J r\ Ai WOONNIEUWS WONEN Ji i WOONGULDEN 3o m Een buitenkans De huren per 1 juli Op 9 en 10 mei jl. is op Terschelling het jaarlijkse congres Tabel 2 van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroe rende goederen NVM gehouden. Bij die gelegenheid hield NVM-voorzitter P. G. Jager zijn jaarrede. De belangrijk ste onderwerpen waren de koopwoningenmarkt en de si tuatie in de makelaardij. -) Woningmarkt Toenemend vertrouwen Gemeentegarantie Eigen makelaar Bedrijfs onroerend- goed NIEUWS EEN HUIS KOPEN: KIEZEN VOOR ZEKERHEID ALLES PIEKFIJN VOOR ELKAAR DANKZIJ DE MAKELAAR WELK HUIS PAST BIJ U? w MEER KIJK OP DE TUIN DIE U KOOPT Het Verhuisblad We verhuizen weer Dikker isoleren Isolatie: een discutabele zaak Vakjargon Kosten koper Vrij op naam Gemeentegaran tie Voorlopig koop- kontrakt RANDSTAD-EDITIES Stabiele situatie op woningmarkt dse sa-- A. ris ken en- .30 en (tie net te ek, lag ing ►en .L. 06. en. ur: nei jzi- 5or tio; in- ie- ng; iei- tia- ant er- rie- 7a- lur: un, nei ch, iur: rk- de na*- lur: lei- 30, ïen in lot- 1.15 lag: A. ert. lis, lur: het P. lur: er- l.v. itor a» f NVM-voorzitter P. G. Jager. •vv' ize lu im r), en [et en Onze „Woondroom" aan de Abeelweg 300 in Rotterdam- Schiebroek durven wij met een ge rust hart een buitenkans te noe men. Wij hebben daarvoor een aantal redenen. Deze tussenwo ning heeft de nieuwe eigenaar-be woner het volgende te bieden: *Vrij uitzicht. *Op het zuiden ge legen achtertuin met zonneterras. *Aan binnen- en buitenkant uit stekend onderhouden. *Een gezel lige woonkamer met parketvloer en open.haard. Deze woonkamer loopt over in een open, uitgebouwde keuken met afzuigkap, oven, gasfornuis, vaatwasser, keukengeijser en een aansluiting voor de wasmachine. Op de eerste etage liggen drie t slaapkamers. Eén daarvan, de ou derslaapkamer, beschikt over een vaste kastenwand. Op deze etage ligt eveneens de badkamer met douche en tweede toilet. Aan de achterzijde van deze verdieping ligt, over de gehele breedte, een' fijn balkon. Op de tweede etage vinden we twee slaapkamers. Ieder voorzien van een wastafel en dakkapel. Naast deze slaapkamers vinden we op deze zolderetage nog vol doende bergruimte. In de tuin staat een houten schuur waarin u bijvoorbeeld gemakke lijk uw tuinmeubels en eventuele fietsen kwijt kunt. Autobezitters kunnen eventueel een nabijgele gen garage-box huren voor hon derd gulden in de maand. Het huis wordt centraal verwarmd en is gedeeltelijk voorzien van dubbele beglazing. Voor meer informatie kunt u kon- takt opnemen met Spindler Make laardij in Rotterdam-Schiebroek, telefoon 010-180515. De vraag prijs bedraagt 179.000,- kosten koper. Het huis ligt op eigen grond. Per 1 juli aanstaande gaan de hu ren met 3% omhoog. Dit percen tage kan in bepaalde situaties ho ger uitvallen. Er is dan sprake van huurharmonisatie. Daaronder wordt verstaan het stelselmatig in de hoogte aanpassen van de huur opdat die op termijn in overeen stemming komt met de kwaliteit van de woning. Hiervoor is dit jaar een percentage vastgesteld van 2%. In stadsvernieuwingsge bieden wordt een percentage van 1% aangehouden. De per 1 juli vastgestelde huur- grens voor individuele huursubsi die blijft voor nieuwe huurders liggen op 650,-. Iemand die al huursubsidie krijgt doet er goed aan de nieuwe folder „Opnieuw huursubsidie" aan te vragen. De meeste huurders krijgen deze fol der direkt toegezonden door hun verhuurder. Mensen die voor de eerste keer huursubsidie denken aan te vra gen kunnen het beste de folder „Huursubsidie en Huurgewen- ning voor nieuwe aanvragers" op vragen. Genoemde folders zijn verkrijg baar bij de gemeente, de woning bouwvereniging of bij het Mini sterie, 070-264201 tst 2301. De tails over het puntenwaarderings systeem, het eventueel bezwaar maken en de tabel huuraanpassin- gen vindt u onder andere in het vouwblad „Huuraanpassingen 1985". In de meeste gevallen zal de verhuurder dit met het nieuwe huurvoorstel aan de huurder toe zenden. Is dat niet het geval dan kunt u dit vouwblad aanvragen bij de gemeente. Voor mondelinge informatie over de komende wijzigingen kan kon- takt worden opgenomen met het Ministerie, tel. 070-262221. Tabel 1 (x f 1.000 200- 190- 180- 170- 160- 150- 140- 130- 120- 110- 100- 0 1980 Bron: NVM BB Landelijke prijsontwikkeling van vla NVM-makelaare verkochte woningen (bestaande woningen) 250 240 230 220 210 200 190' 180-j 170 160-1 150 140 130 delijk sprake is van een stabilise ring lijkt voor het commercieel onroerend goed alle pijn nog niet uit de markt. Er lijkt evenwel een eind gekomen te zijn aan de syste matische daling van 8% per jaar gedurende de laatste jaren. Zie ta bel 3. vraagprijs te koop staande woningen aankoopprijs gekochte woningen Bron: NVM S3 1975* 1976 1977'1978 'l979 'l98o'l981 1982 1983" 1984 1981 1982 1983 1984 1985 Tabel 3 Index Gemiddelde huurpri|t per m? van bedrijfsmatig onroerend goed (Index 1982 100) Gemiddelde koopprijs van bestaande woningen (Index 1982 100) Zoals uit grafiek 1 valt te conclu deren is de gemiddelde verkoop prijs in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald. Een daling die door NVM-voorzitter Jager werd om schreven als „...zeer geringe fluctuaties die geen naam mogen hebben". Er is dus sprake van een stabiele markt waarin seizoensef- fekten bepalend zijn voor het prijsverloop. Dat betekent een aantrekkend prijspeil in het tweede en derde kwartaal en een geringe daling in het eerste en het vierde kwartaal. Jager: „Sinds 1982 treedt er weer een toene mende vraag naar koopwoningen op en neemt ook het aantal tran sacties toe. Deze toegenomen vraag heeft echter nog geen merk baar effect op de prijsontwikke ling. Dat is niet verwonderlijk. De prijzen op de onroerend goed- markt lopen vaak achter de zich wijzigende vraag- en aanbodver houdingen aan. Maar de prijson twikkeling geeft ook aan dat de ruimte op de koopwoningenmarkt nog zo groot is, dat een toene mende vraag niet direkt tot een prijsverhoging hoeft te leiden". Aldus Jager. Het voorgaande be tekent voor de verkoper dat hij de ontwikkelingen op de markt bui tengewoon scherp moet volgen. Uit tabel 2 blijkt dat de giganti sche afstand tussen vraag- en ver koopprijzen geleidelijk aan wat kleiner wordt. Jager: „In de haus seperiode lag de verkoopprijs dichtbij de vraagprijs; of anders om: de vraagprijs lag dicht bij de marktprijs. Als de markt omslaat volgen potentiële verkopers de markt niet en blijft de vraagprijs stijgen waardoor de omlooptijd toeneemt. Het advies van make laars moet dan ook zijn: volg de markt wel en stel de vraagprijs marktconform vast, met name in een moeilijke situatie". Als belangrijkste punten waarom eigen woningbezit weer positief beoordeeld wordt, noemde de NVM-voorzitter: 1. de grotere zeggenschap over de eigen woon situatie 2. grotere vrijheid. 3. meer keuze uit een gevarieerd aan bod. 4. de mogelijkheid van ver mogensvorming. De NVM is van mening dat de vraag naar koop woningen zal toenemen. Met name de groep ex-huurders die wenst te kopen zal daarin een be langrijke rol spelen. Faktoren die bij de beslissing een rol zullen spe len zijn: 1. lage woningprijzen, de vooruitzichten wijzen op een sta biele markt met op termijn kansen op lichte prijsstijging; 2. de hypo theekrente ligt op een relatief gun stig niveau; 3. er kan een keuze worden gemaakt uit een groot aantal goede financieringsvor- men; 4. er is een ruim en gevari eerd aanbod in koopwoningen. Voorzitter Jager sluit niet uit dat deze ontwikkeling zal leiden tot een toename van de leegstand in de duurdere huurwoningen. Ook de gemeentegarantie kwam voor het voetlicht. Op dit terrein plaatste de NVM-voorzitter een aantal kritische opmerkingen. „Het belang van het bevorderen van het eigen woningbezit wordt door sommige gemeenten ook ge schaad door het gehannes met de verschillende en wisselende nor men voor de gemeentegarantie als schrikreactie op oude proble men". Lovend sprak de NVM- voorzitter over het voornemen van de gemeente Leiden een waar devermindering mee te financie ren indien de aanvrager van de ge meentegarantie volgens de nor men van de woonruimteverorde ning te benard woont. Jager stelde dat men name geldverstrekkers dit initiatief zouden moeten overne men. „Doordat de geldverstrek- ker, vanwege de restschuld, de be staande hypotheek niet wil roye ren stokt de doorstroming. Toch loopt de geldverstrekker nauwe lijks extra risico. Immers ook bij de huidige woning van de betref fende eigenaar is de waarde lager dan de hypotheekschuld". De NVM bepleit de inschakeling van de makelaar zowel door de verkoper als door de koper. Let terlijk zei de voorzitter hierover: „Verkopers kennen over het alge meen de weg naar de makelaar; het NVM-marktaandeel bedraagt ruim 60% en is groeiende. Kopers schakelen in een minder aantal ge vallen een makelaar in. Zij kennen I de weg naar de makelaar kenne lijk nog onvoldoende. De. NVM- makelaar zal daarom zijn positie ten opzichte van de koper steeds moeten uitleggen en vertellen welke vormen van dienstverlening de koper ten dienste staan". Terwijl er in de woningmarkt dui- 1979 Bron: NVM BB 1980 1981 1982 1983 1984 Door: Marijke Sterk Wij leven in een zogenaamde in formatiemaatschappij. Wij heb ben en krijgen steeds meer infor matie op basis waarvan de juiste beslissingen kunnen worden geno men. Een van de meest ingrij pende beslissingen is verhuizen en met name het kopen van een huis. Daar moet je zoals het gezegde luidt „wel even voor gaan zitten". Rustig de tijd nemen om tezijner- tijd dat ene huis op maat te ko pen. Iedereen die overweegt eens rond te gaan kijken naar een an der koop- of huurhuis moet „Het Verhuisblad" eens lezen. Dit ma gazine staat boordevol praktische tips en wetenswaardigheden die interessant zijn voor iemand die denkt te gaan verhuizen. Onlangs is de zomereditie versche nen. Het blad is voor 2,95 te koop bij uw tijdschriftenwinke lier. NVM-makelaars en erkende verhuizers hebben een gratis exemplaar voor hun cliënten be schikbaar. Onlangs heeft het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de resultaten naar buiten gebracht van het rapport „Trends op de woningmarkt 1984". In tegenstelling tot wat 'men uit de naam zou mogen op maken gaat het hierbij om cijfers uit 1983. Er is duidelijk sprake van een toename van het aantal verhuizingen. In 1982 registreerde men 401.000 verhuisbewegingen. In '83 was dat aantal gestegen tot 474.000. Het gaat hierbij om aan tallen verhuizingen en niet om aantallen personen. Uitgaande van een gemiddelde gezinsgrootte van drie personen komt het aantal personen dat jaarlijks verhuist ruim boven het miljoen. Uit het onderzoek blijkt eveneens een toe name van de belangstelling voor de koopwoning. De meeste zoe kers kijken uit naar een woning beneden de 150.000,-. De onder vraagden zien, in verband met hun inkomensontwikkeling, de fi nanciering van de koopwoning als het grootste probleem. Deze groep is ook geïnteresseerd in mengvor men van kopen of huren. Zestien procent gaf te kennen wel iets te voelen voor maatschappelijk ge bonden eigendom. Het Centrum voor Onderzoek en Studie van Minerale Isolatiemate rialen bepleit al geruime tijd dat er in ons land dikker geïsoleerd moet worden. Ook het Ministerie lijkt dit inmiddels te hebben ingezien. Per 1 januari 1987 worden de nor men aanzienlijk verscherpt. Op dit moment hanteert men een spouwmuur-isolatiedikte van 40 tot 45 millimeter. Per 1 januari '87 zal de minerale isolatie een dikte moeten hebben van circa ne gentig millimeter ,-S Voor insiders is een en ander geen onverdachte ontwikkeling. In ver gelijking met bijvoorbeeld Duits land en Denemarken blijven wij voor wat de isolatiedikte betreft behoorlijk achter. Kijkt u maar eens naar onderstaande tabel (Bron: Skoop). gevel/spouw muur dak vloer Nederland 4 cm 8 cm 1 cm Duitsland 10 cm 18 cm 10 cm Denemarken 8 cm 18 cm 12 cm Isolatie is een zaak die de gemoe deren permanent bezighoudt. Ter wijl de discussies over de relatie tussen isolatie en vocht nog voort duren storten de vakmensen zich alweer op een nieuw strijdpunt, na-isoleren of nieuwbouw? De Stichting Bouwresearch bij voorbeeld kwam in de publikatie „Wonen in de kou" tot de conclu sie dat veel meer prioriteit zou moeten worden gegeven aan het ontwikkelen van écht energiezui nige woningen in plaats van de na- isolatie als hoofddoel voor de ko mende jaren te zien. Na-isolatie lijkt in sommige vakkringen te worden beschouwd als een lap middel. Een middel dat in de meeste gevallen te duur is en niet effectief. Het NIP, het Nationaal Isolatie Programma, is een totaal andere mening toegedaan. Op 1 juli 1978 startte men in dit kader met het grootschalig aanpakken van het na-isoleren van huurwoningen. Inmiddels zijn zo'n 1,5 miljoen huizen geïsoleerd. Gaat men, de komende jaren, op deze ingeslagen weg voort, dan is 83% van onze woningvoorraad in de jaren negentig geïsoleerd. Iso leren blijft voor de consument een moeilijk terrein. Op de problema tiek van de consument toegespitst voorlichtingsmateriaal is verkrijg baar bij het SVEN in Apeldoorn. Iedereen die bezig is met energie zaken, bijvoorbeeld energiever bruik, een nieuwe CV-ketel en vochtigheid in de kruipruimte, moet daar zijn licht eens op steken. Allerlei folders over zeer uiteenlopende onderwerpen kun nen gratis worrden aangevraagd. Het telefoonnummer van Sven is: 055-330750. Kï Iedere branche heeft een eigen vakjargon, een ei gen vaktaal. Dat kan heel lastig zijn. Voor een buitenstaander is het ge sprek absoluut niet te vol gen. Ook de onroerend goedwereld heeft zo haar eigen jargon. Daarom in deze „Woontoppers" aan dacht voor de vaktaal waarmee de koper van een huis in aanraking kan ko men. Deze opsomming is niet volledig. Wij zochten die woorden uit, waarvan bekend is, dat ze dikwijls misverstanden veroorza ken. Kosten Koper, ook wel K.K., is een in woningadverten ties veel gebruikte term. Op zich lijkt de term volstrekt duidelijk. In de praktijk blijkt dat echter anders uit te pak ken. „Kosten Koper" houdt in dat alle kosten die ge maakt moeten worden voor de overdracht van het on roerend goed, voor rekening zijn van de koper. Expliciet staat in het voorgaande „overdracht". Verkoopkos ten die gemaakt zijn door de makelaar van de verkoper vallen er dus niet onder. Net zo min als de courtage die de koper verschuldigd is wanneer hij bij aankoop een eigen makelaar inscha kelde. Het gaat om de over dracht. De koper moet dus de 6% overdrachtsbelasting betalen. Daarnaast zijn de notariskosten voor het op maken van de transportakte voor zijn rekening. Een derde post die onder KK valt is een bedrag aan kada straal recht. De overige kosten die een koper heeft zoals afsluitpro- visie, notariskosten voor de hypotheekakte en bijvoor beeld kosten voor de ge meentegarantie, vallen offi cieel dus niet onder KK. U moet ze als koper echter wel betalen. In de bestaande bouw worden de huizen vaak aangeboden „kosten koper". Vrij op naam, ook wel V.Ó.N., is het tegenoverges telde van kosten koper. In dit geval, het betreft vaak nieuwbouw, neemt de ver koper alle kosten die sa menhangen met de over dracht van het onroerend goed voor zijn rekening. Een huis kopen met ge meentegarantie heeft voor een koper twee voordelen. Het eerste voordeel hangt samen met de hoogte van de hypotheek die de bank op het onderpand wil ver strekken. De meeste ban ken willen daarbij niet ver der gaan dan 70% van de executiewaarde. En die exe- cutiewaarde op zich, ligt al zo'n dertig procent lager dan de vrije verkoopwaarde, de koopsom. Koopt men zonder ge meentegarantie dan moet de koper dit gat met eigen geld overbruggen. In de praktijk blijkt dat vaak niet haalbaar. Wordt gemeente garantie verstrekt dan is de bank bereid de koopsom plus de bijkomende kosten te financieren. Een tweede voordeel heeft betrekking op de in rekening te bren gen rente. Bij gemeentega rantie ligt dat percentage zo'n 0,2% lager. Gemeentegarantie is een zaak van de gemeente en de landelijke overheid sa men. Een veel voorkomend misverstand is dat de koper denkt met gemeentegaran tie „op fluweel" te zitten. De 1 praktijk is anders. Blijft men in gebreke dan zal de bank de betalingsverplichting overdragen aan de ge meente. U bent in die situa tie niet langer aan de bank maar aan de gemeente geld verschuldigd. Een zeer onfortuinlijk be grip. Een koopkontrakt is een overeenkomst waarin twee partijen hun afspraken juridisch vastleggen. Aan zo'n kontrakt is men te allen tijde gehouden. Tenzij er in dit stuk ontbindende voor waarden zijn opgenomen. De term „voorlopig" is ont staan omdat de daadwerke lijke overdracht, ook wel transport genoemd, op een later tijdstip plaatsvindt. TELEFOON 03473-76372 t'

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 13