties: „Het Wezenplantsoen", „Jan en Kaat Park", „De Linden- tuin". Van historisch besef getuigen ook „Het Liduina Park" en „De Aleidahof". Eén inzender was zo ver metel „De Toekomst' te stellen. voor Twee gemeenteraadsleden zouden ook warm gelopen zijn voor het idee, en het park in gedachten „Klein Groenendaal" hebben ge doopt, verwijzend naar het straatje naast De Linden hof. De succesvolle, bij ons vooral van de film bekende musical "West Side Story" is opnieuw op de plaat (2 stuks) uitgebracht. Deutsche Grammophon heeft daarvoor wel een heel bijzonder recept uitgedok terd, door voor de hoofdrollen ver maarde operasterren te contracte ren, maar de muziek en (koor)zang over te laten aan musici en zangers die in dit vak op Broadway hun brood plegen te verdienen. Een cast die alleen maar door een in het vak geharde Amerikaan op het juiste spoor gezet kan worden en ook gehouden: Leonard Bern stein. En ook dat is een primeur. De geschiedenis van ..West Side Story" (die bijna „East Side Story" had geheten, maar zijn titel kreeg door een gezonde portie opportuni teit bij de makers) is redelijk be kend, zij het dat de nieuwe genera tie deze fijm - de musical werd zo ver wij ons herinneren hier niet uitgebracht - wellicht wat uit het oog heeft verloren. De musical werd in 1957 door Leo nard Bernstein gecomponeerd naar een boek van Arthur Laurents, waarin het idee van Jerome Rob- bins, een „Romeo en Julia"-ver- haal, over de relatie tussen een Joods meisje en een Italiaanse ka tholiek, centraal stond. Bernstein wilde een musical maken „die een tragische geschiedenis op de wijze van een muzikale comedie vertelde, zonder de voortgang van het verhaal op te houden met voca le hoogstandjes". Dat lukte wonderwel en het succes was enorm. Na de première op 19 augustus 1957 in het Nationaal Theater van Washington volgden binnen twee jaar nog 733 opvoerin gen, waarvan het grootste deel in de Winter Garden van New York. Daarna was het aantal voorstellin gen eigenlijk nauwelijks bij'te hou den en de musical werd in twaalf talen vertaald. Ook de film werd een ongehoord succes. Het was „De Beste Film van 1961" en er werden liefst tien Os cars voor uitgedeeld. Maar niet aan de componist, „omdat hij de muziek niet speciaal voore de film geschre ven had" (uiteindelijk kreeg Mozart er voor „Amadeus" ook geen!). Trouwens, er werden in de film, welke nu eenmaal een nóg directer medium is, veranderingen in de muziek aangebracht, nummers ge wisseld. Voor het beroemde lied „America", dat in deze olaatuitvoering tot de hoogtepunten moet worden gere kend, werden door tekstdichter Stephen Sondheim zelfs nieuwe verzen geschreven, omdat dit lied niet meer, zoals op het toneel door vier meisjes, maar door de hele Sharks-bende werd gezongen. De laatste jaren was het stil gewor den rondom „West Side Story", maar dat is nu voorbij. Bernstein is als het ware weer terug gegaan naar het begin. In een interview met The New York Times, dat tijdens de opna men in september vorig jaar gepu bliceerd werd, vertelt Bernstein dat toen Deutsche Grajmmophon met het verzoek bij hem kwam, hij ant-. woordde. Alsjeblieft niet weer. Waarop de vertegenwoordiger van D.G. kalm vaststelde dat de heer Bernstein „West Side Story" nog nooit had uitgevoerd, nog nimmer had vastgelegd en ook niet in enig theater gedirigeerd. Waarop Bern stein zwichtte. De gedachten gingen eerst uit naar een volledige opvoering, die dan „live" zou worden vastgelegd, maar dat idee strandde op de moeilijk heid mensen te vinden die niet al leen konden zingen, dansen en ac- teren, maar er ook nog eens als 17- jarigen uit zagen. „Waarop ik be sloot me bij het geluid te houden", aldus Bernstein, die naar zijn zeg gen wel het voordeel had dat hij precies de zangers kon krijgen die hij wenste; voor de eerste keer in zijn leven. Kiri te Kanawa was de eerste die tekende. „Ik kon het niet geloven", zei de zangeres, „dit was de muziek waarmee ik ben opgegroeid, mu ziek die ik altoos heb willen zin gen". Leonard Bernstein raakte naar zijn zeggen opgewonden bij het idee dat Kiri te Kanawa de rol van Maria zou zingen. Hij vond haar stem wel een beetje donker van timbre, voor een 17-jarig meis je, maar geloofde dat dit geen na deel behoefde te zijn. Het klonk volgens hem alsof men Maria's stem in een droom hoorde. Ook José Carreras vond Bernstein een goede keus, alhoewel van deze zanger - uitgerekend de enige Spanjaard in het gezelschap - als Tony, bendelid van „The Jets" - ei genlijk het meest-Amerikaanse ac cent verlangd wordt. Overigens benadrukt Bernstein nog eens dat „West Side Story" geen opera is. „Sommige delen zijn ope- ra-achtig", vindt hij, „en misschien is het werk op weg nog eens een opera te worden, maar dat is het nu nog niet". Hoe het ook zij, het resultaat is als geheel in elk geval voortreffelijk te noemen. Kiri te Kanawa (Maria), José Carreras (Tony), de in de „West Side" geboren Tatiana Troy- anos (Anita) en Kurt Oilman (Riff) zorgen voor vijf kwartier luister- plezier, waaraan ook Marilyn Hor- ne in „Somewhere" het hare bij draagt. Waarbij bovendien kan worden op gemerkt dat het ad-hoc orkest zeer goed en gedisciplineerd musiceert Ook de bijrollen zijn goed ingevuld. De dialogen van Maria en Tony worden gesproken door Nina en Alexander Bernstein. Opvallend is dat de Nieuw-Zee- landse sopraan ondanks haar gecul tiveerde stem zeer geloofwaardig overkomt. José Carreras is eigenlijk te „zwaar" voor dit genre. Maar voor wie „West Side Story" eens in een minder rauwe versie, dan de oorspronkelijke wil horen, i$ dit niet alleen een curieuze, maar zeker ook aanbevolen dubbel-LP (DG 415 2531; ook op mc en cd).

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 18